Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Mene je sramota dok čitam o nečijem satu dok ljudi u Ukrajini ginu i kad pogledam mapu Vašington Posta ko je sankconisao Rusiju zbog toga, a ko ne.

 

Pa naravno da će Putinovi telali da podmeću priču o satu... Sigurno neće da prozbore o gubitku uticaja Francuske u Africi, gde je nula zemalja u režimu sankcija prema Rusiji.

 

To je bljutava zamena teza jer ako je Makron za nešto odgovoran ili kriv, sigurno to nije zbog sata na ruci. Stoga sam sve više ubeđen da takve trivijalnosti podmeću oni kojima odgovara ovakav raspored snaga na geopolitčkoj sceni, kao i da se što više zaklone pravi svetski problemi.

 

A najveći problem je, shodno onome što sam pominjao u vezi sa Afrikom, upravo Kina, jer je u tom novom savezu Rusija onaj igrač koji opasnim i pogibeljnim startovima kvari igru protivnika, a Kina je plejmejker i onaj koji zabija golove.

 

Ona sada drži Vašington, Brisel i Moskvu upravo tamo gde želi da budu njihove pozicije i njoj najviše odgovara trenutni rezultat na semaforu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

Sramno, gledam prica o penzijama a na ruci blista skupoceni sat....na sta ovo lici, jos su i svi mediji to preneli -sta ce mladi komunisti reci?! Poludece.

 

 

To nema veze sa tim verovatno nisam dovoljno objasnila - niko njemu ne prebacuje da je bogatas, on ne vazi za bogatasa (mislim da cak nije ni vlasnik nijednog stana ni kuce u Fra) nego mu prebacuju da prilagodjava i uvodi zakone koji odgovaraju bogatasima.

Inace nisam primetila da mu francuzi ili francuske novine bar ove sto ja citam pominju sat, sta on radi sa svojom platom je njegov problem a plata mu sasvim sigurno omogucava da kupi sat koji hoce.

A komunisticka partija je u francuskoj takoreci nepostojeca vec godinama

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

To nema veze sa tim verovatno nisam dovoljno objasnila - niko njemu ne prebacuje da je bogatas, on ne vazi za bogatasa (mislim da cak nije ni vlasnik nijednog stana ni kuce u Fra) nego mu prebacuju da prilagodjava i uvodi zakone koji odgovaraju bogatasima.

Inace nisam primetila da mu francuzi ili francuske novine bar ove sto ja citam pominju sat, sta on radi sa svojom platom je njegov problem a plata mu sasvim sigurno omogucava da kupi sat koji hoce.

A komunisticka partija je u francuskoj takoreci nepostojeca vec godinama

 

 

image.png.dda10cd798d948e6b2107c8d0dfe28f6.png

 

Kospoča Lejla je u slobodno vrijeme europoslanik Nepokorene Francuske, partije koja se tako zove zato što ih je blam da se u društvu outuju kao komuljisti.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nek grmi jako said:

gubitak statusa u Africi i ispadanje iz neokolonijalne kombinatorike utiče, svakako, na ekonomski bilans same Francuske,

 

Braćalare, ajmo da imamo minimum konteksta prije nego što ispalimo neko smatranje ovog tipa. Recimo to da je đidipi kompletne frankofone podsaharske Afrike oko 400 milijardi dolara, što je sedmina francuskog đidipija, ili malo manje od zbira Češke i Slovačke, ili malo manje od Emirata kao jednog od glavnih kupaca francuskog oružja i vojne tehnike...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Otkako je osnovan FOCAC, u kome uz Kinu učestvuju sve afričke države osim Esvatinija (nisam skoro ispratio da li su i oni aplicirali, ali mislim da nisu), više od deset hiljada kineskih firmi posluje u Africi.

 

U početku je vrednost tog poslovanja iznosila nešto više od dve milijarde dolara, da bi na kraju prošle godine ukupne investicije dostigle 320 milijardi. A ako uzmemo u obzir sredstva koja su na osnovu dugovanja 2022. godine isplatile afričke zemlje, više od 40 odsto tog duga, ili nešto manje od polovine, inkasirala je samo Kina, iako je od 2010. do 2019. otpisala pojedinim afričkim dužnicima 3,4 milijarde duga.

 

Čekajte, ajmo sad ozbiljno - pa jel to moguće?

 

Iz tih razloga, čak i ako bi se uzela u obzir maksima pevca Sofronija po kojoj je ništa od ništa jednako - ništa, Kinezi izgleda imaju svoju matematiku kada je reč o Africi. Ona ih nagoni na pomisao da afrički ekonomski potencijali ipak nisu "ništa", što im, to već sada svi odreda javno govore, donosi i političke i ekonomske benefite, što je prošle godine kroz seriju tekstova i priloga obradio DW.

 

A da ne pominjemo budućnost, odnosno predviđanja po kojima će afrički kontinent za dve i po decenije imati oko 2,2 milijarde stanovnika. Predati blanko nekome da sam prihoduje skoro polovinu duga tih ljudi i država, a dok čitavom ostatku sveta ostaje tek druga polovina, ravno je ludilu.

 

Da nam je to neko rekao u vreme kada su Kinezi stvorili FOCAC, mislili bismo da nije normalan... Kad tamo - međutim.  

 

edit

 

Dok ovo kucam, gledam na YT Ivana Ivanovića koji doslovno kaže: Kinezi nam ravnaju brda, ruše nam spomenike i truju životnu sredinu... I nikom ništa. Uvlače nas u dužničko ropstvo potpisujući aranžmane sa državim rukovodstvom koji ne prolaze nikakvu reviziju.

 

Prave od nas Afriku... Jel vidite nekoga ko im se u tome uspešno suprotstavlja?

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2023 at 8:06 PM, ciao said:

To nema veze sa tim verovatno nisam dovoljno objasnila - niko njemu ne prebacuje da je bogatas, on ne vazi za bogatasa (mislim da cak nije ni vlasnik nijednog stana ni kuce u Fra) nego mu prebacuju da prilagodjava i uvodi zakone koji odgovaraju bogatasima.

Inace nisam primetila da mu francuzi ili francuske novine bar ove sto ja citam pominju sat, sta on radi sa svojom platom je njegov problem a plata mu sasvim sigurno omogucava da kupi sat koji hoce.

A komunisticka partija je u francuskoj takoreci nepostojeca vec godinama

 

 

...ma nema to veze ni sa tvojim ni bilo cijim objasnjenjem obzirom da su mediji puni objasnjenja,

no, naravno sam bila ironicna, ovaj put je to primedba oko navodno skupocenog sata koji nosi macron....jer zaista niti mene niti bilo koga ne bi trebalo da zanima neciji sat ili prsten ili stagod dok se ne dokaze da je ukradeno ili dobijeno potkupljivim razlozima

 

Paralelno citam basarinu kolumnu u kojoj upravo pominje neke novine koje izvestavaju da djukanoviceva gospodja supruga nosi neku ogrlicu od `tacno 16000e` pa se setih ovog macronovog sata - pa tako, ako nesto imas i ako mi se usput ne svidjas po politickoj liniji, to odmah moze da te diskredituje u svemu sto radis -  komunjarski pristup :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Parisians have voted to ban rental electric scooters in their city, dealing a blow to scooter operators and a triumph for road safety campaigners.

Almost 90% of votes cast on Sunday favoured a ban the battery-powered devices, official results showed.

But under 8% of those eligible turned out to vote.

https://www.bbc.com/news/world-europe-65154854

 

Quote

The 63-year-old [Paris mayor Anne Hidalgo] is now expected not to renew operating contracts for the city's three operators -- California-based Lime, Amsterdam-based Dott and Berlin-based Tier -- from August 31.

https://www.france24.com/en/live-news/20230402-paris-votes-on-ban-for-rental-e-scooters

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

BORISOV ODNEO POBEDU U BUGARSKOJ: Zabrinjavajući uspon proruske i antievropske stranke na izborima

 

Sa 62% prebrojanih glasova, koalicija bivšeg dugogodišnjeg premijera Bojka Borisova vodi sa 25,84% protiv koalicije „Nastavljamo promene – Demokratska Bugarska” sa 24,9% na opštim izborima u nedelju, inače petim u samo dve godine.

https://euractiv.mondo.rs/politika/a784/Borisov-odneo-pobedu-u-Bugarskoj.html

 

 

Već se nazire koalicija Vučić-Orban-Bojko....:100:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, erwin said:

 

U Beogradu јoš uvek nema puno električnih trotineta, ali je već zabrinjavajuće.

Problem je što se uopšte ne čuju a voze ih na uskim trotoarima velikim brzinama. Još uvek nisam čuo da je nekog spičio, ali me ne bi iznenadilo da je već bilo takvih slučajeva.

Više puta mi se desilo da pored mene iznenada projuri neko na električnom trotinetu, na razdaljini od možda 10-ak cm od mene (na uskom trotoaru / pešačkoj stazi). Sreća je da se nisam malo pomerio u stranu tog momenta... Ispada da će i pešaci na pešačkim stazama morati da se stalno okreću (tj. gledaju iza) i vode računa da li se neko na električnom trotinetu zaleteo.

Ne znam kako je to regulisano u EU, ali bio bih iznenađen da je dozvoljeno da se električni trotineti voze po trotoarima / pešačkim stazama.

 

 

Edited by Sen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Sen said:

ali bio bih iznenađen da je dozvoljeno da se električni trotineti voze po trotoarima / pešačkim stazama.


U DE nije, smo po stazama/trakama/ulicama za bicikle ili po putu ako onih prvih nema. Po trotoaru ne sme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2023 at 9:51 PM, Constantin said:

 

Već se nazire koalicija Vučić-Orban-Bojko....:100:

 

Nema GERB koalicione partnere koje bi mogli da zajedno sa njima naprave vecinu od preko 120 poslanika. Rezultati izbora su bili sledeci:

 

GERB 69

PP-DB 64

Vazrazdhane 37

DPS 36

BSP 23

ITN 11

 

Bugarska je zarobljena u limbu stalnog ponavljanja izbora jer su podele prevelike i ima ih na vise osnova. PP i DB su dve koalicije koje su antiGERB i antiDPS i ne mogu nikako sa njima u vlast. ITN je jos jedna antikorupcijska stranka koja je izgubila glasove zbog cirkusa koji je pravio Slavi Trifonov, osnivac partije, sada su na jedvite jade presli cenzus. Dakle, PP+DB+ITN imaju 75, GERB+DPS imaju 105, ultranacionalisticka partija Vazrazdhane 37 i ex komunisti BSP 23.

 

Jedine vecine su:

 

1. GERB + PP/DB = 133 - nece se desiti jer PP/DB onda gube smisao svog postojanja

2. GERB + DPS + BSP = 128 - da su ranije mogli da se dogovore, dogovorili bi se - BSP i GERB su se nekada smenjivali na vlasti, to bi bilo kao da SDP i HDZ formiraju vlast jer je Mozemo dobio 30% na izborima.

3. PP/DB + DPS + BSP + ITN = 123, bez ITN 123 - BSP je proturska partija koja je sinonim za korupciju i kupovinu glasova u zemlji, sa njima ne moze niko osim GERB. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, deez nuts. said:

Eat The Rich !

 

Od 2 miliona državnih službenika u lokalnoj administraciji danas je štrajkovalo 5,2%.

Od 1,2 miliona državnih službenika u sektoru zdravstva danas je štrajkovalo 7,2%.

Od 2,5 miliona državnih službenika u centralnoj administraciji danas je štrajkovalo 6,6%

 

Više sreće u sledećem izvlačenju.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Beonegro said:

 

Od 2 miliona državnih službenika u lokalnoj administraciji danas je štrajkovalo 5,2%.

Od 1,2 miliona državnih službenika u sektoru zdravstva danas je štrajkovalo 7,2%.

Od 2,5 miliona državnih službenika u centralnoj administraciji danas je štrajkovalo 6,6%

 

Više sreće u sledećem izvlačenju.


shill

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deez nuts. said:

Tuzni kapitalisticki prizvuci. 

 

Ova ekipa sto je provalila da pali, sutra da uzme da organizuje neku lokalnu samoupravu, ljudi bi ih za 3 meseca isutirali ukoliko ovi pre toga ne uvedu neku diktaturu. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AgroLaki said:

 

Ova ekipa sto je provalila da pali, sutra da uzme da organizuje neku lokalnu samoupravu, ljudi bi ih za 3 meseca isutirali ukoliko ovi pre toga ne uvedu neku diktaturu. 


U BlackRock su upali radnici sa zeleznice. 

Link to comment
Share on other sites

Šta zapravo znači izjava Makrona da će Francuska zauzeti neutralan stav po pitanju Tajvana i da bi za isto trebalo da se opredeli i Evropska unija?

 

Jel to u stvari ono što smo već pominjali na ovom mestu, jer kad su Kinezima prepustili Afriku u kojoj su vekovima bili kolonijalna sila, što da im se zameraju oko Tajvana?  Da li se time na mala vrata ulazi u pomirenje sa kineskom regionalnom politikom? I kako članica NATO može da bude neutralna u odnosu na ono što bi NATO morao da brani, a to je teritorijalni integritet zemlje saveznika?!

 

Na kraju krajeva, ko nam garantjue da se taj defetizam neće preliti i na druge tačke u svetu? Jer, danas Tajvan, sutra možda Ukrajina, što je pomenuo US senator Rubio kritikujući Makrona...

 

Ili je Makron zaključio da se demokratija ne jede. pošto je u Peking sa sobom poveo delegaciju od 500 francuskih privrednika, koji svakako sa Kinezima nisu pričali o ljudskim pravima i Ujgurima, niti im objašnjavali zašto treba da se manu Tajvana, već su potrčali da spašavaju ekonomsku glavu i zadnjicu dok ne prođe zadnji voz...

 

I koliko su Francuzi na kraju potpisali trgovinskih ugovora u Pekingu? Jel 70, 80? Ili celih 100?

 

Evropa nikada u istoriji kontinenta nije bila ovako na kolenima, čak ni u ratnim uslovima pred Hitlerom kome su se suprotstavili i Francuzi i Englezi. A sada u mirnodopsko doba, jer Kina nije ni sa kim u ratu, trče na poklonjenje Siju. 

 

Razgovori bi, sami po sebi, bili poželjni i jesu potrebni, ali svakako ne na ovaj način gde se Makron javno odmiče od Tajvana i pokazuje užasavajuću subordinarnost.

 

Jer, jedno su pregovori i razgovori na istoj osnovi i u nameri da se Kina udalji od Rusije (što jeste poželjno), a ovo što Makron radi je nešto sasvim drugo. 

 

Kako drugačije tumačiti rečenicu "the worst thing would be to think that we Europeans must become followers on this topic and adapt to the American rhythm or a Chinese overreaction" nego kukavičko popuštanje Pekingu i uzmicanje pred Kinezima?

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Makron je ekstremno naivan političar po pitanju međunarodnih odnosa, verovatno jedan od najlošijih od FRA predsednika otkad ja pratim politiku. Treba se samo prisetiti prošle godine kada je tripovao da će nagovoriti Putina na mir i davao izjave koje je ruska propaganda koristila protiv zapada. Mislim da je problem u tome što on ne može da oceni realnu poziciju FRA u svetu pa stavlja sebe u istu ravan kao SAD i Kinu. To je imalo logike za vreme De Gola kada su imali ogromne kolonije ali danas su oni liliputanci u poređenju sa velikim silama. Prvo ti izgradi EU u smislu vojne sile i unitarne spoljne politike pa tek onda kreni sa takvom politikom. Ove izjave su čist avanturizam, doduše moguće je da je to i za domaću javnost jer postoje francuzi koje se pale na takve stvari jer FRA tripuje tu neku autonomiju u okviru zapada još od De Gola.

 

Ono što je on verovatno hteo da kaže je da EU treba da ima svoj nezavisan stav a ne da prati SAD ili Kinu po pitanju Tajvana. Time je u stvari hteo da aludira da i Kina ne treba da bude ruski privezak u konfliktu u Ukrajini. Inače je odradio solidnu posetu u Kini, dao izjave koje treba da da i verovatno uticao na Kinu da vojno ne pomaže Putina. Ali šta to vredi kada u stilu krave se ritne i prospe svo mleko ovim intervjuem par dana kasnije.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam stucnjak za politiku ali znam da Fra sve zivo proizvodi u Kini od aspirina do namestaja preko kompjutera itd itd da ne nabrajam, ukratko ako nam Kina uvede neke mini sankcije odosmo mi dodjavola - mozda to ima veze sa ovom izjavom Makrona

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...