Jump to content

MMA - Mixed Martial Arts (UFC, Bellator, ONE FC...), Kickboxing


BattleBender

Recommended Posts

21 hours ago, Andrei said:

 

Da li bi mogao ovo da mi objasniš, molim te?

 

13 hours ago, L' Imperatore said:

 

U zadnje vreme je moderno pljuvati aikido.

 

Meni su najsmešnija dva razloga, zašto je aikido kao fake martial art. Neki kažu, pa stavi nekoga iz aikida protiv MMA borca, pa češ videti dal može da se odbrani. Što je naravno glupost. Pošto i od ostalih martial artsa, jedan če se pokazati bolje od drugih, pa to ne znači da je onaj slabiji fake.

 

Druga stvar je da oni koji se bave aikidom, precenjuju svoje mogučnosti in real life, pa ih tako neko izbode. Isto glupost. A kickoboxeru se nemože desiti da preceni mogučnosti, pa mu neko izlupa glavu štanglom?

 

Bottom line je da je u tim zajebanim situacijama na ulici uvek bolje pobeči šta god ti znao. A da ma neko stera u čošak gde nema bežanja, opet bi radije znao malo aikida, nego ništa.

 

9 hours ago, Andrei said:

Pa dobro, to su samo demonstracije veštine ... Maltene kao forma u Tekvondu ili Kata u karateu, znači samo fingiranje - nešto slično imate i u džudou, rvanju etc.

Treba ih posmatrati samo kao takve - demonstracije - lomljenje cigala i dasaka... :classic_smile:

Mene je zanimalo samo zašto mislite da je Aikido kao veština - loš.

 



Aikido kao vestina je predstavljen vestinom funkcionalne samoodbrane, sta vec. To sto je nama decenijama predstavljano kao aikido, to je brazilska jiu jitsa. As simple as that.
BJJ kao vestina je razvijana sa jasnom metodologijom, da se stvarno napravi primenjena vestina, jer je sam Helio bio slobotelesan covek. I imao je uzasnu potrebu da STVARNO nadvlada jace od sabe, i da stvori metod da ih u izazovima pobedjuje. Aikido nije otiso u tom pravcu, nego je kao i mnoge vestine koriscen da se pravi neka mantra oko nekih autoriteta, nekih starih majstora.
Problem sa aikidom sto je poprilicno neodgovoran, tacnije oni koji se bave tim skolama. Gledao sam neki podcast o tome, ne mogu da nadjemo koji je, od tad sam obrisao browser history itd, pa nmg da se setim. Pravi se zabluda da se moze iskoristi stvarno kao funkcionalna vestina. I razne skole aikida zloupotrebljavaju to kako bi dobijali clanarine, prakticno praveci zabludu svojim ucenicima da mogu nekog na ulici da nadvladaju time.  Mislim mogu nekog, ali nece to bas tako. Jebena Stiven Sigal vestina, da li je potrebno da se dalje prica o tome 😄 
Ako se dobar deo neke ideologije neke vestine gradi o nekoj funkcionaloj upotrebljivosti, onda to mora da se opravda. Uzmimo tekvondo, on dokazano nije primenjiv u tuci, u simulacijama tuca itd. 
Ali je prelepa vestina i jako je postujem. Lepa je tehnika, pokreti su lepi.
Boks takodje na neki svoj nacin. Decenijama je bio narativ da je najjaci covek na svetu aktuelni svetski sampion u boksu, teska kategorija. To nije tacno. Mislim da bi svaki prosecan rvac ili BJJ rutinirao laganica prime Tysona i Ali-a, za pola minuta. I na boks se ne treba gledati kao na sposobnost premlacivanja. To je vestina, umetnost, sweet science, kako je zovu. Lep je boks zbog svojih kombinacije, tehnike itd itd... ne zato sto ce da ti da sposobnost da nekog prebijes na ulici.

Inace jako postujem sve borilacke vestine, pa i sam aikido iz ugla da su sve borilacke platforme da covek ispolji svoje pokrete. Borilacke vestine su pre svega umetnost ispoljavanja pokreta. Bas sam pricao skoro sa mojom frizerkom (mlada devojka, i mnogo je kul), bas o tim stvarima, ona je i denser, i to sto je zenama ples, to su muskarcima borilacke vestine. Ako Ido Portal bude imao neki seminra u regionu, obavezno cu otici. Kod nas je tesko naci ozbiljan klub za kapueiru, ali bih nekad voleo da probam i to. Mada ono sto radi Ido Portal mi se vise svidja.
Ono sto je najbitnije kod borilackih vesine najbitnije, to je kontrolisanje ega i samodiscipline. Ceo taj mental tougness. Izlazak iz komforne zone.

Nekim su neke vestine dopadljivije, nekima ne. Moram da postujem svaku fizicku aktivnost, bavljenjem svakiom sportom, svakom vestinom itd itd.
Meni licno je kik-boks bas glup sport, dummy boks. To "ritanje" ubije svu magiju, kombinatoriku i nauku boksa. I pricao sam sa nekim kik-bokserima, cak su mi i par njhi rekli "a dobro, boks je sah, mnogo ozbiljnija stvar od kik-boksa".

Moram da se pohvalim da idem 3 nedelje na BJJ, uporedo i na boks.
Za mene licno, boks je toliko komforna zona, kao da sam u lejzi begu i da igram PES u odnosu na BJJ. Mislim da bih pre usao u ring sa prime Tyson-om  na pola sata  nego 2 minuta sa plavim pojasom u BJJ.
Jebeni pakao. Barem za mene. Uzasno humbling je.
Devojka koja treniera 2,3 meseca samo se maltene igra sa mnom 😄 ta
S druge strane, posle duge pauzu na boksu, posle 5 minuta sam se pohvatao sa ritmom i uglovima. Kao riba, pa da sam se vratio u vodu.

Ali mi je licno drazi, i mnogo bitniji taj osecaj koji dobijam od BJJ-a. Taj tougness, ta muka, to humble-ovanje.
Imam osecaj da cu jos godinu, 2 da budem bas bas inferiraon, i to ne nuzno sa nekim ljubicacistim pojasevima ili slicno. Ali to je ono sto mi treba. Ne razvija se covek radeci ono sto mu ide dobro...
 

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav :classic_smile:

3 hours ago, BattleBender said:

...Aikido kao vestina je predstavljen vestinom funkcionalne samoodbrane, sta vec. To sto je nama decenijama predstavljano kao aikido, to je brazilska jiu jitsa. As simple as that.
BJJ kao vestina je razvijana sa jasnom metodologijom, da se stvarno napravi primenjena vestina, jer je sam Helio bio slobotelesan covek. I imao je uzasnu potrebu da STVARNO nadvlada jace od sabe, i da stvori metod da ih u izazovima pobedjuje. Aikido nije otiso u tom pravcu, nego je kao i mnoge vestine koriscen da se pravi neka mantra oko nekih autoriteta, nekih starih majstora.
Problem sa aikidom sto je poprilicno neodgovoran, tacnije oni koji se bave tim skolama. Gledao sam neki podcast o tome, ne mogu da nadjemo koji je, od tad sam obrisao browser history itd, pa nmg da se setim. Pravi se zabluda da se moze iskoristi stvarno kao funkcionalna vestina. I razne skole aikida zloupotrebljavaju to kako bi dobijali clanarine, prakticno praveci zabludu svojim ucenicima da mogu nekog na ulici da nadvladaju time.  Mislim mogu nekog, ali nece to bas tako. Jebena Stiven Sigal vestina, da li je potrebno da se dalje prica o tome 😄 ...

 

Odmah danapomenem da neću propovedati o delotvornosti aikidoa u odnosu na bjj ili šta god već... Samo mi je zasmetalo podebljano - znaš, i pre Steve postojaše Aiki-do, kao i mnogi već zastareli oblici puteva u Japanu Ken-do,Seiči-do pa čak i Džu-do...

Aiki i Džu još i imaju kako tako praktičnu primenu - ali strogo kao sport tj. meditativno kretanje, ali šta ćeš da radiš sa Ken- doom, danas ne možeš da posečeš nekoga na ulici sabljom ili da mu ponudiš šoljicu čaja, zar ne? :classic_smile:

Šalim se...

Recimo da bi naljutio pokojnog Moriheija kada bi mu rekao da je Grejsi ustvari osnovao njegovu veštinu. Siguran sam da je Grejsi iskoristio neke elemente ali da je stvorio veštinu - to nije baš tačno. Ono što nazivaš mantrom oko autoriteta je ustvari predanje o stvarnom cilju veštine Aiki-doa,koja opet ima veze sa šintoom i zenom -ali da ne širim temu, a koji je ostvarivanje harmonije sa samim sobom.

Zaista ne znam ko se bavi tim školama osim starog Ljube, ali bogami kao veština samoodbrane aikido je praktičan,nežan stil koji te pre svega uči da sukob treba izbegavati.

I konačno zlosrećni glumac koga pominješ je uradio više na blaćenju veštine nego što to mogu da urade generacije zlonamernih.

Mislim da bi možda mogao da pročitaš ovu knjigu ako te interesuje i želiš.Šteta je da imaš tako loše mišljenje o nečemu tako lepom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Andrei said:

Pozdrav :classic_smile:

 

Odmah danapomenem da neću propovedati o delotvornosti aikidoa u odnosu na bjj ili šta god već... Samo mi je zasmetalo podebljano - znaš, i pre Steve postojaše Aiki-do, kao i mnogi već zastareli oblici puteva u Japanu Ken-do,Seiči-do pa čak i Džu-do...

Aiki i Džu još i imaju kako tako praktičnu primenu - ali strogo kao sport tj. meditativno kretanje, ali šta ćeš da radiš sa Ken- doom, danas ne možeš da posečeš nekoga na ulici sabljom ili da mu ponudiš šoljicu čaja, zar ne? :classic_smile:

Šalim se...

Recimo da bi naljutio pokojnog Moriheija kada bi mu rekao da je Grejsi ustvari osnovao njegovu veštinu. Siguran sam da je Grejsi iskoristio neke elemente ali da je stvorio veštinu - to nije baš tačno. Ono što nazivaš mantrom oko autoriteta je ustvari predanje o stvarnom cilju veštine Aiki-doa,koja opet ima veze sa šintoom i zenom -ali da ne širim temu, a koji je ostvarivanje harmonije sa samim sobom.

Zaista ne znam ko se bavi tim školama osim starog Ljube, ali bogami kao veština samoodbrane aikido je praktičan,nežan stil koji te pre svega uči da sukob treba izbegavati.

I konačno zlosrećni glumac koga pominješ je uradio više na blaćenju veštine nego što to mogu da urade generacije zlonamernih.

Mislim da bi možda mogao da pročitaš ovu knjigu ako te interesuje i želiš.Šteta je da imaš tako loše mišljenje o nečemu tako lepom.

Borilacke vestine su kao i nauke i doktrine, svaka je nastavak na neku prethodnu, sa nekim svojim kontektstom. 
Gracie Jiu jitsa nije pala sa neba njima, oni su radili pre toga dzudo i obicnu japansku jiu jitsu.
I iskreno verujem da je Helio-ova doktrina mnogo napredovala godinama i kroz generacije. S obzirom na to kakav je on covek bio, malo je reci sujetan, to i nije bas tako predstavljeno. Uostalom kimura kao pokret je nastao tako sto je on izgubio od poznatog japanskog dzudiste, Kimure.
U narednom periodu nam predstoji dalja evolucija BJJ-a, ona primenjena za mma-a. Da li ce to da razvije u potpunosti Eddie Bravo sa svojim 10th planet-om, ili neko drugi, to je pitanje. Mozda i neko iz Gracie porodice, ako mu dozvole da odbaci taj njihov legacy, za koji se moze reci da je bolesnicki. U svakom slucaju oni ce se jako boriti protiv nove skole jiu-jitse, kao sto im smeta Eddie Bravo.
Ali neminovno je da ce BJJ da se razvije tako da dodatno bude primenjenija vestina. Jer je to i osnovna ideja BJJ, da bude stvarno primenjena vestina. Sto se i dokazalo empirijski.

Primenjivost aikida nije dokazan empirijski. Barem ja ne znam za to. Poprilicno jednsotavno, nek se stavi u sluzbu borbe sa drugim vestinama i majstorima iz druge vestine i da vidimo rezultat.
Ne znam dovoljno o spiritualnoj pozadini aikida. Verujem da je lepa aktivnost, uostalom to su Japanci, oni imaju mnogo smisla za umetnost i zivonu harmoniju.
Licno, aikido dozivljavam kao neki polu-ples borilacku vestinu koja se primenjuje u nekim ne mnogo agresivnim okolnostima. Igra telom u situacijama koje imajku veze sa combat situacijama. I to je kul.
Ne kazem da je jednostavna vestina (sto mogu da kazem npr za kik-boks), mislim da je fluidnost pokreta aikida jako teska stvar, kao i ti svi ti sitni detalji, kontrola zglobova itd.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nadam se da neće dati Overeemu da se bori protiv DL-a. Uopšte mi se ne sviđa to što DL pokušava sa Overeemom, baš bezveze. Traži da mu daju istrošenog borca kojeg može veoma lako završiti, naravno brutalnim nokautom. DL već ima puno fenomenalnih pobeda (nokautom), a sad pokušava da napravi (jeftini) "knockout reel" sa Overeemom.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zvezdinho said:

Jel realno da je toliko velika kvota za Rozanstrajka  3. Pa i on je prakticno bez poraza, jedini poraz mu je bio protiv Nganua zverine. Jel moze neko da prokomentarise neko ovoliku kvotu, mozda i izgubi al bas toliki underdog nije.

 

II protiv Reema je izgubio praktično sve runde, pa na kraju izvukao sa onim ludačkim knockoutom u zadnjoj sekundi

 

3 hours ago, Big Ticket said:

Искидаће га киковима Гејн, статичан је изузетно. Неки меч као против ЈДС предвиђам. 

 

I ja mislim. Gane je ogroman i može sa distance da skuplja poene, pošto je Rozenstruik statičan i čeka na kontru. Mislim da je i bolji rvač i u parteru. Po mom mišljenju, Rozenstruik ovo može dobiti samo neki hail mary KO-em kao Reema onomad.

Link to comment
Share on other sites

Neko uopšte nema posledice korona virusa, a neko samo tako najebe. Pluća budu totalno razorena i veliki je znak pitanja da li će se ikad vratiti "u normalu". U težim slučajevima godine su potrebne da bi se vratila kakva-takva kondicija, a da ne pričamo o profesionalnom bavljenju sportom.

 

Na žalost, to je slučaj sa Khamzatom. Kada iskašljavaš krv, tu više nema mesta za ni za MMA, ni za bilo koji drugi sport. Barem ne u narednim godinama. Ono što sledi je borba za vraćanje u neku normalu, a to je dug i težak proces...

 

NINTCHDBPICT000639190842.jpg

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Uroš Medić & Aleksandar Rakić ove nedelje.

 

Mediću je ovo prvi nastup za UFC. Bori se u Lightweight (do 70.3 kg) sa visinom 185.5 cm što je baš dosta za tu kategoriju. Pre MMA veoma se aktivno bavio boxom i kickboxom. Već godinama živi na Aljasci gde trenira MMA.

 

Obojica su super likovi. Umereni, kulturni, baš prijatni za ragovor. S druge strane, odlični borci.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...