Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

20 minutes ago, Yoyogi said:

 

Od Brexita i izbora Trampa za predsenika Amerike, ono sto je nekada morala da radi propaganda sada vise ne treba: totalno srozavanje Zapadnih vrednosti u ocima ne samo Kine. Pricati o demokratiji, ljudskim pravima, liberalizmu sa Kinezima je ravno prdenju u drustvu. I ono sto je malo bilo sada je razvejano a vlasti slobodno, bez ikakvog podsmeha od bilo koga, mogu da kazu "Od pocetka vam govorimo o inferiornosti Zapada". Jesu li u pravu ili nisu, nije vazno: njihovo rezonovanje je drugima realnost i njihovo vreme tek dolazi.

Da su sutra izbori, cak i da se nadje neki pristojan protivkandidat, Si Djiping bi pobedio sa verovatno preko 90%.

 

Evo Bane, Kinezi ti dolaze u Srbiju zbog jeftine radne snage, pripustice te da im motas kablove, kao da je Srbija dusevna bolnica. A ti, pregrupisi trupe pa u novi juris na vetrenjace.

Sve ce to da ljosne vrlo brzo! Zivi bili pa videli. To ce da ljosne! 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kronostime said:

Bane, da li mislis da ce se iko na Zapadu odreci kineske robe zarad ideologije? Vecina elektronike ti je vec sada Made in PRC.

Ako Trump ostane dosledan do kraja pa im udari tarife na svu robu - oni su se sjebali! Dugo su oni uzivali preferencijale za izvoz na lukrativno americko trziste! Vidis koliko vike i dreke zbog uvodjenja tarifa na samo mali deo njihove robe! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Ako Trump ostane dosledan do kraja pa im udari tarife na svu robu - oni su se sjebali! Dugo su oni uzivali preferencijale za izvoz na lukrativno americko trziste! Vidis koliko vike i dreke zbog uvodjenja tarifa na samo mali deo njihove robe! 

Da li mislis da im je US trziste jedino gde prodaju robu?

Nece svet da stane zbog toga sto Trump udara tarife Kini, ali ce u US mnogo sto sta poskupeti zbog toga sto se dobar deo njihove industrije iselio bas u Kinu zbog jeftinije proizvodnje, a istog kvaliteta. Ne moze to da se pokrene preko noci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Sve ce to da ljosne vrlo brzo! Zivi bili pa videli. To ce da ljosne! 

Na nivou politickog sistema - nece. Malo Kineza ima apetit za politicke promene. Oni su zedni sigurnosti, transparentnosti i vladavine prava.

 

Stvarno, zamisli da to imas u Srbiji, koliko bi njih zanimalo ko je trenutno na vlasti?

 

Dok je posedovanje nekretnina bilo zabranjeno, stanovi su se kupovali na  70, 50, 20 godina "lease". Sada, kada im istice taj "lease", traze im da plate 30% pocetne vrednosti.

Sada 80% parova ima svoj stan pa ni oni nisu sigurni da je to njihovo zacementirano.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kinik said:

 

Da si bar u zivotu napisao jedan, samo jedan post kao Puzigaca

 

Vidis tu si potpuno u pravu. Ja necu nikada napisati post kao Puzigaca, jer Puzigaca pise tirade nabacanih stereotipa (Ponekad nisam siguran da li se Puzigaca samo zajebava ili zaista iskreno lupeta) koji opasno naginju rasizmu i teoriji visih i nizih rasa, koju koliko vidim i ti zdusno podrzavas.

Opste je poznata tvoja opsjednutost Rusijom i to ne samo Rusijom kao drzavom, nego Rusim kao narodom nize rase, a u ovom slucaju vrlo slicno i Kinom.

 

9 hours ago, Kinik said:

Ti si, ocigledno pobrkao i temu i zemlju.

 

Evo za tebe stari, dobri Stanislav Jezi Lec, da nesto naucis:

 

'Nije svaki balvan koji doplovi do Amerike Kolumbo'.

'Zivot i kad je najbolji ume da bude nepodnosljiv'.

:wink2:

Koliko vidim, ti nisi u 'prc-u', vec u zlu Ameriku. No, u tvom slucaju - to je jako relativno.

 

...

 

U postu pre si spomenuo nesto slobodu, hej ti i sloboda, covek koji se jos u proslom forumskom zivotu, zajedno sa ekipicom, redovno bavio deportacijama svih neistomisljenika.

Tebi jednostavno treba objasniti neke stvari, ljudi koji kritikuju drustvo u kome zive zele da to drustvo bude bolje, kapito? 

Kako ovo u kome ja zivim, tako i ljudi koji zive u SAD, tako i ljudi koji zive u Kini ili bilo gde na svetu. 

Slati neistomisljenike u Kinu, Iran, Sjevernu Koreju ili Kubu je batke isto kao sto je i Staljin slao svoje neistomisljenike u Sibir, prema tome prestani sa tom glupom pricom, skini te okove sa sebe i pocni da se ponasas pristojno i kulturno.

 

2 hours ago, Crni Bombarder said:

E,pa sad...pitanje je je li bas (bilo) tako?
Ja smatram da nije.

Zapad (u ovom slucaju pre je rec o stranom kapitalu) je usao na to ogromno trziste jer je tamo video sansu za profitom. Po meni sasvim legitiman i normalan rezon. Pravo pitanje je zapravo - kako, kada i zasto je "zapad" dosao u Kinu?
Odgovor je - onda kada se Kina otvorila prema svetu i ...

 

Ma sve je to u redu, ali Kina nije nikoga silila da ulaze svoje pare tamo. Koliko mi je poznato, u konkretnom slucaju  koji sam spomenuo, Kinezi nisu uslovljavali bosansku stranu nikakvim politickim zahtijevima u vezi njihovih investicija, te ljutita reakcija EU, koja ne zeli da investira, nema nikakvog smisla.

Zapad ne moze bez Kine, kao sto ne moze i bez Rusije, jer raditi na izolaciji najmnoogljudnije drzave Kine i prirodno najvece i najbogatije drzave Rusije ne moze nikako da doprinese boljem zivotu na planeti.

Evropa je samo 9.6% svjetske populacije, EU jos i manje, dok je Sjeverna Amerika samo 4.8% i oni ako zele da prezive, morace da gledaju i Kinu i Rusiju i kompletnu Afriku, kao i sve ostale zemlje kao partnere, a ne kao neprijatelje, jer su u suprotnom osudjeni na propast.

Pa ne mogu da savladaju Talibane sa kojim se tuku vec skoro 20 godina, Sovjetima je trebalo 10 godina da to shvate, dok ovima to jos nije doslo iz dupeta u glavu.

 

Za dobrobit svih na svijetu,  partnerstvo je jedini prav put.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Stalno se drvi o tome kako zivi 'sednja klasa', a neki tvrde da su po tome prevazisli cak i EU :smiley26:

Niko ne govori o ociglednom raslojavanju, a mnogo su zaboravili scene za vreme izgradnje 'olimpijskih objekata' kada je seoska sirotinja bila dovodjena, bedno placana, radila uz batine i pretnje, pa kasnije bila vracena na selo - da ne kvari strancima pogled na velelepne staklene kutije.

 

Ne znam jel je neko gledao fotke Kine iz 30-ih godina i one stravicne kontraste - sa jedne strane evropeizirani kineski bogatuni i evropljani, a sa druge strane mase odrpanaca, riksi, prosjaka i beskucnika. Sa jedne strane eksluzivni restorani, ulickani kabarei sa gostima, a sa druge strane cumezi i bolescina. Tesko da je tom siromahu bilo dopusteno da udje u 'elitni' deo grada.

Kao sto ni sada ruralci tamo ne zalaze.

 

Ring a bell?

 

...

Link to comment
Share on other sites

 

30 minutes ago, Amigo said:

 

 

 

 

Ma sve je to u redu, ali Kina nije nikoga silila da ulaze svoje pare tamo.

Nije silila,ali je cinjenica da su joj tada (kraj '80-ih/pocetak '90-ih) bile potrebne strane investicije,svezi kapital,savremene tehnologije i znanja. To je u Kinu uslo sa Zapada.
Ostavio sam ovaj deo tvog posta jer smatram da se samo ova recenica odnosila na moj post. U ostalo ne zalazim.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Upetljali se ljudi bespotrebno u pricu ko vise zna. Realnost niko ne moze da zna bolje od Googla 😁 Svakako je jasno da je neko nekada bio tamo, ali u sustini to nije bitno. Ako bi morali pisati samo prozivljene impresije, ne bi velika vecina otvaralo vise od par tema.

 

Sto je najgore niko i nije pljuvao Kinu, vec su ljudi pisali neke svoje sto pozitivne, sto negativne utiske. Onda dodju ljudi i pokusavaju da sepopisaju na ljude koji tamo nisu bili i da oni eto znaju iz prve ruke kako je bilo. Jedini vredan post od ljudi koji su bili tamo je od Clash-a sad videh 🙂, lepo bez ustezanja, ostalo samo zeli da naginje na jednu stranu i da nekog u nesto uverava. Napisao si svoje i to je to.

Edited by Pavaroti
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kinik said:

Ne znam jel je neko gledao fotke Kine iz 30-ih godina i one stravicne kontraste - sa jedne strane evropeizirani kineski bogatuni i evropljani, a sa druge strane mase odrpanaca, riksi, prosjaka i beskucnika. Sa jedne strane eksluzivni restorani, ulickani kabarei sa gostima, a sa druge strane cumezi i bolescina. Tesko da je tom siromahu bilo dopusteno da udje u 'elitni' deo grada.

Kao sto ni sada ruralci tamo ne zalaze.

 

Ring a bell?

...

 

Sta ti hoces da kazes, da zbog tih fotki iz 30-tih godina treba da se formira misljenje 2019. Covece nije normalno to sto pises, saberi se malo.

Isto tako bi se moglo reci za bilo koju zemlju svijeta, a pogotovu za neke iz srca Evrope :wicked: sta je bilo 30-tih i 40-tih, a i za USA

 

https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2017/11/what-america-taught-the-nazis/540630/

 

Ring a bell?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

...

 

Normalno da nikada neces pisati postove kao Puzigaca. To treba umeti.

 

Ovo nije tema o Kiniku, a to sto imas da kazes nimalo me ne interesuje. Najmanje si ti pozvan da mi nesto objasnjavas, jer koliko vidim ti ni sebi nisi u stanju da objasnis neke pojave u zivotu usled ... nabacanih stereotipa.

Takodje, neinteresantne su mi tvoje 'ekonomske analize', jer taj sam trnjak vec video.

 

Vrlo malo mi je privlacna - u politickom smislu - 'najmnogoljudnija' kao i 'najbogatija' zemlja na svetu.
Upravo vlasti tih satrapija tretiraju svoje stanovnistvo kao niza bica.
Niza po pitanju prava, sloboda, odlucivanja, izbora, demokratije i svega sto iz toga proizlazi.

 

Ima rudska poslovica - 'ne mozes biti mio na silu', pa makoliko se 'prc' i ruska pomijara trude da se umile, sve vise se uvidja sustina, opet po onoj africkog poslovici - sto se majmun vise penje, vise mu se vidi doope.

Nesto ne vidim redove pred ambasadama tih 'luconosa buducnosti', vec pred ambasadama 'sveta koji propada'.
U koji si i ti pohrlio.
:classic_huh:

 

Daleko od toga da ce EU, USofA i ostali svet propasti, ma koliko se o tome nagvazdalo, a ta prica traje od 1917. i propali su upravo protagonisti tog civilizacijskog djubreta.

I oni su nesto drombuljali - 'za dobrobit svih zemalja ujedinite se' - pa su istrorijski ljosnuli.

Samo nek se oni bave svojom dobroniti i partnerisu se - sto dalje od mene.

 

... 

Link to comment
Share on other sites

Knjiga "Oliver Tvist" od Charlsa Dikensa je bila kod nas obavezna lektira u 7. razredu osnovne skole.

Kupim je pre dve godine, cerka da je procita. Stize negde do trecine i rece "Sto ja treba da citam o "armpits of industrial revolution"? Ovakva beda nas ne moze da zadesi."

 

Pomislim, to su bile 1830-te godine, Srbija je jos bila pod Turcima. Kakav je sistem Srbija imala za sirocad? A nas su komunisti terali da to citamo i utuvljivali nam u glave shvatanje da je Zapad i dalje takav.

 

Pitam kolegu, Australijanca, kaze da je za knjigu cuo ali nikada nije bila obavezna. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kinik said:

Nesto ne vidim redove pred ambasadama tih 'luconosa buducnosti', vec pred ambasadama 'sveta koji propada'.
U koji si i ti pohrlio.

... 

Normalno da ne vidis, kad je tvoj pogled dopire negde do kraja tvog nosa. Normalno je da ljudi idu tamo-vamo jer tu vide svoj neki interes.

Tako i Kinezi koji idu na Zapad, tako i Zapadnjaci koji idu u Kinu.

Ne mozes ti da shvatis osnovne drustvene postulate, zasto, kako, ko, gde, pa onda ocekujes da ljudi hrle u prenapucenu Kinu iz beskrajnih prostranstava Sjeverne Amerike.

Pa nema redova ni pred velicanstvenim Japanom, Yoyogi kao izuzetak ce to da bolje objasni, ali zato kako vidimo redovi za Tajland, jer svako ima svoj interes, koji je razliciti.

Kao i obicno poredis babe i zabe, nidje veze prica, sutaju se stereotipi sa standardnim ne interesuje me :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

... 

 

Bilo bi lepo da se naucis da se ne turas sa savetima tamo gde se to od tebe, neukog i nemustog, niko ne trazi.

Takodje nema potrebe za izvrtanjem / podmetanjem - ne vidim krizu na granicama 'prc'-a i dzapana, vec na drugom kraju sveta.

 

A asto se tice Yoyogi-sana - zar ne bese njega isturili iz USofA?

:classic_cool:

Bice da je od tada nesto kivan?

 

Redovi u Tajlandu?

Poslednji put sam nesto gledao na Net-u interesantne redove na vojnoj regrutaciji tajlandskih transgendera - ladyboys / aka - kathoeys.

Mnogo simpa.

:classic_laugh:

 

...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kinik said:

 

 

Nesto ne vidim redove pred ambasadama tih 'luconosa buducnosti'

Grešiš, dosta  mladih ljudi je u proteklih par godina iz Srbije otišlo u Kinu gde imaju jako dobre plate. Većinom kao učitelji jezika ili kao treneri. Dosta difovaca koji ovde ne mogu da se zaposle kao profesori fizičkog vaspitanja i koji su se muvali po privatnim klubovima za neku siću su otišli tamo da rade za dobre cifre. Pri tome ne mislim na vrhunske trenere.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CLASH said:

... 

 

To nije tendencija, to su izolovani slucajevi.

Ne moze se porediti sa odlaskom u EU ili navalom na USofA.

 

Btw. pogledaj koja su najtrazenija i najplacenija zanimanja za EU ili USofA / uopste anglosaksonski svet.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kinik said:

Takodje nema potrebe za izvrtanjem / podmetanjem - ne vidim krizu na granicama 'prc'-a i dzapana, vec na drugom kraju sveta.

 

Pa ne vidis, jer treba videti iza granice vlastitog nosa. USA je non-stop na tim granicama, zale se sto je Kina toliko blizu Juznog kineskog mora :lol_2:

 

Just now, Kinik said:

A asto se tice Yoyogi-sana - zar ne bese njega isturili iz USofA?

:classic_cool:

Bice da je od tada nesto kivan?

 

No comment, Yoyogi ce to da objasni.

 

Just now, Kinik said:

Redovi u Tajlandu?

Poslednji put sam nesto gledao na Net-u interesantne redove na vojnoj regrutaciji tajlandskih transgendera - ladyboys / aka - kathoeys.

Mnogo simpa.

:classic_laugh:

...

 

:roflmao:pa cijela tema ima na forumu o Tajlandu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Ako Trump ostane dosledan do kraja pa im udari tarife na svu robu - oni su se sjebali! Dugo su oni uzivali preferencijale za izvoz na lukrativno americko trziste! Vidis koliko vike i dreke zbog uvodjenja tarifa na samo mali deo njihove robe! 

 

Verovao ili ne, neto izvoz Kine ucestvuje sa samo 7% u tom impresivnom nacionalnom dohotku (druga ekonomija na planeti, posle USA).To sto oni izvoze, trazi uvozne komponente. Za iPod Toshiba ekrane, Samsung memoriju, stotine drugih dobavljaca delova. Kina ne pravi skoro nista od toga.

 

Tu Tramp nema kud da istraje osim da sklapanje finalnih proizvoda vrati u Ameriku. A Amerika nema tu fleksibilnost i logistiku i jos bi morala da preuzme ulogu foot soldiers kineskih fabrika i da se transport svih komponenti iznenada preusmeri na Ameriku. Gde im je 2 miliona (ako ne i 5) radnika da to rade?

To je poremecaj tektonske dubine.

To ti je kao sto je Crna Gora nekada pretila Srbiji da ce skrenuti tok reke Tare da se uliva u Jadransko more, bas trivijalan zadatak?

 

Zna to Tramp  a vidimo Kinezi ga uzimaju  za ozbiljno. U Osaki krajem juna 2019. su se Si Djiping i Tramp saglasili da to zamrznu na neko vreme.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kinik said:

 

To nije tendencija, to su izolovani slucajevi.

Ne moze se porediti sa odlaskom u EU ili navalom na USofA.

 

Btw. pogledaj koja su najtrazenija i najplacenija zanimanja za EU ili USofA / uopste anglosaksonski svet.

 

...

Iz Niša samo ima tridesetak trenera, kakvi izolovani slučajevi :classic_laugh: a da ne pričamo o tičerima engleskog.

Za Kinu ne trebaju turističke vize, za boravak do mesec dana, a za radne vize ima itekako redova. Lično sam gledao te redove, doduše iz kafanice preko puta (pio sam kafu da ne bude zabune), a redovi se formiraju još u najranijim jutarnjim časovima. Doduše, možda su oni čekali da se upišu i knjigu utisaka, ko zna...

Daklem...ne lupetaj o nečemu što nemaš veze....mada, navikli smo. :smiley58:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kinik said:

 

To nije tendencija, to su izolovani slucajevi.

Ne moze se porediti sa odlaskom u EU ili navalom na USofA.

 

Btw. pogledaj koja su najtrazenija i najplacenija zanimanja za EU ili USofA / uopste anglosaksonski svet.

 

...

Ne može se porediti sa EU i US, ali daleko od toga da su izolovani slučajevi. 

 

edit:Konstantin brži.

Edited by CLASH
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Constantin said:

... 

 

Meni je nis apsolutno nebitan u zivotu, pa taman se svi 'difovci na dobrom glasu':ajme: - presele u 'prc'.

Kako rece onaj profa francuskog iz_leskovac - normalno da nasi djaci nikada ne bi pobedili na takmicenju iz S/H jezika.

 

Btw, bio je pre mnogo godina na Radio Pekingu neki kinez koji je stazirao u Radio Sarajevu.

Pa posle kineske himne, na KT talasima cujes cistog bosancerosa - ovdje Radio Peking!

:classic_laugh:

Nadam se da kinezima nije toliko bitno sto su platili casove jednog a moci ce da nauce dva jezika - englesko_niski.

 

 

12 minutes ago, CLASH said:

... 

 

Nazalost i za tebe i za njega - samo izolovani slucajevi, u poredjenju sa brojem likova / likinja - desetina i desetina hiljada koji odavde (iz ovog regiona) odlaze u svet. Pogledaj 'rvacku, CG, ovaj provizorijum, a pogledaj i kuda odlaze.

Taj 'prc' - to je najcistija egzotika pomalo zblanutih likova. Ne znaju sta znaci biti stranac u Aziji.

U Evropi barem moze da cutis, pa ako te niko nista ne pita - nekako se provuces.

A tamo ...

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...