Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

1 hour ago, Atreid said:

Eto, Iran istakne ratnu zastavu na dzamiju u Teheranu, i Ameri podvise rep, izgubise rat sa Iranom prije nego je i poceo:

 

 

 

Svaka cast Trampu na mudroj politici, uspio je sa jednim napadom drona da izgubi citav Irak i vjerovatno pozicije u Siriji koje su zavisile od baza u Iraku :ajme:

 

Vojskovodja, drzavnik, strateg, nasljednik Genrala Leeja za primjer :ajme:

 

Ko je kratke pameti pa se ne seca da je covek pre 3 godine ponovio jedno 1274 puta u PREDIZBORNOJ KAMPANJI da americki vojnik nema sta da trazi po svetskim vukojebinama i da treba da se vrati kuci - on moze sada da se veseli "iranskoj ratnoj zastavi". Na dzamiji.

 

Plan Husseina Obame da se kupuje tudja nafta, a da Ameri sede kuci i primaju socijalnu pomoc ili spijuniraju po drzavnim sluzbama ko ne glasa za socijalisticke 

 

Demokrate je propao :s_d: Pa nije on kalibar Mila i Aleksandra Visokog.

 

U medjuvremenu je USA postala najveci svetski proizvodjac nafte, sa najvecim rezervama, nezaposlenost je 3,6%

 

Ne bih gubio vreme sa ljubiteljima islamske republike, sve ce to biti bogougodno, sa'ce svi da se poseku po lobanjama pa da skacu po ulicama udarajuci se u krvavu tintaru. alahukberisu i pale zastave k'o seselj......... na radost nekih. :whistling:

 

........  a civilizacija ce svojim putem, svako na svoju stranu, tako je oduvek bilo, tako ce i biti.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Ja sam malo zbunjena, zar nismo hteli da Tramp povuce trupe iz stranih drzava? Ili sad podrzavamo US intervencije?

A ako iracki parlament izglasa tu rezoluciju, ne znaci li to da su vec pod iranskom shapom?

 

Ako hoces da intervenises onda si tiranin i sta se mesas u tudja posla, a ako neces onda si podvio rep....jako zbunjujuce ovo forumsko misljenje

 

Iracki parlament je izglasao tu rezoluciju. I oni jesu pod iranskom shapom, a to im je omogucio George W. Bush, sa svojom okupaciom Iraka.

 

Jako zbunjujuce je i ovo sto Tramp radi, to se tako ne radi. Ocigledno ni sama ova administracija ne zna sta bi, sto i nije cudo kakve su dileje tamo zasjele na vlast i to nije samo Tramp. Sve se meni cini da bi oni da napadnu Iran, ali da procjene nisu sjajne za uspjeh. Uostalom, najbolje bi bilo da su se drzali sporazuma kojeg su raskinuli, a osim toga da USA moze da dobije taj rat vec bi ga neka od prethodnih administracija vodila.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Ja sam malo zbunjena, zar nismo hteli da Tramp povuce trupe iz stranih drzava? Ili sad podrzavamo US intervencije?

 

 

Sad podrzavamo da se Amerika svima majke milosne ...... :roflmao:, a oni se povlace ko poslednje ..... :roflmao:

 

BrE Angelia ...... pa ti stvarno ne razumes srbsku politiku. Narodnu. Neki bi rekli seljacku.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Atreid said:

 

Iracki parlament je izglasao tu rezoluciju. I oni jesu pod iranskom shapom, a to im je omogucio George W. Bush, sa svojom okupaciom Iraka.

 

Jako zbunjujuce je i ovo sto Tramp radi, to se tako ne radi. Ocigledno ni sama ova administracija ne zna sta bi, sto i nije cudo kakve su dileje tamo zasjele na vlast i to nije samo Tramp. Sve se meni cini da bi oni da napadnu Iran, ali da procjene nisu sjajne za uspjeh. Uostalom, najbolje bi bilo da su se drzali sporazuma kojeg su raskinuli, a osim toga da USA moze da dobije taj rat vec bi ga neka od prethodnih administracija vodila.

Ali vlada treba da usvoji, tako da....

 

E sad znam ja da ti znas i da vozis avion, samo nisi nikad probao, pa si i expert za medjunarodnu politiku i sta bi bilo najbolje. 

A sad i citas misli da li bi neko da napadne Iran.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

E sad znam ja da ti znas i da vozis avion, samo nisi nikad probao, pa si i expert za medjunarodnu politiku i sta bi bilo najbolje. 

A sad i citas misli da li bi neko da napadne Iran.

 

Ne znam ja da vozim avion. Pa, nista ti nisi bolji expert za medjunarodnu politiku od mene, po mom misljenju smo isti, tako da,..

 

Ne citam misli, nego citam koje zvanicne informacije stizu, i vas nekoliko na forumu koji to komentarisete, sad to sto ti svoje misli ovdje na forum stavljas je druga stvar :classic_smile: A, to sto su te informacije kontradiktorne nije moj problem. Kad imas tako suprostavljene informacije to obicno znaci da je u pitanju laz, e, sad je ovdje problem sto laz moze biti i da ce napasti, i da nece napasti.

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Atreid said:

 

Pa nisam ni ja to tvrdio za sebe :classic_smile:

Implicirao si sa misljenjem sta bi uostalo bilo bolje da je US uradila, sto zahteva neko poznavanje medjunarodne politike, i odnosa na daleko visem nivou nego sto je recimo to znanje US administracije. Ipak ja nesto mislim da ima tamo i pametnih ljudi da analizira kako i zasto, a ne ono ko u kafani, ajmo danas malo da ratujemo...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Implicirao si sa misljenjem sta bi uostalo bilo bolje da je US uradila, sto zahteva neko poznavanje medjunarodne politike, i odnosa na daleko visem nivou nego sto je recimo to znanje US administracije. Ipak ja nesto mislim da ima tamo i pametnih ljudi da analizira kako i zasto, a ne ono ko u kafani, ajmo danas malo da ratujemo...

 

Zapravo moje 'impliciranje' je vec bila odluka USA administracije, samo one prethodne. Pretpostavljam da su i oni imali analize raznih sluzbi i donjeli odluku manje baziranu na ideologiji, a vise na tim cinjenicama tako sto su se odlucili za pregovore i sporazum.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Atreid said:

 

Zapravo moje 'impliciranje' je vec bila odluka USA administracije, samo one prethodne. Pretpostavljam da su i oni imali analize raznih sluzbi i donjeli odluku manje baziranu na ideologiji, a vise na tim cinjenicama tako sto su se odlucili za pregovore i sporazum.

 

Prethodna administracija je vodila par ratova, valjda su skontali koliko je limit frontova.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sprivel said:

Amerika je izgubila Irak onog momenta kad su odbili da im pomognu oko ISISa(tj. trebalo im je 3 meseca da pomere guzicu). Iran je odmah uskocio i smlatio ISIS. Zato su “iranske” stranke ubedljivo dobile izbore 2018.

 

ISIS je lagano usao u gradove koji su ionako bili vecinski naseljeni Sunitima. Onda su pokrenuli ofanzivu ka severu, osvojili grad Sinjar, drzali u okruzenju Yazide na planini Sinjar i USA je reagovala bombardovanjem njihovih polozaja.

 

Iran nije "odmah smlatio ISIS". Trebalo je prodje vise od dve godine da bi otpocela operacija oslobadjanja Mosula (ISIS je upao u Irak u julu 2014., operacija pocela krajem 2016. godine). Pre svega snage ISISa nije cinila samo teroristicka organizacija, to je bila mesavina ekstremnih islamista, sadamista i raznih sunitskih grupa koji su popunili vakuum nastao povlacenjem iracke vojske. Nakon rusenja Sadama siiti su uzeli previse vlasti i marginalizovali Sunite (za vreme Sadama je bilo obrnuto), zato su se i pojavljivali prvo Al - Qaeda, pa ISI (Islamic State of Iraq), pa ISIL. 

 

Proiranske partije u Iraku imaju podrsku jednog dela Siita. Koalicija Fatah, koja je proiranska je osvojila 48 mandata, koalicija al - Sadra 54 mandata.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sprivel said:

Amerika je izgubila Irak onog momenta kad su odbili da im pomognu oko ISISa(tj. trebalo im je 3 meseca da pomere guzicu). Iran je odmah uskocio i smlatio ISIS. Zato su “iranske” stranke ubedljivo dobile izbore 2018.

 

iran je uskocio iz razloga prosirivanja svog uticaja i sirenja islamske revolucije po bliskom istoku

 

umesto isis-a pobedonosno je usetao sulejmani i sa njim je dosla shia militia da popuni prazninu, pre par meseci je doslo do antiranskog protesta

u stilu dosta je bilo...ubijen sulejmani, koji potez iran moze da potegne kako bi opet ubedljivo dobili izbore

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma, ckepi i jedni i drugi, gledam sinoc CNN rekoh roknuli se ovi, kad ono nista posebno, a jos vrtim programe i gledam RT kad oni nista, stanje regularno, kazem kako su ovi podbacili, sta rade, spavaju u Moskvi, pa eno i BBC ukljucio vanredno program, i Al Jazeera i ostali,.. kasnije ukapirm da su jedino Rusi bili u pravu, nista bitno se ne desava, stanje redovno. :classic_dry:

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, AgroLaki said:

Jesu najavili Iranci Amerima gde ce da gadjaju?

 

Jesu Iraku, a Iracani vjerovatno prenjeli Amerima. Ma sve dogovoreno, sad po netu komentraisu da su Amerima ocitali lekciju o demonstraciji sile, mislim, prc-trc,.. nista pametno. Prakticki smo jos jednom gledali eskalaciju radi deeskalacije.

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

sve ovo deluje totalno isto kada su Ameri raketirali Asada...  dogovoreni napad... zarad  domace javnosti...  tako da ce onaj obican Iranski narod ( slicnost sa jednim drugim narodom koji nosi slicne kape i slusa slicnu muziku je sasvim slucajna 😄 )  skakati od srece (  i taj drugi vec pomenuti narod ce isto tako skakati od srece  😄 ) kako su  " pokazali " zlim Amerima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, Atreid said:

 spavaju u Moskvi

 

 dok putin boravi na bliskom istoku  - Moskva se samo pretvara da spava

 

a sto se tice irana, naravno da su posle sulejmanija imali obavezu da nacine kakvu-takvu stetu (vec prognoziranu s moje str.)

 

jedino se eksplozija ukrajinskog aviona ne uklapa u `kakvu-takvu` stetu,

kao i zemljotres kod nuklearne elektrane...ako su to tragicne slucajnosti, toliko su sinhronizovane da mi dodje da poverujem da nista nije slucajno

Link to comment
Share on other sites

ovi tzv. `iran out` uopste nemaju simpatije za mucenog generala sulejmanija

 

Quote

Anti-government protesters in Iraq set fires and closed streets near Baghdad’s Tahrir Square during a demonstration against the Iranian missile strike that targeted two military bases in Iraq housing US troops.

The protesters carrying Iraqi flags shouted “Iran out, out!” before they were dispersed by security forces.

 

(ako se opet pojavi 404 - jednostavno izbegavati nepozeljne teme) :classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

Dakle Iran je odgovorio, ali prilično mlako. Mlako s obzirom na pretnje kakve je iznosio u ta tri dana. S druge strane ovo je prvi put da je američka baza bombardovana od strane neke države a da su to još i javno priznali. Po meni ovo je pogrešna odluka Irana, ne toliko zbog samog odgovora jer je bilo jasno da moraju na neki način da odgovore nego zbog tajminga. Naime na zapadu je bilo dosta kritike zbog atentata na Solejmanija i u Iraku su pro-iranske snage dobile snažan vetar u leđa zbog ubistva i umesto da ih puste par nedelja da se pljuju međusobno i profitiraju na tome sa ovim napadom prestaje iole ozbiljna kampanja protiv Trampa u SAD a mislim da će se i Iračani sada dobro zamisliti da li je pametno isterati SAD i ostati bez ikakve zaštite prema Iranu.

 

Ostaje još da vidimo kako će Hezbolah da odgovori ali sudeći po ovome što je Iran uradio ne očekujem ni od njih neke veće napade.

 

Tramp je na nedelju dana skrenuo priču sa impičmenta što mu ide u korist ali sada je svojim šarlatanstvom upao u novu zamku sopstvenih gluposti. Sad će se postavljati pitanje kako to jedna svetska sila dozvoljava da im jedan Iran bombarduje baze ? Ova baza u Erbilu nije nešto bombardovana ali ova Al-Asad je pogođena sa preko 10 raketa, na fotografijama se vidi i da su uništena dva hangara tako da šteta sigurno nije mala ili kako se priča "gađali su pesak pored baze". Naravno tu su i pitanja šta je radilo SAD PVO ? Gde je to najmodernije naoružanje kojim se hvalio, i još ponosno isticao da je potrošio na njega 2000 milijardi dolara.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Naravno tu su i pitanja šta je radilo SAD PVO ? Gde je to najmodernije naoružanje kojim se hvalio, i još ponosno isticao da je potrošio na njega 2000 milijardi dolara.

 

Nije nista radila jer USA nema anti-raketnu odbranu u Iraku....... there are no indications that the United States had any air or missile defenses, such as Patriot surface-to-air missile systems, at Al Asad, in particular, with which they could have tried to shoot down the incoming missiles.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

mislim da će se i Iračani sada dobro zamisliti da li je pametno isterati SAD i ostati bez ikakve zaštite prema Iranu.

 

Sto ce im zastita prema Iranu, kada su oni sami njih pozvali. U Iraku je vecinsko siitsko stanovnistvo. 60% siiti, 30 % suniti. Sadam je bio sunit i prosla su ta vremena neprijateljstva prema Iranu, sada siiti vode biznis.

 

Quote

Naravno tu su i pitanja šta je radilo SAD PVO ? Gde je to najmodernije naoružanje kojim se hvalio, i još ponosno isticao da je potrošio na njega 2000 milijardi dolara.

 

Koji ce im tamo PVO, za obicnu artiljeriju i male raketice ne postoji sistem zastite. Osim toga vojska je sastavljenja od siromasnog sloja stanovnistva, tako da niko nece suzu pustiti i ako neko izgubi ruku, nogu, glavu.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

Sto ce im zastita prema Iranu, kada su oni sami njih pozvali. U Iraku je vecinsko siitsko stanovnistvo. 60% siiti, 30 % suniti.

Pitanje je koliko od tih 60% siita njih zeli dominaciju Irana...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...