Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

31 minutes ago, mare80 said:

Ako je i bilo nekog deala Turci su ih ispalili,izgleda da hoce do Eufrata....

Trenutno se tamo ne zna ko pije a ko placa...

Ustvari zna se ko placa....Muceni Kurdi...

Tramp je izgleda naredio povlacenje SAD trupa bez konsultacija sa bilo kim,verujem da je i Pentagon zatrokirao,a kamo li Kurdi,evropski saveznici,o Rusima,Asadu i ostalima da ne govorim...

 

U fazonu je tvitno, nalazimo se 7000km od Sirije, neka se bore oni sto zive tamo. Podrzava ako SAA hoce da se bori sa SDF za teritoriju protiv Turaka...moze i Napoleon, Rusija..njega bas briga.

 

Nisam siguran sta se tamo desava. Logicno je da Turci uzmu bar tih 30km sto su i rekli. Sad, najvece je pitanje sta je sa onim naftnim poljima. Za par dana ce se znati, ali Turci ciste taj deo od 30km..Verovatno ce uzeti Kobane,  sumnjam Majib. Zavisi, ako ih napadnu SAA, mozda budu isli i do kraja. Tu je ipak i FSA, to je i njihova zemlja. Mislim da im prave zemlju, novu Siriju, sad koliko ce dobiti, videcemo, zavisi i da li ce Asad pristati na to. Verovatno ce morati.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pavaroti said:

U fazonu je tvitno, nalazimo se 7000km od Sirije, neka se bore oni sto zive tamo. Podrzava ako SAA hoce da se bori sa SDF za teritoriju protiv Turaka...moze i Napoleon, Rusija..njega bas briga.

 

Nisam siguran sta se tamo desava. Logicno je da Turci uzmu bar tih 30km sto su i rekli. Sad, najvece je pitanje sta je sa onim naftnim poljima. Za par dana ce se znati, ali Turci ciste taj deo od 30km..Verovatno ce uzeti Kobane,  sumnjam Majib. Zavisi, ako ih napadnu SAA, mozda budu isli i do kraja. Tu je ipak i FSA, to je i njihova zemlja. Mislim da im prave zemlju, novu Siriju, sad koliko ce dobiti, videcemo, zavisi i da li ce Asad pristati na to. Verovatno ce morati.

Precenjuje se sirijska nafta,nije to stvar zbog koje bi se islo u jos vecu eskalaciju....

Koliko ja shvatam,nije Turcima cilj teritorija kao takva,uzece oni tih 30 km kao tampon zonu,ali izgleda da idu na totalno unistenje YPG na celoj njihovoj teritoriji...

Deluje mi da su i Rusi i SAA zateceni ovim povlacenjem Amerikanaca,ova pojacanja koja su poslali na sever jako su skromna i u ljudstvu i u tehnici,tesko da ce sa tim moci i da uspore tursku vojsku...

Ja opet mislim da se trenutno pregovara ispod zita o nekom razgranicenju duz puta M4, to je ugrubo ta linija od 30 km koju su Turci planirali...

Videcemo za par dana hoce li nastaviti juznije i kakav ce biti odgovor...

Izgleda da EU i SAD spremaju Erdoganu lepe sankcije...

 

Link to comment
Share on other sites

Juče je bio neko iz PKK na BBC-ju (ne uhvatih početak i ime) i dogovor sa bašarom je da njegove jedinice obezbeđuju gradove a ne ceo teren. E sad šta je pisac hteo time da kaže to baš i nije jasno. Ali ako bašar tamo rasporedi dovoljan broj trupa onda i on može da ukine tu Rojavu bez ikakvog problema.

Link to comment
Share on other sites

Cudni potezi. Dobili su Ameri nesto od svih, samo videcemo sta. Zalosno da ce Asadist ostati na polozajui verovatno ce ga naslediti njegova deca.. ErDogAn u Turskoj. Zalosna je ova scena, naravno, sad tu malo glume rat i zrtve a dobice Turci sto kazes do puta M4, tu liniju i cao zdravo.

 

Cim se malo ohladi situacija, Asad ce im se osvetiti, kao sto pretpostavljam i onima u Dari..Nisu ni imali izbora od velikih sila i njihovih dilova..

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Pavaroti said:

Cudni potezi. Dobili su Ameri nesto od svih, samo videcemo sta. Zalosno da ce Asadist ostati na polozajui verovatno ce ga naslediti njegova deca.. ErDogAn u Turskoj. Zalosna je ova scena, naravno, sad tu malo glume rat i zrtve a dobice Turci sto kazes do puta M4, tu liniju i cao zdravo.

 

Cim se malo ohladi situacija, Asad ce im se osvetiti, kao sto pretpostavljam i onima u Dari..Nisu ni imali izbora od velikih sila i njihovih dilova..

Tesko ce se Asad osvetiti ako je turska garant za autonomiju te zone uz granicu...

De jure ce to biti autonomna oblast u Siriji, de facto ce biti pod Turskim uticajem...

Kada se ovo zavrsi treba ocekivati ofanzivu SAA i Rusa u Idlibu kojom bi se put Alepo-Hama osvojio...

U samom Idlibu ce pro turska FSA pokusati da unisti HTS...

Sada je veliko pitanje gde ce borci HTS ako ih pobede u Idlibu,ogromna vecina su stranci i radikalni su skoro kao ISIL, potencijalno veliki problem pre svega za Evropu....

Link to comment
Share on other sites

Bogami stezu Erdogana dobro...

Na terenu zastoj,posle prva dva dana ofanzive kada je YPG bila u rasulu izgleda da su se konsolidovali i poceli da pruzaju ozbiljniji otpor...

Jutros su sa SAA od Turaka povratili par sela na putu M4...

U Manbidz i okolinu su usli Rusi,pokusavaju Turski proksiji i tamo ofanzivu ali ide jako traljavo...

Ova intervencija Turaka usporava i preti da se oduzi sto Erdoganu nikako ne odgovara...

Prvo,izgleda da su EU i SAD spremne da mu odrape bas ozbiljne sankcije,drugo rizik od ozbiljnih gubitaka ljudstva u dugotrajnoj operaciji....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ko nema stomak neka ne gleda. Ako treba da se izbaci, neka se izbaci.

 

Stvar je trgovine, ali USA I Rus su licemerne, oni rade mnogo gore stvari x 20...I to  godinama unazad. 

 

Nece sigurno Turci stati, Rusi im nude manje nego USA pre ovog napada. Mislim da ce Turci hteti  sve te vece gradove gore i tu da se podvuce, njima ne znaci nista tih 5-10km sto nude Rusi. Erdogan ako popusti, dobice opsan samar, a to nece dozvoliti.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavaroti said:

Erdogan ako popusti, dobice opsan samar, a to nece dozvoliti.

Erdogan se izgleda malo preracunao...

Niti je dobro procenio reakciju EU SAD,niti je dobio blanco podrsku Rusa za ofanzivu....

Zato mu je od vitalne vaznosti da ovu akciju uspesno privede kraju u nardenih da kazemo petnaestak dana jer ce pritisak SAD i EU biti sve veci i veci...

Problem za njega je sto su Kobane i Kamisli etnicki Kurdski gradovi i otpor ce biti mnogo zesci nego sada...

Vidim upravo vesti da je konvoj sa SAA i Rusima krenuo iz Manbidza prema Kobaneu,sto znaci da ce verovatno i ofanziva na taj grad za sada stagnirati...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mare80 said:

Erdogan se izgleda malo preracunao...

Niti je dobro procenio reakciju EU SAD,niti je dobio blanco podrsku Rusa za ofanzivu....

Zato mu je od vitalne vaznosti da ovu akciju uspesno privede kraju u nardenih da kazemo petnaestak dana jer ce pritisak SAD i EU biti sve veci i veci...

Problem za njega je sto su Kobane i Kamisli etnicki Kurdski gradovi i otpor ce biti mnogo zesci nego sada...

Vidim upravo vesti da je konvoj sa SAA i Rusima krenuo iz Manbidza prema Kobaneu,sto znaci da ce verovatno i ofanziva na taj grad za sada stagnirati...

Krenula je ta Ruska patrola. Nema tu mnogo SAA vojske.  Mislim da Turci nisu, bar ne njihova vlada..tako glupi i brzopleti. Znali su oni sta se sve moze desiti. Stace oni ako dboiju ono sto hoce. Mislim da njih Idlib ne zanima,ali taj pojas okoTurske sigurno da. Taj pojas slican onja u Afrinu. Mada tu je pitanje i stvaranja neke  FSA drzave u drzavi. Svakako ako izduvaju Turci, najvise je izduvala ta njihova opozicija ciji ce zivot biti tuzan u Sirji ako Asad dobije vlast.

 

Cudno je ovo cutanje Evrope i Sveta npr nad Asadovim klanjem sopstvenog naroda, Izraela nad Iranom, USA otisla..Dok Turska koja ima  problem  realan na granici su ubicei divljacii akosu clanovi NATO-a. Turci ce sad, dici ugled ili ce im ga srozati. To vise nema veze sa ErDogAnom, vec to je jednostavno Turska poltika. Ne znam sta ce im Rusko oruzje, ako sad izgube  uticaj, cao su po svim ostalim pitanjima u buducnosti. Gubi i izbore itd..jos mu idu i sankcije!!! 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Atreid said:

I Ovo vlada Amerikom:

 

spacer.png

 


Don't be a tough guy. Don't be a fool!

I will call you later.

 

:ajme:

 

:classic_laugh:

 

Ima moj post na Politika:

Da je kod mene u (američkoj firmi) bilo ko bilo kome poslao ovakav mejl, smesta bi dobio otkaz. Tačno da je i sam president poslao mailmanu  "imam načina te te uništim, ne budi budala", president bi leteo. Samo da mailman prosledi poruku HR, ode president. Niko ne može da ga zaštiti, postoji na korporacijskom nivou služba za etiku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Kurdi nisu anđeli, tamo ima puno peska, imaju sa čim da se igraju"

Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da je američka vojska u najvećoj meri napustila oblast na severu Sirije u kojoj je Turska izvršila ofanzivu.

IZVOR: BETA SREDA, 16.10.2019. | 20:24 -> 22:32

 

4977539165da7617a2b0aa202105937_v4_big.j

 

On je dodao da "ovo nije između Turske i SAD kao što bi neki glupi ljudi želeli da veruju" i da je više nego spreman da pusti sukobljene strane da se bore u toj oblasti.

"Tamo ima puno peska pa imaju sa čim da se igraju", rekao je Tramp reporterima nakon sastanka sa italijanskim predsednikom Serđom Matarelom.

On je rekao da Kurdi, koji su ga optužili za izdaju, imaju zaštitu u Siriji, da "znaju da se bore. Uzgred, oni nisu anđeli". Tramp je rekao da su sirijski kurdski borci, koje Ankara smatra teroristima, opasniji od Islamske države.

Matarela je rekao da je zabrinut zbog turske ofanzive koja će, kako je naveo, "otvoriti novi prostor" za džihadiste Islamske države.

Turska je 9. oktobra pokrenula vojnu ofanzivu "Izvor mira" protiv kurdskih boraca na severu Sirije, pošto su se SAD, saveznici Kurda, povukle iz te oblasti. Cilj te turske operacije je stvaranje tampon zone radi zaštite turske granice.

Tražeći novog zaštitnika posle povlačenja SAD, kurdske vlasti na severu Sirije postigle su dogovor s vladom sirijskog predsednika Bašara Asada, čije su snage u nedelju počele da ulaze u oblasti pod kontrolom Kurda kako bi ih zaštitile od Turaka.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=10&dd=16&nav_category=78&nav_id=1604675

 

😮

Link to comment
Share on other sites

Juce dogovornen prekid vatre  izmedju Turaka i YPG...

Dogovor obuhvata povlacenje YPG trideset kilometara od granice i formiranje tampon zone pod kontrolom Turske...

Tramp tvrdi da su Kurdi prihvatili dogovor mada ne razumem zasto,ovo je de facto potpisivanje kapitulacije...

Borbe su inace i danas nastavljene,a dali ce od ovog sporazuma biti nesto videcemo za pet dana....

Vidim da EU nije odusevljena ovim dogovorom,traze od Turske da se povuce iz Sirije bez bilo kakvog uslovljavanja...

Rusi za sada govore da njih i SAA taj sporazum ne obavezuje...

 

Link to comment
Share on other sites

Nece se oni povuci, nahuskace ih Asadista da to ne rade. To  Asadu neodgovara, nece on to dopustiti, jasno su rekli da nece stati dok ne oslobode sve. Meni nije jasno da bi ceo svet ostaviona milost i nemilost opoziciju, tu mislim na ljude protiv Asada, njemu na milost. Jeziv je ovaj svet danas. Valjda je svima pun ..... Sirije.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pavaroti said:

Nece se oni povuci, nahuskace ih Asadista da to ne rade. To  Asadu neodgovara, nece on to dopustiti, jasno su rekli da nece stati dok ne oslobode sve. Meni nije jasno da bi ceo svet ostaviona milost i nemilost opoziciju, tu mislim na ljude protiv Asada, njemu na milost. Jeziv je ovaj svet danas. Valjda je svima pun ..... Sirije.

Masis temu,zasto bi se YPG povukao bukvalno sa svih teritorija gde su Kurdi apsolutna vecinaa stanovnistva i dozvolio  Turskoj vojsci da ih okupira...

Pitanje je jos logicnije kada Erdogan javno izjavljuje da ce tamo naseliti pro turske izbeglice negde oko 2 miliona...

Na stranu Asad on je u ovoj prici sporedan....

Link to comment
Share on other sites

Nisu Kurdi većina na celom severu. Od eufrata na istok nekih 150km su većina arapi sa tek nekoliko mesta gde su Kurdi većina. Tu će Turci naseljavati izbeglice. Tamo na krajnjem severo-istoku gde su Kurdi apsolutna većina nema ni dobrih puteva da bi Turci mogli toliki broj naroda da snadbevaju.

Link to comment
Share on other sites

Ni ne kazem da su vecina na celom severu,ali bukvalno cela teritorija na kojoj su vecina podpada pod tampon zonu Turske....

Ako si pratio sta se desava u npr, Afrinu jasno ti je da pod okupacijom Turske vojske tamo za njih zivota nema....

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Pavaroti said:

Uzece oni Kobane a to je Kurdski grad, verujem da hoce i Manjib...nece 2m ljudi staviti po njihovim selendrama od 5 kuca..Mada, sto bi se oni i vracali zi Turske? Odakleim ta cifra uopste? Tamo bi jedan metak resio celu situaciju, bar ne bi rata bilo. Ovako zbog jednog bice i ratnog zlocinca se desavaju sva sranja..

Mislis li ti da je ovaj sistem u Siriji ili bilo kojoj drugoj arapskoj zemlji oslonjen na jednog coveka?

Drugo,verujes li ti stvarno da se i jedna od tih frakcija koje se bori tamo,bori za demokratsko drustvo (osim delimicno bas ti Kurdi)

Proveo sam deo zivota u jednoj arapskoj zemlji,ziveo sam medju istim tim Arapima,pa ti mogu reci da demokratija nije visoko na listi prioriteta tamo...

Treba samo prestati posmatrati Bliski istok i Arapski svet kroz evropske naocare pa ce sve biti malo jasnije...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mare80 said:

Mislis li ti da je ovaj sistem u Siriji ili bilo kojoj drugoj arapskoj zemlji oslonjen na jednog coveka?

Drugo,verujes li ti stvarno da se i jedna od tih frakcija koje se bori tamo,bori za demokratsko drustvo (osim delimicno bas ti Kurdi)

Proveo sam deo zivota u jednoj arapskoj zemlji,ziveo sam medju istim tim Arapima,pa ti mogu reci da demokratija nije visoko na listi prioriteta tamo...

Treba samo prestati posmatrati Bliski istok i Arapski svet kroz evropske naocare pa ce sve biti malo jasnije...

 

 

Ti Kurdi se bore za demokratiju samo u propagandnim klipovima namenjenim zapadnom trzistu. A u stvarnosti su proterali sve koji ne podrzavaju partiju...

 

Muslimansko Bratstvo je jedino koje se bori za kakvu takvu demokraiju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

 

Ti Kurdi se bore za demokratiju samo u propagandnim klipovima namenjenim zapadnom trzistu. A u stvarnosti su proterali sve koji ne podrzavaju partiju...

 

Muslimansko Bratstvo je jedino koje se bori za kakvu takvu demokraiju. 

Mislis na Sirijske Kurde?

U ovom ratu tamo,bilo je svacega,ali po meni mnogo manje su pravili s...a od Asada i ovih iz Idliba....

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...