Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

37 minutes ago, Pavaroti said:

Sta je to.

 

To je to.

 

Erdogan: Turska započela napad na Siriju

Izvor: Reuters/Murat Cetinmuhurdar/Psidntial Palace
 

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan objavio je da je turska vojska pokrenula vojnu operaciju na severu Sirije.

 

Turska armija je započela vazdušne udare na severu Sirije uz podršku artiljerijske rate, izjavio je visoki zvaničnik u Ankari, prenosi Rojters.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je izjavio da je cilj eliminisanje "terorističkog terora" duž južne turske granice.

On je istakao da ofanziva pod kodnim nazivom "Mirno proleće" treba da eliminiše pretnju od sirijske kurdske milicije YPG i "Islamske države" i omogući povratak sirijskih izbeglica iz Turske nakon što se formira "zona bezbednost" u ovoj regiji.
 

"Mi ćemo sačuvati teritorijalni integritet Sirije i osloboditi lokalne zajednice od terorista," napisao je Erdogan na Tviteru.

 

Američki ambasador u Ankari pozvan je u Ministarstvo inostranih poslova Turske u cilju obaveštenja o operacijama na severoistoku Sirije, javlja "CNN Turk".

Predsednik SAD Donald Tramp je izjavio da će "uništiti tursku ekonomiju ako učini nešto nedozvoljeno", nakon što su mnogi u Vašingtonu, uključujući i njegove republikanske saveznike kritikovali njegovu prethodnu odluku objavljenu posle telefonskog razgovora sa Erdoganom da povuče američke vojnike iz Sirije.

 

Kurdske snage: Turski ratni avioni počeli da napadaju civilna područja Portparol kurdskih snaga

 

Mustafa Bali rekao je da su turski ratni avioni počeli da napadaju "civilna područja" na severu Sirije. On je na Tviteru objavio da su napadi izazvali "odromnu paniku medju ljudima u regionu".

Balijeva objava usledila je nedugo potom objave turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, koji je objavio da je upad turske vojske u Siriji počeo.

Turska je danima pripremala vojsku oko granice sa Sirijom za napad protiv kurdskih boraca koje podržavaju SAD jer ih u Ankari smatraju terorističkom organizacijom. Put za tursku ofanzivu otvoren je kada je predsednik SAD objavio da će se američka vojska povući iz te oblasti.

 

http://rs.n1info.com/Svet/a533118/Erdogan-Turska-zapocela-napad-na-Siriju.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroUrban said:

Jel moze pojasnjenje sta su Kurdi to zeznuli pa su ''sami sebi iskopali grob'' i zasto su ih Ameri oladili? Vidim da je krenula ofanziva, nesto ne mogu bas da ''navijam'' za Turke protiv Kurda, jer koliko sam laicki ispratio, Kurdi su ozbiljno ratovali protiv Islamske drzave. 

Ja koliko sam propratio,Turci apsolutno ne dozvoljavaju da Kurdi imaju bilo kakve vojne formacije uz granicu...

Kurdi tj. NDF koji je mesvina Kurdske YPG i nekih Arapskih formacija je postala respektabilna vojna sila uz podrsku SAD sto je Turcima neprihvatljivo...

Inace YPG je stvoren pre svega radi odbrane Kurda od ISIL i jos nekih opozicionih salafistickih formacija,nisu imali nekih vecih okrsaja sa SAA, njihov odnos je od povremenog sukobljavanja,do saveznistva protiv pro-turskih opozicionih snaga....

Ono sto je koliko sam ja upucen istina,su turske tvrdnje da je koren YPG iz turske PKK...

Ukratko,Erdogan nece dozvoliti nikakvu kurdsku drzavu ili autonomiju sa vojnim formacijama na svojoj juznoj granici po cenu otvorenog sukoba sa SAD...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavaroti said:

Nisu. Uvesce sankcije Turskoj ako otpocne bilo sta. Daleko je kraj price u Siriji.

A sankcije ce Turskoj naskoditi kako?

Turska kontrolise Bosfor i suvise je strateski znacajna da bi se iko poigravao sa njom.

Ekonomija im je, takodje, na zavidnom nivou.

Nema od toga nista.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

A sankcije ce Turskoj naskoditi kako?

Turska kontrolise Bosfor i suvise je strateski znacajna da bi se iko poigravao sa njom.

Ekonomija im je, takodje, na zavidnom nivou.

Nema od toga nista.

Turska je vec u ekonomskom problemu koliko sam cuo i valuta im je u padu.

 

Sto se tice USA, pa ko ih moze udariti nego USA.

 

Rojava ce im biti cvrst  takmac, ovde su povezani i jakog duha a imaju i oruzje. Erdogan i Putin vode neku svoju pricu, nadam se da ce na kraju dobiti onu stvar. Sljam  ubija obican narod!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pavaroti said:

Turska je vec u ekonomskom problemu koliko sam cuo i valuta im je u padu.

 

Sto se tice USA, pa ko ih moze udariti nego USA.

 

Rojava ce im biti cvrst  takmac, ovde su povezani i jakog duha a imaju i oruzje. Erdogan i Putin vode neku svoju pricu, nadam se da ce na kraju dobiti onu stvar. Sljam  ubija obican narod!!!!

To sto si cuo i ono sto je realnost su dve razlicite stvari:

- Turska je strateski najznacajniji clan NATO u ovom delu Evrope.

- Turska je ekonomski mnogo ojacala za vreme Erdogana.

- NATO-u je baza Indzirlik jedna od najznacajnijih

- Turska ce vrlo lako promeniti stranu u slucaju vecih komplikacija od strane USA, EU i ostalih NATO ucesnica i pasti u sferu interesovanja Rusije - cime se otvara pitanje NATO prisustva u Crnom Moru.

- Turci su medju najbrojnijom imigrantskom radnom snagom u EU i najvise vezanom za zemlju rodjenja.

 

Nije to bas tako jednostavno kao sto mislis.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

To sto si cuo i ono sto je realnost su dve razlicite stvari:

- Turska je strateski najznacajniji clan NATO u ovom delu Evrope.

- Turska je ekonomski mnogo ojacala za vreme Erdogana.

- NATO-u je baza Indzirlik jedna od najznacajnijih

- Turska ce vrlo lako promeniti stranu u slucaju vecih komplikacija od strane USA, EU i ostalih NATO ucesnica i pasti u sferu interesovanja Rusije - cime se otvara pitanje NATO prisustva u Crnom Moru.

- Turci su medju najbrojnijom imigrantskom radnom snagom u EU i najvise vezanom za zemlju rodjenja.

 

Nije to bas tako jednostavno kao sto mislis.

:default_coffee:

Svi prete Rusijom, ali na krjau niko nece sa njim sem ovih mesara kojima se radi o glavi.  Znam dosta Turaka i niko ne voli Erdogana, misle da je seljak. Nesto slicno vucicu..Manipulator  obican. Znam da nije lako, ali oni sad ucenjuju, a to nikome nista dobro nije donelo.

 

Slazem se da znas vise i da nje to tako jednostavno, ali ne mogu ni oni da zajebavaju kako hoce. Mada se Natu jbe za Kurde realno..

 

Ali navijam za Kurde  protiv ove hunte. Zapamti da ima 30% Kurda u Turskoj...Moraju bas biti oprezni, mada ne znam kakvi su odnosi izmedju tih Kurda i ovih vamo u Siriji i Iraku..Ako znas napisi slobodno.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Pavaroti said:

Svi prete Rusijom, ali na krjau niko nece sa njim sem ovih mesara kojima se radi o glavi.  Znam dosta Turaka i niko ne voli Erdogana, misle da je seljak. Nesto slicno vucicu..Manipulator  obican. Znam da nije lako, ali oni sad ucenjuju, a to nikome nista dobro nije donelo.

 

Slazem se da znas vise i da nje to tako jednostavno, ali ne mogu ni oni da zajebavaju kako hoce. Mada se Natu jbe za Kurde realno..

 

Ali navijam za Kurde  protiv ove hunte. Zapamti da ima 30% Kurda u Turskoj...Moraju bas biti oprezni, mada ne znam kakvi su odnosi izmedju tih Kurda i ovih vamo u Siriji i Iraku..Ako znas napisi slobodno.

Kurdi i do sada nisu postgli nista u Turskoj - zasto mislis da bi postgli nesto u buducnosti?

Veca je verovatnoca da se Izrael i Palestina dogovorno razdvoje od tvog scenarija.

Link to comment
Share on other sites

Treba sačekati da vidimo prvo šta se dešava u Siriji. Truci još nisu ušli u "Rojavu" za sada se razmenjuje artiljerijska vatra i radi turska avijacija. Izjave su prilično dramatične, Erdogan preti svim i svačim, Kurdi su proglasili mobilizaciju. E sad šta je od toga propaganda a šta se stvarno dešava moraćemo malo da sačekamo. Moguće da Kurdi preuveličavaju sve jer su se Turci obavezali da neće biti nemira a ovi snimci govore upravo suprotno, a sa druge strane i Turci izveštavaju o bombardovanju Turske što nema smisla jer i u Turskoj uz granicu žive većinom Kurdi.

Link to comment
Share on other sites

Napali su ih sa 10 strana bukvalno+ avijacija i bombardovanje zemlja-zemlja...Sanse su im minimalne svakako. Zanimljivo kako SAA ne napada sad oslabljene delove  opozicije. Erdoganu  je ovo zadnja karta pre nego sto izgubi vlast. Ne znam, malo sam razocaran Amerikom i Trampom, jajarski potez ostaviti ih i ako su im dali novac i oruzje. Unistice ih Turska..Nisu dobili nikakve protiv avionske rakete itd...Kad imas vazduh ti si pobednik  verovatno.

 

Videcemo sta ce biti, ali intezivna je akcija od pocetka.

Link to comment
Share on other sites

Turska ekonomija je već u problemu. Krajem prošle godine su ušli u recesiju a i ova godina je pod upitnikom jer vidim da se priča da će rast biti manji od 1%.  Ako se vidi da su im glavni trgovinski parteneri EU i ostatak zapada jasno je da bi doživeli cunami. Za razliku od S. Koreje i Irana Turska je isuviše vezana za zapad po pitanju ekonomije da bi lako preživela sankcije.

 

@Pavaroti

 

Po meni je Tramp jedan klasičan šarlatan koji jedino što zna je da prosipa demagogiju jer se ceo život bavio medijima. Njegovo ređanje neuspeha u inostranstvu ti govori da on veze sa životom nema pa tako treba gledati i na ovo. Obama je bio očajan na polju spoljne politike ali ovo je za klasu gore. S druge strane njemu treba da malo skrene pažnju sa impičmenta i da se raja u SAD sad bavi Kurdima par dana jer je to manje osetljivo pitanje. Mene uopšte ne bi začudilo da ih je prodao za tepsiju bureka što se kod nas kaže, samo da zaštiti sebe.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Turci,koliko sam obavesten hoce da naprave tampon zonu od nekih 35 km uz svoju granicu i tamo nasele pro turske sirijce koji se trenutno nalaze kod njih kao izbeglice...

Tako da se ovo nece zavrsiti na razmeni vatre preko granice vec koliko veceras ili sutra pocece kopnena invazija,a u narednih par meseci nazalost i etnicko ciscenje Kurda uz tursku granicu....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mare80 said:

Turci,koliko sam obavesten hoce da naprave tampon zonu od nekih 35 km uz svoju granicu i tamo nasele pro turske sirijce koji se trenutno nalaze kod njih kao izbeglice...

Tako da se ovo nece zavrsiti na razmeni vatre preko granice vec koliko veceras ili sutra pocece kopnena invazija,a u narednih par meseci nazalost i etnicko ciscenje Kurda uz tursku granicu....

Kopnena invazija je vec pocela prijatelju. Samo verujem da im nece biti lako. Bas me zanima kako je USA naoruzala Kurde.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavaroti said:

Kopnena invazija je vec pocela prijatelju. Samo verujem da im nece biti lako. Bas me zanima kako je USA naoruzala Kurde.

Nije ih naoruzala nicim sa cim bi mogli da vode frontalni rat protiv turske vojske,osim toga Turci ih gadjaju iz vazduha,ovi nemaju bukvalno nikakvu PVO...

U frontalnom ratu nemaju sta da traze,gerilske akcije su vec druga prica,zadaju dosta problema Turcima u Afrinu od kako su okupirali tu oblast...

Link to comment
Share on other sites

Trump defends abandoning the Kurds by saying they didn't help the US in WWII

 
9 hours ago
 
5d9e49dd3b33a720d65aa7e8?width=24&format=jpeg&auto=webpDonald Trump
President Donald Trump on October 9.  Jonathan Ernst/Reuters
  • President Donald Trump on Wednesday continued to defend his decision to withdraw US troops from northeastern Syria, abandoning Kurdish forces in the region, by saying the Kurds did not help the US during World War II.
  • "They didn't help us in the Second World War; they didn't help us with Normandy," Trump said of the Kurds, who played a vital role in the US-led campaign against ISIS.
  • And when asked by reporters whether he felt the Syria retreat and treatment of the Kurds sent a poor message to other potential US allies, Trump said, "Alliances are very easy."
  • Trump's comments came hours after Turkey launched a military operation against the formerly US-backed Kurdish forces in Syria. 

https://www.businessinsider.com/trump-abandoning-kurds-syria-didnt-help-during-wwii-allies-2019-10

 

Interesantno razmišljanje gosn Trampa. 😃

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Deep State said:

"They didn't help us in the Second World War; they didn't help us with Normandy," Trump said of the Kurds,

 

A nisu im pomogli ni u Americkom gradjanskom ratu dok su oni ginuli protiv Unije. :classic_biggrin:

Edited by Atreid
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, GlennGould said:

TRUMP jača regionalne pozicije spram sve izvesnijeg sukoba sa Iranom. Žrtvuje pešaka. 

 

Jeste, tako je i Milosevic svojevremeno, kad je otkacio Srbe iz Hrvatske, jacao regionalnu poziciju spram tada sve izvjesnijeg sukoba sa NATOom. :ajme:

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije Erdoganov rat protiv Kurda, vec Turski. Onaj ko misli da bi bilo koji drugi Turski predsednik uradio drugacije nema predstavu o problemu Kurda i Turske. Cinjenica je da su Kurdi "uzleteli" u zadnjih par godina i poceli da mastaju o nekoj svojoj drzavi. S tim u vezi mislim da je ispravan stav USA da se u to ne mesaju: oni su naoruzali i obucili Kurde da se ovi obracunaju sa ID, sad sto su Kurdi to iskoristili pa se razmahali svojim idejama, nije Trampov problem.

Druga je stvar koja se poruka time salje drugim proksijima i potencijalnim proksijima USA u svetu (citaj Ukrajina). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos nesto, Kurda ima u Turskoj ~ 20 miliona, u Iranu ~ 10 miliona, u Iraku 7-8 miliona, u Siriji 2-3 miliona i u Njemackoj oko 1.5 miliona, to je sve ukupno negdje oko 40 miliona (koji milion gore-dole) i stalno kukaju kako nemaju drzavu. Pa pizda vam materina napravite je, ima vas vise nego dovoljno, Srbi u Bosni je napravili, a ima ih 1.2 miliona, Albanaca na Kosovu 1.5 miliona, a ovih 40 miliona i nista.

Edited by Eddard
neprihvatljiva retorika, warn izdat.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Atreid said:

 

Jeste, tako je i Milosevic svojevremeno, kad je otkacio Srbe iz Hrvatske, jacao regionalnu poziciju spram tada sve izvjesnijeg sukoba sa NATOom. :ajme:

 

Ovo ti je poveći komad gluposti na bar tri nivoa:

- poređenje ti ne stoji (eg. TRUMP/Miloševič; NATO/Iran; Srbi u Hrvatskoj/Kurdi u Siriji)

- koristiš pojmove koje ili ne razumeš, ili im perfidno menjaš značenje (eg. regionalna pozicija)

- falsifikuješ istoriju za potrebe kalemljenja anahrone komparacije (eg. Milošević nije otkačio Srbe iz Hrvatske zarad jačanja pozicije spram sve izvesnijeg sukoba sa NATOom. On ih je otkačio zarad Daytonskog Sporazuma ‘95. i ustoličavanja kao regionalnog faktorora mira i stabilnosti. Sukob sa NATO je postajao sve izvesniji tek ‘98.)

 

Očiglednu slabost napisanog ‘argumenta’ pokušavaš ojačati putem apeal to emotion, ili ti emoticon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Atreid said:

Jos nesto, ti Kurdi su nevidjene picke, njih ima u Turskoj ~ 20 miliona, u Iranu ~ 10 miliona, u Iraku 7-8 miliona, u Siriji 2-3 miliona i u Njemackoj oko 1.5 miliona, to je sve ukupno negdje oko 40 miliona (koji milion gore-dole) i stalno kukaju kako nemaju drzavu. Pa pizda vam materina napravite je, ima vas vise nego dovoljno, Srbi u Bosni je napravili, a ima ih 1.2 miliona, Albanaca na Kosovu 1.5 miliona, a ovih 40 miliona i nista.

Ja koliko znam oni su totalno razjedinjeni.Svako vodi svoju politiku,Kurde u Iraku npr bas zabole za ostale,gledaju samo svoj interes...I Turska politika prema.Kurdima se nece nikada promeniti bez obzira ko vodi Tursku...cak sta vise stepen autonomije pod Erdoganom je mnogo veci nego sto su ga Kurdi ikada imali

Edited by Zvezdarac
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...