Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

1 hour ago, Smrtokapa said:

Mnogo je pitanja, na neka je baš teško dati odgovor, a ima i onih gde je odgovor jednostavan.

 

 

Evo, recimo, za ove silovane žene. Ako je Hamas silovao 200 žena, koliko žena sme da siluje vojska Izraela? Formula je poprilično jednostavna i glasi XX=0.

 

Mogu se postaviti i druga pitanja. Svi ćemo da se složimo da Hamas treba uništiti. Da li je uništenje Hamasa apsolutni cilj, koji je neophodno ostvariti ma koja da je cena? Ako je cena npr. etničko čišćenje, šta onda? Koja je svrha uništenja Hamasa? Da li je to cilj per se, ili je možda cilj mir na Bliskom istoku ili bezbednost Izraela? Da li je to moguće ostvariti uništenjem Hamasa, ako i dalje u Teheranu sede ajatolasi, u Jerusalimu razni Bibiji, Smotriči i Ben Gvirovi, u Ankari Erdogan, u Moskvi Putin? Ako je kojim slučajem odgovor na to pitanje ne, da li je onda uništenje Hamasa i dalje cilj čije ostvarenje opravdava sva moguća sredstva?

 

Eto tako, puno pitanja, a sve je neki tamni vilajet, kakav god odgovor da daš kajaćeš se.

Ako sam te pravilno razumela Ukrajina je trebala po napadu Rusije da sedne I razmisli filozofski, da li hoce mir u svetu, kako ce odbrana uticati na svetsku ekonomiju, da li su im svi politicari moralno I eticki dovoljno povoljni za buducnost, ima li cena smisla, ili prosto da se sagnu I spuste pantalone? 

Interesantna dilema. Pogotovu u borbi protiv terorizma

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Ako sam te pravilno razumela Ukrajina je trebala po napadu Rusije da sedne I razmisli filozofski, da li hoce mir u svetu, kako ce odbrana uticati na svetsku ekonomiju, da li su im svi politicari moralno I eticki dovoljno povoljni za buducnost, ima li cena smisla, ili prosto da se sagnu I spuste pantalone? 

Interesantna dilema. Pogotovu u borbi protiv terorizma

 

Ne, nisi me pravilno razumela.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ako sam te pravilno razumela Ukrajina je trebala po napadu Rusije da sedne I razmisli filozofski, da li hoce mir u svetu, kako ce odbrana uticati na svetsku ekonomiju, da li su im svi politicari moralno I eticki dovoljno povoljni za buducnost, ima li cena smisla, ili prosto da se sagnu I spuste pantalone? 

Interesantna dilema. Pogotovu u borbi protiv terorizma

Izvini ali nisi fer prema sagovorniku ovde, ovo je tipičan strawman argumenat, izvrtila si izrečeno. Baby would be proud of that one too :classic_biggrin: Sledi ti ban od 7 dana za učitavanje, moderacijo čekamo te :wink2:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mama_mia said:

 

....Potreban je neki dijagram za objasnjenje ovih ocena, neka razina za razumevanje sta se zeli postici, ako to nije samo zbir reci u slobodnom padu bez ikakvog znacaja za ovu temu, ili bilo koju drugu temu. Jer onaj apel koji pominje dj vasa se ne odnosi samo na ovu temu vec na svaku na kojoj lupetanje nije podrazumevano.

 

to kao prvo a drugo, imamo konstataciju da 

"svako ko je protiv preterane upotrebe sile, mora da je za Hamas". Da li je tacno da se ovde diskutuje o prekomernoj upotrebi sile? Ako je to tacno pitala sam pre nekoliko meseci - koja je to kolicina upotrebe sila koja bi bila podnosljiva ili odobravajuca ? Niko nije odgovorio. Zasto nije odgovorio? Znamo zasto nije. Nemaju pojma koja je mera prava mera i samo ponavljaju nesto o cemu su culi od drugih kao gluvi telefoni, tako se to pitanje valja kao grudva snega i postaje ogromna - postaje pitanje svih pitanja, a pritom je totalna glupost jer odgovor nemaju. Niko ga nema. A sa druge strane, skloni su da se sloze da hamas treba unistiti. Znaci unistiti ili ostaviti na zivotu? Srednje ne postoji. 

 

Npr. ako Hamas siluje 200 zena, da li vojska izreala sme da siluje isto 200 i da to bude prava mera - ni zenu vise ni zenu manje? Ako hamas napadne na Izrael da li Izrael sme da uzvrati i sa koliko snage? Kako se to meri? Ako vec znate sve te racunice i merenja zasto se cuti? Neka daju formulu.

 

....Ali to je ta prica samo ako hocemo da se pravimo naivni ili kada zaista nemamo blage veze o cemu pisemo a uzasno zelimo - jer istina je da se podleze hamasovskoj propagandi i staje na stranu hamasa time sto se trazi pravednicka mera za upotrebu sile. Civili su hamasova odgovornost jer Hamas ne drzi samo izraelske taoce vec i arapske. Pa civili koje ne znam zasto nazivam civilima ako su deo teroristicke masinerije, su njihovi zastitnici inace bi ovaj rat bio gotov daleko pre. Zasto se i dalje pominje prekid vatre? Ili prekomerna sila? Kao da ce hamas da dozvoli da arapi napuste gazu i da ostanu sami sa izraelskom vojskom? Da li je istina da to neko veruje, ili je istina da je debela i teska neobavestenost uzela svoj danak - bas onako kako je Hamas i zamislio da se izvuce iz sranja koje je napravio uz pomoc raznih ajatolaha i pravoslavnih podrzavalaca ajatolaha....Zamislite scenu gde hamas sklanja civile i ostaje sam u Gazi sa idf ...To ni spilberg ne bi mogao da napravi a da lici autenticno. Tu bi trebalo razmisliti zasto je to tesko za zamisliti? E pa zato sto hamas bez civilnih pomagaca ne postoji.

 

p.s. Sigurna sam da vise neces doci u napast da mi ocenjujes post kao kakav sudijski ziri i kao da je u pitanju takmicenje u klizanje na ledu.

 

 

 

 

 

Nemam ništa novo da dodam od Smrtokapinog elokventnog odgovora, sem jedne stvari - tvoje odsustvo osuđivanja one Šešeljevke i sličnih izjava. Nije mi jasno zašto je to toliko teško uraditi od tebe i istomišljenika. Da li si i ti ponosna na razaranje Gaze? Izvini ako nisi ali takav utisak daješ. 

 

Što se boldovanog tiče, dao sam opširan odgovor (to jest, odgovore) na početku ove teme i nemam vremena da se ponavljam. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darko said:

Izvini ali nisi fer prema sagovorniku ovde, ovo je tipičan strawman argumenat, izvrtila si izrečeno. Baby would be proud of that one too :classic_biggrin: Sledi ti ban od 7 dana za učitavanje, moderacijo čekamo te :wink2:

Sta sam izvrtela, ako mozes da pojasnis, posto ocigledno ja njegov post nisam razumela? Zasto treba da postavljamo pitanja o Putinu, Netanjahuu, ili Ajatolahu, ako se slazemo da Hamas treba unistiti. Jasno je da se radi o bezbednosti izraela, I da se time uklanja jedna velika opasnost. Ti ga ocigledno razumes na neki drugi nacin. Ocigledno Izrael nije postupio "po svaku cenu".

Evo perspektiva nekog ko mozda zna malo bolje o situaciji:

 

Za one koje mrzi da pogledaju o kome se radi, zena je cenjena novinarka, na jednom od glavnih izraelski kanala.  Udata je za veoma poznatog glumca, koji je igrao u Faudi, koji je sluzio u IDFu u jedinici koja je pogranicna policija, oficir, I kome je otac bio visoki funkcioner Mosada.

Toplo preporucujem. Ona ne bezi od toga da u Izraelu ima desnicara, da ima rasizma, otvoreno je govorila da je protiv Bibija, ali isto tako govori da Izrael nije aparthejd I da nema drugu opciju nego da unisti Hamas. Ah da I prezivela je teroristicki napad kao dete, I 7og oktobra uz pomoc FB I jedinice njenog muza spasila dve porodice od masakra u kibutzu. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Daj bre, pametnija si od toga, ne pravi se toša sada :classic_wink:

Hvala na komplimentu da sam "pametnija od toga" ali jos uvek ne znam sta je "to". Ni ti ni on niste ponudili sta sam pogresno razumela. Stvarno mi nije namera da nekom podmetnem misljenje, meni je njegov post delovao kao miss universe, "and world peace". U fazonu da li hocemo da se resimo svih diktatora pre nego napadnemo Hamas, mozda napadanje Hamasa nije vredno, jer Izrael time ne resava ME krizu. Ne resava ni svetski mir.

 

Sta je druga opcija? Da prihvatimo da Hamas napada Izrael, I ubija hiljade ljudi u svakom napadu jer "cena nije opravdana". Ili da unistimo Hamas zauvek, iako ce cena biti u pocetku visoka.

 

Po meni, cena je inicijalno visoka, kao Hiroshima I Nagasaki, iako je Izrael izabrao tezu putanju, da minimizuje civilne zrtve. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Smrtokapa said:

Da li je uništenje Hamasa apsolutni cilj, koji je neophodno ostvariti ma koja da je cena

Odgovor je DA. Hamas mora biti uništen kompletno i potpuno (to uključuje i borce i "političku organizaciju") čak i ako su cena brojne civilne i "civilne" žrtve (nikakav "genocid" se ne dešava u Gazi osim u Hamasovoj propagandi). Bilo kakvo popuštanje Hamasu je pobeda Hamasa i siguran  uvod u stalne nove cikluse nasilja i smrti. 

  • Like 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Selina said:

fc6fd9c5f0b4754714dd8311d34a95cf-d541bd3

 

Ovde Hamas odvlaci les coveka koga su sat pre toga ubili. Covek u crnom je identifikovan socijalni radnik UNRWA.

Radi se o momku starom 21 godinu koji je bio na muzickom festivalu i onda je ubijen Les je vec 100 dana kod Hamasa.

Izvini, imaš li izvor za ovo? Guglovao sam malopre, nisam našao a mrzelo me da radim image search. Hvala!

 

5 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Sad ćeš biti optužena da se zalažeš da Izrael upotrebi nuklearno oružje protiv Hamasa u Gazi.

Pa dobro, valjda prvo može da se zalaže da se ubijaju deca od 6-7 godina koja su indoktrirana od strane Hamasa, da ti se pridruži. 

 

Ne znam kako nisi popio ban za to. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Smrtokapa said:

Mnogo je pitanja, na neka je baš teško dati odgovor, a ima i onih gde je odgovor jednostavan.

 

 

Evo, recimo, za ove silovane žene. Ako je Hamas silovao 200 žena, koliko žena sme da siluje vojska Izraela? Formula je poprilično jednostavna i glasi XX=0.

 

Mogu se postaviti i druga pitanja. Svi ćemo da se složimo da Hamas treba uništiti. Da li je uništenje Hamasa apsolutni cilj, koji je neophodno ostvariti ma koja da je cena? Ako je cena npr. etničko čišćenje, šta onda? Koja je svrha uništenja Hamasa? Da li je to cilj per se, ili je možda cilj mir na Bliskom istoku ili bezbednost Izraela? Da li je to moguće ostvariti uništenjem Hamasa, ako i dalje u Teheranu sede ajatolasi, u Jerusalimu razni Bibiji, Smotriči i Ben Gvirovi, u Ankari Erdogan, u Moskvi Putin? Ako je kojim slučajem odgovor na to pitanje ne, da li je onda uništenje Hamasa i dalje cilj čije ostvarenje opravdava sva moguća sredstva?

 

Eto tako, puno pitanja, a sve je neki tamni vilajet, kakav god odgovor da daš kajaćeš se.

 

Odgovor je da HAMAS mora biti eliminisan po svaku cenu. Gledamo već decenijama njihove terorističke napade na Izrael koji zatim odgovore napadima na HAMAS, pošto se HAMAS krije u civilnim objektima gine dosta civila u tim napadima. Do sada je zbog HAMASA poginluo verovatno na stotine hiljada ljudi u Gazi i Izraelu i tome nema kraja dok god su oni vlast tamo. HAMAS mora da se fizički odstrani iz Gaze da bi Palestinci u Gazi imali šansu. Ako HAMAS ostane tamo Gaza će za par decenija biti sravnjena sa zemljom u Iraelskim odgovorima na terorističke napade HAMASA jer će vremenom i Izrael da se radikalizuje do te mere da će i njima biti normalno da se Palestici istrebe u Gazi. Dakle oni su svi osuđeni na smrt sa HAMAS-om na vlasti samo što će to da traje decenijama. Ali valjda je to nekim lakše da svare nego da se sve reši u jednom konfliktu gde će poginuti par desetina hiljada ljudi u kratko vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Klotzen said:

 

Odgovor je da HAMAS mora biti eliminisan po svaku cenu. Gledamo već decenijama njihove terorističke napade na Izrael koji zatim odgovore napadima na HAMAS, pošto se HAMAS krije u civilnim objektima gine dosta civila u tim napadima. Do sada je zbog HAMASA poginluo verovatno na stotine hiljada ljudi u Gazi i Izraelu i tome nema kraja dok god su oni vlast tamo. HAMAS mora da se fizički odstrani iz Gaze da bi Palestinci u Gazi imali šansu. Ako HAMAS ostane tamo Gaza će za par decenija biti sravnjena sa zemljom u Iraelskim odgovorima na terorističke napade HAMASA jer će vremenom i Izrael da se radikalizuje do te mere da će i njima biti normalno da se Palestici istrebe u Gazi. Dakle oni su svi osuđeni na smrt sa HAMAS-om na vlasti samo što će to da traje decenijama. Ali valjda je to nekim lakše da svare nego da se sve reši u jednom konfliktu gde će poginuti par desetina hiljada ljudi u kratko vreme.

A ko je pomogao da se Hamas razvije u ono što jeste danas, i još se time ponosio?

 

Da, dragi naš Bibi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

A ko je pomogao da se Hamas razvije u ono što jeste danas, i još se time ponosio?

 

Da, dragi naš Bibi. 

Ne treba ici u istoriju jer ako tako radimo mozemo i da se priupitamo i kako su talibani i Al Kaida nastali, recimo.

Situacija je danas takva , kakva je.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Selina said:

Ma samo ukucas u Google, Hamas, lesh, socijalni radnik UNRWA i dobijes Washington pots, Reuters,

ali izvoli:

 

https://www.washingtonpost.com/investigations/2024/02/16/unrwa-video-oct-7-israel/

Hvala. Iza paywall-a je, ali našam sam drugi:

 

https://nypost.com/2024/02/17/world-news/unrwa-worker-caught-on-video-carrying-israeli-soliders-body-on-oct-7-report/

 

Koliko ovde piše, radi se o vojniku a ne o civilu koji je bio na festivalu. Ostatak priče je tačan. Šta reči osim ... stoka. 

 

5 minutes ago, Selina said:

Ne treba ici u istoriju jer ako tako radimo mozemo i da se priupitamo i kako su talibani i Al Kaida nastali, recimo.

Situacija je danas takva , kakva je.

U principu se slažem ali ovo nije istorija - ovo je sadašnjost. Taj isti Bibi i njegova koalicija i dalje vode glavnu reč. Ne zaslužuju nikakvo poverenje. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Hvala. Iza paywall-a je, ali našam sam drugi:

 

https://nypost.com/2024/02/17/world-news/unrwa-worker-caught-on-video-carrying-israeli-soliders-body-on-oct-7-report/

 

Koliko ovde piše, radi se o vojniku a ne o civilu koji je bio na festivalu. Ostatak priče je tačan. Šta reči osim ... stoka. 

 

 

A jel onaj les u uniformi? Ne, radi se o mladom coveku koji je zbog muzike i uzivancije otgisao na taj koncert, kad su ovi poceli

da ubijaju pobegao je u neku kucu u kibuc i tamo su ga ubili. Inace je u Izraelu u principu tako da je svaki gradjanin i svaka gradjanka

i vojnik(inja). Za mene je zapravo najstrasnije ovo odvlacenje leseva pa jos i slikanje u 100 poza. Za istoriju, slavu, cestvo i junastvo

Hamasa.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Odgovor je da HAMAS mora biti eliminisan po svaku cenu. Gledamo već decenijama njihove terorističke napade na Izrael koji zatim odgovore napadima na HAMAS, pošto se HAMAS krije u civilnim objektima gine dosta civila u tim napadima. Do sada je zbog HAMASA poginluo verovatno na stotine hiljada ljudi u Gazi i Izraelu i tome nema kraja dok god su oni vlast tamo. HAMAS mora da se fizički odstrani iz Gaze da bi Palestinci u Gazi imali šansu. Ako HAMAS ostane tamo Gaza će za par decenija biti sravnjena sa zemljom u Iraelskim odgovorima na terorističke napade HAMASA jer će vremenom i Izrael da se radikalizuje do te mere da će i njima biti normalno da se Palestici istrebe u Gazi. Dakle oni su svi osuđeni na smrt sa HAMAS-om na vlasti samo što će to da traje decenijama. Ali valjda je to nekim lakše da svare nego da se sve reši u jednom konfliktu gde će poginuti par desetina hiljada ljudi u kratko vreme.

Par desetina nevinih ljudi, par desetina hiljada dece.

 

O tome se radi .

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Stvarno mi nije namera da nekom podmetnem misljenje, meni je njegov post delovao kao miss universe, "and world peace".

 

Nisam ja baš toliko u Miss Universe fazonu, uostalom previše sam ružan za to, već je ono only a Sith deals in absolutes post.

Inače, hvala za intervju sa Lusi Ahariš, preporuka i od mene takođe.

 

2 hours ago, Klotzen said:

Ako HAMAS ostane tamo Gaza će za par decenija biti sravnjena sa zemljom u Iraelskim odgovorima na terorističke napade HAMASA jer će vremenom i Izrael da se radikalizuje do te mere da će i njima biti normalno da se Palestici istrebe u Gazi.

 

Moja zamerka na ovu rečenicu je samo to što je nije više ljudi pisalo mnogo ranije, pošto se ovo "za par decenija" događa upravo sada. Nego se dozvolilo Hamasu i Likudu da stupe u simbiozu i učvršćuju jedni drugima vlast. Netanjahuu je bilo super da Hamas s vremena da vreme pošalje po koju raketicu, taman da on dobije više glasova.

 

Dobro je što je Netanjahu konačno izustio kakav-takav plan za dan posle, sad od toga može da se krene dalje u naredne verzije planova. Za razliku od tebe, meni ne zvuči dobro ideja da Izrael kontroliše bezbednost Gaze, ako će to raditi ekskluzivno. Ogromna je cena i preveliki izazovi. Mora se uključiti još neko.

 

Izrael takođe ne treba da upadne u sunk cost fallacy zamke, kao ni u zamku narativa da će nezauzimanje najtvrđih stavova nekako značiti pobedu Hamasa. A do tunela će svakako morati da se dođe.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Smrtokapa said:

Izrael takođe ne treba da upadne u sunk cost fallacy zamke, kao ni u zamku narativa da će nezauzimanje najtvrđih stavova nekako značiti pobedu Hamasa. A do tunela će svakako morati da se dođe.

Svaki ishod u kome Hamas nastavi da postoji, u bilo kom obliku, je pobeda Hamasa. Hamas je kao opasan virus koji se mora potpuno istrebiti, u protivnom će stalno ponovo i ponovo javljati epidemije.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne zaboravite samo da području ugroženom epidemijom obezbedite hranu, vodu, lekove, negu i elementarno saosećanje, što sve takođe spada u borbu protiv virusa.

 

Sreća je da postoji i neko mnjenje koje se brine za stanje u kome je stanovništvo Gaze i da je o tom mnjenju Izrael ipak prinuđen da koliko-toliko vodi računa, inače bi bilo još gore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Svaki ishod u kome Hamas nastavi da postoji, u bilo kom obliku, je pobeda Hamasa. Hamas je kao opasan virus koji se mora potpuno istrebiti, u protivnom će stalno ponovo i ponovo javljati epidemije.

Problem je sto ce, sa ovakvim nacinom resavanja problema, posle Hamasa doci neka jos gora opcija kao sto je u Iraku BAAS zamenio ISIL, u Avganistanu mudzahedine zamenise talibani....

Nasilje ce samo radjati novo jos gore nasilje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Ne zaboravite samo da području ugroženom epidemijom obezbedite hranu, vodu, lekove, negu i elementarno saosećanje, što sve takođe spada u borbu protiv virusa.

 

Sreća je da postoji i neko mnjenje koje se brine za stanje u kome je stanovništvo Gaze i da je o tom mnjenju Izrael ipak prinuđen da koliko-toliko vodi računa, inače bi bilo još gore.

To javno mnjenje je ceo svet, Izrael to savrseno dobro zna.

 

Napravljen je neki plan koji ce Izrael najverovatnije i prihvatiti , a plan kaze: prekid vatre na 40 dana ( Ramazan praznici),

Hamas pusta pedesetak taoca, popravljaju se bolnice, otvaraju se pekare, radnje, 500 kamiona dnevno sa humanitarnom

pomoci dolazi svakodnevno, ali Izrael sebi zadrzava pravo da posle toga nastavi sa unistavanjem Hamasa.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Darko said:

Da li si i ti ponosna na razaranje Gaze? Izvini ako nisi ali takav utisak daješ. 

 

 

Da li je sa tobom sve u redu? Izvini ako jeste, jer ne ostavljas takav utisak. Zapravo ne ostavljas nikakav utisak osim sto mozes biti zapamcen kao sudijski ziri za umetnicko klizanje i procenu necije pisane elokvencije. Necu te reportovati jer za ovo cime se ti ovde bavis reportacija nije lek. Ali zesca edukacija jeste.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...