Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Ja nemam problem što erwin prenosi razne vesti. To je čak i dobro da se bude in the loop. Dobro je i da vidim sve što mi se ne sviđa. Barem znam šta dominira u tim medijima tako.

 

Mnogo je veći problem kada prenosi neki random post koji napiše neko gde pišu pogane putinofilske pacovčine, kojima je Rusija na pravoj strani istorije. Kome se piše tamo neka piše tamo. Ovaj forum je svoj, slobodan i nezavistan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Porazavajuce je saznanje da se, prakticno, u istoriji Bliskog Istoka nista, bas nista nije promenilo najmanje 2 milenijuma. Imamo 3 na smrt zavadjene religije, imamo "sponzore" iz inostranstva kako sa Istoka, tako i sa Zapada, imamo divljastvo i surovost u obracunima vladajucih elita, razaranje gradova, infrastrukture, do mere da kamen na kamenu ne ostaje za arheoloska istrazivanja, sistematsko ubijanje civila na monstruozne nacine.....na teritoriji koja je em pustinjska em kamenita pa se pitam za cije babe zdravlja ratuju ti zavadjeni narodi? Religije su im zasnovane na mitovima i legendama, takoreci, cist eklekticizam i falsifikat. Ratovi im onemogucavaju ikakav civilizacijski napredak jer svaka generacija pocinje od nule. Radjaju mnogo dece jer im deca stradaju u sukobima odraslih a valja se da neko i pretekne za sledeci rat. Sve sam ovo zakljucila nakon citanja Montefjorifevog "Jerusalima", sad sam tu negde, u drugom veku nase ere a ratovi traju vec vekovima, sa istim akterima, istiom metodom, istim  ideologijama. Razlika je u detaljima, nekada je cilj bio da se opljacka najveci hram suparnika i pokupi blago etnicke zajednice kojoj hram pripada, za sta danas ratuju kad je blago, ako ga ima, u stranim bankama, bog zna. Humanitarno pravo, ratno pravo, ljudsko pravo, sve je to palo na ispitu kako zrdavog razuma zavadjenih, tako i na ispitu savesti covecanstva tako da ja dizem ruke od ideje da razumem sta se, zapravo, tamo desava. Jedino sto mi pada na pamet je - bezumlje. Ah, tako tipicno za nasu vrstu, cak i u 21 veku. 

Jedino izvesno je da je nemoguce utvrditi koja teritorija pripada kojoj od zaracenih zajednica, istorija ukazuje na to da su svi nekada ziveli na svakoj od teritorija na koje pretenduju i jedni i drugi i treci jer su vekovima bili  osvajaci ili osvojeni pa proterani, kao na ringispilu, svi su ostavljali tragove svuda. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, erwin said:

  

Vidi, vidi, još jedan trigerovani navijač koji se s ukupno 4 posta na forumu i posle 4 i po godine od poslednje poruke javio uvredljivim postom da kritikuje mene zbog vrlo relevantnih informacija koje prenosim jer mu se očigledno većinom ne sviđaju.

 

Nemoj tako, ovo ime me podseća na neke likove iz one kiničke VIP družine, sa starog foruma, poznatim po tome, što su imali ekskluzivnu mogućnost, da postrojavaju čak i tadašnje moderatore u dve vrste, bez posledica.
Ne, ne, nije ovo anonimus nikako, mada je malo zarđao, kao i ja uostalom, ali se dobro sećam kako su prolazili njihovi neistomišljenici.

A i ti si brate partibrejker, prenosiš te hamasovske medije, bbc, vašington post i slične gluposti. 😉

Cepaj samo Truhu i saopštenja izraelskog generalštaba i opet ćeš biti na liniji...onaj "stari dobri" erwin.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

 

Humanitarno pravo, ratno pravo, ljudsko pravo, sve je to palo na ispitu kako zrdavog razuma zavadjenih, tako i na ispitu savesti covecanstva tako da ja dizem ruke od ideje da razumem sta se, zapravo, tamo desava. Jedino sto mi pada na pamet je - bezumlje. Ah, tako tipicno za nasu vrstu, cak i u 21 veku. 

Jedino izvesno je da je nemoguce utvrditi koja teritorija pripada kojoj od zaracenih zajednica, istorija ukazuje na to da su svi nekada ziveli na svakoj od teritorija na koje pretenduju i jedni i drugi i treci jer su vekovima bili  osvajaci ili osvojeni pa proterani, kao na ringispilu, svi su ostavljali tragove svuda. 

 

Mene posle ratova u sopstvenoj drzavi ( bivsoj Jugoslaviji) vise nikada nece nista cuditi niti cu se pozivati ili bilo koga prozivati

za surovost, a narocito ne koje teritorije kome pripadaju i ko je u pravu, a ko u krivu.

Nama iz Srbije nikako ne pristaje da se zgrazavamo nad nedelima Izraela u Gazi, a bili smo vrlo tihi ( jos uvek smo to)

pri opsadi Sarajeva, strasnim zlocinima pocinjenih u ime nacije, teritorija pa na kraju i vere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Selina said:

Mene posle ratova u sopstvenoj drzavi ( bivsoj Jugoslaviji) vise nikada nece nista cuditi niti cu se pozivati ili bilo koga prozivati

za surovost, a narocito ne koje teritorije kome pripadaju i ko je u pravu, a ko u krivu.

Nama iz Srbije nikako ne pristaje da se zgrazavamo nad nedelima Izraela u Gazi, a bili smo vrlo tihi ( jos uvek smo to)

pri opsadi Sarajeva, strasnim zlocinima pocinjenih u ime nacije, teritorija pa na kraju i vere.

Ako vam ista znaci, tokom opsade Sarajeva, mi, ovdasnji, pomagali smo onim srecnijim koji su uspeli da izadju iz grada a sa ostalima smo bili u vezi preko radioamatera, ako nista drugo, znali su da mislimo za njih.

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pletilja said:

Ako vam ista znaci, tokom opsade Sarajeva, mi, ovdasnji, pomagali smo onim srecnijim koji su uspeli da izadju iz frada a sa ostalima smo bili u vezi preko radioamatera, ako nista drugo, znali su da mislimo za njih.

I mi ovdasnji ( da ne kazem i ja licno) pomagala sam i pomagala, ali sam samo htela da kazem da je to nekako zaboravljeno,

u Srbiji je nacionalan cvet Ponos, nikako plavi Nezaboravak.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Maharaja said:

Ja nemam problem što erwin prenosi razne vesti. To je čak i dobro da se bude in the loop. Dobro je i da vidim sve što mi se ne sviđa. Barem znam šta dominira u tim medijima tako.

 

Mnogo je veći problem kada prenosi neki random post koji napiše neko gde pišu pogane putinofilske pacovčine, kojima je Rusija na pravoj strani istorije...

Ma i to je OK dok ne počne da sipa sopstveno mišljenje. Do ovoga u Iraelu je to bilo vrlo retko, a onda je počeo da ima neograničene zalihe mišljenja, pa je za mesec dana dva puta banovan. Koji li su uzroci toga? Možda je nešto generacijski.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

Porazavajuce je saznanje da se, prakticno, u istoriji Bliskog Istoka nista, bas nista nije promenilo najmanje 2 milenijuma. Imamo 3 na smrt zavadjene religije, imamo "sponzore" iz inostranstva kako sa Istoka, tako i sa Zapada, imamo divljastvo i surovost u obracunima vladajucih elita, razaranje gradova, infrastrukture, do mere da kamen na kamenu ne ostaje za arheoloska istrazivanja, sistematsko ubijanje civila na monstruozne nacine.....na teritoriji koja je em pustinjska em kamenita pa se pitam za cije babe zdravlja ratuju ti zavadjeni narodi? Religije su im zasnovane na mitovima i legendama, takoreci, cist eklekticizam i falsifikat. Ratovi im onemogucavaju ikakav civilizacijski napredak jer svaka generacija pocinje od nule. Radjaju mnogo dece jer im deca stradaju u sukobima odraslih a valja se da neko i pretekne za sledeci rat. Sve sam ovo zakljucila nakon citanja Montefjorifevog "Jerusalima", sad sam tu negde, u drugom veku nase ere a ratovi traju vec vekovima, sa istim akterima, istiom metodom, istim  ideologijama. Razlika je u detaljima, nekada je cilj bio da se opljacka najveci hram suparnika i pokupi blago etnicke zajednice kojoj hram pripada, za sta danas ratuju kad je blago, ako ga ima, u stranim bankama, bog zna. Humanitarno pravo, ratno pravo, ljudsko pravo, sve je to palo na ispitu kako zrdavog razuma zavadjenih, tako i na ispitu savesti covecanstva tako da ja dizem ruke od ideje da razumem sta se, zapravo, tamo desava. Jedino sto mi pada na pamet je - bezumlje. Ah, tako tipicno za nasu vrstu, cak i u 21 veku. 

Jedino izvesno je da je nemoguce utvrditi koja teritorija pripada kojoj od zaracenih zajednica, istorija ukazuje na to da su svi nekada ziveli na svakoj od teritorija na koje pretenduju i jedni i drugi i treci jer su vekovima bili  osvajaci ili osvojeni pa proterani, kao na ringispilu, svi su ostavljali tragove svuda. 

 

Porazavajuce je sto 3 religije koje imaju dosta zajednickog ratuju oko toga koga roditelj vise voli i dokazuju svoje pravo bajkama od pre vise od 3 milenijuma.

😔

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

O broju žrtava u Pojasu Gaze:

 

Reuters

 

Lancet

Lancet je naj,naj,medicinski casopis, Lancet je za medicinske nauke zakon, ne razumem zasto stavljas njihove statistike.

 

Oni i sami kazu:

 

Data for this Correspondence are publicly available from the following sources: Palestinian MoH, WHO, UNRWA, and UN Population Fund. All authors had full access to all the data and the decision to submit for publication. There was no funding source for this Correspondence. We declare no competing interests.

 

Niko od nas ovde, a i sirom sveta uopste ne sumnja da je brojka poginulih u Gazi ogromna, a tu su naravno i deca i bebe.

 

Bila sam zapanjena antisemitizmom i slovima ljubve pre dva meseca, a tada nije bilo civilnih zrtvi u Gazi, sirom sveta.

Slavilo se, radovalo se, ne samo kod ajataola u Iranu nego i u Njujorku, Bostonu, Parizu, Londonu, Berlinu, a sve garnirano

zabrinutim novinarima iz do juce jako cenjenih medija, ukljucujuci i bas BBC.

Juce je Berni Sanders glasao protiv pomoci ( zajedno sa Republikacima) Ukrajini jer je to u paketu sa pomoci Izraelu, a 

Izrael cini nepodobstine po Gazi pa zato.

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Selina said:

Lancet je naj,naj,medicinski casopis, Lancet je za medicinske nauke zakon, ne razumem zasto stavljas njihove statistike.

 

Oni i sami kazu:

 

Data for this Correspondence are publicly available from the following sources: Palestinian MoH, WHO, UNRWA, and UN Population Fund. All authors had full access to all the data and the decision to submit for publication. There was no funding source for this Correspondence. We declare no competing interests.

 

Ne stavljam njihove statistike, saglasni smo da nisu njihove. Stavljam pokušaj kritičkog osvrta na ovdje mnogo puta omalovažavani kvalitet izvještavanja ministarstva zdravlja koji su autori studije (ne Lancet, Lancet nije autor studija koje objavljuje) pokušali da naprave, a čiji rezultat je, pojednostavljeno:

 

Quote

Our simple analysis indicates high excess mortality among Gazan population groups that are likely to be largely civilian, including humanitarian and health-care workers, indicating a substantial number of Palestinians killed during this period. Assessments of Palestinian MoH data validity in the 2014 conflict had shown them to be accurate, and we saw no obvious reason to doubt the validity of the data between Oct 7 and Oct 26, 2023

 

Da uzvratim pitanje, zašto da ne stavljam linkove na studije koje objavljuje Lancet, ukoliko su relevantne za ovu temu?

21 minutes ago, Selina said:

Niko od nas ovde, a i sirom sveta uopste ne sumnja da je brojka poginulih u Gazi ogromna, a tu su naravno i deca i bebe.

 

Bila sam zapanjena antisemitizmom i slovima ljubve pre dva meseca, a tada nije bilo civilnih zrtvi u Gazi, sirom sveta.

Slavilo se, radovalo se, ne samo kod ajataola u Iranu nego i u Njujorku, Bostonu, Parizu, Londonu, Berlinu, a sve garnirano

zabrinutim novinarima iz do juce jako cenjenih medija, ukljucujuci i bas BBC.

Juce je Berni Sanders glasao protiv pomoci ( zajedno sa Republikacima) Ukrajini jer je to u paketu sa pomoci Izraelu, a 

Izrael cini nepodobstine po Gazi pa zato.

 

Da li ovo ima ikakve veze sa mojim pisanjem i, budući da nema, šta traži u odgovoru na moj post?

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

U ostalim vijestima imamo ponešto i za, bajo moj, ukidače UN:

Quote

 

Toothless resolutions. Empty rhetoric. Impotent bystander. All are charges often made of the United Nations and its ability to step in during an international crisis.

Secretary-General Antonio Guterres has finally had enough of shouting from the sidelines about the humanitarian disaster unfolding in Gaza. He unleashed a diplomatic tool last used in 1971 during a conflict that resulted in the birth of Bangladesh. By invoking Article 99 from the UN charter, he is forcing the Israel-Hamas war onto the Security Council’s plate.

Absent a cease-fire within days, public order will break down completely, he said. The situation is catastrophic.

One would have to go back to the Arab uprisings more than a decade ago to try and unpack the UN’s controversial role as an arbiter of peace in the Middle East. Back then, the Security Council voted in favor of military intervention in Libya to protect civilians.

Russia regretted its abstention and President Vladimir Putin has used it as an example of why the West cannot be trusted, saying the resolution was but a thinly disguised ploy to enact regime change and topple Muammar Qaddafi.

Ever since then, the UN decision-making body has pretty much failed to agree on anything. Something has started to shift.

The US has been frustrated by Israel’s conduct of the war against Hamas and worries about the mounting death toll. Typically its role in the UN has been to protect its ally from criticism but last month it withheld its veto to let a resolution pass calling for a humanitarian pause.

Israel has made clear its disdain for the UN and Guterres. It views the multilateral organization as stacked with Arab voices and deeply partisan to the Palestinian cause. It’s called on the UN chief to resign. The days ahead will reveal to what extent Guterres acted alone or whether he coordinated with the US.

Either way, the UN is having a moment.

 

 

frder riding

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

 

 

Da li ovo ima ikakve veze sa mojim pisanjem i, budući da nema, šta traži u odgovoru na moj post?

Ima itekako. Sinoc si pisao na drugom topiku da su se ovde pojavili neki "djubretari" pa si zamolio moderaciju da ucini

nesto po tom pitanju. Postavljanje linkova ljude odvlaci od teme, ja sam iz duga vremena usla i Lancet link,

ali inace to ne radimn jer su i meni kao i tebi sve moguce informacije dostupne i trudim se  svojim recima reagujem

na vesti koje cujem, usput i vidim, inace " ti meni serdare ja tebi vojvodo" meni nije privlacno.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Selina said:

Postavljanje linkova ljude odvlaci od teme

Postavljanje linkova relevantnih za temu odvlači ljude od teme? 😁

 

Iz iste edicije:

- učenje slova odvlači ljude od čitanja,

- formulisanje rečenica odvlači ljude od konverzacije, i najnovije

- postojanje ikakvog kriterijuma o kredibilnosti i relevantnosti izvora odvlači diskusiju od kvaliteta.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Beonegro said:

Postavljanje linkova relevantnih za temu odvlači ljude od teme? 😁

Misli se, reko bih, na cinjenicu da ljudi moraju da napuste forum da bi procitali sta je na linku. Zato sam uvek za opciju kopiranja teksta, a ako je predug - u spojler.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, djura.net said:

Misli se, reko bih, na cinjenicu da ljudi moraju da napuste forum da bi procitali sta je na linku. Zato sam uvek za opciju kopiranja teksta, a ako je predug - u spojler.

Ne, u postu na koji se odnosi moj odgovor koji si citirao piše jasno na šta se misli.

Link to comment
Share on other sites

Za vecinu vas ovo su poznate cinjenice, za mene su neke bile nove.

Neke stvari su jasnije kada se razvoj situacije vidi na kartama (link).

 

Ovih deset karata objašnjava sukob na Bliskom istoku

 

Granice između Izraela i palestinskih teritorija stalno su se pomicale.

Ovaj pregled pokazuje zašto morate znati prošlost da biste razumjeli sadašnji sukob.

Sukob između Izraela i Palestinaca takođe deli društvo u našoj zemlji. Da bi se razumelo, istorijsko znanje je od suštinskog značaja. Kako i zašto su se izraelske granice pomerale iznova i iznova? I zašto je pojas Gaze odvojen od Palestinske zapadne obale? Objašnjavamo istoriju bliskoistočnog sukoba u devet poglavlja:

1. Die historische Region Palästina

Spoiler

Istorijski region Palestine nalazi se na jugoistočnoj obali Sredozemnog mora, ali pokriva veću oblast nego što je sada povezano sa tim terminom. Danas je dom Izraela, pojasa Gaze i Zapadne obale, kao i delova Libana, Sirije, Jordana i Egipta. Za judaizam, kao i za islam i hrišćanstvo, region ima poseban istorijski i verski značaj.

U arapskoj tradiciji, Palestina je deo Velike Sirije, koja obuhvata čitavu oblast istočnog Mediterana i čiji je centar Damask. Prema tradiciji Hebrejske Biblije, jevrejska plemena su tamo živela već u Bronzanom dobu (od oko 3300 godine pre Hrista). Pored toga, biblijski Izrael kralja Davida i Solomona se nalazi ovde oko 1000 godina pre Hrista. Jevreji, između ostalog, opravdavaju svoju trenutnu tvrdnju "Obećanoj zemlji" ovom religioznom komponentom.

Skoro da nema istorijskih dokaza iz ovog perioda. Jedno je sigurno: posle promene dominacije, Palestina je postala deo Rimskog carstva 63. Izazvani državnim i verskim ugnjetavanjem, Jevreji u regionu ustali su protiv Rimljana nekoliko puta, ali bez uspeha – naprotiv, mnogi Jevreji su proterani. Dijaspora se ubrzo protezala oko Sredozemnog mora i ušla u Persijsko carstvo.

 

2. Die Ausbreitung des Islam

Spoiler

After the Roman Empire was divided into a western and an eastern half in 395 AD, Palestine was integrated into the Eastern Roman Empire, also known as the Byzantine Empire. This remained the case until Islam spread from the Arabian Peninsula across the region from around 622 AD.

Pod Mohamedom, za koga se smatra da je osnivač Islama, muslimani su stigli na jug današnje teritorije Jordana i stigli do onoga što je sada južna granica Izraela na Crvenom moru. Nasledila su ga četiri kalifa ("zamenici"), koji su nastavili da pokreću ekspanziju. 638. godine, Muslimani su osvojili Jerusalim, a 691. Od tada je u Palestini bilo muslimanskog prisustva pored jevrejskog i hrišćanskog.

Region je sada deo vladavine Umajada. Kasnije slede i druge muslimanske dinastije koje kontrolišu Palestinu. Tek u Krstaškim ratovima krajem 11. veka počeo je period u kojem su se hrišćanski i muslimanski vladari naizmenično menjali. Od 1291. godine Palestina je pripadala dinastijama Mamluk, a 1517. je konačno postala deo Otomanskog carstva. To je ostao slučaj 400 godina – sve do Prvog svetskog rata.

 

3. Das britische Mandat

Spoiler

Današnji sukob počinje nešto ranije: krajem 19. veka u istočnoj Evropi je u porastu antisemitizam, a istovremeno je osnovan i cionizam. Ovakav osnovni politički stav pretpostavlja da samo odvojena država može da zaštiti Jevreje širom sveta od progona. Kao rezultat toga, sve više Jevreja se seli u Palestinu.

Tokom Prvog svetskog rata u regionu su izbile borbe između trupa Otomanskog carstva i Britanske imperije. Britance podržava Šerif iz Meke, kome obećavaju arapsku državu uključujući Palestinu 1915. Dve godine kasnije osvojili su veće i veće teritorije dok konačno nisu osvojili Jerusalim.

Čak i tokom tih neprijateljstava, Velika Britanija je pristala na cilj cionizma, postavljen 1897, da se uspostavi "nacionalni dom" za jevrejski narod u Palestini. Deklaraciju je izradio britanski ministar inostranih poslova Artur Džejms Balfur – i to je bilo prvo priznanje ideje jevrejske nacije i države od strane velike evropske sile.

Potajno se, međutim, Velika Britanija odavno dogovorila sa Francuskom o podeli arapskih provincija Otomanskog carstva. Francuzi će dobiti Siriju i Liban, britanski Irak, Transjordan i Palestinu. Ovo poslednje je zvanično postalo teritorija britanskog mandata 1922. godine, kada je Liga nacija priznala Sajks-Pikot sporazum (tajno zaključen 1916. godine) između Velike Britanije i Francuske.

U međuvremenu, jevrejsko naselje u Palestini se nastavlja, podstaknuto nacističkim progonom u Evropi. Jevreji su 1945. godine sačinjali oko trećinu ukupnog stanovništva i posedovali sve više zemlje – doduše znatno manje od Arapa. Pored toga, veliki deo zemljišta je jasamo javno, pa naime, ono ne pripada nikome.

Kao rezultat toga, česti su nasilni sukobi između arapskog stanovništva i imigranata. Britanci su preopterećeni i predaju problem novoosnovanim UN- u.

 

4. Die Zweistaatenlösung der UNO

Spoiler

UN su 1947. Postoji poseban međunarodni režim za grad Jerusalim.

Jevrejska država treba da zauzme 56 procenata kopnenog područja, a Tel Aviv je njen glavni grad. Arapska država, kako se navodi, čini 43 posto i ima svoje mesto u vladi u Gaza Sitiju. Međutim, Arapi su i tada i dalje sastinjali većinsko stanovništvo. I mnogi od njih žive na teritorijama koje treba da se dodele Jevrejima. Zbog toga Arapi odbacuju rešenje UN sa dve države.

Jevreji se, s druge strane, slažu sa planom. Nakon što je Britanija evakuisala sve svoje trupe i završila povlačenje, Dejvid Ben-Gurion, koji je kasnije postao premijer, proglasio je državu Izrael 14.

 

 

5. Der erste Palästinakrieg

Spoiler

Arapska liga, koja želi da spreči pojavu jevrejske države u regionu, zatim napada Izrael. Međutim, trupe iz Egipta, Transjordana, Sirije, Saudijske Arabije i Iraka podležu izraelskim snagama.

Izrael može da uveća svoju teritoriju pobedom u prvom palestinskom ratu. Ona je 1949. Ta oblast je skoro ista kao današnja nacionalna teritorija. Linija razgraničenja (takozvana "Zelena linija") označava de fakto granicu između Izraela i arapskih država. Pojas Gaze je pod kontrolom Egipta, Zapadne obale i istočnog Jerusalima pod kontrolom Transjordana (koji se zove Jordan od 1950). Zapadni deo Jerusalima je okupiran od strane Izraela.

Za Palestince, rat se zavrљava u Nakbi (arapski: katastrofa). Procenjuje se da je oko 700.000 raseljeno, od kojih su neki nasilno raseljeni i da su primorani da pobegnu na Zapadnu obalu, pojas Gaze i susedne arapske zemlje. Uglavnom onima koji su ostali na teritoriji pod kontrolom Izraela nije dozvoljeno da se vrate u svoja rodna sela i gradove. Ukupno će oko 70 procenata zemljišta koje je bilo u vlasništvu Arapa biti eksproprisano i dostupan za izgradnju jevrejskih naselja.

Sve više Jevreja se sada seli ovde. Ne samo zato što zemlju smatraju svojim domom, već i zato što su mnogi proganjani. U drugoj polovini 20. veka oko 850.000 Jevreja pobeglo je iz arapskih zemalja u Izrael zbog antisemitizma i diskriminacije.

 

6. Die Suezkrise und der Sechstagekrieg

Spoiler

After the first Palestine war, there was no peace – on the contrary, Israel had to live with the constant threat of neighboring states that not recognize the Jewish state. In 1956, the conflict escalated with Egypt, which blocked the Strait of Tiran for Israeli ships. Pored toga, Egipat nacionalizuje većinsku britansko-francusku kompaniju Suecki kanal. Suecki kanal, veza između Mediterana i Crvenog mora, od velikog je značaja za snabdevanje zapadnih zemalja naftom.

Kao rezultat toga, Francuska, Velika Britanija i Izrael udružuju snage i napadaju Egipat. Oni su superiorniji i zauzimaju egipatske teritorije. Međutim, pod pritiskom Sjedinjenih Država, Sovjetskog Saveza i Generalne skupštine UN, francuske, britanske i izraelske snage su se na kraju povukle. U martu 1956. Mirovne snage UN obezbeđuju granice između Izraela, pojasa Gaze i Egipta.

Ali pojava mira je varljiva.

Egipat je 1967. ponovo zatvorio Tiranski moreuz, a izraelski brodovi su izgubili pristup Indijskom okeanu. Istovremeno, egipatska vojska se raspoređuje na granici sa Izraelom – sa 1.000 tenkova i 100.000 vojnika. Izrael odgovara preventivnim udarom na Egipat. Njeni saveznici Jordan i Sirija takođe učestvuju u ratu. Iako su tri arapske države bile vojno superiornije, Izrael je osvojio Zapadnu obalu istočnim Jerusalimom, pojasom Gaze, egipatskim Sinajskim poluostrvom i Sirijskom Golanskoj visoravni u Šestodnevnom ratu (5-10. jun 1967). Sa ovim osvajanjima, teritorija koju kontroliše Izrael je učetvorostručena.

Za arapske države poraz je poniženje, Izrael je inspirisan. Samo nekoliko nedelja posle pobede, Izrael je anektiran istočnim Jerusalimom i Zapadnom bankom koja se graniči sa Jerusalimom. Oni tako postaju deo izraelske teritorije. Istovremeno, Izrael počinje da gradi jevrejska naselja na okupiranim teritorijama. To je jeziva aneksija koja je oblikovala konflikt do danas.

U Rezoluciji 242 od 22. novembra 1967. godine, Savet bezbednosti UN poziva na povlačenje Izraela sa osvojene teritorije. Problem je u tome što se u originalnoj engleskoj verziji to povlačenje samo nejasno traži "sa teritorija" – ne piše "sa teritorija" ili "sa svih teritorija". Takođe ne postoji krajnji rok.

 

7. Die verschiedenen Friedensabkommen

Spoiler

Arapske države, sa svoje strane, ne žele da imaju ništa sa mirom. Umesto toga, oni pokušavaju da povrate izgubljene teritorije. Šestog oktobra 1973, Jom Kipur, najviši jevrejski praznik, Sirija i Egipat napali su Izrael. Oni ne uspeju, a primirje je postignuto. I bar sa Egiptom u mir.

Pod američkim pokroviteljstvom, Izrael i Egipat potpisali su Kemp Dejvidov sporazum 1978. Izrael izjavljuje spremnost da vrati ceo Sinaj – primenjujući tako formulu "zemlja za mir" po prvi put – i da palestincima da autonomiju.

Mir sa Izraelom negoduje zbog arapskih zemalja, oni izbacuju Egipat iz Arapske lige. Zapadna obala, Golanska visoravan i pojas Gaze i dalje su pod izraelskom kontrolom. Izrael ne održava obećanje da će Palestincima dati veću autonomiju.

Početkom devedesetih godina postojala je nova nada da će se razbiti spirala nasilja sporazumom iz Osla uz posredovanje Norveške. To takođe obećava uspeh jer se Izrael i Oslobodilačka organizacija Palestine (PLO) pod vođstvom Jasera Arafata prvi put prepoznaju. Cilj razgovora je postepeno uspostavljanje rešenja dve države.

Sporazumom iz 1993.

Sporazumom se takođe stvara nova organizacija: Palestinska uprava (PA). Treba da preuzme vođstvo u Zapadnoj obali i pojasu Gaze. U Zoni A, PA ima punu civilnu i bezbednosnu kontrolu. U Zoni B, deli ovo sa Izraelom. U oblasti C, Izrael zadržava pun suverenitet.

Konačni status Jerusalima i naselja na Zapadnoj obali neće biti razjašnjeni tek kasnije. Međutim, to se nije dogodilo, a pregovori su prekinuti – delom zbog kontinuirane izraelske izgradnje naselja, palestinskih napada i nerešenog pitanja povratka palestinskih izbeglica koje su bile raseljene od 1948.

 

8. Die zweite Intifada und der Hamas-Aufstieg

Spoiler

Umesto toga, novi talas nasilja hara regionom. Posle povlačenja Izraelaca iz Libana 2000. godine, došlo je do redovnih sukoba između radikalnog islamskog Hezbolaha i izraelske vojske u pograničnom regionu. Tokom druge intifade (arapski: ustanak) od 2000. Izrael počinje izgradnju bezbednosnog zida visine do osam metara na Zapadnoj obali, ali istovremeno evakuiše trupe i doseljenike iz pojasa Gaze, kao i iz nekih naselja na Zapadnoj obali.

Izraelska vojska se 2005. godine potpuno povukla iz pojasa Gaze i sve više zatvarala palestinske teritorije kako bi ih zaštitila od napada, ostavljajući stanovništvo koje tamo živi sve osiromašenije. To je u rukama radikalne islamske organizacije Hamas, koja je osvojila većinu na izborima 2006. Godinu dana kasnije zbacila je Palestinsku upravu (PA) i rivalsku sekularnu stranku Fatah i preuzela vlast.

Nakon preuzimanja, došlo je do nekoliko velikih sukoba između Izraela i Hamasa, uključujući 2008, 2009, 2012, 2014, 2021. i 2022. godine. "Palestina se ne sme napustiti u celini ili delimično", navodi se u osnivačkom dokumentu Hamasa, kojim se Izraelu uskraćuje pravo na život. Dalji napori da se donese mirovni proces ne uspevaju.

 

9. Die heutige Situation

Spoiler

Danas skoro 3 miliona Palestinaca živi na Zapadnoj obali i više od 450.000 Izraelaca (ne računajući istočni Jerusalim) – što je broj koji se učetvorostručio od Sporazuma iz Osla . Tenzije se pojavljuju iznova i iznova.

U 2023. godini četiri puta više izraelskih naseljenika živi na Zapadnoj obali nego tokom Sporazuma iz Osla

U međuvremenu, pojas Gaze postaje sve izolovaniji, ne samo od strane Izraela, već i od strane Egipta. Obe zemlje su zatvorile tu oblast od dolaska Hamasa na vlast. Poslednjih godina sve je više konfrontacije sa Izraelom – ali nijedna nije toliko razorna kao nedavna eskalacija.

Hamas je 7. oktobra 2023. izveo teroristički napad na Izrael, masakrirajući 1.200 ljudi i uzimajući više od 230 talaca u pojas Gaze. Kao odgovor na to, Izrael pokreće teške vazdušne napade, ubivši mnoge civile i napada pojas Gaze kopnenim trupama.

Spirala nasilja se nastavlja.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dragan said:

Za vecinu vas ovo su poznate cinjenice, za mene su neke bile nove.

 

 

Zasto su za vecinu to poznate cinjenice a samo tebi nisu....ne verujem da je nesto poznato vecini. Ali cinjenice koje mogu da budu i tzv. cinjenice, ne objasnjavaju nista (moram da priznam da nisam razotkrivala skriveni sadrzaj, ali iskustveno znam da cinjenice ne znace mnogo jer mogu da se tumace ovako/onako.

 

Nekome su na primer cinjenice sve sto dolazi iz Pallywood-a, nekome nisu. Nekome je i rec pallywood antipalestinska a nekome je cinjenicno stanje. 

 

....nego htela sam da se nadovezem na onaj raniji post `neki su se predali` by 0330330

 

“The entire leadership of the Hamas terror organization — political and military — grew up in the area of the city of Khan Younis, including Yahya Sinwar, Muhammad Sinwar, and Mohammed Deif. Now the city is surrounded by the 98th Division,” the IDF said.

 

Hamas is losing control of Gaza,” said Schanzer, the military analyst. “The IDF may be drawing closer to [Hamas leaders] Yahya Sinwar & Mohammed Deif. The question now: will they flee Gaza by tunnel to Egypt or fight to the end?”

 

Videcemo da li ce da beze tunelima ili da se junacki bore.....da sam hamas i da me na izlazu iz rupe ceka omrazena vojska - ne znam sta bih izabrala, mozda hara-kiri - to u slucaju da mislim da je vojska zlikovacka koja siluje, vadi organe, muci, kida delove tela itd.  a u slucaju da je vojska koliko-toliko fer i normalna, predala bih se kao oni sto su se ranije predali. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Mama_mia said:

 

Zasto su za vecinu to poznate cinjenice a samo tebi nisu....ne verujem da je nesto poznato vecini. Ali cinjenice koje mogu da budu i tzv. cinjenice, ne objasnjavaju nista (moram da priznam da nisam razotkrivala skriveni sadrzaj, ali iskustveno znam da cinjenice ne znace mnogo jer mogu da se tumace ovako/onako.

 

Nekome su na primer cinjenice sve sto dolazi iz Pallywood-a, nekome nisu. Nekome je i rec pallywood antipalestinska a nekome je cinjenicno stanje.

Mislio sam na vecinu vas na ovoj temi, jer ste vec podosta pisali o svemu i svacemu.

Za mene su to nove stvari, jer se nikada nisam vise interesovao o tome (sta je to Pallywood?).

Toliko drugih tema na svetu i u zivotu.

Cinjenice su cinjenice. To sto ih neko tumaci ovako, ili onako samo govori o onome ko ih interpretira.

 

Cinjenica - hamas je jedna teroristicka organizacija; pokolj koji su napravili je odvratan; njih nije briga za "njihov narod"

Cinjenica - izraelska politika je ko zna koliko unazad veoma represivna prema Palestincima, a delimicno od nekih krugova i zlocinacka

Cinjenica - vecina arapskih zemalja zapravo vec dugo zeli da unisti Izrael

 

Cinjenica koja mene najvise interesuje je koliko ima pravih ljudi i na jednoj i na drugoj strani, jer vecina ovih dogadjanja je posledica delovanja "polu-ljudi" i na jednoj i na drugoj strani i sa njima zapravo ne postoji neko razumno resenje, sto pokazuje istorija sukoba poslednjih sto godina.

Ocigledno nazalost ne dovoljno, tj. ne dovoljno uticajnih. Njih bi trebalo podrzati.

Zasto bi se iko svrstavao ovde na jednu, ili drugu stranu "polu-ljudi" i zasto mislite da ovde na forumu mozete resiti tu kvadraturu kruga ?

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Sve češće imamo ovakve izjave, polako ljudi gube veru u hamas. Nažalost po njih ovo će još da traje jer hamas ne mari za njihove muke.

 

Sin Izraelskog Ministra Eizenkot-a poginuo u borbama u Gazi. Kod nas ministarska deca nisu ni znala da je rat u toku 🙂

 

Evo novije mape :

 

GAs4FpzWgAADnM7?format=jpg&name=4096x409

 

Ovde možemo videti kako izgleda ovaj prodor na jugu. Ovo je vrlo riskantan način napredovanja osim ako tu nema otpora. Ovo su Rusi probali 2022. u Ukrajini pa dobili po pljuci. Videćemo kako će se ovde završiti. Naravno pod uslovom da je mapa precizna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

 

 

Sve češće imamo ovakve izjave, polako ljudi gube veru u hamas. Nažalost po njih ovo će još da traje jer hamas ne mari za njihove muke.

 

Sin Izraelskog Ministra Eizenkot-a poginuo u borbama u Gazi. Kod nas ministarska deca nisu ni znala da je rat u toku 🙂

 

Evo novije mape :

 

GAs4FpzWgAADnM7?format=jpg&name=4096x409

 

Ovde možemo videti kako izgleda ovaj prodor na jugu. Ovo je vrlo riskantan način napredovanja osim ako tu nema otpora. Ovo su Rusi probali 2022. u Ukrajini pa dobili po pljuci. Videćemo kako će se ovde završiti. Naravno pod uslovom da je mapa precizna.

 

Ejzenkot je general i bio je nacelnik generalstaba. Oni su marokanskog porekla. 

Mapa nije precizna. Prodor u Kan Junis obuhvata mnogo siri perimetar. Tamo je ocigledno doslo do raspada Hamasove odbrane. Slike i video materijali od danas potvrdjuju da je pod izraelskom kontrolom mnogo veci deo grada nego sto mapa prikazuje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A sta je sa naftom jel se zna nesto pouzdano? Koliko sam ja procitala (ne mnogo ali ponesto a ne garantujem pouzdanost pa zato i pitam) nafta se u zoni Palestine do sada nije vadila a ustvari cela zona Gaze posebno lezi na nafti - jel se to zna? To je za trenutnu situaciju bitan detalj rekla bih

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ciao said:

A sta je sa naftom jel se zna nesto pouzdano? Koliko sam ja procitala (ne mnogo ali ponesto a ne garantujem pouzdanost pa zato i pitam) nafta se u zoni Palestine do sada nije vadila a ustvari cela zona Gaze posebno lezi na nafti - jel se to zna? To je za trenutnu situaciju bitan detalj rekla bih

Mislis da je zbog nafte u Gazi Hamas upao u Izrael I izmasakrirao civile? Silovao, I otimao ljude, ne znam, za mene je to nova taktika vadjenja nafte. Ne vidim kakav je to bitan detalj. Osim ako ih nafta nije naterala pre 30 godina da kao cilj Hamasa postave ubijanje svih Jevreja 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Mama_mia said:

da li ce da beze tunelima ili da se junacki bore...

 

...ovo drugo, ako skupe dovoljno dece i žena da ih isture ispred sebe. :default_coffee:

 

9 hours ago, Angelia said:

Osim ako ih nafta nije naterala pre 30 godina da kao cilj Hamasa postave ubijanje svih Jevreja 

 

Od kako je biogorivo ušlo u modu, kapiram da će relevantno izvori s levice zapravo da proglase Hamas - vizionarima i borcima za očuvanje životne sredine.  Za početak, boja je tu.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...