Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

2 hours ago, Beonegro said:

Ne mogu da zamislim, za početak zato što Iranci/Persijci imaju taj blagi naci trip da su oni arijevci, a Arapi untermenschen kamilari. I to čak nevezano za šiiti/suniti priču. 

Naci su to samo zloupotrebili navodeci vodu na svoju ideolosku vodenicu.

Kralj Darije kaze ( petsto godina pre rodjenja Hrista)

Ja sam Darije, veliki kralj, Perzijanac,  sin Perzijanca, Arijevac, arijevskog porekla.

 

Ari na farsi jeziku znaci nesto kao plemenit, uzvisen.

Kasnije je to sve imalo veze samo sa lingvistikom ( indoevropski jezici, ali tu su i slovenski jezici),

jos kasnije ( 19 vek) evropski ( citaj nemacki i francuski) intelektualci, naucnici, lingvisti, antropolozi

stvarju nekog apstraktnog arijevca koji zapravo i ne postoji ( cista romantika) i onda nacisti prave nekakvu

arijevsku teoriju koja veze s mozgom. Eto, tako je to bilo😀

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

Znam da ovo pitanje nije meni namenjeno, ali daću moj odgovor koji sam napisao pre neko vreme. Pretpostavljam da nisi videla:

 

 

 

Malo kasnije sam i dao odgovor do čega može da dovede sravnjivanje Gaze:

 

Da ne bude zabune ovde @wwww - ja tebe mnogo cenim kao forumaša iz naših bivših diskusija oko vakcinacija, tenisa, i nekih drugih stvari. I da se ponovim, ja sam uvek na strani koja je suprotna od totalitarizma (što znači da između Hamasa i Izraela, naravno da biram Izrael). Ali to ne znači da Izrael ima izgovor da radi bilo šta. 

 

Voleo bih da znam - da si na mestu Izraela, šta bi uradila? Znajući tvoj forumski opus, očekujem opširan i promišljen odgovor. 

Da sam na mestu Izraela uradila bih upravo ovo sto oni rade. A po onome sto ja vidim Izrael se bas bas trudi da izbegne civine zrtve, sto je za apsolutno divljenje obzirom na to sta su njihovi gradjani doziveli 7.10.

 

Posto je mnogima ovde tesko da shavate moj stav, evo da malo uradim jednu analogiju: uporedimo Srbiju 1999 i Gazu danas, Izraelsku vojsku i NATO (mada analogija nije potpuna jer u sukobima koji su neposredno izazvali NATO bombardovanje nisu stradali drzavljani zemalja NATO, a i ima jos nekih razlika, ali posluzice za objasnjenje).

 

Treba li da podsecam sta je sve oficijelni rezim Slobodana Milosevica radio na Kosovu, a sto je izazvalo bombardovanje? Hint: hladnjace itd.

Je li mu bilo receno da zaustavi takvo ponasanje, ali on se nije obazirao? Treba i da podsetim na direktnu ili indirektnu ulogu srpske drzave u prethodnim sukobima na podrucju ex-YU (obrazac ponasanja)?

 

Spoiler

ovo podsecanje absolutno ne abolira druge strane za slicno bestijalno ponasanje, nije da se i jedna strana bas nesto ustrucavala i uzdrzavala i ponasala kao Majka Tereza kad joj se ukazala prilika da "noz, zica..." drugu stranu. niti bih da ulazim u opravdanost raznoraznih vojnih intervencija koje su u istoriji cinile NATO i USA&Co.

 

Elem, svi znamo da su avioni iz Ajacija (bese) krenuli put Srbije te veceri 24. marta 1999. U Srbiji su se oglasile sirene za uzbunu. Svi smo izleteli iz kuca i trazili najblize atomsko skloniste (izgradjeno u Titovo doba) ocekujuci tepih bombardovanje poput onog vidjenog na snimcima s kraja WWII u Drezdenu (bar sam ja tako zamisljala da ce se razvijati situacija). Ono sto smo dobili je bilo prilicno ciljano gadjanje vojnih objekta i polozaja vojske Srbije kao i ostalih objekata koji su deklarisani za vojnu metu (uz po neki promasaj i stradanje civila, ali stvarni rat nije dobro uvezbana video igrica...). Posto su Srbija i Begrad poprilicno mali, gotovo kao selo, makar u neformalnim razgovorima se sazna na kraju zasto je bas ta i ta zgada gadjana (jer je vojska tu prebacila ovo ili ono). Dakle, nisu Ameri i NATO bas onako napamet birali ciljeve. Druga je stvar sta je islo na RTS kao objasnjenje narodu

 

Analogija 1: ono sto vlasti u Gazi, iliti Hamas izjavljuje na tv je isto toliko pouzdano i tacno i "casna pionirska rec" kao sto je bilo izvestavanje RTS u MIlosevicevo vreme, ili ako je ovim mladjim forumasima koji ne pamte to vreme lakse da shavite: danasnji mediji pod potpunom kontrolom ava. Ono jeste da ni Miloseviceva, a ni avova vlast nije (bila) teroristicka (ali jeste mafijaska i jos po nesto) kao ova u Gazi, ali analogija pomaze valjda da shvatite da ne smete da verujete nicemu sto Hamas i njihovi organi izjave. Ne postoje nezavisne novine i novinarsto u Gazi (nema B92, ili studija B iz 1990tih, odnosno N1, Nova danas).


 

Quote

 

Koje ciljeve je gadjao NATO po Srbiji?

- Generalstab u centru BG (pri cemu nisu pogodili okolne zgrade), ona vojna zgrada (zaboravila sam sta joj je bila funkcij) kod Mostarske Petlje,

- toranj na Avali i zgrada Usca (telekomunikacije),

- onaj neki bitan vojni bunker ili podzemno skladiste ili skrivaliste Milosevica tamo iza Rakovice (bese Strazevica ili kako se zvalo),

- zgrada RTSa (uz pricu da je NATO javio da ce to bombardovati i da se zgrada evakuise, ali je tadasnje rukovodstvo RTSa naredilo odredjenom broju osoblja, tehnicara i ostalih jadnika da ostanu u zgradi, zrtvujuci ih u najboljem maniru Hamasa - sta bi s tom tuzbom porodica stradalih?)

- razne fabrike koje su pavile municiju, eksplozive, raketno gorivo i slicno za vojnu industriju

- skladista nafte

-termoelektranu na Novom Bg

- deo mreze elektrodistribucije (onim nekim grafitnim mrezama ili cime vec)

- mostove (zbog presecanja komunikacija i prebacivanja trupa iz jednog dela zemlje u drugi)

itd. (znate sve)

 

 

 

Quote

Posebno bih da istaknem slucaj grada Uzica i bombardovanja tamo. Ko je ikada isao na Zlatibor morao je proci obodom grada i zna da, za razliku od npr. Cacka, Uzice lezi u jednoj rupi, te je centar krcat soliterima, a gustina naseljenosti poprilicno velika za grad u unutrasnjosti. U samom gradu su gadjana recimo 2 bitna cilja: fabrika municije Namenska (pre nekoliko godina bila eksplozija gde su stradali neki radnici, uglavnom zene) koja je smestena bukvalno u tunelima ukopamin u stenu na obodu grada, plus regionalni telekomunikacioni centar (koristen i za vojne svrhe) koji se nalazio u zgradi bukvalno uz centralni gradski trg, usred svih tih visespratnica. NATO je precizno gadjao ove ciljeve i okolne zgade nisu stradale. Znaci, raketa je 1999 uspela da se provuce pored svih tih solitera i da pogodi bas tu dvospratnu zgradu lokalne poste (s tim antenama), a da ne digne pola grada u vazduh.

 

Slicnosti i razlike izmedju 1999 bombardovanja Srbije i sadasnje intervencije Izraela u Gazi.


 

Quote

 

- Milosevicev rezim jeste neke vojne stvari probao da sakrije u nekim civilnim objektima (npr. oprema Vojnotehnickog instituta, ne nuzno vojnog tipa, je bila prebacena u prostorije/podrume Tehnickih fakulteta kod Vukovog spomenika, cime su ovi fakulteti postali legitimna vojna meta NATOa), ali Milosevicev rezim nije izgradio sistem tunela ispod celog centra grada, Terazija, Novog Beograda itd. Vojska je imala (i ima) svoje kasarne i vojne objekte (koje je potom napustila jer je znala da ce biti cilj) i ma kakva suluda naredjenja dosla od Milosevica (a nisu dosla) ne bi se nikada krila iza civilnog stanovnistva - treba li da ovo elaboriram?

- Milosevic jeste zrtvovao radnike RTSa da bi posle mogao u medijima da eksploatise njihovu smrt radi opstanka na vlasti.

 


 

Quote

 

=> Treba li da ikoga ubedjujem da je Hamas izgradio citav sistem tunela ispod naseljenih oblasti Gaze i da nema oficijelnih kasarni i definisanih vojnih objekata u Gazi? Nadam se da nikome nece pasti na pamet da onda kaze/zakljuci kako kad nema oficijelnih vojnih objekata onda naravno nema ni "oruzanih snaga" Gaze, pa ni ispaljivanja ovih raketa na Izrael (to nam se samo prividja).

 

=> Treba li da ikoga ubedjujem da Hamas zrtvuje svoje civilno stanovnistvo, koristi ih kao zivi stit, da bi potom paradirao s mrtvima pred tv kamerama? Cak ni Balkanski kasapin i njegove pristalice se nije sepurio s telima mrtve dece (prikazivana je slika devojcice Milice koja je poginula, ali ne njeno mrtvo telo, vec slicica kad je dete bilo zivo i srecno) ili drzao KZS pored tela stradalih radnika RTSa koje jeste svesno zrtvovao.

 

Cak ni ludi Srbi ("budimo ljudi iako smo Srbi") koji su se preko dana sepurili i izazivali NATO na mitinzima za odbranu mostova s nacrtanim metama nisu tu bili preko noci kada su se vazdusni napadi desavali. Cak ni ludi Srbi nisu toliko ludi da biraju smrt i zrtvovanje za "Nebesku Srbiju", nego su se posle oglasavanja sirena sklanjali u sklonista.

=> To se ne desava s dobrim delom stanovnistva Gaze (kruze video snimci gde muskarci "od 4/7 do 77 godina" demonstriraju ulicama Gaze i uzvikuju da ce radije da se zrtvuju za Alaha nego da budu ponizeni.

 

 


 

Quote

 

Milosevica je bas bilo briga za zivote Srba u Srbiji ("volim i ja vas"), ali je ipak konacno ustuknuo i potpisao Kumanovski sporazum kada mu je jasno stavljeno do znanja da NATO nece odustti od kampanje, pa makar sravnio celu Srbiju s zemljom. I Milosevic se nadao da ce NATO imati milosti prema civilnom stanovnistvu, pa da ce se on tako izvuci (otuda "branjenje mostova") samo ni on u svom ludilu nije isao ni 10% toliko daleko kao Hamas. Ma koliko se patriJoti u Srbiji inatili (da ne upotrebim drugi, mada prikladniji izraz), ipak su svi uvek podvijali rep i sklanjali se kad sirene dodju a nisu se vezivali za mostove da bi ih zastitili, sebe pretvorili u mucenike i otisli Bogu na istnu (uz tuce devica).

 

Ne bih da ulazim u detljnu analizu podrske zlocinima i ucesca u zlocinima od strane Srba/srpske vojske i paramilitaraca, to je vec poznato. Ali valjda nema niko ko bi da negira da je ovo kod Gazanaca/Hamasovaca drasticno visi nivo. Tu cu se zaustaviti.

 

 

NATO jeste gadjao elektroprivredu i energetski sektor Srbije (nije bilo kuknjave po Zapadu kako je to nefer, ratni zlocin, civili nisu nista krivi, pokvarice se sva hrana u friziderima, NATO da zbog toga ide na klupu suda u Hagu), ali su inzenjeri u Srbiji dali sve od sebe da obezbede ponovno snadbevnje civilnog stanovnistva strujom. Hamas krade gorivo od UN sklonista. Mozete pricati sta god hocete, ali postoji bitna razlika izmedju vojsnih snaga Srbije i inzenjera Srbije i njihovih pandana u Gazi.

 

Imalo bi verovatno jos sto sta da se kaze o slicnostima i razlikama, ali vec se ovaj tekst oduzio, tako da cu da zavrsim ovim:

Ma koliko se ni meni ni svima u Srbiji 1999 godine nije svidjalo sto smo bili na receiving end of NATO bombi, ma koliko bilo tragicno za svaki od oko 500 nastradalih civila i njihovih porodica, bombardovanje Srbije 1999 je bilo neizbezno i uprkos neodobrenju Saveta Bezbednosti, ne moze se reci nelegitimno. Prethodna desavanja na ostalim teritorijama ex-yu govore u prilog tome da je to bila ispravna i neizbezna odluka. Cvecem i leptiricima se Milosevic&Co (pa poredjajte sve koji spadaju tu) nisu mogli zaustaviti (a Hamas je mnoooogo gora organizacija). Srbi su u jednom kratkom periodu posle toga malcice dosli pameti (ili su imali srecu da pravi lider iskoristi jednu sansu), ali su je vrlo brzo ponovo prokockali. I umesto da slede put Hrvatske ka EU i uredjenijoj drzavi i boljem zivotu, eliminisan je covek koji je mogao da izvede Srbiju na pravi put. Srbija je sad u limbu s avom i kompanijom, koprca se u blatu, ali vise ne moze da bude deo nekog novog ratnog sukoba (cime se izgleda komsijska EU trenutno zadovoljava -daj sta das). 

Da li ce Gazanci imati svog Djindjica, da li ce ga eliminisati pa dobiti svog ava - videemo. Cinjenica je da i Gaza mora da prodje svoje "bombardovanje 1999", a do kog stepena ce biti unistena i sravnjena s zemljom, koliko zrtava hoce da biti potrebno da izgubi zivote da bi neko potpisao gazanski "Kumanovski sporazum" - videcemo. Za dobro Gazanaca je da se nadamo da ce naci nekog svog Djindjica i da nece dozvoliti da bude eliminisan, da bim im onda dosao neki njiho av.

 

Toliko, mislim da sam sad sve rekla. Probala sam da tekst ucinim malo preglednijim stavljajuci delove u kvotove, valjda je u nekoj meri citljivo i ne smeta previse skrolovanju stranice.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ako nema kratera onda bomba nije sigurno. Čak i bomba od 250 kg bi sigurno ostavila krater od 5-10m iza sebe. Ovo je neka raketa sa manjom bojevom glavom. Ono što može da pojača udar je eventualno ako je pogođeno gorivo za generator.

 

Većina hamas raketa imaju bojevu glavu od 5 do 20 kg no navodno imaju i neke jače rakete. Juče su se hvalili da su ispalili R-160 a ta teoretski može da nosi i do 150kg bojevu glavu no najčešće nosi manju u zavisnosti na koju daljinu treba da ide.

 

Ako je Izrael odgovoran, hamas će danas ili sutra zvati nezavisnu komisiju da odradi istragu i znaćemo to. Ako je hamas odgovoran sve će ostati na ovom dokazivanju svake strane da je ona druga odgovorna.

 

Ja koliko pratim Izrael retko koristi rakete, bombe su jeftinije a nema opasnosti da im se eventualno obori avion. Za precizne napade koriste JDAM bombe a za ove druge mogu i obične.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Dzoni_m said:

Jeste USA je opet kriva. Globalna zavera FTW!

 

 

 

Ne mogu da budu krive i US i da bude globalna zavera, resi to...

Neke organizacije ukazuju bas na  globalnu zaveru protiv Izraela.

 

Izrael je drzava sa najvise osuda GSUN.

 

 

 

• 2022 UNGA Resolutions on Israel: 15
• 2022 UNGA Resolutions on Rest of the World: 13

From 2015 through 2022, including the above, the UN General Assembly has adopted 140 resolutions on Israel and 68 on other countries. For texts and voting sheets, see the UN Watch Database, which will include the 2022 UNGA resolutions after they are published by the UN in January 2023. 

 

 

https://unwatch.org/2022-2023-unga-resolutions-on-israel-vs-rest-of-the-world/

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, wwww said:

Za dobro Gazanaca je da se nadamo da ce naci nekog svog Djindjica i da nece dozvoliti da bude eliminisan, da bim im onda dosao neki njiho av.

 

Nezahvalno je porediti Balkan i BI, ma koliko mi pričali (donekle i sa pravom) o uticaju Orijenta na mentalitet ovdašnjeg naroda, razlike izmedju naših društava su drastične ...

Arapska društva u nekoj  doglednoj budućnosti ne da neće imati nekog svog Djinjića,nego neče imati ni nekog svog Koštunicu ili Obradovića ... Milošević bi u tim poredjenjima bio  lajt varijanta BAAS autokrate ... Neka tamošnja varijanta AV bi bio ogroman civilizacijski iskorak za njih ma koliko to iz naše perspektive suludo zvučalo ... 🙂

Ne želim da zvučim grubo,ali pisao sam već,deo života sa proveo medju njima, mogu da kažem da nekolicinu njih mogu da nazovem i prijateljima (mada se nismo skoro čuli) ... Zbog posla kojim se bavim upoznao sam ogroman broj Arapa mahom onih sa dna društvene lestvice, pa da kažemo do niže srednje klase ... Ono u šta sam se uverio je to da je za njih demokratija kao sistem vrednosti gomila gluposti i besmislica ... totalno im je neshvatljivo kako muškarac i žena,Arapin i npr. Jevrejin,musliman i hrišćanin u jednoj Arapskoj i muslimanskoj zemlji mogu imati jednaka prava ...

I većina njih nije protiv sekularnih ili polusekularnih režima u njihovim državama zbog toga što su autokratski (a jesu da se ne lažemo), već zato što im nameću vrednosti koje njima nikada nisu bile bliske i prihvatljive ...

 

 

Edited by mare80
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Juce je otvoren sajam knjiga u Frankfurtu ( najveci "zemaljski" sajam te vrste), zemja gost je Slovenija,

drzali su govorancije neki knjizevnosti nepoznati politicari, ali je onda na scenu stupio filozofski

popstar Zizek i naravno najostrije je osudio masakar Hamasa, ali se osvrnuo i na Palestince koji

imaju jako neprijatan zivot u Izraelu i rekao sto i svaki normalan covek ( bez  da je studirao Hegela i Sokrata)

misli, a to je da bez Palestinaca i resenja za njihovu egzistenciju, nema resenja ni za terorizam.

Nagradu za najbolji roman dobila je ove godine Adania Shibli  ( Palestinka), ali je Sajam iako joj

je dodelio nagradu, odlucio da joj nagradu uruci izveceri u tajnosti jer sad eto, nije bas momentum.

I to je Zizek nazvao skandalom.

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Jbg mis univerzuma bi bar pregovarala... 

 

Ko je tebi ukrao nalog? 

Pa sto ne sede na avion s Bajdenom (u istoj su partiji), pa ne navrati u Gazu da pregovara? Mislim da bi je Gazani s odusevljenjem docekali.

@McLeod mi ukrao nalog

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

avioni iz Ajacija

Aviano je mesto u Italiji, Nato baza, odakle je poletalo gro Nato aviona 99.

 

Ajaccio je mesto na Korzici kod kojeg je pre 40ak godina pao Inex Adria avion.

 

EDIT: da ne misliš nešto loše, samo sam ispravio, tačnosti radi. Sve se slažem sa ostaktkom posta (i btw, meni ne smetaju twitter objave u postovima, ni tvoji ni @erwin , nemam problem sa sklorovanjem a na tapatalk-u  mi sve radi ok=

Edited by shonke
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Beonegro said:

Ne mogu da zamislim, za početak zato što Iranci/Persijci imaju taj blagi naci trip da su oni arijevci, a Arapi untermenschen kamilari. I to čak nevezano za šiiti/suniti priču. 

 

U regionu sam evo vec 15 godina uglavnom putovao po Sunitskim zemljama ali upoznao i par Sita, konkretno Iranaca. Sa njima sam malo razgovarao a od ovih koji su Suniti i dovoljno su obrazovani da ih vredi slusati izdvojio bih dvoje. Prva je Kuvajcanka, lokalka, koja je bila prilicno... adamant za tu podelu. Imas narode knjige u koje ulaze i Jevreji i koji imaju puno postovanje jer verujemo u istog boga samo su proporci drugaciji. Onda imas Induse, zivotinje i Site koji su ozim toga sto su ispod zivotinja i otpadnici. U to vreme mi je dosta priblizila zivot u Muslimanskoj zemlji, pogotovo kao zene, ali sam bas upamtio tu emociju koju je prenela prema Sitima. 

Drugi je razgovor bio u Saudijskoj, tip je klasican lokalac lezilebovic ali neglup. Uglavnom na temu religije on je bio stava da su Muslimani jedno i da ta podela treba da se prevazidje. 

 

Sta hocu da kazem? Prvo da to svrstavanje Irana kao "necega posebnog" je deo narativa koji dolazi sa zapada. Oni kao nacija su donosili pogresne izbore koji ih jesu unazadjivali kao zemlju, ali ti izbori su bili prinudjeni jer su se kao nacija osecali ugrozeno - a iskreno i jesu bili. Dakle sumnjam da oni misle da su nesto posebni ili posebniji od drugih. Drugo ujedinjenje Muslimanskog sveta (prvenstveno mislim na KSA i Iran) je daleko od nemoguceg, istorija je pravila i cudnija saveznistva. Ono gore je bilo samo da ilustruje da postoje razlike, ali postoji i potencijal da se iste prevazidju ako se isti oseti ugrozenim. 

 

Inace jedno pitanje za Utralni prosveceni plebs: ako je RS genocidna tvorevina, zasto Izrael nije? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Da sam na mestu Izraela uradila bih upravo ovo sto oni rade. A po onome sto ja vidim Izrael se bas bas trudi da izbegne civine zrtve, sto je za apsolutno divljenje obzirom na to sta su njihovi gradjani doziveli 7.10.

 

Posto je mnogima ovde tesko da shavate moj stav, evo da malo uradim jednu analogiju: uporedimo Srbiju 1999 i Gazu danas, Izraelsku vojsku i NATO (mada analogija nije potpuna jer u sukobima koji su neposredno izazvali NATO bombardovanje nisu stradali drzavljani zemalja NATO, a i ima jos nekih razlika, ali posluzice za objasnjenje).

 

Treba li da podsecam sta je sve oficijelni rezim Slobodana Milosevica radio na Kosovu, a sto je izazvalo bombardovanje? Hint: hladnjace itd.

Je li mu bilo receno da zaustavi takvo ponasanje, ali on se nije obazirao? Treba i da podsetim na direktnu ili indirektnu ulogu srpske drzave u prethodnim sukobima na podrucju ex-YU (obrazac ponasanja)?

 

  Reveal hidden contents

ovo podsecanje absolutno ne abolira druge strane za slicno bestijalno ponasanje, nije da se i jedna strana bas nesto ustrucavala i uzdrzavala i ponasala kao Majka Tereza kad joj se ukazala prilika da "noz, zica..." drugu stranu. niti bih da ulazim u opravdanost raznoraznih vojnih intervencija koje su u istoriji cinile NATO i USA&Co.

 

Elem, svi znamo da su avioni iz Ajacija (bese) krenuli put Srbije te veceri 24. marta 1999. U Srbiji su se oglasile sirene za uzbunu. Svi smo izleteli iz kuca i trazili najblize atomsko skloniste (izgradjeno u Titovo doba) ocekujuci tepih bombardovanje poput onog vidjenog na snimcima s kraja WWII u Drezdenu (bar sam ja tako zamisljala da ce se razvijati situacija). Ono sto smo dobili je bilo prilicno ciljano gadjanje vojnih objekta i polozaja vojske Srbije kao i ostalih objekata koji su deklarisani za vojnu metu (uz po neki promasaj i stradanje civila, ali stvarni rat nije dobro uvezbana video igrica...). Posto su Srbija i Begrad poprilicno mali, gotovo kao selo, makar u neformalnim razgovorima se sazna na kraju zasto je bas ta i ta zgada gadjana (jer je vojska tu prebacila ovo ili ono). Dakle, nisu Ameri i NATO bas onako napamet birali ciljeve. Druga je stvar sta je islo na RTS kao objasnjenje narodu

 

Analogija 1: ono sto vlasti u Gazi, iliti Hamas izjavljuje na tv je isto toliko pouzdano i tacno i "casna pionirska rec" kao sto je bilo izvestavanje RTS u MIlosevicevo vreme, ili ako je ovim mladjim forumasima koji ne pamte to vreme lakse da shavite: danasnji mediji pod potpunom kontrolom ava. Ono jeste da ni Miloseviceva, a ni avova vlast nije (bila) teroristicka (ali jeste mafijaska i jos po nesto) kao ova u Gazi, ali analogija pomaze valjda da shvatite da ne smete da verujete nicemu sto Hamas i njihovi organi izjave. Ne postoje nezavisne novine i novinarsto u Gazi (nema B92, ili studija B iz 1990tih, odnosno N1, Nova danas).


 

 

 

 

Slicnosti i razlike izmedju 1999 bombardovanja Srbije i sadasnje intervencije Izraela u Gazi.


 


 

 


 

 

NATO jeste gadjao elektroprivredu i energetski sektor Srbije (nije bilo kuknjave po Zapadu kako je to nefer, ratni zlocin, civili nisu nista krivi, pokvarice se sva hrana u friziderima, NATO da zbog toga ide na klupu suda u Hagu), ali su inzenjeri u Srbiji dali sve od sebe da obezbede ponovno snadbevnje civilnog stanovnistva strujom. Hamas krade gorivo od UN sklonista. Mozete pricati sta god hocete, ali postoji bitna razlika izmedju vojsnih snaga Srbije i inzenjera Srbije i njihovih pandana u Gazi.

 

Imalo bi verovatno jos sto sta da se kaze o slicnostima i razlikama, ali vec se ovaj tekst oduzio, tako da cu da zavrsim ovim:

Ma koliko se ni meni ni svima u Srbiji 1999 godine nije svidjalo sto smo bili na receiving end of NATO bombi, ma koliko bilo tragicno za svaki od oko 500 nastradalih civila i njihovih porodica, bombardovanje Srbije 1999 je bilo neizbezno i uprkos neodobrenju Saveta Bezbednosti, ne moze se reci nelegitimno. Prethodna desavanja na ostalim teritorijama ex-yu govore u prilog tome da je to bila ispravna i neizbezna odluka. Cvecem i leptiricima se Milosevic&Co (pa poredjajte sve koji spadaju tu) nisu mogli zaustaviti (a Hamas je mnoooogo gora organizacija). Srbi su u jednom kratkom periodu posle toga malcice dosli pameti (ili su imali srecu da pravi lider iskoristi jednu sansu), ali su je vrlo brzo ponovo prokockali. I umesto da slede put Hrvatske ka EU i uredjenijoj drzavi i boljem zivotu, eliminisan je covek koji je mogao da izvede Srbiju na pravi put. Srbija je sad u limbu s avom i kompanijom, koprca se u blatu, ali vise ne moze da bude deo nekog novog ratnog sukoba (cime se izgleda komsijska EU trenutno zadovoljava -daj sta das). 

Da li ce Gazanci imati svog Djindjica, da li ce ga eliminisati pa dobiti svog ava - videemo. Cinjenica je da i Gaza mora da prodje svoje "bombardovanje 1999", a do kog stepena ce biti unistena i sravnjena s zemljom, koliko zrtava hoce da biti potrebno da izgubi zivote da bi neko potpisao gazanski "Kumanovski sporazum" - videcemo. Za dobro Gazanaca je da se nadamo da ce naci nekog svog Djindjica i da nece dozvoliti da bude eliminisan, da bim im onda dosao neki njiho av.

 

Toliko, mislim da sam sad sve rekla. Probala sam da tekst ucinim malo preglednijim stavljajuci delove u kvotove, valjda je u nekoj meri citljivo i ne smeta previse skrolovanju stranice.

Nato je te 99. gadjao i neke iskljucivo civilne ciljeve. Masakr u Nisu je primer za to.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Da sam na mestu Izraela uradila bih upravo ovo sto oni rade. A po onome sto ja vidim Izrael se bas bas trudi da izbegne civine zrtve, sto je za apsolutno divljenje obzirom na to sta su njihovi gradjani doziveli 7.10.

 

 

 

Da se ti pitaš, dokle, nastavila bi sa daljim boNbardovanjem pojasa Gaze, malo je ovih cca 25-30% srusenih  objekata,  koga briga , možemo i polovnu stambenih.  objekata.

Da se ti pitaš,  nastavila bi sa kolektivnim kažnjavanjem kompletnog stanovništva u Gazi ( da nastave život bez osnovnih životnih namernica,  vode, struje).

Da se ti pitaš, nastavila bi iseljavanje palestinaca  iz severnog dela pojasa Gaze, segregaciju i otimanje zemljišta palestincima. 

Dakle, da se ti pitaš, nastavila bi boNbardovanje, malo je ovih ubijenih 600-700 dece (ako ne i vise)?

 

Da li ova akcija Izreala i  teroristicki napad Hamasa doprinosi mirovnom procesu?? Sta misliš, nakon ovoliko civilnih žrtava, ovolikog obima razaranja, koliko ce se regrutovati novih pripadnika Hamasa, terorista (sirom sveta)? Verujem da se Isreal/USA odavno "kaju" sto su onomad blagonaklono gledali kako Hamas preuzima glavnu reč od Fatalan.

 

I da predupredim tvoje nemušto objašnjenje, neko ko ne podržava bonbardovanje i ubijanje civilnog stanovništva ne podrzava teroristicke organizacije poput Hamasa/Hezbolaha itd, nije za uništenje Izraela i ne mrzi iste.

 

Hamas/Hezbolah ( uz svesrdnu pomoc Irana ) su teroristicke organizacije, i treba ih unistiti,  odgovorne pohapsiti i osuditi ( ako je moguće), ali ne na ovaj nacin.

 

Napad koji se desio 7.10 je jedan gnusan teroristicki čin, gde je stradalo ništa manje nevinih žrtava, pripadnika vojske i policije ( od palestinskih civilnih zrtava). 

 

7.10 je krenula jedna nova spirala nasilja, koju ce, kako sada stvari stoje, biti tesko zaustaviti, dok broj žrtava svakog dana raste, i treba voditi ozbiljne razgovore/pregovore,  vršiti sve vidove pritiska da se  Hezbolah i ostale države iz okruženja ne uključuje u rat.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na opširnom odgovoru @wwww. Razumem poređenje i donekle ima smisla - ali nije Hamas Sloba niti je Izraelska vojska NATO. I Izraelci i Palestinci umeju da budu okrutni prema suprotnoj strani (naravno, Hamas je "klasa" za sebe), tako da nisam baš siguran da će biti isti epilog.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, sreta-steta said:

 

 

 

Inace jedno pitanje za Utralni prosveceni plebs: ako je RS genocidna tvorevina, zasto Izrael nije? 

 

Cekaj, ti ozbiljno postavljas ovo pitanje ovde? Ajde sto je neuporedivo, ali ta teza RS genocidna tvorevina ima debelog uporista u faktima, jer je genocidom u Srebrenici ta teritorija zaokruzena, mada je ja svakako ne bih tako nazvao jer je Dejtonom dobila legitimitet, a za Izrael apsolutno nikakav argument tog tipa ne postoji.

 

Izrael je do teritorija koje su im danas pod okupacijom dosao odbrambenim ratovima i on se od pocetka uspostavljanja drzave iskljucivo brani od nasrtaja divljaka i terorista koji im zele smrt u najgorim mukama.

 

Da ne pricamo da su se sami svojom voljom povukli i iz Sinaja i iz te Gaze.

 

Da se ne vracamo na Holokaust i razloge zbog kojih su i dobili drzavu i drzimo se njihovih sukoba sa okolnim Arapima, apsolutno neutemeljenu tezu si izneo.

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sreta-steta said:

Sta hocu da kazem? Prvo da to svrstavanje Irana kao "necega posebnog" je deo narativa koji dolazi sa zapada. Oni kao nacija su donosili pogresne izbore koji ih jesu unazadjivali kao zemlju, ali ti izbori su bili prinudjeni jer su se kao nacija osecali ugrozeno - a iskreno i jesu bili. Dakle sumnjam da oni misle da su nesto posebni ili posebniji od drugih. Drugo ujedinjenje Muslimanskog sveta (prvenstveno mislim na KSA i Iran) je daleko od nemoguceg, istorija je pravila i cudnija saveznistva. Ono gore je bilo samo da ilustruje da postoje razlike, ali postoji i potencijal da se iste prevazidju ako se isti oseti ugrozenim. 

 

Nije taj odnos Iran-Arapski svet sveden samo na podelu šiiti - suniti, malo je to kompleksnije, Iranci se generalno nikada nisu npr. do kraja odrekli te svoje predislamske tradicije i istorije (dobro,Arapi i nisu imali neku upečatljivu predislamsku civilizaciju,njima je realno islam kao religije i omogućio nacionalnu homogenizaciju i ogroman kulturni skok )...

Ja opet, ako me neko pita koja bi to BI zemlja mogla da ima neki društveni napredak i transformaciju u nešto iole približno onome što imamo u Evropi a da to nije nametnuto avionskim bombama i tenkovima već proizvod same težnje lokalnog društva, iz prve bi odgovorio Iran (ma koliko to čudno zvučalo sa današnjim bradonjama na njegovom čelu) ... za bilo koju Arapsku zemlju nisam siguran da je tako nešto moguće ...

Tako da po meni oni jesu na neki način posebni u odnosu na okruženje ....

Što se tiče islamskog jedinstva to je mit koji je razbijen prvog dana posle Muhamedove smrti (ili uzdizanja na nebo,u zavisnosti od ugla gledanja 🙂 )... utopija koja se nije dogodila ni kada su istorijske prilike za to bile mnogo povoljnije ...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Пре свега заказао је обавештајни сектор у Израелу. Те је он најодговорнији за све ово што се догодило Израелцима уз појас Газе. Да су били на нивоу и у оквиру њихових стандарда предупредили би овај напад, тј. напад који се десио не би имао овакву последицу. Са друге стране апсолутно сам сигуран да Хамас ово није сам одрадио. Да су имали помоћ треће обавештајне службе. Што се тиче одговора Израела, уз констатацију да Израел има право да се брани до дрвља и камења по Израелу због бруталности одговора - дакле лепеза мишљења је шаренолика, мишљења сам да се у бруталности Израел губи, тј. да прелази границу. Тиме показује слабост која је резултат пре свега плод пропуста у безбедоносном сектору и усијане главе да по сваку цену мора сад и одмах да се сравни са земљом Газа. Ово је било на менију у прва три до четри дана по Хамасовом варварском нападу. Полако зарад светске јавности Израел атерира са искључиве позиције. Међутим у међувремену се укључују други фактори те ову једначину чине изузетно комплксном. Бес Израела неће нестати а моделе одмазде ћемо пратити јако дуго.  Апсолутно није решење у премештању становнишрва тј. у додатној гетоизацији Палестинаца. Хистерија којом је Израел изашао у свет породила је једног монструма у Европи а то је муслимански ентитет тј. његови фрагменти који ће теротизмом индиидуалним али ипак на неки начин синхронизоаним праивти хаосу Европи - парализовати Европу. Треба очекивати промену  мигрантске политике ЕУ. Ствари се усложњавају, о деескалацији нико не мисли а чини се да ником није ни потребна. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@mare80, kazem, ne znam Iransku stranu price, ono malo sto sam se vidjao sa njima je bilo u Nemackoj a te stvari su neuporedive. Inace ne bih ja potcenjivao Arapski svet (pricam o gulfu), UAE radi stvari koje su u najmanju ruku za postovanje - taj region se razvija svetlosno brzo, to je davno prestao da bude kraj gde se zivi od nafte i nosi luj viton. Ali verovatno si u pravu, to je verovatno utopija. 

 

@McLeod pre nego pocnes da penis, jasno je i dokazano da je u Srebrenici pocinjen genocid, i to niko ne spori. Cak stavise RS je dobila legitimitet, sta god ti intimno mislio, uprkos pocinjenom genocidu. E sad, nastanak zemlje Izrael je vrlo slican ako ne i mnogo gori i odvija se i danas. Stvarno ti savetujem da procitas te pocetke pre i izmedju dva rata o nastanku Jevrejske drzave da bi mogli da imamo educated discussion. To je zemlja koja je istorijski Jevrejska ali tu nije bilo Jevreja koji su se branili od najezde Arapa, vec odrnuto: Jevreji su dosli i poceli sebi da prave lebensraum proterivanjem Arapa i svojim naseljavanjem. I verujem da ako ne genocid to je etnicko ciscenje 1/1.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tragicno je sto Izrael ovde moze da radi sta god hoce. Moze bukvalno svojom akcijom da u smrt odvede milion Palestinaca, nista se nece desiti sem formalnih osuda. 

Prekomerna upotreba sile? Adut koji se poteze kada treba da se stisne neka boranija, pa se recimo likvidacija zlikovca Jašarija uzimala kao primer gde to nije smelo da se radi na taj način.

Zasto je propao onaj istorijski sporazum veka ispregovaran tamo 2018.

Vise resenja nema, kasno je sada. Na kraju ce celokupno palestinsko stanovnistvo morati da se negde iseli. A dotle...Evo, evakuacija aerodroma po Fra, napad na sinagogu...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

U regionu sam evo vec 15 godina uglavnom putovao po Sunitskim zemljama ali upoznao i par Sita, konkretno Iranaca. Sa njima sam malo razgovarao a od ovih koji su Suniti i dovoljno su obrazovani da ih vredi slusati izdvojio bih dvoje. Prva je Kuvajcanka, lokalka, koja je bila prilicno... adamant za tu podelu. Imas narode knjige u koje ulaze i Jevreji i koji imaju puno postovanje jer verujemo u istog boga samo su proporci drugaciji. Onda imas Induse, zivotinje i Site koji su ozim toga sto su ispod zivotinja i otpadnici. U to vreme mi je dosta priblizila zivot u Muslimanskoj zemlji, pogotovo kao zene, ali sam bas upamtio tu emociju koju je prenela prema Sitima. 

Drugi je razgovor bio u Saudijskoj, tip je klasican lokalac lezilebovic ali neglup. Uglavnom na temu religije on je bio stava da su Muslimani jedno i da ta podela treba da se prevazidje. 

 

Sta hocu da kazem? Prvo da to svrstavanje Irana kao "necega posebnog" je deo narativa koji dolazi sa zapada. Oni kao nacija su donosili pogresne izbore koji ih jesu unazadjivali kao zemlju, ali ti izbori su bili prinudjeni jer su se kao nacija osecali ugrozeno - a iskreno i jesu bili. Dakle sumnjam da oni misle da su nesto posebni ili posebniji od drugih. Drugo ujedinjenje Muslimanskog sveta (prvenstveno mislim na KSA i Iran) je daleko od nemoguceg, istorija je pravila i cudnija saveznistva. Ono gore je bilo samo da ilustruje da postoje razlike, ali postoji i potencijal da se iste prevazidju ako se isti oseti ugrozenim. 

 

Inace jedno pitanje za Utralni prosveceni plebs: ako je RS genocidna tvorevina, zasto Izrael nije? 

Quote

 

The relationship between Arabs and Persians has always been a source of controversy, not only owing to the contemporary power struggle in the region, but also because of a long history of rivalry that formed an integral part of the national psyche of both people. Iranian intellectual Sadek Zibakalam provides deep insight into the different levels of this enduring animosity.

“I think the majority of Iranians of all types hate Arabs, and I believe they hate us, too,” Sadek Zibakalam, who is also a professor at the University of Tehran, said in an interview with the Iranian weekly Sobh Azade.

Zibakalam said there is a link between racism and a lack of education, and pointed out that this is the case in Europe, where people who express hatred against Jews or Muslims or foreigners are mostly uneducated. However, the situation tends to be different in Iran.

The phenomenon of hating Arabs is very common among intellectuals in Iran,” he said.

He added that religious people also frequently express their resentment of Arabs, which usually comes in the form of curses directed at Sunnis.

As a matter of fact, Iranians’ constant attacks on Sunnis stem from their hatred of Arabs.”

This hatred, Zibakalam argued, is not the product of the current hegemony conflict in the region, as many people might suspect, but has its roots in history.

“Persians will never forget their defeat at the hands of Arabs in the Battle of Qadisiya 1,400 years ago. It is as if a fire keeps seething under the ashes and is waiting for the right moment to explode,” he said.

Iran’s attempts to gain supremacy in the region are not triggered by political ambition as much as by a racist drive that pushes Iranians to prove they are superior, the professor said.

Whenever Iran issues any fiery statement about our neighbors in the U.A.E, Qatar, or Kuwait, you can easily detect that they revolve around a belief that Persians are superior. Listen to our foreign minister, parliament speaker, or even mosque imams, and you will notice that derogatory tone they use and which focuses on the racial and not the political superiority of Persians.”

He cited the example of the U.A.E., which many Iranians, politicians and clergy derides in their statements.

“They would say that if Iranians just blow some air across the Persian Gulf, they would wipe the U.A.E off the map,” he said.

When asked whether the stance of the people is similar to that of the government as far as hatred of Arabs is concerned, Zibakalam replied in the affirmative.

“Yes, people are like the government, and may be even more racist and intolerant.”

For example, he said, when a couple of years ago the U.A.E said it was not going to drop its opposition to Iran’s occupation of three disputed Islands in the Gulf and referring to the “Persian Gulf,” large numbers of people rallied in front of the U.A.E embassy in Tehran with a cake that had 35 candles: they were making fun of the U.A.E’s 35-year history, compared to Iran’s 2,500.”

He added that Iranians also criticize their compatriots who travel to Arab countries. For example, they always ask why they would go and spend their money in Arab countries, while they never do the same with Turkey, where huge numbers of Iranians go.

“This even applies to religious trips to the Arab world, while if Mecca or Karbala were in Turkey or Malaysia, Iranians would not have a problem with people going there,” Zibakalam said.

He added that Persian racism against Arabs becomes very clear in language, and that the establishment of the Persian Language Institute was intended to carry out a plan to remove Arabic words from the Persian language.

“Arabic words that have been in the Persian language for more than 1,000 years would be removed even though they are mentioned in great literary works like The Shahnameh and the poetry of Rumi, all of which are parts of our history.”

Zibakalam also admitted that this “racism” for which Iranians are known is not practiced against Arabs only, but also against other non-Persian ethnicities inside Iran.

“If for example we take jokes as an indication of the way we view people, you will find how the Turkmens and the Lur are the most ridiculed in our jokes.”

That same goes for other groups, such as Kurds and the Baluchi, he added.

Zibakalam was born in 1948 to a Shiite family in Tehran and obtained his Ph.D. in political science from the University of Bradford in the U.K. He is currently a member of the Scientific Association at Tehran University.

Zibakalam was a critic of the Shah and a supporter of former Prime Minister Mohamed Mossadeq. He was sent to jail for two years during the Shah’s reign.

After the 1979 Islamic Revolution, Zebakalam held several government positions and played a major role in the Iranian Cultural Revolution, in which academics who did not toe the line of the new republic were dismissed. He, however, expressed his regret for taking part in the revolution and issued a direct apology.

One of the things known about Zebakalam is that he has never belonged to any party, and that he criticizes both conservatives and reformists. He is also said to be close to former Iranian President Akbar Hashemi Rafsanjani.

 

 

izvor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, berti said:

Tragicno je sto Izrael ovde moze da radi sta god hoce. Moze bukvalno svojom akcijom da u smrt odvede milion Palestinaca, nista se nece desiti sem formalnih osuda. 

Prekomerna upotreba sile? Adut koji se poteze kada treba da se stisne neka boranija, pa se recimo likvidacija zlikovca Jašarija uzimala kao primer gde to nije smelo da se radi na taj način.

Zasto je propao onaj istorijski sporazum veka ispregovaran tamo 2018.

Vise resenja nema, kasno je sada. Na kraju ce celokupno palestinsko stanovnistvo morati da se negde iseli. A dotle...Evo, evakuacija aerodroma po Fra, napad na sinagogu...

Njih Arapi ne zele, s pravom ih ne zele. Gde oni dodju tu trava vise ne raste. Liban je za to najbolji primer, a do nedavno je bio

(zapravo i ostao) Jordan.

 

Procjene broja poginulih u septembarskom ratu 1970. i u idućih nekoliko ratnih mjeseci kreću se između dvije i pet hiljada na obje strane, dok je oko deset hiljada ljudi bilo ranjeno. Posljedice nasilnog obračuna s Palestincima za jordanski režim u arapskom svijetu su bile velike. Nakon rata 1970. jordanski kralj Husein bio je potpuno izolovan u arapskim političkim krugovima koji su ga smatrali najodgovornijim za izbijanje međuarapskog rata. Inspirisana krvavim događajima iz rata u jesen 1970, godinu dana kasnije nastaje palestinska teroristička organizacija koja uzima ime po tom ratu. „Crni septembar” kasnije pokušava atentat na jordanskog premijera Tala u Kairu, a organizuje još nekoliko neuspjelih atentata na jordanske zvaničnike. Vođstvo PLO-a, kao i veliki deo palestinskih izbjeglica, napušta Jordan i odlazi u drugu susjednu zemlju Liban, koji će se sedamdesetih godina pretvoriti u novo ratno žarište regije.

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, sreta-steta said:

 

 

@McLeod pre nego pocnes da penis, jasno je i dokazano da je u Srebrenici pocinjen genocid, i to niko ne spori. Cak stavise RS je dobila legitimitet, sta god ti intimno mislio, uprkos pocinjenom genocidu. E sad, nastanak zemlje Izrael je vrlo slican ako ne i mnogo gori i odvija se i danas. Stvarno ti savetujem da procitas te pocetke pre i izmedju dva rata o nastanku Jevrejske drzave da bi mogli da imamo educated discussion. To je zemlja koja je istorijski Jevrejska ali tu nije bilo Jevreja koji su se branili od najezde Arapa, vec odrnuto: Jevreji su dosli i poceli sebi da prave lebensraum proterivanjem Arapa i svojim naseljavanjem. I verujem da ako ne genocid to je etnicko ciscenje 1/1.  

 

Sto se RS tice, sta sam ja napisao?

 

Sto se tice Izraela, potpuno i detaljno mi je poznata geneza i stvaranje jevrejske drzave i kako smo dosli do ovoga.

 

I dok samo resavanje jevrejskog pitanja posle WWII moze biti kontroverzno (za mene nije uopste), nema nikakve potrebe ulaziti u tu diskusiju, jer te i danasnji problem i kako smo do istog dosli demantuje.

 

Apsolutno je netacno da su Izraelci ikada pravili nekakav lebensraum i vrsili etnicko ciscenje. To je klasicna relativizacija onoga sto se desava. Jevreji kolonizatori su dolazili i to je tacno, ali je na Arapima sva krivica za stanje koje imamo danas.

 

Svi im zele smrt i unistenje drzave. Pokrenuli nebrojeno ratova protiv njih, koalicija, sve ratove izgubili.

 

Svet smatra Izrael okupatorom na nekim teritorijama koje drze, iako ni to verovatno, sa istorijske strane i znanja sta se obicno desava kad izgubis u ratu, nije posteno, pa eto, svet stoji na strani tog cuvenog medjunarodnog prava i ne priznaje Golan i West Bank kao teritoriju Izraela.

 

Izrael se sam povukao iz Sinaja koji je takodje osvojio. Povukao se iz Gaze. Samo u 21. veku, da ne idemo pre, cinio je unilateralne ustupke Palestincima i drugim Arapima, pustao ih da zive na miru i da uredjuju svoje odnose, ako ne moze drugacije, segregacijom, koja je opet, uslovljena Arapima, a ne zbog toga sto Izraelci tako hoce. Izraelci tako moraju, zbog vlastite bezbednosti.

 

Da postoji volja i da druga strana nije bukvalno varvarska, ako ne i komplet teroristicka (da ih bas sve ne izjednacavam sa Hamasom), sva komplikovana pitanja bi bila odavno resena.

 

Ali je mnogo tesko da razgovaras kad ti onaj sa kojim treba da se dogovoris zeli smrt i nece nista manje da prihvati.

12 minutes ago, berti said:

Valjalo bi da neko razjasni zasto Palestinci ne mogu da imaju svoju nezavisnu i medjunarodno priznatu drzavu. Tako dobro poznata fraza o realnosti na terenu je tu apsolutno prisutna. 

 

Odgovoricu ti vrlo prosto - zato sto u njihovim glavama Free Palestine znaci nestanak Izraela. Nece oni nezavisnost od Izraela i granicu sa njima, na primer West Bank. To ne bi ni Jordan verovatno prihvatio.

 

Imaju Gazu gde su potpuno sami mogli da uredjuju svoje odnose, i de facto drzavu, pa vidimo kako se to zavrsilo.

 

A pogotovo ovo sto je gore napisala Selina. Palestinci imaju zapravo tri drzave - Liban, Jordan i Gazu. I svaka je sjebana njihovom zaslugom.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

 

Sto se RS tice, sta sam ja napisao?

 

Sto se tice Izraela, potpuno i detaljno mi je poznata geneza i stvaranje jevrejske drzave i kako smo dosli do ovoga.

 

I dok samo resavanje jevrejskog pitanja posle WWII moze biti kontroverzno (za mene nije uopste), nema nikakve potrebe ulaziti u tu diskusiju, jer te i danasnji problem i kako smo do istog dosli demantuje.

 

Apsolutno je netacno da su Izraelci ikada pravili nekakav lebensraum i vrsili etnicko ciscenje. To je klasicna relativizacija onoga sto se desava. Jevreji kolonizatori su dolazili i to je tacno, ali je na Arapima sva krivica za stanje koje imamo danas.

 

Svi im zele smrt i unistenje drzave. Pokrenuli nebrojeno ratova protiv njih, koalicija, sve ratove izgubili.

 

Svet smatra Izrael okupatorom na nekim teritorijama koje drze, iako ni to verovatno, sa istorijske strane i znanja sta se obicno desava kad izgubis u ratu, nije posteno, pa eto, svet stoji na strani tog cuvenog medjunarodnog prava i ne priznaje Golan i West Bank kao teritoriju Izraela.

 

Izrael se sam povukao iz Sinaja koji je takodje osvojio. Povukao se iz Gaze. Samo u 21. veku, da ne idemo pre, cinio je unilateralne ustupke Palestincima i drugim Arapima, pustao ih da zive na miru i da uredjuju svoje odnose, ako ne moze drugacije, segregacijom, koja je opet, uslovljena Arapima, a ne zbog toga sto Izraelci tako hoce. Izraelci tako moraju, zbog vlastite bezbednosti.

 

Da postoji volja i da druga strana nije bukvalno varvarska, ako ne i komplet teroristicka (da ih bas sve ne izjednacavam sa Hamasom), sva komplikovana pitanja bi bila odavno resena.

 

Ali je mnogo tesko da razgovaras kad ti onaj sa kojim treba da se dogovoris zeli smrt i nece nista manje da prihvati.

 

Odgovoricu ti vrlo prosto - zato sto u njihovim glavama Free Palestine znaci nestanak Izraela. Nece oni nezavisnost od Izraela i granicu sa njima, na primer West Bank. To ne bi ni Jordan verovatno prihvatio.

 

Imaju Gazu gde su potpuno sami mogli da uredjuju svoje odnose, i de facto drzavu, pa vidimo kako se to zavrsilo.

 

A pogotovo ovo sto je gore napisala Selina. Palestinci imaju zapravo tri drzave - Liban, Jordan i Gazu. I svaka je sjebana njihovom zaslugom.

Vidis, u glavama vecine kosovskih politicara i delu naroda free Kosova znaci aut sa svim Srbima i zatiranje svih tragova koji govore da je tu bilo Srba. Albanci takodje imaju svoju jednu drzavu. Srbija je vrsila teror nad albanskim zivljem, Izrael to radi sa palestinskim. Sve to ne sprecava medjunarodnu zajednicu, čitaj USA, da im daju jos jednu drzavu.

Stvar je u tome da je Izrael veliki igrac i da je to protivno njegoviim nteresima. Da su Palestinci u nekom drugom delu sveta, bili bi prilicno povoljan partner i njihovi probleni bi bili resavani i u njihovu korist. 

Tako je kako je, tako mora da bude. Pravda postoji medju jednakima a isprazne price o ljudskim pravima su sarena laža kada je interes velikih u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Just now, berti said:

Vidis, u glavama vecine kosovskih politicara i delu naroda free Kosova znaci aut sa svim Srbima i zatiranje svih tragova koji govore da je tu bilo Srba. Albanci takodje imaju svoju jednu drzavu. Srbija je vrsila teror nad albanskim zivljem, Izrael to radi sa palestinskim. Sve to ne sprecava medjunarodnu zajednicu, čitaj USA, da im daju jos jednu drzavu.

Stvar je u tome da je Izrael veliki igrac i da je to protivno njegoviim nteresima. Da su Palestinci u nekom drugom delu sveta, bili bi prilicno povoljan partner i njihovi probleni bi bili resavani i u njihovu korist. 

Tako je kako je, tako mora da bude. Pravda postoji medju jednakima a isprazne price o ljudskim pravima su sarena laža kada je interes velikih u pitanju.

 

Uopste nije poenta u tome da Palestinci nisu mnogo razliciti od Jordanaca (cak se 60% cini mi se i izjasnjava tako) i da treba da im brojimo krvna zrnca, vec je poenta price u tome da Palestinci hoce da Izrael nestane i ta teritorija bude Palestina. A imaju i oni neke svoje "velike palestine" koje se ni komsijama Arapima ne dopadaju.

 

Paralela sa Kosovom ne stoji. Jer je Izrael mnogo vise Kosovo od Palestinaca, jer je Izrael taj koji je napadnut i sad, i koji je za poslednjih 70 godina brutalno napadan i vojno i teroristickim akcijama u izolovanim tragedijama.

 

Nikakve veze nema to koliki je igrac Izrael i ko je na njegovoj strani.

 

Jer ako se pozivamo na pravo i pravdu, samo Izrael imajuci u vidu sve istorijske cinjenice moze da dobije vise - znaci zaokruzenu celu teritoriju koju sada drze, priznatu medjunarodno pravno sa glavnim gradom Jerusalimom. To bi bilo pravedno, imajuci u vidu sta prezivljavaju ti ljudi decenijama.

 

Palestincima je pruzana ruka iznova i iznova, kao i drugim drzavama u okruzenju, odbijali su je sa gadjenjem.

 

Zato nemaju nikakvo pravo da se zale kada se Izrael brani, kao sto se sada brani.

 

Da im je stalo do zivota svoje dece i ostalih civila, ne bi se ponasali kao divljaci i ne bi tu svoju decu koristili kao zivi stit.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...