Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

5 minutes ago, McLeod said:

Hamas je na izborima osvojio 45% glasova, a od kako su "resili" Fatah de facto vladaju regionom i podrzava ih po nekim procenama gotovo 80% stanovnistva.

 

 

Poslednji izbori su odrzani jos davne 2006. Ako ja dobro razumem taj sistem on se deli na dva dela, u oba je pobedio Hamas ali kad tako kazes 45% to nama ovde u Srbiji zvuci kao da prvi sledeci nije imao ni 20-25%. A realnost je drugacija. Po jednom sistemu dobili su 44% a drugom 41%, dok je Fatah dobio 41% i 36%, dakle svega 3-5% procenata razlike. Izlaznost oko 74%. Dakle za Hamas je tada bilo oko 32% glasaca. 

 

Po kojim procenama Hamas podrzava 80% stanovnistva?!

 

 

Za Vucica na predsednickim 2022. glasalo je 60% i izlaznost bila 59% a to je oko 35% glasaca. 

 

Problem je sto Hamas vise nikada nije dozvolio odrzavanje izbora u Gazi. I sto su se na silu "resili" Fatah-a. 

 

Na Wikipedia-i (hmmm) postoji i podatak o ocekivanjima onih koji su glasali i to je recimo vrlo zanimljivo:

Quote

An exit poll conducted by Near East Consulting on 15 February 2006 on voters participating in the 2006 PA elections revealed the following responses to major concerns:

  • Support for a Peace Agreement with Israel: 79.5% in support; 15.5% in opposition
  • Should Hamas change its policies regarding Israel: Yes – 75.2%; No – 24.8%
  • Under Hamas corruption will decrease: Yes – 78.1%; No – 21.9%
  • Under Hamas internal security will improve: Yes – 67.8%; No – 32.2%
  • Hamas government priorities: 1) Combatting corruption; 2) Ending security chaos; 3) Solving poverty/unemployment
  • Support for Hamas' impact on the national interest: Positive – 66.7&; Negative - 28.5%
  • Support for a national unity government?: Yes – 81.4%; no – 18.6%
  • Rejection of Fatah's decision not to join a national unity government: Yes – 72.5%; No – 27.5%
  • Satisfaction with election results: 64.2% satisfied; 35.8% dissatisfied[36]

Prema ovome se vidi da su glasaci imali drugacija ocekivanja od Hamasa od onog sto su dobili. 

Ocekivali su mirovne dogovore, ocekivali su smanjenu korupciju, bolju sigurnost, manju nezaposlenost i siromastvo... i sta su dobili? Teroriste. Ja ne mogu da vidim da je ova podrska veca sada nego sto je bila na poslednjim izborima. Pogotovo sto su izbori zabranjeni. OK, sada imas ljude koji su tada bili deca i koji su jednostavno tako odrastali i navikli se na takav zivot, i kada ovi iznevereni glasaci izumru (a proslo je vec skoro 18 godina), podrska Hamasu moze biti u porastu, ali nikako ne vidim da je to moglo da dodje do 80%. Cak naprotiv, bilo je sigurno i ispod ovih 35% u jednom periodu. Mozemo samo da licitramo sada koliku podrsku Hamas ima... ja pokusavam da dam neki educated guestimate.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da je Fatah na vlasti kod Palestinaca slicna bi se pesma pevala kao sto je peva Hamas. Tako da licitacija sa brojem glasova sustinski ne menja opredeljenje Palestinaca.  Narano da bi okruzenje progutalo Izrael da moze i to na keca bez ustezanja. Izrael ima pravo da se brani. Ratnohuskaski izraelski elementi u vladi i oko vlade danas, ti orlovi izraelskog rezona lako seju klice nepovratnog sukoba koji niko ne moze da dobije. Ta vrsta iskljucivosti na sirem planu je jako opasna i pogubna. Ocigledno da je taj zov danas u Izraelu dominantan. Apsolutno je nemoguce iseliti 3 miliona ljudi. Ako se ijnfrastruktura Hamasa eliminise u celosti, javice se Fatah kao sveopsti palestinski PLO pokret koji ce sa iskustvom propasti Hamasa biti jos nepokolebljiiji i radikalniji. 

Edited by suptil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Chaos Is Me said:

Naravno da nema rešenja, kao što ne može da se iskoreni zlo u svetu jer je zlo u ljudima. Najveći civilzacijski pomak bi se desio kad bi sve organizovane religije počevši od ovih najmasovnijih bile zabranjene i ukinute.

 

 

 

Pa opet zapadna civilizacija i svoj opstanak i napredak, bez obzira na sve nepodopstine moze da zahvali hriscanstvu.. Kakav god hriscanski moralni kod je utkan u nju.. 

Slazem se ja s tobom negde, prilicno je besmisleno to sto ljudi vec dve hiljade godina veruju da ako postuju neke zapovedi i idu nedeljom u crkvu da ce lik sa bradom na nebu koji vidi sve zna sve i cuje sve , da ih nagradi ili kazni.. 

 

Ono u cemu se ne slazem s tobom jeste da religija ima uticaj kakav ti pripisujes...cak i muslimanska .Ona,  religija, je uvek bila lovorov list , hrana na lopati za plebs, iza koje stoje mnogo ozbiljniji interesi elita... 

 

In God We Trust, nije smetalo velikom napredku, posebno kad ga drzis u rukama u velikoj kolicini.. Skloni religiju i samo ces dobiti drugu hranu za plebs. 

 

Ne pokrece to procese na planeti.. 

 

 

Sasvim na dnu su religija, demokratija, prava slobode, vrednosti.. 

Iznad njih je novac, i tu sva prica o ovom iznad postaje besmislena jer novac voli tisinu. 

Iznad novca je moc... 

 

A iznad moci apsolutna moc...

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Clash said:

@McLeodOcito da forumasi ovdasnji

( medju kojim sam i ja)postuju tvoj minuli rad i tvoje stavove pa ti uljudno odgovaraju.

Ja bih te samo pitao da li si ti normalan?

Sravniti Gazu onako po noci, kao Savamalu, leglo narkomana i pacova, tai rad?

 

Je l' sam negde napisao da podrzavam to resenje?

 

Evo ponudi neko drugo koje ne ukljucuje izbeglice, civilne zrtve i razaranja u Gazi, ziv nisam da ga cujem.

 

Jos sam bukvalno napisao da to nije moguce, cak i kada bi bilo ok da se Gaza sravni sa zemljom, Egipat nece otvoriti granicu.

 

Ali evo jos jednom, sta Izrael treba da uradi?

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Je l' sam negde napisao da podrzavam to resenje?

 

Evo ponudi neko drugo koje ne ukljucuje izbeglice, civilne zrtve i razaranja u Gazi, ziv nisam da ga cujem.

 

Jos sam bukvalno napisao da to nije moguce, cak i kada bi bilo ok da se Gaza sravni sa zemljom, Egipat nece otvoriti granicu.

 

Ali evo jos jednom, sta Izrael treba da uradi?

da sedne za pregovarački sto i ubedi Palestince da im ne želi zlo nego da ih vidi kao sebi ravnopravne.

svew drugo vodi u strašna stradanja na obe strane

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

 

Je l' sam negde napisao da podrzavam to resenje?

 

Evo ponudi neko drugo koje ne ukljucuje izbeglice, civilne zrtve i razaranja u Gazi, ziv nisam da ga cujem.

 

Jos sam bukvalno napisao da to nije moguce, cak i kada bi bilo ok da se Gaza sravni sa zemljom, Egipat nece otvoriti granicu.

 

Ali evo jos jednom, sta Izrael treba da uradi?

 

2 hours ago, McLeod said:

Resenje bi bilo da se Gaza sravni sa zemljom, a Egipat prihvati izbeglice. Samo sto to bratski Egipat nece uraditi.

 

Naravno, Nirnberski proces i najstroze kazne po izraelskom pravu za sve teroriste koje uhvate zive.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

da sedne za pregovarački sto i ubedi Palestince da im ne želi zlo nego da ih vidi kao sebi ravnopravne.

svew drugo vodi u strašna stradanja na obe strane

 

Kul, i ja sam za to da sednemo mi sa Albancima za pregovaracki sto i ubedimo ih da odustanu od nezavisnog Kosova i da im ne zelimo zlo i vidimo kao sebi ravnopravne.

Just now, Clash said:

 

 

 

I? Gde pise da je to resenje moguce i da ga ja podrzavam?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Kul, i ja sam za to da sednemo mi sa Albancima za pregovaracki sto i ubedimo ih da odustanu od nezavisnog Kosova i da im ne zelimo zlo i vidimo kao sebi ravnopravne.

 

I? Gde pise da je to resenje moguce i da ga ja podrzavam?

Piše tu , u tvom postu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cije obavestajne sluzbe, cija masinerija stoji iza Hamasoog napada? Da li je resenje drzava Palestina. Da li drzava Palestina u bliskoistocnjackom mozaiku dodatno nesto menja ili je poluga za dodatno pravljenje pritiska na Izrael? Apsolutno je ovaj napad Hamasa bio nerezonski i nepotreban. Nekome je to spolja odgovaralo. 

 

Evo i Blinkena...

 

Edited by suptil
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, suptil said:

Cije obavestajne sluzbe, cija masinerija stoji iza Hamasoog napada? Da li je resenje drzava Palestina. Da li drzava Palestina u bliskoistocnjackom mozaiku dodatno nesto menja ili je poluga za dodatno pravljenje pritiska na Izrael? Apsolutno je ovaj napad Hamasa bio nerezonski i nepotreban. Nekome je to spolja odgovaralo. 

 

Resavanje drzavnog pitanja Palestine odnosi se iskljucivo na West bank.

 

Pojas Gaze je mogao da bude pod upravom Egipta, da su hteli. On se razlikuje od drugih slicnih teroristickih tvorevina po Africi iskljucivo po tome sto je prostor koji zauzima taj teroristicki entitet veoma gusto naseljen i krvni neprijatelji su im odmah preko ograde.

 

Zapadna Sahara, Somaliland i drugi nestabilni regioni gde haraju teroristicke grupe, klanovi ili su pod cizmom de iure diktatora, izvornih poput hamasovaca ili okupatorskih samo nisu pod lupom pod koju su ovi sada dosli, to je bukvalno sve.

3 minutes ago, Clash said:

Piše, zamolio bih te da ne glumiš Vučića i da objašnjavaš koji je danas dan da narod shvati.

 

Nauci da citas pa probaj ponovo. Ili nemoj, mnogo me briga.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

 

Kul, i ja sam za to da sednemo mi sa Albancima za pregovaracki sto i ubedimo ih da odustanu od nezavisnog Kosova i da im ne zelimo zlo i vidimo kao sebi ravnopravne.

 

I? Gde pise da je to resenje moguce i da ga ja podrzavam?

pa zar ne sedimo evo već 12 godina i potpisujemo razne sporazume sa Albancima?

 ili misliš da je bilo bolje da smo tih 12 godina ratovali sa idejom da jedni druge uništimo do kraja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, attolini said:

 

 

 

Pa opet zapadna civilizacija i svoj opstanak i napredak, bez obzira na sve nepodopstine moze da zahvali hriscanstvu.. Kakav god hriscanski moralni kod je utkan u nju.. 

Slazem se ja s tobom negde, prilicno je besmisleno to sto ljudi vec dve hiljade godina veruju da ako postuju neke zapovedi i idu nedeljom u crkvu da ce lik sa bradom na nebu koji vidi sve zna sve i cuje sve , da ih nagradi ili kazni.. 

 

Ono u cemu se ne slazem s tobom jeste da religija ima uticaj kakav ti pripisujes...cak i muslimanska .Ona,  religija, je uvek bila lovorov list , hrana na lopati za plebs, iza koje stoje mnogo ozbiljniji interesi elita... 

 

In God We Trust, nije smetalo velikom napredku, posebno kad ga drzis u rukama u velikoj kolicini.. Skloni religiju i samo ces dobiti drugu hranu za plebs. 

 

Ne pokrece to procese na planeti.. 

 

 

Sasvim na dnu su religija, demokratija, prava slobode, vrednosti.. 

Iznad njih je novac, i tu sva prica o ovom iznad postaje besmislena jer novac voli tisinu. 

Iznad novca je moc... 

 

A iznad moci apsolutna moc...

 

 

 

Katolička crkva je bez ikakve sumnje najveće i najmoćnije zločinačko udruženje koje je postojalo u istoriji čovječanstva. Nacizam i komunizam (naročito u svojoj staljinističkoj inkarnaciji) su joj se primakli, ali srećom nisu potrajali koliko ona. Sve što su društva pod dominacijom katoličke crkve proizvela (a proizvela su između ostalog i remek-djela koja me diraju bukvalno do suza), proizvela su pod prinudom, zastrašena paklom i vječnim prokletstvom. Taj strah i to izmiještanje razmišljanja iz okvira racija je najjači asset koji je čovječanstvo proizvelo, bitniji od para, oružja i moći.

Ovo ne abolira ostale religije, razlika je samo u njihovoj (manjoj) organizaciono - logističkoj sposobnosti, ili prosto u brojnosti. 

 

Uzgred budi rečeno, In Kog We Trust je deviza sjedinjenih država tek od 1956. godine. Veliki napredak (u smislu razvoja SAD i izrastanja u supersilu) se desio uglavnom dok je deviza bila E Pluribus Unum, i to se još malo nastavilo dok je pokretačka snaga SAD bila The Greatest Generation, poslednja odrasla pod E Pluribus Unum devizom.

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Po mom mišljenju, Izrael mora da odgovori oštro i žestoko (ne samo zbog opravdavanja svog vojnog i bezbednosnog ugleda već i zbog toga što imaju posla sa klasičnim teroristima i neljudima - mislim na Hamas ne na kompletan Palestinski narod tamo) ali taj odgovor mora da bude kratkotrajan i ako za rezultat bude imao previše civilnih žrtava treba se povući jer onda operacija postaje kontraproduktivna i preterana. Imperativ mora da bude da se Hamas što više uneredi. Novih terorista i fundamentalista će uvek biti i to je nešto što se ni na koji način neće promeniti, da li Izraelci počeli Gazu da bombarduju cvećem i bombonama ili sravnili ceo grad sa zemljom pobivši sve ljude tamo.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

pa zar ne sedimo evo već 12 godina i potpisujemo razne sporazume sa Albancima?

 ili misliš da je bilo bolje da smo tih 12 godina ratovali sa idejom da jedni druge uništimo do kraja

 

Palestinci su strana koja je, podbodena okolnim arapskim zemljama, napustala i podrivala pregovaracki proces sa Izraelom. Izrael nikada nije odustao od istog.

 

Poziv na pregovore posle ovakvog teroristickog napada bez presedana, da dodje sa bilo koje strane, bi bio vrhunac licemerja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Palestinci su strana koja je, podbodena okolnim arapskim zemljama, napustala i podrivala pregovaracki proces sa Izraelom. Izrael nikada nije odustao od istog.

 

Poziv na pregovore posle ovakvog teroristickog napada bez presedana, da dodje sa bilo koje strane, bi bio vrhunac licemerja.

za svađu je uvek potrebno dvoje, koliko je ko kriv za kompletnu situaciju na Bliskom istoku napisano je tone izveštaja nemam ja tu šta dodajem ali očito sve to nije dovelo do nekog rešenja kojim bi barem polovično bile zadovoljne obe strane, ne mora da se pregovara ali onda neka se sa obe strane spremi na desetine hiljada kovčega, 

pametan čovek nađe rešenje samo tupavi i nabeđeni stvar rešavaju na silu

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

za svađu je uvek potrebno dvoje, koliko je ko kriv za kompletnu situaciju na Bliskom istoku napisano je tone izveštaja nemam ja tu šta dodajem ali očito sve to nije dovelo do nekog rešenja kojim bi barem polovično bile zadovoljne obe strane, ne mora da se pregovara ali onda neka se sa obe strane spremi na desetine hiljada kovčega, 

pametan čovek nađe rešenje samo tupavi i nabeđeni stvar rešavaju na silu

 

Ovo sto ti pises moze da vazi generalno za stanje koje tamo postoji decenijama, dok tinja neki sukob manjeg intenziteta ili je da kazemo primirje, pa ajde da pricamo.

 

Posle ovakvog napada nema price.

 

Je l' kad su im pobili sportiste na Olimpijadi trebalo da se prica o tome da Palestina dobije drzavu?

To bi tada, kao sto je i sada, bila potpuno promasena tema i nagrada za terorizam, koji mora da bude kaznjen.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Perkos2 said:

pa zar ne sedimo evo već 12 godina i potpisujemo razne sporazume sa Albancima?

 ili misliš da je bilo bolje da smo tih 12 godina ratovali sa idejom da jedni druge uništimo do kraja


Kad selektor jedne fudbalske reprezentacije, pred auditorijumu od više milijardi ljudi, bude isključivo razmišljao o fudbalskoj lopti, a ne o "šiptarima", tada će se znati, da se nešto pomerilo s mesta.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

 

Ovo sto ti pises moze da vazi generalno za stanje koje tamo postoji decenijama, dok tinja neki sukob manjeg intenziteta ili je da kazemo primirje, pa ajde da pricamo.

 

Posle ovakvog napada nema price.

 

Je l' kad su im pobili sportiste na Olimpijadi trebalo da se prica o tome da Palestina dobije drzavu?

To bi tada, kao sto je i sada, bila potpuno promasena tema i nagrada za terorizam, koji mora da bude kaznjen.

znači totalni rat do istrebljenja?

ja uvek verujem da uprkos svim uslovima za vekovnu mržnju mogu da se nađu i pametne glave i reše problem na miran način, u suprotnom ode ovaj svet u p.m.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...