Jump to content

exSSSR


DJ_Vasa

Recommended Posts

Tačno sam znao da su tzv. "demonstrante" plaćali mrskim dolarima & evrima ali ne i rubljama...

 

https://rs.sputniknews.com/20220107/demonstranti-u-kazahstanu-priznali-davali-su-nam-pare-da-protestujemo-1133126657.html

 

A da, davali su im i "energetska pića" da odlepe.

 

NOTE

 

Nikada mi nije bilo jasno niti će mi ikada biti jasno, kakav je iq i psihološki profil ljudi koji su u stanju da prihvate i da progutaju zloslavnorusofilsku propagandu.

Pa to vređa zdrav razum!!!

 

 

Edited by Accuphase
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Accuphase said:

Tačno sam znao da su tzv. "demonstrante" plaćali mrskim dolarima & evrima ali ne i rubljama...

 

https://rs.sputniknews.com/20220107/demonstranti-u-kazahstanu-priznali-davali-su-nam-pare-da-protestujemo-1133126657.html

 

A da, davali su im i "energetska pića" da odlepe.

 

NOTE

 

Nikada mi nije bilo jasno niti će mi ikada biti jasno, kakav je iq i psihološki profil ljudi koji su u stanju da prihvate i da progutaju zloslavnorusofilsku propagandu.

Pa to vređa zdrav razum!!!

 

 

Ma udbaska klasika - cim se neko pobuni u tim ex-sovjetskim drzavama, taj je odma' Sorosev placenik i 'oce da rusi ustavni poredak....

 

Nego , zna li se kakvo je trenutno stanje u Kazahstanu?

Link to comment
Share on other sites

Informacije su retke. Po KAZ vladi upsostavili su kontrolu i dobijamo vesti da je krenulo hapšenje ljudi koji ne podržavaju "Sultana". Verovatno ćemo sada gledati isti scenario kao u Turskoj gde će da izmisle priču, prikače je protivnicima režima i onda ih pohapse pod tim izgovorom.

 

Juče sam negde na tviteru video da postoje još nemiri u pokrajini na jugo zapadu gde je sve i počelo ali sa tim informacijama sa tvitera nikad nisi siguran da li su istinite ili ne. Realno meni je dosta čudno da jedna ovakva ponuda traje 6 dana, to znači da se bezbednosni sistem raspao ili da je bezbednosni sistem organizovao ove proteste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 12:29 PM, Klotzen said:

Ma koliko se rusofili rastrčavali po netu da nam objasne kako SAD diže ustanak u KAZ od toga nema ništa. U celoj zemlji jedva par hiljada ljudi je protestvovalo i osim u jednoj pokrajini praktično se završilo sutradan. Klasičan početak kraja jedne diktature koja traje već 30 godina. Sada je samo pitanje vremena kada će jedan ovakav bunt naroda da preraste u nešto organizovano a tada pomoći neće biti.

 

Nažalost Rusi su opet naseli, doduše morali su da im ne odleti ta marioneta sa vlasti. Rusi su sad u poziciji da brane diktatora od svog naroda. Šta će oni sad tamo da rade da pucaju na demonstrante ? Odličan "penal" za zapad sa marketinške strane. To što je policija i vojska predavala oružje narodu govori da je svima dozlogrdilo od tog režima i da sam na njihovom mestu ja bih već polako rezervisao sebi mesto za sigurnu penziju.

 

Rusija je napravila opet istu gresku kao sto je i SSSR...  Ja razumem da je ona protiv zapada , kao vida nekakvog neoimperijalizma itd...  Ali su oni u svim drzavama bivseg SSSR- koji je deo tog njihovog "Ruskog sveta"   instalirali diktatorske rezime , kao sto je i ona sama pod Putinom...  A sama diktatura i mafijaski sistemi kakvi jesu , su po pravilu , sa znatno losijim zivotnim standardom za obican narod... Jer je to uglavnom feudalni sistem vladanja... neki smeju da imaju a vecina mora da budu kmetovi  (  btw..  negde sam bio navatao da i nasi SNSovci obican narod zovu kmetovima ) i da sluze bogatoj kasti..  

   I samim tim sto imaju znatno manji standard i prosecan kvalitet zivota , se odrazava na ukupan BDP,  pa samim tim ne mogu da pariraju zapadu ni sa procentom za izdvajanja za vojsku...  dok je zapadu sa visim standardima dovoljno tih famoznih 2% BDP-a, za te SSSR drzave , sa sve Rusijom na celu, treba znano vise da bi parirali sa - "ciji je veci"....  i to se u krug odrazava na zivot obicnih ljudi- kmetova...  I samim tim je sve podloznije pobunama i revolucijama , cak i bez uplitanja zapada..

  Na zalost,  Srbija je  Rusija u malom....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Doc Holiday said:

Ali su oni u svim drzavama bivseg SSSR- koji je deo tog njihovog "Ruskog sveta"   instalirali diktatorske rezime , kao sto je i ona sama pod Putinom... 

 

Ako konkretno govorimo o državama srednje Azije ovo baš i nije tačno ...

Prvo da se razimemo tamošnja društva su neuporediva sa exSSSR republikama iz Evrope,pa čak ni sa onima sa Kavkaza ...

Ruski uticaj jeste tamo ogroman,ali uverenje da bi bez njega došlo do nekih demokratskih procesa je velika zabluda ...

Stvari su mnogo kompleksnije od toga ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Rusija je napravila opet istu gresku kao sto je i SSSR...  Ja razumem da je ona protiv zapada , kao vida nekakvog neoimperijalizma itd...  Ali su oni u svim drzavama bivseg SSSR- koji je deo tog njihovog "Ruskog sveta"   instalirali diktatorske rezime , kao sto je i ona sama pod Putinom...  A sama diktatura i mafijaski sistemi kakvi jesu , su po pravilu , sa znatno losijim zivotnim standardom za obican narod... Jer je to uglavnom feudalni sistem vladanja... neki smeju da imaju a vecina mora da budu kmetovi  (  btw..  negde sam bio navatao da i nasi SNSovci obican narod zovu kmetovima ) i da sluze bogatoj kasti..  

   I samim tim sto imaju znatno manji standard i prosecan kvalitet zivota , se odrazava na ukupan BDP,  pa samim tim ne mogu da pariraju zapadu ni sa procentom za izdvajanja za vojsku...  dok je zapadu sa visim standardima dovoljno tih famoznih 2% BDP-a, za te SSSR drzave , sa sve Rusijom na celu, treba znano vise da bi parirali sa - "ciji je veci"....  i to se u krug odrazava na zivot obicnih ljudi- kmetova...  I samim tim je sve podloznije pobunama i revolucijama , cak i bez uplitanja zapada..

  Na zalost,  Srbija je  Rusija u malom....

 

Na zalost Rusija s Putinom izgleda kao oaza demokratije za sistem koji je instaliran u tim exSSSR drzavama koje su jos uvek deo ruskog sveta i na kojima je ruska sapa.

 

U Ukrajini, Moldaviji, Jermeniji i Gruziji je uvek bio znatno visi stepen demokratije nego u Rusiji pa su uspeli koliko toliko da se odupru od ruskog uticaja. Ostale drzave su klasicne nasledne despotije koje nikad nisu videle promenu vlasti, sistema, nacina zivota...

 

Naravno da Rusija, odnosno Putin pravi gresku. Konzerviranjem postojeceg stanja koje je na duzi rok neodrzivo on stvara od lokalnog stanovnistva neprijatelje cak i tamo gde narod ranije nije imao negativan stav prema Rusiji. Da bar insistira na reformama da idu ka onome kako je u Rusiji bilo bi dobro i dugorocnije bi vezivo pre svega to stanovnistvo. Posebno jer je centralna Azija generalno prilicno neintresantno podrucje zapadnjacima, a negativna osecanja lokalnog stanovnistva prema Kinezima predstavljaju dobru branu prema njihovom uticaju. Ipak, razlozi za njegovo delovanje su jasni, nema to veze sa drzavnickom politikom, vec treba suzbiti svaki pokusaj ne samo demokratskih reformi, vec bilo kakve promene vlasti, da se na delovanju u drugoj drzavi pokaze Rusima kakav ce odgovor biti ako se usude da mu se suprotstave... 

1 minute ago, mare80 said:

 

Ako konkretno govorimo o državama srednje Azije ovo baš i nije tačno ...

Prvo da se razimemo tamošnja društva su neuporediva sa exSSSR republikama iz Evrope,pa čak ni sa onima sa Kavkaza ...

Ruski uticaj jeste tamo ogroman,ali uverenje da bi bez njega došlo do nekih demokratskih procesa je velika zabluda ...

Stvari su mnogo kompleksnije od toga ...

 

Naravno da ne bi. Ali bi do odredjenih promena u pozitivnom pravcu doslo. Nije bas da nismo imali revolucije i smene vlasti u tom regionu, ali to nije donelo ozbiljniji progres bas zbog prevelikog uticaja Rusije. Njihovo prirodno stanje je onakvo kakvo je trenutno u Rusiji ili Turskoj, znaci ipak slabiji vid diktature, a taj sistem je onaj iz kog moze da se predje u neko modernije drustvo sto se tice ljudskih prava. Naravno, za sve to je potrebno vreme i promene se ne mogu desiti preko noci...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

Naravno da ne bi. Ali bi do odredjenih promena u pozitivnom pravcu doslo. Nije bas da nismo imali revolucije i smene vlasti u tom regionu, ali to nije donelo ozbiljniji progres bas zbog prevelikog uticaja Rusije. Njihovo prirodno stanje je onakvo kakvo je trenutno u Rusiji ili Turskoj, znaci ipak slabiji vid diktature, a taj sistem je onaj iz kog moze da se predje u neko modernije drustvo sto se tice ljudskih prava. Naravno, za sve to je potrebno vreme i promene se ne mogu desiti preko noci...

 

Sada dolazimo do dileme,šta je starije,kokoška ili jaje ... 😄

 

Da li je paternalizam Rusije uzrok ili posledica stanja u tamošnjim društvima ...

 

Link to comment
Share on other sites

naravno da te daleke drzave nisu nikad dolazile do stupnja demokratije.. da su to oduvek bile despotije , ne bitno dali klasicne ili komunisticke... Nije ni Rusija bolja...   Medjutim, danas u svetu globalnih komunikacija, ljudi vide bolje..  A i njihovi gradjani ipak nesto lakse uspevaju da odu na zapad i vide drugaciji zivot od njihovog i da to prenesu svojima tamo kuci..  Stariju populaciju je tesko preokrenuti, ali mladi svakako vide bolje i zele bolje...  Sad , pitanje je koliko su oni mlade nacije, to jest koliki je procenat mladje populacije

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Doc Holiday said:

Stariju populaciju je tesko preokrenuti, ali mladi svakako vide bolje i zele bolje...  Sad , pitanje je koliko su oni mlade nacije, to jest koliki je procenat mladje populacije

 

Uh, što se tiče mladih tamo, bolje da ne lajem previše, reći ću ti samo da su po nekim pitanjima mnooogo konzervativniji od svojih roditelja ...

Edited by mare80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mare80 said:

 

Sada dolazimo do dileme,šta je starije,kokoška ili jaje ... 😄

 

Da li je paternalizam Rusije uzrok ili posledica stanja u tamošnjim društvima ...

 

 

Ne bas, jer istorijski gledano ta drustva u obliku kakvim ih danas znamo i nastaju dolaskom Rusije na taj prostor. Tako da do ruskog paternalizma ne dolazi zbog stanja u tim drustvima, vec on kreira sadasnje stanje u njima. Naravno, ne treba gledati stvari crno-belo, taj paternalizam ne mora nuzno biti los. Cak je vecim delom, barem po mom misljenju, on bio pozitivan. Doneo je napredak i ubrzani razvoj tih drustava, a naposletku i doveo do formiranja lokalnih nacija od nomadskih plemena. To se najvise vidi bas u tom Kazahstanu. Komunizam SSSRa, kao jedna sustinski negativna pojava, je ipak tom regionu donela odredjeni napredak i ako se moze reci da je negde imala uspeha to je bilo tamo. Da, dovelo je do ubrzanih migracija selo-grad, demografskih i strukturalnih promena, ali ipak zahvaljujuci tom uticaju ta drustva vise lice na evropska od vecine ostalih azijskih drustava. Ali konzervacija apsolutistickih totalitarnih rezima proisteklih iz pocivseg SSSRa koja se desava poslednjih nekoliko godina je negativni uticaj Rusije na region cije ce se posledice videti u buducnosti. Iako jos uvek ta drustva nisu zrela za demokratiju evropskog tipa, prevazisla su ovaj totalitarni nivo drustvenog uredjenja koji im se namece. 

 

20 hours ago, mare80 said:

 

Uh, što se tiče mladih tamo, bolje da ne lajem previše, reći ću ti samo da su po nekim pitanjima mnooogo konzervativniji od svojih roditelja ...

 

To je sasvim prirodno. Posle visedecenijskog totalno ateistickog svetonazora desio se prelazak u sekularnu diktaturu. Normalno je da u takvim okolnostima jacaju religijski pokreti. Posebno pod uticajem Turske, sa kojom svi centralnoazijski narodi se Tadzika imaju veoma bliske veze i narodi su veoma srodni. Posle ovih dogadjaja sasvim sigurno ce doci do jos veceg jacanja islamskih religioznih pokreta, pa i onih extremnih. Islamizacija i islamski extremizam nije bio toliko izrazen u Kazahstanu, koji ipak ima visi zivotni standard od ostalih drzava regiona, u odnosu na npr Tadzikistan i Uzbekistan, ali ce sada sigurno doci do naglog jacanja extremnih pokreta.

 

Dok je Avganistan bio aktuelan dvehiljaditih postojao je USA intres u tom regionu, posebno je bio izrazen u Uzbekistanu i Kirgiziji, Kazahstan nikad nije bio u sferi njihovog veceg intresovanja. Kasnije su se povukli iz regiona skroz, ali generalno su skoro sve drzave i dalje imale korektne odnose sa USA. Intresantno je da Evropa nikad nije pokazivala neki intres za taj region, pa i ovi dogadjaji su prosli bez nekog ozbiljnijeg osvrta. Pored Rusije ciji je uticaj na region presudan, znacajan je i uticaj Turske koji sve vise raste. Kina pokusava da pojaca svoj uticaj, ali lokalno stanovnistvo je uglavnom negativno nastrojeno prema Kini iz dva razloga. Odnos Kine prema muslimanskim manjinama u Ksinjangu, gde pored vecinskih Ujgura zivi i veliki broj njihovih sunarodnika. Takodje postoji i strah da bi Kina mogla da ih proguta, posebno je to izrazeno u Kzahstanu, gde na ogromnom prostranstvu zivi mali broj ljudi.

Medjusobni odnosi u centralnoj Aziji su daleko od idilicnih. Za regionalni uticaj se bore pre svega Kazahstan i Uzbekistan (neke drzave su odbile da posalju svoje vojnike u Kazahstan, to je povezano sa njihovim losim odnosima). A postoje i mnogi kako unutrasnji, tako i medjudrzavni teritorijalni i etnicki sukobi.

 

Sto se ove pobune tice indikativno je da se za svo vreme trajanja nije pojavilo organizovano vodstvo, lider, grupa ili organizacija koja bi se predstavila da stoji iza protesta. Sa druge strane pobuna je uspela, da nije bilo strane intervencije koja je okrenula bezbednosni aparat vlast bi pala. To me ipak navodi na to da se radi o stihijskim protestima, eventualno uz neko unutrasnje politicko i klanovsko previranje. Nzerbajev i njegov klan je sada definitivno aut. Tokajev preuzima vlast, ali ni on nije u cvetu mladosti, ima 70 godina, pa treba ocekivati za par godina novo deljenje karata. Plus nema ni harizmu, ni autoritet ni snagu da vlada kako je vladao Nazarbajev. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


General poslao jasnu poruku: "Dosta je ponižavanja Rusije"
Zapad treba da promeni stav prema Rusiji i da joj čak pruži mogućnost ulaska u NATO kako bi izbegao vojni sukob.

 

Quote

 

To je danas izjavio norveški general-potpukovnik u penziji Robert Mod.

On je u članku za norveški list kritikovao SAD i njihove saveznike zbog antiruske politike nakon raspada Sovjetskog Saveza. Prema rečima generala, Rusija protekle tri decenije nije primljena u krug zapadnih država, a retorika zemalja Alijanse u okviru Saveta Rusija-NATO bila je usmerena „pre na ponižavanje“ Moskve nego na dijalog.

 

"NATO se neće vraćati na format od pre dve decenije"

"Takođe ne pamtim da sam video i jedan film ili seriju gde su Rusi bili pozitivci, a zapadni likovi negativci. Zapadna kultura promoviše Ameriku i stanovnike Zapadne Evrope kao nešto apsolutno dobro i pritom neguje imidž Rusije i Rusa kao nešto nedvosmisleno zlo, podlo i primitivno. Iskrivljujemo stvarnost prikazujući Rusiju kao glavnog negativca, a SAD i Zapad kao besprekorne zaštitnike demokratije", smatra Mod.

 

 

Ne stavljam ovaj link ovde zato što mislim da je norveški general 100% u pravu, da je krivica za loše odnose NATO (Zapad) - Rusija na strani zapada, ali mislim da treba stvari sagledavati sa više strana. Raspravljati svetse vojno-političke teme jeste kopleksan posao, ne može se gledati iz samo jedne pozicije.

I da se uzme da je general potpuno u pravu ostaje pitanje a šta je u tom periodu, od raspada SSSR do danas radila Rusija. Možda je površno, ali moj utisak je da se zapad poigravao Rusijin u vreme Jeljcina, nisu ga uzimali za ozbiljno, s pravom ili ne, a da su time na neki način i prizvali Putina, nekog ko će " vratiti dostojanstvo" Rusiji. Kako god, rezultat trodecenijske politike i diplomatije je da danas vidim pokrete trupa, provokacije, zveckanje oružjem sa obe strane.

Kad sam pročitao članak, prvo što mi je palo na pamet je, kako se na ovom forumu komentarišu odnosi zapada i Rusije i zapada i Kine, nekako najčešće kroz broj raketa, aviona, tenkova, ko bi pobedio u eventualnom direktnom sukobu visokog intenziteta, ko koga može da uništi, bez koga bi svet bio bolji. Ne seća, se da je iko pisao o mogućnosti i uslovima da se sporovi prevaziđu, da se više sarađuje, razgovara pa i pregovara nego da se preti, a naravno, za to su potrebne najmanje dve strane.

 

Link to comment
Share on other sites

Lako se njima zajebavati sa Rusima kada oni ne plaćaju račune. Račun uvek plati neko drugi i to teritorijom i životima. Da ne bude zablude za igranku je potrebno dvoje i nedvosmisleno je da RUsi ne poštuju teritorialni suverenitet i rpavo izbora okolnih država, ali to je jednostavno tako. Moraju se mnoge stvari promeniti kako na zapadu tako i u Rusiji! Ovaj predlog da sve zemlje imaju nuklearno naoružanje i nuklearne baze samo na svojoj teritoriji je jako dobar i logičan na kraju krajeva.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2022 at 4:11 PM, A sad said:

 

Na zalost Rusija s Putinom izgleda kao oaza demokratije za sistem koji je instaliran u tim exSSSR drzavama koje su jos uvek deo ruskog sveta i na kojima je ruska sapa.

 

U Ukrajini, Moldaviji, Jermeniji i Gruziji je uvek bio znatno visi stepen demokratije nego u Rusiji pa su uspeli koliko toliko da se odupru od ruskog uticaja. Ostale drzave su klasicne nasledne despotije koje nikad nisu videle promenu vlasti, sistema, nacina zivota...

 

Ne bih bas rekao da je Azerbejdzan vise proruski nastrojen od Jermenije.

 

Sta sam hteo da kazem, da mislim da je obrnuto, te zemlje iz nekog razloga nisu pod potpunim ruskim uticajem i zato imaju visestranacje. Zasto nisu, zato sto i Ukrajina i Gruzija i Moldavija imaju deo stanovnistva koji je prilicno antiruski raspolozen (u Moldaviji Rumuni, u Ukrajini zapadni deo i u Gruziji veci deo zbog ruskog cepanja zemlje).

 

Jermeni uopste nisu toliko antiruski nastrojeni i verujem da su mnogo naklonjeniji Rusiji od Azerbejdzanaca (ili Azera).

 

Za ove zemlje centralne Azije ne bih mogao bas mnogo toga da kazem, osim toga sto znam da su u Kazahstanu jedno vreme bas insistirali da zemlja pripada Kazasima, a ne Kazahstancima. Nekako mi je ta drzava idealan kandidat za azijsku verziju Svajcarske, ali bas i ne znam koliko se tamo tom modelu stvarno tezi.

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ovako se radi kada nesto zaista hoces:

 

Tens of thousands of demonstrators marched in Georgia's capital Tbilisi on Monday to demand EU membership for the former Soviet republic in the Caucasus.

Waving European and Georgian flags, an estimated 60,000 demonstrators gathered in front of the Georgian parliament, days after the European Commission recommended waiting before granting Tbilisi candidate status.

 

 

ps. jedan detalj oko ove vesti, naime, devojka se javlja iz Atlante, Georgia, US, kaze - To su sve lazne vesti jer gledam kroz prozor ali ovde nema nikakvih demonstracija :classic_happy:

 

Vec smo imali politiku kroz prozor i evo je opet ....ali simpaticno, mozda je sala mozda nije, svakako smesno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

Ovako se radi kada nesto zaista hoces:

 

Tens of thousands of demonstrators marched in Georgia's capital Tbilisi on Monday to demand EU membership for the former Soviet republic in the Caucasus.

Waving European and Georgian flags, an estimated 60,000 demonstrators gathered in front of the Georgian parliament, days after the European Commission recommended waiting before granting Tbilisi candidate status.

 

 

ps. jedan detalj oko ove vesti, naime, devojka se javlja iz Atlante, Georgia, US, kaze - To su sve lazne vesti jer gledam kroz prozor ali ovde nema nikakvih demonstracija :classic_happy:

 

Vec smo imali politiku kroz prozor i evo je opet ....ali simpaticno, mozda je sala mozda nije, svakako smesno.

 

I ove Putinove komsije znaju gdje im lezi nada i spas.

I to su sve ljudi koji bi zivjeli u miru i razvijali dobrosusjedske odnose sa Rusima kao sto je  Dimitrij Muratov, ali koji ce uraditi sve sto treba samo da pobjegnu od Putina i Z-likovaca:

 

 

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Evo, ovo su ljudi. Da se ovi nenormalnici ovde ovako ponašaju, i da su se ovako ponašali još 1989 kao prvi, možda bi mogao da se identifikujem sa njima i sa tom zemljom koju su napravili posle raspada SFRJ. A ovako kakvi su, ma ovi koskofili i nokširofili i ostali mogu do kraja sveta da plaču i o nokširima, i o onkologiji, i o okrilju noći,  i o svim mostovima koliko ih na svetu ima, i to me zabole. Nikakva šteta.

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Evo, ovo su ljudi. Da se ovi nenormalnici ovde ovako ponašaju, i da su se ovako ponašali još 1989 kao prvi, možda bi mogao da se identifikujem sa njima i sa tom zemljom koju su napravili posle raspada SFRJ. A ovako kakvi su, ma ovi koskofili i nokširofili i ostali mogu do kraja sveta da plaču i o nokširima, i o onkologiji, i o okrilju noći,  i o svim mostovima koliko ih na svetu ima, i to me zabole. Nikakva šteta.

 

Upravo nedostatak  ljudi koji bi u ovolikom broju podrzali povezivanje sa civilizacijom je ono sto me najvise plasi u Srbiji i u Bosni - i onda teska srca moram priznati da stvarno ne zasluzujemo ni na koji nacin da se pirkljucimo EU

Edited by ters
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sad se setih da imamo ovu temu koja je prikladnija za ovo što se događa između Azera i Jermena pa ću ovde nastaviti. Ako nije problem mogli bi modovi da prebace onih par postova iz Bliskog istoka ovde da ne bi neko tamo nastavio priču.

 

Elem osnovni problem je primirje iz 2020. odnosno tačka koja se odnosi na nesmetanu komunikaciju između Azerbejdžana i njegove enklave Nakčivana :

 

2020_Nagorno-Karabakh_ceasefire_map.svg

 

Zelena strelica na krajnjem jugu Jermenije je gde bi Azeri trebali da sagrade auto put koji bi imao neki vid autonomije (ne pitajte me kako put ima autonomiju) a za bezbedost bi bili odgovorni Rusi. Jermenija to nikad nije dozvolila a ja bih rekao da ih Rusi podržavaju u tome. Jer svaki vid smirivanja tenzija između te dve zemlje vodi u izgradnju gasovoda i naftovoda na koje posle može da se nakači i Kazahstan i Turkmenistan a to Rusima ne odgovara jer onda oni gube kontrolu nad izvozom energenata iz tih država.

 

S tim u vezi Azeri su okupirali grad Lachin 26. avgusta koji je na koridoru od Jermenije ka Nagorno-Karabahu i od tada kreću provokacije koje su sinoć eksalirale u žestoke artiljerijske duele. Ako se ovo nastavi danas  mogao bi i rat da izbije. Rusi na papiru imaju dobre odnose sa svima ali u realnosti je jasno da su iskoristili taj rat da stave Jermeniju pod svoju kontrolu. Jermenija ima solidne odnose sa Iranom koji je u lošim odnosima za Azerima tako da tu sve uslove imamo za "špansku seriju" 🙂

 

Edit : Sinoć oko 2:30 je izgleda dogovoren prekid neprijateljstava, videćemo danas da li će se držati toga.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...