Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

14 minutes ago, Janne240 said:

Ne mogu da tvrdim zaista, ne znam, ali mislim da je bilo itekako kvalitetnih proizvoda baš u oblastima koje si naveo, čelik, tekstil i papir.

 

Ne znam, ali sumnjam. Automobili su trulili, verovatno je i prateca zastita/premazi bila katastrofalna. Tekstil su stranci donosili ako je za njih, silo se kao danas u Kini, casopisi su bili na hartiji losijoj od zapadne dnevne stampe ...... jednostavno kaskali smo u svemu. Naravno da je nasa propaganda radila svoj posao pa je recimo Leskovac bio jugoslovenski Manchester ....... :s_d: ali oni pozatvarali tekstilne fabrike u Manchesteru 100 godina pre toga. Doduse ..... ko ima para da plati kaput 5000 evra, on je i danas od engleskog stofa. :classic_biggrin: Za gologuziju je danas i neki "kineski Manchester" dobar.

 

Mogu zamisliti sta tek u Kini pisu o njihovoj industriji ..... SveCki vrh! A ono bofl za dollar storove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Kinik said:

 

Apsolutno je nebitno sta se nekada proizvodilo, a tim pre je nebitno sto neki pokusavaju da na tome grade vezu sa prosloscu.

To je proslo i to je propalo, samim time je gubljenje vremena..

 

Dobro, ako je nebitno, rekao si vec jednom, dva puta, tri puta, mislim koliko jos puta treba da to ponovis.

Toliko je tema na forumu da ono sto te ne interesuje, jednostavno preskaces, npr mene ne interesuje tema Poljopriveda ili Utisak nedelje, pa to normalno preskacem, jer sta zelis da kazes, da ne pisemo na ovu temu, nije te briga itd

 

6 minutes ago, Janne240 said:

Ne mogu da tvrdim zaista, ne znam, ali mislim da je bilo itekako kvalitetnih proizvoda baš u oblastima koje si naveo, čelik, tekstil i papir.

 

Ja cu pomenuti nesto drugo, mesni narezak i pastete i mogu da ih poredim sa onim sto se proizovdi u Sjevernoj Americi. Najcuveniji americki mesni narezak je Spam koji ne moze da cisti cipele Gavrilovicu, kao i ostalim proizvodjacima, a o pastetama i da ne govorim. To je tek teski trash.

Takodje poslednjih 15 godina, se proizvodi i prodaje jogurt sa natpisom Balkan Style, valjda ima neki razlog za to.

 

2 minutes ago, Darth Bane said:

Eto, od vojne sile sad se preslo na to da je bila industrijska sila! 

Sve mitovi do mitova! Po meni, jedina oblast u kojoj je ta zemlja ostvarila neki znacajniji uspeh su bili neki sportovi, kao kosarka i vaterpolo. Opet, ni tu nas u gimnastici i atletici nigde nije bilo. Kriket se opste nije ni igrao, a ragbi tek odnedavno! 

Glede standarda: prica mi nedavno majka, a po njenoj hronologiji to je bilo negde u prvoj polovini 60-tih: kaze- idu tri drugarice u poslasticaru/slasticarnicu

i sakupe pare ko koliko ima , pa kupe za te pare sta mogu- kolac ili dva i onda dele! A ovamo " to je bila Titina drzava blagostanja"!!! Zivelo se mozda malo bolje krajem 60-tih i do kraja 70-tih godina znaci to je svega 10-12 godina! A Svabe su nas i tada u svemu tukli - pa cak i u fudbalu!!! 

 

Bane, ko kaze da je SFRJ bila industrijska sila, jeboga Donald Duck to nije niko tvrdio.

Drugo porediti 60-te u SFRJ sa 2019 godinom je besmisleno. Sa mnom je jedno vreme radio jedan rodjeni Englez koji mi je pricao kako je 60-tih isao na igranke i nije imao kosulju, nego neke papirne kragne, koje su virile ispod dzempera.

Zemlja bila razrusena od tih istih Svaba, kako da bude blagostanje u tom jos uvek posleratnom vremenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

 

Tebe nije, Miroslava Cerara jeste.

 

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Cerar

Svaka koka kljucne zrno- ali mislim na to: koliko smo olimpijskih medalja osvajali? Sto se gimnastike tice - tu su Rumuni za nas bili velesila! Sto se atletike tice - Bugari su bili bolji! Jedino kosarka , vaterpolo i nesto borilacke vestine. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Mogu zamisliti sta tek u Kini pisu o njihovoj industriji ..... SveCki vrh! A ono bofl za dollar storove.

 

Onda je sva roba siroke potrosnje ovde bofl :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Dobro, ako je nebitno, rekao si vec jednom, dva puta, tri puta, mislim koliko jos puta treba da to ponovis.

Toliko je tema na forumu da ono sto te ne interesuje, jednostavno preskaces, npr mene ne interesuje tema Poljopriveda ili Utisak nedelje, pa to normalno preskacem, jer sta zelis da kazes, da ne pisemo na ovu temu, nije te briga itd

 

 

Ja cu pomenuti nesto drugo, mesni narezak i pastete i mogu da ih poredim sa onim sto se proizovdi u Sjevernoj Americi. Najcuveniji americki mesni narezak je Spam koji ne moze da cisti cipele Gavrilovicu, kao i ostalim proizvodjacima, a o pastetama i da ne govorim. To je tek teski trash.

Takodje poslednjih 15 godina, se proizvodi i prodaje jogurt sa natpisom Balkan Style, valjda ima neki razlog za to.

 

 

Bane, ko kaze da je SFRJ bila industrijska sila, jeboga Donald Duck to nije niko tvrdio.

Drugo porediti 60-te u SFRJ sa 2019 godinom je besmisleno. Sa mnom je jedno vreme radio jedan rodjeni Englez koji mi je pricao kako je 60-tih isao na igranke i nije imao kosulju, nego neke papirne kragne, koje su virile ispod dzempera.

Zemlja bila razrusena od tih istih Svaba, kako da bude blagostanje u tom jos uvek posleratnom vremenu.

Pa iz vasih postova koji glorifikuju proizvodnju bivse SFRJ namece se takav zakljucak! Kao da je bila industrijska i proizvodna sila!? Eto i u ovom postu govoris o kvalitetu pastete Gavrilovic - iako su pastete i uopste konzervirane mesne preradjevine vrlo nezdrava hrana! To bas treba da bude bezukusno da bi ih ljudi sto manje jeli- da jedu sveze voce i povrce i sveze meso! 

Pazi: kada je bila nestasica kafe pocetkom 80-tih!????!?! 

Pa bogamu poljubim, u vreme najzescih sankcija i inflacije  '93 u Srbiji , pa je kafe bilo kolko volis! A u "Titinoj drzavi blagostanja" - nema kafe, pa u red za kafu; zatim nema praska za pranje vesa ... itd. Da ne nastavljam dalje samo se zivciram! 

Link to comment
Share on other sites

Bili smo dobri u atletici sta pricate, sjajni Stekic, reprezentacija u stafeti 4x400, Macev i ekipa...pa odlicni Zdravkovic, Pajkic, fenomenalni skakac u vis Topic i jos mnogo drugih imena... najpoznatiji komentator Božo Sušec.

 

Izgleda da jedino Amigo i ja umemo da se setimo lepih stvari ovde i da koliko toliko držimo neke normalne parametre poredjenja uz povremena ubacivanja ...nekih.

 

Na OI u Los Andjelesu osvojili smo rekordan broj medalja 18 cini mi se...sto u porednjenju sa KInom, SAD ili SSSRom ili DDR-om nije znacajan broj ali u našim razmerama ogroman. Srbija danas ne osvaja ni dve tri  na par Olimpijada..o ZOI da ne govorimo.

 

Ne samo mesna industrija Gavrilovic, puno je dobrih brendova bilo i u drugim republikama, doduse i afera sa kvalitetom i koješta, ali nema zbora da je to bilo naopako, da smo bili Sirija, Burundi ili ko zna koja zemlja.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Eto i u ovom postu govoris o kvalitetu pastete Gavrilovic - iako su pastete i uopste konzervirane mesne preradjevine vrlo nezdrava hrana! To bas treba da bude bezukusno da bi ih ljudi sto manje jeli- da jedu sveze voce i povrce i sveze meso! 

 

:roflmao: To care, tusirao si me :77:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Denis Jasharevic said:

.. jugoslovenski Manchester .......

 

 

Mislim da je ta sintagma skovana negde pre drugog svetskog rata, svejedno, ostala je i posle. Radio se kekstil u Leskovcu, Vranju, proizvodili se štofovi u Paraćinu i Kuli, šilo se u Beogradu, Pirotu, Zagrebu, Varaždinu, Murskoj Sobotii još koje-gde. Kvalitet, od slabog do solidnog, nismo mogli ispred Talijana i Francuza, daleko ispred istočne Evrope, Azije, tu negde sa Turskom, Grčkom.

Obuća se radila u čitavom nizu fabrika, opet, kvalitet od niskog do solidnog, ispod svetskog vrha sigurno, ali su cipele mogle da traju i opo 10 godina, madno zaostajale par godina. Proizvodilo se od kože, gume, plastike, od sopstvene sirovine i od "donetog" materijala. Ništa tu nije loše, bolje raditi po narudžbi i nacrtima stručnjaka nego proizvoditi originalni bofl.

U Sfrj su građeni putevi, pruge, čitavi gradovi, sopstvenim znanjem, uvoznim mašinama, građene brane, hidrocentrale, termocentrale, radile se turbine, izvozili se vagoni. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

....Jane izgleda da si mlad pa se ne sječaš Mladena Delića i onih njegovih

legendaenih," pa ljudi je li to mooooguće" kad je Radovanović dao gol u posljednjoj sekundi utakmice.U majstorici za odlazak na SP je gol dao Katalinski

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I

9 minutes ago, Darth Bane said:

Pa iz vasih postova koji glorifikuju proizvodnju bivse SFRJ namece se takav zakljucak! Kao da je bila industrijska i proizvodna sila!? Eto i u ovom postu govoris o kvalitetu pastete Gavrilovic - iako su pastete i uopste konzervirane mesne preradjevine vrlo nezdrava hrana! To bas treba da bude bezukusno da bi ih ljudi sto manje jeli- da jedu sveze voce i povrce i sveze meso! 

Pazi: kada je bila nestasica kafe pocetkom 80-tih!????!?! 

Pa bogamu poljubim, u vreme najzescih sankcija i inflacije  '93 u Srbiji , pa je kafe bilo kolko volis! A u "Titinoj drzavi blagostanja" - nema kafe, pa u red za kafu; zatim nema praska za pranje vesa ... itd. Da ne nastavljam dalje samo se zivciram! 

Cekaj to je nezdrava hrana, a sverc nije nemoralan cin? Ne glorifikuje se proizvodnja nego se govori o tome kakva je bila i sta je zaista bilo u ponudi da se podsetimo tog vremena u odnosu na ovo danasnje, gde ima svega "kupuje se samo domace" 😄 koje crno domace? sta domace?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Amigo said:

... Dobro, ako je nebitno, rekao si vec jednom, dva puta, tri puta, mislim koliko jos puta treba da to ponovis... 

 

Interesantno a koliko puta ce se ponoviti nebuloze o nekoj 'proizvodnji', kad je to jednostavno bio privid.

I to privid branjen zabranom uvoza i abnormalnim carinama?

Sta se dogodilo kad je to ljosnulo?

Ljudi pohrlili da kupuju domace tene / industrijske proizvode i sl?

Ili pobegli od toga kao djavo od krsta, pu, pu, ne spomenulo se!

:classic_biggrin:

I sta sad treba da sirupasto njanjarim o 'Kokti', 'bananicama' i slicnim andramoljama?

Na nekom sajmu vidim proizvod EiNis - kako bi rekli nemci 'muzikschrank'. Neki risiver i gramofon sa glavom i iglom 'shure'.

Izgleda lepo, ali drveta 'dvesta kila'. Kazem ja ocu, na sta ce on - polako.

I prvo pazari 'Dual' gramofon, pa ga utopim, a kasnije neki "Sansui' risiver i Thorens gramofon.

Doduse, imam negde u vikendici radioaparat 'Kosmaj', on je moj vrsnjak.

Na vreme sam ga odneo nekom liku na radionu, pa ga reparirao sa originalnim delovima. Danas se to nalazi tesko.

Btw, malo je i stanica koje jos uvek rade.

 

kosmaj_49_2301119.jpg

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Div said:

 

Mislim da je ta sintagma skovana negde pre drugog svetskog rata, svejedno, ostala je i posle. Radio se kekstil u Leskovcu, Vranju, proizvodili se štofovi u Paraćinu i Kuli, šilo se u Beogradu, Pirotu, Zagrebu, Varaždinu, Murskoj Sobotii još koje-gde. Kvalitet, od slabog do solidnog, nismo mogli ispred Talijana i Francuza, daleko ispred istočne Evrope, Azije, tu negde sa Turskom, Grčkom.

Obuća se radila u čitavom nizu fabrika, opet, kvalitet od niskog do solidnog, ispod svetskog vrha sigurno, ali su cipele mogle da traju i opo 10 godina, madno zaostajale par godina. Proizvodilo se od kože, gume, plastike, od sopstvene sirovine i od "donetog" materijala. Ništa tu nije loše, bolje raditi po narudžbi i nacrtima stručnjaka nego proizvoditi originalni bofl.

U Sfrj su građeni putevi, pruge, čitavi gradovi, sopstvenim znanjem, uvoznim mašinama, građene brane, hidrocentrale, termocentrale, radile se turbine, izvozili se vagoni. 

Bravo...entuzijazam nakon užasnih mera nacionalizacije, i svih drastičnih mera novih socijalističkih vlasti koji je sigurno ogorčio ljude, bio je zadivljujući.

Link to comment
Share on other sites

U socijalizmu proizvodnja nije bila privid, naprotiv! legitimno sredstvo opravdanja sistema i neprekidne revolucije, naročito u realsocijalizmu, tek u SFRJ on dobija drugačiji karakter...ide ka ljudskim potrebama...kakvim takvim, kako tako...priča mi prijatelj koji je bio u srednjoj školi u SSSR-u da su tamo itekako bili osetljivi na jugoslovenski socijalizam, na šuškave jakne, na otvaranje Zapadu i slično...i da nije bilo mnogo simpatija prema toj vrsti "zapadnjačke" simpatije.

Spoiler

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ne treba potezati poznate sportiste - oni nisu bili vlasnistvo Ex_Yu, oni su samo pripadali sebi.

 

A oko TV prenosa, matoriji se secaju zagabrijske uzicanke Milkice Babovic i njenih cuvenih prenosa umetnickog klizanja:

 

- za one koji imaju crno-beli televizor, opisacu njen komplet ...

:smiley58:

----

 

@Janne

Ajde se malo mani socijalizma i ideoloskih floskula - ko bi na to djubre jos trosio vreme.

A oko rusa su te masno slagali. Za njih je Zapad bio sve, a sfrj - tek tamo neki 'revizionisticki' picopevci.

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mladenvzz said:

....Jane izgleda da si mlad pa se ne sječaš Mladena Delića i onih njegovih

legendaenih," pa ljudi je li to mooooguće" kad je Radovanović dao gol u posljednjoj sekundi utakmice.U majstorici za odlazak na SP je gol dao Katalinski

Kako mlad, naravno da se sećam 1984 imao sam 13 godina gledao i tu utakmicu i Olimpijadu u Sarajevu. Ja sam kao što iz svih ovih postova vidiš old school. Poštujem to vreme iako znam da nije bilo slatko i znam da nije zaista bilo mnogo srećnih ljudi da je romantizacija prošlosti kič ali neke stvari su bile i ostale parametri i vrednosti koje se čuvaju i neguju kroz život, a naročito u današnjem vremenu, kad je malo reći, došlo do potpune relativizacije, uništavanja i prezira prema prošlosti.

 

Mnogo je uspeha bilo u sportu SFRJ, naslednice se i danas bore za prestiž koliko je rasprava bilo ovde na forumu oko toga....ali naravno nije sport jedina oblast gde je SFRJ sticala popularnost i ugled u svetu.

 

Sad videh grešku, Radanović...naravno.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mladenvzz said:

....Jane izgleda da si mlad pa se ne sječaš Mladena Delića i onih njegovih

legendaenih," pa ljudi je li to mooooguće" kad je Radovanović dao gol u posljednjoj sekundi utakmice.U majstorici za odlazak na SP je gol dao Katalinski

Radanović.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nebitno Kinik, nisam ja u ideološkim floskulama, nego samo podsećanja radi...gde bre crni ti SSSR su kukali da imaju makar malo slobode kao u SFRJ, sve što su mogli je da skoknu do FInske na votku potuku se i nazad...ko ih je bre voleo i kud su mogli da odu, šta pričaš...Umirali su od zavisti prema nama.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Amigo said:

 

Onda je sva roba siroke potrosnje ovde bofl :smiley33:

 

Jarane ..... Uf, kako da ti objasnim .....

 

Golf NIJE bosanski auto. NJemacki je.

 

Fender i Gibson NISU kineske gitare, americke su.

 

Kinezima gitare i ne trebaju, to nije njihov instrument, ne bi znali sta ce s njom.

 

Na Nike patikama pise Made in China, ali su one kineske ..... eto bas koliko je i taj Adidas bio jugoslovenski.

 

Ide li ovo ikako ili ne ide?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne ide Denise, znamo mi da su fender iz Kine i Fender iz zanatske radionice koja mož da bude u Americi ili negde u Evropi nešto sasvim drugo kao što je i Stradivari violina samo ona koja je iz te klase...

 

Ali Jugoslavija je bila kvalitet i brend kao što je Adidas, i da se nije proizvodi kod nas je u to vreme imao kvalitet koji kad kupiš vredi deset godina, dakle njemački adidas i njemački golf.

 

U tom periodu Startas patike koje su domaći proizvod mogle su da vrede i nose se kao i neki strani proizvod sličnog karaktera, recimo čuvene šangajke patike. Kineska roba na jugoslovenskom tržištu mislim da nije ni bila zastupljena...Bilo je bofla iz Rumunije, Turske i sličnih zemalja.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Janne240 said:

Nebitno Kinik, nisam ja u ideološkim floskulama, nego samo podsećanja radi...gde bre crni ti SSSR su kukali da imaju makar malo slobode kao u SFRJ, sve što su mogli je da skoknu do FInske na votku potuku se i nazad...ko ih je bre voleo i kud su mogli da odu, šta pričaš...Umirali su od zavisti prema nama.

 

Ne pricaj svasta. Pojma nemas o rusiji.

Pa ja sam se sa njima petljao skoro 60 godina i ziveo tamo u nekoliko perioda. Ti nisu mastali za slobodom, vec za materijalnim dobrima. A Ex_Yu i sitne laze su znali kao svoja cetiri prsta. Za njih je 'jugosloven' bio liko koji ide ulicom sa nekoliko sarenih PVC kesa.

:smiley13:

Uvek prepricavam njihov stos kad zapuse usta nekom nadobudnom yugovicu: 

- ajde ne pricaj svasta, znamo mi vasu omiljenu narodnu melodiju - 'ti-ta, ti-to, ti-ta, ti-to ...'

 

Nisu oni iz Ex_Yu dovlacini teniku, vec su 'samoupravljaci' dovlacili tehniku iz eseseserije. Fotoaparate, portabl-televizore, alat, elektricni alate, suvenire iz 'Berjoske', cilibar, kristal, porcelan, skolski pribor, tekstil - marame, lanene stolnjake i posteljinu ...

 

Nisu mogli da 'skoknu do finske'.

Tesko da su mogli da 'skoknu' i do Bug, Rum, Yu, a jos teze do DDR, a i tamo su isli mahom da kupe nesto.

Koliko ih ja znam nisu umirali od zavisti prema nama - svaki socijalizam, pa i ovaj im je bio mrzak.

Za njih je ideal bio Zapad i USofA, jos od ulaska ruske vojske u Pariz 1814, pa sve do sada.

Kakva crna Ex_Yu, kakav ovaj provizorijum - to mozda samo za neke naZiJonske budaletine.

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Jarane ..... Uf, kako da ti objasnim .....

 

Golf NIJE bosanski auto. NJemacki je.

 

Fender i Gibson NISU kineske gitare, americke su.

 

Kinezima gitare i ne trebaju, to nije njihov instrument, ne bi znali sta ce s njom.

 

Na Nike patikama pise Made in China, ali su one kineske ..... eto bas koliko je i taj Adidas bio jugoslovenski.

 

Ide li ovo ikako ili ne ide?

 

Niko nije ni rekao da je Golf bosanski, ali se proizvodio u Bosni, znali ljudi da naprave, sta ces, kao sto Kinezi sada znaju da naprave sve, ne samo ono u dolar storu.

Cijela tema je sta se proizvodilo, a ne ko je sta  izmislio.

Ti si covek doktor, znas biologiju, anatomiju, kako ustrojiti prase, vestacki oploditi kravu itd ali je ocigledno da ne znas sta sve treba znati i imati da napravis najobicniju sherpu, a da ne kazem zuBcanik ili lopaticu mlaznog motora.

Postavi sebi pitanje kada smo tako losi bili u svemu, kako to da si ti sa svojim SFRJ obrazovanjem, uspeo da postanes ugledni gradjanin i drzavni sluzbenik kanadskog ministarstva... nisam siguran cega, nije ni bitno.

Isto tako su neki drugi ljudi ucili neke druge stvari, tako da si mogao da vozis Poni biciklo kao dete ili da gledas Branka kockicu na crno-belom televizoru domace proizvodnje, piece of junk, ali je Skolski program moraces priznati, a mozda i neces, bio izvrstan.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...