Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

46 minutes ago, Amigo said:

Neki balans bi valjda bio najbolji, ali ima nesto i u onome Odelo cini coveka :smiley33:

Mislim da bi ljudi trebali da vode racuna o tome kako izgledaju, ne samo u vezi oblacenje, nego i da vode racuna o svome tijelu, kao i o zdravlju, urednosti, cistoci.

Kakav mi je to pragmatizam, izadjes na ulicu nikakav?

 

 

http://www.noteabley.com/culture/walmart-shoppers-yh/ :classic_biggrin:

 

 

:classic_biggrin: da nisi malo omasio, pa je ipak da odelo ne cini coveka. 

Mislim otkrio si toplu vodu, da u US ima svakakvih ljudi, a da ces u Walmartu videti svasta.

 

Ja uopste nisam pricala o brizi o zdravlju, cistoci i slicno. Nego o tipicno balkanskom mentalitetu gde se za odecu placa u bescenje a da se ne moze priustiti. A uz to i da kompletno napirlitani idu da - izbace djubre.

 

Zato mi je i smesno kad neko kaze da su devojke u Beogradu lepse obucene nego ne znam gde. To je uvek deo zbuna za strance kad dodju, svi napirlitani sede u kaficima i pijuckaju pice, a ne mogu kucne racune da plate. To je kad je bitnija forma od sustine.

Necu ni da ulazim u stav da zena treba da bude uvek doterana, koji ipak ima izvor u patrijahalnom okruzenju :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

@Angelia sta da ti kazem, kod tebe nema nista da ne valja u AmeriKi 🙂 kao sto nema nista da valja kod nas :classic_unsure:

Sve je crno-belo, ali je valjda tako dobro za tebe:smiley33:

 

Opet? 😂

Svaki put kad kazem da nesto ne valja na Balkanu treba da ispostavim listu sta ne valja u US? Ako stavim disclaimer u potpis "Nije da je sve u US savrseno" oce to da te zadovolji :wicked:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Oduvek sam smatrala taj mentalitet "obukla Kavali a kuci nema sta da jede" glupim, i jednom od najgorih odlika Balkana.

Sto bi rekla moja baba "sva se napirlitara a crno ispod nokata".

Vise mi se dopada pragmaticni americki mentalitet.

 

ne zavrsava to na pantalonama. kupuju se / voze se najnoviji ultrabesni tenk-autobus automobili, a nema se djeci za skolske knjige, pa cak ni za (kvalitetnu) hranu. i onda se vozika tim brca-buraz vid mog merdze cudima od 500m do maksimalno 1.5km do posla / radnog mjesta (ili kafica) u gradu. to je ta famozna Palanka o kojoj diskutiramo na drugom topicu.

 

...

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Amigo said:

@Angelia sta da ti kazem, kod tebe nema nista da ne valja u AmeriKi 🙂 kao sto nema nista da valja kod nas :classic_unsure:

Sve je crno-belo, ali je valjda tako dobro za tebe:smiley33:

 

Ja bih to rekao drugacije: ono sto ne valja u Americi ima ga, da ne valja, i kod nas.

Ali ono sto ne valja kod nas, toga slabo ili nikako nema ni u Americi ili Kanadi ili Australiji.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Angelia said:

Opet? 😂

Svaki put kad kazem da nesto ne valja na Balkanu treba da ispostavim listu sta ne valja u US? Ako stavim disclaimer u potpis "Nije da je sve u US savrseno" oce to da te zadovolji :wicked:

 

Ne treba da se pravdas, to je samo jedan kompletan utisak na osnovu tvojih postova.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

Ja bih to rekao drugacije: ono sto ne valja u Americi ima ga, da ne valja, i kod nas.

Ali ono sto ne valja kod nas, toga slabo ili nikako nema ni u Americi ili Kanadi ili Australiji.

 

i opet se tu vracamo na moju (prastaru) molbu vama koji decenijama zivite na Zapadu da otvorite poseban topic, gdje bi se takve (istinske) razlike taksativno nabrojale i prodiskutirale. takav topic bi, po mom skromnom misljenju, bio daleko najveci doprinos vas koji zivite na Zapadu ovim palanackim prostorima. 

 

...

 

zasad je sve u magli. moze ovo, moze ono, ma ima toga svugdje, ne zna se, tesko je ocijeniti, itd.itd.

palancani obozavaju maglu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vjekoslav said:

 

i opet se tu vracamo na moju (prastaru) molbu vama koji decenijama zivite na Zapadu da otvorite poseban topic, gdje bi se takve (istinske) razlike taksativno nabrojale i prodiskutirale. takav topic bi, po mom skromnom misljenju, bio daleko najveci doprinos vas koji zivite na Zapadu ovim palanackim prostorima. 

 

...

 

zasad je sve u magli. moze ovo, moze ono, ma ima toga svugdje, ne zna se, tesko je ocijeniti, itd.itd.

palancani obozavaju maglu.

 

Koliko god dobronamerno  da si to rekao, to je nemoguc zadatak.

 

Uzmi ovu karikaturu za ilustraciju: kroz SKJ (Savez komunista Jugoslavije) je proslo 2 miliona ljudi. Ali nisu svi prosli isto. Neki zaglavili Goli otok, neki skrajnuti, neki unisteni i  licno i porodicno, neki prosperirali.

 

Sigurno, iseljenje iz SFRJ nije svima donelo isto. Pa vidi ili pogodi onda kakav bi to topik bio.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ne zavrsava to na pantalonama. kupuju se / voze se najnoviji ultrabesni tenk-autobus automobili, a nema se djeci za skolske knjige, pa cak ni za (kvalitetnu) hranu. i onda se vozika tim brca-buraz vid mog merdze cudima od 500m do maksimalno 1.5km do posla / radnog mjesta (ili kafica) u gradu. to je ta famozna Palanka o kojoj diskutiramo na drugom topicu.

 

...

U pravu si - to je ta palanka. Istovremeno i kult da pokazujes stalno neku bolju sliku nego sto stvarno jeste.

Negde sam ja to pominjala na emigraciji, da se recimo ovde u US ljudi hvale kako su napravili dobar dil u kupovini pa su umesto $100 nesto platili 20. A u SR kad cujes svi platili 150 ..... barem kad su u pitanju te stvari koje kao pokazuju koliko mozes da priustis.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Yoyogi said:

Koliko god dobronamerno  da si to rekao, to je nemoguc zadatak.

 

Uzmi ovu karikaturu za ilustraciju: kroz SKJ (Savez komunista Jugoslavije) je proslo 2 miliona ljudi. Ali nisu svi prosli isto. Neki zaglavili Goli otok, neki skrajnuti, neki unisteni i  licno i porodicno, neki prosperirali.

 

Sigurno, iseljenje iz SFRJ nije svima donelo isto. Pa vidi ili pogodi onda kakav bi to topik bio.

 

niposto lak zadatak, toga sam itekako svjestan. medjutim pretpostavljam da bi se kroz neku argumentiranu diskusiju ipak na koncu doslo do (nedvosmislenih) zakljucaka o neizostavnim stavkama / jasnim uzrocima koje Zapad uistinu razlikuju od exYu prostora, odnosno cine ga mjestom za zivot dostojnim covjeka.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Vjekoslav said:

 

i opet se tu vracamo na moju (prastaru) molbu vama koji decenijama zivite na Zapadu da otvorite poseban topic, gdje bi se takve (istinske) razlike taksativno nabrojale i prodiskutirale. takav topic bi, po mom skromnom misljenju, bio daleko najveci doprinos vas koji zivite na Zapadu ovim palanackim prostorima. 

 

...

 

zasad je sve u magli. moze ovo, moze ono, ma ima toga svugdje, ne zna se, tesko je ocijeniti, itd.itd.

palancani obozavaju maglu.

 

Interesatna ideja samo ne znam da li je izvodljiva. Recimo nije da u US nema rednekova koji ce uzeti onaj najveci truck pa na njega jos dodati monster tockove....medjutim to nije dominantan mentalitet.

Ja sam vise puta probala da objasnim da to krece od mentaliteta, i to se sve zavrsi optuzbama kako "mi" mislimo da smo bolji.....

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

niposto lak zadatak, toga sam itekako svjestan. medjutim pretpostavljam da bi se kroz neku argumentiranu diskusiju ipak na koncu doslo do (nedvosmislenih) zakljucaka o neizostavnim stavkama / jasnim uzrocima koje Zapad uistinu razlikuju od exYu prostora, odnosno cine ga mjestom za zivot dostojnim covjeka.

 

 

Jednostavno, vladavina  prava, zakona.

Suprotno tome je vladavina jacega, kao zveri u dzungli koje imaju instinkt da prezive, pa gde jaci zivot pojede slabijeg od sebe.

Samo pogledaj, ne samo ti, nego i ostali clanovi Foruma koliko smo daleko od toga.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Vjekoslav said:

 

i opet se tu vracamo na moju (prastaru) molbu vama koji decenijama zivite na Zapadu da otvorite poseban topic, gdje bi se takve (istinske) razlike taksativno nabrojale i prodiskutirale. takav topic bi, po mom skromnom misljenju, bio daleko najveci doprinos vas koji zivite na Zapadu ovim palanackim prostorima. 

 

Manje-vise isto ti je to i na Zapadu, samo sto se vrti vise para. Vise para za sve, odmah je manja korupcija, a to je osnova svih problema.

Moje misljenje je da je u siromasnijim drustvima nemoguce da se bori protiv korupcije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Yoyogi said:

 

Jednostavno, vladavina  prava, zakona.

Suprotno tome je vladavina jacega, kao zveri u dzungli koje imaju instinkt da prezive, pa gde jaci zivot pojede slabijeg od sebe.

Samo pogledaj, ne samo ti, nego i ostali clanovi Foruma koliko smo daleko od toga.

I poznavanje obaveza, postovanje rada ....

Link to comment
Share on other sites

Metalurgija SFRJ> zelezare Jesenice, Ravne na Koroskem, Split -Sisak, Zenica, Smederevo, Niksic Skopje,

Brodogradnja SFRJ Uljanik Pula, 3.maj Rijeka,Brodosplit,

Metalski kompleksi- MIN NIS, Prva Petoljetka, Sever, Koncar, Litostroj, IMT< IMR, Bane Sekulic, 14. Oktobar, RAdoje Dakic, BAgat...

Gradjevinarstvo...Rad, Energoinvest, Energoprojekt, ...hidrogradnja-sijaset hidroelektrana u zemlji i inostranstvu, Libija, Irak itd.

 

Samo prvi niz u metalurgiji govori koliko je kompleksna i zahtevna proizvodnja radjena po svetskim standardima a na osnovu nje i sve ostalo sto moze da se na bazi toga razvije u proizvodnji. Srbija danas? ....ni zice za kablove u Sevojnu da razvije od lima iz Smedereva. Salim se, ima taman toliko.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Darth Bane said:

Pa i to je jedan od mitova- da se u bivsoj Jugi zivelo Bog zna kako dobro! Evo ja cu u par reci to da demantujem.

Znaci ostavimo po strani politiku, diktaturu, ideolosku indoktrinaciju itd. Cisto zivotni srandard.

A bez obzira na sve probleme koje imaju i Srbija, i Hrvatska i Bosna .... danas se ipak zivi bolje.

Odlazak na godisnji odmor na more: islo se i tada i sada. Samo sto se tada islo uglavnom na Jadran i tu i tamo u Grckoj. Danas ljudi odlaze i u nekim daljim destinacijama tipa : Tunis, Spanija , Turska!  

Zatim, tada je bilo puno domacinstava bez auta. Mnogi nisu mogli da priuste ni ficu ili stojadina. Danas svaka susa vozi auto.

Dalje, ljudi se danas bolje hrane jer imaju vec izbor. Ima hrane kako domace tako i iz uvoza. Nema nestasica - i pored ekonomske krize. A tada ih je bilo!

Dalje: odeca i obuca. Tada se neko ko je npr nosio Levis farmerke smatrao burzujem. Danas svaka dzudza nosi Levis. 

Itd. 

sto nisi nastavio dalje...danas niko ne radi,svi imaju plate da mogu triput na letovanje u sezoni, nekad su svi radili u fabrikama, danas svi odlaze na rad u inostranstvo...nekad se skolovalo samo na drzavnim univerzitetima, danas se skoluje i na privatnim i ima dvadeset puta vise tv kanala plus raznih rijalitija itd. Napredno napredno nema sta...inace danas niko ne moze da nabavi LEvis original ili dobre farke da necemu valjaju, samo neke frulice i strech a dzudze nose svasta od fenseraja...

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Janne240 said:

... metalurgija SFRJ> zelezare Jesenice, Ravne na Koroskem, Split -Sisak, Zenica, Smederevo, Niksic Skopje,

... brodogradnja SFRJ Uljanik Pula, 3.maj Rijeka,Brodosplit,

... metalski kompleksi- MIN NIS, Prva Petoljetka, Sever, Koncar, Litostroj, IMT< IMR, Bane Sekulic, 14. Oktobar, RAdoje Dakic, BAgat...

... gradjevinarstvo...Rad, Energoinvest, Energoprojekt, ...

... srbija danas? ....ni zice za kablove u Sevojnu da razvije od lima iz Smedereva...

 

Opet ista zalopojka.

:classic_sad:

Sve to nabrojano je bilo neefikasno / preskupo / zivotarilo na kreditima i zatvorenom trzistu i abnormalim carinama.

Nekonkurentno, sa viskom radne snage (trebala je drzavi za placanje 'doprinosa', a ne zbog zdrave ekonomije)

Vecina od toga - 'politicke fabrike' stvorene na osnovu voluntaristickih odluka, u cilju 'razvoja' lokalnih vukojebina.

Jedna polurazvijena zemlja sa 8 'zelezara'? / 5 'brodogradilista', republickim tzv. 'metalskim kompleksima' / gomilom 'dundjerskih firmi' za socijalizaciju otpalih sa motike / 'hidrogradnja' prema stranim projektima i sa stranom opremom?

Pa srafcigerski 'automobilski kompleks', pa 'elektronski kompleks' ...

Politicka fabrika u Sevojnu - 'Krcunovo cedo', ono nesrecno Smederevo - kad im je receno: 'a sto ne radite grozdje' - a oni culi 'gvozdje'?

:smiley5:

 

Zapad je to trpeo i placao sve dok je Ex_Yu fufa zadizala suknjice i levo i desno, a kad je ozgustirao, sutnuo je na ulicu, gde je i pripadala od samog pocetka.

 

Vecita bubuljicarska prica o 'industrijalizaciji', koja je, reklo bi se trebala da ima neku ideju, neki cilj - kad ono samo balkanski, vukojebinski neo-staljinizam & petoletke. Gde je 'djurdijanca' zamenio 'zagorec'.

E do moga!

:hammer:

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

 

Ne treba da se pravdas, to je samo jedan kompletan utisak na osnovu tvojih postova.

 

Malo sam bila u zurbi jutros, petak je, pa nisam htela na ovo da odgovaram.

Ja uopste ne osecam potrebu da se pravdam, samo mi smesno da ti stalno to zahtevas. Stvarno je besmisleno da ja ulazim u neki "kompletan utisak" koji ti imas. Ne znamo se.

Kad komentarisem nesto sto mi smeta na Balkanu, uglavnom je nesto sto mi je smetalo celog zivota tamo, svesno ili nesvesno (mislim kad nisam tacno mogla da odredim sta mi tu smeta u odredjenoj pojavi).

Realno, naravno da mi US vise odgovara i da mi je tu okruzenje koje mi se vise dopada, jer sam tu zemlju izabrala - u SR sam rodjena sticajem okolnosti.

 

 

Ja sam vec predlozila da se otvori jedan topik kako zamisljamo forumase - jer mislim da bi bilo zabavno da vidimo koliko imamo pogresnih utisaka na osnovu pisanja.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Vjekoslav said:

 

i opet se tu vracamo na moju (prastaru) molbu vama koji decenijama zivite na Zapadu da otvorite poseban topic, gdje bi se takve (istinske) razlike taksativno nabrojale i prodiskutirale. takav topic bi, po mom skromnom misljenju, bio daleko najveci doprinos vas koji zivite na Zapadu ovim palanackim prostorima. 

 

...

 

zasad je sve u magli. moze ovo, moze ono, ma ima toga svugdje, ne zna se, tesko je ocijeniti, itd.itd.

palancani obozavaju maglu.

 

Kao sto yoyogi rece, ima nas svakakvih. Ja bih dodao jos jednu: da bi uvideli pravu razliku, mi koji smo na Zapadu bi trebali da se vratimo u zemljama poekla (republika bivse SFRJ) i da tamo zivimo i radimo jedno godinu-dve dana . Tek tada bismo uvideli pravu razliku. Ovako ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...