Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

7 hours ago, slavisa said:

Smesno je napisati da je usisivac sloboda bio usminkana kopija iz DDR, a ne napisati da su Dacia usminkana kopija iz Francuske, ili Skoda usminkana kopija iz Nemacke. isto sra.e a drugo pakovanje 😉

 

a esi znao da je famozna njemacka Buba VW usminkana kopija ceske Tatre T97?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tatra_97#Resemblance_to_Volkswagen_KdF-Wagen

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Janne240 said:

... procitajte taj stariji tekst u Vremenu,  tematski pokriva osnovne teze a nije tezak ne trazi neko veliko teorijsko predznanje, ilustrativan je i odlicno sazima glavne probleme razvoja.

 

 

Tekst je obicno naZiJonsko djubre za neo-etatistickim / neo-staljinistickim smekom.

To treba procitati kriticki, gde su se 'istrazivaci', koji kao da su pobegli sa ovoga treda, vise puta izlanuli i rekli nesto sto pobija samu sustinu teksta, razotkriva namere.

 

Ta tzv. 'industrijalizacija' po Dzugasvilijevom modelu 'petoljetki', bila je samo pljackasko prelivanje sredstava od seljaka u neke promasene, somnanbulne 'industrijske gigante', nedonoscad koja je trenutno pandrknula cim su ih izvadili iz 'inkubatora sa stranim kreditima'. Napravili neke 'poljoprivredne kombinate', pouzdali se u dogovornu (citaj - 'plansku ekonomiju'), kad ono OOUR 'proizvodnja kukuruza' hoce da OOURu 'uljara' prodaje kukuruz po trzisnoj / svetskoj ceni, a ne po 'dogovornoj'. Pa se onda zavade OOUR 'levo krilo' i OOUR 'desno krilo', pa OOUR 'tehnicko odrzavanje' trazi iste plate kao OOUR 'tehnicki razvoj' ... da ne nabrajam dalje. Jednom reci - ti 'samoupravljaci' su se poneli kao obicna rulja, gde je svako hteo da otme, a niko da bude odgovoran, sto je, neminovno, moralo da dovede do posledica koje smo gledali ('drzavnih udara'), u TV direktnom prenosu, kako rece Radovan III - 'u koloru'!

:classic_cool:

Neke godine propasti, sa delegacijom nekih rusa (naftasa) koji su hteli da kupe 'Grmec' (onaj sto je proizvodio podne obloge') obidjemo fabriku i vidimo haos. Sve propalo / zahrdjalo. Masine stoje. A neki lik kaze - fabrika je bila projektovana za toliko miliona kvadrata podnih obloga, da je mogla da snabdeva citavu Ex_Yu, ali da se sve podne obloge menjaju jednom godisnje! Ti ruski likovi nista nisu kupili, rekli - ovo je za staro gvozdje, a nemci nam nude novu fabriku, pa jos i na kredit. Normalno da je 'Grmec' pandrknuo, da i ne spominjem onaj tuzni slucaj sa proizvodnjom 'raketog goriva' sto se nadaleko culo. 

I sada kad se citaju vesti po srBiji - ili malinari ili 'namenska'!

:hammer:

 

Nostalgicarska i etatisticka velikosrBska prica, a pogotovo blebetanje jadne budaletine 'prof. O. Kovaca' - to je da se covek prenerazi, odlicna je ilustracija zbrckanog, lazljivog uma, poremecenog sistema vrednosti i propale ideologije. Ta tzv. 'Jugoslavija' ocigledno nikome nije trebala osim srbiji da se nasloni na nju i izigrava neki faktor. To je trajalo dok A. Markovic, koga u tekstu pljuju (secam se njegove poslednje izjave kad je napustao SIV - 'nisam hteo da potpisem ratni budzet'), nije ukinuo 'kliring & sticovanje' i ta lazna industrija se zarusila kao prenapuhani 'Agrokomerc'. Vrhunac lupetanja tog pajaca Kovaca i one budaletine sto je zuborila o 'divljem / predatorskom kapitalizmu' - je tvrdnja da je inflacija bila izazvana spoljnjim sankcijama.

To nisu nikakvi ekonomisti, to su vasarski sibicari.
 

U osnovi nakaznog sistema bio 'mraksizam', jer da nije tako - sto ga se nisu odrekli kad su videli da sistem propada?

'Trzisna privreda' - to je bila laz za MZ i bacanje peska u oci, samo pokusaj prikrivanj principa 'trange-frange'.

I kada se dogodila 'privatizacija' strani partneri su dosli i izbirljivi kupili samo ono sto im odgovara - cementare, fabrike vode, pivare, konditore i jos ponesto. Propali giganti' sa masom nepotrebne radne snage im ne trebaju. Nije to bila 'losa privatizacija' zato sto nije imalo sta da e privatizuje. To je bio jedan veliki 'socijalisticko-samopupravni' otpad.

 

Normalno da je selo bilo upropasteno, seljak osiromasen, proizvodnja ljosnula, a tzv. 'industrijski giganti' su se namerno punili seoskim zivljem, tzv. lose placenom 'radnickom klasom', kojoj su formirali stotine 'autobuskih / autobusnih frmi' da ih iz vukojebine prebace u 'fabriku'. Kad to vise nije moglo - vec je bilo strajkova na stotine, i kada je drustvena tenzija narasla do pucanja, sto u 'clanku' ne spominje - preko milion tih nesretnika je ekspedovano za Evropu i svet, gde su se pokazali kao vrlo pristojni i dobri radnici. Ovde nisu valjali zato sto je sistem bio ideoloska nakaza.

 

Normalno da je taj gastoski svet video napolju kako se zivi, pa i on pozeleo (i da se obuce, i da kupi po kuci, i da se malo provede lalp bi on hteo a nekako mu diriguje 'sindikat' i globi drzava abnormalnim nametima, a da bi ga vezali za rodni kraj, gde su ga redovno pljackali 'samodoprinosima' - nisi mogao izvaditi nijedan dokument a da nisi pokazao potvrdu da si platio 'harac', dali su mu da pravi vikendice, da ga vezu za 'rodnu grudu', pa i da je na taj nacin razvija, dok je pomahnitala drzava, jureci nizbrdo ka raspadu, paradirala, ulupavala novac u zlocinacku vojsku i policiju, samo u zelji da zadrzi vlast. Kad je videla da i to hoce da nestane, brze-bolje se prebacila na naZiJon i tu je 'samoupravno-socijalistickoj' sreci & progresu dosao kraj.

Motkom za vrat su to zatukli, zaboravili sva obecanja, da ne kazem koliko nesretnika zavrsilo po raznim grobnicama, u invalidskim kolicima i van ovih vukojebinskih ludara.

 

Nema sta da mi kaze tekst u 'Vremenu' - nostalgicarsko / ideolosko / naZiJonsko mrsomudjenje, a za 'statistiku' se dobro zna - ona se pravila po potebi.

Bljak!

:puke:

 

...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, slavisa said:

Nisam znao.
Ali eto još dokaza da je svako pravio neke svoje ušminkane verzije emoji2.png

 

sve je to u redu. mislim, nije u redu kad Njemacka okupira Cehoslovacku umjesto da isplati odstetu Tatri za kradju prototipa T97,  ali mislim generalno na tu pricu o kopijama / usminkanim verzijama.  ako su legalne, i ako se dva gospodarska subjekta / partnera tako dogovore, sve ok. nije u tome bio problem SFRJ ekonomije. to si lijepo primjetio.

 

Saponia i dan danas placa licencu svojim inostranim partnerima za svoje temeljne proizvode.

btw, vezano za to, evo price o jednom Dortjolcu i osjeckoj Saponiji.

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/posljednji-parfemist-balkana/189760/

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Statistika je zvanicna i predstavlja deo redovne publikacije zvanicne ustanove, nije se radila po "politickoj" narudžbi, vec sistematski i relevantno.

 

Tekst nije ni namenjen tebi, vec onima koji iole prate neke osnovne koncepte u diskusiji.

(Ti bi nafilovao i bubamaru da lici na balon svojim prenatrpanim postom).

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

To je najobicnija glupost da je SFRJ bankrotirala. Imao sam i prije neke slicne privatne rasprave i kada pitam za neki dokaz, onda mi poture neki Blog :classic_biggrin:

Dajte se uozbiljiti, drzava koja je bankrotirala organizuje zimsku Olimpijadu, pa onda Univerzijadu, pa je u najuzem izboru za ljetnu Olimpijadu.

Osamdesetih sam bio ucenik u srednjoj skoli, zatim student i na kraju i zaposlen, tako da se dobro sjecam svega i nema govora o bilo kakvom bankrotu.

Druga stvar su bile neke povremene naopake mjere SIV-a, tj tadasnje vlade, da se stedi i ne trose devize na kafu i slicno, ali treba se naglasiti da je to sve bilo samo povremeno.

Krajem osamdesetih, nema sta nije bilo po prodavnicama.

 

 

Sa ovim bih se slozio. Zalosno je da nije stvoren bolji sistem, tj da se ta kraduckanja i muljaze suzbiju, otislo se u jos gorem pravcu, tako da je objektivno privredni kriminal iz socijalizma, prema ovom sadasnjem, kao i neodgovornost, djecija igra.

Politicari su imali dobar stan, vikendicu i golfa dizela i to je manje vise to,

Sada npr imamo jednog Milu Djukanovica koji nije imao nista, a sada ta familija vrijedi nekoliko stotina miliona evra. I tako po cijelom tom prostoru, nije ni cudo sto  ljudi masovno odlaze, kada su gradjani surovo opljackani.

 

 

Jasno je zasto je unisten taj aerodrom tokom rata, nema potrebe da se o tome pise.

Svi ti podzemni objekti jesu bili bacanje para sa danasnje tacke gledista i u opste, ali to je tada bio trend u cijelom svijetu, svi su gradili takve objekte zbog straha od nuklearnog rata.

To samo potvrdjuje, koliko je u stvari to sve bilo glupo, kao i koliko uopste ljudski rod ulaze u naoruzanje, koje kao i ova sklonista, vremenom zastarjeva i odlazi na otpad, ali to je vec neka druga prica.

...Amigo, nije pitanje da li je unisten objekat tokom rata ili zbog loseg upravljanja, i da li je rat uopste besmislen, vec ume li jedna država aktivno da raspolaže sa imovinom ako njena namena bude promenjena-propala investicija. U tom smislu je išlo pitanje, iako Željava možda nije takav primer.

Link to comment
Share on other sites

 

Zeljava je los primjer, dajte neki drugi, mada ja uopste ne sporim da je toga bilo, niti tvrdim da drustvo nije bilo zrelo za reforme. Cilj ovog topika za razumne ljude nije ni da velica, niti da obezvredjuje sve sto se uradilo, nego prosto da se vide neke cinjenice, sta je sve bilo u stanju da se proizvede u toj drzavi i da se uporedi sa sadasnjim stanjem.

 

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Janne240 said:

... statistika je zvanicna i predstavlja deo redovne publikacije zvanicne ustanove, nije se radila po "politickoj" narudžbi, vec sistematski i relevantno.

... tekst nije ni namenjen tebi, vec onima koji iole prate neke osnovne koncepte u diskusiji ... 

 

Aha.
Pricaj mi nesto o tome, posebno o 'zvanicnoj / relevantnoj ustanovi' koja veze nije imala sa 'politikom'.
Samo sto se bavila sistematskim lazima.
:hammer:
'Osnovni koncepti u diskusiji'?
Ovo tuzno mrsomudjenje nekolicine 'jugonostalgicara', kad je sve bilo bolje, a oni bili lepsi & pametniji?

Btw, ovo nije tvoj blog ovo je 4um.
 

3 hours ago, Janne240 said:

... nije pitanje da li je unisten objekat tokom rata ili zbog loseg upravljanja, i da li je rat uopste besmislen, vec ume li jedna država aktivno da raspolaže sa imovinom ako njena namena bude promenjena-propala investicija ... 

 

Koja 'drzava' / cime da raspolaze?

:classic_blink:
Pa ta propala drzava je pokupila svo vojno gvozdje u koje je ulupala silne pare, pa deo unistila, a ostatak pretopila. Sto nije mogla da odnese, to je unistila po principu - kad nece biti moje, nece ni vase!
Banda zlocinacka!

 

A da to njesra nikome nije trebalo i da se za kratko vreme ta 'investicija' kao i mnoge druge pokazala totalno promasenom - to je svakome jasno, osim nekolicini likova koji i dalje bazaju po laznoj proslosti.

 

3 hours ago, Amigo said:

... pusti Kinika, on je tu samo da minira topik svojim nemustim sklopom rijeci i recenica, gdje po pravilu nema nikada nikakvih cinjenica, nego tako, neko sjecanje, ja jednom bio tu i onda kaze meni tamo neki i sve tako u krug...

... cilj ovog topika za razumne ljude nije ni da velica, niti da obezvredjuje sve sto se uradilo, nego prosto da se vide neke cinjenice, sta je sve bilo u stanju da se proizvede u toj drzavi i da se uporedi sa sadasnjim stanjem... 

 

Nista ne miniram, samo sam izneo vise nego relevantne cinjenice i ismejao jugo-nostalgicarske / soc-samoupravne 'krike & podrigivanja'(hint: 'bolikitina' rubrika 'odjeci i reagovanja'). 

Cinjenica ima itekako.
Cilj ovog topika, koliko se vidi, je zamajavanje, prodaja M. za B. i prizivanje u 'svetlu proslost'. 
Samo da mi je znati a zasto je tako brzo ljosnula? Zamisli - 'organizovala olimpijadu', neko kupio prve cipele / odelo / zaposlio se. No to nije trajalo dugo - razbucase sve objekte posle nastavka 'olimpijate'! Mozda da kacim neku fotku? 
Mislim da nema potebe.

 

Jednostavno ta smrdljiva pomijara, sve sa propalim firmama, politickim rezimom i zlocinackim organizacijama - vojskom policijom i sluzbom je losnula, transformisala se u nesto neprepoznatljivo, dok zabludeli kompleksasi & ostali pogubljeni nostalgicari bazaju po rusevinama i otpadu u potrazi za suvenirima.
:hammer:

A neki bi da se bave 'sadasnjim stanjem', sve hvaleci 'predjasnje stanje' iz koga su izmestili debelo meso preko Okeana.

How convenient!

 

...

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

prosto da se vide neke cinjenice, sta je sve bilo u stanju da se proizvede u toj drzavi i da se uporedi sa sadasnjim stanjem.


jasno je to, medjutim takve usporedbe moraju imati neku unutrasnju ekonomsku i sociolosku logiku, a ne da se, posve lenjinisticki und revolucionarno, analizira danasnja privreda po nekadasnjim republikama kao da je ona pala s Marsa. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, demag said:

 

 

Znam da je, zato ću pisati o svakodnevnoj krađi, koju su svi koristili.

 

Dizanje kredita za stan a plaćanje žvakača "čunga-lunga".

Kredite su davale Banke

Banke su bile u vlasništvi RO (Raznih "Radnih organizacija"/firmi)

RO su bile u vlasništvu radnika.

Radnici su opljačkali sami sebe i svoje RO. Njihova firma im je dala 100.000 DEM za stan a oni su njoj platili 10 jaja ili Kiki bombone. A ovih 100.000 DEM je sitniš u rangu mlinca za kavu?

 

............

 

Uglavnom, SFRJ je bankrotirala i to što ti tražiš linkove i potvrdu toga, možda je najgore što se dogodilo.

Našu vlastitu neodgovornost i muljaže, uspijeli smo novim generacijama prezentirati kao nešto dobro. Žalosno

 

 

 

 

Zalosno je sto je ex-yu prostor prepun mladih ljudi koji stvarno veruju da su se u SFRJ otkupljivali stanovi za kutiju zvaka. I jos zalosnije sto takvi to sad prezentuju novim generacijama kao nepobitnu cinjenicu. Pitam se samo sta ce te jos novije generacije dodati ovoj horor prici o SFRJ i na sta ce sve to liciti za narednih 20-30 godina.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...

 

Ljudi jesu na pocetku placali povecu ratu - skoro celu platu, da bi se na kraju, posle vise inflacija, to svelo na paklicu cigareta. U tome je bio problem. Nije bilo indeksacije.

Nije bilo indeksacije ni za privredne subjekte - i oni su na kraju vracali smesne rate kredita, ako su bili pametni pa ih uzeli u dinarima. A ako su ih uzeli u valuti - tu je vec bilo problema.

Tu je bio jos jedan problem - neka mala firma je imala manje sansi da nekome da kredit - nije imala odakle, a vece firme su se ponasale komotnije. Znam jednu firmu u kojoj sam radio, da su pred raspad imali sve zaposlene obezbedjene stanovima, pa cak i nekoliko stanova 'u steku', koji su cudesno nestali tokom 'sankcija'.

 

A ovo za ratru od paklice cigareta - to znam sigurno.

Jedno profesor na fakultetu, drugo inzenjer u nekoj fabrici - uzeli su kredit, malo se stisli u pocetku - zadnje rate bile su komicne.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Covek pise o masovnom otkupu stanova od strane obicnih radnika, a to nije bilo u SFRJ nego posle nje, u pohajducenim joj naslednicama.

Naravno da mozemo u sitna crevca, jer je u toj SFRJ cvetala korupcija, bas kao i pre i posle nje na brdovitom Balkanu, to nije nista novo. Ali govoriti o masovnom otkupu stanova za kutiju zvaka u SFRJ, pa jos kao o razlogu za bankrotstvo drzave, za to stvarno treba biti jako mlad i ispranog mozga.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3D-zGmd8npbPE&ved=2ahUKEwjXj5rW5rvjAhUDEnIKHQlCCLEQtwIwB3oECAMQAQ&usg=AOvVaw1mvw4EJYcrqJdd2pu1Ppgo

 

Moja nocna mora iz ex-yu:

Budim se ujutru, a tog dana imamo kontrolni iz Mehanike, kod profesora Topalovica - zvanog "Topal"!!! Koji je bio " strah i trepet"! 

Palim televizor i ono: Leb i Sol- "Istok - Zapad Telepatski"! 

Ova muzika mi se urezala u secanje!!! 

Edited by Darth Bane
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

Covek pise o masovnom otkupu stanova od strane obicnih radnika, a to nije bilo u SFRJ nego posle nje, u pohajducenim joj naslednicama.

 

pa ni meni nije jasno kad se taj masovan otkup (tzv. drustvenih) stanova u Hrvatskoj za paklicu cigareta dogodio. ja znam da su moji starci dobili pravo (prvenstva) na otkup stana u kojem su zivjeli tek tamo negdje 1992. godine, ako ne i kasnije. medjutim, sjecam se da je cifra bila pogolema. i da ratna steta (2 granate direktno u krov, 2 u dvoriste) uopce nije bila priznata, dakle da su to sami coltali. pa kad je to moja stara rekla tipu u toj nekoj komisiji, on joj je odgovorio da ako ona nece, ima ko hoce, i da ne razmislja predugo. nisam siguran, morao bih provjeriti, ali cini mi se da stari jos uvijek otplacuje taj stan.

 

paklica cigareta?

huh.

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno nije ovde nikakav jugonostalgicarski koncept, barem ne kod mene, osvrt na vreme jedne zrele drzave i uporedjenje sa jednom drzavom koja je minijaturna u politickom znacenju i ekonomskoj snazi vrlo je uocljivo i bez ideoloskog ili nekog drugog razloga..

 

To su cinjenice, refence RZsa statistiku nisu plod politickog lakiranja, nego merljivi i uporedivi podaci, jasni i objektivni, nazalost vrlo nepovoljni po strukturu privrede Srbije od 2000 naovamo (naravno nisam dao link da bi sada neko provodio sate citajuci takve podatke, vec da se u pregledu tih stvari malo obavesti).

 

Pricom o korupciji, krizi morala, ratu i ostalom kao trajno izmenjenom sistemu vrednosti i svemu ostalom necu puniti svoje postove, niti cu pisati o tako negativnim pojavama kao specifikumu ovog prostora, prosto nije Zapad izrastao bez devijantnih pojava a u svemu sto se ovde dogadjalo itekako je imao svoj udeo.

 

I SFRJ i RSrbija su tvorevine na istom prostoru sa mentalitetom naroda koji ga i danas sacinjavaju i vlasti koja tome narodu donosi i stetu i licemernu ideju napretka.

 

Baviti se proslim poretkom kao nerealnim, istorijskom zabludom, isto je neposteno kao i zagovarati novu vrstu poretka kao jedino mogucu i bolju od proslosti.

 

Objektivno uporediti dve vrste sistema, ocigledno je moguce i isto tako moguce vrlo otvoreno reci sta danas nije ni priblizno onome sto je nekada bilo, kao sto ni ono sto nekad nije bilo dobro nije moguce popraviti ni danas.

 

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa ni meni nije jasno kad se taj masovan otkup (tzv. drustvenih) stanova u Hrvatskoj za paklicu cigareta dogodio. ja znam da su moji starci dobili pravo (prvenstva) na otkup stana u kojem su zivjeli tek tamo negdje 1992. godine, ako ne i kasnije. medjutim, sjecam se da je cifra bila pogolema. i da ratna steta (2 granate direktno u krov, 2 u dvoriste) uopce nije bila priznata, dakle da su to sami coltali. pa kad je to moja stara rekla tipu u toj nekoj komisiji, on joj je odgovorio da ako ona nece, ima ko hoce, i da ne razmislja predugo. nisam siguran, morao bih provjeriti, ali cini mi se da stari jos uvijek otplacuje taj stan.

 

paklica cigareta?

huh.

 

To je bilo u Srbiji tokom devedesetih za vrijeme ogromne inflacije, prakticno Milosevic je podijelio te stanove ljudima sa stanarskim pravom za dzaba, vjerovatno da bi tako privremeno smirio socijalne tenzije.

U Bosni i Hercegovini, tacnije u Federaciji, za RS ne znam kako je bilo, jer su moji starci imali stan u Federaciji, je bio drugaciji scenario, ali u sustini ista stvar, borcima su podijeljeni neki sertifikati, kao neki papiri od vrijednosti, koji su naravno bili bezvriedni, da bi onda uveli da se stanovi mogu otkupjivati sa tim papirima, koje su onda borci prodavali u bescijenje, ne znam sada detalje, ali npr stan se mogao otkupiti na taj nacin za 1000 maraka. Priznavao se i neki procenat na minuli radni staz, neka formula sve u svemu koja je bila jako povoljna za otkup, sto cak mislim da je i u redu, jer ljudi su izdvajali za stambeno od plata u vrijeme SFRJ.

Ipak ovo sve je bilo u post-SFRJ periodu!

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Amigo said:

To je bilo u Srbiji tokom devedesetih za vrijeme ogromne inflacije, prakticno Milosevic je podijelio te stanove ljudima sa stanarskim pravom za dzaba, vjerovatno da bi tako privremeno smirio socijalne tenzije.

 

znaci ovaj slucaj

 

Quote

 

Pre svega - taj 'drzavni stan' sam kao i mnoge stotine hiljada bivsih 'radnih ljudi' u Ex_Yu otkupio.

Mojim parama

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se ne moze reci da je stan bio drzavni. Stan je bio u vlasnistvu preduzeca, a preduzece je bilo Organizacija Udruzenog Rada, predpostavljam da se htjelo napraviti neka vrsta socijalistickog dionicarskog drustva.

Ovo kvotovano ti i bas ne razumijem sta si htio da kazes?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Vjekoslav said:

... znaci ovaj slucaj ... 

 

Ne znam zasto imas potrebu da krijes, niti zasto se uvek mucki / iz potaje 'vjekoslavenski' sunjas?

 

To sam ja napisao, ali to nije bio 'taj slucaj'.

 

Zateknem Late_Fathera i Late_Mother skroz zblanute - on pozurio da otkupi stan, pa, jer je pozurio da bude medju prvima - oni mu zveknuli neku cenu izmedju 3 i 5 tisuca SFr. Posto su im pare bile zarobljene na 'orocenoj stednji' :ajme: (ja to nikada, ali nikada u zivotu nisam radio - uvek drzao pare kod sebe) otisao sam, izvadio trazeni iznos i on je uplatio. Kasnije je Late_Father huktao jer se raspitao kod kolega koji su i vece stanove otkupili za manje para. 

Toliko o 'drzavnom stanu koji je Zlobimir prakticno podelio'.

 

Ne znam samo zasto bi to tebe zanimalo - nisam ucestvovao u ratu (bolelo me uvo za tudja 'ognjista'), ziveli smo u dve drzave, stekli ste neovisnost, imali svoju vladu i sabor - njima sve primedbe.

 

Ah, da.

I Late_Father i Late_Mother su bili veeeliki Zlobimirovi fanovi.

:classic_cool:

Tu bi sada trebao da citiram Chinaskyja / Puzigacu oko - 'ilovace na Lescu'.

Doduse, ovo dvoje je zavrsilo u 'kolumbarijumu na Novom groblju'.

 

...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:

 

Zalosno je sto je ex-yu prostor prepun mladih ljudi koji stvarno veruju da su se u SFRJ otkupljivali stanovi za kutiju zvaka. I jos zalosnije sto takvi to sad prezentuju novim generacijama kao nepobitnu cinjenicu. Pitam se samo sta ce te jos novije generacije dodati ovoj horor prici o SFRJ i na sta ce sve to liciti za narednih 20-30 godina.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

Covek pise o masovnom otkupu stanova od strane obicnih radnika, a to nije bilo u SFRJ nego posle nje, u pohajducenim joj naslednicama.

Naravno da mozemo u sitna crevca, jer je u toj SFRJ cvetala korupcija, bas kao i pre i posle nje na brdovitom Balkanu, to nije nista novo. Ali govoriti o masovnom otkupu stanova za kutiju zvaka u SFRJ, pa jos kao o razlogu za bankrotstvo drzave, za to stvarno treba biti jako mlad i ispranog mozga.

 

Uz dužno poštovanje,

Ja nigdje nisam spominjao otkup društvenog vlasništva (stanova), nego sam točno napisao KREDITI 

 

Krediti koji su se davali bez valutne klauzule uz inflaciju od nekih 13%/god

Što znači kredit bez valutne klauzule uz ogromnu inflaciju? Propast onog tko daje kredite a to su bile RO (Radne organizacije)

 

Što je običnu matematiku toliki problem prihvatiti? Ali stvarno, obična matematika, ništa drugo.

Imaš 100.000 DEM

Posudiš nekome da si kupi stan ili sagradi kuću

Taj ti vrati 20.000 DEM

A 80.000 DEM će stvoriti Isus, poput vina i ribe na svadbi u Kani?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

Ne znam sta se sporite, izgleda sa su svi sa otkupom stanova za male pare slicno prosli. Da je neko to nazvao pozitivnom tekovinom SFRJ, onda bi bilo mesta za pricu, svi znaju da to nije bilo to.

 

Ja još jednom napominjem da nisam spominjao otkup društvenog vlasništva, nego kredite RO za kupnju ili izgradnju nekretnine. Provjerio sam više puta i o tome sam pisao.

Otkup društvenog vlasništva se nije događao u SFRJ, nego kasnije.

 

Ti krediti i takvo ponašanje ljudi, nešto što je bio veliki uteg za poslovanje raznih tvrtki u društvenom vlasništvu.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, demag said:

 

Ja još jednom napominjem da nisam spominjao otkup društvenog vlasništva, nego kredite RO za kupnju ili izgradnju nekretnine. Provjerio sam više puta i o tome sam pisao.

Otkup društvenog vlasništva se nije događao u SFRJ, nego kasnije.

 

Ti krediti i takvo ponašanje ljudi, nešto što je bio veliki uteg za poslovanje raznih tvrtki u društvenom vlasništvu.

 

o kojim konkretno bankama govoris?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, demag said:

 

Ja još jednom napominjem da nisam spominjao otkup društvenog vlasništva, nego kredite RO za kupnju ili izgradnju nekretnine. Provjerio sam više puta i o tome sam pisao.

Otkup društvenog vlasništva se nije događao u SFRJ, nego kasnije.

 

Ti krediti i takvo ponašanje ljudi, nešto što je bio veliki uteg za poslovanje raznih tvrtki u društvenom vlasništvu.

 

Ti su krediti bili PRE onih otkupa u bescenje. Oni su bili u doba SFRJ. Ne znam kako su korisnici tih kredita prosli. 

Prakticno, svi zateceni u stanovima i sa stanarskim pravom i dokumentima, ko god da im ih je dodelio su ih "otkupili" u bescenje.

Ne secam se tacno cifre, stan dodeljen od strane firme mojim roditeljima 1980. oni su otkupili za nekoliko hiljada DM 1993. Nije bio nikakav kredit.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vjekoslav said:

 

o kojim konkretno bankama govoris?

 

ZABA je 1989god upisala 1287 poduzeća i SIZova i njihov temeljni kapital od 863 milje Marković dinara.

Zenimljivo, nije upisiala nekretnine i obrtna sredstva koje je sticala od 1914god

Ali to je već početak genijalne mafijaške privatizacije

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...