Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

zato sto si orjentirana na negativnosti. samo konstatiram, ne osudjujem. medjutim cak i nevezano za nas na ovom forumu, gdje ja sȃm ne mogu (niti imam takvu zelju) nadoknaditi kronican nedostatak forumasa iz drugih republika, u kojoj bivsoj republici se najvise zali za SFRJ? pa izgleda upravo u Srbiji.
 
 
 
Izvinjenje, sledeći put ću sve ravnopravno da izlistam. Opet dolazimo u situaciju, da "lično" mislim da je ipak Srbija pobednik u bici nerada i korupcije.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

ta utrka i dalje traje, tesko je predvidjeti pobjednika. gradjani Hrvatske su prije 2 dana proslavili 6. rodjendan u Evropskoj uniji. sljedece godine krecu u 1. razred osnovne skole, gdje ce ih uciteljica (ako procijeni da su dovoljno zreli) upoznati sa slovima M (kao Mito), K (kao Korupcija), H (kao NK Hajduk), i U (kao Uskok). u vrticu im je fokus na slovu N (N kao Nerad). trenutno postoji 200 000 takvih uciteljica, tako da kadrova ne fali. situacija u Bosni i na Kosovu je poprilicno nezahvalna, ekonomski prvenstveno, a sto se mita i korupcije tice, ne vidim da je puno bolje ni u Crnoj Gori, Vojvodini, Makedoniji. 

 

 

Edited by Vjekoslav
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2019 at 3:49 PM, Vjekoslav said:

zato sto si orjentirana na negativnosti. samo konstatiram, ne osudjujem. medjutim cak i nevezano za nas na ovom forumu, gdje ja sȃm ne mogu (niti imam takvu zelju) nadoknaditi kronican nedostatak forumasa iz drugih republika, u kojoj bivsoj republici se najvise zali za SFRJ? pa izgleda upravo u Srbiji.

Nekada nije bilo tako. Stari B92 je imao puno ucesnika iz drugih republika, od Slovenije do Makedonije, mada da budem iskren, nesto se ne secam Makedonaca. Slika se promenila negde 2003ce-2004te. Onda je krenulo osipanje. Prvo su otisli Slovenci , a nakon toga i dobar deo ljudi iz HR. Posle 2005te, vise nisam ni pratio, osim povremeno sport.

U Srbiji se najvise pati za SFRJ iz prostog razloga jer se na istu gledalo kao na prosirenu Srbiju. Eto, sada vise nema Slovenaca i Hrvata da je eksploatisu, Albanaca i Crnogoraca da ih hrani , a beda veca nego u drugim republikama. Uvek je neko drugi bio kriv, a postaje zajebano kad ostanes sam i opet ne valja.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jugodent, firma koja je proizvodila zubarsku opremu. Unistena kao i mnoge druge firme.

Neisplacene plate, radni staz, klasika drzavnog kriminala.

 

Quote

 

Nekadašnji lider u proizvodnji stomatološke i medicinske opreme,  "Jugodent", prodat je za 150 miliona dinara preduzeću "Ornament" iz Veternika.

 

Ova firma, koja se bavi trgovinom i uvozom keramičkih i granitnih pločica, sanitarija, kao i opreme za kupatila kupila je nekad poznati novosadski brend na Futoškom putu 10 i celokupnu imovinu "Jugodenta" po početnoj ceni, piše "Dnevnik".

Kako stoji na sajtu Agencije za privredne registre, ovlašćeni zastupnici "Ornamenta" su Siniša i Goran Bardak. Oni juče nisu bili u preduzeću, pa je ostalo nepoznato kakve poslovne planove imaju sa "Jugodentom", ali je poznato da je "Ornament" pokušavao da ranije kupi to preduzeće.

"Jugodent" se nalazi na atraktivnom mestu u gradu na površini od oko 16.000 kvadrata, od kojih je oko 12.000 izgrađenog prostora. Atraktivna lokacija i mogućnost za različite vrste biznisa privlačila je pažnju potencijalnih investitora, ali su prepreku predstavljali veliki dugovi i obaveze prema poveriocima. 

Iako je procenjena vrednost "Jugodenta" oko 500 miliona dinara, ta cena nije postignuta u ranijim pokušajima prodaje, pa je prodaja "Jugodenta" više puta bila neuspešna. Preduzeće je otišlo u stečaj u junu 2009. godine, a bankrotiralo mesec dana kasnije.

Svojevremeno je "Jugodent" prodavao svoju robu na tržištima bivše SFRJ i bio strateški partner sa "Simensom".

Nekadašnji radnik "Jugodenta" Mirko Švonja kaže da je radnicima ostao nepovezan radni staž za četiri godine i da 120 radnika neće dobiti neisplaćene plate. Sa sumom od 150 miliona dinara, kaže Švonja, bivši zaposleni neće biti namireni.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Svojevremeno je "Jugodent" bio strateški partner sa "Simensom".

 

:roflmao::roflmao::roflmao: …… strateski partner ………. 

 

Siemens, Munich, Germany ……...

 

Zaposlenih: 380.000 radnika

 

Prihod za 2018: 83 milijarde dolara


 

Quote

 

GDP Srbije ……. 41 milijarda dolara ………..

 

Stanovnika: 7 miliona.

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

...

 

Ne znam zasto bi trebalo po svaku cenu odrzavati domaceg slabog / loseg proizvodjaca - kad to treba da placaju svi drugi?

Ako vec placaju - pa da placaju za kvalitetnu robu.

 

I jos nesto - zasto bi trebalo podrzati ocigledno nesposobno rukovodstvo jedne firme?

Doveo si firmu do propasti - putuj igumane.

 

Eno, kolevka poljske revolucije / Solidarnosti u Gdanjsku, brodogradiliste - na rubu je propasti. 

 

...

Link to comment
Share on other sites

...

 

Otkud ti znas da je 'unistena / opljackana / prodata' za dz.?

 

Pa kod vecine tih propalih firmi vredi samo zemljiste. Ni proizvodne hale, ni masine, ni tehnologija.

Kadar, ko god je bio vredan - pobegao, ostali mastiljari & rezija i nekvalifikovani da kukaju o zloj sudbi.

 

Razmisli logicno - nijedan firmin inzenjer da nema podrsku kolega, da naprave neki plan, da urade nesto za firmu?

 

Bio je clanak u novinama - u nekoj vojvodjanskoj 'mesnoj industriji' radnici se pobune, oce da strajkuju i postave rukovodstvu ultimatum. Ovi ih sa obezbedjenjem supiraju iz kruga, sidju u pogone, presvuku se, pokolju i uraqe sve sto je bilo planirano za taj dan. Valjda 150-200 komata razne zivincadi (nisu kokoske). Ovi strajkaci - pali na doope.

Niko nije nezamenjiv.

 

A ima i primer iz sveta.

U nekoj maloj fabrici plasticnih dugmadi u Italiji isto se pobude radnici - i odmah strajk.

A tu bili korejski / japanski inzenjeri (?) koji su radili na zavrsnoj montazi.

Vide oni problem, a u ugovoru pise - 'pocetak probne proizvodnje', obuku radne kombinezone, zavrnu rukave - i puste fabricicu u pogon.

Njih sestorica!

 

Gde se gazda dobro zamisli - pa koga ja to placam - a imao je 26 zaposlenih!

Citava Italija se smejala.

:smiley58:

 

...

Edited by Kinik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...

 

Sic transit gloria mundi

 

>> ... Bagatela: U vrednosti 2 stana prodaje se BG industrijski gigant koji je zapošljavao 5.000 ljudi
Beograd -- Agencija za licenciranje stecajnih upravnika oglasila je prodaju dela nepokretne i pokretne imovine nekadašnjeg jugoslovenskog giganta.
IZVOR: TANJUG PONEDELJAK, 8.07.2019.

 

     Prodaje se fabrika automotora "21. maj" iz Rakovice.
Na prodaju je pet industrijskih zgrada, zemljište kao i oprema iz radionica i sitan inventar, navodi se u tekstu oglasa.

Početna cena na javnom nadmetanju, koje će se održati 8. avgusta u prostorijama Agencije u Beogradu, je 24.797.767 dinara (oko 210.000).

     Fabrika je osnovana 1948. godine kao vojna fabrika za prozvodnju motora za avione i helikoptere, ali je ubrzo počela proizvodnju i za drumska vozila. Zapošljavala je oko 5.000 radnika koji su sklapali motore za kompanije Fijat, Boš, Rols rojs, Boing. Kao "zlatna godina" u istoriji fabrike izdvojila se 1989. kada je proizvedeno 200.000 motora za automobile marke "Zastava".

     Fabriku je činilo nekoliko pogona: Fabrika motora i transmisija (osnovana 1948. godine), zatim Fabrika malolitažnih motora (iz 1970. godine), Fabrika automotora, koja je pravila motore od 1981. do 2008. godine, da bi se naknadno 2010. godine proizvelo još 50 motora za potrebe firme Zastava specijalni automobili Sombor, koja je tada još uvek proizvodila automobile iz nekadšnjeg Zastavinog programa na osnovnom modelu putničkog vozila Skala 101. Takodje, deo ove kompanije je bila i "Fabrika danas" koja se bavila proizvodnjom delova i pribora za motorna vozila i njihove motore.

     Od 2003. godine matična kompanija je u restrukturiranju, u medjuvremenu je planirana privatizacija, a 21. decembra 2015. doneta je odluka o bankrotstvu. ... <<

 

...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kinik said:

...

 

Sic transit gloria mundi

 

>> ... Bagatela: U vrednosti 2 stana prodaje se BG industrijski gigant koji je zapošljavao 5.000 ljudi
Beograd -- Agencija za licenciranje stecajnih upravnika oglasila je prodaju dela nepokretne i pokretne imovine nekadašnjeg jugoslovenskog giganta.
 

     Prodaje se fabrika automotora "21. maj" iz Rakovice.
Na prodaju je pet industrijskih zgrada, zemljište kao i oprema iz radionica i sitan inventar, navodi se u tekstu oglasa.

Početna cena na javnom nadmetanju, koje će se održati 8. avgusta u prostorijama Agencije u Beogradu, je 24.797.767 dinara (oko 210.000).

---

       Od 2003. godine matična kompanija je u restrukturiranju, u medjuvremenu je planirana privatizacija, a 21. decembra 2015. doneta je odluka o bankrotstvu. ... <<

 

...

 

Dobra ova planirana privatizacija :krstipd4:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Nema pite od zelena zita!

 

Bio sam ja vise puta u toj 'fabrici', a i pricali mi ljudi neke stvari.

Imas schlosera koji treba da izradi neki deo. Kako mu odredi poslovodja.

I kaze 'radnickoj klasi' - momci, stigao kukuruz / doslo vreme krecenja!

:classic_blink:

Jer ste te poslovodje / majstorice su lokalni samoupravni opancari koji imaju poloprivredni posed. 

 

Pa cik se ne pojavi.

Ima da ti uvali neki jednostavni deo, ali norma je 150 komata, pa ne postizes, a plata manja.

A ovi sto su brali kukuruz / krecili rade po 10-15 komata necega komplikovanijeg i jos prebace normu. 

 

Normalno da je to moralo da propadne, a na nije - trebalo je zatuci tokom boNbardovanja.

Toliko o 'samoupravnom gigantu i radnickoj klasi & socijalistickoj buducnosti'.

Sve je to bila zvaka za alavog seljaka.

 

Eno gledam koliko su trazene majstorice po EU i koliko ih placaju. 

No, niko nece u varioce - svi bi da giz'com glancaju sjedallice u kaficima o roditeljskom trosku.

'Mladi proleteri & proleterke'. 

Za takve je i 200 evritja previse.

:wicked:

 

...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

A u sta spadaju ove tvoje bajke  price kako je SFRJ privreda isto kao i vojska bila tu negde …. 4 ili 5. u svetu  :roflmao:

 

Djes ba, sta ima, nisi mi se javljao ima dva-tri dana :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Kontam, sto bi vi Bosanci rekli, bolje da pricamo kafanske price nego da sirimo komunisticku propagandu. :classic_biggrin: Valja li ova, a?

 

Prividja ti se nesto :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

... po obicaju generalizijes ...

 

Nije tacno!

To su bili likovi iz 'fabrike'.

Pa mi jedan od njih, (pecaros) kaze: imas nekog da kupi TA pec od 2,5 kWt?

Imam. Samo, platice i vise, ali da je donesete na tu i tu adresu!

Sloze se oni, gde jdan kaze - izvini jesi u zivotu radio kao poslovodja?

Pa citav zivot to radim!

:classic_biggrin:

Cerekali smo se.

 

I onda oni to cudo donesu, pa uprilicimo neki rostilj, pa neku recnu ribu, ... to je potrajalo do ponoci!

Srecom zhemskinje bilo na odmoru / po vikendicama.

Tu sam i cuo razne price oko 'fabrike'.

Poprilicno tuzne.

 

Kao i pricu o nekom liku / sreo sam ga kasnije - sa dozivljajima iz detinjstva, da skoro nisam verovao.

Poznato je kako se u Ex_Yu pricalo o 'okupaciji & 4 ratne godine' - 'zartipansko drombuljanje' a sve drufo su 'petokolonasi'.

I odemo mi kod tig koji se bavio fotografijim, a radio u 'fabrici', pa nam pokaze svoje stare fotke!

 

'Agfa' kolor slajdove iz vremena okupacije.

Beograd koji nisam nikada video (ni posle toga).

Clansku kartu predratnog foto-kluba.

Pozivnice za neka predavanja o 'Arheoloskim nalazistima u Libijskoj pustinji' koja je na Kolarcu drzao neki nemacki dr.mr.

Priznanice o kupovini 'Agfa filmova' u knjizarama u Bgd, i  postanske potvrde o slanju u laboratoriju u Minhen.

(ona je bila aktuelna i '70-'80. godina)

Porodicne slike - lik je bio dete nekog advokata i imali su kucu na Slaviji, pa onda kataloge foto-aparata 'Contax' koje mu je otac kupovao - da covek ne  poveruje!

A radio je kao poslovodja u 'fabrici' - nije nikada bio jajara i vodio im je foto-klub.

 

Zar je njemu trebalo hebeno 'samoupravljanje'?

:hammer:

 

...

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Amigo said:

 

Prividja ti se nesto :smiley33:

 

Kako moze da mi se pricini da si ti napisao kako je Jugodent bio strateski partner Siemensa :roflmao:……. kad jesi……. kako da nije ….. to je isto kao da si napisao da je  Institut Vinca je bio strateski partner NASA-e (nije dobar primer, ali posluzice), zaigrali se sa radioaktivnim materijalima pa posle svetleli u mraku ko svici :classic_biggrin: …… slali ih u Pariz da ih odzrace.

 

Posle im ovi iz medjunarodne zajednice oduzeli igracke da ne naprave neko sranje.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Kako moze da mi se pricini da si ti napisao kako je Jugodent bio strateski partner Siemensa :roflmao:……. kad jesi……. kako da nije ….. to je isto kao da si napisao da je  Institut Vinca je bio strateski partner NASA-e (nije dobar primer, ali posluzice), zaigrali se sa radioaktivnim materijalima pa posle svetleli u mraku ko svici :classic_biggrin: …… slali ih u Pariz da ih odzrace.

 

Posle im ovi iz medjunarodne zajednice oduzeli igracke da ne naprave neko sranje.

 

 

Bilo je to na starom Forumu 2004. Dvojica koja su radila u Vinci , obojica u inostranstvu, se dovatila, jedan je bio Domazet (Braja) drugog se ne secam. Vinca je trebala Titu da napravi spremnu atomsku bombu kao Kim Dzong Unu. Kako oni rekose, "Ti, Brajo, znas da smo nas dvojica radili na tome". Da li je ta prica imala neke vrednosti, brzo se zavrsila brisanjem postova.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Bilo je to na starom Forumu 2004. Dvojica koja su radila u Vinci , obojica u inostranstvu, se dovatila, jedan je bio Domazet (Braja) drugog se ne secam. Vinca je trebala Titu da napravi spremnu atomsku bombu kao Kim Dzong Unu. Kako oni rekose, "Ti, Brajo, znas da smo nas dvojica radili na tome". Da li je ta prica imala neke vrednosti, brzo se zavrsila brisanjem postova.

 

2004. ja nisam bio na forumu, tako da ne znam. Mislim da sam se prikljucio 2008. Kratka vest o ozracivanju radnika instituta i njihovom slanju u Pariz na lecenje je ako se dobro secam bila cak i u vremeplovu serije "Grlom u jagode". Normalno da se komunisticki cutalo o incidentu, ali je nekako procurelo.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Elegicni postovi, kao na primer , Amigo, gledajju jednu stranu, vaznu, strucnu. Mi smo imali strucnjake koji su mogli da naprave bilo sta. Oni to i rade po svetu.

 

Ono na sta oni misle , da smo sami znali i mogli a oponenti prebacuju na visi nivo. Kao skoljka ciji je organ za prezivljavanje u centru, bude zatvorena okostalim oklopom, komunizma i nestrustcnoscu onih koji skoljku otvaraju i zatvaraju za in and out.

 

Mislim da na ovom topiku treba i njih da razumemo.

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ex_Yu gastarbajteri su bili dobri rqadnici i proizvodili odlicne stvari.

 

Problem je bio samo u tome sto to 'kod kuce' nije vazilo.

Svako od njih kad je krocio tamo - to je u trenutku shvatio.

Ostalo je istorija.

 

A sto se tice 'razumevanja / prihvatanja / ljubavi' - to treba traziti na drugom mestu, a ne na 4umu.

:classic_cool:

 

Kako moze biti razumevanje kad neko s mukom prikupi pare za krdit, nabavi onaj hovnjivi 'kec' i posle mesec dana - ima totalnu stetu! Naime, neki opancar u fabrici, na motazi, nije obratio paznju da na ekspanzionoj posudi nije odsecen kraj i tecnost ne moze slobodno da cirkulise. Pa posle nekoliko zamena i postavljanja duplih selni (u ovlascenom servisu!) - blok motora se pregreje i iskrivi. Taj lik je jedva izboksovao novi auto.

 

Ja znam da je neki krs od 'fice' koji smo imali drugar i za slikanje po selima - vozio na desetinama 'biksni', ali kad lik kupi 'keca' i u garantnom roku sleti sa puta jer mu se odvrnula matica na letvi volana i u krivini mu volan ostane u rukama?

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Tema je potpuno istrolovana, narocito od ljudi kao @Kinik ili @Denis Jasharevic koji o proizvodnji ne znaju nista, ali vide sebe u nekoj krstaskoj misiji protiv nam bivse domovine u bilo kom obliku.

Nije mi bio uopste cilj da se bavimo ideologijom, jer je to svakako besmisleno, taj sistem je mrtav vec gotovo 30 godina, nego samo da se napisu neke cinjenica sta se sve u toj drzavi proizvodilo uprkos tom losem ekonomskom sistemu i evetualno uporediti sa sadasnjim stanjem, gdje je 90% toga jednostavno pokradeno i unisteno.

Postojala su inzinjeri i radnici koji su bili sposobni da naprave gotovo sve sto se tada proizvodilo u svijetu. Sve doskocice tipa Yugo je smece u poredjenju sa Mercedesom i slicna poredjenja neuporedivih stvari je najobicnije trolovanje.

Lako je sada srati po forumu protiv sistema, gdje su ti isti bili da to sve kazu u vrijeme kada je postojala SFRJ, vjerovatno u nekoj misjoj rupi. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kinik said:

Kako moze biti razumevanje kad neko s mukom prikupi pare za krdit, nabavi onaj hovnjivi 'kec' i posle mesec dana - ima totalnu stetu! Naime, neki opancar u fabrici, na motazi, nije obratio paznju da na ekspanzionoj posudi nije odsecen kraj i tecnost ne moze slobodno da cirkulise. Pa posle nekoliko zamena i postavljanja duplih selni (u ovlascenom servisu!) - blok motora se pregreje i iskrivi. Taj lik je jedva izboksovao novi auto.

 

...

 

Evo i ovo je najobicnije trolovanje. Iste takve stvari se desavaju kod svih najpoznatijih svetskih proizvodjaca. Takvih vijestih se non-stop objavljuju kako izlaze automobili sa greskom i uzrokuju razne probleme vlasnicima, pa cak i pogibije tokom voznje.

@Kinik ti zaista pokazujes sve vise i vise neznanja. Drzi se svojih uspomena i teoretskog naklapanja. SFRJ je mrtva, mozes mirno da spavas, cemu vise ta borbena euforija?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

... a. tema je potpuno istrolovana, narocito od ljudi kao @Kinik ili @Denis Jasharevic koji o proizvodnji ne znaju nista ...

... b. nije mi bio uopste cilj da se bavimo ideologijom ...

... c. samo da se napisu neke cinjenica sta se sve u toj drzavi proizvodilo uprkos tom losem ekonomskom sistemu ...

... d. 90% toga jednostavno pokradeno i unisteno...

... e. postojala su inzinjeri i radnici koji su bili sposobni da naprave gotovo sve sto se tada proizvodilo u svijetu ...

... f. lako je sada srati po forumu protiv sistema, gdje su ti isti bili da to sve kazu u vrijeme kada je postojala SFRJ, vjerovatno u nekoj misjoj rupi ...

 

Tebe samo treba pustiti da slobodno izneses svoje nepovezane misli - ti sam sebe divno pokopas.

 

a. Pisao sam da sam bio u mnogim fabrikama / firmama, gde se javasluk video na kilometar. A i jadna 'proizvodnja'.

b. Citav sistem je pocivao na odredjenoj ideologiji, pa i 'proizvodnja'. I ideoloskih i privrednih budalastina.

c. Neki ocigledno nisu prerasli lepljenje slicica po albumima.

d. Kako je moglo biti pokradeno nesto sti je bilo bezvredno / 'unisteno'?

e. Jeste, kad odu u svet, ovde - mrka kapa.

f. A ovo je sustina - pa citav 'sistem proizvodnje' se drzao na represiji i pretnjama. Kad je toga nestalo - nestala je i 'proizvodnja'.

:classic_cool:

 

PS.

Jedan svetski gigant koji proizvodi milione automobila moze da ima neki feler, pa i da zameni neispravan deo. Tu se radi o statistici velikih brojeva.

 

Ali da neka fabricka supa, koja je u citavoj svojoj istoriji proizvela par stotina hiljada komada necega, uslovno 'automobila - to je vec znak da se bavi pogresnom delatnoscu. Nije ni cudno sto su ih pozatvarali, ili im proizvodi slabo idu. 

 

Pogledaj na wiki podatke za 'Daciu' kojoj se nas svet smejao. A vidi im sada brojke.

Da ne govorim o 'Skodi' i nekadasnjim posprdno zvanim 'skodilacima'.

:classic_cool:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...