Jump to content

Da se ne zaboravi


Ne sam Safete

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Polaganjem vijenaca i odavanjem poštovanja civilnim žrtvama rata na spomen-obilježju Slana Banja, te komemoracijom i polaganjem vijenaca na Kapiji, danas je obilježena 26. obljetnica masakra na tuzlanskoj Kapiji, mjestu na kojem je 25. svibnja 1995. godine u 20 sati i 55 minuta od granate ispaljene s položaja srpske vojske sa Ozrena, ubijena 71 mlada osoba, a ranjene 124. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Da se ne zaboravi sta je Ratko Mladic dobio na poklon na svoj 60. rodjendan koji je bio 12. marta 2003.

Nemojte da se desi da se zaboravi tako bitan datum rodjendana jednog zlocinca. I da se ne zaboravi poklon koji je tada dobio.

 

 

A mnogo godina kasnije i to bas danas:

Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske, osuđen je pravosnažno pred sudom u Hagu na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici i ratnih zločina u Bosni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U organizaciji Udruženja "Jadovno 1941" obeležen je Dan sećanja na žrtve i 80 godina od stradanja u kompleksu ustaških logora smrti Gospić-Jadovno-Pag.

Pored hrama nalazi se grobnica s ostacima 550 Srba iz ovog kraja, koji su stradali u Drugom svetskom ratu.

Kod Šaranove jame, organizovan je pomen žrtvama ovog zloglasnog logora smrti, u kome je stradalo ne manje od 38.000 Srba.

Zbog epidemioloških mera, broj posetilaca bio je ogranicen.

Obeležavanje Dana sećanja na Jadovno moralna je obaveza i dug svih Srba prema precima, koji su stradali na ovom mestu.

"Negovanje kulture sećanja je najmanje što možemo učiniti da se takvi zločini ne zaborave i ne ponove", istakla je Maja Radivojac, savetnica ministra rada i boracko-invalidske zaštite Republike Srpske.

"Ovo područje je, prema dr Ðuri Zatezalu, progutalo ne manje od 40.000 žrtava, od toga 38.000 Srba koji su dovoženi s podrucja cele tadašnje NDH", istakao je Dušan Bastašić, predsednik Udruženja građana "Jadovno 1941".

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

12. jula 1942. godine u mestu Jastrebarsko kod Zagreba formiran je ustaški koncentracioni logor za decu, jedini takav u fašističkom delu Evrope i ostatku ratom zahvaćenog kontinenta.

U NDH državi postojalo je više koncentracionih logora, logora smrti, a neki od njih su u svojim kompleksima sadržali i odeljenja za decu, kao što su ona u Staroj Gradiški, Jasenovcu, Uštici, Jablancu; Gornjoj Rijeci kod Križevaca i Lobogradu u kojima su, po nepotpunim istraživanjima stradala deca i to 42.791 srpske, 5.737 romske i 3.710 jevrejske nacionalnosti.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

На данашњи дан 1942. почињен је један од најгрозоморнијих усташких злочина, покољ у Машвини код Слуња.
Усташе су поклале 420 српских цивила, док су 10 дечака и 10 девојчица између 5 и 7 година преклали и скинули голе.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

29-30. jul 1941: Pokolj u glinskoj crkvi. Ustaše su od 26. do 28. jula 1941. pohvatale veći broj srpskim muškaraca na području Topuskog i Čemernice. Uhapšenici su potom transportovani u Glinu gdje su likvidirani klanjem u tamošnjoj pravoslavnoj crkvi. Prema dostupnim podacima, u crkvi u Glini 29-30. jula 1941. zaklano je najmanje 203 lica. Od ovog broja 65 su bili stanovnici Gređana, 6 Katinovca, 9 Male Vranovine, 26 Poljana, 63 Ponikvara, 2 Starog Sela, 22 Topuskog, 9 Čemernice i 1 Maličke

Pokolj u glinskoj crkvi se desio 29. jula 1941. godine, u mjestu Glina, Banija, gdje su ustaše ubile nekoliko stotina Srba zatvorenih u crkvi.

Broj žrtava nije izvestan. Na nürnberškom procesu se pominje da je 250 ljudi došlo na ceremoniju, a Tomašević tvrdi da je bilo 260.Maksimalističke brojke idu i do 1.764 žrtava.

Žrtve su bile lokalno srpsko stanovništvo iz mjesta Gline i šire okoline. Neki muškarci iz mjesta Glina su već ubijani ranije, u pokolju 11-12. maja 1941. kod Prekope i Hađera.

Ustaše su krajem jula 1941. pohvatale dosta Srba iz sela u okolici Gline i Vrginmosta, dotjerale ih u Glinu i tu zatvorile u pravoslavnu crkvu. Žrtve su tada zaklane. Jedini preživjeli je bio Ljuban Jednak

Između dva i tri sata ujutro, u noći s nedjelje na ponedjeljak 12. maja 1941, dvojica su ustaša pokucali na vrata kuće obitelji Vujasinović u Karlovačkoj ulici u Glini.

– Ustao sam iz kreveta, a oni su me pitali koliko imam godina. Onako budalast, ništa ne sluteći, kažem petnaest, iako sam imao četrnaest i četiri mjeseca. Iako je granica za odvođenje bila 16 godina, mogli ste nadrljati ako su procijenili da ste zreli. Promotrili su me i kazali: “Dobro, ostavit ćemo te, ako te budemo trebali, vratit ćemo se.” Nisu bili bezobrazni i vojnički nastrojeni, čak bi se moglo reći da su bili pristojni. I danas bih prepoznao tog ustašu, bilo mu je između 30 i 35 godina. Onda su, navodno na ispitivanje, odveli moga oca, starog 45 godina, dvojicu njegovih trgovačkih pomoćnika i bačvara Martinovića i njegova sina, koji su stanovali u istoj kući. Dan kasnije, žene su šaputale da su noću čule pucnje iz pravca Prekope, nekoliko kilometra udaljene od Gline. Svi su znali što se dogodilo – prisjetio se Branko, najstariji od četvero djece Vujasinovićevih, događaja od prije sedamdeset godina, kada su ustaše nakon hapšenja ubili doslovce sve glinske Srbe starije od 16 godina.
Do danas je poimenično utvrđena 391 žrtva. Jedini koji se spasio skokom u rijeku Glinu bio je Nikica Samardžija, koji je kasnije pronio istinu o tom događaju. Nepuna tri mjeseca kasnije, nova tragedija: obmanuti obećanjem o prijelazu na katoličanstvo, u pravoslavnoj su crkvi pobijeni Srbi iz kotara Vrginmost, njih oko 1.300. Crkva je odmah srušena. Kosti žrtava prenijete su iz Glinskog Novog Sela, gdje su prvobitno bile pokopane, u zajedničku spomen-kosturnicu uređenu na pravoslavnom groblju. Na mjestu pokolja 1969. izgrađen je Spomen-dom, koji su lokalne vlasti nakon “Oluje” 1995. preimenovale u Hrvatski dom Glina.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

На данашњи дан 1998. године на Кошарама је погинуо ХЕРОЈ Горан Остојић, српски официр и припадник 63. падобранске бригаде.

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

На данашњи дан 1995. године почела хрватска војна акција „Олуја“, којом је протерано преко 200 хиљада и убијено око 2.500 Срба.

  • Like 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...