Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

1 minute ago, DJ_Vasa said:

Ne znam kome i kako ga preporučuje jer Kosovo formalno ne bi moglo da se prizna čak i da je Kurti predsednik, njegov zamenik Tači, a premijer Haradinaj. Ustav sprečava tako nešto i odluka ne bi bila validna, mogla bi da se obori (kad-tad, ako sudovi budu radili svoj posao) i da se upotrebi za krivično gonjenje. Ako je za desetak godina najveće dostignuće to što sada mogu da ulaze automobili sa kosovskim tablicama ili što izdaju parče pleha sa nekim drugim kombinacijama slova i brojki u srpskim enklavama, to je krajnje smešno. 

 

Upravo to "parče pleha" je jedan od pokazatelja da je Srbija već priznala nezavisnost Kosova. Rečima jednog mladog hrvatskog analitičara (ne mogu se setiti imena), koja to država priznaje dokumenta i tablice svoje AP? 

 

Ili što bi jedna profesorka Pravnog rekla u dokumentarnom filmu Državni gambit - sve što treba da znate o situaciji sa Kosovom jeste da se Srbija danas bori za neki vid autonomije u vidu ZSO. 

 

Svima odgovara da Vučić targetira ove nedavače Kosova, kojima servira politiku da mi ne damo nešto što je srpsko, a u stvarnosti je to davno završena priča.

Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2023 at 8:08 PM, shonke said:

Zašto svi zapinju odmah na nove izbore posle svrgavanja sns sa vlasti? Pa vratiće se sns brže od svetlosti.
Jedino ako to ne podrazumeva lustraciju pre tih izbora, sprovođenje krivičnih sankcija za režim i sluge režima i odsecanje svih pipaka sns (i SPS, da ne zaboravimo) hobotnice.
Dalje, reforma javnog servisa i podela rts1 i rts2 u smislu urednicke politike na taj način da opozicija (kriterijum treba utvrditi valjano) uvek ima pristup nacionalnoj frekvenciji kroz rts2 i da ne zavisi od "komerecijalnih" tv stanica.
Dakle, prvo denacifi, ovaj desnsizacija Srbije pa onda izbori.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Da ne zaboravim ovaj post jer je zanimljiv. Ono što naprednjaci znaju (a posebno govna poput Zorane i Šormaza) to je da nakon pada snsa koalicija koja dođe na vlast može (i treba!) da se održava na vlasti barem 4-5 godina samo na suđenjima i procesima viđenijih i manje viđenih naprednjaka, te da će taj naratvi jače voziti tu neku novu vlast (TNNV) nego pobeda DOS-a 5. oktobra na sledećim republičkim.

 

Samo pokušajmo da zamislimo RTS 1 i RTS2 koji, poput haškog suđenja nekada, daje po 5 sati prepodne suđenje ovoj ekipi iz Ritopeka, sa sve dokazivanjima veza sa vrhom snsa? Zamislite sušenje na televiziji o Jovanjici? Prikazivanje 2 minuta snimka iz Boljevca? Prikazivanje KRIKovih rezultata, sa imenima i prezimenima, na nacionalnoj televiziji?

 

Pa TNNV bi nakon godinu dana kapitalizovanja samo na sudskom čerečenju snsa i spsa dobijala konstantno preko 60% na izborima tačno da zakatanči sve fabrike i smanji plate školstvu, zdravstvu i policiji.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

Meni je ovo baš poražavajuće. Jel stvarno da je SNS nešto uradio oko toga dok drugi nisu? Ili je samo jeftina propaganda u pitanju, dok se u stvari ništa posebno nije desilo?

 

Ako je tako, razumem meštane tok sela. Srbija nije samo Beograd i okolina.

 

Ima dosta do toga ko im je sagradio put, ali ima i do toga što ti ljudi gledaju na tv-u neke DS-ovce i ne razumeju o čemu to ovi razglabaju, neke institucije, neki zakoni, čemu to služi a uz to i ne radi...

 

U mom kraju je Velja Ilić renovirao put 2000-ih, ali je kraj ostao tvrdo uporište socijalista.

 

Uostalom, opozicija nije u situaciji da asfaltira bilo šta, sve što se sagradi i uradi je uradio Vučić.

Ili, ko što je moja baba mene pitala "Zašto ne voliš Vučića kada te je on zaposlio?" (Prvo zaposlenje sam imao kada je već sns došao na vlast, u privatnoj firmi koja nije veze imala sa sns-om, ali eto i to je bila Vučićeva zasluga 🙃)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DameTime said:

Upravo to "parče pleha" je jedan od pokazatelja da je Srbija već priznala nezavisnost Kosova. Rečima jednog mladog hrvatskog analitičara (ne mogu se setiti imena), koja to država priznaje dokumenta i tablice svoje AP? 

 

Ja sam upravo spomenuo Grčku, koja ne priznaje Kosovo, nije priznavala ni Makedoniju dok nije promenila ime, ali je priznavala njihova dokumenta i tablice.

 

Može ta država da misli da je nešto njena autonomna pokrajina, ali džabe joj to ako tamo nema vlast. Mogu tako da misle i da su njihove pokrajine Grenland, Sahara, Havaji ili Madagaskar, ali to baš i nije tako u praksi.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Može ta država da misli da je nešto njena autonomna pokrajina, ali džabe joj to ako tamo nema vlast. 

 

Pa o tome se i radi, onog trenutka kad smo povukli institucije sa Kosova ta priča je završena. Vučić je uradio ono što Tadić nije uspeo u svojim mandatima i kao takav ima određeni kredit u međunarodnoj zajednici.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, freethrow said:

govna poput Zorane i Šormaza

 

Rekao sam jednom davno i ponoviću - ja bih njima dvoma dao potpunu aboliciju za sve, za odrešen jezik o radnjama sekte, sa sve imenima i datumima.

 

Čak bih im i rekao ako hoćete da se bavite politikom, bavite se...

 

Čak bih i sada (iako sam prvi put to ograničio negde na septembar 2023?) tajno, raznim kanalima, pozvao njihove da u sledećih par meseci za dobre informacije prelete i obezbede sebi (delimično) izuzeće od neminovne lustracije i hapšenja koja će jednom slediti.

 

Jbg. Ovo sad je sve samo ne vreme za hard core principijelnost.

 

E, ali to sam samo ja, zato se i ne bavim politikom.  :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DameTime said:

Pa o tome se i radi, onog trenutka kad smo povukli institucije sa Kosova ta priča je završena. Vučić je uradio ono što Tadić nije uspeo u svojim mandatima i kao takav ima određeni kredit u međunarodnoj zajednici.

 

Ako izuzmemo da su Tadiću spočitavali da je „izdao” Kosovo, ekipa na vlasti koju su sačinjavali SPS i SRS je povukla vojsku i policiju i time je stavljena tačka na celu priču. A komad pleha zavisi i od kosovske policije. Možeš ti da dođeš na granicu i sa tablicama na kojima piše šta god hoćeš, ali to podrazumeva da ih policija konfiskuje.

 

 

25 minutes ago, DameTime said:

Poražavajuće jeste, a što je najgore ta SNS vlast jeste asfaltirala taj put. 

 

Koliko znam, puteve asfaltiraju preduzeća koja se time bave. U životu nisam video kako ekipa iz opštine seda u kamion ili valjak i lopata po asfaltu. To što je neka opština samo radila svoj posao spada u izvršavanje dužnosti, a ne neko davanje iz sopstvenog džepa. Ja se ne zahvaljujem bankomatu kada mi da novac koji sam zaradio i ne hvalim niti banku koja ga poseduje niti mašinu koja funkcioniše, već samo mogu da konstatujem da radi svoj posao. Isto važi i za bilo koju instituciju, firmu ili pojedinca. Ako kupim hleb, ja očekujem da je pekara uradila svoj posao i da ima naznačeni sastav i težinu. Ako na pumpi kupim gorivo, očekujem da u rezervoaru ima koliko sam platio. Ako plaćam struju, očekujem da naplate koliko sam potrošio i da napon bude u skladu sa standardom. Prema tome, ti što su angažovali asfaliteranje su samo radili svoj posao za koji ionako uzimaju novac. A ako su npr. napravili neki lep park, pijacu, šetalište i slično, onda može da se kaže da su nešto uradili.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Koliko znam, puteve asfaltiraju preduzeća koja se time bave. U životu nisam video kako ekipa iz opštine seda u kamion ili valjak i lopata po asfaltu.

 

Tebra, podrazumeva se da nisu SNS-ovci lično seli da asfaltiraju (mada Vučić voli da predstavlja kako je ON gradio puteve), već da su doveli preduzetje koje će to da obavi. I onda su ljudima to lepo predstavili, kako su baš oni zaslužni što je to preduzetje dovedeno da uradi šta treba.

 

Niko ne kaže da je to ispravno, niti mislim da treba da se zahvaljujemo nekom što radi svoj posao, ali mogu da razumem ljude koji su godinama bili sistemski ignorisani.

Edited by DameTime
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DameTime said:

Tebra, podrazumeva se da nisu SNS-ovci lično seli da asfaltiraju (mada Vučić voli da predstavlja kako je ON gradio puteve), već da su doveli preduzetje koje će to da obavi. I onda su ljudima to lepo predstavili, kako su baš oni zaslužni što je to preduzetje dovedeno da uradi šta treba.

 

Ako neko ne ume da poveže dva i dva i ukapira da AV to nije radio iz svog džepa, već da je opština ili grad samo obavljala svoju dužnost, ja tu ne mogu ništa. Prošle godine je asfaltirana i ulica u mom kraju (NBG), ali ja to i očekujem pošto plaćam dažbine za održavanje puteva, poreze i ostale gluposti. Taj koji misli da mu je AV sve to dao kao neki svemoćni car očigledno da ima nizak IQ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

koji misli da mu je AV sve to dao kao neki svemoćni car očigledno da ima nizak IQ.

 

Eto obrnuli smo pun krug i došli do onoga što se ne sme javno reći, jer jbg. :classic_biggrin:

 

Btw. istu priču sam čuo za Rumu, procvetala, postala turističko mesto, ljudi super žive, hvala A.V... :ajme:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ako neko ne ume da poveže dva i dva i ukapira da AV to nije radio iz svog džepa, već da je opština ili grad samo obavljala svoju dužnost, ja tu ne mogu ništa. Prošle godine je asfaltirana i ulica u mom kraju (NBG), ali ja to i očekujem pošto plaćam dažbine za održavanje puteva, poreze i ostale gluposti. Taj koji misli da mu je AV sve to dao kao neki svemoćni car očigledno da ima nizak IQ.
Brate Vaso, većina ne može da poveže dva i dva. Ne (samo) zato što je glupa i neobrazovana marva, već zato što je čitav život učena da mora da postoji neko ko će da uvek lupi šakom od sto i za sve se pita. Bilo u porodici, školi, firmi, vlasti, državi....
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ako neko ne ume da poveže dva i dva i ukapira da AV to nije radio iz svog džepa, već da je opština ili grad samo obavljala svoju dužnost, ja tu ne mogu ništa. Prošle godine je asfaltirana i ulica u mom kraju (NBG), ali ja to i očekujem pošto plaćam dažbine za održavanje puteva, poreze i ostale gluposti. Taj koji misli da mu je AV sve to dao kao neki svemoćni car očigledno da ima nizak IQ.

 

I šta tačno dobijaš time što te ljude, koji ne znaju da povežu dva i dva, gledaš sa visine iz svog dobro utvrđenog bedema?

 

O tome sam takođe već pisala, ovaj narod živi u naučenoj bespomoćnosti. Sistemski smo učeni i usmeravani da, što Eddard kaže, uvek postoji neko "iznad" ko se sve pita i o svemu odlučuje. Kad generacije 30-40 godina odrastaju u takvom društvu, naravno da će prihvatiti i da im je Vučić (lično) sagradio put. 

 

Da podvučem još jednom, razumem te ljude jer sam živela sa njima 20ak godina u zajednici. Ne podržavam i ne odobravam, ali razumem, i oni su nam potrebni ako želimo zaista da rušimo ovaj režim. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ako neko ne ume da poveže dva i dva i ukapira da AV to nije radio iz svog džepa, već da je opština ili grad samo obavljala svoju dužnost, ja tu ne mogu ništa.

 

Nažalost, ako svi kažemo da se ovde ne može ništa, opcija poput SPN udara glavom o plafon koji je negde između 25 i 30% glasova i to nam je to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

SNS mafija je već skoro 12 godina na vlasti, od toga je uspela da "ubode" period sa negativnim kamatama na kredite. Imali su "odrešene" ruke što se tiče poreza, PDVa i ostalih "prljavih" poslova koje je neko završio pre nego što su došli na vlast. Za 11 godina, dug je povećan za 20 milijardi evra. Ko se seća, vlast pre njih je skoro ceo svoj mandat odradila dok je bila svetska ekonomska kriza.

 

Jedino što je predsednik parizer morao da uradi, to je smanjenje od 10% u državnim službama (ali ne svima, oni koji su imali minimalce i male plate, njima ništa nije smanjeno). Ni (ogromnoj) većini penzionera, penzije nisu smanjene.

 

To (ako su im smanjili, imaju velike plate/penzije, mnogo im je to, nas parizer nije dirao) + hapšenje Miškovića je SNSu diglo procente na 35%, koje oni sad, kako znaju i umeju, održavaju.

 

Nije neko veliko intelektualno umeće ukapirati da, recimo, relativno brz internet i u mojoj provincijskoj vukojebini nije zasluga SNS mafije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Eddard @DJ_Vasa @Smrtokapa ako je taj put asfaltiran ili napravljen kada je SNS sekta bila na vlasti a pre toga ništa - to jeste porażavajuće. Znači ipak su uradili nešto za te meštane, nisu ih ignorisali. Svi mogu da pričaju šta hoće, treba nešto konkretno i uraditi. Zato imam (donekle) razumevanja. I jebi ga, jeste žalosno.

 

Naravno ... ako. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Nažalost, ako svi kažemo da se ovde ne može ništa, opcija poput SPN udara glavom o plafon koji je negde između 25 i 30% glasova i to nam je to.

 

Opcija poput SPNa nikad nije imala 25% na izborima i (bar ja mislim) ne može se na osnovu jednog dešavanja/primera/slučaja praviti neka zakonitost. To što mi (trenutno defetistički) projektujemo da je "udareno u plafon", po meni je diskutabilno.

 

Takođe mislim da mora da postoji još jedna politička opcija (u realnosti je to Miloš Francuz) koja će pokupi neke "druge" glasove. Recimo, one koji ne podnose Đilasa, "nedavače" Kosova, one koji nisu za jbmligaštaveć itd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Dusko said:

Samo putevi bi trebalo biti srednjeg prioriteta... To sto su institucije nepostojece je nebitno.

 

Da, za nas koji živimo u koliko-toliko normalnim uslovima, to je srednjeg prioriteta. Za onog ko živi u jako lošim uslovima, to je prvi prioritet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DameTime said:

 

Tebra, podrazumeva se da nisu SNS-ovci lično seli da asfaltiraju (mada Vučić voli da predstavlja kako je ON gradio puteve), već da su doveli preduzetje koje će to da obavi. I onda su ljudima to lepo predstavili, kako su baš oni zaslužni što je to preduzetje dovedeno da uradi šta treba.

 

Niko ne kaže da je to ispravno, niti mislim da treba da se zahvaljujemo nekom što radi svoj posao, ali mogu da razumem ljude koji su godinama bili sistemski ignorisani.

 

Potpuno si u pravu. 

Odnos koji stranke SPNa imaju prema tzv "krezuboj" odnosni ruralnoj Srbiji je katastrofalno los i to ce im se uvek osvecivati na izborima. Vodje SPNa po manjim mestima su isti oni ljudi koji su vodili te opstine za vreme vladavine Tadica i njihov odnos prema ruralnim sredinama je bio isti kao sto je i sada, sa gadjenjem. 

Nije SNS izvadio pare iz svog dzepa i asfaltirao puteve u selima, ali je odlucio da treba tamo usmeriti novac, a mogao je kao sto su njegovi prethodnici radili da ga usmeri na drugu stranu. Moje selo je dosta urbanu i uvek je vazilo za proevropski nastrojeno, gde su proevropske stranke osvajaju dobre procente glasova (cak su i lokalni lideri SNS proevropski orjentisani). SNS je na prethodnim izborima osvojio oko 40% glasova. Od tada do ovih izbora asfaltirana je gomila ulica i puteva. Zato su sada dobili 60%. Naravno, kad je DS bio na vlasti iako je u tom selu pobedjivao, nije uradjeno nista, ali bukvalno nista. 

 

Sprdnja sa parizerom je kljucno uticala na stvaranje jos veceg jaza izmedju krezube i elitne srbije. Mozemo mi da se ismevamo parizeru koliko hocemo, ali dobrom delu Srbije je to osnovna hrana. I nema sanse da uopste razmisle da glasaju za onog ko gura narativ da njihovi psi jedu bolju hranu. 

 

Potreban je fundamentalno drugaciji pristup. Potrebno je izaci medju ljude, videti kako se zivi po tim selima i kako prici tim ljudima. Ali da se ne lazemo, njima nije ni bio cilj rezultat u Srbiji, vec samo Beograd. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Dusko said:

Samo putevi bi trebalo biti srednjeg prioriteta... To sto su institucije nepostojece je nebitno.

 

To sto SNS pokusava kroz puteve da skrene paznju sa drugih problema... Fazon pogle koliko su puteva izgradili nema veze sto nam institucije propadaju.

Džaba tim ljudima institucije kada su zarobljeni u kućama ako padne veći sneg. Nisu to ljudi sa fakultetima trte mrte, pitanje je koliko njih zna i samu definiciju te reči. Ignorisanje tog biračkog tela je ne samo pogrešno, nego i nemoralno. Možemo mi njih da krivimo za Vučića ali to ne vodi nikuda. Ne može opozicija samo da se koncentriše na Beograd i okolinu, treba imati obzira i plan za sve biračke grupe. Tako se i dobijaju izbori.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

Potreban je fundamentalno drugaciji pristup. Potrebno je izaci medju ljude, videti kako se zivi po tim selima i kako prici tim ljudima. Ali da se ne lazemo, njima nije ni bio cilj rezultat u Srbiji, vec samo Beograd. 

 

Tako je. Ko se seća SNS kampanje 2012, kad je Toma išao po ruralnim mestima i sedeo u kućama domaćina, gde su bistrili politiku, pili rakiju i pričali o pečenju te iste rakije? 

 

Na taj način su i pridobili deo tog biračkog tela. Daklem, ako Marinika neće da se zavlači po srpskim selima, treba još jače isturiti Mikija Aleksića da to obavlja za SPN. I onako je lik rodom iz Počekovine, bio je predsednik opštine Trstenik... idealan kandidat.

 

Naravno, ako je cilj (buduća) pobeda na republici.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

@Eddard @DJ_Vasa @Smrtokapa ako je taj put asfaltiran ili napravljen kada je SNS sekta bila na vlasti a pre toga ništa - to jeste porażavajuće. Znači ipak su uradili nešto za te meštane, nisu ih ignorisali. Svi mogu da pričaju šta hoće, treba nešto konkretno i uraditi. Zato imam (donekle) razumevanja. I jebi ga, jeste žalosno.

 

Naravno ... ako. 

 

Nije da nisu gradili ovi pre SNS mafije, već je to bilo odavno i zaboravlja se.

 

Ko je igrao igre političke simulacije (recimo bilo koji Tropico), zna da se putevi i sve nešto bitno gradi ne kad ima para, već neposredno pred izbore (ako se odabere neka vrsta demokratije).

 

Izgrađeni putevi su minoran faktor u odnosu na nepostojanje bilo kakve političke strukture koja nema veze sa vlašću. SNS mafija zna da nema leba od toga da na osnovu izgrađenih puteva pravi kampanju, već je u provincijama bazira na represiji političkih neistomišljenika (nema posla ako si protiv Vučića).

 

@A sad Kod mene, niko više iz bivše vlasti nije sad u opoziciji, svi su prešli u SNS. I ne samo to, oni koji su 2012-2014 bili SNS, odavno ih nema, sad je tu već treća postava.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Džaba tim ljudima institucije kada su zarobljeni u kućama ako padne veći sneg. Nisu to ljudi sa fakultetima trte mrte, pitanje je koliko njih zna i samu definiciju te reči. Ignorisanje tog biračkog tela je ne samo pogrešno, nego i nemoralno. Možemo mi njih da krivimo za Vučića ali to ne vodi nikuda. Ne može opozicija samo da se koncentriše na Beograd i okolinu, treba imati obzira i plan za sve biračke grupe. Tako se i dobijaju izbori.

Kad ono sto je normalno(gradnja puteva) predstavis kao neki veliki uspeh to je problem.

Putevi treba da se grade uvek. Problem je sto su ovi pre zanemarivali te sredine i tu je SNS uzeo veliki plus.

 

Nemam ja problem sto se grade putevi, vec sto se predstavlja kao neko veliko postignuce... I kad napomenem mojima oni u fazonu izgradio je puteve...Nema veze sto je zdrastvo skenjano i tako za bilo sta. Nema veze gradi puteve. 

 

Nema veze sto se putevi trebaju graditi i da se to podrazumeva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Brian Setzer said:

Opcija poput SPNa nikad nije imala 25% na izborima i (bar ja mislim) ne može se na osnovu jednog dešavanja/primera/slučaja praviti neka zakonitost. To što mi (trenutno defetistički) projektujemo da je "udareno u plafon", po meni je diskutabilno.

 

Ja ne mislim da je udareno u plafon generalno, već da je udareno u plafon (ili smo blizu toga) sa targetiranjem tzv. građanski orijentisanih birača.

 

Gledam sad rezultate parlamentarnih izbora otkako je Tadić preuzeo DS i procenti koje su osvajale građanske opcije su sledeći:

 

2003: DS 12.6, G17+ 11.5, uz to smo imali desni centar/narodnjake DSS 17.7 i SPO 7.7

2007: DS 27.7, G17+ 6.8, LDP 5.3, uz to DSS 16.6

2008: DS 38.4 (apsolutni pik), LDP 5.2, uz to DSS 11.6

2012: DS 22.1, LDP 6.5, G17+ 6.5, uz to DSS 6.7

 

Posle toga sledi pad.

 

Ovaj maksimum DS-ovskih rezultata ostvaren je u uslovima kada je taj isti DS imao u rukama poluge vlasti i medije, plus sa jednim pomeranjem upravo u glasačko telo koje voli da mu se asfaltira put, usled toga se na suprotnom polu i izdvajao LDP kao jedna antikrezuba građanska opcija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...