Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Na kraju se svodi opet na to da opoziciji ne daju da vide bilo šta od zvaničnih registara.

 

Trenutno, niti ima nekog pritiska s ulice, niti međunarodnog pritiska, a niko se neće potresti ako Marinika, Jelena i Danijela crknu od gladi, sve mi se čini kao mrtva kapa, sem ako SPS ne prelomi da ode u  opoziciju. Stvarno, kao i prvo veče, smatram da ovo sa štrajkovima glađu nema smisla i prosto nije vredno toga.

Link to comment
Share on other sites

@Esli Sve se slažem, samo želim da se izvuče maksimum koji je moguć.

 

Evo:

https://n1info.rs/vesti/izbori-2023/sta-mogu-da-urade-troje-pravnika-spn-koji-ce-pregledati-biracki-materijal/

ovi ljudi će imati uvid u materijal, uključujući izvode iz biračkih spiskova za konkretna biračka mesta, dakle i u podatke poput adresa i JMBG. Kažu da će se "fokusirati na određene neuralgične tačke". Bitno je olakšati im, omogućiti im da znaju gde da gledaju. Ja se nadam da oni to zaista već znaju.

Link to comment
Share on other sites

Štrajk glađu je tu da održi temu aktuelnom, više zbog strane javnosti, koja je za divno čudo pokazala neko interesovanje ovog puta, nego zbog onoga što je kod nas. To Vam je kao što Zelenski putuje po svetu, mislim ne putuje on po svetu da se promoviše nego da održi temu rat u ukrajini što duže u žiži interesovanja u svakoj od tih država. Tako nešto i SPN želi jer dok god je tema interesantna biće članaka u stranim medijima a to je direktan pritisak za članove evropske narodne stranke koji podržavaju parizera.

 

Takođe SPN, ali i ostala opozicija, mora da potnecira ova pitanja ako je moguće do maja kao lepu uvertiru za lokalne izbore. To će da bude malo teži zadatak jer 6 meseci je baš dug period. Ako dođu do novih podataka trebalo bi malo da ih strateški objavljuju, recimo ne sve odjednom nego svake nedelje po nešto. Prvi test je nova godina i božić, postoje lepe šanse da to potpuno iščezne jer ljudi ne prate ništa tokom ta dva praznika.

 

Štrajk glađu nikad nije dobra opcija jer vlast zna da niste spremni da umrete i samo će vas pustiti da se izblamirate kao Toma onomad, no ja ne vidim neku bolju ideju da se sa ovako malo ljudi ispred RIK privuče veća pažnja, verovatno su to odlučili u ponedeljak pošto koliko čujem nije bilo više od 2-3 hiljade ljudi u 18h.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zvezdarac said:

To je to,odsviran kraj price

 

Ne bih baš rekao. Stejt Deaprtment je kritikovao izbore: https://www.slobodnaevropa.org/a/neregularnosti-na-izborima-srbija/32739119.html

 

A kod Hila treba obratiti pažnju i na ovo:

 

„Prema njegovim rečima, međunarodni posmatrači koji su bili u Srbiji otkrili su više „manjkavosti“ u vezi ovih izbora, i važno je da Srbija radi sa posmatračima da reši ova pitanja.”

 

Diplomatski rečnik je malo zeznut, a ambasador uglavnom uvija izjave. Da je rekao nešto u fazonu da 'uprkos manjkavosti možemo reći da izbori realno izražavaju volju građana', onda bi bio veliki problem.

 

Ovo što je rekao bi na običan jezik trebalo prevesti ovako: sređujte to u skladu sa primedbama i provucite kroz sudove.  Ukratko, daje šansu da se sve reši čisto tako da niko ne izgubi obraz.

 

Jezik diplomatije mi je izuzetno dobro poznat zbog posla i znam šta govorim.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Perkos2 said:

pa ko mu je ostao neposlušan ?

DSS i niko više a i to nije 100% sigurno

Tesno...ali se potrudio, ako ga Dr.Nestor Zamlatić zajebe, da ipak može i da formira Parlament i da vršlja kako hoće. Ovog puta je dobio izbore na digitron, a ne na listiće. Još se pravi francuska sobarica i skoro nevino se smeškajući, izjavljuje kako su ovo bili najpošteniji izbori do sada. Podseti me na Toleta i nikad regularnije lige, a on zatvorio Partizanu više od pola prvenstva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Molim te da ne pričaš napamet već da daljim čitanjem teme vidiš šta je bila poenta posta.

 

Ne pričam napamet, uzmi i probaj da to radiš u normalnom tempu.  Za svako biračko mesto moraš da uneseš ponovo podatke i prođeš captcha verifikaciju.

 

Govorim samo o sajtu. Provera biračkog spiska se ne radi tako.

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da se ovde pokusava da se dokaze da je broj ukradenih glasova ogroman, pa su zbog toga izbori nelegalni. To je pogresan pristup, jer ako se dokaze da postoji samo jedan ukraden glas i jasna namera ove vlasti da ga ukrade, to je dovoljno da se stranka koja je u tome ucestvovala izbaci iz politickog zivota, tako bi bar bilo u normalnoj zemlji.  Avav i dalje prica u stilu  "pa sta, ako su glasali ljudi iz R.Srpske...",  a ova rasprava o broju ukradenih glasova ide njemu na ruku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne bih baš rekao. Stejt Deaprtment je kritikovao izbore: https://www.slobodnaevropa.org/a/neregularnosti-na-izborima-srbija/32739119.html

 

A kod Hila treba obratiti pažnju i na ovo:

 

„Prema njegovim rečima, međunarodni posmatrači koji su bili u Srbiji otkrili su više „manjkavosti“ u vezi ovih izbora, i važno je da Srbija radi sa posmatračima da reši ova pitanja.”

 

Diplomatski rečnik je malo zeznut, a ambasador uglavnom uvija izjave. Da je rekao nešto u fazonu da 'uprkos manjkavosti možemo reći da izbori realno izražavaju volju građana', onda bi bio veliki problem.

 

Ovo što je rekao bi na običan jezik trebalo prevesti ovako: sređujte to u skladu sa primedbama i provucite kroz sudove.  Ukratko, daje šansu da se sve reši čisto tako da niko ne izgubi obraz.

 

Jezik diplomatije mi je izuzetno dobro poznat zbog posla i znam šta govorim.

 

A kako prevesti ovo nadamo se da ce se sve resiti do NG praznika pa da svi zajedno uzivamo(bas u vreme kada ce sudovi odbaciti sve zalbe)

Link to comment
Share on other sites

@shonke

 

Vidi, napisao si

Quote

I da imaš jmbg i br LK svakog birača... Do 2150. godine će da se proveri sve.

 

što nije tačno, treba ti samo tvoj jmbg i broj lk da bi došao do spiska imena po biračkim mestima, a poenta nije da ovo bude zakonski validna provera biračkog spiska, već da se pronađe nešto što bi ljudima koji imaju uvid u birački materijal bilo od pomoći pri utvrđivanju gde su bile moguće neregularnosti, kao i da imaš konkretnije brojke sa kojima možeš izaći u javnost.

 

U Beogradu ima 1180 BM, puta dva zbog dva nivoa izbora, da kažemo 2400 upita. S tim što ne bi gledao sva BM, već ona gde je broj birača sumnjiv (odnos upisanih na parlamentarnim i lokalnim), što se može utvrditi na osnovu zapisnika koji su dostupni na sajtu RIK.

 

Stranica pamti jmbg i lk, ne moraš ih svaki put kucati, treba samo captcha. Mislim da bi nekoliko vrednih ljudi to završilo za tri-četiri dana.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Zvezdarac said:

A kako prevesti ovo nadamo se da ce se sve resiti do NG praznika pa da svi zajedno uzivamo(bas u vreme kada ce sudovi odbaciti sve zalbe)

 

Jednostavno – da bi valjalo da se brzo reši.

 

Može da bude nešto u stilu da Nestor kaže da neće ni sa kim, raspisuju se novi izbori, ali da se odrade kako valja. A mogu i da se obore izbori. Verujem da bi opozicija prihvatila čak i prvu opciju ako postoji garancija da će izbori biti pošteni.

 

Nevezano za izjavu, ja zaista ne znam šta će biti i kako će se rešiti beogradski izbori, a za republičke je potrebno dokazati mnoge malverzacije da bi se poništili. Bio je juče neki tužilac na N1 koji je to objasnio jednostanvim primerom – kaže da je i sam video nepoznate ljude na svom biračkom mestu, ali da na osnovu toga ne može da podnese prigovor, već samo da sumnja. Isto tako, nezgodno je i kada se na izbore doveze grupa ljudi u kombiju. Njihovi glasovi su po definiciji tajni, a nije zabranjeno ni da nekoga negde dovezeš. Problem je da se utvrdi njihov identitet, osim ako nisu dobro fotografisani.

Link to comment
Share on other sites

Dragan Đilas, lider SSP, saopštio je i da je bilo obezbeđeno gorivo za prevoz glasača iz RS u Srbiju.

„Sve pogranične benzinske pumpe u Republici Srpskoj su na dan izbora besplatno točile gorivo u svako vozilo koje preveze po 4 glasača u Srbiju i nakon glasanja ih vrati! Samo iz opštine Lopare je u Beograd – Arenu dovezeno 610 glasača!“, napisao je Đilas na platformi Iks (bivši Tviter).

Opoziciona koalicija okupljena oko SSP Srbija protiv nasilja traži obaranje izbora i na lokalnom i na državnom nivou održanih 17. decembra, zbog izborne krađe, sprovedene i na način, kako tvrde masovne migracije birača iz Republike Srpske u Beograd.

 

https://www.danas.rs/vesti/politika/izbori-2023/djilas-objavio-kako-su-i-odakle-dovozeni-pojedini-biraci-iz-republike-srpske-na-glasanje-17-decembra/

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Edinburgh said:

Cini mi se da se ovde pokusava da se dokaze da je broj ukradenih glasova ogroman, pa su zbog toga izbori nelegalni. To je pogresan pristup, jer ako se dokaze da postoji samo jedan ukraden glas i jasna namera ove vlasti da ga ukrade, to je dovoljno da se stranka koja je u tome ucestvovala izbaci iz politickog zivota, tako bi bar bilo u normalnoj zemlji.  Avav i dalje prica u stilu  "pa sta, ako su glasali ljudi iz R.Srpske...",  a ova rasprava o broju ukradenih glasova ide njemu na ruku. 

 

Misliš na forum ili na saopštenja u javnosti? Što se tiče foruma, ne mogu da govorim u tuđe ime, ali što se tiče ovog drugog, akcenat je na mahinacijama koje su se desile pre izbora. Evo primera kojim ću objasniti na šta mislim:

 

Biračko mesto X ima 350 birača, od kojih je izašlo 300. Ukoliko je od tih 300 njih 50 prijavljeno na adresu Pere Perića 10, za koju se ispostavi da je polusrušena kuća u kojoj se ne može živeti i gde oni ne žive, onda se brišu sa spiska za to biračko mesto, a trebalo bi da odgovaraju za lažnu prijavu prebivališta.

 

Isto važi i za dupla prebivališta, kao što je slučaj sa onim bosanskim ministrom koji je prijavljen da živi u Novom Sadu, ali redovno ide na posaou Sarajevu. Vidim da su ovde pisali da je moguće imati jedno prebivalište npr. u Bijeljini, a drugo kod rođaka u Beogradu, što treba takođe srediti. Ne mogu se imati dva prebivališta i tačka. Ako postoji registrovano bosansko prebivalište, što policiji nije problem da utvrdi, onda se beogradsko briše, a mogla bi da padne i prijava.

 

Ima toga još, ali ako je jasno da ovakvim mahinacijama može da se prekroji izborna volja ili da su procedure masovno kršene putem lažnog prebivališta i drugim svinjarijama, onda su izbori neregularni.

Link to comment
Share on other sites

Postoje hiljade i hiljade glasaca u Srbiji koji ne zive u Srbiji, ali imaju svoje nekretnine, uredno placaju dazbine,

u opstinama se tacno zna da ti ljudi nikada ne izlaze na izbore i postavlja se pitanje sta se dogadja sa njihovim

glasovima. Ovde mislim na sela i varosice u recimo Istocnoj Srbiji. Znajuci da su opstine u rukama SNS-a

ja licno imam velike sumnje u pravcu manipulacija bas u takvim sredinama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Smrtokapa said:

@shonke

 

Vidi, napisao si

 

što nije tačno, treba ti samo tvoj jmbg i broj lk da bi došao do spiska imena po biračkim mestima, a poenta nije da ovo bude zakonski validna provera biračkog spiska, već da se pronađe nešto što bi ljudima koji imaju uvid u birački materijal bilo od pomoći pri utvrđivanju gde su bile moguće neregularnosti, kao i da imaš konkretnije brojke sa kojima možeš izaći u javnost.

 

U Beogradu ima 1180 BM, puta dva zbog dva nivoa izbora, da kažemo 2400 upita. S tim što ne bi gledao sva BM, već ona gde je broj birača sumnjiv (odnos upisanih na parlamentarnim i lokalnim), što se može utvrditi na osnovu zapisnika koji su dostupni na sajtu RIK.

 

Stranica pamti jmbg i lk, ne moraš ih svaki put kucati, treba samo captcha. Mislim da bi nekoliko vrednih ljudi to završilo za tri-četiri dana.

Ja mislim da ovakav uvid u biracki spisak ne daje mnogo mogucnosti za dokazivanje necega. Sta ja da radim sa spiskom od 1200 imena sa mog birackog mesta, ako poznajem nekih 150 -200 ljudi sa tog spiska? Nepohodno je da na sajtu pored imena stoji adresa i godina rodjenja, ne mora JMBG. Tako bi bar svako u svojoj zgradi mogao da vidi da li ima fiktivnih biraca na spisku, pa bi se nekako doslo do zbirnih podataka o fiktivnim stanovnicima, za celo biracko mesto. 

 

Sto se tice razlike u broju biraca na listama za republicke i lokalne izbore, sta se tu moze dokazati?  To je  dovoljno za sumnju, ali ne i za dokaz da je neko lazno prijavljen. Cak mislim da spiskovi biraca po svim birackim mestima za lokalne izbore nisu dostpuni  (a i ako jesu, bez adrese i godine rodjenja su neupotrebljivi). 

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi interesantno proveriti da li su ovi "migranti" glasali dva puta. To niko ne pominje, pa pretpostavljam da nisu, ali me cudi da to nikome nije palo na pamet.

 

Inace, prilicno je jasno - tamo gde su napunili fantomima su imali bolje rezultate, u istoj mesnoj zajednici, slicne velicine, isti ljudi, glasali mnogo drugacije od mesta prekoputa.

 

Negde razlike idu i do 10%, kacili ste vec neka mesta.

 

Ali ono sto je tragikomicno, zbog Nestora, da nije bilo kradje uopste, imali bismo pata karte u Beogradu opet jer SPN + NADA ne bi imali 56 zajedno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

Jasno je da bez podrške EU ne možemo ništa da diskreditujemo, tako da je ovo sve "piši propalo". 

 

Sad but true.

 

Ali do sada se nisu držali po strani, a evo i najnovijeg saopštenja: https://n1info.rs/vesti/izbori-2023/evropska-komisija-o-pismu-opozicije-ocekujemo-da-se-drzavni-organi-pozabave-nepravilnostima/

 

Da su hteli sve da otkače, konstatovali bi da je na izborima bilo 'manjih nepravilnosti koje ne utiču na ukupan rezultat' i cela priča bi bila gotova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...