Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Da li dajete svoj glas 02.06.24?  

155 members have voted

  1. 1. Da li ćete izaći / Da li ste izašli na lokalne izbore 2. juna 2024?

    • Da, glasaću za stranke bliske vlasti
      4
    • Da, glasaću za stranke bliske opoziciji
      12
    • Ne, glasao bih za stranke koje bojkotuju izbore
      6
    • Ne, nikad ne izlazim na izbore
      2


Recommended Posts

Druga izborna debata na N1....(uplasih se da ce biti samo opozicionari vredni pomena, tu mislim na jasne opozicionare, na opozicionare koji su stvarna OPOZICIJA aktuelnoj politici, ali NE nikako - budjava ruska salata je na meniju u sredu u 21h uz izuzetke....a tek koliko me je ganula neutralnost enjedinice sto su pozive dobili snsovci i spsovci) Pa koga bre u tom N1 moze biti briga da SBB narod gleda i snsovce i dacice ako ih gleda godinama na svim televizorima koji stizu iz srb, rep.srb. na svim nacionalnim tv pa cak i na solakovim tv. Ovi ih kao pozivaju a ovi kao odbijaju. Veliki rivali :lol_2:

 

U debati učestvuju:

Mihailo Brkić – Srbija protiv nasilja

Bojan Kostreš – Vojvođani – Liga socijaldemokrata Vojvodine

Borko Ilić – Nacionalno okupljanje Dveri-Zavetnici

Đurađ Jakšić – Srpska radikalna stranka

Poziv za učešće u debati dobile su i liste Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

Nesto razmisljam, ali nisam se jos dovoljno udubio u izborne liste za Beograd i Srbiju i kakve su procene... da li ima smisla da se na nekim od izbora glasa za neke od ovih manjih anti-Vucic opcija, koje bi mogle u siru koaliciju sa SPN? 

 

Nikad nisam kapirao to... "strateško" glasanje, da bi neko prešao cenzus.

 

Drugo je kad glasaš za nekog i nebitno ti da li će dobaciti do željenog procenta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Brian Setzer said:

 

Nikad nisam kapirao to... "strateško" glasanje, da bi neko prešao cenzus.

 

Drugo je kad glasaš za nekog i nebitno ti da li će dobaciti do željenog procenta.

Pa recimo u Beogradu prosle godine od 110 mandata, SNS je dobio 48 + SPS 8 i to je tacno koliko je potrebno za vecinu, 56. 


Da je neka stranka koja je ostala ispod cenzusa (3%), poput koalicije Ajmo ljudi (koja je, jel, anti-Vucic), ipak presla tu granicu (a nedostajalo im je 1200 glasova), dobili bi nekoliko mandata (tacno 3, i to tako sto bi SNS dobio 2 manje a a Ujedinjeni za pobedu Beograda 1 mandat manje), pa bi teoretski mogla da se formira vlada u gradu od svih opcija koje nisu SNS+SPS, jer bi imali vecinu.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa recimo u Beogradu prosle godine od 110 mandata, SNS je dobio 48 + SPS 8 i to je tacno koliko je potrebno za vecinu, 56. 


Da je neka stranka koja je ostala ispod cenzusa (3%), poput koalicije Ajmo ljudi (koja je, jel, anti-Vucic), ipak presla tu granicu (a nedostajalo im je 1200 glasova), dobili bi nekoliko mandata (tacno 3, i to tako sto bi SNS dobio 2 manje a a Ujedinjeni za pobedu Beograda 1 mandat manje), pa bi teoretski mogla da se formira vlada u gradu od svih opcija koje nisu SNS+SPS, jer bi imali vecinu.  

 

Teoretski da, u praksi su preletaci vec bili spremni, prvi poks, zavetnici cekali na klupi ako zatreba.

Svi koji se dvoume neka glasaju za spn da bi bili prvi i onda bi se njima najvise prelili glasovi ispod cenzusa.

Desnicarske stranke su obicni foliranti, lazna opozicija koja izgleda ide na izbore da smeni Djilasa, Mariniku a ne vlast.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

 

Teoretski da, u praksi su preletaci vec bili spremni, prvi poks, zavetnici cekali na klupi ako zatreba.

Svi koji se dvoume neka glasaju za spn da bi bili prvi i onda bi se njima najvise prelili glasovi ispod cenzusa.

Desnicarske stranke su obicni foliranti, lazna opozicija koja izgleda ide na izbore da smeni Djilasa, Mariniku a ne vlast.

 

Imali bi odlicnu priliku da proverimo tu tezu prosle godine a ne sada da se pitamo da li je tako ili ne.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Pa recimo u Beogradu prosle godine od 110 mandata, SNS je dobio 48 + SPS 8 i to je tacno koliko je potrebno za vecinu, 56. 


Da je neka stranka koja je ostala ispod cenzusa (3%), poput koalicije Ajmo ljudi (koja je, jel, anti-Vucic), ipak presla tu granicu (a nedostajalo im je 1200 glasova), dobili bi nekoliko mandata (tacno 3, i to tako sto bi SNS dobio 2 manje a a Ujedinjeni za pobedu Beograda 1 mandat manje), pa bi teoretski mogla da se formira vlada u gradu od svih opcija koje nisu SNS+SPS, jer bi imali vecinu.  

 

(nastavak podebljanog)... ušla u veću koaliciju, nijedan glas ne bi bio "izgubljen" (ali bi dobili manji deo kolača/broj mandata nego što su bili prohtevi).

 

Zašto bi ti (ili ja, svejedno), kao glasač, trebalo da razmišljaš o tome da će neko da ostane ispod cenzusa, ako je ta stranka svesno rešila da izađe samostalno na izbore?

Edited by Brian Setzer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Pa onaj iz poksa je preleteo pre proglasenja konacnih rezultata a zavetnica je odmah rekla da nece s Djilasom. Dakle provereno.

To nije ono sto sada pricaju. Barem ne nakon one prve N1 debate. Ja sam stekao neki utisak da bi svi mogli zajedno u tehnicku vladu, da se oroci i za to vreme procisti teren, oslobode mediji i pripreme novi demokratskiji izbori bez malverzacija.

 

33 minutes ago, Brian Setzer said:

(nastavak podebljanog)... ušla u veću koaliciju, nijedan glas ne bi bio "izgubljen" (ali bi dobili manji deo kolača/broj mandata nego što su bili prohtevi).

Tacno, ali je tako kako je. BoTa i DoJeBilo moraju ovako jer nije bas ni da ih vodeca opoziciona koalicija hoce. Medjutim, prethodnog proleca su bili spremni da im pruze i neku podrsku u tom drugom krugu za to sto je BoTa-i malo nedostajalo ali je vec i matematicki bilo nemoguce preci cenzus na ponovljenom glasanju na biralistima jer ih je bilo malo ponovljenih, pa i da su svi opozicioni zrtvovali neki svoj glas ili vecinu (a tako da se ne oseti na njihove mandate) to opet ne bi BoTa-i bilo dovoljno.

 

33 minutes ago, Brian Setzer said:

Zašto bi ti (ili ja, svejedno), kao glasač, trebalo da razmišljaš o tome da će neko da ostane ispod cenzusa, ako je ta stranka svesno rešila da izađe samostalno na izbore?

Svesno ili iz ko zna kog razloga, situacija je sada takva. Pricam o konacnoj listi a ne o tome zasto je lista takva.

 

Jesu debili jer ne mogu da se ujedine oko samo jedne stvari - da se srusi Vucic. DOS je to mogao. Bilo ih je 20 clanica. Bukvalno samo SPO nije bio ukljucen. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo su upravo izbori na koji se glasa za ubedljivo najvecu stranku tvoje opcije i da se nadas da ce apsolutno svi ostali ostati ispod cenzusa.

 

Razlog je jednostavan, cak i da nisu trojanci (a sada je ocigledno da bukvalno svi jesu) poslednje sto ti treba je da se rasipaju glasovi i da se daje na znacaju malim listama. SPN je vec dovoljno velika koalicija u kojoj ce sigurno biti nekih disonantnih tonova ako dodje do podele kolaca.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, McLeod said:

Ovo su upravo izbori na koji se glasa za ubedljivo najvecu stranku tvoje opcije i da se nadas da ce apsolutno svi ostali ostati ispod cenzusa.

 

Razlog je jednostavan, cak i da nisu trojanci (a sada je ocigledno da bukvalno svi jesu) poslednje sto ti treba je da se rasipaju glasovi i da se daje na znacaju malim listama. SPN je vec dovoljno velika koalicija u kojoj ce sigurno biti nekih disonantnih tonova ako dodje do podele kolaca.

Lako se može zaključiti da su svi Vučićevi trojanci, Nema stranke koja zastupa opciju koju ne zastupa i Vučil, on je i nacionalista, i evropejac i liberal i socijalista i komnista i Srbin i nacionalna manjina i demokrata i diktator.

Ko nudi išta drugo što Vučić već nije ponudio, čak i smenu Vučića će u jednom momentu ponuditi Vučić.
Niko ne nudi priznanje Kosova, jedino je Vučić praktično blizu priznanja, to jeste blizu mojoj opciji jer je uslov svakoj drugoj promeni, opet neću da glasam za vučića, jes da nije ni kandidat, opet ću glasati protiv njega. Da, glasaću za SPN iako i oni ne daju Kosovo.

Trojanci su i u SNSu, kad bi pobedila, nekim čudom, proevropska opozicija pola SNS bi peslo njima, isto kao što bi druga polovina prišlja nacionalističkoj grupaciji kad bi ova dobila većinu.

SPN ne može (tako brzo) da iznedri autokratu.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ras kass said:

 

Teoretski da, u praksi su preletaci vec bili spremni, prvi poks, zavetnici cekali na klupi ako zatreba.

Svi koji se dvoume neka glasaju za spn da bi bili prvi i onda bi se njima najvise prelili glasovi ispod cenzusa.

Desnicarske stranke su obicni foliranti, lazna opozicija koja izgleda ide na izbore da smeni Djilasa, Mariniku a ne vlast.

Pre neki dan videh komšinicu koja normalno dežura za štandom SNS-a na novoj dužnosti, deli neke male letkiće Milice Zavetnice. E sad ne isključujem mogućnost da je promenila političko opredeljenje, da radi ovo honorarno ili da to nije ona već njena sestra bliznakinja od koje su je odvojili na rođenju 😉

No meni deluje realnije da je dobila nalog da pripomogne budućim preletačima da uzmu glasove onih koji skoro sigurno neće glasati za SNS ali nemaju jasnu sliku za koga bi glasali a pale se na Kosovske teme i slično. Treba ih kanalisati ka poželjnoj "opoziciji" pa ako isti nemaju dovoljno logistike eto "dobrovoljaca" da im pripomognu.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nažalost, ne prate mnogi ozbiljno. Pa ne znaju kako stoje stvari. Opredeljuju se na osnovu politike prema Kosovu i Rusiji, čak i za BG izbore (gde to nije uopšte ključno). Neki likovi koje znam su se razočarali u Francuza i sada će da glasaju za ZZ ekipu (Zveri/Zanoktica)... a toliko je očigledno da je zanoktica spavač koji samo čeka da bude aktiviran (ofirala se već nekoliko puta), a za zveri nisam siguran, iako ne bih odbacio ni njih... 

 

Bukvalno treba glasati za SPN, da bi imali što više (više i od SNSa), a da svi ostali ostanu ispod cenzusa (NS i Tadić sigurno). Pa da se ti njihovi procenti preliju SPNu. Ako Francuz pređe i pristane da ide sa SPN, uz možda Boška, to bi bilo to... ali sumnjam, namestiće Vučić igranku u svoju korist i ovog puta... 

Edited by Issey
Link to comment
Share on other sites

Zavetnici jesu veoma sumnjivi, ali fora je što ni za ove iz "prave opozicije" niko ne može da garantuje. Šta ako posle izbora Đilas opet ode da malo porazgovara sa Vučićem?

 

Ili ZLF zaključi da je možda ipak prioritet da se uspostavi većina za potpisivanje francusko-nemačkog plana, jer Analena Berbok tako sugeriše? Da se razumemo, ne verujem ja da će se desiti ovakav scenario, ali ne bih ni stavljao ruku u vatru da garantujem da nisu sposobni za tako nešto.

 

Kako god okreneš, ne verujem u tvrdu podelu na prave i lažnjake, nego je pitanje toga koliki je udeo kukolja u svakom od džakova žita.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk 

 

Sada (ne kucam o ranije), ja imam stav da je Tadić sujetna štetočina, kao i Radulović. Obojica su to dokazala dobijenim procentima na ranijim izborima (da su sujetne štetočine), tkd ne zaslužuju ni to (po meni pogrešno) "strateško" glasanje.

 

SPN je dovoljno velika koalicija, nema šta nešto mnogo da se palamudi za kog da se glasa.

Edited by Brian Setzer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Smrtokapa said:

Zavetnici jesu veoma sumnjivi, ali fora je što ni za ove iz "prave opozicije" niko ne može da garantuje. Šta ako posle izbora Đilas opet ode da malo porazgovara sa Vučićem?

 

Ili ZLF zaključi da je možda ipak prioritet da se uspostavi većina za potpisivanje francusko-nemačkog plana, jer Analena Berbok tako sugeriše? Da se razumemo, ne verujem ja da će se desiti ovakav scenario, ali ne bih ni stavljao ruku u vatru da garantujem da nisu sposobni za tako nešto.

 

Kako god okreneš, ne verujem u tvrdu podelu na prave i lažnjake, nego je pitanje toga koliki je udeo kukolja u svakom od džakova žita.

 

 

 

Potpuno si u pravu. Sve je moguće. Đilas u poslenje vreme vuče sumanute poteze, ali drugog izbora nema nažalost, ako hoćemo da probamo da srušimo ovo zlo... u svakom slučaju, ima spavača i "nezadovoljnih" tipa onaj Bulatović i u njihovim redovima...

 

Ozbiljna mafija je u pitanju, ne gube oni izbore tek tako, čak i kad ih izgube na papiru...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Da, glasaću za SPN iako i oni ne daju Kosovo.

 

Neznam dali je to baš tako. SPN nema jedinstveno mišljenje po tom pitanju. One stranke (unutar koalicije) koje "ne daju" Kosovo o tome ne govore glasno, zato što slede pitanja oko smiselnosti koalicije sa strankama koje su za priznanje Kosova. A postoji i mogučnost da bi posle izbora morali da pogaze reč, pa verovatno i zbog toga radije ne pričaju mnogo na tu temu.

A ove stranke koje su za priznanje Kosova, takodje više govore o drugim temama, jer verovatno imaju istraživanja koliko je taj potez popularan u glasačkom telu. Pa verovatno ne žele da se neki procenat bezveze odlije ka nacionalnom delu opozicije.

 

Onaj kome je priznanje Kosova bitan deo odluke kome će da da glas, SPN (ili SNS) su mu safe bet od ovih večih opcija.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Brian Setzer said:

@Kooineeperk 

 

Sada (ne kucam o ranije), ja imam stav da je Tadić sujetna štetočina, kao i Radulović. Obojica su to dokazala dobijenim procentima na ranijim izborima (da su sujetne štetočine), tkd ne zaslužuju ni to (po meni pogrešno) "strateško" glasanje.

Slazem se o vidjenju doticnih, delim to misljenje. 

 

Ipak, s obzirom da izlaze samostalno (tj. njih dvojica zajedno ali ne u SPN) i da znamo koliko je malo nedostajalo prosli put za Beograd, pala mi je na pamet ta ideja - nista novo, radili smo to i ranije sa manje ili vise uspeha (uglavnom manje uspeha - jednom sam glasao i za Covica jbt, pre nego sto je bio u Zvezdi). Tamo valjda 2003. I pojeo sam govno 😄 nisu prosli cenzus.

 

Svaki mandat moze biti bas vazan, s obzirom da se ocigledno pojavljuje veliki broj novopecenih BGD-ovaca (sa naglaskom na "ovaca"), borba u Beogradu ce biti bas tesna.

 

59 minutes ago, Brian Setzer said:

SPN je dovoljno velika koalicija, nema šta nešto mnogo da se palamudi za kog da se glasa.

Nadam se da ce biti dovoljna da moze sa odredjenim opozicionim opcijama barem u Beogradu da formira vlast. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Ipak, s obzirom da izlaze samostalno (tj. njih dvojica zajedno ali ne u SPN) i da znamo koliko je malo nedostajalo prosli put za Beograd, pala mi je na pamet ta ideja - nista novo, radili smo to i ranije sa manje ili vise uspeha (uglavnom manje uspeha - jednom sam glasao i za Covica jbt, pre nego sto je bio u Zvezdi). Tamo valjda 2003. I pojeo sam govno 😄 nisu prosli cenzus.

 

Ja sam prošli put glasao za Tadićeve na gradu, procenivši da njihov cenzus može da bude jako bitan - i bio je, al jbg na kraju ispade bačen glas.

 

Sada mi je nekako teže da se opredelim za ovaj dvojac bez kormilara: prošli put je sa Tadićem bio Dule Vujošević, pa sam razmišljao logikom "ok, ovi bi mogli da pređu cenzus, postoje ljudi koji mnogo vole Vujoševića" (nećemo ih imenovati :classic_biggrin:), ali sada mi je, bez obzira na neka istraživanja, teško da zamislim tih 3% glasača koji će glasati za ovu ludu kombinaciju.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci
  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...