Jump to content

Tajland i ostala ostrva :) za posetiti ili ostati


Recommended Posts

18 minutes ago, Darth Bane said:

Chantaburry mi se nije bas dopao. Premda kada se ide malo juznije prema obali - oko 30 min voznje, ima takodje lepih plaza. U ovo doba godine su puste, ali u dry season pretpostavljam da su OK. Bujna vegetacija, tiho i mirno mesto ko hoce da odmori malo mozdane vijuge od civilizacije. Imaju solidne kucice za smestaj ali nije bilo bas tako jeftino - oko 1500- 2000 baht (50-70 USD) nocenje. A  uzduz plaza nema gotovo nista - samo par restorancica. Ipak, mosto je odalo vrlo "relax" osecaj. Mozda vredi provesti tamo 2-3 dana. 

 

P.S. Da, mesto se zove Laeng Sim Beach.

Ista stvar, druga plaža. Jeste lepo, bio sam. Isto Laem Sing kao što si rekao.

 

Chantaburi, uz granicu sa Kambodžom.

 

Prestonica voćarstva. Ko je jeo skoro ananas, ogromna šansa da je došao upravo odavde.

 

chantaburi.jpg

 

Gradska opstina Laem Sing je na obali Gulf of Thailand.

 

chant01.jpg


Najveća plaža, Chao Lao ("Gardijska Plaža")

 

chant19.jpg


ima na desetine malih hotela i bungalova.


chant02.jpg

 

chant03.jpg


chant04.jpg

 

Nivo komfora i cena je sličan, mislim da je bilo 30 EUR po bungalovu (u Thai se soba naplaćuje po sobi, ne po osobi ili broju kreveta)

 

chant05.jpg


chant06.jpg


chant07.jpg

 

Vidiš koliko ti je more daleko


chant08.jpg

 

Jednostavne sobe, sa aircon:


chant09.jpg

 

chant10.jpg

 

Ovo je "boutique" hotel Baan Imsook (malo traje da se učita) i on je možda duplo skuplji nego bungalovi na ranijim slikama:


chant20.jpg

 

Dugačka plaža, Thai klijentela, od 10 hiljada ljudi tog dana mislim da sam bio jedini stranac. 


chant16.jpg

 

Naravno, nema skupih sportova (jet ski, paragliding), ovde su rekviziti low-tech:


chant14.jpg

 

Plaža je izdeljena na "restorane". U stvari kolibe gde sedi, jede i pije ceo dan. Posetioci su farmeri na dnevnom izletu koji im se retko dešava.

 

chant11.jpg


chant12.jpg


chant13.jpg


Ova Thai omladina nešto proslavlja u svojoj kolibi (koliba se ne plaća, nju kao mesto za konzumaciju hrane i pića iz restorana obezbeđuju kao sto se obezbeđuje sto u kafani):


chant15.jpg

 

Takve su i cene, za lokalce a hrana je sveža i dobra. Ovo jedno je sa piletinom, drugo sa rakovima uhvaćenim pre pola sata:


chant17.jpg


Krstare i ove pokretne kuvarice i kuvari, na licu mesta ti od svežih sastojaka naprave šta hoćes. Ako nemaju, mobilnim pozovu drugoga ko ima.


chant18.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako da nema, lokalci, tu ruralni Thai iz zaleđa dolaze pa i na na medeni mesec. Vikendom, nemoj da si tamo. Svaki bungalov (uzme ga dvoje) pa se onda pojavi po 10-20-30 Thai iz njihovog sela koji dođu da se napiju i ispevaju.

 

Ako si mislio da tamo stvaraš, pišeš poeziju ili doktorat, može, samo ne vikendom. Ne bi mogao ni da zaspiš od vreve po terasama tih bungalova. Istina, civilizovane pijanke, kada Thai padnu u sevdah,  ali bučne.

Link to comment
Share on other sites

Sad se ne sećam, mislim da je bilo 800THB. Za 2,000THB bi bio bungalov/kuća sa 8 kreveta. Tu nema ko da je voljan da plati, ne mogu da verujem 2,000THB u tom nepoznatom mestu gde stranci ne zalaze.

 

Bang Saen, između Pataje i Bangkoka, na samoj plaži, bungalovi su 120THB (stodvadeset), to je 3EUR. Nešto mi nije bilo u redu sa aparatom, blede su slike, pustila me čistačica da pogledam unutra.

 

khaolam08.jpg

 

khaolam09.jpg

 

khaolam10.jpg

 

khaolam11.jpg

 

khaolam14.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2019 at 12:09 AM, ras kass said:

Pataja ima lose plaze i more je ruzno.  Prostitucije ima vise nego u Bangkoku.

 

Kao da odeš u ulicu crvenih fenjera u Amsterdamu i tvrdiš da ima više prostitucije nego u Roterdamu. Pa sigurno da ima kad si u njenom epicentru.  Odmakneš se malo, možda 1km i kao da su u drugom gradu.

 

Plaža je loša kao što je obično za kontinentalne plaže. Pogled sa Pattaya Tower (stara slika, mnogo se izgradilo od onda, ove godine ću da se popnem za svež foto) na Jomtiem plažu, 7km.

 

2019pattayabeach00.jpg

 

Pesak nije beo i voda se lako zamuti.

 

2019pattayabeach01.jpg

 

Tajci ne idu na plažu zbog kupanja, ne idu nikako, svi ovi su seljaci iz zaleđa koji su došli na jedan dan da jedu i piju.

 

2019pattayabeach04.jpg

 

2019pattayabeach05.jpg

 

Ovako nešto, sveže i jeftino, ceo dan se jede

 

2019pattayabeach03.jpg

 

Pokvase se i noge

 

2019pattayabeach06.jpg

 

2019pattayabeach07.jpg

 

Već je neko mogao da primeti

 

2019pattayabeach08.jpg

 

Da niko nije u kupaćem kostimu, sve je odeća za ulicu. Ovaj starac u neverici gleda

 

2019pattayabeach09.jpg

 

Ili ove devojke, studentska ekskurzija iz Chiang Mai. Pošto su se islikale sa morem

 

2019pattayabeach10.jpg

 

Kako su se zatekle, bez presvlačenja, odoše u vodu. Moje tada malo dete u čudu gleda šta im bi

 

2019pattayabeach11.jpg

 

Day-trippers, to su Thai na plaži, iz zaleđa.

 

2019pattayabeach12.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darth Bane said:

Inace oni bungalovi gore na slici, nedavno sam bio trazili su  oko 2000 bahti za smestaj. 

 

Jedino ako imaju "Presidental Suite" za te pare pa ti to ponudili, ako prođe prođe.

 

Smeštaj na Laem Sing plaži je ispod 1,000 THB za bungalove, kao što sam ranije rekao. Pokažem ovo ženi, kaže na Thai sajtovima je duplo jeftinije.

1,000THB = 25 EUR.

 

2019laemsing01.jpg

 

Po provinciji nema hotela za više od 25 EUR sa doručkom. U Phitsanulok, dobili smo za 1,200THB dva odvojena jednosobna stana u novogradnji (nije bilo 3 kreveta ni u jednom), nije AirBnB, ima recepciju sa osobljem.

 

Bungalovi su 600-800 THB (15-20 EUR), napravili smo turu sa 6 noćenja u raznim mestima i sve je bilo tako, rezervisano na Thai sajtovima, bez engleskog.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za penzionisanje u Tajlandu, moj lični prijatelj, koji je ekspert za Thai i legenda koja je zaradila milione samo oko sajta, napisao je kolumnu na svom sajtu.

 

Neću da stavim link, samo google "stickmanbangkok.com" i tamo ima njegov odličan napis pod naslovom

 

Retire in Thailand? No, Thanks!

 

Od prošle nedelje je.

 

Pitao sam ga da prevedem njegov članak za ovde, reče, "Bolje ne, neka se pogleda šta sam originalno napisao.".

 

Koga zanima, neka vidi tamo. Sve je Stick u pravu, do legalnih stvari. 

Link to comment
Share on other sites

Malo sam pregledao ovlas , nisam sve stigao da procitam, zavrsicu kasnije. 

Ali , prva stvar, vezana za ono prijavljivanje na 90 dana. 

Toga ima u mnogim zemljama, recimo i u Srbiji stranac kad dodje mora da se prijavi u roku od 24 casa! Ako promeni adresu stanovanja to takodje mora da prijavi. Ne treba smetnuti s uma da si ti tamo i dalje - stranac, pa makar bio i na retirement vizi. 

Mislim da smo pre svega zapoceli ovu diskusiju jer su neki od nas zainteresovani pre svega da DEO godine provedu tamo (3, 4, .... 6 meseci) a ne non- stop! 

Znaci, za stalni boravak (ko hoce) treba traziti opciju za permanent residency.

Drugo, oko troskova zivota: naravno da je koliko para toliko muzike. Bolji delovi Bangkoka su sigurno skuplji - i tu je tesko imati Western style comfor za 1000 USD mesecno. Ali, koliki bi tek troskovi bili u neki inner suburbs u Sydney- u? Da zivis recimo u Double Bay ili Paddington u Sydney-u?! 

Moze se skromno ziveti i u nekom mestascu na Novom Zelandu, ali kakvu dinamiku zivota bi tamo imao? Kakvu zabavu? Kao u Australiji - Cobar ili Geraldton. Jeftin ali i dosadan zivot gde je " watching birds" najcesce jedina i najbolja zabava! Plus sto je N Zeland i dosta hladnjikav. 

- nastavak diskusije sledi kasnije- 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

 

On je 20 godina radio tamo, bio na radnoj vizi.

 

Svakoga kompanija moze da posalje na rad negde ……… samo ti ne moras da prihvatis da ostanes tamo 20 godina. Ako je toliko lose, onda ni otkaz nije lose resenje.

 

Sve u svemu …….. svi smo mi razliciti, tako da jedan covek ne moze nikada da ti kaze "pravu pricu". Najbolje se licno uveriti.

 

Ispalo je da sam ja potpisao neki dozivotni ugovor da cu ziveti u Tajlandu, pa sad nema nazad. Zeznuo sam se.

 

Istina je da je to jedna od mojih opcija i to samo iz jednog razloga koji je doduse meni jako bitan ….. prosle nedelje kad god bih izasao uvece na pivo na povratku sam palio grejanje u sedistu. Nisam grejanje, ali grejac mog cenjenog doopeta jesam ……… u Junu mesecu!!! Koliko sam cuo ljudima u poznim godinama ne moze nikako postati vruce, vec samo hladnije. Cirkulacija valjda :classic_biggrin:, tako da se ovde ne vidim. Da nemam decu vec bih ja bio negde daleko. Medjutim, kako imam, tu sam do daljeg.

 

Takodje ne vidim nikakav problem da se negde ode, vidi, proba ……. I onda lepo spakuje i kaze "To je to ….." nisam ja ni za ovde. Sledeca destinacija.

Link to comment
Share on other sites

Nije ga firma poslala, sam je otišao i bio nastavnik engleskog u boljim školama gde su plate nastavnika kao na Zapadu. Thai govori bez akcenta. Od sajta je lepo zaradio i dao otkaz 2015. jer više u životu ne mora da radi. On je u srednjim 40-im sada. Nije mogao (a sada vidimo ni ne samo neće nego ni drugima ne preporučuje) da se penzioniše u Thai. Onda se parama na računu u banci vratio na NZ da tamo živi na plaži. Sajt je prodao. Novi vlasnik sajta, kada je sajt propao (na osnovu posećenosti, retko ko je tamo zalazio, prihodi od reklama nestali) ga je nekako nagovorio da (za pare) ponovo piše. I to on radi, sa plaže. Ne znam da li im je to u dogovoru, ide dvaput godišnje u Thai.

 

Ono što je neobično je - u zemlji 3. sveta zaradio pare da se mlad penzioniše u zemlji 1. sveta.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Darth Bane said:

https://internationalliving.com/countries/thailand/chiang-mai/

Afirmativan tekst o Chiang Mai - gradu na severu Tajlanda. 

Grad od 200- ak hiljada stanovnika ima oko 30 000 expats koji zive u njemu.

Verovatno ne slucajno.

 

Dosta se prica, ali meni ne bi odgovaralo. To je za ove mladi hipsteraj, a nema ni mora :classic_biggrin:, mada su hipster odusevljeni.

 

Pretpostavljam da je njima to neki izazov, bezanje od "zapadnog sveta", a ipak ne tako surovo da im pokvari zapadnjacki komoditet od kojeg ne zele da pobegnu. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

Idem 29. juna u Thai dva meseca znajući da neću ni pokušavati ("odem pa da sam vidim") tamo da se penzionišem.

 

Ono što Stick kaže ja pričam od početka: ponižavajući uslovi koje ne znam koji penzioner hoće da "uživa" u penziji. O cenama isto-za-isto on ispriča više, nije jeftinije nego na Zapadu, nije jeftinije ni nego u Japanu. On nema (imao je tada jednu, sada ima drugu, Thai ženu, ni jedna ne zna da kuva) pa je pričao o cenama. Mene to ne kači. Pogledaj malo cene. Ovo su mesta gde Thai idu, nema turista.

 

Šta kažeš na picu od 30 dolara (US$). Ima li pica za te pare u Kanadi? Secam se "Little Ceasars" su bile 6$ uključujući i litar kokakole.

 

100THB = 330 dinara.

 

2019food01.jpg

 

rebarca na roštilju 1,120 dinara, piletina Piletina 760. Ovo je shopping mall Mega Bangna

 

2019food02.jpg

 

Pasta, prva 700 dinara, druge po 600

 

2019food03.jpg

 

Macdonalds, BigMac dole levo, 610 dinara

 

2019food05.jpg

 

Tamo gde preovlađuju zapadni turisti, hamburger sa kolom 500 dinara (pošto je pljeskavica u lepinji u Beogradu? 300 dinara?)

 

2019food06.jpg

 

Ako baš hoćeš da kuvaš, punjene paprike na primer, ima, ko voli. Jedna paprika 150 dinara. Jedna jedina, treba ti 10 pa tek onda meso.

 

2019food04.jpg

 

Odakle se stvoriše onoliki penzioneru u Kambodži? Ko je taj koji je imao  u planu da penziju provede u šupku sveta? Znaš ko: onaj ko nije nikog slušao, otišao da sam vidi, rešio to je za njega, raskućio se i otišao u Thai. Onda pade dolar, pade funta, ambasade ukunuše izdavanje potvrda o prihodima (koje su bile statutarne deklaracije u kojim možeš da kažeš šta god hoćeš), on nema gde da se vrati, ne može da dobije novu 1-godišnju vizu i zna se - Kambodža.

 

Ono čega se plaše čak i oni koji znaju da sa parama neće imati problema je uvođenje obaveznog zdravstvenog osiguranja. To bi praktično proteralo 90% penzionera. I ako bi našli da im neko proda to osiguranje, bilo bi u stotinama dolara mesečno. Ma ne bi ni našli.

 

Sada vidiš odakle i Stickman i ja dolazimo: vreme jeste lepo, nije jeftino a uslovi su ispod dostojanstva. Imam Thai i ženu i ćerku, super stan tamo i ne pada mi na pamet da se tamo penzionišem. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Darth Bane said:

https://internationalliving.com/countries/thailand/chiang-mai/

Afirmativan tekst o Chiang Mai - gradu na severu Tajlanda. 

Grad od 200- ak hiljada stanovnika ima oko 30 000 expats koji zive u njemu.

Verovatno ne slucajno.

 

To je kao Zaječar u Srbiji. Ko bi ga razmatrao za nastanjivanje. Landlocked shithole. Saobraćajne gužve iz pakla, 3 meseca godišnje u dimu (do mere da se otkazuju letovi) kada farmeri pale strnjiku, zimi temperatura ide do 5C (na toj temperaturi tamo svake zime umre po nekoliko ljudi). 

Izvikano kao "cool climate", kao i Puket za koji svi prećutkuju da ima 8 kišnih meseci.

 

A da 30,000 nije slučajno, pa nije: ako Književna Reč ima tiraž 1,000 primeraka a Kurir 100,000, verovatno nije slučajno.

Link to comment
Share on other sites

@srbija do tokija

 

Nisam ja u zabludi da je tamo jeftino ……… zapadnjacka hrana je cak skuplja nego ovde, to mi je poznato. A ne mozes stalno jesti tajlandsku hranu definitivno.

 

Situacija je sve gora sto se svega tice zbog velikog priliva Kineza, Arapa, Indijaca, Rusa …… toga nekada nije bilo, a tu ima dosta ljudi koji su se lepo nakrali pa sa njima nije lako da se takmicis.

 

Ko zna sta ce se sve jos izdesavatai dok ja dodjem na red. :classic_biggrin: Ovo je samo prica …….. forumska ……. nije smrt za vrat!

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ovo za pice je tacno: skupo je u " bozju mater" ! Samo zato sto je Zapadna hrana! A u sustini pica ti je sirotinjsko jelo: malo testa, stavis kecap preko i - ostale ingredients sta se zadesilo da imas u kuhinji u datom trenutku- sir, neka salama, neko povrce i origano! Prosto mi dodje da naucim da pravim pice, otvorim pica restoran tamo i da ih prodajem za 5 dolara i da jos uvek imam profit!

Medjutim, Thai food se moze naci i za 50- 60 bahti po obroku ( do 2 USD). A i neces valjda jesti svaki dan u restoranu: ponekad skuvas nesto i sam. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, srbija do tokija said:

 

To je kao Zaječar u Srbiji. Ko bi ga razmatrao za nastanjivanje. Landlocked shithole. Saobraćajne gužve iz pakla, 3 meseca godišnje u dimu (do mere da se otkazuju letovi) kada farmeri pale strnjiku, zimi temperatura ide do 5C (na toj temperaturi tamo svake zime umre po nekoliko ljudi). 

Izvikano kao "cool climate", kao i Puket za koji svi prećutkuju da ima 8 kišnih meseci.

 

A da 30,000 nije slučajno, pa nije: ako Književna Reč ima tiraž 1,000 primeraka a Kurir 100,000, verovatno nije slučajno.

Pa onda uporedi cene na relaciji Bangkok- Sydney- Tokyo, a ne Bangkok- Christchurch- Geraldton! 

Eto cene pale u Geraldton mozes kupiti solidnu kucu za 300 000 hiljada AUD i onda surfovati po ceo dan - ako te ne capi neka ajkula, i " witching birds. I otici u neki lokalni bottle shop i zalivati se pivom! To je taj lifestyle. 

Nisam bio u Chiang Mai- ali u gradove te velicine: Rayong (Thailand), Battambang i Siam Reap ( Cambodia) su mesta u kojima bih mogao da zivim. Pogotovo u Siam Reap- nista mi tamo ne bi nedostajalo. 

Sto se Zajecara tice - kao penzioner tamo ne bi mogao da istrosis 1000 evra mesecno! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...