Jump to content

Tajland i ostala ostrva :) za posetiti ili ostati


Recommended Posts

Pa ako ti kazes. Tamo nisam bio.

 

Edit: ti razlikujes Thai od Filipinki ili drugih iz Azije, Indonezije ili Malezije.

 

Google "Thai nurses in Dubai" i ne pokazuje relevantne rezultate. Mozda ih i ima po neka a ti rece (pogrdno, sto me je uvredilo) "gomila".

 

 

Edited by Yoyogi
reakcija na pogrdnu fake news.
Link to comment
Share on other sites

Thailand, Khon Kaen (izgovara se Kon-Ken), srce Isaana. Slabo se sta vidi od (nekadasnjeg) siromastva u Isaan (25 miliona stanovnika). Moja druga ekspedicija po Isaan (prva je bila oko Bozica 2018. ima jos jedna da se desi oko Bozica 2019). Ne racunajuci posete tazbini.

 

Central Plaza, firma koja ima 20-ak ovakvih zdanja po Thai. Pano s leva, malo se vidi, fura reklame za BMW T3, slikao sam iz voznje, nisam dobro uhvatio

 

2019rolex01.jpg

 

Kako udjes u Central Plaza, prva radnja je Rolex

 

2019rolex03.jpg

 

U supermarketu u kompleksu, piva za koja nisam cuo, 

 

2019rolex05.jpg

 

Neka imaju IPA oznaku

 

2019rolex06.jpg

 

Ova su obicna, to kupujem

 

2019rolex07.jpg

 

Ujutro, pred hotelom (20EUR za noc sa doruckom) sve nova kola, pa neka i prestizna

 

2019rolex02.jpg

 

Samo mesto je cisto i utegnuto, univerzitetski centar. Moj drug iz Japana, profesor medicine, tu je radio 3 godine, presadjuje jetru.

 

2019rolex04.jpg

 

Da budes prvi u ovom "selu", treba ti dobra ne samo finansijska zaledjina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Yoyogi da te upitam, vjerujem da ti se nije desilo jer si semi lokalac u Thai, ali da li si nekad nasjeo na scam u toj drzavi?

Bas juce na TV u NL gledam program jednog novinara koji otkriva razne prevare u turistickim destinacijama Tajlanda. Od korupcije u policiji pa sve do prevare od samih budistickih monaha u hramovima. 

Link to comment
Share on other sites

Pa nije mi se desilo ali znam da toga ima. Malo mi je neverovatno da budisticki monasi to rade.

Ima toga po turistickim destinacijama, po Japanu tvrde zrtve prevare, da su im u Rimu naplatili dve kafe 200 EUR ili rucak 900 EUR.

 

Mala prevara u Thai, da se kupi kopija Rolex sata za 10 dolara. Te kopije kostaju 1 dolar za 10 tih bezvrednih satova a neki se hvale kako su se pogadjali i spustili cenu na 5 dolara po  komadu,

Senzacije novinarske, nisu neosnovane, to pogadja jet-lagged i dezorijentisane turiste. Otprilike kao sto sibicari na Kalemegdanu uhvate nekoga da ga oderu. Verovatno je i sam novinar bio takav doopeglavac.

 

Nije to mainstream, ne bih se ja ne samo plasio toga nego bih to potpuno ignorisao. 

 

Pre neki dan, u Khon Khaen, trazimo nas hotel, GPS nas odvede na 10km udaljeno mesto gde su samo pirincana polja. Google maps nesto blize u sam centar grada a hotela nema pa nema. Udjem u jednosmernu ulicu, nisam primetio, usku, nije bilo drugih kola i kako sam izasao na glavnu, pravo u gnezdo. 10 policajaca zaustavlja motocikliste bez kaciga. Odmah jedan zaduva u pistaljku i naredi mi gde da stanem.

"Isao si pogresnim smerom". Svi policajci govore dovoljno engleskog za svoj posao.

Gospodine, izgubio sam se, trazim svoj hotel.

Koji hotel? Pokazem mu odstampanu rezervaciju, on pogleda, ne zna gde je (hotel je bio 200m od tog mesta).

 

Komandir te patrole pridje, odlican engleski, radio stanicom pozove nekoga, procita mu adresu na rezervaciji, oni mu kazu kako da se do tamo dodje.

 

"Sada ce nas policajac na motociklu da vas odvede do vaseg mesta." Ja mu "wai" on otpozdravi kao vojnik, drzavni sluzbenik.

Zaista, policajac na velikom motociklu stade ispred nas i pozva nas da ga autom sledimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ima toga po turistickim destinacijama, po Japanu tvrde zrtve prevare, da su im u Rimu naplatili dve kafe 200 EUR ili rucak 900 EUR.

 

U celom svetu. Stranci, turisti su omiljena klijentela prevaranata - bilo gde, ranjivi su. Ne znaju jezik, obicaje, svoja prava, kome da se obrate, a kada saznaju obicno je prekasno.

 

Ako se covek drzi nekih generalnih pravila ponasanja u tudjini, sto manje trtlja o sebi i doope uz zid,  novcanik na sigurno ……. Tajland generalno ima status veoma bezbedne zemlje.

Link to comment
Share on other sites

Program je bio izmedju ostaloga o hramu Kathu na Pukethu. Prodaju "zlatne" amajlije turistima za cijene od €150 pa na vise. Uz to ide i mala ceremonija budistickog monaha koji sve to osveti. 

 

Ispostavilo se da amajlije ne vrijede nista jer su plasticne. Turisticka policija kaze da zaboravis na sve jer mozes da uvrijedis religiju koja je vazna u toj zemlji. Holandjanin, novinar, ipak otisao da se zali u hram i vratili mu pare. U medjuvremenu autobusi sa kineskim turistima pristizu. 

 

Uradio je namjerno i to sa kacigom. Iznajmio skuter od 125cc za koji moras imati vozacku A kategorije. On je nema, ali je iznajmio. Rent shop nije ni gledao ima li dozvolu. Vozi bez kacige, drot ga zautavlja, slijedi da mora da plati 1000bht. Placa cifru i dobija papir da je platio. Sa tim papirom moze da vozi cijeli dan bez kacige i ako ga zaustave samo pokaze dokument. Kasnije se ispostavilo da kazna treba da bude 500bht. Dobru lovu zaradjuje policija na turistima. 

Link to comment
Share on other sites

Takvim novinarskim napisima mozes ukenjas bilo koje mesto. Probaj na primer Cancun, Mexico, gde turisti ne prestaju da stizu. 

 

Nije ti to za Phuket netacno. Da je na uvodu emisije koju si gledao stajao banner "ovaji novinar nije bio svestan da nema osiguranja koje ce mu pokriti nesrecu na motociklu u Thai", mislim da niko dalje ne bi ni gledao to sto si video.

Link to comment
Share on other sites

De je Darth Bane? Negde na odmoru, kao i ja. Pominjao on Kambodzu.  Thai strana granice, Bane bi tu uzivao. Khlong Hat, Wang Nam Yen (u prevodu: Kraljeve ladne vode).

Njegova kucica, njegova slobodica. Renta je 50EUR mesecno.

 

2019darth01.jpg

 

Kada se uzeli da vidi voznju drugom stranom ulice ili puta, Kambodza je odmah iza ovih brda

 

2019darth02.jpg

 

Thai Kambodzu zovu "Kambooo-dzaaa".

 

Obeco sam Banetu da cu otici u Sattahip (Thai) da izvidim mesto, znam za njega ali nisam pre bio. To je prva stanka sutrasnje 6 dana 5 noci ekspedicije.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2019 at 11:30 PM, Yoyogi said:

Obeco sam Banetu da cu otici u Sattahip (Thai) da izvidim mesto, znam za njega ali nisam pre bio. To je prva stanka sutrasnje 6 dana 5 noci ekspedicije.

 

Evo ga Sattahip. Vojna baza, mornarice.

Utegnuto, po vojnicki mesto. Ime znaci "Sedam prepreka", sedam ostrva koja bi ublazila divlje more i vetrove, zato su ga odabrali za bazu mornarice.

 

2019sattahip00.jpg

 

Nema neke gradnje ili ponude, pravo vojno mesto

 

2019sattahip01.jpg

 

2019sattahip02.jpg

 

2019sattahip03.jpg

 

Ovo je jedini hotel, vojni, mogu i stranci da budu gosti, 900THB, nekih 30 US$

 

2019sattahip04.jpg

 

Cim odes sa glavne ulice, oficirske nastambe

 

2019sattahip05.jpg

 

Te famozna plaze, takvih i boljih ima svugde. Mislim cak da nisu nista.

 

2019sattahip06.jpg

 

A ovo je yebada: na svakih 500m vojni "check point" i rampa, da stanes i da te pogleda (ne traze dokumenta, ni strancima) ali opet, kome to treba, bar da je nesto izuzetno a nije

 

2019sattahip07.jpg

 

Ukratko, Darth Bane, slobodno obrisi ovo mesto iz svojih buducih itenerera za Thai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎9‎/‎2019 at 10:48 AM, Amigo said:

Izgleda lijepo, ali ja ne znam sta bih radio u Kambodzi, a ni u Thajlandu osim turisticke posjete :smiley33:

Ne poznajem nikoga, nit jezik...

 

Svako ima svoje i o tome je glupo raspravljati. Evo ja znam jezik, pa cak i poznajem neke ljude, ali ne znam sta bih radio u'Bosni.

 

Ja recimo uopste ne idem na topike koji me ne interesuju. Bio je topik BiH na rahmetli forumu, nisam tamo nikada 1 rec napisao.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Svako ima svoje i o tome je glupo raspravljati. Evo ja znam jezik, pa cak i poznajem neke ljude, ali ne znam sta bih radio u'Bosni.

 

Ja recimo uopste ne idem na topike koji me ne interesuju. Bio je topik BiH na rahmetli forumu, nisam tamo nikada 1 rec napisao.

 

Ne idem ni ja topike koji me ne interesuju, valjda je to normalno, eto ovaj me interesuje, i ako ne bih isao u penziju na Tajland.

Prije svega zbog @Yoyogi priloga :thumbsup:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Yoyogi said:

Moje slike i komentar su odgovor Darth Banetu, molim da se dva posta iznad obrisu kao bezvredna. Ukljucujuci i ovaj moj.

Bane je sljakao zadnjih 10- ak dana , zato me nije bilo na forumu. 

Ovaj Khlong Hat je zaista zanimljivo mesto. Za Sattahip sam znao da je vojna baza. Uglavnom, slazem se da se tu nema bog zna sta naci. 

Taj deo Rayong - Chantaburry mi je zanimljiv. Izmedju ostalog sto mi deluje prlicno mirno, nema mnogo guzvi, a Chanataburry mi je zanimljiv jer je centar industrije dragog kamenja (gemstones), sto je moj hobi. 

S druge strane , nije preterano daleko od Pattaje i Bangkoka - kad ti je stalo do provoda i shoppinga. 

Sira oblast Chantaburry-ja ima i izvanrednu "sea food" i kazu da je tamo najbolji "durian" u Thai. 

Poseticu uskoro Phuket, a mislim da obavezno jednom odem i u Chang Mai. 

Btw sta mislis , yoyogi, o severnijim "inland" destinacijama tipa Mugdahan i sl ? Ima li tamo neceg interesantnog , bar za turisticku posetu ako ne za penzionesrki zivot? 

Link to comment
Share on other sites

Ekspedicija Buriram - Surin - Si Saket - Roi Et - Mugdahan mi je za pred Novu godinu, 7 dana. Nisam do sada bio. 

Onda, ovo doba 2020. Lampang -  Chiang Rai - Chiang Mai. To je daleko za voznju, treba otici avionom do Lampang i tamo uzeti auto.

 

Za gemstones, bio sam u Khon Kaen muzeju okamenjenog drveta. Od nega dolaze gemstones.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2019 at 12:38 AM, Doorn said:

Program je bio izmedju ostaloga o hramu Kathu na Pukethu. Prodaju "zlatne" amajlije turistima za cijene od €150 pa na vise. Uz to ide i mala ceremonija budistickog monaha koji sve to osveti. 

 

Ispostavilo se da amajlije ne vrijede nista jer su plasticne. Turisticka policija kaze da zaboravis na sve jer mozes da uvrijedis religiju koja je vazna u toj zemlji. Holandjanin, novinar, ipak otisao da se zali u hram i vratili mu pare. U medjuvremenu autobusi sa kineskim turistima pristizu. 

 

Uradio je namjerno i to sa kacigom. Iznajmio skuter od 125cc za koji moras imati vozacku A kategorije. On je nema, ali je iznajmio. Rent shop nije ni gledao ima li dozvolu. Vozi bez kacige, drot ga zautavlja, slijedi da mora da plati 1000bht. Placa cifru i dobija papir da je platio. Sa tim papirom moze da vozi cijeli dan bez kacige i ako ga zaustave samo pokaze dokument. Kasnije se ispostavilo da kazna treba da bude 500bht. Dobru lovu zaradjuje policija na turistima. 

Ja izbegavam taksiste u Bangkoku. Naucio sam da koristim javni prevoz - "sky train" i autobuse. Ne toliko zbog para , vec izgleda da su "usemljeni" sa nekim sitnim preduzetnicima , te me non - stop smarali da idem u "Thai factory"! Kada ih pitam kakva je to fabrika oni kazu - prave odecu. Imali navodno rasprodaju - snizenje tog dana. Kad sam jednom pristao da idem u taj famozni "Thai factory" taksista me odvezao ispred neke krojacke radnje!!! Opet, nije toliko zbog para vec sto mi oduzimaju vreme a i smaraju non-stop sa tim Thai factory, pa Thai factori! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2019 at 12:38 PM, mrd said:

Ja sam vise razumeo da oni koji su ovde pisali hoce zbog nizih cena, a da odrze svoj radni standard. Vec sam napisao da me ne interesuje da budem jedan od najjacih u mom selu. Vise mi se svidja da budem isti kao i ostali, a to mogu samo tamo gde sam naucio da zivim.

Parking u mojoj zgradi u Bangkoku.

Sve dobra kola, mislim da sam video bar 20 BMW i Mercedes. Dani kada su luzeri dolazili i osecali se kao bogovi su prosli pre vise od 20 godina. Pre nego sto sam ja prvi put dosao.

 

2019prviuselu01.jpg


2019prviuselu02.jpg

 

Sta ja vozim? Bezlicna kola za koja nikada nisam cuo (Nissan Almera). Rentacar dva meseca.

 

2019prviuselu03.jpg

 

Evo kako Thai to mogu. Ovaj Chevrolet (pravi se u Thai, Rayong) placas 200 EUR mesecno 7 godina.

Cena je 2.384.000 dinara, 22,100 US$, 20,300 EUR.

 

2019prviuselu04.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Yoyogi said:

Evo kako Thai to mogu. Ovaj Chevrolet (pravi se u Thai, Rayong) placas 200 EUR mesecno 7 godina.

Cena je 2.384.000 dinara, 22,100 US$, 20,300 EUR.

 

2019prviuselu04.jpg

Istekao mi edit, moram ponovo da odgovorim.

Ovo gore nije kompletna prica, nedostaje nekih 3,500 EUR. Prva uplata je 15%, onda 1. do 12. mesec tih 200EUR, pa od 13. do 72. meseca rata skoci skoro duplo. Kamata je u tome 3.45%.

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Yoyogi said:

Istekao mi edit, moram ponovo da odgovorim.

Ovo gore nije kompletna prica, nedostaje nekih 3,500 EUR. Prva uplata je 15%, onda 1. do 12. mesec tih 200EUR, pa od 13. do 72. meseca rata skoci skoro duplo. Kamata je u tome 3.45%.

 

 

Ovaj chevy colorado izgleda duplo manji od americkog... (cini mi se da mi se ne cini :D). Sada sam pogledala cenu, kosta od 34.8k dolara. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Yoyogi said:

Istekao mi edit, moram ponovo da odgovorim.

Ovo gore nije kompletna prica, nedostaje nekih 3,500 EUR. Prva uplata je 15%, onda 1. do 12. mesec tih 200EUR, pa od 13. do 72. meseca rata skoci skoro duplo. Kamata je u tome 3.45%.

 

Nista to ne valja, ako nije ovako.

kylie-jenner-rolls-royce-ghost-tga-ferra

Da li pricamo o penziji, ili studenskoj menzi?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...