Jump to content

Tajland i ostala ostrva :) za posetiti ili ostati


Recommended Posts

Bangkok, stan na uglu Sukhumwit Rd i Rama 4, Phrakhanong stanica SkyTrain. Godina 2006. tek izgrađena zgrada. Jednosoban stan od 40kvm je bio 500EUR.

To kada je bilo glanc novo. Pogledam malopre, takvi stanovi su sada 350EUR.

U proprciji, ako uzmemo da je ovaj stan kao na Slaviji, isti takav u Zemunu  je upola te niže cene. Baš tako je u mojoj sadašnjoj zgradi koja je baš kao u centru Zemuna iz kojeg ne moraš nikada da ideš u Beograd.

 

2019sukplus01.jpg

 

2019sukplus02.jpg

 

Foaje. Ima i dve sobe za sastanke kao u ofisima koje možeš da koristiš ako ti dođe, na primer, poslovni partner ili advokat, da ne mora da ti ulazi u stan.

 

2019sukplus03.jpg

 

Gym je 3 puta veći nego što se vidi na slici

 

2019sukplus04.jpg

 

Sve novo, neraspakovano

 

2019sukplus05.jpg

 

2019sukplus06.jpg

 

2019sukplus07.jpg

 

Bazen kao u hotelu, svaki dan u godini

 

2019sukplus08.jpg

 

Svaki dan posle školice dva sata

 

2019sukplus09.jpg

 

Nije ni čudo da smo sa 4 godine znali da plivamo

 

2019sukplus10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dobro yoyogi, ali ti u svojim postovima pobijas samog sebe, ako nisi primetio?! 

Eto recimo prvo kazes tamo je zivot penzionera sa Zapada nemoguc - smislu papirologije ali i da je sve poskupelo i prosecan penzioner sa Zapada ne moze vise to sebi da priusti, a onda kao u zadnjem postu svojim informacijama to demantujes?! Jer ako neko placa stan 350 $ mesecno, onda ce tom penzioneru jos dosta da pretekne za svakodnevni zivot. 

Link to comment
Share on other sites

Gde sam rekao da je nemoguć?  Pa ima ih bar 100 hiljada.

 

Ako si video slike penzosa, retko koji je bio gospodin u radnom životu na visokostručnim ili rukuovodećim poslovima.  Ili su bili (i još su) alkoholičari ili neke druge traume, tetovaže. Mislim da 99% njih nema više od srednje škole ili zanata ako i to (zavisno šta je bio minimum školovanja u njihovim zemljama i godinama). Oni pristaju na takav tretman i oni su na granici tih prihoda i oni su padali pod led pa morali da se sele u Kambodžu.

Može on da stanuje i za 20EUR mesečno i da mu pretekne ali je zakonski uslov za penzionersku vizu (koja važu godinu dana) da je mesečni pritok 1,000EUR minimum, nema veze kako živi i koliko troši. Promena kursa, padne na 950 EUR i nema vize -- Kambodža. Mnogi su prodali ili izgubili razvodima što su imali u svojim zemljama, nemaju gde da se vrate. Fer bi bilo i reći da su kao karakteri bili "odd" pa porušili sve mostove.

 

Jedan koga znam, Belgijanac, u Hua Hin, građevinski inženjer, oženio se pre 20 godina u Thai i vratio se sa ženom kada se penzionisao, bez dece. Sam nikada ne bi.

Pitam ga da li zna nekog lekara, zubara, nekog intelektualca - kaže nema jednog jedinog, sve bivši mesari, limari, zidari, vozači.

 

Jedan Francuz, oženjen sa Thai, dvoje dece, isto imaju stan u mojoj zgradi, bio je Sales VP firme koja pravi industrijske mašine za pekare. U penziji, ne pada mu na pamet da sedi u Thai. Deca u Francuskoj imaju dobre škole i besplatne, dolaze na letnji raspust 2 meseca. Njihova ćerka je kao i moja, nerazdvojne su.

 

Nije ti ovaj od te vrste, neka mu motorčina

 

2019penzioner06.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam vise razumeo da oni koji su ovde pisali hoce zbog nizih cena, a da odrze svoj radni standard. Vec sam napisao da me ne interesuje da budem jedan od najjacih u mom selu. Vise mi se svidja da budem isti kao i ostali, a to mogu samo tamo gde sam naucio da zivim. :)

Drugo je to ako ti odgovara nacin zivota okruzenja, onda se to racuna. 

Na Bahamima je slicno, ako nije Nassau, Great Bahama je kao Thasos  pre 40 godina. :) Medjutim i tamo je slicna situacija, ako si beo sve mozes, ostalo moras da se priviknes na lokalan mentalitet. :)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mrd said:

Ja sam vise razumeo da oni koji su ovde pisali hoce zbog nizih cena, a da odrze svoj radni standard. Vec sam napisao da me ne interesuje da budem jedan od najjacih u mom selu. 

 

Recimo, u zgradi nekoliko postova gore, penzioner na 1,000EUR penzije bi bio slabiji, verovatno više nego duplo po prihodima od ostalih stanara u zgradi. Cene, osim stanovanja, isto za isto, nisu niže nego na Zapadu. Ono što je jeftinije, ako neko hoće da jede 1EUR prženi pirinač na parčetu kartona sedeći na plastičnoj hoklici na trotoaru, to jeste. Da li bi to i tako jeo u svojoj zemlji? Za to je radio ceo vek da tako završi?

 

Nije Thai beda, sekretarice su na 400EUR minimum. Fakultetski obrazovani počinju sa 1,200EUR u 22. godini života. Od 65 miliona stanovnika, 45 miliona su ruralni Thai koji žive od poljoprivrede. To se u gradovima ne vidi ali ni to nije beda kao po Africi. Nikada nije bilo gladnih i pocepanih ili bez obuće. Tropska klima može da se živi mnogo lakše, prijatnije, jeftinije nego po selima u Srbiji. Pisao sam ti pre 3 nedelje i stavio sliku šta voze po Thai ekvivalentima Babušnice.

 

2019stasevozi01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Yoyogi, u Bangkoku po shoping centrima u "food court" moze takodje da se jede sasvim solidna hrana i za po 50-60 bahti (oko 2 dolara) - naravno uglavnom Thai i azijska hrana. 

Tacno je da su restorani sa zapadnom kuhinjom skupi - pizza , steak, talijanska kuhinja itd.

Ali, ja ne idem u Thai da bi tamo jeo zapadnu kuhinju- to sam jeo celog zivota! 

Uglavnom i mi smo ovde na forumu racunali da je za komotan zivot potrebno oko 1500-2000 dolara mesecno. A vecina penzionera sa zapada ima tolika primanja. Naravno sa 700-800 USD mesecno se ne ide u Thai! To sada vec nije dovoljno  za "lagodan zivot" ni u Kambodzi! Osim negde u provinciji tipa Stung Treng! Ali vecina nas racuna sa prihodima od bar 1500-2000 USD mesecno. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Darth Bane said:

Yoyogi, u Bangkoku po shoping centrima u "food court" moze takodje da se jede sasvim solidna hrana i za po 50-60 bahti (oko 2 dolara) - naravno uglavnom Thai i azijska hrana. 

Tacno je da su restorani sa zapadnom kuhinjom skupi - pizza , steak, talijanska kuhinja itd.

Ali, ja ne idem u Thai da bi tamo jeo zapadnu kuhinju- to sam jeo celog zivota! 

Uglavnom i mi smo ovde na forumu racunali da je za komotan zivot potrebno oko 1500-2000 dolara mesecno. A vecina penzionera sa zapada ima tolika primanja. Naravno sa 700-800 USD mesecno se ne ide u Thai! To sada vec nije dovoljno  za "lagodan zivot" ni u Kambodzi! Osim negde u provinciji tipa Stung Treng! Ali vecina nas racuna sa prihodima od bar 1500-2000 USD mesecno. 

 

To je to, nema dovoljno da se produži penzionerska viza u Thai. Bilo je, do pre godinu dana, ode neko u ambasadu svoje zemlje i potpiše statutarnu deklaraciju koliko prihoda ima i to mu overe. Sve su Zapadne ambasade prestale da to overavaju.

Za vizu, penzionersku u Thai, treba da ima 20,000 EUR u Thai banci, njegova stvar a mnogi te pare u životu nisu videli na svom računu.

 

Ček samo da Thai kažu koliko ih koštaju ti Zapadni pony tail penzioneri i tetovirani starci koji nemaju zdravstveno osiguranje. Ako oni u Americi, kada su strariji od 65 godina, imaju besplatno zdravstveno osiguranje, prebacite taj trošak u Thai, kada ih Thai leče. To se nikada neće desiti.

 

Mislim, za manje od 5 godina, svi penzioneri u Thai će morati da imaju zdravstveno osiguranje. Danas ga nemaju, osim možda 1%, a niko novi ga neće imati, niko ih neće osigurati u tim godinama. Dugoročni, posle 10-15 godina produžavanja penzionerske vize (od 2005-te) , na godinu dana, nema nove vize. Gubi se. Gde da ide?

Masa njih su danas u kasnim 70-im. I nemaju gde da odu nego da skončaju u Kambodži.

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2019 at 7:49 PM, Yoyogi said:

Bangkok, stan na uglu Sukhumwit Rd i Rama 4, Phrakhanong stanica SkyTrain. Godina 2006. tek izgrađena zgrada. Jednosoban stan od 40kvm je bio 500EUR.

To kada je bilo glanc novo. Pogledam malopre, takvi stanovi su sada 350EUR.

U proprciji, ako uzmemo da je ovaj stan kao na Slaviji, isti takav u Zemunu  je upola te niže cene. Baš tako je u mojoj sadašnjoj zgradi koja je baš kao u centru Zemuna iz kojeg ne moraš nikada da ideš u Beograd.

 

 

2019sukplus05.jpg

 

 

Ako sam dobro shvatio , ti zivis vec XX godina po azijskim zemljama, pa hajde da upitam. Da li ima stanova koji imaju rernu ili klasican sporet, a da nisu pravljeni za Amere koji tamo sluzbuju?Ja sve sto sam video neke dve ringle, a u nekim slucajevima cak i nisu u kuhinji nego na terasi.

Link to comment
Share on other sites

Nema. Ne postoji Thai ili japansko jelo koje traži pečenje u rerni. Pečeno pile može da se nađe samo u brazilskim radnjama, nema celo ni da se kupi.

 

Kuhinja u kući na sprat, za celu familiju, nije garsonjera. Ovakav šporet na plin je više za poljske kuhinje, ovde je glavni.

 

2019nooven01.jpg

 

Ima ova kao pljosnata rernica za pečenje ribe (plamen je odozgo)

 

2019nooven02.jpg

 

Hleb skoro nepoznat. Ova deca (sada su one majke, ova desno je lekarka) prvi put u životu vide hleb i džem.

Ova levo je njihova "pametnica", gledaju kako ona zagriza pa da kopiraju

 

2019bread01.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ček da dodam ovo. Struke od posebnog državnog i narodnog interesa kao lekari, zubari, veterinari, geometri, nastavnici srednje škole, po završetku studija izvlače na lutriji gde će da rade prve tri godine. To važi za državne Univerzitete, koje država plaća.

 

Šta izvuku, to im je. Za te prve tri godine mnogi se u mestu službovanja naviknu pa i ožene/udaju i ostanu doveka. Ideja je da ne bude 1,000 nezaposlenih lekara u "krugu dvojke" a provinciju nema ko da leči ili da radi važne državne servise.

 

Ta lutrija prihvata i iz nje izuzima one koji kao preferenciju kažu provincijsko mesto u koje ionako nekoga treba naterati lutrijom. Ona je istakla svoje rodno mesto, ekvivalent naše Babušnice, tu i dobila posao. Blagoš njoj. Plata je državna, ista po celoj državi.

Link to comment
Share on other sites

Stiglo se u Thai danas u Thai, samo 5 sati leta

 

Masina je bila  Airbus 350-900.

 

2019chumponburi01.jpg

 

HS-THM, glanc nova. Zove se po Chumpon provinciji i nekadasnjem Thai generalu vojske, vekovi unazad.

 

2019chumponburi02.jpg

 

Kada se dodje iznad Da Nang, dolazi sladoled. Sat vremena do sletanja

 

2019chumponburi04.jpg

 

2019chumponburi05.jpg

 

Po sletanju, imati mobilni telefon broj, 530THB (nekih 17 EUR mesec dana  (na postojeci iPhone), uzeti rentacar, od sletanja do teranja svojih kola sve zajedno je bilo jedan sat. Jos smo otisli i u kupovinu (jaja, ulje, voce) pre nego sto smo stigli kuci.

Tek sada pocinje uzivanje.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DownUnder said:

jedno pitanjce ...kako se tu tretiraju ucitelji is uvoza ....?

 

 

Skoro svi poslovi za strance su  zabranjeni,, samo nastavnici engleskog prolaze.

Drugo je ako te posalje firma u svoj ofis u Thai.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Yoyogi said:

Skoro svi poslovi za strance su  zabranjeni,, samo nastavnici engleskog prolaze.

da li to znaci da skole ne zaposljavaju strane ucitelje ..ne mislim na nastavnike engleskog ..

Nego regularne skole 

recimo internacionalne skole 

Edited by DownUnder
Link to comment
Share on other sites

Internacionalne skole koje kostaju 25,000 dolara godisnje sigurno nisu regularne skole. Naravno da zaposlavaju sve nastavnike strance, ima jedna bas kod mene, Bangkok Patana. One su maltene kao ambasade, eksteritorijalne.

Koliko tu ima poslova? Recimo, za nastavnika biologije, mozda 10 radnih mesta u celoj drzavi. Plate su iste kao u Americi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Yoyogi said:

Internacionalne skole koje kostaju 25,000 dolara godisnje sigurno nisu regularne skole. Naravno da zaposlavaju sve nastavnike strance, ima jedna bas kod mene, Bangkok Patana. One su maltene kao ambasade, eksteritorijalne.

Koliko tu ima poslova? Recimo, za nastavnika biologije, mozda 10 radnih mesta u celoj drzavi. Plate su iste kao u Americi.

 

I vrlo cesto engleski maternji jezik, kao uslov, zar ne?. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Nije maternji engleski uslov. Ima dece iz Nemacke, Francuske, cije su roditelje firme poslale u Thai ispostave (BASF, Siemens). A tek ambasade i njihova deca.

 

Ogranicenje je da lokalne dece ne sme biti vise od 40%. Bogati Tajci po rodjenju deteta staju u red cekanja. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎27‎/‎2019 at 9:57 AM, Yoyogi said:

 

 

Za vizu, penzionersku u Thai, treba da ima 20,000 EUR u Thai banci, njegova stvar a mnogi te pare u životu nisu videli na svom računu.

 

Ček samo da Thai kažu koliko ih koštaju ti Zapadni pony tail penzioneri i tetovirani starci koji nemaju zdravstveno osiguranje. Ako oni u Americi, kada su strariji od 65 godina, imaju besplatno zdravstveno osiguranje, prebacite taj trošak u Thai, kada ih Thai leče. To se nikada neće desiti.

 

Mislim, za manje od 5 godina, svi penzioneri u Thai će morati da imaju zdravstveno osiguranje. Danas ga nemaju, osim možda 1%, a niko novi ga neće imati, niko ih neće osigurati u tim godinama. Dugoročni, posle 10-15 godina produžavanja penzionerske vize (od 2005-te) , na godinu dana, nema nove vize. Gubi se. Gde da ide?

Masa njih su danas u kasnim 70-im. I nemaju gde da odu nego da skončaju u Kambodži.

 

Evo da odgovorim i gospodinu Yoyogiju, po povratku sa sluzbenog puta ……..

 

Ne razumem sto si toliko opsednut ponytail penzosima …. a vidi se da jesi. Niti me interesuju, niti bih isao tamo da se sa njima druzim, Jos manje sa Rusima, Arapima i ostalim Kinezima, Indijcima, ko sve ne opseda trenutno tu zemlju, zbog ocigledne jezicke barijere. Zemlja k'o i svaka druga. Niti su Floridjani nadrndani sto ih opseda 4 miliona Kanadjana svake godine, niti su Spanci ljuti na 2 miliona Britanaca koji su se sjatili tamo u penziji. Naprotiv, lepo se zivi od penzionerskog turizma. Cenjeni su.

 

Ne znam kako i zasto bi nekome zabranio da dodje u neku zemlju, ako ispunjava predvidjene uslove I ponasa se u njoj normalno. U sta svakako ne spada nenosenje majice u tropskim uslovima, kao ni smezurana staracka koza. Takodje, nemoguce bi bilo dozvoliti ulaz inzenjerima, doktorima I ostaloj "gospodi", a zabraniti majstorima, vodoinstalaterima i limarima, Ne cuh jos za takvu zemlju.

 

To da neki Englez, Amer ili Ozi nisu nikada videli 20.000 evra u zivotu …….. pa vrlo malo verovatno, ali ajde kad ti kazes. Ovde mnogi od njih imaju 5 puta vise samo u voznom parku. A za budale koje ce sve spiskati za godinu-dve, tu nema nekakvog pravila. Sigurno da ih ima.

 

Ja se nesto ne vidim u nijednoj od tih kategorija, Otisao bih, imao zdravstveno osiguranje, ispunjavao sve finansijske uslove, odnosio se prema svima sa respektom, ne bih se sigurno bahatio, ponasao bih se normalno ……. a ja I kada popijem nemam sklonosti ka idiotarijama, naprotiv, vrlo sam prijateljski lik, tako da ne vidim nikakav problem. Ako mi se ne svidja, idemo dalje …… nije nikakav problem.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

Nije maternji engleski uslov. Ima dece iz Nemacke, Francuske, cije su roditelje firme poslale u Thai ispostave (BASF, Siemens). A tek ambasade i njihova deca.

 

Ogranicenje je da lokalne dece ne sme biti vise od 40%. Bogati Tajci po rodjenju deteta staju u red cekanja. 

 

Mislio sam na otvoreni rasizam koji tamo vlada, to je prilicno poznata stvar. A i insistiranje na britanskom akcentu, kao da drugi engleski akcenti i ne postoje.

Link to comment
Share on other sites

Rasizam je dole, na parketu, nije na nivou internacionalne skole. Tek tu ga nema, naprotiv, Tajci su diskriminisani i kada imaju para da plate.

Oglas za nastavnika engleskog, jedna od hiljadu skola za jezike, uslov je da bude drzavljanin jedne od 7 zemalja gde je engleski zvanicni jezik, ukljucujuci i Juznu Afriku. I tu stoji, gde je navedena Juzna Afrika : "South Africa (whites only)".

 

Ili za stjuardese: "21-24 years, previous modelling experience a plus". Ne yebu political corectness 2%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Evo da odgovorim i gospodinu Yoyogiju, po povratku sa sluzbenog puta ……..

 

Ne razumem sto si toliko opsednut ponytail penzosima …. a vidi se da jesi.

 

Ne znam odakle ti ta opsednutost da mi podmeces opsednutost. Nosis pony tail u tvojim godinama?

 

Penzioneri stranci u Thai su 90% social rejects. tipovi koji su bili bagra u svojim domovinama, tetovirani po vratu, po prstima. Dobro da koji nema godine robije u svom prtljagu. Da su oni bolji, i vizni rezim bi bio bolji. Ovako, svake godine nanovo. Stvarno, sta, na primer, u 85-oj mu odbiju vizu posle 20 godina obnavljanja?

 

Generalizacija? Vidi onda ovu: kada je u Americi bila najavljena neka promena u proveri kandidata za neka radna mesta, to je obuhvatilo i vozace kamiona. Firme koje se bave spedicijom su ustale u pobunu: "Mi smo "felon friendly", sta ako nam zabrane da zaposljavamo bivse robijase, ko ce da nam vozi kamione?".

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ne znam odakle ti ta opsednutost da mi podmeces opsednutost. Nosis pony tail u tvojim godinama?

 

Penzioneri stranci u Thai su 90% social rejects. tipovi koji su bili bagra u svojim domovinama, tetovirani po vratu, po prstima. Dobro da koji nema godine robije u svom prtljagu. Da su oni bolji, i vizni rezim bi bio bolji. Ovako, svake godine nanovo. Stvarno, sta, na primer, u 85-oj mu odbiju vizu posle 20 godina obnavljanja?

 

Generalizacija? Vidi onda ovu: kada je u Americi bila najavljena neka promena u proveri kandidata za neka radna mesta, to je obuhvatilo i vozace kamiona. Firme koje se bave spedicijom su ustale u pobunu: "Mi smo "felon friendly", sta ako nam zabrane da zaposljavamo bivse robijase, ko ce da nam vozi kamione?".

 

Nisam nikada imao ponytail :classic_biggrin:, casna pionirska. Nisam furao ni tarzanku. Majke mi. Ni ostale fudbalerske frizure.

 

Vizni rezim je takav - kakav je. Nemam ja sa tim nikakavih problema. Svaka zemlja ima pravo da odredjuje koga ce i pod kojim uslovima primiti ……. dobro, osim Amerike, od nje se ocekuje da naprima svu gologuziju ovog sveta pod izgovorom humanosti, a ustvari ne bi li je nekako dokusurili njeni mrzitelji :classic_biggrin:.

 

Kazem ti samo da su i ti ljudi nekako dosli tamo, mozda u neka druga vremena ……. e sad, kakve to ima veze sa mnom? Valjda posle decenija rada imam pravo da malo skvasim …. u slanoj vodi i setam plazom? Ili nemam?

 

Mnogo ih forsiras ….. iz nekog razloga, S druge strane ne pominjes digital nomade, mlade ljude koji opsedaju Tajland u hiljadama. Eto, zakoni se poostravaju iz godine u godinu, pa ce I ti ponytail penzosi nestati …….. za sada su tu …. sta da radis. Bili su i oni dobri u stara vremena da izvuku sirotinju iz krize. Ti su uvek znali dobro da potrose :s_d:, sada su na ceni malo finiji gosti, kada su ponytailovci vec izgradili bolji Tajland.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Tajland su izgradili Ameri i Japanci. Ameri su izgradili mrezu autoputeva kakvu ni sami nemaju, za uzvrat sto im je najveci antikomunista na planeti, pokojni kralj Bhumibol, dao  da sa teritorije Tajlanda rokaju komunisticki Vjetnam.

Onda, Japanci, polovina svega sto postoji je zahvaljujuci japanskim investicijama. Bangkok skyline je impresivniji od Tokija.

Kakvi qrcevi ponitejlovci, oni su i tada bili ono sto su i sada.

 

Ne forsiram ja Thai nego to onima koji su mislili da je tamo beda, jad, sve jeftino (jedan mucenik cak i rece, "nista osim prostitucije") to izgleda tako kada im se kaze da nije.

Link to comment
Share on other sites

Jedna medicinska sestra koju sam dobro poznavao u Australiji, imala je bumper sticker na zadnjem braniku svojih kola:  

 

"Nurses, we can't live without them"

 

Danas, Thai, rucak u restoranu S&P, prehrambeni konglomerat 100 puta veci od bivseg PKB. Bolnica, na 5 minuta hoda ima u blizini i Starbucks i ovaj restoran. S&P.

 

Jela su dobra, nisu jeftina. Priblizno, pomnozi cene sa 4 i dibijes u dinarima.

 

2019nurses01.jpg

 

Ako medicinske sestre to rade (bila je nedelja, kada im je zapala duznost), one znaju da je dobro.

 

2019nurses02.jpg

 

I tu im je radno mesto, nisu turisti kao ja pa da jednom navrate. Kada sam jeo i video njih tu, znak da je dobro.

 

2019nurses03.jpg

 

Nemaju ove medicinske sestre nameru ni da cuju o Skandinaviji a kamoli da tamo odu da rade. Da, i to je Thai.

Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2019 at 10:28 AM, Yoyogi said:

Nemaju ove medicinske sestre nameru ni da cuju o Skandinaviji a kamoli da tamo odu da rade. Da, i to je Thai.

Za Skandinaviju ne znam, ali brate u Emiratima i  zalivskim zemljama , imas gomilu sestara iz Tajlanda.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...