Jump to content

Glupavo novinarstvo ili novinarstvo za glupave?


DJ_Vasa

Recommended Posts

20 hours ago, Darko said:

Hvala, nisam to znao. Sada sam proverio, meta-analiza studija i dalje ukazuje da Flynn efekat nije baš "pukao". Mada postoje dobre sumnje da je to slučaj u razvijenim zemljama. Zanimljivo. U svakom slučaju, čak i da je IQ malo opao kako se tvrdi (i to samo u razvijenim zemljama) - ne bih sa sigurnošću tvrdio da je drastično uticalo na broj budala i budalaština. 

 

Pre bi rekao da je u pitanju preveliko korišćenje društvenih mreža i mobilnih, gde preterano skrolovanje i surfovanje sa vremenom smanjuje koncentraciju.  Mada i ovde nemam nikakvih dokaza za tako nešto, samo moje nekakvo laičko mišljenje iz mog okruženja. 

 

 

Mogućnost instant zadovoljstva, sada je sve dostupno na jedan klik, ne moraš se pomučiti ni za šta.

 

Ranije su deca npr. lakše dolazila u situaciju da im bude dosadno. Brata i mene bi roditelji ostavili na mesec dana u selu i onda, nakon što odigraš fudbal, odbojku preko žice za veš, remi, tablić, maumau, pročitaš po deseti put sva tri broja Zabavnika koje imaš, ceo kuvar Natalije Đurović iz 1938. i časopis Selo veselo, ne znaš više šta ćeš sa sobom, pa smo zbog toga pokušavali da napravimo repliku Age of Empires u obliku igre na tabli, seckali papiriće i bojili mapu. (Čak smo na kraju i odigrali jednu partiju, nije ličilo ni na šta :classic_laugh:) Da je tada bila 2023, buljili bismo u telefon po ceo dan.

 

Btw, Stiven Pinker je nesumnjivo pametan čovek, ali imam utisak da kada bi počeo nuklearni armagedon, on bi i dalje izvlačio neke statistike koje pokazuju kako sve ide u dobrom smeru i bolje je nego nekada ("Jeste da imamo ovu smrtonosnu radijaciju svuda oko nas, ali da li ste svesni koliko je prosečan unos kalorija veći nego pre 100 godina?")

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sen said:

Slažem se sa svime što si napisao osim sa gore citiranim.

 

Ne prenosim sopstveni stav, već ono što sam pročitao. I nije tu toliko kriv internet, naročito kada su u pitanju zemlje gde je teško dostupan, već kretenizacija školskog sistema zasnovana na smanjivanju troškova. Lako je nekoj bogatoj zemlji da se zeza sa sopstvenim školstvom jer je školstvo u većini zemalja samo deveta rupa na svirali, uključujući i one najbogatije zemlje, ali razlika je u tome da bogate zemlje mogu da uvezu stručnjaka, a siromašne ne mogu.

 

To što na internetu ima svega i svačega je jedno, a kretenizacija školstva sasvim drugo. Da školstvo nije toliko kretenizovano, ni na internetu ne bi bilo toliko kretenizama. Bez obizra na to što se na internetu može naučiti kako da ispržiš jaje, okrečiš zid, zakuvaš ekser ili neku sličnu veleumnu aktivnost, kritičko, analitičko i logičko razmišljanje se uči u školi. Video sam pre nekoliko godina onu debilnu vrstu karikature koja se na engleskom zove meme i odnosi se na propast obrazovanja, ali je bar tačno pogođena. Na sličici se prvo nalaze pravougaonik kome treba izračunati površinu, zatim isto to sa već datim stranicama i zaokruživanjem odgovora, a na poslednjoj piše 'ofarbajte pravougaonik u boju koju želite'. Evo i te famozne sličice:

ggg.jpg

 

Ovo nema veze sa bubanjem podataka kao što su broj ovaca na Novom Zelandu ili godina kada je Vuk Karadžić imao prvo seksualno iskustvo, već sa propašću razvoja razmišljanja. Zbog toga Gret(enk)a Tupberg, ravnozemljaši ili oni što misle da će Bil GejC da ih čipuje imaju sledbenike. Možda tamo negde u civilizaciji ovo što kažem nije politički korektno jer svi imaju pravo na različitost, iako su kreteni, ali mislim da govorim gorku istinu.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

Ocito da sam relikt  jednog drugog vremna, onog kada je pesnik Jovan Ducic pevao:

 

"Ti si moj trenutak, i moj sen, i sjajna
moja reč u šumu; moj korak i bludnja;
samo si lepota koliko si tajna..."

 

Razoruzale smo same sebe i odrekle se svojih 7 velova, zato mi je ovaj svet postao smrtno dosadan....
 

 

 

 

 

 

Biću slobodan da kao muškarac kažem da je Dučić muškošovinistička svinja koja mi vređa celokupan ženski deo porodice, prijateljice, koleginice, poznanice i saradnice.

 

Evo šta je dotični pisao:

 

https://www.pismenica.rs/jovan-ducic-o-zeni/

https://karolina.rs/pop-kultura/ovako-je-jovan-ducic-pisao-o-zenama/

 

Evo i nekih citata koje bih izdvojio:

 

Лаж је њено обично оружје и обично уточиште, чак и најбољих међу женама.

Код жене је урођено да вара на мало и на велико, свесно и несвесно, намерно и ненамерно, а врло често и без икакве зле намере, и чак сасвим често из најбоље намере: у највише случајева, само да би се већма допала.

По целом свом смислу за живот, жена је свагда безверна колико и неверна.

Свака је жена досадна осим оне коју волимо.

Интуиција жене је болесна видовитост, а не конструктивна сила.

 

Ima toga još, ali ovo što je napisao je teška iz astarela svinjarija, čak i za doba u kome je živeo, bar kad se govori o civilizovanom svetu.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Ranije su deca npr. lakše dolazila u situaciju da im bude dosadno. Brata i mene bi roditelji ostavili na mesec dana u selu i onda, nakon što odigraš fudbal, odbojku preko žice za veš, remi, tablić, maumau, pročitaš po deseti put sva tri broja Zabavnika koje imaš, ceo kuvar Natalije Đurović iz 1938. i časopis Selo veselo, ne znaš više šta ćeš sa sobom, pa smo zbog toga pokušavali da napravimo repliku Age of Empires u obliku igre na tabli, seckali papiriće i bojili mapu. (Čak smo na kraju i odigrali jednu partiju, nije ličilo ni na šta :classic_laugh:) Da je tada bila 2023, buljili bismo u telefon po ceo dan.

Lepo me nasmeja, naterao si me na vizualizaciju celog tog iskustva :classic_biggrin: Siguran sam da ima dosta studija koje ukazuju na pad koncentracije usred obilnog korišćenja telefona, pogotovo dugoročnog. Znam po sebi i onima iz mog okruženja, siguran sam da nije baš tako bezazleno.

 

2 hours ago, Smrtokapa said:

Btw, Stiven Pinker je nesumnjivo pametan čovek, ali imam utisak da kada bi počeo nuklearni armagedon, on bi i dalje izvlačio neke statistike koje pokazuju kako sve ide u dobrom smeru i bolje je nego nekada ("Jeste da imamo ovu smrtonosnu radijaciju svuda oko nas, ali da li ste svesni koliko je prosečan unos kalorija veći nego pre 100 godina?")

Možda ga nisi dovoljno slušao. Mnogo puta je rekao da progres nije garantovan svugde i celo vreme, nego da se u globalu ide tim putem. Mada možda ponekad i pretera - na primer, kupovina kuće ostaje san mnogima u Australiji i Americi jer je cena kuća otišla na 9-10 puta prosečne godišnje plate, što pre nije bio slučaj. Ali ipak, u globalu je bolje. Manje nasilja, ratova, smrti od bolesti itd. Naravno mišljenja sam da je kovid to već promenio i da nam slede lošiji dani, bar za sledeću deceniju i tako nešto dok se zemlje ekonomski oporave od ovolikog štampanja para. 

 

Hoću da kažem da nije sve tako crno i da "stari dobri dani" nisu baš tako dobri, to je isto deo naše psihologije da se sećamo lepih stvari iz prošlosti. Tako da mi je drago da Pinker to osporava. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tema nije Ducic i mizoginija vec glupavo novinarstvo i zagadjivanje javnog, medijskog prostora.

I da, pre 30 godina, kada su se pojavila "krilca" jesam se osetila povredjnom i uvredjenom i prilicno zgadjena nedostatkom osecaja za pristojnost. 

Nema niceg loseg u osecanju stida, u postavljanju granica, postovanju istih. Da smo sse drzali nekih postulata iz proslosti, ne bih ja danas morala da crvenim gledajuci decu od 5 godina kako "tverkuju", ne bi me sa naslovnih strana bombardovala medjunozja nabedjenih "diva" i ostalih jeftinoca.

Pa vas pitam: sta je danas - nepristojno? Sta se to danas ne radi, gde su granice javnog i privatnog? Ili ih - nema? Svacija privatna beda i glupost mogu da mi se cerre u lice kad ujutru odem na sajt ozbiljnih medija da bih, ovko naivna i zatucana, saznala ko mi radi o glavi? 

A sto se tice Ducica, nikad se nisam osetila prozvanom citajuci njegove pesme i eseje, naprotiv, tih muskih shovinistickih svinja mi je oduvek zao i sa osobitim zadovoljstvom sam ih preobracala u male mace i bacala na kolena. Za tako nesto, potrebno mi je Salominih 7 velova, o tome se radi. 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Evo, prva cu da navedem sta je danas nepristojno: biti gladan, biti bolestan, biti siromasan, obespravljen. Jer to pokazuje da si slab a biti slab je neprihvatljivo. Prezivljavaju samo jaki, alavi, beskrupulozni. To smo promovisali kao univerzalne vrednosti.

Pa se pitamo gde je nestala empatija, solidarnost, zajednistvo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Nema niceg loseg u osecanju stida, u postavljanju granica, postovanju istih. Da smo sse drzali nekih postulata iz proslosti, ne bih ja danas morala da crvenim gledajuci decu od 5 godina kako "tverkuju", ne bi me sa naslovnih strana bombardovala medjunozja nabedjenih "diva" i ostalih jeftinoca.


 Ovo su stvari koje nikako ne idu zajedno. Tamo gde se fizioloskim stvarima pristupa normalno, nema dece male i malo vece koja tverkuju niti blentvih ljudi koji pokazuju medjunozje u vreme dorucka na TV sa nacionalnim dometom. 
Rastu kako smo i mi rasli uz deciju televiziju, a informacije koje se u sustini ticu zdravlja i higijene su im dostupne na vreme i od seksa se ne pravi mistifikacija. Sto se neko drustvo malogradjanski vise suspreze kao na povrsini, daleko je vise tih poremecenih eskapada. 
 

Dakle pojava blentave Jovane  i socijalni raspad drustva nema nista sa krilcima na uloscima reklamiranim na televiziji.

 

Au sta radi auto korekt. Pojede mi sve samoglasnike :ajme:

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Plavi Golub said:


 Ovo su stvari koje nikako ne idu zajedno. Tamo gde se fizioloskim stvarima pristupa normalno, nema dece mle i mlo vece koja tverkuju niti blentvih ljudi koji pokazuju medjunozje u vrme dorucka na TV sa nacionalnim dometom. 
Rastu kako smo i mi rasli uz deciju televiziju, a informacije koje se u sustini ticu zdravlja i higijene su im dostupne na vrme i od seksa se ne pravi mistifikacija. Sto neko drustvo malogradjanski suspreze ko na povrsini nesto, daleko je vise tih poremecenih eskapada. 
 

Dakle pojava blentave Jovane  i socijalni raspad drustva nema nista sa krilcima na uloscimareklamiranim na televiziji.

Ne slaem se, pomenuta uopste nije blentava, naprotiv, opasna je kao botulinus.

Jedno je elementarno obrazovanje i vaspitanje koje podrazumeva i higijhenu i zna se ko, gde, kad i kako to sprovodi. Drugo je kad se pojave krilca i decacima posalje poruka da devojcicama curi krv a da uz to ne ide i edukacija zasto se to desava i koliko je vazno. Zapamtice bas to, da su devojcice neciste i da su zato krilca bitna. Da nam ne smrdi iz usta i curi sa strane.

Socijalni raspad drustva mora od nekud da pocne a mislim da pocinje kad proteramo stid i pristojnost.

Dakle, sta je danas pristajno a sta ne?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Pletilja said:

Drugo je kad se pojave krilca i decacima posalje poruka da devojcicama curi krv a da uz to ne ide i edukacija zasto se to desava i koliko je vazno. Zapamtice bas to, da su devojcice neciste i da su zato krilca bitna.


Tu nije problem u samoj reklami za uloske, nego u nedostatku zdravstvenog obrazovanja. Ne bi ga resili ukidanjem reklame, niti bi Jovane i slicnih bolida nestali sa ekrana, samo bi ga pogorsali. 


I uopste ne mislim da je to slucajno, nego svesno i namereno, namenjeno destrukciji jednog sloja drustva koji treba da se nekontrolisano razmnozava, zauvek da ostane tu gde je usled nedostatka u obrazovanju, ko od njih prezivi, prezivi, ne treba da se ozbiljno leci, jer to kosta. Nego dokle traje, traje.
 

A lecice se i ziveti potomci udbaske «elite» rasporedjeni u stranke i institucije i spin doktore.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

Siguran sam da ima dosta studija koje ukazuju na pad koncentracije usred obilnog korišćenja telefona, pogotovo dugoročnog. Znam po sebi i onima iz mog okruženja, siguran sam da nije baš tako bezazleno.

Isto. Ponekad imam utisak da, kada bi mi neko obrisao akumulirano znanje i sa sadašnjim mozgom vratio kroz vreme u onu istu školu, to bi bio horor.

 

10 hours ago, Darko said:

Možda ga nisi dovoljno slušao. Mnogo puta je rekao da progres nije garantovan svugde i celo vreme, nego da se u globalu ide tim putem. Mada možda ponekad i pretera - na primer, kupovina kuće ostaje san mnogima u Australiji i Americi jer je cena kuća otišla na 9-10 puta prosečne godišnje plate, što pre nije bio slučaj. Ali ipak, u globalu je bolje. Manje nasilja, ratova, smrti od bolesti itd. Naravno mišljenja sam da je kovid to već promenio i da nam slede lošiji dani, bar za sledeću deceniju i tako nešto dok se zemlje ekonomski oporave od ovolikog štampanja para. 

 

Hoću da kažem da nije sve tako crno i da "stari dobri dani" nisu baš tako dobri, to je isto deo naše psihologije da se sećamo lepih stvari iz prošlosti. Tako da mi je drago da Pinker to osporava.

Priznajem, nisam se Pinkerom bavio bog zna koliko, ali nije meni sporan taj deo, potpuno mi je jasno da se danas živi bolje nego pre recimo 200 godina, kao i da zbog nostalgije i drugih faktora imamo selektivno pamćenje. Uvek je bilo tako, čak i kad pogledaš mitologiju, prema Hesiodu sada traje gvozdeno doba a sva prethodna su bila bolja, po hinduizmu u toku je Kali Juga koja je najgora od svih, po Bibliji su nedad ljudi živeli po 1000 godina (Metuzalem i ekipica) itd.

 

Samo mi je neprijatan taj njegov vajb, subjektivno mi izgleda ovako:

this-is-fine_custom-dcb93e90c4e1548ffb16

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

Tu nije problem u samoj reklami za uloske, nego u nedostatku zdravstvenog obrazovanja. Ne bi ga resili ukidanjem reklame, niti bi Jovane i slicnih bolida nestali sa ekrana, samo bi ga pogorsali. 

 

Ne reklamiraju se samo ti famozni ulošci, već i WC papir, paprine maramice, vlažne maramice, deterdžent za veš, mašine za pranje veša, sudova, sredstva za pranje poda, tepiha, nameštaja i čega sve ne. Zapamtio sam neku reklamu za deterdžent za veš, u kojoj čarobno sredstvo otklanja sve mrlje sa odeće koju su dva dečaka uprljali igrajući fudbal. Meni poruka ove reklame zaista nije da se dečaci isprljaju k'o svinje kada nekoliko puta šutnu loptu, već samo da dotični prašak može sve i svašta da opere. Jedini minus te reklame je što sam zaboravio koja je marka u pitanju, pa ne znam koliko su u mom slučaju bacili para.

 

Ne vidim problem niti skrivene poruke u reklamama za uloške jer bismo po toj logici svi bili automatski štrokavi samo zato što koristimo neki sapun, penu za tuširanje, šampon ili dezodorans. Uostalom, i posle pi-pi i posle ka-ka svako obavlja određene higijenske radnje ne baš tako glamuroznog opisa, moramo nekada da obrišemo nos, da operemo ruke jer smo ih prethodno isprljali ili kontaminirali, da operemo zube, kosu i telo u celini. Možda nećemo uz ručak ili uz kafu razgovarati o tome kako smo kakili i šta smo neposredno posle toga uradili, ali evidentno je da je ljudsko telo takvo kakvo jeste i da tu nema ničeg sramotnog. Možda imamo konvencije po kojima nije pristojno pokazivati neke delove tela ili raditi neke radnje, ali mi te delove posedujemo i obavljamo te radnje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Smrtokapa said:

Samo mi je neprijatan taj njegov vajb, subjektivno mi izgleda ovako:

Pa dobro, mora neko da bude pandan večitim mračiteljima :classic_biggrin: Ima svoje prednosti, pogotovo kada se pojave neki koji bi da "make <insert country name> great again". 

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2023 at 9:48 PM, DJ_Vasa said:

Na sličici se prvo nalaze pravougaonik kome treba izračunati površinu, zatim isto to sa već datim stranicama i zaokruživanjem odgovora, a na poslednjoj piše 'ofarbajte pravougaonik u boju koju želite'. Evo i te famozne sličice:

ggg.jpg

 

Mike Judge je napravio film "Idiocracy," koji mi je jedan od omiljenih, ali mu je premisa netačna.

 

Tako je i sa ovim pričama (koje sam slušao baš dosta puta) o tome kako su sada deca gluplja i kako je nekada sve bilo ozbiljnije i teže. Razumem ja da je ta slika ("meme") karikiranje s ciljem da se "pošalje poruka," ali i ona je skroz pogrešna.

 

Ja nisam matematičar, ali pomalo se i dalje prisećam nekih stvari, i pre jedno deset godina mali rođak se spremao za takmičenje iz matematike. Otac mu je nabavio neku staru zbirku koja sadrži sva savezna takmičenja iz matematike (valjda od 70-ih pa nadalje). Savezno takmičenje iz matematike je uvek bilo najteže (prvo ide školsko, pa opštinsko, pa okružno, pa republičko, i na kraju savezno).

Sada sam nabrzinu guglao i mislim da je to ova (od Vladimira Stojanovića i Arifa Zolića):

 

AaVYzbe.png


Težina zadataka sa saveznih takmičenja iz 70-ih je uporediva sa zadacima koji se sada postavljaju na okružnim takmičenjima. Štaviše, neki zadaci iz tog vremena su sada na nivou nižih razreda.

 

Možda će neko reći da se radi o takmičenjima iz matematike i da je to specifično, tj. da se ne može porediti sa onim o čemu pišemo ovde. Ali dobro znam da ni obični kontrolni zadaci koji su se radili pre 30, 40, 50 godina nisu bili ništa teži od današnjih (nisam prosvetar, ali imam prosvetne radnike u familiji, pa zato znam).

 

Poenta svega što pišem je: Taj "meme" sa računanjem površine pravougaonika je, blago rečeno, netačan. Razumem kakvu poruku je autor hteo da pošalje, ali promašio je ceo fudbal (valjda se tako kaže prema Vox92 rečniku, više puta sam video da se tako piše na ovom forumu). Podseća me na one mimove u fazonu: nekada su muškarci bili muškarčine, a sad su svi postali Džastin Biberi.

 

Da se razumemo: Ne tvrdim da je situacija u školama sjajna i dobra (jer ovo što sam gore napisao može zvučati kao da to pokušavam da kažem). Stanje je katastrofalno. I stvarno su se mnoge stvari drastično pogoršale. Na primer, ranije nije bilo toliko štampanja diploma, kako na privatnim "sega-mega" fakultetima, tako i na određenim državnim fakultetima (a onda neki sa takvim diplomama čak završe i u prosveti). Mnogo toga se dodatno srozalo, i mislim da tu nema popravke, ali to je tema za posebnu diskusiju na ovom forumu.

Ali ni pre nije bilo mnogo bolje. Štaviše, sada su neke stvari lošije, ali neke su bolje. Znam da ova tema nije o obrazovanju, ali ću samo za kraj citirati Arčibalda Rajsa, koji je pre skoro sto (100) godina opisao ono što i danas važi:"

  • SROZAVANjE UGLEDA UNIVERZITETA
    Dopustili ste, zatim, da se na vašim univerzitetima stvore čudnovati običaji i navike. Nije zadatak univerziteta da profesori deklamuju lekcije, koje će student naučiti napamet. Student može da nađe u knjigama sve gradivo koje se predaje na univerzitetu. Vrednost univerzitetske nastave jeste u profesorovom načinu posmatranja i njegovom ličnom uticaju na duhovno izgrađivanje studenta. Kako kod vas može da se govori o ličnom uticaju profesora na studente kada on, kao što je slučaj na Beogradskom univerzitetu, posredstvom vratara prodaje svoja umnožena skraćena predavanja, koja studenti, ne dolazeći na časove, za ispite uče napamet? Mnogi vaši studenti nisu prisustvovali ni jednom jedinom predavanju na univerzitetu. Jednostavno, samo su se upisali i kupili ili pozajmili od nekoga umnožen kratki pregled predavanja koja su morali da prate. Izdajući se za studente i uživajući sve pogodnosti tog statusa, oni zauzimaju mesta u administraciji, bankama itd. Kada procene da je pogodan trenutak, napamet nauče kratke preglede predavanja, izlaze na ispite i dobijaju "univerzitetsku" diplomu. Tako ste u očima svih onih koji znaju kako se postaje "diplomac" na vašim univerzitetima srozali njihov ugled. Vaša diploma postaje samo parče papira koja omogućava njegovom vlasniku da postane loš činovnik. Često sam bivao zapanjen neznanjem "profesora" koji su izašli sa vašeg univerziteta, posebno profesora prirodnih nauka. Naravno, vaši studenti medicine ne mogu na taj način da studiraju. Prinuđeni su da idu u sale za disekciju i na klinike. Uostalom, imate izvrsnih lekara Srba koji bi bili u stanju da obrazuju dobre učenike. Međutim, kao i u ostaloj univerzitetskoj nastavi, ne šaljete im dobar studentski materijal, a sa slabim materijalom ni najbolji profesor ne može da obavi dobar posao. Bez ikakvog odabiranja prenatrpavate slušaonice.

(vala dobro nas je snimio kakva smo g.... bili i ostali posle 100 godina)

 

Kritičko, analitičko i logičko razmišljanje ne postoji u školama ovde kod nas, ali nikada nije ni postojalo. To nije bilo prisutno ni u školama tokom 60-ih, 70-ih, ni 80-ih godina... Kada smo mi išli u školu, nije bilo više "analitičkog i logičkog razmišljanja" nego što ga sada ima, tj. nema, u školama. Ovde govorim pre svega o Srbiji i prostorima bivše Jugoslavije. Da li postoji razlika po pitanju "analitičkog i logičkog razmišljanja", nekada v. sada, u školama u drugim državama (na primer, u SAD-u, Nemačkoj ili Finskoj) - moguće je, ali sigurno ne u toj meri kako se pokušava predstaviti.

 

Inače, svi ti silni članci koji bombastično prenose rezultate najnovijih istraživanja koja pokazuju kako su ljudi sve gluplji i gluplji, tj. kako je IQ niži sada nego pre 20-30 godina - to je glupost. Štaviše, to je na nivou s ostalih "clickbait" vesti (i tada se ispod takvih vesti obično pojavi oko 200 komentara u kojima svi kukaju kako su svi sve gluplji i traže krivicu u društvenim mrežama, TikToku, poremećenom sistemu vrednosti, primitivnom novinarstvu, rijalitijima...). Suština je sledeća: Nema više glupih ljudi nego ranije, niti ljudi postaju sve gluplji već sada, u 21. veku, zbog svih novih tehnologija, glupi mnogo više dolaze do izražaja, pa se stoga stiče takav utisak. To je ono što sam pokušao da objasnim u prethodnom postu: Ljudi nisu postali gluplji, niti su se iskvarili, već je danas, u 21. veku, gotovo svako dovoljno pismen i ima pristup internetu. Zato imamo glupavo novinarstvo ili novinarstvo za glupave.

 

 

 

Edited by Sen
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sen said:

 

Mike Judge je napravio film "Idiocracy," koji mi je jedan od omiljenih, ali mu je premisa netačna.

 

Tako je i sa ovim pričama (koje sam slušao baš dosta puta) o tome kako su sada deca gluplja i kako je nekada sve bilo ozbiljnije i teže. Razumem ja da je ta slika ("meme") karikiranje s ciljem da se "pošalje poruka," ali i ona je skroz pogrešna.

 

Ja nisam matematičar, ali pomalo se i dalje prisećam nekih stvari, i pre jedno deset godina mali rođak se spremao za takmičenje iz matematike. Otac mu je nabavio neku staru zbirku koja sadrži sva savezna takmičenja iz matematike (valjda od 70-ih pa nadalje). Savezno takmičenje iz matematike je uvek bilo najteže (prvo ide školsko, pa opštinsko, pa okružno, pa republičko, i na kraju savezno).

Sada sam nabrzinu guglao i mislim da je to ova (od Vladimira Stojanovića i Arifa Zolića):

 

Poenta svega što pišem je: Taj "meme" sa računanjem površine pravougaonika je, blago rečeno, netačan. Razumem kakvu poruku je autor hteo da pošalje, ali promašio je ceo fudbal (valjda se tako kaže prema Vox92 rečniku, više puta sam video da se tako piše na ovom forumu). Podseća me na one mimove u fazonu: nekada su muškarci bili muškarčine, a sad su svi postali Džastin Biberi.

 

Da se razumemo: Ne tvrdim da je situacija u školama sjajna i dobra (jer ovo što sam gore napisao može zvučati kao da to pokušavam da kažem). Stanje je katastrofalno. I stvarno su se mnoge stvari drastično pogoršale. Na primer, ranije nije bilo toliko štampanja diploma, kako na privatnim "sega-mega" fakultetima, tako i na određenim državnim fakultetima (a onda neki sa takvim diplomama čak završe i u prosveti). Mnogo toga se dodatno srozalo, i mislim da tu nema popravke, ali to je tema za posebnu diskusiju na ovom forumu.

Ali ni pre nije bilo mnogo bolje. Štaviše, sada su neke stvari lošije, ali neke su bolje. Znam da ova tema nije o obrazovanju, ali ću samo za kraj citirati Arčibalda Rajsa, koji je pre skoro sto (100) godina opisao ono što i danas važi:"

---

 

 

Nisam ni ja bio neki matematičar, ali se za taj predmet tražilo da umeš da razmišljaš logički i analitički. Sećam se svoje matematike koja se nije svodila na idiotluk sa današnje mature – imaš zbirku zadataka i automatski imaš zadatke koji će ti se pojaviti. Onaj ko to dobro nabuba će imati dobru ocenu isto kao i onaj koji zna da reši te zadatke zahvaljujući sopstvenoj inteligenciji. Ne mogu da poredim matematiku nekada i sada, ali sada je sve više vukovaca i doktora nauka, što stvara inflaciju ovih titula, a ne vidim da imamo povećan broj pravih stručnjaka. Mogu da odgovorno tvrdim da ljudi danas bolje znaju engleski, koji mi je struka, nego što je to bilo pre 20-30 godina, a za to je zaslužna njegova veća dostupnost, odnosno izloženost ovom jeziku, ali to i nije zasluga škole u tolikoj meri. Bili su i oni Pisa testovi koji mere neke jednostavne stvari, a sećam se da su se mnogi čudili kada su prvi put primenjeni da mnogi učenici nisu znali da pretvore japanske jene u južnoafričke rande. Ponavljam da nisam neki matematičar, ali proces je isti kao kada se dinari pretvaraju i evre i obrnuto, što radimo vrlo često. Diplome se štancuju i u državnim školama i na državnim fakultetima, o čemu svedoči i broj vukovaca, a proba za maturu je imala loše rezultate. Ako izuzmemo pamćenje činjenica, kao npr. koje godine je rođen Napoleon ili kada je objavljen prvi Vukov rečnik, njih nije potrebno bubati da bi znao da li se piše nemogu ili ne mogu, ne poznat ili nepoznat i slično.

 

26 minutes ago, Sen said:

Kritičko, analitičko i logičko razmišljanje ne postoji u školama ovde kod nas, ali nikada nije ni postojalo. To nije bilo prisutno ni u školama tokom 60-ih, 70-ih, ni 80-ih godina... Kada smo mi išli u školu, nije bilo više "analitičkog i logičkog razmišljanja" nego što ga sada ima, tj. nema, u školama. Ovde govorim pre svega o Srbiji i prostorima bivše Jugoslavije. Da li postoji razlika po pitanju "analitičkog i logičkog razmišljanja", nekada v. sada, u školama, u drugim državama (na primer, u SAD-u, Nemačkoj ili Finskoj) - moguće je, ali sigurno ne u toj meri kako se pokušava predstaviti.

 

Tačno, osim za prirodne nauke. Ne znam kako bi ljudi rešavali te silne zadatke sa takmičenja ili iz neke zbirke da nemaju osnove u glavi. OK, može po sistemu koji sam spomenuo za maturu, ali to nije to.

 

28 minutes ago, Sen said:

Inače, svi ti silni članci koji bombastično prenose rezultate najnovijih istraživanja koja pokazuju kako su ljudi sve gluplji i gluplji, tj. kako je IQ niži sada nego pre 20-30 godina - to je glupost. Štaviše, to je na nivou s ostalih "clickbait" vesti (i tada se ispod takvih vesti obično pojavi oko 200 komentara u kojima svi kukaju kako su svi sve gluplji i traže krivicu u društvenim mrežama, TikToku, poremećenom sistemu vrednosti, primitivnom novinarstvu, rijalitijima...). Suština je sledeća: Nema više glupih ljudi nego ranije, niti ljudi postaju sve gluplji već sada, u 21. veku, zbog svih novih tehnologija, glupi mnogo više dolaze do izražaja, pa se stoga stiče takav utisak. To je ono što sam pokušao da objasnim u prethodnom postu: Ljudi nisu postali gluplji, niti su se iskvarili, već je danas, u 21. veku, gotovo svako dovoljno pismen i ima pristup internetu. Zato imamo glupavo novinarstvo ili novinarstvo za glupave.

 

Tačno je da sve i svašta piše u medijima i da se novinari razumeju u nauku isto koliko i mi u razmišljanja prosečnog nosoroga, ali ima tu i naučnih članaka. Pre par godina sam čitao i nešto o lošoj korelaciji ocena iz engleskog i onoga što znaju na ispitu, ali ne mogu da nađem link. Jesam naveo ponešto iz medija, ali sam naveo i prave naučne članke. Nisam ni mislio na to što zahvaljujući FeZbucima i sličnim sranjima saznaješ da ti je prvi komšija budala koji veruje u ravnu zemlju, već mi je malo veći problem što sam od ljudi koji rade u HR čuo da im je sve teže da nađu nekoga sa malo više mozga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U vezi matematike u školi:

Ono što primećujem je da je sada, čak i među boljim učenicima, teško pronaći dete koje je u stanju da samo vežba matematiku ili uradi domaći zadatak. Većini učenika se ili unajmi privatni nastavnik, ili sa njima vežbaju roditelji (ako su u stanju). Kada sam ja bio u osnovnoj (pre cca. 20-25 god.) toga je bilo mnogo manje, imali smo situacije gde učimo zajedno, pa bolji učenik objasni i pomogne lošijem oko zadatka, ali su se roditelji retko mešali, a privatnih nastavnika skoro da nije bilo.

 

Što se tiče roditelja koji rade sa decom, od njih uglavnom čujem da je gradivo jako obimno i značajno teže nego kada smo mi bili u školi, kao i da deca provode dosta vremena učeći kod kuće. I pored toga, dolazimo u situaciju da deca na kraju škole ne umeju da urade osnovne stvari, pa ispada da je sve to obimnije i teže gradivo uzaludno.

 

Dok sam studirao, jedno kraće vreme sam držao časove starijim osnovcima i srednjoškolcima (da imam za džeparac :classic_smile:). U velikoj većini slučajeva, deca na početku časa nisu imala pojma da urade bilo šta, odnosno vreme provedeno u školi je bilo skoro potpuno beskorisno, služilo je maltene samo da se sazna koje je gradivo, da se preda domaći i da se radi kontrolni. Tipičan dvočas bi se sastojao od toga da učeniku prvo u najkraćim crtama objasnim gradivo, da mu pokažem postupak rešavanja na par primera i da na kraju učenik uradi 3-4 zadatka uz moju asistenciju - za nešto više od toga jednostavno nije bilo dovoljno vremena.

 

Što se mene tiče, iako smo u gimnaziji radili izvode i integrale, ja sam tek na fakultetu naučio šta zapravo predstavljaju izvodi i integrali (u školi je to bilo svedeno na učenje postupka rešavanja zadatka preko odgovarajućeg šablona, bez udubljivanja u to zašto je šablon takav kakav jeste). Posledično, tek na fakultetu mi je bilo jasno zašto su one formule iz fizike onakve kakve jesu i kako se do njih dolazi primenom integralnog računa, bez potrebe da ih učiš napamet.

 

E sad, mislim da je možda iluzorno očekivati da deca u srednjoj nauče sve to na način na koji studenti to nauče na prvoj godini nekih prirodnih nauka - uostalom i među studentima je bilo onih koji su se mučili sa tim osnovama, mogu misliti kako bi se provela deca koja nemaju afiniteta ka matematici, samo napominjem da mi deluje da su negde neke stvari postavljene naopako. Što se fakulteta tiče, ja sam fiziku učio iz prevoda ruskog udžbenika I. Saveljeva, jer je u njemu gradivo bilo objašnjeno daleko bolje i razumljivije nego u udžbenicima koje su pisali naši profesori. Iz matematike je situacija bila nešto drukčija, ruske zbirke zadataka su bile daleko teže od domaćih - u njima skoro da nije bilo zadataka koji bi se rešavali nekim šablonskim putem, a takvo rešavanje je ipak neophodno da bi se došlo do određene rutine, pa je važilo da se do njih dolazi tek kada potpuno savladaš gradivo iz domaćih zbirki. Ja npr. do tog nivoa nikad nisam došao, ali mi je to bilo dovoljno za sedmice i osmice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kontinuum gluposti je neprekinut vec vekovima na ovim prostorima, sa par bljesaka i zestokim padovima. Danasnji nastavnici su ucenici nekadasnjih nastavnika isto kao sto su sadasnji penzioneri unuci nekadasnjih penzionera. Nista nije izniklo iz vode i nikakvo opadanje nije doslo preko noci ili sa strane, vec polako, iznutra.

 

Sećam se vrlo dobro i u osnovnoj koiko se malo citalo, a nismo imali ni kompjutere, kamoli internet. Nismo imali rijaliti pa smo imali vrsnjacko nasilje, tuce, skidanje patika. Sve je to isto bilo i danasnja deca su deca tih klinaca, ciji roditelji sami nisu imali vise od tri programa na TV i radio.

 

Kažu često u mom okruženju kako se nekad bolje učilo. Da li sam sanjao kako Miloš Đurić prvo mora da piše o Marksu, a onda kreće da piše o Grcima? Obrazovanje u komunizmu bilo bolje? U kom paralelnom univerzumu? Moze da bude samo jednako lose kao danas, samo što danas postoje veće mogućnosti da individua prevaziđe loš sistem. 'Danas' uzmite okvirno, ne mislim na period u novijoj istorijitm

 

Novinarstvo ovde i svuda pati od boljke koju sam pretocio u pravila za nekliktanje. Ne otvaram vest ako naslov:

1) Koristi zamenice

2) Koristi tri tacke

3) Ima veznike

4) Ima tačku, upitnik i uzvičnik

 

Pinkeru, kad se vec pominje, mogu samo da skinem kapu na pokusaju da nam priblizi drugaciju sliku, koja je zapravo ispravna, vise nego sto nas anegdotalni pristup sagledava. Kako on kaze, teze primecujemo nesto sto nije slucaj (nema gladi, kradja, ubistava), nego nesto sto jeste (insert x event). Plus je tu recency bias, i jos dosta drugih takvih biasa.

 

 

Edited by handys
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Glupavo novinarstvo" (zuta stampa, tabloidi) postoji sirom sveta, problem je samo da je to u Srbiji mainstream.

Nemam uvid, ali se secam od ranije da su cak i "ozbiljne novine" bile retke i relativno siromasne sadrzajem.

 

Naravno da bi mediji mogli da igraju veliku ulogu u podizanju opste kulture ljudi, ali GN nema taj cilj vec jednostavno profit.

Interesantno je videti kako i zasto to funkcionise.

GN se obraca vecini ljudi (a velicina te vecine zavisi od opsteg ekonomskog, obrazovnog i kulturnog nivoa stanovnistva).

 

Ne radi se o gluposti, vec o tome da ljudi funkcionisu na tri niza energetska nivoa i GN samo pomaze da ljudi ostanu na njima.

Ako pogledamo site B92 (ili bilo koji drugi srpski medij) mozemo primetiti da svakoga dana imamo iste sadrzaje, koji generisu klikove.

Neki od navedenih se preklapaju.

 

1. seks (stara, poznata stvar)

Obicno se pise o nekim poznatima, pa onda je nesto SEVNULO, nesto sto nikada do sada niste videli, nesto NEVEROVATNO se videlo i sl.

win-win-win situacija - domaca "zvezda" dobija promociju, citaoc voajersko zadovoljstvo, a medij klikove

Grudnjak Kim Kardašijan s "nadogradnjom": Da li biste se usudile da vam je "uvek hladno"?

Znate li koje je najjače žensko oružje za zavođenje na koje muškarci "otkidaju"?

 

2. zvezde i zvezdice

Voajerstvo uz obavezno preterivanje i bombasticne naslove. Ko ne bi voleo da zna sta se desilo njegovom idolu.

Jelena Rozga prvo blokirala Novi Sad, pa bacila publiku u trans.

Sinoć je Hala SPENS postala epicentar magije, uz Jelenu Rozga kao kraljicu muzičkog univerzuma!

 

3. nacionalizam

Obicno se radi o tome da je srski sportista POKORIO, UNISTIO sve druge, da je srpski naucnik otkrio nesto NEVIDJENO, da je Srbija najnajnaj u necemu. Ovo je jos blago.

Denver pregazio Oklahomu – Srbin Jokić radio šta je hteo

Srbija među najboljim turističkim destinacijama po izboru portala Lonely planet

Novak Đoković pokorio i Njujork!!!

 

4. strah

Obicno idu neke vesti iz crne hronike. Ljudi su srecni sto oni nisu to doziveli i mogu da se zgrazavaju nad tim kakvi su drugi ljudi.

Supruzi teniske legende otkriven zloćudni kancer jajnika

Napadnut autobus Liona: Fabiju Grosu raskrvarili glavu, meč u Marseju odložen

 

5. zdravlje, ishrana i medicina

Ovde ide puno SENZACIONALNIH otkrica, koja nigde nisu naucno potvrdjena, ali dobro zvuce

Pobedite nesanicu pomoću hrane

"Doktor za dugovečnost" o dodacima za usporavanje starenja: "To nije čarobni napitak"

Lekari otkrivaju: Evo šta utiče na mamurluk, a šta ne

Dve namirnice savladaće sezonsku prehladu očas posla: Ojačavaju imunitet i čiste sinuse

 

6. politika - vesti koje su u skladu sa vladajucom strankom, tj. propaganda (Putin/Kadirov su ZAGRMELI, Vucic NAJAVIO)

Još jedna pomoć od 10.000 dinara i novi popusti. Vučić najavio kada kreće isplata olakšica

Novine: "Kurtijev ekstremizam budi islamiste na KiM"

Mali objasnio Đilasu "osetljivu stvar": Eh, da niste...

Brnabić: "Đilas je od ove zemlje i naroda uzeo sve što je stigao i mogao"

 

7. horoskopi

Kad je stvarnost sumorna bar zvezde sijaju

Proglašen najbolji znak horoskopa: Krase ih neverovatne osobine, drugi pored njih nemaju šanse

Čekaju nas 3 najizazovnija dana u novembru: Ovaj datum je veoma opasan

 

8. sport, automobili i tehnika

Stvari koje su veoma bitne za nas identitet i pruzaju beskrajne mogucnosti za dokazivanje i svadjanje

Najprodavaniji telefoni u trećem kvartalu: Jedan brend dominira, drugi mu "diše za vratom"

Promašio pri menjanju brzine na 150 km/h – uništio motor

Jago "provocira" Avramovića pred novi "večiti" derbi

Čišćenje rerne nikad nije bilo jednostavnije: Sjajan trik sa zaleđenim deterdžentom za sudove

 

9. neverovatno, ali istinito (hahaha, vidi kako su cudni/glupi/nenormalni) + neverovatna naucna "otkrica"

Prizor u prodavnici šokirao ljude: "Pa ovo ni u zatvoru ne rade"

Arheološki muzej na 90 minuta otvorio vrata nudistima

Solari u svemiru? "Sada imamo prvi dokaz"

 

10. propast zapada

Amerikanci "nemaju 'leba da jedu"?

BMW "zaratio" sa Nemačkom: "Zaostajete"

Šveđani u štrajku: "Spušta se rampa" za Teslu

Povećanje minimalca razljutilo Nemce: "Prenisko je"

 

Eto to je ta sema, namenjena prosecnom Srbinu i sve funkcionise cakumpakum,

tako da mi nije jasno zasto se bunite ovde "kao Grk u apsu" ? :)

 

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2023 at 12:36 AM, DJ_Vasa said:

..........postaje sve gluplji i gluplji.

Čini se da je novinarstvo napravilo simbiozu sa takvima.

 

I ako promasim poentu teme koju jos nisam procitala u celosti, slazem se sa navodom. Recimo trenutacno sam u stanju valjanja po podu smejuci se koicinoi gluposti koja se moze procitati po medijima i videti na televizorima. Ranije to mislis prosecni ljudi su takvi - n0edotupavni, neznalice i nenacitani...Ili su sada svi postali prosecni ili su samo prosecni oni koji su prihvatljivi i samim tim vidljivi. 

 

Rece mi jedan coek - Draga mammamia, malo je pametnih ljudi ali ne zato sto ih je stvarno malo vec zato sto tupavci takve zatrpavaju koristeci se raznim alatima i orudjima. Glupan za razliku od suprotnog, ne zna svoje domete i zato ga svuda ima, svuda se gura da se i glupa rec cuje,

 

`necu samo da slusam pametnjakovice vec i glupandere podjednako`, znaci neutralan biti izmedju dva a ne da se tu prave neke selekcije...

i da - pametnog zatrpati to je cilj, tada nema poredjenja i plivas medju jednakima prosek je prosek.

 

A tek analiticari po teveima i medijima nista uzasnije od ove kolicine neznanja i pausale.

Link to comment
Share on other sites

Interesantni su i providni bot komentari na "Vucic je najvio xy".

Uvek isti stil i uvek ih bude po nekoliko sa istim frazama.

 

"Srbija na svim poljima napreduje,a to je od velikog značaja jer tako idemo u bolju i jaču budućnost!"

 

"Najvažnije je da naša zemlja napreduje, ekonomski i u svakom drugom pogledu"

 

"Vlada Srbije radi sve u interesu gradjana!"

 

"Vučić je uvek u pravu i zato će ga narod na izborima ubedljivo podržati."

 

"Predsednik Vučić je uvek u pravu samo što retko ko iz opozicije hoće da prizna."

 

"Izazovi i pritisci na Srbiju su svakodnevni,ali mudrom politikom smo uspeli da sačuvamo mir ."

 

"Vučić ništa ne krije od svojih građana, priča o svemu javno."

 

"Niko pre Vučića nije toliko uradio za penzionere, pa je logično da će penzioneri na izborima ubedljivo podržati Vučića."

 

"Ohrabrujuće je videti podršku penzionera u Srbiji za Aleksandra Vučića.

To ukazuje na poverenje u njegovu vodstvo i može pružiti osnovu za stabilnost i kontinuitet u politici zemlje."

 

"Nase rukovodstvo brine o nasim najstarijim gradjanima i trudi se da pomogne i da im olaksa zivot."

 

"Aleksandar Vucic je svakako neko ko svakodnevno pokazuje svoju odgovornost i pozrtvovanost za Srbiju i njen narod"

 

"Penzioneri su uvek bili uz Vučića, zato što on ne daje lažna obećanja, već ih ispunjava za razliku od Dosovskog režima."

 

"Penzioneri vide da se Vucic bori za bolju buducnost penzionera! Primer tome jeste cesto povecananje penzija"

 

"Penzioneri ne samo da podržavaju predsednika Aleksandara Vučića već ga i vole.

Ja sam penzioner i podržavam predsednika."

 

 

Edited by Dragan
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/30/2023 at 10:58 PM, Dragan said:

Interesantni su i providni bot komentari na "Vucic je najvio xy".

Uvek isti stil i uvek ih bude po nekoliko sa istim frazama.

 

 

...to su tzv Majmuncici-botovi :lol_2:

 

ali to se zna, razotkrili su kako to funkcionise

a mene stvarno fascinira ovo sa novinarima, voditeljima, analiticarima, strucnjacima - takodje isti glupi stil isto zaglupljivanje javnosti koja slucajno prati bas to sto pricaju, pa zato svi postavljaju ista pitanja i od raznih dobijaju iste ili slicne - moze li gluplje i bezidejnije odgovore....Kao da su svi postali ovi majmuncici botovi i prave se da nesto vazno saopstavaju....prave se i da se neko vazan. Nikad ni cula ni videla ih nisam. Isti su kao ovi anonimni koje pominjes a ipak imaju neko pravo ime i prezime. 

 

Svuda ima slicno, ali u srb to je zabrinjavajuce.

 

Nije bas da brinem, odavno sam digla ruke od neceg normalnog po srb, jos od 12/03/03....ali eto cisto da se podvuce kad je nesto paralisuce glupo ...

Link to comment
Share on other sites

Nastavak jer ovo sam malopre procitala, posle te pitaju sta je smesno....pa smesno je kad toliko placas botove a mi ih ovde sprdamo jer zvuce glupavo :lol_2:

 

evo:

Novac oduzet penzionerima potrošili ste na botove: Odgovor na pismo penzionerima koje je poslao Aleksandar Vučić

 

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/novac-oduzet-penzionerima/

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2023 at 5:58 PM, Smrtokapa said:

U vezi matematike u školi:

Ono što primećujem je da je sada, čak i među boljim učenicima, teško pronaći dete koje je u stanju da samo vežba matematiku ili uradi domaći zadatak. Većini učenika se ili unajmi privatni nastavnik, ili sa njima vežbaju roditelji (ako su u stanju). Kada sam ja bio u osnovnoj (pre cca. 20-25 god.) toga je bilo mnogo manje, imali smo situacije gde učimo zajedno, pa bolji učenik objasni i pomogne lošijem oko zadatka, ali su se roditelji retko mešali, a privatnih nastavnika skoro da nije bilo.

 

Jasno je da nove tehnologije donose kako pozitivne, tako i negativne stvari (posledice). Ovde ću se više fokusirati na te negativne posledice.

 

Poznato je da nove informacije i sadržaji predstavljaju "nagradu za mozak" i izazivaju oslobađanje dopamina, isto kao hrana, šoping, seks... Isto važi i za interakcije koje ostvarujemo na internetu (na primer, kada neko lajkuje naš post na Twitteru, forumu ili bilo gde drugde).

 

Sve što izaziva oslobađanje dopamina sklonije je stvaranju zavisnosti. Dakle, sve te informacije i interakcije putem interneta stvaraju zavisnost, čija je direktna posledica "spržen mozak," što se manifestuje kroz manjak koncentracije i volje za bilo čim drugim.

 

Na primer, primetio sam da često otvaram i "prelistavam" razne portale koji objavljuju vesti, posebno kada moram da se bavim dosadnim ili napornim poslovima. Svaki put kada krenem sa "prelistavanjem," na samom početku te aktivnosti, doživljavam taj "dopamine rush". To je suštinski ista vrsta zavisnosti kao gledanje različitih videa na YouTube-u (ili TikToku, koji je popularan među mlađim generacijama).

 

Usput rečeno, tvorci YouTube Shorts i TikToka su itekako znali šta rade i kako mozak funkcioniše: brzo prelistavanje neograničenog broja kratkih videa različitog sadržaja = niz kratkih brzih "dopaminskih izliva" = zavisnost.

 

Isto važi i za društvene mreže i forume, gde je interakcija među korisnicima (lajkovi, komentari, šerovi i druge aktivnosti) takođe bitna, pored samih informacija.

 

A da ne spominjem video igre - to je posebna priča...

 

Dakle, posledica takvih zavisnosti (posebno od društvenih mreža, TikToka, YouTube-a itd.) jeste "spržen mozak" koji više nije u stanju da funkcioniše normalno, da se fokusira, i kao da mu je isisana sva energija, posebno kreativna energija. Posledice su slične simptomima ADHD-a (dakle, to nije ADHD, ali simptomi su slični).

 

I sve što je potrebno da se stvori takva zavisnost jeste taj mali super-kompjuter (pametni telefon) koji gotovo svako dete ima.

 

Sve ovo se nadovezuje na ono što si naveo (da je teško pronaći dete koje je u stanju samo da vežba matematiku ili uradi domaći zadatak, i da mora neko stalno da ih nadzire i tera da rade nešto).

 

Dugoročno gledano, nije jasno kakve će biti posledice po čovečanstvo kada ta deca, čije se ličnosti formiraju uz pametne telefone, postanu odrasli ljudi i postanu najstarija generacija, kada mi koji smo odrasli bez svih tih novih tehnologija nestanemo. Znam da mnogi psiholozi pesimistički gledaju na to, ali verujem da će, kada sve saberemo i oduzmemo, biti napretka tj. biti bolje. Ljudi se uvek plaše promena, nepoznanica i novih tehnologija:

 

521px-The_Unrestrained_Demon_(anti-elect

 

Kina, odnosno CCP, pokušava da "reši problem" tako što na TikToku i ostalim društvenim mrežama pruža potpuno drugačiji sadržaj za decu. To se sastoji isključivo od edukativnog, naučnog i propagandnog sadržaja, bez majmunisanja. Štaviše, negde sam pročitao da u Kini same aplikacije tog tipa ograničavaju koliko sati dnevno mogu da koriste maloletni korisnici. Naravno, sve je to izvodljivo zbog brutalnog načina vladavine CCP-a, nema potrebe da se ovde bavimo ludilom tj. diktaturom i cenzurom u Kini...

 

Mada, kada već spominjem nove tehnologije, Kinu i decu, ovo je tek jezivo:

 

 

Tu se tek ne podstiče kreativnost, pravo funkcionalno znanje i kritičko razmišljanje. Decu pretvaraju u robote.

Transhumanizam je fantastična ideja, ali ovo što oni rade je katastrofa...

 

 

 

 

Edited by Sen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
13 minutes ago, Selina said:

Danska kraljica Margareta II predaje tron svom sinu prestolonasledniku koji ce biti Frederick X.

Srpski mediji propustaju vest kroz Gugl i tako Frederik X postaje ks.

20240101001-JPG-77289601a3e4d23b4f16eb40

 

A ovi koji vest prenose i da je ne pogledaju su još veći kreteni. Vidim da je Frederika Ks spomenuo Danas, a poziva se na B92. Doduše, možda su i „novinari” toliko glupi da su i bez čika Gugleta to protimačili kao prezime. Verovatno su bežali iz škole kada su se radili rimski brojevi.

 

Još veći biser su mi „prevodi” tekstova sa hrvatskih portala. Iako uglavnom ubodu da ijekavicu pretvore u ekavicu, nekoliko puta sam video da sustav beleže kako sastav (a treba sistem), a video sam i da je od tjedan nastao tedan, što ne postoji. Ovo definitivno nije rađeno softverski, već ručno. Hajde da čovek pomisli da se neka greška omakne u brzini kada je u pitanju neka bitna vest, ali uglavnom su u pitanju tekstovi o tome kako se kuva kafa ili koliko traju kiseli krastavci.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Danska kraljica Margareta II predaje tron svom sinu prestolonasledniku koji ce biti Frederick X.

Srpski mediji propustaju vest kroz Gugl i tako Frederik X postaje ks.

20240101001-JPG-77289601a3e4d23b4f16eb40

 

Pa dobro,on je još i dobro prošao u odnosu na sirotog Luja XIV ....

 

10001563_858628934163189_710205776_n.jpg

  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...