Jump to content

Nobelova nagrada za knjizevnost


Selina

Recommended Posts

Kandidati su i neki veciti kandidati koji uglavnom umru prirodnom smrcu, ali decenijama bivaju

kandidati. Tu bi bila Margaret Etvud, Murakami, Pynchon, , ali se nagrada ove godine osmehuje

jednom Norvezaninu ( ne, nije Knausgor) nego Fosse (Jon). Nista o njemu ne znam, a tako ce i ostati,

Etvud ne moze da je dobije jer su je zene iz Kanade i USA nedavno dobile, Murakami je takoreci

popularan pisac, a Pinchona niko ne poznaje.

Cenim da ce je dobiti neki lik iz Mongolije, njih nema na spisku.

 

Pynchona  sam pokusala da citam , ali no way. Mozda nisam odabrala pravu knjigu.

Edited by Selina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od Pinčona probaj Objavu broja 49, nije tako teška. Valjda i ova posljednja dva romana nisu u onom superzahtjevnom fazonu.

 

Fosea sam jednom čitao. Kratka knjiga, ne znam sad naslov. Komplikovana, izazovna. Skinuo sam još nešto sa neta, ali ne znam kad će da dođe na red. Ako dobije nagradu, poguraću ga ka vrhu liste. 😄 

Fosea Knausgora hvali u Mojoj borbi. Tako sam i čuo za njega.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, quentin said:

Od Pinčona probaj Objavu broja 49, nije tako teška. Valjda i ova posljednja dva romana nisu u onom superzahtjevnom fazonu.

 

Fosea sam jednom čitao. Kratka knjiga, ne znam sad naslov. Komplikovana, izazovna. Skinuo sam još nešto sa neta, ali ne znam kad će da dođe na red. Ako dobije nagradu, poguraću ga ka vrhu liste. 😄 

Fosea Knausgora hvali u Mojoj borbi. Tako sam i čuo za njega.

Knausgor ja nafalio i Kurtu i Murtu, a i ja sam valjda prvi put bas kod njega cula za Fosea.

Kad smo kod Nobelovaca da se pohvalim da sam pre dve nedelje za tri sata procitala

roman ( ako se ta pricica moze nazvati romanom) japanskog Nobelovca Yasunari Kawabata i njegovo

remek delo Kyoto. Prevedeno sa engleskog jer je roman pisan i haiku stihovima i onda je neki Englez

to prepricao pa je tako i nastao roman. Predivna bajka, tema je uglavnom cvece, ptice, kimono, ceremonija

caja, radnja je sezdesetih proslog veka, sve je to suvise apstraktno, strano, za normalnog citaoca nekako

i neprihvatljivo.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2023 at 3:23 PM, quentin said:

Od Pinčona probaj Objavu broja 49, nije tako teška. Valjda i ova posljednja dva romana nisu u onom superzahtjevnom fazonu.

 

Fosea sam jednom čitao. Kratka knjiga, ne znam sad naslov. Komplikovana, izazovna. Skinuo sam još nešto sa neta, ali ne znam kad će da dođe na red. Ako dobije nagradu, poguraću ga ka vrhu liste. 😄 

Fosea Knausgora hvali u Mojoj borbi. Tako sam i čuo za njega.

Fose je srecan dobitnik, ali njega nece niko citati, gledace neka avangardna publika od tri coveka njegove pozorisne predstave,

pasce u zasluzen zaborav. Nije me mrzelo pa sam malo prelistala dobitnike Nobela za knjizevnost, Norveska 4, Svedska 8,

kao i Nemacka. Moje je misljenje da bi tu nagradu trebalo ukinuti.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Selina said:

Fose je srecan dobitnik, ali njega nece niko citati, gledace neka avangardna publika od tri coveka njegove pozorisne predstave,

pasce u zasluzen zaborav. Nije me mrzelo pa sam malo prelistala dobitnike Nobela za knjizevnost, Norveska 4, Svedska 8,

kao i Nemacka. Moje je misljenje da bi tu nagradu trebalo ukinuti.

 Jednom sam naleteo na listu poznatih pisaca koji nisu dobili Nobelovu nagradu, a mogli su (ceo život ili delovi istog zašli u 20.vek). Na prilično dugačkoj listi su se našli: Tolstoj, Čehov, Džozef Konrad, Grejam Grin, Borhes, Ibsen, Kafka, Džojs, Nabokov, Prust, Orvel, D.H. Lorens, Virdžinija Vulf, Somerset Mom, Artur Miler, Frensis Skot Ficdžerald, Tenesi Vilijams... 🤔

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 4:49 PM, drgnk said:

 Jednom sam naleteo na listu poznatih pisaca koji nisu dobili Nobelovu nagradu, a mogli su (ceo život ili delovi istog zašli u 20.vek). Na prilično dugačkoj listi su se našli: Tolstoj, Čehov, Džozef Konrad, Grejam Grin, Borhes, Ibsen, Kafka, Džojs, Nabokov, Prust, Orvel, D.H. Lorens, Virdžinija Vulf, Somerset Mom, Artur Miler, Frensis Skot Ficdžerald, Tenesi Vilijams... 🤔

 

Grupa svedskih intelektualaca tog doba se javno izvinila Tolstoju zbog, kako se i danas obicno smatra, neoprostivog promasaja Svedske akademije. Takodje, niije nikakva tajna da se anarhista Tolstoj iz petnih zila upinjao da ne dobije Nobelovu nagradu. Nabokov je nominovan ali te godine je Svedska akademija napravila jos jedan gaf o kome se i dan danas govori i smatra se velikom sramotom. Naime, Nagradu su te godine dobili svedski pisci Eyvind Johnson i Harry Martinson koji su u tom trenutku bili clanovi te iste Svedske akademije koja odlucuje o tome kome ce se Nobel dodeliti. Clanstvo u Svedskoj akademiji je inace dozivotno. Btw, nije smelo godinama da im na pamet padne da daju Nagradu nekom svedskom piscu. To se desilo tek 2011. ali to je bila zaista zasluzena nagrada Tranströmeru. Bilo je puno kontroverzi tokom godina, bilo bi cudno da nije. Ima i raznih dogodovstina, kao ona kad je Tagore izgubio chek sa iznosom tadasnje nagrade. A opet, onaj salonski levicar Sartre je izricito odbio da primi chek iz principa koji su se najbolje pokazali kad je vise od deset godina kasnije cvileo da mu Svedska akademija ipak da tu kintu. Zakasnio je jer po pravilniku vreme za isplatu istice nakon 10 godina. 

 

Btw, juce-prekjuce je preminula Louise Glück (Nobel 2020). RIP

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Juče se zbila zanimljiva dogodvština vezana za ovu temu. Elem, pričam sa poznanicom koja radi kao bibliotekarka u inostranstvu, žalim se kako sam prošle nedelje otišao u bezuspešan pohod na novu Makartijevu knjigu, a umesto nje izađoh iz knjižare sa knjigom jednog Rumuna za koga sam tad prvi put čuo. Kaže ona da nije Mirčea Kartaresku. Jeste, baš sam se iznenadio, mislio sam da je neki totalni andergraund. Kad ona objasni da se kod nje u biblioteci svake godine klade ko će dobiti Nobela iz književnosti, pa pobedniku opklade kupe neki poklon, ona se ove godine kladila upravo na Kartareskua! Da ironija sudbine bude potpuna, na Fosea se kladio - domar!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, robespierre said:

Juče se zbila zanimljiva dogodvština vezana za ovu temu. Elem, pričam sa poznanicom koja radi kao bibliotekarka u inostranstvu, žalim se kako sam prošle nedelje otišao u bezuspešan pohod na novu Makartijevu knjigu, a umesto nje izađoh iz knjižare sa knjigom jednog Rumuna za koga sam tad prvi put čuo. Kaže ona da nije Mirčea Kartaresku. Jeste, baš sam se iznenadio, mislio sam da je neki totalni andergraund. Kad ona objasni da se kod nje u biblioteci svake godine klade ko će dobiti Nobela iz književnosti, pa pobedniku opklade kupe neki poklon, ona se ove godine kladila upravo na Kartareskua! Da ironija sudbine bude potpuna, na Fosea se kladio - domar!

Kad ga procitas javni se i kazi dal je za citanje.

I mnogo ti hvala da si uopste i napisao ovaj post. Pisu ljudi oko nas predivne i vredne knjige, ali mi trazimo i citamo

Amerikance😀 Proletos je bila u svim medijima aktuelna knjiga bugarskog autora Gospodinov-a. I htela sam da je

kupim, ali je pala u zaborav, a i on je tom knjigom dosao na listu cekanja za Nobela.

Vremensko skloniste. Knjiga koja je ove godine dobila najpsrestizniju evropsku nagradu za knjizevnost. ( Buker).

 

Miljenko Jergović je jedan od autora i čitalaca kojima je jako bliska poetika Georgija Gospodinova:

“Od svih mojih pisaca kod njega je najizraženija ta začudna karakteristika: umjetnost mu je u fakturi teksta, u njegovoj fabuli, u pamtljivoj šifri, lozinki, anegdoti. Nešto je balkansko i u tome, nešto što se kao način i kao doživljaj svijeta širi od Istre prema jugu, jugoistoku, i podrazumijeva taj čudesni orijentalni, otomanski anegdotarij, iz kojeg je poteklo više velike književnosti, poezije i proze, nego iz akademske tradicije ovoga svijeta”, napisao je Jergović u svom tekstu posvećenom ovom bugarskom piscu.

 

https://nova.rs/kultura/buducnost-popusta-kao-trula-greda-a-proslost-juri-kao-poplava-ko-je-georgi-gospodinov-ovogodisnji-dobitnik-medjunarodnog-bukera/

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...