Jump to content

Svastara


zoe Bg

Recommended Posts

Ova slika me podseca na neki film s Sandrom Bulok gde ona kao u bljeskovima vidi neke dogadjaje koji ce se desiti u bliskoj buducnosti, u sustini vidi da ce joj muz poginuti. Elem, posle silne drame muz ipak krene na neki sluzbeni put (a Sandra ga upozoravala da ne krece jer joj se javilo da ce umreti), onda na pola puta (na nekom mestu slicnom ovom sa slike) stane sa strane da razmisli da li da se vrati kuci. Za svo to vreme Sandra vozi za njim da ga stigne. I sad scena: muz stao sa strane i razmislja, Sandra ga vidi napred i onda stane sa strane nekih 500m ili slicno iza (?!?!?), izadje iz auta i posmatra (pitam se samo sta) ovakav nekakav prizor. Muz se u medjuvremenu predomisli i resi da se vrati kuci, i (pazi sad) pravi polukruzno na sred puta bez da pogleda ima li gde nekakvih kola. I naravno (naravno!) u tom pravljenju polukruznog kola mu se ugase. U medjuvremenu iza onog brda gore pojavi se neki ogroman teretnjak. Muz vidi da se kamion priblizava, Sandra takodje. Muz panici i bezuspesno pokusava da restartuje auto. Sanda sokirana i gleda u neverici otvorenih usta. Muz i dalje pokusava da pokrene auto, kamiondzija vidi prepreku na putu i krece da koci. Prikolica krene da "pretice" kabinu kamiona i sad se ceo teretnjak krece paralelno celom sirinom puta. Muz i dalje pokusava da pokrene auto (umesto da izadje iz auta i proba da pobegne negde u stranu). Naravno - ne uspeva, taretnjak pogadja auto i naravno covek gine, dok Sandra to posmatra iz daljine (a u pozadini planina).

 

Scena totalno bizarna, ali mesto snimanja je totalno poput ovog gore na slici.

Link to comment
Share on other sites

da, to je taj film.

ali nije to jedini film u kom su scene saobracajne nesrece bas onako naivno i neubedljivo odradjene (valjda pokusavaju da naprave vecu dramu za gledaoca, pa produzavaju scenu i onda to ispadne neubedljivo).

tipicna stvar je kad neko kao bezi od neke opasnosti, seda u auto i auto nece da upali. to je takav jedan klise i nemastovitost autora... zato cesto u parodijama koriste takve scene da karikiraju doticno "resenje" filmadzija.

 

sto se tice Tvin Piksa, to je u to vreme bio tako jedan otiginalni koncept - bas mi se dopao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ga u to vreme gledala do pred kraj, nisam smela nekoliko zadnjih epizoda, došlo je bilo dotle da sam noću ulazila u sobe tako što prvo napipam prekidač i upalim svetlo pa tek onda zakoračim unutra :default_sofa:

Posle kad sam gledala te poslednje epizode kao odrasla prilično sam se razočarala, razvodnjeno je dosta pri kraju a opet nije zaokružena priča.

Zato je naravno atmosfera najbolji deo, kao i obično kod Linča.

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ja sam bila na skijanju one sedmice kad su prikazali poslednje 2 epizode :ajme: (vanredno su umesto jedne epizode sedmicno tu stavili 2). bas sam bila (blago receno) razocarana sto nisam videla zavrsnicu, pa sam jurila ljude da mi prepricaju.

 

inace, cesto se desava da se razocaram kad posle mnogo godina pogledam nesto sto mi je bilo mnogo zanimljivo i sto sam smatrala dobrim kad sam bila mladja. jedan primercic je i serija "Galaktika-svemirska krstarica". kako mi je to bilo zanimljivo i "ubedljivo" :classic_biggrin: kad sam bila klinka! i pre nekih 10-tak godina naletim na neku reprizu ne nekoj nemackoj tv, pa reko'  da odgledam. kakvo je to bilo razocaranje! oni roboti ko kante za djubre, scenario i gluma smesni da smesniji ne mogu biti... nekad je bolje ne osvezavati pamcenje :lol_2:

Edited by wwww
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da govoriš o originalnoj seriji a ne o novijem izdanju :classic_biggrin:

Meni je skroz simpatičan taj stari SF, ne samo zbog tadašnjih efekata. Neki dan sam uhvatila na nekom kanalu Rat svetova iz pedesetih, kad slušaš naratora to je pravi istorijski dokument o ondašnjem vremenu.

A sećam se kad sam bila mala i gledala Zabranjenu planetu, super mi je bio film do samog kraja, onda konačno prikažu čudovište i iskidam se od smeha, što verovatno nije željeni efekat :classic_biggrin:

Svejedno volim i danas da pogledam povremeno nešto slično, makar iz sentimentalnih razloga, a naravno ima i filmova koji su dobro izdržali test vremena.

Edited by alcesta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam svojevremeno bila odusevljena britanskom serijom Blejkova sedmorka (radnja se isto desava u svemiru), ali posle iskustva s Galaktikom (stara verzija) uopste ne zelim da pogledam i da se razocaram :classic_biggrin: , zelim da mi serija i dalje ostane u lepom secanju.

Inace su mi prva 3 filma Star wars i danas zanimljiva i nista mi tu ne fali niti smeta :classic_smile: - i sad mogu da ih gledam po ko zna koji put. Za razliku od nastavka (3 filma koji su po prici prethodili ovim starim) :ajme: - to mi je bilo mucno dok sam gledala onaj prvi "novi" film, sebe sam naterala da odgledam ostala 2 cisto da zaokruzim pricu (pri cemu sam uocila par nedoslednosti i nepoklapanja s "originalnim" filmovima).

 

Ne znam da li si gledala jedan stari film s Majkl Jorkom, "Utociste". Radnja se desava u buducnosti, posle neke apokalipse. Ljudi zive u nekim gradovima pod kupolom (jer je ostatak sveta van te kupole unisten i zagadjen) i mogu da zive samo do svoje 30. godine (da se grad-kupola ne bi prenaselio). Na 30-ti rodjendan ih pozivaju prakticno na javno pogubljenje koje je pretvoreno u spektakl (tad pocinje neko dugmmence na dlanu ruke da im svetli crveno umesto zeleno). Majkl Jork je kao neki policajac koji je zaduzen da ulovi one koji pokusavaju da izbegnu ovakvo okoncanje zivota. I onda dobija zadatak da nadje "izgrednike" i "privede ih pravdi". Da bi se infiltrirao promene mu "dugmence" na dlanu (pa ono sad svetli crveno). Itd. Elem, gledala sam taj film bas kad sam bila mala, i toliko mi je bio strasan -brrrr. Uzas! I onda ga odgledam pre par godina ponovo - kako naivno deluju "specijalni efekti", i prica mi uopste nije vise bila ni malo strasna.

 

Sto se tice drugih zanrova (koji nisu fantstika) tu mi manje smeta "naivnost" u starim ostvarenjima. Sto ti kazes - to je dokument vremena u kom su filmovi snimani.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, wwww said:

Ne znam da li si gledala jedan stari film s Majkl Jorkom, "Utociste".

Misliš verovatno na "Loganovo bekstvo", drugi mi ne pada na pamet. Moguće i da je kod nas preveden kao Utočište, ne sećam se. Malo sam se zbunila jer prvo pomislim na Kingov The Stand :classic_smile: jeste da je to Uporište ali slično zvuči :classic_laugh:

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Blejkova sedmorka je vrh serija. Jedini problem što ljudi danas ne mogu da svare efekte od pre 40 godina i komandni most svemirskog broda koji liči na hibrid programatora za gorenje mašinu i upravljača za fiću. Inače, odlična gluma, likovi ubedljivi, radnja plauzabilna u okviru postavljenih granica. 

Danas da snime rimejk potuklo bi i The Expanse koji se uzima kao primer kvalitetnog SF za tv i stream.

 

Ja sam pre par godina gledao ponovo i nisam se razočarao. Za Originalnu Galaktiku se slažem da je predstavljala razočarenje na ovo gledanje u zrelim godinama, a voleo sam je kad sam bio klinac.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alcesta said:

Misliš verovatno na "Loganovo bekstvo", drugi mi ne pada na pamet. Moguće i da je kod nas preveden kao Utočište, ne sećam se. Malo sam se zbunila jer prvo pomislim na Kingov The Stand :classic_smile:

jeste, kod nas je bio prveden kao Utociste.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alcesta said:

Misliš verovatno na "Loganovo bekstvo", drugi mi ne pada na pamet. Moguće i da je kod nas preveden kao Utočište, ne sećam se. Malo sam se zbunila jer prvo pomislim na Kingov The Stand :classic_smile:

 

Da...to je sigurno "Logan's run". Dobar film.

Link to comment
Share on other sites

Jedna,jedina i neponovljiva. Ako ne najbolja (meni svakako jeste),onda sigurno najuticajnija tv serija svih vremenatm
Lynch je njom presudno uticao na razvoj serija na televiziji.
 

Zaplet Tvin Piksa je barem delimično kopiran u desetinama serija. Serije Dosije X, Dekster, Fargo, Pravi detektiv, Fortitjud, Čudnije stvari, Breaking Bad, Sopranovi su samo neke na koje je uticao ovaj šou. Čak je uticaj serije vidljiv i u drugim žanrovima recimo „Očajne domaćice” i „Slatke male lažljivice“.

Autori čuvenih serija nisu krili koliko je na njih uticala ova serija.

Za autora serije „Sopranovi” Dejvida Čezea „Tvin Piks” je bio življi od bilo čega što se u tom trenutku prikazivalo na televiziji.

„Kada sam upisao koledž, davao se ‘Tvin Piks’. U tom trenutku postao sam svestan šta sve može da bude televizija”, kazao je Metju Vajner, autor serije „Momci sa Menhetna”.

Karlton Kjuz rekao je da su praveći seriju „Izgubljeni” u principu pokrali „Tvin Piks”. „Obožavao sam tu seriju. Oni su snimili samo 30 epizoda. Mi smo mislili da možemo da snimio još 70 koje su nedostajale”.

131363151_3646968658745372_6971523797790


30.godina :heart:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 gnevnih ljudi (12 angry men iz 1957) je takodje toliko puta parafraziran/kopiran u serijama/filmovima.

 

1-12-angry-men-not-guilty-1440x709.jpg?1

 

Meni je taj film fenomenalan: nema nikakvih scenskih efekata, samo jedna prostorija s 12 porotnika i gluma. I drzi ti paznju sve vreme, a prica drzi vodu i dan danas.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...