Jump to content

Radna kultura po svetu - (ne)humana neminovnost?


vilhelmina

Recommended Posts

2 hours ago, Darth Bane said:

Eto uskoro treba opet da krenem! 12 sati dnevno. Ali, mora se raditi!

Ako ti je lakse, imao sam perioda kada sam i 16 sati dnevno radio, ali i dana, kada nista nisam morao da radim. Sad recimo znam vise kompanija koje imaju 4dnevnu radnu nedelju gde nabiju onih 40 sati, ali 3 dana weekend. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jeste li videli onaj fluff, Netflix  i Ričard Branson (Virgin) o "neograničenom godišnjem odmoru"?

 

Nemaš unapred poznati raspoloživi broj dana nego uzmeh koliko hoćeš (i možeš). E, to, možeš, ima da se dogovaraš sa menadžerima i kolegama kada ćeš i koliko dana da uzmeš. Baš da vidim nekoga ko će na taj način da ode i uzme mesec dana. To je pre dan ovde dan onde i spadneš na nedelju dana ukupno ili na ništa.

Jedino da svi ustanu i kažu svi imamo po 20 dana, dogovorimo se kada ih ko koristi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Yoyogi said:

Jeste li videli onaj fluff, Netflix  i Ričard Branson (Virgin) o "neograničenom godišnjem odmoru"?

 

Nemaš unapred poznati raspoloživi broj dana nego uzmeh koliko hoćeš (i možeš). E, to, možeš, ima da se dogovaraš sa menadžerima i kolegama kada ćeš i koliko dana da uzmeš. Baš da vidim nekoga ko će na taj način da ode i uzme mesec dana. To je pre dan ovde dan onde i spadneš na nedelju dana ukupno ili na ništa.

Jedino da svi ustanu i kažu svi imamo po 20 dana, dogovorimo se kada ih ko koristi.

 

 

Na nekom seminaru pre dobrih 10tak godina sam cuo sledecu pricu. Poznata firma u SAD , cije sam ime dao Bog zaboravio, je uvela bas to pravilo. Do tada su imali standardnih 3 nedelje , a posle svakih 5 godina dodatnu nedelju, do maksimuma od sest nedelja. Prve godine samo je 15% zaposlenih prebacilo tri nedelje, a onda je doslo do kontra efekta, gde su ljudi uzimali i manje odmora od onog sto im sleduje, a sve u strahu da bi bili proglaseni za visak, ako se  moze bez njih 4-5 nedelja. 

Mislim da su nakon 4 godine ukinuli to pravilo i uveli obaveznih 4 nedelje za sve zaposlene.:classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Doorn said:

Radim dnevno 7 sati i imam 45min pauzu. Prekovremeno nema i ne treba. 32 dana placenog godisnjeg odmora. 

Kaze juce moj sef da ce od sledece godine da insistira da svaka tri meseca uzmem nedelju dana odmora. Misli da radim previse :classic_smile:

A ja odmah pleaseeee noooo. Meni bas ovako odgovara, kad mi se ne radi - ja odem da spavam. Kad ima da se radi - radim ko manijak, ali posle se osecam ok za potignuto. Tako radi on, pa sto ne bih i ja?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Kaze juce moj sef da ce od sledece godine da insistira da svaka tri meseca uzmem nedelju dana odmora. Misli da radim previse :classic_smile:

A ja odmah pleaseeee noooo. Meni bas ovako odgovara, kad mi se ne radi - ja odem da spavam. Kad ima da se radi - radim ko manijak, ali posle se osecam ok za potignuto. Tako radi on, pa sto ne bih i ja?

Zbog prirode posla radim sa konsultantima koji su uglavnom sam svoj gazda, ili rade u firmama sa 5-15 zaposlenih. Neki od tih ljudi nisu imali odmor zadnjih 20 godina, mada teoretski mogu da ga uzmu kada od hoce, ali tu je pocinje ono zbog cega komunizam nije imao nikakve sanse, ljudska pohlepa. Ako uzmes odmor onda ti to izbija paru iz dzepa, ovako ides na odmor sa laptopom i radis klijentov upgrade dok se suncas na terasi hotela.:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJORDJE said:

Zbog prirode posla radim sa konsultantima koji su uglavnom sam svoj gazda, ili rade u firmama sa 5-15 zaposlenih. Neki od tih ljudi nisu imali odmor zadnjih 20 godina, mada teoretski mogu da ga uzmu kada od hoce, ali tu je pocinje ono zbog cega komunizam nije imao nikakve sanse, ljudska pohlepa. Ako uzmes odmor onda ti to izbija paru iz dzepa, ovako ides na odmor sa laptopom i radis klijentov upgrade dok se suncas na terasi hotela.:lol_2:

Ne radi se o istoj situaciji, posto ja nisam konsultant, nece me kostati ako ne radim. Ali volim da budem sam svoj gazda. btw kostace me u tom smislu da kad se vratim sa odmora treba mi odmor od odmora :classic_smile:

To sam upravo i rekla - moj sef je vlasnik firme. Tako da ako hocu nedelju dana odmora - znam kako da trazim.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ne radi se o istoj situaciji, posto ja nisam konsultant, nece me kostati ako ne radim. Ali volim da budem sam svoj gazda. btw kostace me u tom smislu da kad se vratim sa odmora treba mi odmor od odmora :classic_smile:

To sam upravo i rekla - moj sef je vlasnik firme. Tako da ako hocu nedelju dana odmora - znam kako da trazim.

Znam sta mislis. Bio sam ranije u toj situaciji. Vratim se sa odmora , a na stolu gomila papira, plus 30 voice mail , pa onda razne zalbe, zelje i pozdravi.:classic_biggrin:

Najgore od svega je sto sam nedelju dana proveo sa klincima, koji su mi mast vadili sa medjusobnim svadjama i onim " ja hocu, a ja necu". Sacuvaj me Boze tih porodicnih letovanja, ili daleko bilo kada sam ih vodio u Srbiju. Mislim da je 30 godina u Sing Singu nista u poredjenju sa tim. Izmedju dece, zene i mojih roditelja, zivo je cudo da se nisam obesio.:roflmao:

Zato, neki put zaista "arbeit macht frei".

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DJORDJE said:

Znam sta mislis. Bio sam ranije u toj situaciji. Vratim se sa odmora , a na stolu gomila papira, plus 30 voice mail , pa onda razne zalbe, zelje i pozdravi.:classic_biggrin:

Najgore od svega je sto sam nedelju dana proveo sa klincima, koji su mi mast vadili sa medjusobnim svadjama i onim " ja hocu, a ja necu". Sacuvaj me Boze tih porodicnih letovanja, ili daleko bilo kada sam ih vodio u Srbiju. Mislim da je 30 godina u Sing Singu nista u poredjenju sa tim. Izmedju dece, zene i mojih roditelja, zivo je cudo da se nisam obesio.:roflmao:

Zato, neki put zaista "arbeit macht frei".

Upravo o tome pricam :classic_smile: Pogotovo ako je to bila poseta SR, posto tamo svi gnjave, a sto te zovu ako si na odmoru, a sto citas mail, pricaj s nama sto buljis u ekran...itd.

Kad se vratim sa tog odmora bukvalno hocu da se spavam nedelju dana ili skocim kroz prozor.

Tako da preferiram da nemam propisan odmor.

Kad hocu odmor, posaljem svima poruku, danas ne radim.

Link to comment
Share on other sites

Hm jedno moje zapazanje..

U srb sam radio u korporativ okruzenju 4-5 godina, postojala je odredjena sezonalnost pa tamo od okt-nov do feb-mar se radilo od 9-6/7/8 kako kada, par puta i do 10 i sl.
U USA u korporativi radim nesto ispod 2,5 godine, 2god i kusur u top 4-5 patikarskoj kompaniji i zadnjih mesec dana u totalno drugoj industriji.

Moj licni utisak je da sam u srb radio daleeeko vise (tesko mi je da kvantifikujem) i ozbiljnije (mada je ovo sve vrv do firme gde sam bio). Npr u Srb smo gledali 2gu decimalu, ovde ne *ebu zivu silu, potrebno je da se slaze u 10k $..
Kod ovih patikara nisam mogao da menjam i unapredjujem neke stvari jer ostatak tima ne moze da isprati, pa kao samo ti nastavi ovako kako smo radili do sada. Do kraja sam uspeo da proguram neke moje ideje iz razloga sto sam hteo sebi da olaksam.

"smeta" mi pauza za rucak. Jbg kad sam se navikao da u srb toga nema ovde me je bas zuljalo. No 30min ne predstavlja neki problem. Putujem u suprotnom smeru od saobracaja, ne zajebavam se vise po 1 od 2 najgora freeway-a u LA i poprilicno mi svanulo sa te strane. Odmor kao kod vecine samo 2 nedelje, mada daju 3cu posle 1 ili 2 god nisam siguran..

Bio blizu da pocnem da radim u Herbalife, kod njih novi zaposleni 3, a posle 6 meseci 4 nedelje odmora. Taco Bell npr ne radi se petkom (corp office) i 4 nedelje odmora (ili 3 ne znam vise, znam da je bilo vise no "obicno").
Sve zavisi, mada cini mi se da se ide ka tome da se zaposlenima dodeli malo vise odmora...

Link to comment
Share on other sites

Kako bre ljudi vama u USA dosta 2-3 nedelje odmora?! Ja i ovih mojih 6 smatram malo, pa uzmem kad god mogu koji slobodan dan na račun prekovremenih sati... 
Da ti opišem tih 10-ak godina doh sam radio u industriji. Kao prvo plata, je bila više nego ok, sada bi bila takva da mogu sam 6 meseci da radim. Bilo tih prekovremenih tušta i tma, možeš da uzmeš neplaćeno. Start je bio 10 dana + 5 sick days. Nije to samo tih 10 dana. Ima skoro svakog meseca 1 trodnevni weekend, a skoro svakog otputujemo negde.
Kod smo došli bio sam u šoku, ali vremenom shvatim da i ne moram da imam toliko off. Dosadno mi. Evo sad sam prvi put posle 10 godina uzeo ceo letnji odmor, već mi dosadilo. Idem nedalju dana na neki workshop u junu, pa onda krajem jula opet. Pčni aktivnije da koristiš weekende i videćeš, da lakše napuniš baterije sa kratkim pauzama nego dugim.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Čovek je čudna živinka, navikne se na sve. Probaj ovo sa weekendima. Pođi u neko lokalno odmaralište. Da sVjeko rekao bih ti da izabereš najbližu planinu, fizičke aktivnosti ovog tipa su fenomenalne. Posao je takav, da sam mogao da budem online, samo internet i urgentno rešim remotely. Možda i ti možeš nesto on-call da odradiš. Samo beži iz zatvorenog prostora.
To košta, ali ako nećeš Tadž Mahale da gradiš u otadžbini, onda si ok.

Pisaću kasnije i o nekim stvarima koje su dratično negativne, sad sam na cell-ue

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ove godine izboksovao tri nedelje u komadu pošto putujem...nikad ne radim vikendom, a imamo čini mi se 10-ak long vikenda u godini. Meni sasvim dovoljno. Pošto radim za Government, radno vreme mi je od 8 - 16:30, uz povremeni overtime kad situacija zahteva...Za moj live style više nego prihvatljivo...Da li uopšte da pominjem da sam u postojbini radio tri puta više za tri puta manje para...do 30-e sam sakupio celih 9 meseci plaćenog radnog staža, ako je uopšte gazda i to uplaćivao...

Edited by Kolbas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mene manje brine godisnji odmor. I u industriji pocnes sa 10 dana, onda ti se za duzi rad u istoj kompaniji dodaju, dodjes i do 6-7 nedelja zavisno od kompnaije, ali to je u ovim US uslovima i vise nego sto ti treba. Drugo je ono kad trcis za unucima, sto vecina mojih US poznanika, mojeg godista rade, onda ti to nije tako dovoljno. :) Vise me brine onih 4 i 2 nedelje porodiljskog koji mnoge mladje radnice u fabrikama, ne mogu da priouste da koriste, posto to placa government, ne placa ti se cela plata vec deo dohodka i u slucaju izrazito malih plata to ne moze zena sebi da priusti. Dok sam bio u industriji, mi se desavalo da obilazim pogon i radnica koja je za masinom, pre 3 dana bila trudna, a danas vec radi.

Taj deo je ono sto mislim da moramo da promenimo. Kad se setim Beograda i poznanica koje su i po 6 godina bile na porodiljskom. postane mi jasno zasto ne sme to da bude tako kako je bilo u Srbiji, ali i ovo mora da se menja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Kako bre ljudi vama u USA dosta 2-3 nedelje odmora?! Ja i ovih mojih 6 smatram malo, pa uzmem kad god mogu koji slobodan dan na račun prekovremenih sati... 

Ne znam kako ti stojis sa praznicima, ali mi imamo neke praznike kojii daju dugacki vikend.

Ja licno mogu kako hocu, jer u kancelariju idem dva-3 puta nedeljno, ali iskreno receno niko od radnika se ne zali na sistem. Neki koji imaju vise (nakupilo se stazom) ne mogu ni da iskoriste sve, morala sam da insistiram da ne gomilaju dane.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Mene manje brine godisnji odmor. I u industriji pocnes sa 10 dana, onda ti se za duzi rad u istoj kompaniji dodaju, dodjes i do 6-7 nedelja zavisno od kompnaije, ali to je u ovim US uslovima i vise nego sto ti treba. Drugo je ono kad trcis za unucima, sto vecina mojih US poznanika, mojeg godista rade, onda ti to nije tako dovoljno. 🙂 Vise me brine onih 4 i 2 nedelje porodiljskog koji mnoge mladje radnice u fabrikama, ne mogu da priouste da koriste, posto to placa government, ne placa ti se cela plata vec deo dohodka i u slucaju izrazito malih plata to ne moze zena sebi da priusti. Dok sam bio u industriji, mi se desavalo da obilazim pogon i radnica koja je za masinom, pre 3 dana bila trudna, a danas vec radi.

Taj deo je ono sto mislim da moramo da promenimo. Kad se setim Beograda i poznanica koje su i po 6 godina bile na porodiljskom. postane mi jasno zasto ne sme to da bude tako kako je bilo u Srbiji, ali i ovo mora da se menja. 

Mi imamo 10 nedelja porodiljskog od firme. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Mi imamo 10 nedelja porodiljskog od firme. 

Cekaj, da li sam ja to pomesao? 4 pre i 6 posle? Da li firma placa ili gov? 

Dobro da su tebi te stvari svezije posto radis s'tim, :)

Link to comment
Share on other sites

Ne, 10 nakon porodjaja koje su placene, uobicajeno u industriji. Puna plata. Sve preko toga se ide na osiguranje. Ne znam kako to ide jer ne znam nikog ko je koristio osiguranje. Mozda I znam ali nikadnisam pitala. Ali znam da su moje porodilje uz to dobile I mogucnost da jedan dan nedeljno rade od kuce. Do prve godine deteta

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ne, 10 nakon porodjaja koje su placene, uobicajeno u industriji. Puna plata. Sve preko toga se ide na osiguranje. Ne znam kako to ide jer ne znam nikog ko je koristio osiguranje. Mozda I znam ali nikadnisam pitala. Ali znam da su moje porodilje uz to dobile I mogucnost da jedan dan nedeljno rade od kuce. Do prve godine deteta

Ja se secam da smo mi, sad si me ti pokolebala, imali ili 2 pre i 4 posle, ili 4 i 6 posle. :) Znam da nismo imali od firme, ali tada smo bili legalni immigranti. :) 

Ovo je istina, da sam vidjao zene juce sa stomakom, a danas bez. Medjutim, to je vise stvar njihove odluke, da ili ne mogu da podnesu, manje prihode, ili se plase za poziciju. 

Eh ne secam se vise sta sam hteo da dodam. Dodacu kasnije, omladina me unistava. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...