Jump to content

Recommended Posts

Ako misliš na ovo što sam ja napisao nije to vojvođanski "stil" čestitanja nego je to stari hrvatski način čestitanja božića. Elem kod njih je modernizacija jezika brža nego kod nas pa se danas češće koristi klasičan "sretan božić" ali i dalje ima ljudi koji koriste i ovaj stari.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nije za temu film koji ste upravo gledali, nije ni za temu sta slusate.... vise je onako, za glavu i za srce.....

Upravo sam odgledala Nebesku temu, dugometrazni dokumentarni film o Vladi Divljanu......

OK, nikad nisam bila fan te vrste muzike, lake su to note, frau Frida Apfelbaum se potrudila da me nauci sta je to kvalitet, da mi nastimuje usi za nesto ozbiljno i vredno.

A onda mi Neberska tema spase jedan, u osnovi shugav danasnji dan, otvori mi oci za nesto veliko i vredno i ozbiljno, ogromno ozbiljno...

Tema Nebeske teme nije Vlado Divljan, on, njegov zivot i karijera,  samo su povod za divnu pricu. O tome kako treba biti i postojati, kakav trag ostaviti u zivotima drugih. A ti drugi...ovo je dokument i o njima.....ko ostavi takav trag, imao se rasta i roditi. 

Gledajte....

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nisam mogla, dosla prekjucer. Uvek dolazim u ovo vreme, da isplacam racune za stan i da se malo ”osvetlim” u sred skandinavskog mraka, koji nekako u ovo vreme najteze pada. Tako da mi se uvek zalome Vodice, mada nisam nesto odusevljena guzvom. Ali jucer mi nije smetala, bas mi je drago sto sam naletela. Odlican koncert je bio.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

postoje li neke lijepe vijesti iz regije u prosloj, 2019. godini?

evo jedne:

 

p1.jpg
 

https://www.vecernji.hr/vijesti/veliki-presedan-ivo-i-mladen-mogu-biti-udomitelji-djece-1367669

 

obzirom da znam koliko je tesko i "normalnim" (heteroseksualnim) parovima usvojiti dijete, odnosno koliko dugo ti postupci traju, i koliko su komplicirani, ovo je stvarno (bila) lijepa vijest.

 

...

 

evo jos jedne:

 

gubica-milosevic1.jpg

 

dvojica Osjecana proglaseni za najbolji rukometni sudacki par u svijetu. pritom jedan Srbin, a drugi Hrvat. pa di ces lepse? 

 

https://www.handball-planet.com/matija-gubica-and-boris-milosevic-nbsc-world-handball-referee-2019/

 

 

...

 

i jos jedne:

 

Dordje Balasevic napisao pjesmu Osijeku 

 

 

Hej, Lega...

Bila je to zima pusta, pijana...
Ljubila me jedna lepa Smiljana...

Sludila me, Esekerka,
jedina u majke ćerka...

Treperila kao breza...
Lagala me, prepredenka,
da je loza samog Trenka...
Hajdučica i princeza...

Bilo je to vreme oko blagdana...
Bela šlinga od pahulja satkana...
I praporac na toj šlingi...
Za zornicu “čingi-lingi”!

A za fruštuk srk čobanca...
Od Čepina do Erduta,
bez šešira i kaputa...
Sonicama sa dva vranca...

Hej, lega, sretneš li je kad?
Da l’ ti glavom klimne samo,
kad se seti da se znamo?

Il’ prođe... Ko da nisi tu?
To bi više ličilo na nju...

Hej, lega, ko bi znao tad...
Da mi mogu doći glave
one oči boje Drave...
Moj lega... Kad ugasne žar...
Ostane od silne vatre pepeo i gar...
Ali čežnja teško umine...
To su neke vražje dumine...

Bila je to zima čista, božija...
Svaka nova bila je sve lošija...

Ljubila me Esekerka,
umiljata moja zverka...
Plela me u dugu kiku...

Još se krijem u toj kosi
dok me zadnja treska nosi...
Polagacko niz „Štrosiku“...

 

...

 

el ima jos koja?

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Plavi Golub said:

Procitah da je Rijeka evropska prestolnica kulture za 2020, a pa mi pade na pamet da pitam, sta se dogodilo sa Vesnom Vrandecic. Je li ona pevala negde nakon raspada SFRJ?

 

 

 

Posle raspada grupe Xenia sredinom osamdesetih povukla se iz muzike, danas živi u Zagrebu, radi kao službenik u banci.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stiletto said:

 

Posle raspada grupe Xenia sredinom osamdesetih povukla se iz muzike, danas živi u Zagrebu, radi kao službenik u banci.

 

Veliki Nigel Tufnel, gitarista grupe Spinal Tap je zamalo umjesto muzicke karijere izabrao trgovinu obucom. Ono sto je prevagnulo na stranu muzike je za njega neodgovarajuce radno vrijeme prodavca cipela. Redovna plata i slobodne veceri i vikendi su prevagnuli kad je Xenija vagala nastavak svoje karijere. Na jednoj strani sex and drugs, na drugoj dom, porodica i stabilnost.Steta.

 

 

Nisam znao da su Xenia iz Rijeke, odlican je clanak sto je Plavi Golub postavila, bas sam uzivao citati uz jutarnju kafu. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislila sam da to vise ne moze da mi se dogodi, to, da neko mora da ode iz mog kruga prijatelja.

A dogodilo se, puklo kumstvo.....

Moja kuma na vencanju, devojka iz kraja sa kojom sam odrasla, koja mi je, kasnije, krstila cerku.....

Prva pukotina se pojavila sa - da ne veruje - sa uvodjenjem visepartijskog sistama u S. Kuma se opredilila za radikale a vojvoda joj je postao idol. Mnoge kafe su nam presele zbog agitovanja, kako s moje strane, tako i sa njene. Kada su poceli ratovi, kuma je otisla iz grada, sve redje smo se pitale za zdravlje i tako su prolazile godine.....

Pzvala me je kada je cula da mi je kci otisla za USA,  zasto sam pustila dete, njeno kumce, da ode kad "sunce tudjeg neba......", dovela me je u situaciju da objasnjavam cerkin izbor, da se pravdam, da dovodim u pitanje svoje materinstvo.

]Kuma se vratila u grad pre 4 godine, pocele smo da se srecemo u gradu, trazila mi je broj telefona......"starimo, draga, nemam vise nikog u ovom gradu....".i tako, opet smo bile kume, devojke iz kraja sa dragim zajednickim uspomenama. Politika se oprezno izbegalva kao tema,  a zajednickih tema i nije bilo, kuma obozava Djokovica i gleda njegove meceve u real time, prepricava dogodovstine i pikanterije reality programa, ne cita, ne kuva, ne sheta, ne koristi net......Bog mi je svadok, bila sam strpljiva, puna razumevanja za njeno kikotanje kad joj se pravdam zasto sam Izu vodila cak u PA da joj vet izvadi zub i platila to masno - "pa bar macaka ima koliko hoces"...kada je izbila kriza sa Telekomom i N1 - kuma je pukla i osula paljbu iz svih oruzja. Kuma je i dalje ortodoksni shseljevac, obozavateljka AV i nema ni promil razumevanja za moje mucavo pravdanje i pokushaj da joj objasnim kako stvar zaista stoje....ona cak i ne gleda N1....

Nismo se svadjale, samo smo se vratile svaka u svoj rov, kao pre 30 godina. Nisam joj rekla da je zbog takvih gradjana moje dete otislo iz zemlje a drugo pakuje kofere, nisam joj rekla da mi je Iza jedina porodica na koju mogu da racunam.....pozelele smo jedna drugoj laku noc i spustile slusalicu. Proslo je 2 nedelje, kuma ne zove a meni je nekako lakse zbog toga sto vise ne moram da se pretvaram da joj verujem. Ne verujem joj. 

Uzgred, ako je to uposte vazno (mislim da, ipak, jeste bar malo vazno) kuma se svesno odrekla da ne radja decu i - kuma je na pola Ruskinja. 

Sve sto je u mojoj dusi ostalo je secanje na kuminu divnu porodicu, toplu i ususkanu kucu u kojoj sam naucila mnogo dobrih stvari potrebnih za zivot. 

Ne zelim da me tesite, da mi kazete da sam u pravu, znam da jesam. 

Ovo je " samo" jedna slicica, ilustracija svih nasih - frustracija.

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja gospodjo, plus na post....osim na deo o nemanju dece, posto mi nikako nije jasno zasto bi necija odluka da nema decu imala ikakve veze  sa obozavanjem Seselja, gledanjem reality-ja, negledanjem N1, itd - moze li neko pojasnjenje? Mislim, pokusavam da nadjem neku nit koja bi mogla da poveze to dvoje, posto Vi napisaste da mislite da je to u opisu Vase kume/njenog ponasanja, bar malo vazno.

Evo, tom nekom logikom, ja mogu reci da mislim da zene koje takvu odluku donesu svesno, su (bar malo) svesnije i u mnogim drugima aspektima zivota.

Hvala unapred na pojasnjenju!

Edited by Sunshine State
Typo - a u o
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moja cerka je pre 3 dana napunila 40 godina i - nema dece. Postujem njenu odluku mada bih jako, jako volela jednu unucicu. Ne dovodim u pitanje odluku zene da ne radja, s obzirom na okolnosti, pitanje je i da li bih ja radjala da je svet bio ovakav u vreme kada sam donosila odluke te vrste.

Razmislila sam da li da napisem ta dva detalja i odlucila sam da ih bude u postu jer kuma izlazi na izbore i bira to sto bira, to sto ce odredjivati okolnosti zivota drugih. 

Moja deca ne bi odlazila iz zemlje da su izbori nase kume i njoj slicnih bili drugaciji, sa znajem i  sa punom svescu o odgovornosti za svoj izbor.

I da, povredjena sam njenim izborima.

Izlazi na to da smo danas na istom, stare i same. Da je moj trud bio uzaludan i da je njen izbor bio pametniji. 

 

I za]ista bih volela da joj zbrisem taj osmeh likovanja sa lica. Nismo iste. O tome se radi.

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Pletilja said:

Moja deca ne bi odlazila iz zemlje da su izbori nase kume i njoj slicnih bili drugaciji, sa znajem i  sa punom svescu o odgovornosti za svoj izbor.

 

Draga moja, vasa deca i mnogi od nas su otisli i odlaze iz zemlje pre svega zbog onih koji seju decu, na koju se ne okrenu, koji imaju jednu agendu za svoju decu, a drugu za decu onih koji nisu u situaciji da imaju vise opcija.

Citava politicka scena srpska, a verovatno i celokupna balkanska je takva. Kada se to pomene ispadne covek patetican, to je kao normalno, gde nam je pragmatizam. I svima su im deca privremeno i stalno na rezervnim polozajima na zapadu.

Svi imaju decu, pokradose boga oca, oci iskopase jedni drugima da dodju u pozicije da se ocesu o lak novac, vezan za politiku. A tudja deca su im potrosna roba. No, kako stvari stoje i svet se u prilicnoj meri balkanizovao.

 

Zao mi je zbog vaseg prijateljstva, ali kuma je kriva taman onoliko kolika joj je stvarna moc, a to je da navija ispred televizora. Razumem da ide na zivce, ali ne sudite joj preostro, ni da glasa ne bi bilo drugacije. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko puta je Vjekoslav pomenuo svoja putesestvija na Papuk i okolicu, a ni jednom nije spomenuo bivseg olimpijskog trenera i sportistu, Nikolu Borica. Nikola je napustio civilizaciju i preselio se visoko u slavonske planine*, zivi u kolibi od pruca i blata koju je sam izgradio, sa gluhim psom, krdom svinja i nesto peradi. 

 

Ben Fogle, bivski britanski olimpijac i tv voditelj, ima serijal o ljudima koji sui odbacili rat-race i okrenuli se jednostavnijem zivotu u prirodi i ova epizoda je o Nikoli u Hrvatskoj.

 

https://net.hr/danas/hrvatska/nakon-bijega-u-sumu-hrvatski-robinzon-okrenuo-plocu-trenira-brojne-male-slavonce-i-vodi-ih-na-sportska-natjecanja/#

 

Fascinantno.

 

 

:classic_smile:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...