Jump to content

Recommended Posts

bádžo

bádžo m

Definicija

dem. od badža

...

bàdženjāk

bàdženjāk m

Definicija
reg. muževljev brat; djever
Etimologija
 tur. baǧanak
Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Eto, ja sam to čuo ali nisam znao šta je. Baš ćemo se naobrazovati narednih dana.

 

 

 

Jeste, moci cemo ova nasa saznanja da stavimo na CV, pomoci ce kod trazenja posla.

 

Sjeca li se neko onog lika sa "A" sendvicem preko ramena na kom pise da trazi posao ili konopac da se objesi?

 

Valjda sam krenuo sa crnim mislima, ne dajte mi. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

To je kod nas - badzo.


Kod nas je badza, nesto sto zivi u mraku, tavanu ili nekoj rupi i plasi malu decu. On nece da jedes, zvacu badzu. Nemoj ulaziti u tu rupu izaci ce ti badza 🙂.

 

Mada u mom slucaju te pretnje nisu pomagale, radoznalost je bila jaca 🙂.

 

1 hour ago, Pletilja said:

Koliko sela, toliko obicaja


I to je tacno.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:


Kod nas badza, nesto sto zivi u mraku, tavanu ili nekoj rupi i plasi malu decu. On nece da jedes, zvacu badzu. Nemoj ulaziti u tu rupu izaci ce ti badza 🙂.

 

Mada u mom slucaju te pretnje nisu pomagale, radoznalost je bila jaca 🙂.

 

Badzo je takodje onaj nasilnik sto se stalno mlati sa Popajem i pokusava da otme Olivu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:


Tacno tako. Pomesale mi se u glavi ex yu sinhronizacije crtaca, pa zaboravih da li je tako u svima. 

 

Ja sam odrastao uz sinhronizacije iz beogradskog studija. Nikola Simic, Slavko Tatic i drugih koji su radili na tome. Dusko Dugousko, Patak Daca, Mirko S. Kojatovski su prava imena tih junaka crtanih filmova, a kada nekada dodju crtici sa TV Zagreb i njihovih sinhronizacija Zekoslav Mrkva i slicne budalastine, bacalo me u ocaj i odbijao sam to da gledam, totalno mi bilo strano ono - "sto te muci kompa?", wtf is kompa? "Sta te muci cakani" je jedino ispravno, ostalo je fejk kao Leviske iz Turske.

 

There. You. Go.

 

I'll get me coat. :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Smjesne su vam te rodbinske konstrukcije, ni ne pokusavam da shvatim relaciju. Strina-tetka, baba-tetka, mama-tetka... loodnica.

 

Ja imam samo jednog brata, on i ja imamo iste roditelje, majka se kune. Ostalo su rodjaci. Kcerka i sin ocevog brata su mi rodica i rodjak, nikakvi sestra i brat od strica, lomljenje jezika. 

 

A blizi sam s njima nego sa rodjenim bratom. 

 

 

Tako i u Hercegovini. 

 

U Dubrovniku već potpuno druga priča, sve posuđenice iz talijanskog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Crni Bombarder said:

Nisam hteo da koristim nikakve filtere. Sve je to prelepa priroda..i u prirodnoj boji. Za vikend se najavljuje cak i do +20 (sa trenutnih +1),pa cu fotkati malo vise kad izadje sunce i sneg se otopi.

 

Kad opet pogledam slike, provlaci se neka sepia, kao fotografije s kraja 19. stoljeca. 

 

Lijepe su slike, zao mi sto se handrite po snijegu, kod mene suprotno. Gasim grijanje skroz i otvaram prozore da ovo proljece udje u kucu.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Vise je za ove teme nego tamo na koronama...

 

Tuzlanska grupa Rupa u zidu: Budi samo na distanci

 

 

 

Moj drug Graha je jedini od njih ostao u show businessu, radi koncerte i predstave, snima albume i pise knjige. Zivi u Sloveniji, a radi gdje ima bina i ljudi koji ga hoce vidjeti. Njegovi performansu su nesto stvarno intenzivno. 

 

Nastupa cesto u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni. Pricao mi je jednom o nekom gostovanju u Srbiji, zaboravio sam detalje, znaci ide i tamo.

 

Graha je stvarno fenomenalan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2020 at 2:57 PM, Honey Badger said:

 

Ja sam odrastao uz sinhronizacije iz beogradskog studija. Nikola Simic, Slavko Tatic i drugih koji su radili na tome. Dusko Dugousko, Patak Daca, Mirko S. Kojatovski su prava imena tih junaka crtanih filmova, a kada nekada dodju crtici sa TV Zagreb i njihovih sinhronizacija Zekoslav Mrkva i slicne budalastine, bacalo me u ocaj i odbijao sam to da gledam, totalno mi bilo strano ono - "sto te muci kompa?", wtf is kompa? "Sta te muci cakani" je jedino ispravno, ostalo je fejk kao Leviske iz Turske.

 

There. You. Go.

 

I'll get me coat. :lol_2:

Zar nije bilo sarajevskih sinhronizacija? Ja se sećam da je sarajevski Duško Dugouško govorio „Šta te muči, cakani?”. Malo sam zaboravio, ali mislim da su još neki od ovih popularnih crtaća bili sinhronizovani u TV Sarajevo. Ne sećam se jedino da je TV Podgorica imala svoju sinhronizaciju.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

Zar nije bilo sarajevskih sinhronizacija? Ja se sećam da je sarajevski Duško Dugouško govorio „Šta te muči, cakani?”. Malo sam zaboravio, ali mislim da su još neki od ovih popularnih crtaća bili sinhronizovani u TV Sarajevo. Ne sećam se jedino da je TV Podgorica imala svoju sinhronizaciju.

 

Valjda se to mijenjalo. Ja pamtim "Sta te muci cakani", a znalo je biti i "Sta te muci Njofra" ali vjeruj da pojma nemam je li Dusko Dugousko pricao ekavski ili ijekavski... 

 

Nisam ni znao da je bila sarajevska sinhrionizacija. Ne vjerujem, sarajlije razvlace kad pricaju i ne znaju za glas č. Ne sjecam se da su junaci crtanih filmova zvucali sarajevski. Moj otac je bio lektor i stalno me je gnjavio da pravilno izgovaram, da ne mijesam č i ć, izmedju ostalih stvari.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2020 at 6:41 AM, Plavi Golub said:


A pa nije vam baba tetka, vec samo tetka ali ne rodjena. Baba tetka bi vam bila sestra vase babe. Bar je tako u mom selu 😉

Baba tetka je i dedina sestra, tj tetka nasim roditeljima, a nama baba. 

On 3/24/2020 at 6:56 AM, Div said:

 

A, gde su tek, šuraci, zetovi, pašenozi, jetrve, zaove, snahe, sinovci, sestrići...

Pa, svastike, šurnjaje...

Tako ja odem u Sr i onda moji pocnu da pricaju o nekim ljudima, pa Perina surnjaja, svastikin zet, Milenin zaova..... 

A ja :twak:sam onaj nizi.

On 3/24/2020 at 8:28 AM, Plavi Golub said:


Kod nas je badza, nesto sto zivi u mraku, tavanu ili nekoj rupi i plasi malu decu. On nece da jedes, zvacu badzu. Nemoj ulaziti u tu rupu izaci ce ti badza 🙂.

 

Mada u mom slucaju te pretnje nisu pomagale, radoznalost je bila jaca 🙂.

 


I to je tacno.

Badza je badza na krovu, onaj podignuti deo krova sa vratancima, gde se nekad stavljao kukuruz :kece:

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Honey Badger said:

 

Valjda se to mijenjalo. Ja pamtim "Sta te muci cakani", a znalo je biti i "Sta te muci Njofra" ali vjeruj da pojma nemam je li Dusko Dugousko pricao ekavski ili ijekavski... 

 

Nisam ni znao da je bila sarajevska sinhrionizacija. Ne vjerujem, sarajlije razvlace kad pricaju i ne znaju za glas č. Ne sjecam se da su junaci crtanih filmova zvucali sarajevski. Moj otac je bio lektor i stalno me je gnjavio da pravilno izgovaram, da ne mijesam č i ć, izmedju ostalih stvari.

I ja se sećam da je sarajevska sinhronizacija bila bez regionalnog akcenta, a ako nešto znači, Duška je sinhronizovao Sead Bejtović, kako sam našao na internetu. Znam da je TVSA radilo i sinhronizaciju neke serije koja podseća na Muppet Show, zvala se nešto kao Fragl, ali sam ukačio samo nekoliko minuta jer sam već bio prerastao takve sadržaje, jedino mi je bilo zanimljivo što se pojavljivao pravi glumac čiji je glas sinhronizovan, što do tada nije bilo baš tako često na TV

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Baba tetka je i dedina sestra, tj tetka nasim roditeljima, a nama baba. 

Tako ja odem u Sr i onda moji pocnu da pricaju o nekim ljudima, pa Perina surnjaja, svastikin zet, Milenin zaova..... 

A ja :twak:sam onaj nizi.

Badza je badza na krovu, onaj podignuti deo krova sa vratancima, gde se nekad stavljao kukuruz :kece:

 

Da, badža je otvor, rupa na krovu ili u zidu, a, takođe i dimnjak, odžak.

Badža je i krupan čovek, rmpalija.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Eddard said:

 

A, što te muči, jado? 

 

😁😎

 

Tasmanijski đavo - avetinja iz TasMANiju

101 dalmatinac - 101 pašče iz DalMACiju

Bla bla bla, samo brbljaš i ne slušaš (Sofronije) - muči avetinjo

Zašto si mi bacio u lice suvu pitu sa kokosovim brašnom (Duško Dugouško i Hemfri Bogart) - Šta to učinje, jado?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...