Jump to content

Gde su i šta rade


Recommended Posts

6 hours ago, Mama_mia said:

 

Da je od pocetka bilo obavezno staviti licnu sliku kao avatar, ne bi sada doslo do ovog problema.

 

Moja fotka na avataru je moja iz RL, a u početku sam bio prijavljen pod ličnim imenom....na predlog tadašnje moderatorke promenio sam nick koji je i dan danas aktuelan, na svim forumima, pa i na PPP....doduše i na nekim strukovnim. 

 

Čisto za zapisnik.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Constantin said:

Moja fotka na avataru je moja iz RL, a u početku sam bio prijavljen pod ličnim imenom....na predlog tadašnje moderatorke promenio sam nick koji je i dan danas aktuelan, na svim forumima, pa i na PPP....doduše i na nekim strukovnim. 

 

Ovo tvoja fotka?

 

Kuku, nisam znao da je Bud Spencer sa naočarima za sunce prisutan forumu :lol_2:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
20 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ovo tvoja fotka?

 

Kuku, nisam znao da je Bud Spencer sa naočarima za sunce prisutan forumu :lol_2:

Pa tako nekako. Ne znam što se čudiš, zar nemaš moj fb profil?

 

Mada, ja sam čovek sa 1000 lica :innocent:

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

 

Moja fotka na avataru je moja iz RL, a u početku sam bio prijavljen pod ličnim imenom....na predlog tadašnje moderatorke promenio sam nick koji je i dan danas aktuelan, na svim forumima, pa i na PPP....doduše i na nekim strukovnim. 

 

Čisto za zapisnik.

 

Lepo ti rekla da uzmes nekog savremenika za nick.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Prodjoh preko dve-tri poslednje stranice teme i iznenadih se. Bogtemaz'o, kakva je sad frka oko "privatnosti" i fotki sta i se se sme a sta ne.

Prvo, apsolutnu privatnost je imao fiktivni Robinson Crusoe u romanu, a i on samo dok mu se nije pridruzio Petko.

 

Pokusacu da objasnim primerima.

Fotka od danas:

 

Ag0N1LZ.jpg

 

... lica su vidljiva.

I ja sam se tako pojavio na naslovnoj stranici novina. Sa manje razdaljine, videlo se samo 5 ili 6 nas. Bio sam ucesnik u demonstracijama protiv prvog rata u Iraku, Busha starijeg. Prepoznalo me par kolega na poslu, dovelo je to do zanimljivih razgovora, ali problema nikada i nigde nisam imao.

 

Drugi primer.

U vecini medija mogu se videti slike kao ova:

 

KNoYjXo.jpg

 

OBE SLIKE SAM NASUMICNO SKIN'O SA INTERNETA

 

U ovoj drugoj, reporter pita nekoga sta misli o inflaciji ili penzijama ili vec necemu. Pa onda ide

- predstavite se

- ja sam Stevan, penzioner

- kako se snalazite u ....

- eh, ...

itd.

 

Ne verujem da je bilo ko sa ovakvih i milion slicnih fotki potpisao i overio saglasnost da se fotka objavi - a videle su ih hiljade ili milioni.

Sta sad?

 

Ona (iz ranijeg posta) fotka forumskog kolege i mene je lagano mogla da se pojavi u novinama, u nekoj gradskoj rubrici - sa podnaslovom "penzioneri iskoristili lepo vreme i prosetali gradom." Videli bi neki, vecina bi preskocila, niko se ne bi uzbudio.

A ovde na forumu, sveopsta frtutma. :classic_biggrin:

 

Kad ih na ulici intervjuisu reporteri, ljudi daju ime (bez prezimena). A ja nisam napisao ni ime (koje znam), nego samo forumski nick. OK, moj nick je isti kao i ime, ali njegov nije.

 

Prihvatam mogucnost da sam glup, pa molim da mi neko objasni: gde sam pogresio, tj. zasto je je moje piskaranje pogresno za razliku od pisanja hiljada reportera u raznim medijima?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

Prodjoh preko dve-tri poslednje stranice teme i iznenadih se. Bogtemaz'o, kakva je sad frka oko "privatnosti" i fotki sta i se se sme a sta ne.

Prvo, apsolutnu privatnost je imao fiktivni Robinson Crusoe u romanu, a i on samo dok mu se nije pridruzio Petko.

 

Pokusacu da objasnim primerima.

Nije nikakva frka, niko nije tražio brisanje slike, intervenciju moderacije, bilo lkakvu, iznošena su mišljena o principu, postoje pravila foruma, da ne detaljišem. 
Ako prisustvujem javnom skupu, protestu ili podršci, utakmici koncertu, pretpostavka je da mi je cilj da se vidi skuup, ako me zaustavi reporter a mikrofonom i kamerom , pretpostavka je da će objaviti snimak, na forumu je pretpostavka da niko neće objaviti moje pofdatke, uključiv i sliku bez mog odobrenja, a znaju mnogi barem moje ime. Nisam ni od koga tražio da ne objavi moje ime, to podrazumevam.

A, primeri fotki sa javnih skupova, sa ulica, uličnih anketa nisu primeri za ugled, na nekom protestu ili skupu podrške, mene kao čitaoca ili gledaoca zanim koliko je ljudi bilo, ne zanimaju me face 5-6 učesnika, Znam da ima hijadu drugih momenata u kojima je moja privatnost kompromitovana, moguće i zloupotrebljena, ali ništa od toga ne opravdava onaj hiljadu i prvi put. Milioni ljudi voze brže od ograničenja, i ja sam onoliko puta vozio preko ograničenja, ali to nije opravdanje ni za kog, ograničenje postoji s razlogom, bolje ga je poštovati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, ako ćemo ovaj 4um da poredimo sa javnim skupom na kom bilo ko može da nas snimi, ili sa Facebook profilom koji namenski pravimo pod svojim imenom i prezimenom, dajte da svi postavimo fotografije na avatar i da pišemo pod imenom iz lične karte. Ako princip anonimnosti postoji na ovom 4umu, sem ako neko nema želju da otkrije ime, kako izgleda, gde živi, šta radi itd. onda to treba poštovati. Svi smo podelili neke lične informacije nakon određenog perioda pisanja ovde, poenta je da je to lični izbor.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, DameTime said:

Ok, ako ćemo ovaj 4um da poredimo sa javnim skupom na kom bilo ko može da nas snimi, ili sa Facebook profilom koji namenski pravimo pod svojim imenom i prezimenom, dajte da svi postavimo fotografije na avatar i da pišemo pod imenom iz lične karte. Ako princip anonimnosti postoji na ovom 4umu, sem ako neko nema želju da otkrije ime, kako izgleda, gde živi, šta radi itd. onda to treba poštovati. Svi smo podelili neke lične informacije nakon određenog perioda pisanja ovde, poenta je da je to lični izbor.

(bold moj)

 

Drugi bold. Da, licni je izbor da uopste sudelujemo na forumu. Dakle, hocemo da drugi vide nase misljenje ili komentar. Hocemo da uverimo nekoga u nesto, da mozda promenimo njihov stav, da (uglavnom dobronamerno) objasnimo ili pomognemo u razumevanju ili nekakvom cinjenju u RL. A ima i zajebancije, hocemo da nasmejemo ljude - isto kao i kada u nekom drustvu ispricamo vic i prijatno nam je kad se drustvo smeje.

Zasto bezati od licnog izbora?

 

Prvi bold. Princip anonimnosti  postoji ne samo na ovom forumu nego na vecem delu internetskih interakcija.

To je zato sto se ljudi ili

a) srame zbog necega, ili

b) plase necije reakcije i mogucih posledica.

To se vidi i u razlicitim oblicima glasanja. Ponekad se glasa javno, dizanjem ruku - a ponekad tajno, kriomice ispunjenim listicima.

 

Ja sam slobodan covek. Problem opisan pod a) nemam, nisam los ili kriminalac, bar ne u ogledalu. Problem b) nemam jer imam dosta prijatelja i ne trazim nicije odobravanje, u penziji sam pa ne trazim posao, materijalno sam obezbedjen i ne treba mi kredit, emocionalno sam siguran jer me vole cerka, zena i prijatelji.

Na forumu sudelujem jer sam druzeljubiv i volim da se izlajavam. I volim da upoznam nove ljude. Nemam razloga/motivacije da se sakrijem.

 

Internetska anonimnost je najbitnija onima koji hoce da se izlaju, da pokazu nesto za sta u RL nemaju muda hrabrosti. Pa napisu neku svinjariju i pomisle "e, vala sam mu rek'o." A ne bi to rekli licem u lice.

Nikada nisam na forumu napisao nista sto ne bih rekao nekome u RL direktnom razgovoru. Ostacu na javnom delu foruma anoniman zato sto je to forumski/internetski standard, a bilo kome zainteresovanom cu dati svoje kontakt-informacije via PM.

Tako sam se i sreo sa forumasem Ironsideom. Verujem da se on ne stidi sto smo otisli na kaficu, a ni face koju vidi svakodnevno u ogledalu. Ako gresim, neka me ispravi pa cu zamoliti moderaciju da obrise fotku.

 

:classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, zoran59 said:

(bold moj)

 

Drugi bold. Da, licni je izbor da uopste sudelujemo na forumu. Dakle, hocemo da drugi vide nase misljenje ili komentar. Hocemo da uverimo nekoga u nesto, da mozda promenimo njihov stav, da (uglavnom dobronamerno) objasnimo ili pomognemo u razumevanju ili nekakvom cinjenju u RL. A ima i zajebancije, hocemo da nasmejemo ljude - isto kao i kada u nekom drustvu ispricamo vic i prijatno nam je kad se drustvo smeje.

Zasto bezati od licnog izbora?

 

Prvi bold. Princip anonimnosti  postoji ne samo na ovom forumu nego na vecem delu internetskih interakcija.

To je zato sto se ljudi ili

a) srame zbog necega, ili

b) plase necije reakcije i mogucih posledica.

To se vidi i u razlicitim oblicima glasanja. Ponekad se glasa javno, dizanjem ruku - a ponekad tajno, kriomice ispunjenim listicima.

 

Ja sam slobodan covek. Problem opisan pod a) nemam, nisam los ili kriminalac, bar ne u ogledalu. Problem b) nemam jer imam dosta prijatelja i ne trazim nicije odobravanje, u penziji sam pa ne trazim posao, materijalno sam obezbedjen i ne treba mi kredit, emocionalno sam siguran jer me vole cerka, zena i prijatelji.

Na forumu sudelujem jer sam druzeljubiv i volim da se izlajavam. I volim da upoznam nove ljude. Nemam razloga/motivacije da se sakrijem.

 

Internetska anonimnost je najbitnija onima koji hoce da se izlaju, da pokazu nesto za sta u RL nemaju muda hrabrosti. Pa napisu neku svinjariju i pomisle "e, vala sam mu rek'o." A ne bi to rekli licem u lice.

Nikada nisam na forumu napisao nista sto ne bih rekao nekome u RL direktnom razgovoru. Ostacu na javnom delu foruma anoniman zato sto je to forumski/internetski standard, a bilo kome zainteresovanom cu dati svoje kontakt-informacije via PM.

Tako sam se i sreo sa forumasem Ironsideom. Verujem da se on ne stidi sto smo otisli na kaficu, a ni face koju vidi svakodnevno u ogledalu. Ako gresim, neka me ispravi pa cu zamoliti moderaciju da obrise fotku.

 

:classic_biggrin:

Mislim da postoji neko nerazumevanje : niko nikome ne brani da se ovde identifikuje, stavi svoju sliku, ime i sve sta god hoce - to je licni izbor ali po meni nije u redu staviti bilo sta o identitetu nekog drugog clana foruma izuzev ako on nije dao svoju saglasnost jer ovo jeste anonimni forum u smislu da ljudi imaju pravo da cuvaju svoju anonimnost ako zele

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, zoran59 said:

Drugi bold. Da, licni je izbor da uopste sudelujemo na forumu. Dakle, hocemo da drugi vide nase misljenje ili komentar. Hocemo da uverimo nekoga u nesto, da mozda promenimo njihov stav, da (uglavnom dobronamerno) objasnimo ili pomognemo u razumevanju ili nekakvom cinjenju u RL. A ima i zajebancije, hocemo da nasmejemo ljude - isto kao i kada u nekom drustvu ispricamo vic i prijatno nam je kad se drustvo smeje.

 

Tako je. 

 

Ali ako su pravila 4uma takva da sve to možemo da radimo anonimno, zašto ih se ne pridržavati?

 

9 hours ago, zoran59 said:

Prvi bold. Princip anonimnosti  postoji ne samo na ovom forumu nego na vecem delu internetskih interakcija.

To je zato sto se ljudi ili

a) srame zbog necega, ili

b) plase necije reakcije i mogucih posledica.

To se vidi i u razlicitim oblicima glasanja. Ponekad se glasa javno, dizanjem ruku - a ponekad tajno, kriomice ispunjenim listicima.

 

Možda postoje takvi likovi na forumu tj. sigurno postoje, koji se kriju u masi iza anonimnosti. U socijalnoj psihologiji se to zove decentracija i deindividualizacija - mnogo nam je lakše da izvređamo nekog kom ne znamo ime ni lice jer ga ne osećamo kao stvarnu osobu, ili da pak iskažemo neki socijalno nepoželjni stav, opet pod krinkom anonimnosti.

 

Međutim, mislim da većina forumaša koji pišu redovno nije takva tj. da im ne bi bio problem da stanu imenom i prezimenom iza nečega, samo su pravila 4uma takva kakva jesu. Vremenom je svako od nas ovde otkrio ponešto o svom privatnom životu. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, zoran59 said:

(bold moj)

 

Drugi bold. Da, licni je izbor da uopste sudelujemo na forumu. Dakle, hocemo da drugi vide nase misljenje ili komentar. Hocemo da uverimo nekoga u nesto, da mozda promenimo njihov stav, da (uglavnom dobronamerno) objasnimo ili pomognemo u razumevanju ili nekakvom cinjenju u RL. A ima i zajebancije, hocemo da nasmejemo ljude - isto kao i kada u nekom drustvu ispricamo vic i prijatno nam je kad se drustvo smeje.

Zasto bezati od licnog izbora?

 

Prvi bold. Princip anonimnosti  postoji ne samo na ovom forumu nego na vecem delu internetskih interakcija.

To je zato sto se ljudi ili

a) srame zbog necega, ili

b) plase necije reakcije i mogucih posledica.

To se vidi i u razlicitim oblicima glasanja. Ponekad se glasa javno, dizanjem ruku - a ponekad tajno, kriomice ispunjenim listicima.

 

Ja sam slobodan covek. Problem opisan pod a) nemam, nisam los ili kriminalac, bar ne u ogledalu. Problem b) nemam jer imam dosta prijatelja i ne trazim nicije odobravanje, u penziji sam pa ne trazim posao, materijalno sam obezbedjen i ne treba mi kredit, emocionalno sam siguran jer me vole cerka, zena i prijatelji.

Na forumu sudelujem jer sam druzeljubiv i volim da se izlajavam. I volim da upoznam nove ljude. Nemam razloga/motivacije da se sakrijem.

 

Internetska anonimnost je najbitnija onima koji hoce da se izlaju, da pokazu nesto za sta u RL nemaju muda hrabrosti. Pa napisu neku svinjariju i pomisle "e, vala sam mu rek'o." A ne bi to rekli licem u lice.

Nikada nisam na forumu napisao nista sto ne bih rekao nekome u RL direktnom razgovoru. Ostacu na javnom delu foruma anoniman zato sto je to forumski/internetski standard, a bilo kome zainteresovanom cu dati svoje kontakt-informacije via PM.

Tako sam se i sreo sa forumasem Ironsideom. Verujem da se on ne stidi sto smo otisli na kaficu, a ni face koju vidi svakodnevno u ogledalu. Ako gresim, neka me ispravi pa cu zamoliti moderaciju da obrise fotku.

 

:classic_biggrin:

 

Stvar je privatnosti i autorskim pravima.

Na demonstracijama si na javnom mestu (na ulici, parku, plazi...) i svaka fotografija je javna fotografija. Fotografije iz privatnog albuma nacinjene za privatne svrhe i time podlezu odobravanju objavljivanja. Fotografije na privatnom posedu zahtevaju cak odobrenje za slikanje isto kao i za objavljivanje. Fotografije nacinjene sa ulica nekog spoljasnjeg dela privatnog poseda su javne fotografije. 

 

Spekulisanje razloga zasto neko hoce da ostane anoniman, je i dalje samo spekulisanja. 

Eno vec na jednom topiku ide besmisle rasprava ko je vise a ko manje potkovan u nekom segmentu da bi se utvrdila tezina izjave. Mozda je i to bas razlog da ne govorimo previse o privatnim detaljima, jer bi se umesto razmene razmisljanja razgovori svodili na ocenjivanje tezine reci. 

 

Plus, secam se vremena kada je Vili bila otvorena i verujem se pokajala, jer se to koristilo kao baza postova da joj se suprotstave i svelo se na omalovazavanje. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Plus, secam se vremena kada je Vili bila otvorena i verujem se pokajala, jer se to koristilo kao baza postova da joj se suprotstave i svelo se na omalovazavanje. 

 

 

 


Nisam se pokajala zbog toga, ali jesam cesto bila ljuta na sebe sto nemam petlje da jednostavno odem s foruma i tako uskratim zadovoljstvo izvesnoj druzini. A kad si vec pomenula to vreme, reci cu nesto i na temu aktualne prepiske. Pratim je, ali sam se do sada uzdrzavala da komentarisem.

 

Bio je na prethodnom forumu topic na koji smo kacili svoje slike. U jednom trenutku uradim i ja to i nedugo nakon toga dobijem insajdersku informaciju iz tadasnjeg moderatorskog tima da na zatvorenom, moderatorskom topicu ide neka sprdacina oko mog izgleda, gde prednjaci tada novi, ambiciozni moderator. On osvaja simpatije ostalih tako sto me poredi s Mirom Markovic, i svi se ludo zabavljaju. Taj moderator je bio Zoran59. 

Obecala sam izvoru informacije da cu to zadrzati za sebe, ali proslo je vise od deset godina, pa se nadam da je u redu sto to sada otkrivam.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
  • WOW 4
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, zoran59 said:

(bold moj)

 

Tako sam se i sreo sa forumasem Ironsideom. Verujem da se on ne stidi sto smo otisli na kaficu, a ni face koju vidi svakodnevno u ogledalu. Ako gresim, neka me ispravi pa cu zamoliti moderaciju da obrise fotku.

 

:classic_biggrin:

On, Ironside, pisao je da je bolestan ( ja sam barem tako razumela), a inace ga obozavam jer divno pise o procitanim knjigama,

ali i nekim kulinarskim uzivancijama, jako obrazovan i zanimljiv covek. Da li ti imas neki kontakt s njim? Da li znas da je pisao

da je bolestan? Mozda ne moze da te ispravi? Da bi se to ispravilo morao bi ti njega da kontaktiras.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:


Nisam se pokajala zbog toga, ali jesam cesto bila ljuta na sebe sto nemam petlje da jednostavno odem s foruma i tako uskratim zadovoljstvo izvesnoj druzini. A kad si vec pomenula to vreme, reci cu nesto i na temu aktualne prepiske. Pratim je, ali sam se do sada uzdrzavala da komentarisem.

 

Bio je na prethodnom forumu topic na koji smo kacili svoje slike. U jednom trenutku uradim i ja to i nedugo nakon toga dobijem insajdersku informaciju iz tadasnjeg moderatorskog tima da na zatvorenom, moderatorskom topicu ide neka sprdacina oko mog izgleda, gde prednjaci tada novi, ambiciozni moderator. On osvaja simpatije ostalih tako sto me poredi s Mirom Markovic, i svi se ludo zabavljaju. Taj moderator je bio Zoran59. 

Obecala sam izvoru informacije da cu to zadrzati za sebe, ali proslo je vise od deset godina, pa se nadam da je u redu sto to sada otkrivam.

 

Ko ima problem i neku primedbu sa tvojim izgledom, trebalo bi da promeni dioptriju. 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
On 6/3/2024 at 12:49 AM, vilhelmina said:

...

Bio je na prethodnom forumu topic na koji smo kacili svoje slike. U jednom trenutku uradim i ja to i nedugo nakon toga dobijem insajdersku informaciju iz tadasnjeg moderatorskog tima da na zatvorenom, moderatorskom topicu ide neka sprdacina oko mog izgleda, gde prednjaci tada novi, ambiciozni moderator. On osvaja simpatije ostalih tako sto me poredi s Mirom Markovic, i svi se ludo zabavljaju. Taj moderator je bio Zoran59. 

Obecala sam izvoru informacije da cu to zadrzati za sebe, ali proslo je vise od deset godina, pa se nadam da je u redu sto to sada otkrivam.

 

Vilhelmina, sumnjivo mi je ovo, iz vise razloga. Prvo, nije moj stil da se sprdam sa bilo cijim izgledom. Uoustalom, kad sam okacio fotku sebe i Ironsidea, napisao sam u komentaru da sam ja "ovaj sa glupim licem" a njegov izgled nisam komentarisao. Covek je prijatan sagovornik, siroko obrazovan i to je sve sto me zanima, fizicki izgled ni ne primecujem.

 

Moguce je da si me zamenila s nekim.

Moguce je i da je taj neko ko ti je preneo "informaciju" bio zlonameran. A i moguce je da je naprosto pogresno razumeo nekakav komentar.

Ti i ja smo se cesto u postovima/komentarima slozili, ali je bilo i prilika kad nismo. Eh, tu se onda nadje i mogucnost jezicnog nesporazuma. Umesto da napisem "cini mi se" ili "zakljucujem" napisem "izgleda" i neko pomisli da se radi o izgledu. Mada mi ova verzija izgleda najmanje verovatna.

 

Te tvoje fotke se ne secam. Ne dovodim u pitanje istinitost tvoje price, samo prihvatam da moja memorija nije bas dobra.

Mislim da smo nekada davno jednom ili dva puta razgovarali via YahooMessenger kojeg vise nema, ali ni onda nije imao video nego samo zvuk. Nemam pojma kako izgledas.

 

Forum je razonoda, u slobodno vreme. Ponekad je koristan: ljudi okace linkove za izvore informacija ili neku umetnost. I sluzi za razmenu misljenja.

Eh, pa heb'ga, ako me nije sramota da mi lice vidi kasirka u tregovini ili komsija ili stjuardesa u avionu, zasto mi ne bi smeo glupu facu videti neki random forumski kolega?

 

I, ako hoce, taj neko neka napise da sam ruzan, celav i vidi se da mi zubi nisu prirodni. Pa sta? Sve je to istina - a "istina boli" samo ako je ne prihvatas... :classic_biggrin:

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2024 at 6:49 AM, vilhelmina said:

dobijem insajdersku informaciju iz tadasnjeg moderatorskog tima

 

Ne veruj moderatoru koji laže.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...