Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

1 hour ago, Honey Badger said:

20190523-131829.jpg

 

Stiglo 30 pari zastitnika muskih bradavica, potrosio ih u zdravlju i veselju. :classic_biggrin:

 

Ako ne na maratonu, a ono na dodjeli oskara, da ne strce kroz finu tkaninu svecane kosulje. :lol_2:

 

 

Nesto kontam, ja stvarno nisam citav. Prije 4 dana sam istrcao prvi polu maraton u zivotu i samo jedan dan nakon trke sam bio da ne trazim drugog djavola. Vec drugi dan sam potpisao za jos jedan, a dan kasnije i za puni maraton. Je li to normalno? 

 

Ima li iko ko prati ovaj topik da razmislja da se upusti u ovako nesto? 

 

Да направим увод. Чашица ми је како сам нагло израстао остала мала, још ми ни генетика није наклоњена кољена гледе, и сад након два баш озбиљна испада чашице у 4 мјесеца и пар специјалистичких прегледа и мјесеци физикалне закључно с прегледом код проф Миланкова, прихватио сам болну истину да строго морам избјегавати активности које укључују нагле промјене правца. Значи фудбал, кошарка etc, no, no... 

Са 25 година није лијепо чут' те ствари. Фудбал сам од 6. до 16. године тренирао. Кошарку више волим да играм него да једем. 

Није ми пуно требало да зацртам да сад, како једино праволинијске активности могу да упражњавам се посветим јачању квадрицепса који држи кољено, па да се припремим за с јесени за један полумаратон, а од прољећа и да се маратонска баријера пробије. Напомена да сам на овом стадијуму био прије првог испадања чашице... Циљ је да се кроз 2-3 године психофизички припремим за ултрамаратон, само да здравље послужи. Генетику с друге стране, чисто грађом за дуге пруге имам идеалну, само да је кољено издржљивије у пм. Трчање је зараза најјача могућа, буквално најпозитивнија дрога могућа.

 

Ово што ти пишеш у последње вријеме и кроз шта пролазиш ми је задивљујуће. Имао сам и ја сличан стадијум, очигледно, али из другачијих разлога. 

Пуна подршка друг, читајући твоје постове осмјех с лица не силази. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Big Ticket said:

Циљ је да се кроз 2-3 године психофизички припремим за ултрамаратон

 

Ja pomalo citam o ultramaratonu ali necu jos da donosim nikakvu odluku o tome. Rano je. Zavisi i kako istrcim polu maraton za 10 dana, a pogotovu kako izvedem Amsterdam. Ako probijem polovicu ispod 2h kako sam naumio i ne budem previse preko 4h u Amsterdamu, koliko sam pobudalio, odmah cu se prijaviti za neki od 100km, jer naravno da hocu.

 

De ubrzaj malo te pripreme, mozda bude dobra prilika iduce godine. Ko zna sta moze biti za 2-3 godine, daleko je to.

 

@Vjekoslav

 

Nisi normalan, Tita mi. :lol_2:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Referent said:

Ja sam počeo sa nekim trčkaranjem, nije vredno pomena.

 

svako trckaranje je vrijedno pomena. 

 

...

 

problemi s koljenima -> nordijsko hodanje / dzogiranje (dakle lagano trcanje sa stapovima), ili pak chi running.

...

 

o tehnici (tehnikama) trcanja ovdje se najmanje pisalo, mislim da je to greska (koju treba ispraviti).

 

 

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

o tehnici (tehnikama) trcanja ovdje se najmanje pisalo, mislim da je to greska (koju treba ispraviti).

 

Polako Vjeko, tek smo poceli. 

 

Jedan moj drug koji aktivno trenira trcanje (clan je nekog kluba, imaju trenera i trce nekoliko puta sedmicno, klupski) mi je objasnio neke stvari koje ja pokusavam da primijenim. Necu se svega sjetiti sada ali dvije bitne su da se pri trcanju ne prave dugi iskoraci, da je bolje vise kracih od jednog duzeg ali daleko sam od znalca pa je najbolje da svako malo procita o tome. Ovdje je solidno objasnjeno: https://www.polar.com/blog/what-is-running-cadence/

 

A dole na slici (podvuceno) je broj koraka u minuti koje sam napravio na polu maratonu prosle nedelje:

 

stats.png

 

Ako uspijem istrcati Wimbledon <2h, vjerujem da ce i cadence brojka biti malo drugacija, odnosno veca jer ne namjeravam produzavati iskorak, nego povecati broj koraka.

 

Druga bitna stvar je da se trci na prstima, tj docekuje kuglom stopala, nikako petom. To je prirodni nacin trcanja i prema tome treba nastojati naci odgovarajucu obucu. Neki dan naletim na informaciju da su Nike promovisali obucu koja je dizajnirana da se trci petama sto je kod mnogih rezultiralo povredama. Treba biti oprezan, sslusati vlastito tijelo i ako negdje pocne skripa, treba usporiti, stati, prekontrolisati je li sve u redu i samo ako jeste, nastaviti. Nista u ovom nasem amaterskom trcanju nije vrijedno povrede koja moze izbaciti iz trake na duzi period, da ne pricam o nekom trajnijem ostecenju.

 

Eto, toliko o tehnikama za pocetak, a ja i ne znam vise pa ce mi svaka dalja diskusija na temu biti od koristi. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Maloprije sam otrckarao do parka, to je par kilometara i u parku odradio neke vjezbe na masinama, nesto trbusnjaka i nazad par km, dotrckarao kuci. Ovo je prvo trckaranje nakon polu maratona, a u nedelju cu ovo isto plus 10km sto brze mogu. Nakon toga cu uglavnom da odmaram, cuvam snagu za trku. Moram paziti sta jedem, ne bi bilo lose kada bih uspio skinuti kilu-dvije, da manje nosim na trku. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Danas je tacno 7 dana nakon mog prvog polu maratona i tacno 7 dana prije drugog polumaratona. Danas planiram odraditi jedan trening, i to: lagani kas do parka (2.5km), otrcati 4 kruga u parku ganjati sto bolje vrijeme (10km), poslije toga se naklatiti na masine radi vjezbi snage, mozda 15-20 minuta i onda lagano nazad najkracim putem (2km). 

 

Od sutra do trke cu uglavnom da odmaram, skupljam snagu, mozda izadjem na lagani jog da prokrvim misice i poneki sklek, trbusnjak i sl.

 

Maloprije sam sabrao vrijeme prvih 10 kilometara na polumaratonu i istrcao sam za 55:15, sto mi je do sad najbrze vrijeme na 10km. Malo me brine kakva ce staza biti na Wimbledonu, hoce li biti uzbrdo-nizbrdo i hocu li moci popraviti vrijeme za 46s, jer ako je staza teza, onda tesko. Ako ne uspijem, ostavicu za iducu godinu, pa opet pokusati Hackney Half, jer je ista staza, a do tab bih trebao iza sebe imati i cijeli maraton.

 

Za maraton jos nisam ni pogledao kako idu pripreme. Racunam da se spremam samo za drugu polovinu, od 21-42km, prvih 21km sam diplomirao. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trening odradjen bez problema. Istrcao 10km za 57:09, nije lose. Staza u parku je mnogo teza od ulice jer ima dijelova od po kilometar gdje se treba uzverati do uz 45° nagib. 

 

Splits:

 

splits.png

 

Ako Wimbledon Common ne bude ovako teska staza, vjerovatno i uspijem izgurati ispod 2h. Na treningu fali takmicarska atmosfera i adrenalin da bi mi se dalo da guram jace nego sto je potrebno. Nakon istrcanih 10km, komotno sam mogao nastaviti do Kamcatke, tako sam imao utisak.

 

12 minutes ago, sreta-steta said:

HB, maraton je whole different animal kad se poredi sa laganim futingom od 21km. Ti da se sutiras u dupe od sreca ako uopste zavrsis maraton, pa sledeci cilj treba da ti bude da zavrsis bez hodanja. vreme ja nikad ne bih jurio. 

 

 

Mislim da postajem svjesniji toga kako koji dan prolazi i sve manje razmisljam o vremenu, mada nisam ni bio nesto previse okupiran time kao sto sam sa polu maratonom. Ovdje je uticalo sto je u pitanju 46 sekundi, pa je vjerovatnoca za bolji rezultat ocigledna, dok maraton nisam nikada trcao i stvarno cu biti presretan da zavrsim trku. Ako to bude ispod 4:30, bice mi jos draze ali nece biti od kljucnog znacaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Manje vise potvrdjuje sve sto i radim, ekonomija trcanja; odmaranje u trku, slusanje tijela, fokus, kako izbjeci povrede, sve je tu. Mozda je mogao malo skratiti, neki dajdzest od 15ak minuta bi bio perfektan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas je bio Maraton u Saskatoonu, moj klinac (7 i po godina) je trčao trku na 2,2 km. Da bi se kvalifikovao morao je istrčati 40 km za jedno tri nedelje u sklopu posleškolskih aktivnosti i uspeo je. Bio je tu negde oko 10-og mesta od njih stotinjak u njegovom uzrastu

 

Resized_20190526_100303001_9575.thumb.jpeg.908d342fa3056e1fc8ff57cc10f09a17.jpeg

Resized_20190526_113940001_8962.thumb.jpeg.e37cbb725c36869fed66e4e0162693f2.jpeg

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ovaj vikend, u nedjelju, pokretač topica Trčanje, naš motivator (naša nada), i sad već dokazani (mara)tonac Honey Badger učestvuje na (još jednom!) polumaratonu. poželimo mu lijepo / ugodno vrijeme, što manju gužvu na uskim grlima utrke, navijajmo za njega i držimo mu palčeve! :thumbsup: 

 

...

 

go, go, go Honey! 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

wmb-track.jpg

 

:smiley33: telepathdq7.gif

 

vidim ga kako ulijeće u cilj sa wimbledonskom travom na čelu i wimbledonskom zemljom na nosu (rather hilly terrain), nekoliko modrica, dva slomljena rebra i raskrvavljenim šakama  (lots of pedestrians), te istrčanih 40 umjesto 21km (all you need to do is run straight). 

 

...

 

al vidim ga i kako prolazi ciljnu traku! :thumbsup:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Report trke (Wimbledon Common Half Marathon)

 

Cilj                                Ostvaren?

Istrcati                         Da

<2h                               Ne

 

 

Za ovu trku se skoro i nisam spremao. Dvije sedmice prije sam istrcao svoj prvi polumaraton i nakon toga sam odmarao 7 dana, pa sam istrcao 10km u parku i onda opet odmarao za ovu trku. Negdje tu je greska, da li sto nisam dovoljno oporavljen od prve trke ili sam previse odmarao pa izasao iz stosa, ne znam. Bice najprije da je ovo prvo.

 

Zadnjih dana pred trku, jeo sam dobro i zdravo, kako inace i jedem zadnjih 6 mjeseci, a dan pred trku sam pojeo jednu skusu da osim kompleksnih carbs unesem i dovoljno proteina i omega 3 masnoca, legao na vrijeme i sve 5. Ujutru sam se digao u 6, pojeo 4 hurme i 4 polovice oraha, za jednu vise nego prosli put, popio kafu i caj, te se polako spremio i bez vecih trzavica stigao na odrediste. Tamo sam uzeo svoj takmicarski broj i uz lagano zagrijavanje docekao pocetak trke. Vrijeme suncano, vec prije 9 postaje vruce.

 

Na startu su odmah poceli problemi i nisam se mogao otresti loseg raspolozenja tokom cijele trke. Prvo sto sam uradio je da startam Work out tracking na satu koji ce mi mjeriti distancu/km, prolazno vrijeme/km i ritam srca (HR) i to sam namjestio da krene kad i ja predjem start liniju ali iz nekog razloga smece od Samsung Frontier S3 nije htjelo da starta brojati distancu, nego samo vrijeme i HR, a kad sam pokusao da restartujem, nije htio ni da upali. Tu sam prilicno popizdio jer se bakcem s tim vec nekoliko minuta, a cijelo vrijeme trcim uz brdo, kroz sumu i moram paziti da mi noga ne zapne u neko korijenje ili propadne u neku rupu, da se ne polomim. U jednom momentu sam pomislio da odustanem od sata ali sam skonto da ce mi samo jos vise izvuci zivce i da bih najvjerovatnije stao i razbio ga o neko drvo ili razlupao kamenom, pa nastavio... Srecom, upalio je pa sam mogao nastaviti, a imati ovo sokocalo meni mnogo znaci jer mogu da znam kako trcim i kad treba da poguram, a kad mogu da usporim, da odmorim i sl. Uglavnom, mucio sam se sa satom, uzbrdicom i neravnim terenom prvih 4km i tad sam nekako skontao da sam usao u ritam ali to nije dugo trajalo. Odmah iza je nagli nagib gdje sam morao paziti kako silazim, da se ne skotrljam niz sumu, a kad sam izasao na cistinu, docekalo me vrelo sunce i grlo puno zemlje/prasine jer je sumsko tlo prilicno suho i ovi sto trce ispred mene me caste njihovom prasinom. 

 

Nakon 6 ili 7km je bila prva stanica za vodu (od ukupno 3) i jedva sam cekao da saperem grlo, da mogu normalno da disem. Tu sam prvi puta prestao da trcim i prohodao da uzmem vodu. Nakon toga sam trcao jos jedno 5 kilometara pa sam osjetio da mi jako brzo ponestaje snaga i da mi motivacija slabi. Vec na pocetku sam skontao da nema sanse ovo da istrcim ispod 2h, ovo je kozja staza, vise podsjeca na vojni poligon ili cross-country-iron man course, nego polu maraton i poceo sam da ocajavam i da proklinjem vlastitu glupost. I to je tek bio prvi krug, imaju dva - znaci moram opet kroz isto da prodjem. 

 

Nije ni u jednom momentu bilo pomisli da odustanem, to se jednostavno ne bi desilo osim da me strefilo nesto slicno liku kraj kojeg sam prosao, a koji je lezao pored puta dok su mu bolnicari pruzali prvu pomoc. Nisam se uopste zaustavljao, nije bilo potrebe, nego sam samog sebe malo provjeri; HR - OK, disanje - OK, broji do 5 na glas - OK i ubrzao. Posto nisam imao preciznu kilometrazu, a znam da mi prolazno nije moglo biti ni priblizno prosloj trci, odlucio sam da pokusam da izvucem maksimum da vrijeme ne bude bas katastrofalno lose ali sam bio sve malaksaliji kako je koji kilometar prolazio. Ovaj Course Details koji je Vjeko postavio je mozda tacan ali kad si na terenu, cini se kao da je 15km uzbrdo, 5km nizbrdo, a samo 1km ravno. I tako sam se lomio u sebi svaki put kad usporim, pokusavam da se nagovorim da ubrzam i ponekad mi je uspijevalo. Zadnjih nekoliko kilometara je ispred mene trcala djevojka, prilicno atletski gradjena i nije bilo tesko pratiti tu pozadinu ali sam je cesto i preticao i na finisu sam nenadano nasao zalihe energije i zadnjih 300tinjak metara do kroz cilj odradio sprintom.

 

Docekali su me sa medaljom i onda sam skupio prijatelje koji su me dosli bodriti, otisli smo da uzmem majice, vodu, banane i kad sam se malo povratio, kod organizxatora sam se raspitao za rezultate i usput vidio kako dvojica leze pored ambulantnog vozila i primaju infuziju, a onda su ih i odvezli u bolnicu. Nadam se da su OK, mislim da je samo iscrpljenje, nije srcika.

 

Na kraju se opet potvrdilo koliko je vazno biti psihicki spreman, ne samo fizicki i koliko se dosta toga mora poklopiti da se trka izvede sa zadovoljavajucim rezultatom. Daleko od toga da sam razocaran, pa ja sam istrcao dva (2) polumaratona u dvije sedmice i mogu samo biti ponosan na sebe. To sto nisam uspio ispod 2h je zato sto nisam uzeo u obzir da teren moze biti drugaciji, a da se ni ostali uslovi ne moraju poklopiti. Mogu pokusati popraviti vrijeme na obje trke ako se prijavim iduce godine, pa istrcati istu trku. Hackney Half je bila lagana trka u poredjenju sa ovim, ne samo sto je teren ravan i ulica je, nego i sto je zrak bio podnosljiviji bez prasine (saobracaj je bio zaustavljen) i bilo je ugodnih 19C, za razliku od sume, kamenja, korijenja, prasine, uzbrdice i 26-28C.

 

Racunam da je sve ovo odlicna priprema za maraton u oktobru i imam nekoliko elemenata na kojima trebam poraditi da izguram tu trku. Sljedecih nekoliko mjeseci moram napraviti solidan plan treninga i racunati da oktobar u Amsterdamu moze biti hladan, vjetrovit i mokar ali ako ista, ocekujem da je makar sve ravno. 

 

Par slicica i vrijeme u spoileru, ionako je predug post.

 

 

 


2-champ.png

 

1-champ.jpg

 

3-champ.jpg

 

Time: 02:20:53 
 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Honey Badger said:

Report trke (Wimbledon Common Half Marathon)

 

Cilj                                Ostvaren?

Istrcati                         Da

<2h                               Ne

 

Cilj                  Ostvaren

Uživati            ?

Istrčati           Da

<2h                 Ne

 

...

 

 

4 hours ago, Honey Badger said:

Daleko od toga da sam razocaran, pa ja sam istrcao dva (2) polumaratona u dvije sedmice i mogu samo biti ponosan na sebe.

 

i trebas biti, apsolutno. 

 

...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

Uživati            ?

 

Kroz sve muke sa satom, gutanja prasine i nogu koje propadaju u mekanu podlogu i koje postaju teze svakim korakom, negdje tu postoji i neki perverzni uzitak. Mislim da dolazi iz spoznaje sto sam uopste u tjelesnoj mogucnosti da taj napor izdrzim. Moja mantra je, sto si cesto ponavljam i glasi: "jednog dana neces vise moci ovako ali danas nije taj dan".

 

4 hours ago, Vjekoslav said:

i trebas biti, apsolutno. 

 

Pa eto, pomalo sam. Bicu jos ponosniji kad istrcim cijeli maraton u Amsterdamu, dosta je bilo ovih djecijih.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...