Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

18 hours ago, Eddard said:

 

Sve te razumem, ali košta valjda to dete nešto, ne ide na vazduh... Mislim da 250e mesečno nije baš dosta za prehranjivanje, oblačenje i izdržavanje jednog deteta... 

 

Ali, baš ću da vidim kako će kod mene da ide. Načekaću se, ali baš me interesuje hoće da me cimaju toliko. 

To je sve relativno, a apsolutno je da takvih decjih dodataka ima samo u Luksemburgu i Nemackoj.

U drugim evropskim zemljama tipa Spanija, Italija, Grcka su 25 evra, a toliko su manje vise i u Poljskoj, Slovackoj,

Ceskoj. Nije normalno da ljudi koji imaju i 5000 , ali i 100000 mesecno dobijaju za decu decji dodatak jer jel "prehranjivanje".

Drzava Nemacka ima budzet od ca 450 milijardi, pola ide na socijalu, 10% = 45 milijardi samo na decje dodatke, a dece nema.

U normalnim drzavama tipa recimo Svedska gde je decji dodatak oko 100 evra vazi püravilo da to dobijaju samo deca koja

i zive u Svedskoj, u Nemackoj svako dete ciji roditelj ima adresu u Nemackoj pa tako godisnje ide 500 miliona za decu diljem sveta

za koju se ne zna ni da li stvarno postoje.

U Francuskoj decje dodatke dobijaju samo deca iz stvarno siromasnih porodica, ne sleduje svakom detetu decji dodatak.

U Nemackoj postoje i penzije za majke, majka je svaka zena koja je rodila dete pa tako imamo da lekarke, advokatice, politicarke,

milionerke dobijaju penziju na osnovu toga sto su rodile dete.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Kao prvo, ja nigde nisam rekla da su oni socijalni slucajevi, neko je na moj post odgovorio da rade slabo placene poslove i salju pare kuci. 

 

Kao drugo - da, bilo ih je toliko mnogo, da sam zato i zapazila....

 

Moj komentar se odnosio na to kako migranti odlaze za boljim zivotom, pa se upitah kako im zene ne odlaze zajedno s njima.

 

Ne ucitavaj mi rasizam, lepo zamoljavam. Hvala!

I sama znas da je i u Nemackoj politicki nekorektno da kazes da se plasis da uvece ( ja sa psom) prodjem pored grupe Arapa, svi

mladi, svi muskarci ( i njihove zene i devojke ostaju kuci) jer moze neka neprijatnost da mi se dogodi ili da mi neko kaze da sam rasista.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Kao prvo, ja nigde nisam rekla da su oni socijalni slucajevi, neko je na moj post odgovorio da rade slabo placene poslove i salju pare kuci. 

 

Kao drugo - da, bilo ih je toliko mnogo, da sam zato i zapazila....

 

Moj komentar se odnosio na to kako migranti odlaze za boljim zivotom, pa se upitah kako im zene ne odlaze zajedno s njima.

 

Ne ucitavaj mi rasizam, lepo zamoljavam. Hvala!


Na pamet mi nije palo da ti ucitavam rasizam, bar ne vise nego sebi, jer i mene nerviraju iste stvari kao i tebe. Ali mislim da gledas povrsno kad uocavas parove gde je muskarac tamne puti i ocito imigrant, a zena domaca. U tim slucajevima sam prilicno sigurna da se radi o kollegama s fakulteta, ljudima koji su se sreli u okviru svog posla i sl. Mozda su se nasli i na dejting sajtu, nema veze, ali on sigurno nije od primitivaca na koje ja verujem da ti mislis, znaci onih koji misle da im pripada sve, a da sami nisu nikome nista duzni. I koje treba pitati gde su im zene.


Ovima sto rade slabije placene poslove ja ne bih nista zamerila, bar rade, ali sigurno znam da je i njihova sansa da sretnu domacu devojku i s njom ostvare nekakvu vezu ravna nuli, bas kao i onih prvih sto se grabe za socijalu, plus kriminal i ostalo. S takvima domace devojke i zene ne ulaze u vezu ni u Spaniji, niti u Svedskoj, niti bilo gde drugde. To prosto ne biva i zato mislim da si ti nesto ucitala tamnoputim momcima koje si videla s evropskim devojkama. Nisi zato rasista, ali mislim da izvlacis prebrze, povrsine i zato pogresne zakljucke, samo na osnovu onog sto vidis, bez da znas nesto o tim ljudima.

 

Da sumiram, da ne bi bilo vise zabune. Primitivnih i zatucanih tipova o kojima pises ima, ima ih mnogo, ali videces ih u vecim ili manjim grupama i bez zena. Kad su u pitanju parovi, sva je prilika da to dvoje ima dosta toga zajednickog, ukljucujuci i socioekonomski status, gde je to sto ih privlaci egzoticna boja koze samo mali dodatak, tresnja na torti. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@vilhelmina

Hvala na pojasnjenju, prihvaticu da mi je percepcija pogresna, ali poenta onog sto sam htela da kazem je da, nekako, samo muskarci iz Afrike, Bliskog Istoka, Azije.. odlaze za boljim zivotom - gde su zene?

 

Za ove sto beze od rata, samo da pogledas izbeglicki centar u Subotici i Šidu - sve sam muskarac, nigde zena i dece....pa nije vrag da je njima dobro tamo odakle su ovi muski pobegli?

 

Ako treba, sad kad odem u Suboticu, slikacu, da ne bude da se meni samo cini.

 

Opet ja s pitanjem zasto ne ostanu tu u Srbiji, nema kod nas rata? Zasto bas moraju u Nemacku ili UK? 

Protrce kroz Hrvatsku i Sloveniju brzom brzinom, a obe su u EU.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Selina said:

U Nemackoj postoje i penzije za majke, majka je svaka zena koja je rodila dete pa tako imamo da lekarke, advokatice, politicarke,

milionerke dobijaju penziju na osnovu toga sto su rodile dete.

 

O čemu pričaš, života ti? 

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Potpuno mi je jasno o kojoj grupi ljudi govoris.Samo sam smatrala da si ih zamenila s onima koji tu ne pripadaju. 
Ne znam pouzdano kakvi su ranije bili imigracioni zakoni u Holandiji i Nemackoj, ali za Svedsku znam. Do pre par godina su ovde oni koji bi dobili azil mogli na ovaj ili onaj nacin da dovedu siru rodbinu, a to cesto znaci pola sela, ako ne i celo, pa i dva-tri. Ako je ta osoba bila bradato dete bez roditeljske pratnje, znaci najcesci slucaj, taj je mogao cim dobije stalnu boravisnu dozvolu (u slucaju azila odmah, privremene su bile samo za novo etablirane veze) da dovede roditelje i desetoro brace i sestara. Onda bi zajednickom adresom dokazali da su i baba i deda u zemlji porekla ziveli s njima, pa bi i oni dosli. Onda se taj ozeni sestrom od strica, pa i ona ima maloletnog brata koji dodje u goste i onda naprasno izgubi dokumenta i postane dete bez roditeljske pratnje. Kad po tom osnovu dobije azil, eto i za njim roditelja, brace i sestara… 

 

Sada vise nije tako, mnogo se promenilo, ali oni i dalje pokusavaju na istu foru. Dolaze samo muskarci jer je put tezak i opasan, ali mnogi od njih se nadaju da ce ovako ili onako dovesti i porodicu. Neki su i zaista deca ulice, odrasli po kampovima, bez blagog pojma sta znaci ici u skolu i raditi. 
 

Ovo gore uglavnom vazi za Bliski istok i Severnu Afriku, da ne kazem muslimanski deo. Ostatak Afrike je posebna prica. Odatle dolazi i dosta zena, ali jednako bez ikakve ideje da se nesto radi i tako obezbedjuje egzistencija. Muskarci iz tih krajeva jos nesto i rade, ali zene ni pod razno. Pri tome ih u tome ne sprecavaju ni muskarci, ni vera ili tradicija.

 

Sve u svemu, ima tu dosta novih momenata i fenomena. Cini mi se da cemo u narednim godinama vidjati sve vise ekstrema po pitanju totalne nespremnosti na bilo kakvu integraciju. U odnosu na njih oni od kojih se @Selina dize kosa na glavi, ti sto malo koriste socijalu i decje dodatke, a malo raduckaju na crno, izgledaju kao pravi amateri.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vilhelmina said:

Do pre par godina su ovde oni koji bi dobili azil mogli na ovaj ili onaj nacin da dovedu siru rodbinu, a to cesto znaci pola sela, ako ne i celo, pa i dva-tri. Ako je ta osoba bila bradato dete bez roditeljske pratnje, znaci najcesci slucaj, taj je mogao cim dobije stalnu boravisnu dozvolu (u slucaju azila odmah, privremene su bile samo za novo etablirane veze) da dovede roditelje i desetoro brace i sestara. Onda bi zajednickom adresom dokazali da su i baba i deda u zemlji porekla ziveli s njima, pa bi i oni dosli. Onda se taj ozeni sestrom od strica, pa i ona ima maloletnog brata koji dodje u goste i onda naprasno izgubi dokumenta i postane dete bez roditeljske pratnje. Kad po tom osnovu dobije azil, eto i za njim roditelja, brace i sestara… 

 

Nisam ovo znala, niti cula nekad, ali me stvarno zanima kako je Svedjanima to moglo da bude normalno, logicno i prihvatljivo?

 

Ustvari, mozda je i ok, ako se pokazalo da su se prilagodili/pokusali da se prilagode svedskom drustvu, trazili posao, ucili jezik...ako nisu, koji uzorak je bio potreban&dovoljan da drzava prekine s takvom politikom (ako je prekinula)?

 

Vec sam negde napisala da svakako treba da postoji neki grejs period, da se novopridoslima da sansa da skontaju gde su, sta su i da krenu lagano da se prilagodjavaju novim uslovima, pokazu dobru volju da se ukljuce u "normalan" zivot.

 

Podaci za Nemacku:

 

"For the cohort that arrived in 2015, the employment rate in 2022 was 64 percent. Among refugee women who arrived in 2015, 31 percent were employed, compared to 75 percent of men"

 

7 godina nakon dolaska u Nemacku, samo 31 % zena radi, tesko da ce procenat biti mnogo veci.

 

Postoji i grupa, koja je tu, koju moras i hraniti i smestiti negde, ali oni ni nemaju opciju da rade....a tu su:

"According to the Interior Ministry, almost 227,000 people in Germany have been ordered to leave the country. However, the deportation of 80% of them has been temporarily stayed because of obstacles to their deportation."

 

I onda meni traze "Nachweis monatliche Kosten aus Kredit"... a ja nemam kredit, stan isplacen i ne znam ni gde da pribavim taj dokument!!

 

@Eddard & @Selina imate li ideju?

 

U postu udrobih i "čiču i krompiraču", ali mi tok misli ovih dana nije bas normalan

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Nisam ovo znala, niti cula nekad, ali me stvarno zanima kako je Svedjanima to moglo da bude normalno, logicno i prihvatljivo?

 

Ustvari, mozda je i ok, ako se pokazalo da su se prilagodili/pokusali da se prilagode svedskom drustvu, trazili posao, ucili jezik...ako nisu, koji uzorak je bio potreban&dovoljan da drzava prekine s takvom politikom (ako je prekinula)?

 


Bilo je i normalno i logicno i prihvatljivo dok se odnosilo na ljude kojima je zaista trebao azil zbog politickih progona i slicnih razloga. Kasnije je postajalo sve teze razluciti takve od prevaranata i lovaca u mutnom, pa je neko vreme azil davan gotovo svima koji bi se nekako dokopali Svedske. Tu se pojavila realna potreba da se nesto menja, ali mi je jako zao sto se to nije dogodilo na drugi nacin vec pod pritiskom i uz uslovljavanje od strane Sverigedemokraterna. Ceo sporazum izmedju vlade i njih jos nije sproveden, ali najveca je promena u tome sto azil vise ne znaci automatski stalnu boravisnu dozvolu i pravo na spajanje porodice vec se dobija privremena dozvola, a kasnije valja ispuniti uslove u pogledu stalnog posla, visine primanja, resenog stambenog pitanja i svega onoga sto vazi i za druge, drzavljane ili one koji su dosli po osnovu posla.

 

Nije samo spajanje porodice otezano vec su poostreni i uslovi za dobijanje prve boravisne dozvole po osnovu azila. Rezultat je da svega polovina zahteva biva odobrena, ali jos uvek nema resenja za one koji budu odbijeni, a ne zele dobrovoljno da napuste zemlju.

 

Kao sto rekoh, zao mi je sto ono sto je moralo da se uradi nije uradjeno na zdravim osnovama i bez upliva ekstremnih desnicara. Ovako bivaju pogodjeni i oni koji ne bi trebalo, ima tu puno nepravde. Ali s druge strane, nije ni odrzivo da jedini kriterijum za azil bude to sto je neko bio dovoljno drcan da gazi preko leseva da bi dosao ovde. Kao da je svima onima koji ostaju u tim zemljama dobro. Kad vidim nekoga da je stavio malo dete u onaj camac, a ne bezi od bombi i izvesne smrti vec od siromastva koje pogadja i milione drugih… e pa ne mislim da je vise ocajan od tih drugih, vec da je neodgovoran. Koliki bi dosli da zive bolje, ali ne zele da rizikuju zivote dece na opasnom putu do obecane zemlje. Taj stav nije dobra osnova ni za kasniju integraciju jer ispada da najdrcniji, najbezobrazniji i najneodgovorniji uspevaju sa dodju do cilja, dok oni koji to nisu ostaju da trunu po zabitima Afrike i Bliskog istoka. Od nekoga ko je na ovaj nacin dosao tesko se moze ocekivati da posle svega sto je prosao sedne u skolsku klupu, uci jezik, obrazuje se, radi. Problem siromastva u svetu je mnogo dublji nego sto je to pitanje azila za one koji su na sve spremni da bi mu umakli.

 

I jos jednom, zao mi je sto resenja nisu trazena na drugi nacin, a ne pod pritiskom i uz uslovljavanje od strane onih koji imaju neku sasvim drugu agendu. Ali to je sto je. Ja svakako necu likovati nad time sto je Svedska postala sampion u odbijanju azila, jer to ne resava nagomilane probleme koje vec imamo u zemlji. Samo ih gura pod tepih i stvara lazni utisak da je nesto dobro uradjeno.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

 

Nisam ovo znala, niti cula nekad, ali me stvarno zanima kako je Svedjanima to moglo da bude normalno, logicno i prihvatljivo?

 

Ustvari, mozda je i ok, ako se pokazalo da su se prilagodili/pokusali da se prilagode svedskom drustvu, trazili posao, ucili jezik...ako nisu, koji uzorak je bio potreban&dovoljan da drzava prekine s takvom politikom (ako je prekinula)?

 

 

 

 

 

I onda meni traze "Nachweis monatliche Kosten aus Kredit"... a ja nemam kredit, stan isplacen i ne znam ni gde da pribavim taj dokument!!

 

@Eddard & @Selina imate li ideju?

 

U postu udrobih i "čiču i krompiraču", ali mi tok misli ovih dana nije bas normalan

 

 

 

 

Nije te zanimalo, a i sto bi, ali u Nemackoj je savrseno ista prica. Odbijeni azilanti imaju pravo da tuze 7x, tuzbe i advokata placa

nemacka drzava, onda im status azilanta prelazi u neki Duldung, a onda imaju prava da spajaju porodice, a kako je Wilhelmina napisala

dolaze silna deca, brace, sestre, babe, dede, bilo je slucajeva gde domacin dovodi i nekoliko zena sa sve "decama", cak ima i brakova

sa devojcicama koje nemaju 14 godina jer je to u tim sredinama kao normalno.Nemaju ti ljudi nikakvih obaveza u smislu da moraju

da se integrisu, da nauce jezik, da rade.

 

Tu gde ti ovaj dokaz traze napises da nemas nikakve kredite.

Mozda bi bilo najbolje da napravis termin , da odes licno u taj "Amt" i da sa njima lepo razjasnis to oko dokumenata.

Pretpostavljam da znas nemacki tako da kad b udes s njima razgovarala  reci ce ti da ti vise nista ne treba.

Poneses izvod iz katastra i svoj izvod iz banke i sve si zavrsila.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Selina said:

Tu gde ti ovaj dokaz traze napises da nemas nikakve kredite.

Mozda bi bilo najbolje da napravis termin , da odes licno u taj "Amt" i da sa njima lepo razjasnis to oko dokumenata.

Pretpostavljam da znas nemacki tako da kad b udes s njima razgovarala  reci ce ti da ti vise nista ne treba.

Poneses izvod iz katastra i svoj izvod iz banke i sve si zavrsila.

 

Nema termina in person, iz katastra sve poslato, bankovni racuni svi predati..

 

Ja sam stvarno predala 475 grama dokumenata, sve raccune koje placamo, sva osiguranja koja imamo, sve poreze, ugovore, nebenkostene, licna dokumenta, bukvalno od rodjenja...s posla, od penzionog, od socijalnog, integracioni, jezik, fakultet....za muza sve isto.

 

Za @Eddard - to sto si ti predao, potrajace nekoliko godina da prikupis sve sto traze. Za Einbürgerungstest, kreni sad da trazis termine, uglavnom ima tek tamo u 2025. i rezultati se cekaju i po 6 meseci

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Nema termina in person, iz katastra sve poslato, bankovni racuni svi predati..

 

Ja sam stvarno predala 475 grama dokumenata, sve raccune koje placamo, sva osiguranja koja imamo, sve poreze, ugovore, nebenkostene, licna dokumenta, bukvalno od rodjenja...s posla, od penzionog, od socijalnog, integracioni, jezik, fakultet....za muza sve isto.

 

Za @Eddard - to sto si ti predao, potrajace nekoliko godina da prikupis sve sto traze. Za Einbürgerungstest, kreni sad da trazis termine, uglavnom ima tek tamo u 2025. i rezultati se cekaju i po 6 meseci

Verovatno imas ime nekog ko je to sve od tebe i trazio, uvek stoji ime nekog referenta, savij tabak ili napisi mail da si sve predala,

da ovaj "Nachweis" nemas jer nemas nikakve kredite, a sto je iz njima dostupne dokumentacije i vidljivo. Nece ti oni vise nista traziti,

salju valjda ove cirkulare onako bez veze.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Samo cekam tvoje postove u near future 🤣

 

Znam znam, tek za minimum 20 meseci će mi se javiti sa spiskom želja, čestitki i pozdrava. 

 

A sad sam gledao za Einbürgerungstest, prvi slobodni termin je u januaru, ok, nije strašno, ali, tipično nemački, da bi zakazao termin za test, moram da prvo zakažem termin za zakazivanje termina, a prvi sledeći za to je u decembru 😂

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Eddard said:

 

Znam znam, tek za minimum 20 meseci će mi se javiti sa spiskom želja, čestitki i pozdrava. 

 

A sad sam gledao za Einbürgerungstest, prvi slobodni termin je u januaru, ok, nije strašno, ali, tipično nemački, da bi zakazao termin za test, moram da prvo zakažem termin za zakazivanje termina, a prvi sledeći za to je u decembru 😂

To samo nemacka birokratija ume😁

Bez uzbudjenja, brze to ide nego sto na pocetku izgleda.

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno mi je kolega iz Frankfurta objasnjavao kako svaki put kada hoce da u dvoristu zalozi vatru mora da trazi dozvolu od vatrogasaca, dozvola vazi za za jedan dan i vremenski period od 3-4 sata. Takve stvari bi me dovodile do ludila.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Svojevremeno mi je kolega iz Frankfurta objasnjavao kako svaki put kada hoce da u dvoristu zalozi vatru mora da trazi dozvolu od vatrogasaca, dozvola vazi za za jedan dan i vremenski period od 3-4 sata. Takve stvari bi me dovodile do ludila.

To je neki zesci vatromet, bengalska vatra.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:

 

Znam znam, tek za minimum 20 meseci će mi se javiti sa spiskom želja, čestitki i pozdrava. 

 

A sad sam gledao za Einbürgerungstest, prvi slobodni termin je u januaru, ok, nije strašno, ali, tipično nemački, da bi zakazao termin za test, moram da prvo zakažem termin za zakazivanje termina, a prvi sledeći za to je u decembru 😂

 

ONI NISU NORMALNI!!!

 

Stiglo jos jedno pismo - ja sam 2008. obavila integracioni kurs i tad smo imali taj test koji se radi sad za Einbürgerung.

 

Sad kazu ovako:

"BAMF cuva testove i certifikate 5 godina, nakon toga ih unistava. Morate ponoviti test. Da biste to uradili, dodjite u VHS, popunite formular za registraciju i platiti taksu 25 eura"

 

Pa majku vam nenormalnu, 21. vek je, ljudi setaju po Mesecu, a ja moram licno da dodjem da vam popunim formular za registraciju.

 

Taman me bili ubedili da nastavim s aplikacijom, ovo je bas preteralo sve granice!

 

Edit: ako oni ovom brzinom i azurnoscu resavaju zahteve za azil, nijedan azilant ne mora da brine - dozivece duboku starost u Nemackoj, pre nego sto mu rese slucaj

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

ONI NISU NORMALNI!!!

 

Stiglo jos jedno pismo - ja sam 2008. obavila integracioni kurs i tad smo imali taj test koji se radi sad za Einbürgerung.

 

Sad kazu ovako:

"BAMF cuva testove i certifikate 5 godina, nakon toga ih unistava. Morate ponoviti test. Da biste to uradili, dodjite u VHS, popunite formular za registraciju i platiti taksu 25 eura"

 

Pa majku vam nenormalnu, 21. vek je, ljudi setaju po Mesecu, a ja moram licno da dodjem da vam popunim formular za registraciju.

 

Taman me bili ubedili da nastavim s aplikacijom, ovo je bas preteralo sve granice!

 

Edit: ako oni ovom brzinom i azurnoscu resavaju zahteve za azil, nijedan azilant ne mora da brine - dozivece duboku starost u Nemackoj, pre nego sto mu rese slucaj

Sinoc mi je izasla neka vest na netu ( pratim Frankfurter Rundschau) i tu kazu da je situacija mnogo zayebana i da u Diseldorfu,

Frankfurtu i Stutgartu proces traje 3-5 godina, pominjase i Bremen u tom pravcu jer je zakon donet, a zakon treba da sprovode

referenti kojih nema pa ih tek sada obucavaju za taj posao.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DJORDJE said:

Svojevremeno mi je kolega iz Frankfurta objasnjavao kako svaki put kada hoce da u dvoristu zalozi vatru mora da trazi dozvolu od vatrogasaca, dozvola vazi za za jedan dan i vremenski period od 3-4 sata. Takve stvari bi me dovodile do ludila.

Da je tvoj prijatelj iz kruga onih kojima je krsna slava Djurdjevdan ne bi bilo problema:

 

 

NEMAČKA U ŠOKU NA ĐURĐEVDAN ZBOG SCENE U CENTRU BERLINA: Policija reagovala zbog 12 jagnjića koje su okretali BALKANCI!

Proleće na rame Berlina sleće...

 

Policijski dispečeri u Berlinu su se verovatno naslušali svega i svačega, ali ono što im se desilo u nedelju (6. maj) je verovatno premijera.

- Dođite molim Vas u park u Fridrihshajnu. Tamo više ljudi upravo iznosi ovce iz auta – cele i bez kože - rekao je glas sa druže strane žice.

 

Od oko 150 osoba u grupi prvo su se svi pravili nemušti, ali kada su došli vatrogasci, trebalo je spasiti jagnjad.

 

367901-berlin-ls.jpg

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Selina said:

To je neki zesci vatromet, bengalska vatra.

Ima u dvoristu ono sto se se kod mene zove fire pit, mada fino uradjen od kamena. Kolegi je inace san da se po penzionisanju smesti negde na Floridi, ali ga onemogucavaju troskovi oko zdravstva u SAD.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DJORDJE said:

Ima u dvoristu ono sto se se kod mene zove fire pit, mada fino uradjen od kamena. Kolegi je inace san da se po penzionisanju smesti negde na Floridi, ali ga onemogucavaju troskovi oko zdravstva u SAD.

Vidi, znala sam da si mislio na dvoriste i rostilj, ali za to nisu potrebne nikakve dozvole ni od milicije ni od vatrogasne sluzbe.

Rostiljanje je dozvoljeno cak i na balkonima, ima tu svadja i rasprava sa komsijama jer taj dim i mirisi znaju da budu neprijatni, ali pravila

nema.  Troskovi zdravstva odbijaju ljude cak i da se u Srbiju vrate pa onda imaju dva mesta prebivalista, a to je sve i naporno,

a i skupo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...