Jump to content

KK Partizan 2022/23 - It's coming home!


fillam

Recommended Posts

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

Rekontra pitanje, da li si gledao utakmicu? :classic_biggrin:

 

Ako je odbrana ispod bloka toliko pogrešna, kako to da smo je protiv Kalatesa zaigrali u 4/4 kad se lomilo?

 

Pritom, ovo je malo šira priča od toga da li braniš iznad ili ispod bloka. Mi protiv Kalatesa uopšte nismo ni igrali, bar dok ga je Exum čuvao, agresivno iznad bloka (ovu opciju o kojoj si ti pisao). Umesto toga, uglavnom se odmah preuzimalo, pa se onda rotiralo sa igrača iz ćoška, što je Kalates lako kažnjavao.

 

Dakle ovde imamo dve teme. Prva je kako smo mi igrali odbranu na Kalatesu. Po meni uglavnom loše, jer osim što je bilo velikih problema u prvom poluvremenu o čemu sam već pisao, nismo ni odbranu ispod bloka odigrali kako treba jer je bilo drugih grešaka u odbrani.

 

Druga je da li uopšte igrati ispod bloka Kalatesu. što se mene tiče, ja bih to uvek računao kao opciju protiv njega.

 

Moze se reci da sam gledao, iako je pocela utakmica u 4:30am.. i ja u polumamurnom stanju, ali sam gledao 🙂

 

Sistematska odbrana od pnr-a se ne mijenja puno. Nema specijalne odbrane ako Kalates prima blok, ili Wilbekin, ili Guduric, vecinom se brane na isti nacin da bi se smanjila konfuzija. Kada je izbalansirana petorka na parketu, Partizan vecinom brani help&recover, gdje centar ostane skoro 3 slides sa igracem s loptom, i onemoguci primarnom defenderu da se vrati na svog igraca. Ostala 3 igraca na strani pomoci imaju svoje zadatke, ali da ne idemo puno u detalje.

 

 

Sideline pnr sa Kalatesom:

Spoiler

pp14f976bf13ec19e5b.gif

 

 

 

Ista odbrana nad Wilbekin-u, gdje je isforsiran u TO:

Spoiler

wlb.gif

 

 

 

Centralni pnr, gdje Booker prvo ide u ghost-screen da bi napravio dobar ugao, i onda ide u slip-screen, gdje totalno zbunjuje Partizanovu odbranu:

Spoiler

cc.gif

 

 

Jos jedan centralni pnr, gdje ovaj put strana pomoci radi dobar posao i zaustavlja lob pas:

Spoiler

cp217597fdd08f3e654.gif

 

 

 

U 4/4 Partizan igra sa ekstra visokom petorkom Exum-Nunnaly-Papa-LeDay-Lessort i tu je korigovana odbrana od pnr-a da se ide na preuzimanje:

Spoiler

switch.gif

 

 

Vidim kako moze da izgleda da se ide ispod bloka, ali je obicni switch u pitanju. Generalno ispod bloka se veoma rijetko igra organizovana odbrana od pika. Moze neki specijal, na kraju napada, da se isprovocira ishitren sut, ali sistematska odbrana od pojedinca / loseg sutera, je prava rijetkost. Bar kod ovih ozbiljnijih trenera.

  • Like 8
  • Love 1
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Princeton said:

 

Moze se reci da sam gledao, iako je pocela utakmica u 4:30am.. i ja u polumamurnom stanju, ali sam gledao 🙂

 

Sistematska odbrana od pnr-a se ne mijenja puno. Nema specijalne odbrane ako Kalates prima blok, ili Wilbekin, ili Guduric, vecinom se brane na isti nacin da bi se smanjila konfuzija. Kada je izbalansirana petorka na parketu, Partizan vecinom brani help&recover, gdje centar ostane skoro 3 slides sa igracem s loptom, i onemoguci primarnom defenderu da se vrati na svog igraca. Ostala 3 igraca na strani pomoci imaju svoje zadatke, ali da ne idemo puno u detalje.

 

 

Sideline pnr sa Kalatesom:

  Reveal hidden contents

pp14f976bf13ec19e5b.gif

 

 

 

Ista odbrana nad Wilbekin-u, gdje je isforsiran u TO:

  Reveal hidden contents

wlb.gif

 

 

Oprostićeš mi što me mrzi da pravim gifove, i youtube isečci će biti od pomoći. Sa ovim što si prikazao gore bih mogao da živim, kad bi se tako igrala svaka ili bar većina odbrana. Međutim, ovo što si okačio sa Kalatesom je ja mislim jedina takva odbrana koju smo odigrali u prvom poluvremenu. I mislim da je ipak, bez obzira na to što je sistemska odbrana od pika ustanovljena, potrebno vršiti adaptacije za određene tipove igrača, a Kalates jeste vrlo specifičan, u smislu da su mu asistancije i ulaz vrhunski, a šut ispodprosečan. I na takvom igraču mi u prvom poluvremenu imamo uglavnom ovo:

 

 

ili ovo

 

 

ili ovo

 

 

Dakle nema agresivnosti, dozvoljavaju mu se lagani pasovi ili mu se dozvoljavaju ulazi, sve naopako od onoga što bi trebalo da se radi.

 

 

42 minutes ago, Princeton said:

 

Centralni pnr, gdje Booker prvo ide u ghost-screen da bi napravio dobar ugao, i onda ide u slip-screen, gdje totalno zbunjuje Partizanovu odbranu:

  Reveal hidden contents

cc.gif

 

 

Jos jedan centralni pnr, gdje ovaj put strana pomoci radi dobar posao i zaustavlja lob pas:

  Reveal hidden contents

cp217597fdd08f3e654.gif

 

 

 

U 4/4 Partizan igra sa ekstra visokom petorkom Exum-Nunnaly-Papa-LeDay-Lessort i tu je korigovana odbrana od pnr-a da se ide na preuzimanje:

  Reveal hidden contents

switch.gif

 

 

Vidim kako moze da izgleda da se ide ispod bloka, ali je obicni switch u pitanju. Generalno ispod bloka se veoma rijetko igra organizovana odbrana od pika. Moze neki specijal, na kraju napada, da se isprovocira ishitren sut, ali sistematska odbrana od pojedinca / loseg sutera, je prava rijetkost. Bar kod ovih ozbiljnijih trenera.

 

U situacijama kao što je ova

 

 

ili ova

 

 

ili ova

 

 

mislim da nije switch, već da je baš ideja da se brani ispod bloka. Nije da je to donelo rezultat, što jel'te poništava moju početnu premisu da ga je trebalo više braniti ispod bloka :classic_biggrin:, ali mislim da to ovde jeste bila ideja. Kao što sam rekao i ranije, šta god da je bio plan, a ovde je rekao bih jasno da smo imali plan A i plan B na Kalatesu, nije baš dobro sproveden.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvih par situacija su skandalozne, zapazio sam ih i na utakmici. Međutim, četvrta i peta nisu rezultirale u jeftinim koševima i nije loše izgledalo. U četvrtoj mora da stane i vrati loptu nazad na trojku, gde sledi šut preko ruke. Ok, bio je faul, ali ne menja situaciju. U petoj ga Egzum stiže na bananu, pravi faul, ali je situacija daleko od mata iz prvih par akcija i može se reći da je tu pomoglo što je Egzum veći pa se lakše vratio da bude na ruci. U šestoj situaciji se zaglavio u bloku i pomoći nije bilo. Dakle, to daje malo više pluseva tvojoj teoriji. Uz uslov, naravno, da se sve lepo izvede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Arsenije Pesic Prve 3 situacije su greske odbrane tj. postavljen je napad tako da onemoguci centru da izadje i igra help&recover odbranu, strana pomoci nespremna itd. Nekad je napad jednostavno bolji, ne mozes sve da odbranis. Ideja mog posta je bila da slikovito pokazem da kad se brani pnr sistematski, u stvari to dobro funkcionise, i kao tim imate dosta uspjesnosti cak i protiv top EL ekipa.

 

Drugi set situacija su u stvari potvrda da ispod bloka odbrana nije ucinkovita, ali nisam htio to da akcentujem. Po meni to definitivno nije bio plan, nego je Lessort crk'o i nije stigao da ispomaze/switchuje, a Exum se pronalazio u nicijoj zemlji. Cini mi se da se blago zakasnilo sa osvjezenjem, i ubacivanjem Smajlija da odrzi dozu agresivnosti u odbrani, ali na kraju se ipak dobro zavrsilo.

 

Cak i Koprivica nedostaje, i njegovih 5-10mins.. on sa svojom duzinom donosi novi set odbrambenih kvaliteta kojih trenutno nemate.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Barkley#34 said:

Prvih par situacija su skandalozne, zapazio sam ih i na utakmici. Međutim, četvrta i peta nisu rezultirale u jeftinim koševima i nije loše izgledalo. U četvrtoj mora da stane i vrati loptu nazad na trojku, gde sledi šut preko ruke. Ok, bio je faul, ali ne menja situaciju. U petoj ga Egzum stiže na bananu, pravi faul, ali je situacija daleko od mata iz prvih par akcija i može se reći da je tu pomoglo što je Egzum veći pa se lakše vratio da bude na ruci. U šestoj situaciji se zaglavio u bloku i pomoći nije bilo. Dakle, to daje malo više pluseva tvojoj teoriji. Uz uslov, naravno, da se sve lepo izvede.

 

 

Ne znam sta moze da se koriguje da bi odbrana to fino izvela? Ovu poludistancu sto je ubacio, ne mozes da branis jer provociras sut. Da radis chase down blok poslije svakog ulaza je bas rizikantno. Ispod bloka jednstavno odbrambeno nisi u kontroli, i dozvoljavas napadu da pravi inicijativu. Do napada je da li ce pogoditi ili promasiti.. da li ce ubaciti poludistancu, ili napasti ulazom i napraviti visak situaciju. Ispod bloka & zoniranje je bas prevazidjena odbrana, i ona se igra kad imas ekstra tromog centra (ali i veoma dugog), i to je najbezbolniji nacin da bi sakrio tog centra u odbrani. Sa centrima kao Lessort i Smajli, to jednostavno nije dobra pnr odbrana. U onih par situacija sto sam stavio gif, Lessort ide da ispomaze skoro do centra i uspije da se vrati na svog igraca, i te njegove fizicke sposobnosti su jednostavno adut koji se mora koristiti i koji vama daje odbrambeno prevagu u odnosu na druge ekipe.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Zadovoljstvo je čitati temu u posljednjih par strana, kao uostalom i uvijek kad se @Princeton umiješa, a "naša" strana nije u nekom ozbiljnom downu zbog aktuelnih rezultata 🙂

 

Generalno, mislim da je Dante individualno par puta bio slabije fokusiran, i da su ga oni faulovi malo remetili na toj strani terena, ali ako dokaz napretka tima na defanzivnoj strani nije to što sjeciramo odbrane na konkretnom igraču nakon što smo u prethodnih mjeseci bili u fazonu "jesu ovi ljudi ikad igrali zajedno", onda ne znam šta je 😄

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Princeton said:

@Arsenije Pesic Prve 3 situacije su greske odbrane tj. postavljen je napad tako da onemoguci centru da izadje i igra help&recover odbranu, strana pomoci nespremna itd. Nekad je napad jednostavno bolji, ne mozes sve da odbranis. Ideja mog posta je bila da slikovito pokazem da kad se brani pnr sistematski, u stvari to dobro funkcionise, i kao tim imate dosta uspjesnosti cak i protiv top EL ekipa.

 

Jasno i to ne sporim - kad funkcioniše. Protiv Fenera nije funkcionisalo, da ne trubim po stoti put, jednostavno nismo kažnjeni za greške u odbrani ovog puta, ali u EL se generalno to skupo plaća.

 

14 hours ago, Princeton said:

 

Drugi set situacija su u stvari potvrda da ispod bloka odbrana nije ucinkovita, ali nisam htio to da akcentujem. Po meni to definitivno nije bio plan, nego je Lessort crk'o i nije stigao da ispomaze/switchuje, a Exum se pronalazio u nicijoj zemlji. Cini mi se da se blago zakasnilo sa osvjezenjem, i ubacivanjem Smajlija da odrzi dozu agresivnosti u odbrani, ali na kraju se ipak dobro zavrsilo.

 

Hm, to sada možemo da nagađamo, meni je delovalo da ipak jeste plan, ali nebitno. Ovo sam hteo da pitam - meni odbrana ispod bloka, kao specijal, u određenim okolnostima i protiv određenih igrača, može biti oružje, a ne znak da si se predao. Pomenuo si u drugom postu da to znači da protivniku prepuštaš inicijativu. Ali ako odbranom forsiraš recimo Kalatesov šut sa distance a onemogućavaš druge opcije, to je opet vrsta inicijative, time daješ protivniku da uzima one šuteve koje ti želiš. Razumem da, kada igraš odbranu kakvu recimo Olimpijakos odigrao protiv Fenera, onda jednostavno ne moraš da se baviš time jer je tvoja primarna odbrana odradila posao, ali u situacijama kada igrač kao što je Kalates pravi ozbiljnu štetu, po meni ima logike da se proba nešto drugo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Hm, to sada možemo da nagađamo, meni je delovalo da ipak jeste plan, ali nebitno. Ovo sam hteo da pitam - meni odbrana ispod bloka, kao specijal, u određenim okolnostima i protiv određenih igrača, može biti oružje, a ne znak da si se predao. Pomenuo si u drugom postu da to znači da protivniku prepuštaš inicijativu. Ali ako odbranom forsiraš recimo Kalatesov šut sa distance a onemogućavaš druge opcije, to je opet vrsta inicijative, time daješ protivniku da uzima one šuteve koje ti želiš. Razumem da, kada igraš odbranu kakvu recimo Olimpijakos odigrao protiv Fenera, onda jednostavno ne moraš da se baviš time jer je tvoja primarna odbrana odradila posao, ali u situacijama kada igrač kao što je Kalates pravi ozbiljnu štetu, po meni ima logike da se proba nešto drugo.

 

 

Ono sto pokusavam da kazem, igrom ispod bloka ne dopustas/forsiras samo sut, nego igrac sa loptom bira nacin kako da te napadne, jer tom odbranom dopustas sve moguce opcije. Kalates je izvanredan pick igrac, i on bi tu priliku oberucke prihvatio i kaznio na razlicite nacine: Ok sut recimo da nije isao, ali su otvorene linije prema kosu za ulaz, otvorena sredina terena i srce reketa sa puno prostora za pregled terena i diktiranje kontinuiranog napada. To jednostavno Obradovic ne bi prihvatio. Evo u spoiler cak i situacija protiv odlicnog kandidata za igru ispod bloka:

 

 

Spoiler

cz.gif

 

 

Bukvalno ista odbrana kao protiv Kalatesa/Wilbekina/Guduric.

 

 

SoG 😄 necu vise, vrtim se vec u krug. Uglavnom, dobra je timska odbrana kad su svi igraci na istim talasnim duzinama (veoma cest slucaj protiv top EL ekipe). Uz kontinuiran trening, prosirenu rotaciju, ta koncentrisana kosarka ce se produziti na duzi dio utakmice. Samo vremena..

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Princeton said:

 

 

Ono sto pokusavam da kazem, igrom ispod bloka ne dopustas/forsiras samo sut, nego igrac sa loptom bira nacin kako da te napadne, jer tom odbranom dopustas sve moguce opcije. Kalates je izvanredan pick igrac, i on bi tu priliku oberucke prihvatio i kaznio na razlicite nacine: Ok sut recimo da nije isao, ali su otvorene linije prema kosu za ulaz, otvorena sredina terena i srce reketa sa puno prostora za pregled terena i diktiranje kontinuiranog napada. To jednostavno Obradovic ne bi prihvatio.

 

Ja baš mislim da se time zatvaraju ostale opcije, svako ostaje na svom igraču, nema mismeča, nema strane pomoći, reket se puni i otežava se ulaz...

 

 

8 minutes ago, Princeton said:

SoG 😄 necu vise, vrtim se vec u krug. Uglavnom, dobra je timska odbrana kad su svi igraci na istim talasnim duzinama (veoma cest slucaj protiv top EL ekipe). Uz kontinuiran trening, prosirenu rotaciju, ta koncentrisana kosarka ce se produziti na duzi dio utakmice. Samo vremena..

 

Šta bre nećeš više, sad kad sam te (nenamerno) dovukao ovde, nema nazad. Nije meni teško da mračim stalno, ako je to uslov, nemaš problema uopšte :classic_biggrin:

  • Like 6
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Ja baš mislim da se time zatvaraju ostale opcije, svako ostaje na svom igraču, nema mismeča, nema strane pomoći, reket se puni i otežava se ulaz...

 

Šta bre nećeš više, sad kad sam te (nenamerno) dovukao ovde, nema nazad. Nije meni teško da mračim stalno, ako je to uslov, nemaš problema uopšte :classic_biggrin:

 

Tako Muta sa Radnickim brani pick, a vi ste vec ozbiljna firma za takve stvari 😄

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pobeda na bazi kurca zahvaljujuci cemu Tristan nije video parket.

Trifa vec postavlja 1 standard u ABA, a megatalentovani Madar bi mogao malo da se ugleda na njega. Posebno me je iznenadilo kad sam skontao da su isto godiste (bio sam ubedjen da je Trifa 99to a Madar 2001vo)

Smajli je mogao mozda malo vise minuta cisto da Lesor ne prelazi 25

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo poluvreme dobro, bilo bi odlicno da smo defanzivno bili koncentrisaniji.

 

A onda u jednom trenutku u 3/4, potpuni prekid filma i raspad sistema. I nakon toga je bilo povuci-potegni. Gomila gresaka, losih odluka, defanzivnih propusta... i sve to u nizu.

 

Sve se nadam da ce doci trenutak kada cemo te stvari svesti na minimalnu meru, al ne deluje da cemo taj film gledati u kontinuitetu ove godine.

Link to comment
Share on other sites

Bez namere da over analiziram, možda je više neka ideja na koju treba obratiti pažnju

Ova ekipa kao da ima problem ranije da slomi protivnika (dakle 3/4 ili rana 4/4,  ne mislim na kad se uđe u tesne završnice), kad to kažem u glavi su mi ova tekma i protiv Valensije. Dakle definitivno si bolja ekipa, i na delove to i pokažeš (večeras poveli 15 u 3/4, Valensija se ne sećam tačno ali je bilo dvocifreno) ali iz nekog razloga ulaziš u neku kao nervozu i bespotrebno odjednom je egal. Možda sam i totalno off, al eto neki (iritantan) utisak, koji mi se unapred slika pred Bajern.

 

Sa druge strane utisak da nije ni nas lako prelomiti (obe Turske ekipe vodile dvocifreno u 3/4). 

Link to comment
Share on other sites

Jedino sigurno sa ovom ekipom je da će naći način da te iznervira. Sve ostalo je avantura i nikad ne znaš šta možeš da očekuješ.

 

...

Lesor je imao tri vrlo lepe asistencije sinoć, još jedan aspekt na koji prilično regularno može da računa. A da ne pominjem koliko je popravio ono što svi vide ali niko ne pominje zbog uroka, pu-pu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...