Jump to content

TAJVAN - nova tačka ključanja ili bespotrebno dizanje prašine


Constantin

Recommended Posts

1 hour ago, Clash said:

Ja razumem Amerikanski biznis odlično i to mi nije problem.

Problem je sad kad moram da sednem u auto a u njemu 45 stepeni, to je pravi problem. 

Veci ti je problem kad sipas gorivo, a Vucko neutralni odredjuje cenu, a teb` pare iz dzepa i sa racuna idu.... :s_d:

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 2:18 PM, McLeod said:

S tim sto je SAD imala svoje snage ovde uglavnom vec 70 i kusur godina unazad i nije bila pretnja Kini. Tako da ova mapica uopste ne pokazuje ko je kome pretnja. Plus, Kina svojim spijunima busi malo dole desno, po Okeaniji, Novom Zelandu, pokusali su i u Australiji pa su ih izbacili naglavacke, na Filipinima...

 

Pa nije bila pretnja Kini jer joj je Kina trebala kao kontra SSSR. Obnova diplomskih odnosa SAD i NRK kreće u periodu kad je SAD da kažemo na konopcima i kad u NRK vlada banda četvorke i dešavala se kulturna revolucija evu tom periodu Ameri prvi put pominju Tajvan kao deo Kine i daju stolicu u UN Kini koja je prethodno bila tajvanska. I sad se Ameri čude što Kina hoće Tajvan? Pa nek se obrate Kisindžeru on je tad bio glavni mutikaša.

Link to comment
Share on other sites

Kina treba da vodi računa šta se dešava u Ukrajini jer bi slično moglo da se desi sa Tajvanom. Ako bi Kina priznala bilo koju od tih marionetskih država koje Rusija formira na tuđim teritorijama time daje Tajvanu mogućnost da i oni krenu tim putem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Kina treba da vodi računa šta se dešava u Ukrajini jer bi slično moglo da se desi sa Tajvanom. Ako bi Kina priznala bilo koju od tih marionetskih država koje Rusija formira na tuđim teritorijama time daje Tajvanu mogućnost da i oni krenu tim putem.

 

 

 

Pa Kina ne planira da prizna cak sta vise rekli su da podrzavaju teritorijalni integritet Ukrajine.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ras kass said:

Kina je neutralna kao i Srbija. 

 

 

Kina gleda samo svoj interes, njoj nije u interesu da podrzi cepanje Ukrajine zbog Tajvana a opet u interesu joj je da kupuje jeftin gas i naftu. Sto rekose Indusi ne tako davno "vasi problemi nisu nasi problemi" brutalno ali jbg tako svet funkcionise.

 

Srbija pak ne gleda svoj interes to je problem. Da gleda odavno bi imala alternativu ruskom gasu a ne da prvorodjeni sere kvake kako eto strucnjaci su ga slagali u vezi grckog terminala za gas i u vezi TAP-a.

 

Nisu ga slagali "strucnjaci" jer je strucnjak Bajati koji ce sve da uradi da Srbija bude vezana za Gazprom, em je njegovoj stranici itekako bitno da bude Srbija ruski satelit em je njemu finasijski bitno da gas ide samo preko Gazproma.

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Kina treba da vodi računa šta se dešava u Ukrajini jer bi slično moglo da se desi sa Tajvanom. Ako bi Kina priznala bilo koju od tih marionetskih država koje Rusija formira na tuđim teritorijama time daje Tajvanu mogućnost da i oni krenu tim putem.

Veci problem od  Tajvana su Tibet,Unutrasnja Mongolija,Mandzurija i  Sinkjang.Ove teritorije imaju separatisticke pokrete vec decenijama a pokret za  nezavisnost Tibeta je dosta popularan  sirom sveta .

Link to comment
Share on other sites

Kina je nuklearna sila i teško da će je neko napasti i oduzeti im te teritorije. sa druge strane ti narodi su ekstra malobrojni i bili bi pregaženi da probaju da se pobune, pričamo o diktatorskoj zemlji koja ubija i svoje stanovništvo a prema ovima ne bi bilo milosti. Te muslimane u Sinkjangu i inače maksimalno maltretiraju. Iskreno za Mandžuriju nisam ni znao da postoji separatistički problem.

 

Tajvan sa druge strane ne kontrolišu i u slučaju nekog pogoršanja odnosa sa zapadom Tajvan će dobiti zeleno svetlo da proglasi nezavisnost. Evo ovih dana Južna Koreja izjavljuje da očekuje da SAD brani Tajvan u slučaju rata. Dakle pravi se koalicija za kontriranje Kini. Tu će verovatno ući i Japan i Australija. Ja mislim da će tu ući još par država vremenom a najviše će se iznenaditi sa imenima tih država  ljubitelji Kine i Rusije 🙂 no to još nije blizu ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mislim da bi ovi Kinezi propali ko žeton još gore od Rusa, ako bi pokušali nešto sa Tajvanom. Iako su Rusi ispali neorganizovani, korumpirani, i pre svega nespremni na dronove i ovo lako protivtenkovsko naoružanje, oni makar imaju nekog vojnog iskustva iz Gruzije, Sirije, i prvog dela rata u Ukrajini, dok Kinezi nemaju nikakvog ratnog iskustva dobrih 40 godina. Još pitanje, na šta ova oprema liči i kakvog je kvaliteta.

Link to comment
Share on other sites

Ono što Kinezi sigurno imaju bolje od Rusa je moral kod vojnika i mnogo veću kopnenu vojsku. No oni su jako daleko od invazije, pošto bi se to pretvorilo u sličan scenario kao ovaj u Ukrajini i siguran sam da im to neće pasti na pamet. Dizanje tenzija je upereno u pokušaj destabilizacije Tajvana i to rade non stop.

 

Ono što smo naučili iz ovog rata u Ukrajini a ja bi rekao i onog u Azerbejdžanu i nešto malo Siriji je da više ništa nije sigurno u dubini od 50-tak kilometara. Jednostavno sa ovoliko dronova u današnjici nemoguće je da nešto ostane sakriveno. E sad ako uzmemo u obzir da bi invazija na Tajvan MORALA da ima luke ili veštačke luke koje bi se pravile na mestu iskrcavanja i da su to stacionarne mete mislim da je to jedan prost razlog zašto neće biti nikakve invazije. Zamislite mostobran Kineza koje Tajvanska artiljerija zasipa non stop a iz dronova koriguju vatru. Mislim da od toga nema ništa u bliskoj budućnosti. Sledeći zadatak za vojnu industriju je radar koji otkriva te male dronove jer bez mogućnosti da budu uništavani u kratkom roku vrlo je komplikovano ratovati.

 

Jedino što je realno da u slučaju nekog žešćeg kolapsa na Tajvanu Kina to iskoristi i preko noći odradi neku invaziju kojoj se Tajvan ne bi ni suprotstavio zbog tog kolapsa. A to je malo verovatan sceanrijo po mom mišljenju.

 

Kineska mornarica je nešto između hladno ratovske tehnologije i moderne tehnologije. Imaju najviše brodova ali niko ne zna kakva je to tehnologija. Sudeći po onom što u drugim sektorima industrije izbacuju verovatno dosta iza zapadne tehnologije. Takođe obzirom da i dalje dosta kupuju od Rusa možemo zaključiti da nisu u stanju čak ni neke Ruske standarde da dostignu a Rusija dobrano kaska za zapadom.

 

Ono što je rak rana njihove mornarice je ljudstvo. Mornarica nije kao kopnena vojska gde možeš ložana likove da upregneš pa da ih regrutuješ. Mornarica traži obrazovane ljude koji su sposobni da upravljaju svim tim naoružanjem i opremom koju brodovi imaju a to je jako teško obezbediti čak i zapadnjacima. No ako bi digli plate nebu pod oblake pretpostavljam da bi vremenom uspeli da popune te kadrove kvalitetnim ljudstvom. Oficirski kor je isključivo od članova KP što znači da se napreduje preko veze a ne po zasluzi.

 

U suštini mnogo superlativa slušamo o njihovoj armiji a u slučaju rata bi se to verovatno završilo kao i sa Rusijom, vrlo brzo bismo shvatili da je to jedna prosečna armija, što je za njih donekle i opravdano jer oni već decenijama nemaju nikakve ozbiljne vojne operacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, AgroLaki said:

Na Tajvanu je samo par nekih fabrika, a na Kocovu se nalaze najvece svetske zalihve svih sirovina. Nestorovic novi harizmaticni cica Draza. 

Blago Srbiji sa Nestorovićem, u sve se čovek razume. Možda bi to bio idealan predsednički kandidat na sledećim izborima.🤔

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kazu “kineska vojska nece samo sjediti”. 

Na stranu misljenje o Kini (politicki ili vojno ili na bilo koji nacin) ali ja ne vidim svrhu posjete Pelosi Tajvanu u ovom momentu sem guranja prsta u oko Kini. Posebno znajuci njene ranije stavove o Kini i njenom rukovodstvu. Ili barem da kazem da je tupav tajming za posjetu. 
Iskreno se nadam i vjerujem da ce ostati samo na natezanju zivaca. 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Ne ulazim u svrhu posete, mislim da je tajming uzasan, nego me interesuje kakva reakcija Kine moze biti.

Niko ne daje nikakve prognoze osim da lupetaju ovako kao ja, u rasponu od srusenog aviona do nuklearki.

Ne lupetašmti, naprotiv, ali imaš raznih navijača, blogera, twitter ratnika i sve uz to što ide. Problem je ratno huškanje od zvaničnika. Recimo, ova Njemica, Barbok, izjavljuje da će pomoći Tajvanu ukoliko dodje do napada Kine. Na prvi pogled, ok, ljudi se odredjuju prema eventualnom sukobu, ali zar nije ispravnije da se uloži napor, diplomatijom, da do invazije ne dodje.

 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je od diplomatije ostao go kurac i to worldwide.

Komunikacija se svela na :

Ša je bilo?

Ša ša je bilo?

Ša me gledaš?

Ima neki problem?

 

Saće @Milenko Puzigaca da kaže da tako i treba sa anticivilizacijskim remetilačkim faktorom, ali nije tako.

Jedna od osnovnih funkcija  diplomatije je da traži izlaze iz kriznih sutacija mirnim putem.

Lako je biti dobar političar i diplomata kad je sve ok.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Clash said:

Ne ulazim u svrhu posete, mislim da je tajming uzasan, nego me interesuje kakva reakcija Kine moze biti.

Niko ne daje nikakve prognoze osim da lupetaju ovako kao ja, u rasponu od srusenog aviona do nuklearki.

Internetom kruze snimci prilicnog pomjeranja kineske vojske, zatvaranja ulica navodno na par sati zbog tih pomjeranja i to navodno sve u Fudzianu, provinciji najblizoj Tajvanu,  u Ksiamenu najvise . I da su neke zvanicne veb stranice Tajvana pod hakerskim napadima Znajuci sta nam se sve potura, tesko je reci da li je stvarno masovno gomilanje trupa i ima li istine u prici o hakerima.
Meni je logicno je da Peking zeli da izvrsi tzv “show of force” u svrhu upozoravanja. Sve dalje prognozirati je nemoguce. Ili bar nezahvalno. A nema ni nekih analiza situacije od zvanicnih kanala koji se bave time ili ih ja barem nisam vidio. 
ili..da sacekamo Devila..on ce nam sve nacrtati. 😁
 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...