Jump to content

gerijatrija? za nas matore...


zoran59

Recommended Posts

4 hours ago, zoran59 said:

Nemamo temu koja bi se zvala "Mator i glup" pa pisem ovde.

 

Elem, pre 10-ak dana mi popizdeo telefon. Uhvatim ga, a on nesto prica. Vecinu reci ne razumem, prica brzo (uz "mator i glup" ide i "gluv"), ali shvatim da je u nekakvom "voice control mode" ili kako se to vec zove. Vicem na njega "voice control off!!!" ali me ne slusa. A kad vucem prstom po ekranu, nece da zna, ne reaguje. Ne mogu da otvorim nikakvi app.

Googlam na kompu, ima saveta za to, pa vidim da treba da odem u "settings" ali hebes to kad na telefonu ne mogu da otvorim "settings," nece.

 

Odem u lokalni ducan gde sam kupio telefon, u mestu Valley, Alabama - a ducan permanentno zatvoren, prazan prostor. Najbliza dva ducana su u Opelika, Alabama i La Grange, Georgia. Malo vise od 15 milja do oba (zivim u Huguley, Alabama.) Nije daleko, no uhvati me panika - kako da nadjem ducan kad ne mogu da otvorim GPS na telefonu!?

Odem kuci i otvorim Google Maps na kompu, pa crtam po parcetu hartije. Odvezem se u La Grange. Od kuce do La Grange manje od 20 min. a onda sam lutao jos sat vremena da nadjem ducan - adresa je veliki shopping center a ducan mali i skriven u nekom cosku.

 

Uf! Udjem i pocnem da majstoru opisujem problem, a taj me na pola besede prekine i kaze da zna o cemu se radi.

Telefon je "Android" (mozda neko zna sta je to, meni su svi telefoni isti). Ima dva dugmica. Jedan je on/off a drugi za podesavanje glasnoce. No kad pritisnes oba istovremeno, to ukljuci taj "voice control mode" i ushebe sve ostalo.

Telefon je malen a moji prsti su veliki, pa sam valjda stisnuo oba dugmeta kad sam ga ukljucivao.

 

Gde su ona vremena kada sam, mudar i ugledan, poducavao mladjariju kako se radi sa najmocnijom dijagnostickom tehnologojom?

Otisao je svet u vrazju mater.

A mozda i nije, samo sam ja izlapeo - ali necu da priznam...

 

 

 

 

 

Od svega, ja sam zapamtila da živiš u Alabami i da si bio u Džordžiji i od sad te zvanično mrzim 💗:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, zoran59 said:

 

Vaso, ovim postom me teras na temu dole negde, o recima koje se sve redje koriste...

 

Koliko mladih ima da znaju sta je oklagija ikako se koristi?

 

Ne znam koliko im je poznata reč, mada što se tiče upotrebe, priznajem da je ni ja nikada nisam lično koristio. Umem ja da stanem za šporet i da napravim razne vrste jela, ali peciva koja zahtevaju oklagiju nikada nisam pravio.

 

Doduše, ako pogledamo sličice sa interneta, čini se da smatraju da se koristi za dijalog, kako reče Kronos :classic_tongue:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Ziveo je i u Teksasu i na Aljasci i presao je poprilican deo USA na motoru....

Izvini Zotjo...:s_d:

 

Presao vecinu - ima 6 saveznih drzava u kojima nisam bio. Ali ako mi vec pises biografiju, nemoj da preskocis 7 godina koliko sam ziveo u Kansasu. Nekome iz balkanske rupetine to moze izgledati impresivno, no i to mesto je bilo rupetina, gradic u centru polja kukuruza precnika 200 milja. :classic_biggrin: Jedva preziveh, ali mi je drago - tamo mi je rodjena cerka.

 

Nego ovde, kad vec pisem o matorom nerazumevanju tehnike...

 

Pre nekoliko godina, doselim iz Texasa u Alabamu. U malo mesto, na samoj granici sa Georgijom. Zatrebaju mi kola, pa odem u Atlantu,GA jer u velikom gradu ima puno dealera polovnih kola i bolje su cene. Kupim pick-up truck (srpskohrvatski: kamionet :classic_biggrin:), krenem kuci i izgubim se. Ogroman je grad.

Crk'o mi telefon, potrosila se baterija, nemam GPS.

Sta cu, stanem na benzinskoj pumpi. Sve imaju i male ducane. Trazim atlas, geografsku kartu, saobracajnu mapu, vise ni ne znam kako se zove, ali nema. Valjda to vise niko ne treba i ne stampa.

Ocajan, pitam prodavacicu da li moze da mi pozajmi telefon i objasnim joj situaciju.

A ona (mlada) se smeje.

Kaze: "nemamo mape/atlase, ali prodajemo punjace za telefone, za kola." I jebiga, kupim punjac i dovezem se kuci.

 

Ne znam za druge, ali moj zivot je enciklopedija vremena izgubljenog na gluposti.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Ziveo je i u Teksasu i na Aljasci i presao je poprilican deo USA na motoru....

Izvini Zotjo...:s_d:

Ok Aljaska, ali posebnu draž mi ima američki jug, Atlanta i još više Savana zbog svoje prirode, ne znam kako se zove ono drveće što kao neka mahovina pada sa njega.

 

Link to comment
Share on other sites

Pre 2 godine, za rodjendan, dobijem nov telefeon, sin mi je tehnosnob, mora da ima najnoviji model svega i svacega te njega  zamoli za kratku obuku koriscenja tog cuda.  Zapnemo kod aktiviranja: sin postopoto hoce da telefon otkljucavam otiskom palca desne ruke. Cimao mi je jadni palac pola sata, nikako da ga sistem prihvati jer ja na prstima takoreci i nemam otiske, ostali u kuhinji na vrelim sherpama i tiganjima. Nekako napravimo prihvatljiv otisak, sin otputuje a ja sam tog leta vidjena na ulici kako besomicno drljam po ekranu sirotog telefona u pokusaju da ga otkljucam i vidim ko me zove. Kad sam jednom bila na ivici nervnog sloma, uletela sam u ofis provajdera i tamo rekla da mi maknu taj otisak milom ili cu ja silom, petom, recimo. Sad imam shifru za otvaranje koja mi takodje ide na zivce jer je nepotrebna, kog vraga ja mogu da imam u telefonu pa to niko ne treba da vidi? Srecom, unuk je razbio shifru iz jednog pokusaja tako da se on javlja na moj mobilni dok ja petljam oko sporeta i dalje lepeci otiske tamo gde ne treba. 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Helena said:

Ok Aljaska, ali posebnu draž mi ima američki jug, Atlanta i još više Savana zbog svoje prirode, ne znam kako se zove ono drveće što kao neka mahovina pada sa njega.

 

 

@Helena , nemoj da se zanosis. Svi imamo neke ideje ali to je valjda iz knjiga i filmova. Jug USA je Sumadija. Vecina stanovnistva teski primitivci, ali priroda je lepa - i ovde i tamo.

 

O Aljasci bih mogao da napisem knjigu, ali nema smisla - vec su napisali drugi. I bila su neka druga vremena - ziveo sam tamo '80- do '91. Iz perspektive moje cerke, davno, jos nije bila rodjena. 

Zahebi klimu,o tome sam nesto pisao drugde (mozda na starom forumu). Lepota je bila u tome sto smo svi dosli sa mnogih strana i nasli sagovornike, nije bilo "mi domaci i isti protiv tih nekih tudjih."

 

Ah, Alabama... Moja tetka se kao gastarbajterka u Nemackoj udala za Amera koji je bio tamo u vojnoj bazi. Covek iz Alabame. Tako sam, zaobilaznim putevima, zavrsio ovde - a  nije mi to bio "prirodni izbor."

 

Za moj ukus, Aljaska je najlepsa. Ipak, ja sam Balkanac iz nekadasnje SFRJ. Jednom nogom sam jos uvek tamo (tj. posecujem). Sa Aljaske je put duplo duzi i tri puta skuplji nego odavde.

 

Samo, kad smo na temi o starosti, vrednost ima i laganoca. Lepsa je Aljaska, no ovde ne cistim sneg a do stare domaje dodjem brzo i jeftino.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja volim Šumadiju mada nikad ne umem tačno da je lociram :lol_2:

A u pravu jesi, naravno da je iz knjiga i filmova.

Rej Čarls i Džordžija etc 

 

Prija mi uhu i taj dijalekt, ne znam što.

...o jel te mrzi, za jednu tvoju mrziteljku, da okačiš samo jeeeednu sličicu 😇

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

Ja volim Šumadiju mada nikad ne umem tačno da je lociram :lol_2:

A u pravu jesi, naravno da je iz knjiga i filmova.

Rej Čarls i Džordžija etc 

 

Prija mi uhu i taj dijalekt, ne znam što.

...o jel te mrzi, za jednu tvoju mrziteljku, da okačiš samo jeeeednu sličicu 😇

 

Sumadija je zemlja snova - meni koji sam samo prosao. Sigurno ne bi bila da moram da zivim tamo.

 

A slike - odakle? Imam nekoliko hiljada. Nekada mi je fotografija bila jedan od hobija. U stara analogna vremena. Prestao sam kad je sve postalo digitalno, kad je bilo koji klinac sa poznavanjem kompjutera mogao da u cas posla napravi fotku lepsu od moje za koju sam se trudio satima da slikam i razvijam film pa se mucim u tamnoj komori da napravim sliku.

I, u danasnjim vremenima, treba da te slike skeniram i nekako okacim - a nekada sam samo gostima dao albume da pogledaju.

 

No, evo jedna (telefonska/digitalna). Cudo. Posadio sam neke vocke. I na jednoj maloj tresnji,plodovi rastu "uzbrdo" umesto da vise.

 

FTmYVCv.jpg

 

 

Edited by zoran59
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 4:26 PM, zoran59 said:

Imam i stotine gramofonskih ploca i audio kaseta, a tu tehnologiju vise niko ne zna.

 

Vidiš, u petak, na mojoj žurci, muzika se puštala preko gramofonskih ploča a ne sa spotifaja i prošlo je vrlo dobro među populacijom nekoliko decenija mlađom od tebe 🙂

 

U ovom gradu u Kanadi ima nekoliko većih prodavnica ploča, i čini mi se da posluju dobro. Nikad nisam ušao tamo a da nema bar nekoliko ljudi raznih godina.

 

Spominjao si i analognu fotografiju, pre nekoliko nedelja za Halloween je kolega radio analogne fotografije naše grupe, i to je bilo vrlo dobro. Tako da, neke stvari ne zastarevaju, ili se opet vraćaju.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Maharaja said:

Vidiš, u petak, na mojoj žurci, muzika se puštala preko gramofonskih ploča a ne sa spotifaja i prošlo je vrlo dobro među populacijom nekoliko decenija mlađom od tebe 🙂

 

U ovom gradu u Kanadi ima nekoliko većih prodavnica ploča, i čini mi se da posluju dobro. Nikad nisam ušao tamo a da nema bar nekoliko ljudi raznih godina.

 

Spominjao si i analognu fotografiju, pre nekoliko nedelja za Halloween je kolega radio analogne fotografije naše grupe, i to je bilo vrlo dobro. Tako da, neke stvari ne zastarevaju, ili se opet vraćaju.

Izvin`te, cika Nikola.

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2023 at 12:32 AM, zoran59 said:

................   Posadio sam neke vocke. I na jednoj maloj tresnji,plodovi rastu "uzbrdo" umesto da vise.

................

 

'bem mu zivot, kad sam spao na to da kvotujem samog sebe.

 

Nije to samo tresnja. Isto mi se desilo i sa jednom jabukom:

 

vLV6H8u.jpg

 

 

Ne znam, ili je ovo stvarno cudna zemlja, ili sam nekako kupio cudne sadnice.

 

Srecom, luk, paradajz i salata rastu normalno...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...