Jump to content

gerijatrija? za nas matore...


zoran59

Recommended Posts

21 hours ago, Dragan said:

Pored uobicajenog dozivotnog zanemarivanja pitanja "ko sam ja i koja mi je svrha ovde na Zemlji?",

Uzgred, koliko vas misli da naš život ima svrhu/smisao?

 

Ja smatram da sam srećan što sam relativno mlad shvatio da nema. Svi smo rođeni slučajno i bez svoje volje i život nam je serija slučajnosti (and if there is no free will, how can we be morally culpable, I wonder(ed), štonokaže bard narodne muzike Nikola Pećina u O'Malley's bar). 'Nachee, životu treba dati sadržaj, umjesto (unaprijed osuđenog na propast) traženja više svrhe/smisla.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja

Jako je lepo videti da godine nisu prepreka ocuvanju duha i duhovitosti.

Telo dodje i prodje, duh ostaje.

 

@Beonegro

Prividna slucajnost proizlazi iz nepoznavanja dubljih uzroka desavanja.

Smisao po meni postoji, ali to nije neka staticka stvar, neki zamisljeni cilj koji nas ceka tamo negde,

vec upravo sam put, razvoj, zivljenje po sebi, samospoznaja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dragan said:

Prividna slucajnost proizlazi iz nepoznavanja dubljih uzroka desavanja.

Baš smo dijametralno suprotni. Za mene je samospoznaja shvatanje da ne postoje dublji uzroci dešavanja. Naravno, to je medecina koju samo ja sam sebi prepisujem, ne očekujem od ljudi sa kojima nemam intiman odnos da subskrajbuju tom svetonazoru.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dragan said:

@Pletilja

Jako je lepo videti da godine nisu prepreka ocuvanju duha i duhovitosti.

Telo dodje i prodje, duh ostaje.

 

 

Hvala sto tako dzentlmenski reagujete na ono moje drcno komentarisanje vaseg u osnovi sasvim tacnog opazanja.

Morala sam sebe da ohrabrim pre odlaska na ko zna koju kontrolu necega sto izmice svakoj kontroli...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Pletilja said:

Hvala sto tako dzentlmenski reagujete na ono moje drcno komentarisanje vaseg u osnovi sasvim tacnog opazanja.

Morala sam sebe da ohrabrim pre odlaska na ko zna koju kontrolu necega sto izmice svakoj kontroli...

 

Ah, kada bih ti ikako mogao pomoci. Budi hrabra, makar zbog one zute ruze.

Evo jednog interesantnog vidjenja procesa starenja, od H.Hessea, na zalost samo na nemackom.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beonegro said:

Uzgred, koliko vas misli da naš život ima svrhu/smisao?

 

Ja smatram da sam srećan što sam relativno mlad shvatio da nema. Svi smo rođeni slučajno i bez svoje volje i život nam je serija slučajnosti (and if there is no free will, how can we be morally culpable, I wonder(ed), štonokaže bard narodne muzike Nikola Pećina u O'Malley's bar). 'Nachee, životu treba dati sadržaj, umjesto (unaprijed osuđenog na propast) traženja više svrhe/smisla.

Ne bih mogla da prezivim ni jedan jedini dan vise da ne verujem u dublji smisao svoje egzistencije. 

Ne mislim na strogu predestiniranost u smislu sudbinske odredjenosti u kojoj nema prostora za slobodnu volju, naprotiv. Nasi izbori nas definisu u svakom smislu i to je jedina sloboda koju ne moramo da osvajamo, data nam je. 

Slazem se sa stavom da nije toliko vazan cilj koliko put do njega, ipak, verujem da svako od nas moze, na laksi ili tezi nacin, pre ili kasnije da otkrije svhu, smisao, znacenje svoje pojave bas sad i bas tu, u okolnostima koje su objektivna datost.

Svi mi stojimo na ramenima onih koji su ziveli pre nas i dovoljno je pustiti masti na volju i zamisliti da se neka prababa nije udala za Lazu iz Alibunara nego za Ferenca iz Budimpeste i da nije rodila baba Persidu nego neku Erziku i koliko bi to promenilo porodicnu, licnu pa sto da ne i - evropsku istoriju jer bi Erzi neni rodila sina koji bi, mozda, upucao mladog Staljina u I v. ratu? 

Naravno da se shalim, hocu samo da naglasim da niko od nas nije samo "hiitac prirode" ili hitac u besmisleno postojanje. Vazni smo, kako sebi, tako i drugima. To sto je tako kako je, znaci i da smo odgovorni za svoje izbore, svidelo se to nama ili ne.

Ne verujem vise u Boga, taj savez je razvrgnut ovih dana jer moj Bog ne moze da bude neko ko ne pokazuje ni mrvu milosrdja prema svojoj kreaciji a jos manje ima nameru da primeni  svoju, nama obecanu, bozansku pravdu zarad malo reda na ovoj planeti. Bez obzira na to, verujem u spiritualnost svog bica i nikad necu poverovati da sam samo 73 kg zive vage koja ce jednog dana biti hrana...znate vec kome. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...trebao sam napisati da je Rogoz,nakon povratka iz ČS veliki dio svoje glumačke karijere odradio u VŽ pa se tako i mala scena naziva po njemu.Ta mala scena je ispod velike bine,gledalište oko 50-100 gledalaca.U protekloj godini je i ta mala scena obnavljana. pred tjedan-dva je bila i ta mala scena stavljena u funkciju,prvi gost je bio Stjepan Đimi  Stanić,čovjek,pjevač od 93 godine,možda ga se i sječate(moja kobila suzi itd)Ta mala scena,inače,služi za nastupe jaz glazbenika,stand up komičara ali i kajkavskih starih komedija.Npr jedna stara kajkavska komedija,Bogi Ivač,je doživjela već više od tristo uprozirenja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Dragan said:

Ah, kada bih ti ikako mogao pomoci. Budi hrabra, makar zbog one zute ruze.

Evo jednog interesantnog vidjenja procesa starenja, od H.Hessea, na zalost samo na nemackom.

 

Ne verujem u slucaj.....

Hese je moja prva ljubav, neko ko me je promenio i poslao u svet kada sam imala 16 godina....i sad mi stize ovaj esej, bas kadd treba da se zatvori krug, hvala....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Baš smo dijametralno suprotni. Za mene je samospoznaja shvatanje da ne postoje dublji uzroci dešavanja. Naravno, to je medecina koju samo ja sam sebi prepisujem, ne očekujem od ljudi sa kojima nemam intiman odnos da subskrajbuju tom svetonazoru.

Ne zelim ni ja tebe ubedjivati, posebno jer se radi o stavrima koje je tesko dokazati.

Ipak, verovatno ti je poznat mehanizam kada reagujes na neku situaciju, a ni sam ne znas zasto si bas tako reagovao

i onda nakon nekog vremena ti odjednom "sine" da je ta reakcija zapravo bila uzrokovana tvojom odredjenom dubljom psihickom konstelacijom,

koja je pravi uzrok reakcije, a ne sam spoljasnji okidac.

Na isti nacin se mogu posmatrati i sire oblasti naseg zivota. Sto smo svesniji (i svojih dubina) to vise imamo mogucnost slobodnog izbora.

Pijanac, illi covek koji spava, nema veliki izbor.

Na zalost, precesto smo voljni da racionalizujemo vlastiti ponasanje kao necim spoljnim uvetovanim i "objektivno" jedinim ispravnim odgovorom.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...sa mojim skromnim znanjima,dive,nisam našao portal koji si spominjao.Ne želim opterečivati naše mlade forumaše sa,rekao bih,"zlatnim problemima".Ja u ovom stoljeću sam prvi puta otišao do liječnika.Naime,poslije ručka otišao sa malo odmoriti,jasno i zaspao.Ali,kad sam se probudio ja se nisam mogao dignuti,bolovi,neopisivi bolovi.Danas,desetak dana kasnije,recimo totako,mogu funkcionirati.Još uvijek sam u fazi pretraga,otklonilo se sumnje na srce i pluća.vjerojatno je nekakovo uklještenje živca.Vidjeti ćemo nakon još nekih pretraga.Grozim se onih čekanja,sve daljnje pretrage ću obaviti u nekim privatnim klinikama.Imam sasvim dovoljno ušteteđevinje da si to dozvolim.Moji klinci kad su čuli za moje probleme istog trena su predložili financiranje takovog modela.Dive,moraš znati da ja živim  sam,nisam naučen da se netko brine o meni,pa čak da nekoga molim za pomoć.Ako kažem da sam nekoliko dana ,ja gorljivi pušač bio bez cigareta,a trebalo je otići stotinjak metara,onda znaš kako je bilo

  • Love 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mladenvzz said:

...sa mojim skromnim znanjima,dive,nisam našao portal koji si spominjao.

?

JA nisam našao da sam spominjao neki porta, vratih se 2-3 stranice unazad, nisam našao, ili ne pratim dobro ili sam, možda, spominjao nešto na drugoj temi ili znatno ranije na ovoj.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mladenvzz said:

...sa mojim skromnim znanjima,dive,nisam našao portal koji si spominjao.Ne želim opterečivati naše mlade forumaše sa,rekao bih,"zlatnim problemima".Ja u ovom stoljeću sam prvi puta otišao do liječnika.Naime,poslije ručka otišao sa malo odmoriti,jasno i zaspao.Ali,kad sam se probudio ja se nisam mogao dignuti,bolovi,neopisivi bolovi.Danas,desetak dana kasnije,recimo totako,mogu funkcionirati.Još uvijek sam u fazi pretraga,otklonilo se sumnje na srce i pluća.vjerojatno je nekakovo uklještenje živca.Vidjeti ćemo nakon još nekih pretraga.Grozim se onih čekanja,sve daljnje pretrage ću obaviti u nekim privatnim klinikama.Imam sasvim dovoljno ušteteđevinje da si to dozvolim.Moji klinci kad su čuli za moje probleme istog trena su predložili financiranje takovog modela.Dive,moraš znati da ja živim  sam,nisam naučen da se netko brine o meni,pa čak da nekoga molim za pomoć.Ako kažem da sam nekoliko dana ,ja gorljivi pušač bio bez cigareta,a trebalo je otići stotinjak metara,onda znaš kako je bilo

Na zalost, ovo mogu da razumem 100% jer mi se desava isto: probunjena usred sna groznim bolovima, okapanje pred ordinacijama i kabinetima, 5 promenjenih terapija, veliki trosak novca na privatne ordinacije i klinike, nedelje trpljenja i ocaja, glumatanje pred decom da je sve pod kontrolom i ide u dobrom pravcu......jedina razlika je sto sam ja zensko pa mogu da placem kad god mi dodje i bude mi lakse. 

Kolateralna zrtva mojih diskus hernija je  macka Aja, uplasila sam se da cu morati da je dam nekome jer prvih nedelja mi je bilo jako, jako tesko da brinem o njoj kako treba. Za sada uspevam da je zbrinem i polako se oslobadjam velikog bola i bolje funkcionisem u kuci ali u perspektivi moracu da nadjem resenje koje za Aju nece biti nova trauma, ovo je, konacno, bio njen pravi dom i ne mogu jos uvek da podnesem pomisao da vise necu moci da brinem ni o macki, da sebe ne spominjem.

Naravno, moja deca imaju milion reshenja, doktor, ljubi ga majka, izlaz vidi u operaciji sto meni ne pada na pamet, cerka preti da ce da mi poshalje gerontodomacicu po svom izboru ako je vec necu da izaberem sama nekog....sve u svemu, zivot mi se okrenuo naglavacke. 

I sama dodajem na vlastitu muku: preispitujem svoj zivot 50 godina unazad i pitam se kad i gde sam to skrenula na stazu koja me je dovela do ovog corsokaka. Na srecu, i starost ima svoj kraj.

Mladene, lekovi i  rehabilitacija pomazu, bol ce se polako smanjivati i vratice vam se miran zivot ali sa nekim ogranicenjima koja moramo da prihvatimo s obzirom na zivotnu dob. Kad dobro razmislim, i vi i ja imamo mnogo srece, ovo nam se desava onda kad treba, u 65+ dobu, srecem mlade ljude u punom zamahu zivota koji stradaju na isti nacin a pred njima su decenije u kojima treba da zive u punom kapacitetu obaveza. Samo polako i kako doktori kazu, bice sve kako treba.

 

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...tek,toliko,oživio sam,nema momentalno zdrastvenih problema.Znači,živim,radim,kosim travu itd.

No,jutros gledam tv,rubriku na htv1,rubriku Zlatna liga,pojavljuju se gosti 65 plus.Današji gosti su bili stari rokeri iz sastava 777.Možda ih se ne sječate po imenima(Andrej Baša,Neva Roščić),ali,možda se sječate njihovih hitova:

-Ti si moj hit

-Tko te voli više od mene

_Noć tajanstva itd.

Mene je to vratilo pedesetak godina unatrag

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 2/14/2023 at 2:58 AM, Beonegro said:

Uzgred, koliko vas misli da naš život ima svrhu/smisao?

.......................

 

Eh, bas me to hebe. Ako ispricam osecanja nekome uzivo, dobicu po nosu - tako se ispovedam na forumu (mada i ovde mogu dobiti po nosu, ali manje smeta).

 

Nije to neka duboka starost, no uskoro cu napuniti 65, a uz to sam bolestan i izgleda da bolest pobedjuje. To je OK, nisam jedini, zivece ljudi i dalje.

Sad me vise ne brine buducnost - koja ce, koliko god da potraje, biti kraca nego proslost koje sam svestan.

 

Cerki (jedinom detetu) savetujem da se zajebava, da putuje, da vidi, da radi sta god hoce u nekom trenutku. Ako moze (pare su uvek ogranicenje).

Zato jer sam ja stedio, odgadjao i "gradio bolju bucnost" - koje vise nema, tj. nema vremena.

Sve sta jos uradim, bice zbog empatije/filantropije, nece nista doneti meni licno.

 

Nagomilao sam svasta, uvek misleci da ce jednom dobro doci. Samo, imam znanja ali nemam snage/vazduha. Alata sam nagomilao u vrednosti godisnje plate, a ne koristim ga. Zivim u kuci vecoj nego mi objektivno treba. Kupio sam je, na velikom placu, za zeljom da pravim vocnjak i bastu, pa tek kasnije shvatio da nemam snage i zdravlja za to.

 

Cerka i njen decko (ozbiljna visegodisnja veza, valjda je to buduci zet) ne dele moje interese. Razumem i postujem, ostavljam ih da grade svoj put i srecu.

Samo se pitam, zasto sam bio toliko glup da gradim buducnost koje nema i nisam maksimalno iskoristio neki trenutak.

 

Ocigledno, depresivan sam. Nameravam da posetim gerontoloskog psihijatra. Nece taj promeniti situaciju, ali mi mozda pomogne da se manje sekiram zbog nje.

 

 

Edited by zoran59
  • Love 5
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, zoran59 said:

 

Eh, bas me to hebe. Ako ispricam osecanja nekome uzivo, dobicu po nosu - tako se ispovedam na forumu (mada i ovde mogu dobiti po nosu, ali manje smeta).

 

Nije to neka duboka starost, no uskoro cu napuniti 65, a uz to sam bolestan i izgleda da bolest pobedjuje. To je OK, nisam jedini, zivece ljudi i dalje.

Sad me vise ne brine buducnost - koja ce, koliko god da potraje, biti kraca nego proslost koje sam svestan.

 

Cerki (jedinom detetu) savetujem da se zajebava, da putuje, da vidi, da radi sta god hoce u nekom trenutku. Ako moze (pare su uvek ogranicenje).

Zato jer sam ja stedio, odgadjao i "gradio bolju bucnost" - koje vise nema, tj. nema vremena.

Sve sta jos uradim, bice zbog empatije/filantropije, nece nista doneti meni licno.

 

Nagomilao sam svasta, uvek misleci da ce jednom dobro doci. Samo, imam znanja ali nemam snage/vazduha. Alata sam nagomilao u vrednosti godisnje plate, a ne koristim ga. Zivim u kuci vecoj nego mi objektivno treba. Kupio sam je, na velikom placu, za zeljom da pravim vocnjak i bastu, pa tek kasnije shvatio da nemam snage i zdravlja za to.

 

Cerka i njen decko (ozbiljna visegodisnja veza, valjda je to buduci zet) ne dele moje interese. Razumem i postujem, ostavljam ih da grade svoj put i srecu.

Samo se pitam, zasto sam bio toliko glup da gradim buducnost koje nema i nisam maksimalno iskoristio neki trenutak.

 

Ocigledno, depresivan sam. Nameravam da posetim gerontoloskog psihijatra. Nece taj promeniti situaciju, ali mi mozda pomogne da se manje sekiram zbog nje.

 

 

Zotjo, da zajebes s tu depresiju nego glavu gore i stav:

 

Ly3fHX4.gif

:default_coffee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

Cerka i njen decko (ozbiljna visegodisnja veza, valjda je to buduci zet) ne dele moje interese. Razumem i postujem, ostavljam ih da grade svoj put i srecu.

Samo se pitam, zasto sam bio toliko glup da gradim buducnost koje nema i nisam maksimalno iskoristio neki trenutak.

 

Ocigledno, depresivan sam. Nameravam da posetim gerontoloskog psihijatra. Nece taj promeniti situaciju, ali mi mozda pomogne da se manje sekiram zbog nje.

Ostavio si joj kuću i veliki plac, koji ako ništa drugo vrede velike pare. Takođe, možda je sada ne zanima ali u budućnosti možda hoće - ljudi se menjaju tokom vremena. Ne može se interes naturiti, samo stvara resentment. Uostalom siguran sam da i to sam znaš. 

 

Malo si me rastužio ovim pisanjem pošto si mi jedan od omiljenih forumaša, al jebi ga. Nadam se da će te zdravlje poslužiti, živio nam ti!

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

Samo se pitam, zasto sam bio toliko glup da gradim buducnost koje nema i nisam maksimalno iskoristio neki trenutak.

 

Ocigledno, depresivan sam. Nameravam da posetim gerontoloskog psihijatra. Nece taj promeniti situaciju, ali mi mozda pomogne da se manje sekiram zbog nje.

 

Kolikogod da je manje vremena ispred nas nego iza nas, gledajmo napred, ono što je prošlo ne možemo promeniti, teško da ima svrhe i analizirati, tražiti greške, neka ostane to prošlo rezervoar uspomena, a prepustimo svesi i emocijama da odaberu čega i kako ćemo se sećati, nekad ćemo se rastužiti, nekad zahvaliti bogu u kojeg ne verujemo, nekad se nasmejati nekad diviti sebi.

Posetiti lekara, porazgovarati, dobiti stručan savet nije na odmet, može da pomogne.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

Zato jer sam ja stedio, odgadjao i "gradio bolju bucnost" - koje vise nema, tj. nema vremena.

Sve sta jos uradim, bice zbog empatije/filantropije, nece nista doneti meni licno.

Nagomilao sam svasta, uvek misleci da ce jednom dobro doci. Samo, imam znanja ali nemam snage/vazduha. Alata sam nagomilao u vrednosti godisnje plate, a ne koristim ga. Zivim u kuci vecoj nego mi objektivno treba. Kupio sam je, na velikom placu, za zeljom da pravim vocnjak i bastu, pa tek kasnije shvatio da nemam snage i zdravlja za to.

Samo se pitam, zasto sam bio toliko glup da gradim buducnost koje nema i nisam maksimalno iskoristio neki trenutak.

Ocigledno, depresivan sam. Nameravam da posetim gerontoloskog psihijatra. Nece taj promeniti situaciju, ali mi mozda pomogne da se manje sekiram zbog nje.

Sigurno je dobra ideja da odes kod psihijatra. Neke depresije su somatske prirode i lekovi delimicno mogu pomoci.

Tvoj pocetni stav da "nece promeniti situaciju" je naprotiv kontraproduktivan i zato ce sad da dobijes po nosu od mene.

Nisam ni lekar, ni psihijatar, ali imam izvesna iskustva sa nacinom na koji mi ljudi generalno funkcionisemo.

 

Nisi ti glup, vec si sebican (kao i vecina ljudi).

Dokaz za to je nagomilavanje stvari za zamisljenu buducnost, sto je tipicno za ego, koji zivi od secanja na proslost i planiranja svetle buducnosti.

"Maksimalno iskoristiti trenutak" je jos jedna od njegovih zabluda, jer se ostaje u okvirima zamisljenog vremena.

Znam, dodatno opterecenje je kada telo pocne da boli i kada mu se funkcionalnost smanjuje, ali nije to sustina problema.

 

Prvi i poslednji korak, koji ti ja preporucujem, je da malo bolje upoznas samog sebe (uostalom jos su stari Grci to preporucivali).

Ti naravno mislis da se poznajes i vec si sam sebi i ljudima dosadio.

Ali Bogu nisi.

Ovim ne zelim da te navedem ka nekim religioznim vodama. Bog je ovde samo doskocica i simbol za zivot u tebi i svima nama.

Taj zivot je uvek svez, ziv, nesputan, neponovljiv, radostan, kreativan - sve ono sto smo bili kao mala deca.

I onda mi tako pametni i odrasli, uspemo da ga fiksiramo i napravimo zabokrecinu od njega.

On je ipak jos uvek u nama, sve do poslednjeg daha. Cak i da imas jos samo godinu dana zivota, nije malo za otkriti ga ponovo.

To ipak podrazumeva da pocnes psiholoski polako da umires kao stari Zoran od 65 godina i da otkrivas jednog dubljeg ne-Zorana.

 

To bi bila teorija, koja uopste nije komplikovana, uputiti se na takav jedan put dubljeg istrazivanja sebe vec je malo teza stvar i potrebno je jako dugo vremena i napora da bi se napravio neki napredak. To ne treba da nas obeshrabri, jer sta god uradili u tom pravcu donece neke plodove, makar u sledecim zivotima, ako ih ima.

Za taj poduhvat potrebna ti je hrabrost za promenom, kako unutrasnjom (nemilosrdno iskrena introspekcija),

tako i spoljasnjom (nadji neku meditacionu grupu i pocni da se druzis sa ljudima koji imaju slicnu nameru samoistrazivanja).

I pre svega - prestani da se samosazaljevas. Ne budi tako sebican i staracki zadrt.

 

 

 

Edited by Dragan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

Samo se pitam, zasto sam bio toliko glup da gradim buducnost koje nema i nisam maksimalno iskoristio neki trenutak.

Zato što si radio tako kako si ti mislio da je najbolje, i to je dovoljno dobro dok god drugima nisi svjesno činio nažao. To što svako ne bi radio isto kao ti ne znači da si radio gore ili bolje od drugih.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...