Jump to content

Beijing 2022 - Omikronske Igre


Jurgen

Recommended Posts

Slovenija sa srebrnom medaljom ima svoje najuspješnije zimske OI dosad (2-3-2).

 

U ukupnom broju olimpijskih medalja izjednačila se s Hrvatskom (obje imaju po 52), ali Hrvatska ima više zlatnih.

Slovenija je sad ispred Hrvatske po medaljama na zimskim OI (4-8-12 vs 4-6-1), a na ovim igrama dosad su preskočili i ex ČSSR, Ukrajinu, Slovačku i Estoniju.

Link to comment
Share on other sites

Zajc ispade tragicar za Slovence, mada realno je po ocitavanju vetra i kompenzaciji i imao najgore uslove.

Fetner predvodio Austriju do zlata, na sta je spao sport 🤮

Lindvik danas ni senka onog iz pojedinacnog, kostao je svoj tim medalje. Ja sam bio ubedjen da ce Tande biti slaba karika, kad ono...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Stiletto said:

https://www.tas-cas.org/en/general-information/news-detail/article/the-cas-ad-hoc-division-declines-to-impose-a-provisional-suspension-on-the-russian-figure-skater-kam/

 

CAS joj je dozvolio da se takmiči, a sad, da li će joj osvojene medalje na OI biti oduzete zbog navodnog dopinga, o tome posle OI, zajedno sa svim ostalima koji padnu na testu. 

Ovde piše da NIJE testirana pozitivno u Pekingu na Igrama nego se sve ovo odnosi na onaj pozitivan test iz decembra, a da je vest o tom testu stigla u toku Igara (?!).

Quote

The Panel considered fundamental principles of fairness, proportionality, irreparable harm, and the relative balance of interests as between the Applicants and the Athlete, who did not test positive during the Olympic Games in Beijing and is still subject to a disciplinary procedure on the merits following the positive anti-doping test undertaken in December 2021;

 

Ako sam ovaj deo dobro razumela, mesec i po im je trebalo da joj dostave pozitivan rezultat:

 

Quote

The CAS Panel also emphasized that there were serious issues of untimely notification of
the results of the Athlete’s anti-doping test that was performed in December 2021 which
impinged upon the Athlete’s ability to establish certain legal requirements for her benefit,
while such late notification was not her fault, in the middle of the Olympic Winter Games
Beijing 2022.

Neverovatno :classic_wacko:

Link to comment
Share on other sites

Cela priča je jedna velika svinjarija. Prvo, taj delay od mesec i po. Drugo, sad se takmiče za šta? Da bi dobili medalje za nekoliko meseci (ako uđe u prve tri nema dodele medalja ni podele cveća!)?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, alcesta said:

Ovde piše da NIJE testirana pozitivno u Pekingu na Igrama nego se sve ovo odnosi na onaj pozitivan test iz decembra, a da je vest o tom testu stigla u toku Igara (?!).

 

Ako sam ovaj deo dobro razumela, mesec i po im je trebalo da joj dostave pozitivan rezultat:

 

Neverovatno :classic_wacko:

Da obrazloženje je neverovatno, pošto koliko mene sećanje služi, neki takmičari su vraćeni kući iz Tokija, isto na osnovu rezultata koji su rađeni pre Igara.

Edit. Bio sam u pravu brazilska odbojkašica i nigerijska sprinterka su isključene sa Igara zbog testova na kojima su pali pre Igara.

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

Tako lepo je sve izgledalo na pola puta, skroz prihvatljivo nakon sedmog gadjanja i onda nesto sto ni u najludjim snovima nisam mogao ocekivati, pogotovo po ovakvom danu kad je vetar bio skroz pod kontrolom. Jedna od onih trka koje ce se dugo pamtiti, iz mog ugla nazalost ne po dobrom.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romantik said:

Tako lepo je sve izgledalo na pola puta, skroz prihvatljivo nakon sedmog gadjanja i onda nesto sto ni u najludjim snovima nisam mogao ocekivati, pogotovo po ovakvom danu kad je vetar bio skroz pod kontrolom. Jedna od onih trka koje ce se dugo pamtiti, iz mog ugla nazalost ne po dobrom.

Pa relano već je umor počeo da ih sustiže i to je verovatno razlog što su neki skroz popadali.

Šteta za Ruse, ali bez obzira na sve mislim da ne mogu da budu nezadovoljni sa bronzom. Mass start na kraju će tek biti spektakularan.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Cilemile said:

Nevena Ignjatović među top 30 u spustu. (Utrku završila 31 skijašica emoji51.png)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nevena se povredila neposredno pred početak takmičenja i svaki rezultat za nju je zaista uspeh. Mislim da ima nešto veće šanse u kombinaciji, ali i ako završi ne verujem da će biti nešto drastično različito.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Valijeva očigledno pod strašnim pritiskom, nije ovo ni blizu utisku iz grupnog dela.

Inače mislim da nije dobar ovaj protected status na osnovu godina kad je doping u pitanju, to omogućava strašnu zloupotrebu dece koju mogu onda da kljukaju svim i svačim. Uvek mi je diskutabilna bila ta upotreba maloletnika u sportskim takmičenjima, ja bih sve njih u juniore do 17 godina bar, pa bismo gledali manje impresivna takmičenja u nekim sportovima ali oni bi bili pošteđeni velikih trauma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alcesta said:

Valijeva očigledno pod strašnim pritiskom, nije ovo ni blizu utisku iz grupnog dela.

Inače mislim da nije dobar ovaj protected status na osnovu godina kad je doping u pitanju, to omogućava strašnu zloupotrebu dece koju mogu onda da kljukaju svim i svačim. Uvek mi je diskutabilna bila ta upotreba maloletnika u sportskim takmičenjima, ja bih sve njih u juniore do 17 godina bar, pa bismo gledali manje impresivna takmičenja u nekim sportovima ali oni bi bili pošteđeni velikih trauma.

 

Naravno da je zloupotreba dece od 16 godina i mlađe (koja su "protected") užas nad užasima. Ali...

 

U koliko sportova imaš decu od 15 godina i mlađu koja konkurišu za medalje na Olimpijskim igrama? Ja znam za umetničko klizanje, sportsku gimnastiku i od OI u Tokiju skejtbord.

 

U sportskoj gimnastici imamo Nađu Komaneči (Rumunija) sa 15. u Montrealu i Dominik Močeanu (SAD) sa 14. u Atlanti da znam da su uzele zlato. Verovatno ima još poneka Kineskinja ali ne mogu da se setim.

 

U Pekingu imamo dve klizačice od 15 godina (Valijeva i Ukrajinka Šabotova) i dve od 16 godina (Amerikanka Alisa Liu i Holanđanka Lindzi van Cundert). Od njih je samo Valijeva kandidat za medalju. Sve ostale klizačice su 17 godina ili starije.

 

A sa 15 godina imamo zlatne medalje na OI za Taru Lipinski (SAD) u Naganu, Alinu Zagitovu (Rusija) u Pjongčangu i Sonju Heni još 1928. u Sent Moricu.

 

Suviše mali broj da bi se menjala pravila.

Link to comment
Share on other sites

Ti tu nabrajaš samo ove koje su uspele i ostale zapamćene, a koliko njihovih vršnjakinja bude izloženo takvom tretmanu za koje ne znamo jer nisu uspele? 

Da ne pominjem što je izgleda u ruskoj reprezentaciji to postao redovan metod. Gde je sad Zagitova, ili Lipnicka koja je bila otkrovenje kao i Valijeva? Zvezde za jednokratnu upotrebu.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, alcesta said:

Ti tu nabrajaš samo ove koje su uspele i ostale zapamćene, a koliko njihovih vršnjakinja bude izloženo takvom tretmanu za koje ne znamo jer nisu uspele? 

 

Te koje su uspele se i pamte. Ove ostale i ako ih uhvate ne pamti niko.

 

 

30 minutes ago, alcesta said:

Da ne pominjem što je izgleda u ruskoj reprezentaciji to postao redovan metod. Gde je sad Zagitova, ili Lipnicka koja je bila otkrovenje kao i Valijeva? Zvezde za jednokratnu upotrebu.

 

Lipnicka je Amerikanka 😄 A što se tiče takmičarski u umetničkom klizanju, one na Olimpijadama nažalost najčešće i jesu "za jednokratnu upotrebu". Samo su Sonja Heni i Katarina Vit osvajale zlata na više OI zaredom (Sonja na tri, Katarina na dve) a tek nekoliko medalje na dve uzastopne OI (ja se sećam June Kim, Mišel Kvan, Irine Slutskaje, verovatno ima još poneka)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Stiletto said:

Te koje su uspele se i pamte. Ove ostale i ako ih uhvate ne pamti niko.

I šta to menja na stvari? Kako je to manje loša situacija sama po sebi ako se za njih ne zna? Ostaje samo maltretiranje dece, samo ovaj put čak i bez ikakvog vidljivog rezultata i smisla.

A i logično bi bilo da se takmičarke koje počnu sa 14-15 godina zadrže u konkurenciji bar malo duže od ovih koje se istaknu u "normalnijim" godinama. Na svojoj drugoj Olimpijadi ne bi imale ni 20 godina. Šta to govori kad regularno ne uspevaju da stignu ni do svojih drugih Igara, ne da osvoje medalju nego ni da budu konkurentne za nastup, ili odustanu od takmičenja skroz? Kad se uz povrede bore s anoreksijom i ko zna kakvim sve još problemima. Mislim da je Tuktamiševa tu poslednja koja je imala koliko-toliko normalnu karijeru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, alcesta said:

I šta to menja na stvari? Kako je to manje loša situacija sama po sebi ako se za njih ne zna? Ostaje samo maltretiranje dece, samo ovaj put čak i bez ikakvog vidljivog rezultata i smisla.

A i logično bi bilo da se takmičarke koje počnu sa 14-15 godina zadrže u konkurenciji bar malo duže od ovih koje se istaknu u "normalnijim" godinama. Na svojoj drugoj Olimpijadi ne bi imale ni 20 godina. Šta to govori kad regularno ne uspevaju da stignu ni do svojih drugih Igara, ne da osvoje medalju nego ni da budu konkurentne za nastup, ili odustanu od takmičenja skroz? Kad se uz povrede bore s anoreksijom i ko zna kakvim sve još problemima. Mislim da je Tuktamiševa tu poslednja koja je imala koliko-toliko normalnu karijeru.

Potpuno se slazem. Forsiranje i insistiranje na nekakvim preuranjenim i posve nezdravim nacinima sticanja vruhnskih rezultata, vodi u fijasko u svakom pogledu. Zdravlje no.1.

5 hours ago, Cilemile said:

Tri njemačke posade osvojile sve medalje u bobu dvosjedu. To je prvi "podium sweep" na ovim olimpijskim igrama i prvi put u povijesti olimpijskih natjecanja u bobu.

Gledao, nista ni od Rusije, Latvije, USA, Kanade...Svajcarske itd.       Lepo je videti Trinidad & Tobago, i Jamajku koja bez obzira na egzoticnost reputacije ima sad i svojevrsnu tradiciju na OI.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stiletto said:

U koliko sportova imaš decu od 15 godina i mlađu koja konkurišu za medalje na Olimpijskim igrama? Ja znam za umetničko klizanje, sportsku gimnastiku i od OI u Tokiju skejtbord.

Različiti sportovi propisuju različita pravila oko donje granice za učesnike. Pri tome treba pre svega voditi računa za psihičko i fizičko opterećenje. Koliko je meni poznato atletika ima minimum od 16 godina, ako to nešto nije menjano, ali ne verujem. Moj stav je da osobe mlađe od 16 godina ne bi trebalo da učestvuju na Olimpijskim Igrama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alcesta said:

I šta to menja na stvari? Kako je to manje loša situacija sama po sebi ako se za njih ne zna? Ostaje samo maltretiranje dece, samo ovaj put čak i bez ikakvog vidljivog rezultata i smisla.

 

Naravno da je u pitanju užasno maltretiranje koje i te kako treba da bude zabranjeno. Samo što smo za Valijevu saznali. Za koliko njih nismo saznali, sam Bog zna. 

 

2 hours ago, alcesta said:

A i logično bi bilo da se takmičarke koje počnu sa 14-15 godina zadrže u konkurenciji bar malo duže od ovih koje se istaknu u "normalnijim" godinama.

 

Logično jeste, ali kao što vidimo u praksi, ne dešava se. Sportska fizika i medicina ustanovili da gimnastičarke i klizačice postižu maksimum između 15 i 19 godina i treneri se tome prilagodili. 

 

1 hour ago, Don Juan said:

Moj stav je da osobe mlađe od 16 godina ne bi trebalo da učestvuju na Olimpijskim Igrama. 

 

Ja bih čak digao granicu na 18 godina, ali ko mene pita. Sa ovim novim glupostima poput skejtborda i brejkdensa sve će više tinejdžera biti učesnici OI. 

 

Vrlo verovatno će zbog Valijeve i ovog slučaja klizačka federacija postaviti granicu na bar 16, da ne bi bile "protected", ali to tek sledeće sezone. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...