Jump to content

Beijing 2022 - Omikronske Igre


Jurgen

Recommended Posts

Zaista na balkanskom prostoru jedna Slovenija koja je sjajna u zimskim sportovima nema bob stazu. Bilo bi lepo da se obnovi ta staza na Trebevicu koja jos postoji i koja sluzi za mountin bajkere. Nekoliko novih bob staza u Evropi a narocito u nasem regionu bile bi pun pogodak.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cilemile said:

Priča se da bi Sarajevo s Barcelonom i još nekim gradovima moglo suorganizirati neke od sljedećih ZOI.

Meni je ovo malo verovatno. Ako se prihvati ovaj predlog, onda bi se igre održavale u 4 države, pošto Alpsko skijanje ide u Andoru, a nordijski sportovi i bob/skeleton/sankanje u Kuršavel u Francuskoj. Ovo je naravno interesivanje za 2030, ali će imati jakog konkurenta u Saporu, a moguće i da USA uđu u igru.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cilemile said:

Ma sve je još na dugom štapu, ali od prije par dana informacije su da se pokušava iskombinirati zajednička kandidatura Katalonije, Aragona, Andore i BiH, sastali su se i predsjednici OK BIH i OK Španjolske, tako da možda nešto i bude od toga.

Mislim ok, neka bude tako. Drago mi je zbog Sarajeva, ali organizacija Igara u četiri države je generalno loša ideja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da to gura i MOK, jer su troškovi organizacije postali ogromni, manjim državama to postaje nemoguće. Zato potiču organizaciju koja će iskoristiti postojeće objekte i infrastrukturu. Sarajevo igra i na emotivnu kartu, i sigurno bi privuklo ulaganja i potporu izvana. Veliki je minus Sarajeva što je fizički odvojeno od Barcelone, za razliku od ostalih predloženih regija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da nije bilo grebenog rata, Sarajevo bi u odnosu na 1984. trebalo samo da doda staze za snoubord i slobodno skijanje. Koliko sad treba para da se opravi sve oštećeno nemam pojma, ali to sigurno nisu male pare i šanse nema da država BiH može sama to da priušti. 

Link to comment
Share on other sites

Ne moze naravno, no nesto zaista i moze, bob staza i skakaonice (70-90m) bi mogla finansirati sama drzava velike dvorane i neke druge infrastrukturne objekte morala bi EU.

 

Ti objekti nisu preskupi iako se u eksploataciji ne mogu mnogo refinansirati daju se odrzavati od koriscenja, organizacijski bi se isplatilo i odrzavanje takmicenja a treninzi svakako.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Janne240 said:

Ne moze naravno, no nesto zaista i moze, bob staza i skakaonice (70-90m) bi mogla finansirati sama drzava velike dvorane i neke druge infrastrukturne objekte morala bi EU.

 

Ti objekti nisu preskupi iako se u eksploataciji ne mogu mnogo refinansirati daju se odrzavati od koriscenja, organizacijski bi se isplatilo i odrzavanje takmicenja a treninzi svakako.

Mi jednostavno nemamo strategiju razvoja zimskih sportova, ok, nije da imamo neku veliku tradiciju, ali imamo ili smo imali dosta potencijala po tom pitanju, ali i ono što je postojalo je uništeno. Skakaonica na Kopaoniku je uništena, a mislim da više i nema prostora da se sagradi neka nova, eventualno Stara planina, ali nisam optimista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Juan said:

Mi jednostavno nemamo strategiju razvoja zimskih sportova, ok, nije da imamo neku veliku tradiciju, ali imamo ili smo imali dosta potencijala po tom pitanju, ali i ono što je postojalo je uništeno. Skakaonica na Kopaoniku je uništena, a mislim da više i nema prostora da se sagradi neka nova, eventualno Stara planina, ali nisam optimista.

 

Ideš sa onim što imaš i to razvijaš. U Holandiji je najviša planina krtičnjak, a opet imaju 8 zlatnih i 17 medalja, sve osim jedne u brzom klizanju. Prepoznali šta mogu u svojim uslovima, uložili lovu i to razvili do maksimuma.

 

Ovde u Srbiji ne možemo da razvijamo ski skokove ili bob kad nemamo skakaonice ni bob stazu, ali možemo na primer skijaško trčanje ili biatlon. Iskeširati i napraviti recimo u Bubanj potoku gde je bila kasarna centar za te sportove, ima ravnice, ima brda okolo, ima strelište, autoput odmah pored, prilaz na izvol'te. Sa veštačkim snegom napraviti sezonu od oktobra do marta, razvaliti reklame po svim televizijama i internetu, napraviti hajp kako je to zdrav sport da se ljudi navuku na staze (ima DIF-ovaca koji mogu da budu instruktori), čim se okupi malo više dece i omladine dovesti trenere iz Norveške, Švedske, Finske... specijaliste za rad sa decom i mladima da prepoznaju talentovane i rade s njima, za desetak godina bi valjda isplivalo nešto što bi počelo da skuplja bodove u Svetskom kupu, što bi opet podiglo hajp na viši nivo i dovelo više dece na stazu što bi opet rodilo viši kvalitet i tako zavrtelo tu spiralu uvis.

 

Dobar plan, mnogo para i stpljenje da se ulaže sledećih 10-20-30 godina i rezultati će doći. Samo što to u Srbiji niko neće da radi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Stiletto said:

Ideš sa onim što imaš i to razvijaš. U Holandiji je najviša planina krtičnjak, a opet imaju 8 zlatnih i 17 medalja, sve osim jedne u brzom klizanju. Prepoznali šta mogu u svojim uslovima, uložili lovu i to razvili do maksimuma.

Dobro Holandija nije baš reper što se tiče brzog klizanja, jednostavno to je sport koji je rođen tamo i za šta oni imaju neverovatno dugu tradiciju. 

Mi svakako nemamo uslova da budemo na tom nivou, niti to treba da bude neki cilj. Nordijsko skijanje i Bijatlon je moguće razvijati u našoj zemlji, ali mislim da Bubanj potok nije pravo rešenje, pošto to sve imamo po Pešteru, odakle koliko znam dolazi i najviše naših sportista u ovoj disciplini. Možda može da se napravi staza i u blizini Beograda, ali za Olimpijske igre to je nedovoljno. Druga jako bitna stvar, kao i u svim sportovima, mora da se ima kontinuitet učestvovanja na svim takmičenjima, ne samo ona najveća takmičenja, nego i svetski kup, i tako dalje, a za to treba para i treba ulaganja.

Mi smo došli do toga da imamo samo 2 predstvnika na Igrama i to je poražavajuće.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da Bubanj potok nije za olimpijske igre ali bazično za skakačke klubove okolina grada je u redu zbog dece i mogućnosti redovno treninga na plastici. Ljubljana ima Mostec-Tivoli, Gunclje, Mengeš i sve sa malim skakaonicama do 60m. Imao sam prilike puno u poslednjih deset godina kao i sada kad odlazim na Planicu. Verujem da se osnivanjem dva-tri kluba u Srbiji dakle i van Beograda- Valjevo (Divčibare), Ivanjica(Golija), Pešter, Stara planina itd, može dobiti osnova za bazično treniranje u sva četiri godišnja ciklusa. To je treći segment, osnovni u mom ukupnom angažovanju u ovom sportu proteklih deceniju i po, i najteži. Godinama pokušavam da steknem praktične i konkretne saradnike na tom polju, bez uspeha. Imao sam interesovanja ljudi iz Niša, Užica Valjeva ali prosto je neverovatno kako su inertni i nepreduzimljivi. Da ovde ne pišem o velikom broju razgovora i detalja koje sam nakupio i razmenjivao sa mnogim poznatim i manje poznatim ljubiteljima ovog sporta.

 

Moje težište će ipak i dalje biti na planiranju i početku novog ciklusa rada sa Nikolom, ovog leta - Lahti, Finska a nadalje sa bazičnim kampovima u Sloveniji i Zakopanama, verujem da nam novim Olimpijski ciklus dolazi u pravim godinama a jedini cilj ovog dvogodišnjeg ciklusa biće ulazak u Sv. kup kao i dosad (preko FIS i Kontinental kupa.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2022 at 2:06 PM, Janne240 said:

Naravno da Bubanj potok nije za olimpijske igre ali bazično za skakačke klubove okolina grada je u redu zbog dece i mogućnosti redovno treninga na plastici. Ljubljana ima Mostec-Tivoli, Gunclje, Mengeš i sve sa malim skakaonicama do 60m. Imao sam prilike puno u poslednjih deset godina kao i sada kad odlazim na Planicu. Verujem da se osnivanjem dva-tri kluba u Srbiji dakle i van Beograda- Valjevo (Divčibare), Ivanjica(Golija), Pešter, Stara planina itd, može dobiti osnova za bazično treniranje u sva četiri godišnja ciklusa. To je treći segment, osnovni u mom ukupnom angažovanju u ovom sportu proteklih deceniju i po, i najteži. Godinama pokušavam da steknem praktične i konkretne saradnike na tom polju, bez uspeha. Imao sam interesovanja ljudi iz Niša, Užica Valjeva ali prosto je neverovatno kako su inertni i nepreduzimljivi. Da ovde ne pišem o velikom broju razgovora i detalja koje sam nakupio i razmenjivao sa mnogim poznatim i manje poznatim ljubiteljima ovog sporta.

 

Moje težište će ipak i dalje biti na planiranju i početku novog ciklusa rada sa Nikolom, ovog leta - Lahti, Finska a nadalje sa bazičnim kampovima u Sloveniji i Zakopanama, verujem da nam novim Olimpijski ciklus dolazi u pravim godinama a jedini cilj ovog dvogodišnjeg ciklusa biće ulazak u Sv. kup kao i dosad (preko FIS i Kontinental kupa.

Treba svakako i pokušati iskoristiti što raste interesovanje za mlađeg brata skijaškog trčanja, a to je Nordijsko hodanje. Naravno, opet to nije to, ali mislim da tu može, uz pravu selekciju i uz akcenat na mlade polaznike, da se prepozna ko ima talenat i za zimsku verziju. Naravno država mora više da se zainteresuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nordijsko trcanje ili tek, svakako je deo ovog sporta, ovalne staze ili kros staze koje su pripremljene za rolere mogu se koristiti u svako doba godine. Plus skakaonica koja je deo sportskorekreativnog kompleksa, moze biti i poneki bazen, manja dvorana ili ne.

 

Makar samo mali bazicni kamp i bez spa rekreativnih elemenata, bukvalno 3 male skakaonice i dve dobre staze, jedna u ravnom delu okolo doskocista a druga kroz park ili sumu sa laganim usponima, da ne izlazi na lokalni put ili autoput. Nijednu lokalnu zajednicu opstinu to ne moze da kosta velikog izdvajanja sem u izgradnji (sto nisu neke prevelike cifre), a potom normalno odrzavanje u koriscenju objekata za trenazne svrhe ili komercijalne. (sto se takodje moze navesti ili dograditi/zip line, roleri itd).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...