Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

1 hour ago, McCarthy said:

Na početku je sa druge strane branio Miloševića. Mislim da tolika šizofrenija nije viđena na političkoj sceni Srbije.

 

Pa dobro mislis, samo onda ne znam zasto si uopste uzeo u razmatranje da glasas za takve ljude na izborima?

 

Njega podrzavaju i Gordana Comic i Vojislav Seselj, nema dalje.

 

1 hour ago, Kooineeperk said:

I sad se neko pita, pa dobro, kako onda dopreti do ljudi? Pa ako vidis da je medijski mrak, ako vidis da klasicne metode ne daju rezultat, jasno ti je da nesto iz korena moras da promenis. Daj uradi nesto gerilski, bani na neki Vucicev skup i vici "Uaaaa Vucic". Podigni neki jebeni transparent protiv njega na njegovom skupu pa makar i batine dobio.

 

To je radio Bosko Obradovic u svojoj prePOKSovskoj fazi - isao da se objasnjava sa Hrkalovickom, isao na RTS, dizao transparente "Milo = Vucic", strajkovao gladju, tukao se u parlamentu sa SNS poslanicima, gadjao misem Martinovica. Problem sa Djilasem je sto stalno ima tu poruku "move along, nothing to see here", na izborima je moguce pobediti, eno samo sto nisu, na SNS se apeluje da ne izazivaju bratoubilacki rat (kao da njih nema par miliona, a nas nekih par stotina hiljada), jos samo SNS da shvati da nasilje nije resenje i sve ce da sija i da bude super.

 

Prosto, opozicija u ove "izbore" ulazi kao tezak autsajder i neophodna je neka pametna strategija, naporan rad i pozivanje ljudi da izadju na izbore jer je bitno da sto vise ljudi glasa protiv rezima. Jedino pametno sto je Djilas rekao je:

 

Quote

On je dodao da je istraživanje pokazalo da glasači Dosta je bilo, Demokratske stranke Srbije i Dveri ne glasaju ni za SNS, ni za Vučića, ali da medju biračima stranke Zavetnici ima onih kojima je Vučić bliži od Ponoša.

„Iskreno, verujem da će te stranke, čije je glasačko telo apsolutno opoziciono, pokazati da su zaista opozicija i da možemo da saradjujemo. Mi na promeni Srbije moramo da saradjujemo sa svima koji su za tu promenu kako bismo jednog dana došli do slobodnih izbora, gde će svako kandidovati svoju politiku i ideologiju“, kazao je Đilas.

 

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, goldberg said:

Pa dobro mislis, samo onda ne znam zasto si uopste uzeo u razmatranje da glasas za takve ljude na izborima?

 

Zato što opozicija ne daje ni naznake da će se jasno svrstati na stranu civilizovanog sveta (dakle, uvesti sankcije Rusiji i konačno distancirati Srbiju od Kremlja) i vrlo oprezno daju izjave na temu rata u Ukrajini što me ne pokreće nimalo. Takođe ne bih glasao za kandidate za koje znam da ne mogu da ostvare značajan rezultat, jer time postoji legitiman rizik da ljudi koji se otvoreno zalažu za prekid integracija i okretanje Rusiji ostvare bolji rezultat u odnosu na SNS, pogotovu kada je reč o desnici koju predstavljaju Miloš Jovanović, Boško Obradović, mračnjački blok Živim za Srbiju i njima slični. Bizarno je da jedino od AV možemo očekivati tako radikalni zaokret i to je poraz za sve stranke koje su proizišle iz stranaka koje su ideološki pobedile nakon petog oktobra. Previše kukavičluka i ispranih imena je u opoziciji na političkom spektru koji je meni blizak. Zato mi je AV izgledao kao neko kompromisno rešenje.

Edited by McCarthy
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McCarthy said:

 

Glasao bih ako pokaže dovoljne garancije da će Srbiju pomeriti ka Zapadu. A to je kod njega baš kako si napisao - teška ideološka šizofrenija. Juče je pred kraj emisije na prvoj potkačio ljude koji su protiv sankcija, takođe prvi put nije rekao da ih neće uvoditi, već da ne može da dá garancije zapadnim političarima da hoće, što mi je nekako priprema desničara za napuštanje pro-ruskog diskursa, jer više nema ono čvrstog stava "sankcije nikada".

 

Na početku je sa druge strane branio Miloševića. Mislim da tolika šizofrenija nije viđena na političkoj sceni Srbije.

 

 

Možda jeste šizofrenija na površini, ali je u suštini veoma proračunato. Velikosrpska ideologija je prisutna u politici još od doba SFRJ, ali se zavija u razne oblande. Ona se manifestuje kroz već odavno poznate budalaštine: Kosovo, SPC, ćirilica, ugroženo srpstvo, kmečanje zbog navodnog ugnjetavanja i sličnog, a sve to zajedno stvara okosnicu opančarske verzije Lebensrauma. Otkud onda u celoj jednačini i Zapad? Odgovor je vrlo jednostavan - Zapadu je dovoljno da nema ratova, ima i poneki dinar koji baci za džeparac, a sve dok se Zapad može koristiti kao bankomat, sve se savršeno uklapa. Manifestacija ove ideologije je i dalje dovoljno neprimetna i Zapad je vidi kao neku glupost folklornog tipa, ali ne shvata da je veliko zlo održavanje takve ideologije jer se iz nje lako može povampiriti ono što se dešavalo devedesetih. Zapad toleriše ovo budalesanje, naročito lupetanja namenjena unutrašnjoj upotrebi, ali kao da ne shvata da bi da duže staze bilo pametno podržati nekoga ko bi godinama radio na stvaranju nove i realnije samopercepcije društva koje se pogubilo u vremenu i prostoru. Ukoliko bi samo jedna generacija bila pošteđena kosovarenja, ćirilsanja, pravoslavlja, kojekakve ugroženosti od strane ekipe CIA-NATO-Vatikan-strani plaćenici/domaći izdajnici-masoni-moroni-kurtoni i baloni, onda bismo imali materijala za napredak. Da ne zaboravimo ni proruski diskurs - pakt sa đavolom je napravljen upravo zbog očuvanja ovakve ideologije, ali i zbog toga što Rusiji ovakva antizapadna zatucanost ide na ruku. Naravno, tu je i finansijski interes, pa se ceo mozaik time i sklopio. Pretpostavljam da ovim što je rekao o sankcijama kupuje vreme do izbora, ali pošto će ruska slavina uskoro po svoj prilici presušiti, moguće je da će mu Zapad reći da će džeparac nestati ukoliko ne pokaže malo više saradljivosti. Pomenuti džeparac bi mogao da uključi i uslov da se velikorpska ideologija izgubi ukoliko birokrate budu imale mozga.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudima treba objasniti da ne mozemo raskinuti sa EU, jer EU dosta pomaze Srbiji I dosta investicija dolazi odatle. Za razliku od Rusije odakle nema puno investicija. EU pomaze Srbiji I finansijski I na svaki drugu nacin, premda bi mogli jos malo vise para da nam daju, ali I mi za uzvrat da pokazemo vecu lojalnost.

P.S. Seselj, Dacic, Vulin - za njih se kaze "ruski ljudi". Verujem da su I nesto placeni od Rusije, da ne rade to dzabe. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

To je radio Bosko Obradovic u svojoj prePOKSovskoj fazi - isao da se objasnjava sa Hrkalovickom, isao na RTS, dizao transparente "Milo = Vucic", strajkovao gladju, tukao se u parlamentu sa SNS poslanicima, gadjao misem Martinovica. Problem sa Djilasem je sto stalno ima tu poruku "move along, nothing to see here", na izborima je moguce pobediti, eno samo sto nisu, na SNS se apeluje da ne izazivaju bratoubilacki rat (kao da njih nema par miliona, a nas nekih par stotina hiljada), jos samo SNS da shvati da nasilje nije resenje i sve ce da sija i da bude super.

 

Donekle je to radio Bosko, samo sto je on to uvek radio na ivici incidenta, nekad i preko. Mislio sam manje agresivno. 

I gde je sada taj Bosko? Prestao... 

 

Bio je Bosko dobar za taj "prljavi posao" u okviru jedne sire opozicione koalicije ali sad vise nije. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Donekle je to radio Bosko, samo sto je on to uvek radio na ivici incidenta, nekad i preko. Mislio sam manje agresivno. 

I gde je sada taj Bosko? Prestao... 

 

Bio je Bosko dobar za taj "prljavi posao" u okviru jedne sire opozicione koalicije ali sad vise nije. 

FOSFd89WQAEnkVo?format=jpg&name=small

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Logika: Šizoje će da uvede sankcije Rusiji kada prođu izbori, ne sme pre jer bi ih onda izgubio. 

Znači, aj da glasamo za njega, a ne za Đilasa, jer Đilas neće duvede sankcije i neće dosudi rusku invaziju.

Najbitniji mi je odnos moje države prema rusko-ukrajinskom ratu, sve ostalo manje (bitno).

 

Logika: opozicija je "slabovidljiva" a Šizoje i njegovi nisu.

Znači pošto ne možemo da vidimo opoziciju, onda il' neće ni da glasamo ili ćemo da glasamo za neke od onih koje vidimo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Brian Setzer said:

Logika: Šizoje će da uvede sankcije Rusiji kada prođu izbori, ne sme pre jer bi ih onda izgubio. 

Znači, aj da glasamo za njega, a ne za Đilasa, jer Đilas neće duvede sankcije i neće dosudi rusku invaziju.

Najbitniji mi je odnos moje države prema rusko-ukrajinskom ratu, sve ostalo manje (bitno).

 

Logika: opozicija je "slabovidljiva" a Šizoje i njegovi nisu.

Znači pošto ne možemo da vidimo opoziciju, onda il' neće ni da glasamo ili ćemo da glasamo za neke od onih koje vidimo.

 

 

Vec je osudio. A da ne bi uveo sankcije da se on pita - pa ne bi. Tu se slazem sa rezonovanjem - bezveze je lupiti sankcije koje ce gadjati i one koji su protiv invazije, obican narod koji je svestan toga sta se desava i koji su protiv Putina. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Drugar se prijavio kod Crte za kontrolu u Novom Sadu, ali su ga nakon prijave zvali i rekli da za Novi Sad nema više mesta. 

 

Verovatno je veći problem naći ljude za manja mesta, veći je pritisak i na same ljude iz tog mesta, a i na neke drugae koji bi došli sa strane. Ali jebiga, mora se istrpeti.

 

Zato mi je npr. i bolji prijaviti se preko Crte ili već neke organizacije, nego preko stranke, jer onda bar u startu nema ono "ovaj Đilasov" i sl.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Vec je osudio. A da ne bi uveo sankcije da se on pita - pa ne bi. Tu se slazem sa rezonovanjem - bezveze je lupiti sankcije koje ce gadjati i one koji su protiv invazije, obican narod koji je svestan toga sta se desava i koji su protiv Putina. 

 

(Nemam apsolutno ništa protiv Rusa, čak/šta više - moram da otkucam da nemam problem da "razumem" zašto su napali Ukrajinu), ali da se ja pitam, Srbija bi trebalo da uvede sankcije Rusima koje bi uključivale i nacionalizaciju NIS-a i proterivanje iz zemlje svih "proruskih" elemenata (Bajatoviću bih našao/izmislio neko žešće krivično delo i u ćorku, Dačića sudski podsetio na koferče, pa nek' u zatvoru pravi koncerte (lajv in Zabela).

Edited by Brian Setzer
Link to comment
Share on other sites

Kad ste već kod tog predstavljanja opozicije u medijima, na terenu, itd... Je l' moguće da na radiju tokom političkog marketinga bude samo reklama za Vučića - "mir, stabilnost, Vučić". 

I to na nekoliko radija. Tipa radio S, radio S2, Karolina, evo mislim da je sad Hit fm u kombiju. Čak mi se čini i da je na 021 bilo. 

Edited by uvrnuto
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja pouzdano znam da "djilasovci" nisu ulozili 10k evra u FB marketing, recimo. Sto je tragikomicna cifra. Sa tim parama mesecno u Srbiji bi iskakali duplo vise iz frizidera nego Vucic. Moramo sa nekih 1000 mesecno je poprilicno vidljiv.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Brian Setzer said:

 

(Nemam apsolutno ništa protiv Rusa, čak/šta više - moram da otkucam da nemam problem da "razumem" zašto su napali Ukrajinu), ali da se ja pitam, Srbija bi trebalo da uvede sankcije Rusima koje bi uključivale i nacionalizaciju NIS-a i proterivanje iz zemlje svih "proruskih" elemenata (Bajatoviću bih našao/izmislio neko žešće krivično delo i u ćorku, Dačića sudski podsetio na koferče, pa nek' u zatvoru pravi koncerte (lajv in Zabela).

Kako bi nas to ucinilo drugacijim od onoga sto sprema Putinov rezim? 

Kako bi se to odrazilo na to da nas svet smatra pravnom drzavom i pogodnim tlom za investicije? 

 

Hajde malo ozbiljnosti... 

 

Razumem ja sta ti hoces da kazes, ali to se tako ne radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Brian Setzer said:

 

(Nemam apsolutno ništa protiv Rusa, čak/šta više - moram da otkucam da nemam problem da "razumem" zašto su napali Ukrajinu), ali da se ja pitam, Srbija bi trebalo da uvede sankcije Rusima koje bi uključivale i nacionalizaciju NIS-a i proterivanje iz zemlje svih "proruskih" elemenata (Bajatoviću bih našao/izmislio neko žešće krivično delo i u ćorku, Dačića sudski podsetio na koferče, pa nek' u zatvoru pravi koncerte (lajv in Zabela).

 

Srbija kad bi sutra nacionalizovala NIS, jedino što bi s njim znala da uradi je da ga prekosutra proda Sinopec-u. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uvrnuto said:

Kad ste već kod tog predstavljanja opozicije u medijima, na terenu, itd... Je l' moguće da na radiju tokom političkog marketinga bude samo reklama za Vučića - "mir, stabilnost, Vučić". 

I to na nekoliko radija. Tipa radio S, radio S2, Karolina, evo mislim da je sad Hit fm u kombiju. Čak mi se čini i da je na 021 bilo. 

 

Ne postoji nijedna radio stanica koja nije privatizovana, tj sve radio stanice su kupili ljudi bliski AV.

 

Radio Lagunu je Papić prodao i mislim da je morao da proda..o tome se nije puno pisalo u medijima. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ne postoji nijedna radio stanica koja nije privatizovana, tj sve radio stanice su kupili ljudi bliski AV.

 

Radio Lagunu je Papić prodao i mislim da je morao da proda..o tome se nije puno pisalo u medijima. 

 

Činilo mi se da je Karolinu uzela United grupa, ali vidim da to nije istina.

 

Takođe sam mislio da postoji neko pravilo o političkom marketingu na radio frekvencijama i da svi imaju priliku da se oglase.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas više ne znaš ni ko šta drži, nekad se znalo ovaj ima koze, onaj market, onak treći televiziju. Danas postoji tamo neka NN grupacija koja ima radio stanicu, novine, televiziju, mlad kajmak, tvrd sir i Želja Mitrovica na romobilu. 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod toga ko se koliko reklamira:

 

https://news.yale.edu/2020/09/02/political-ads-have-little-persuasive-power

 

They found that, on average and across all variables, the ads moved a candidate’s favorability rating among respondents only .05 of a point on the survey’s five-point scale, which is small but statistically significant given the study’s large size, note the researchers. The ads’ effect on whom individuals intended to vote for was smaller still — a statistically insignificant 0.007 of a percentage point

Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da sam u poslednjih nekoliko dana mnogo angazovaniji u citanju, slusanju, istrazivanju politicke scene u Srbiji. U prethodnom periodu jednostavno niti sam imao vremena (nemam ga ni sad ali sad su izbori), niti nesto volje da se time bavim - nekada mi je politika cisto gubljenje vremena i ne znam kako neko moze time da se bavi (ajde za matore jos i mogu - nemaju druga posla). Pogotovo u Srbiji. Obicno se ovako pred izbore malo vise angazujem, ali sada sam najvise do sada. U neku ruku osecam i odgovornost prema tome da i neku svoju blizu okolinu usmerim ili da im odgovorim na neka pitanja koja imaju.

 

Jasno se da sam anti-Vucic, zapravo anti-autokrata, bio on Vucic, Milosevic ili kako god da se zove. 

Isto tako, vrlo sam svestan losih stvari koje demokratija donosi sa sobom. Ali to je druga prica 🙂 

 

Ovo sto cu sada izneti je cisto moje misljenje i utisak - sasvim je moguce da u nekim razmisljanjima gresim pa me slobodno ispravite. Poslusao sam gotovo svakog predsednickog kandidata (evo nisam Misu Vacica, priznajem). 

 

Za predsednicke izbore mislim da je prica jasna - bice Vucic (SNS i sateliti medju kojima je i podrska SPS-a, precutna podrska Radikala) protiv Ponosa (Ujedinjena Srbija - koalicija oko SSP, NS, DS, PSG, PZP...). Ostali kandidati su tu da (kako mi sa PDF Sport cesto kazemo) "ulepsaju osvajanje titule" predsednika. 

 

Imamo neke ekstremno desne kandidate poput Mise Vacica (jbt kojih 10k ljudi je dalo njemu potpis?!), manje desne poput Boska Obradovica (lider Dveri, koalicija Dveri-POKS, zapravo deo Pokreta Obnove Kraljevine Srbije) i Milosa Jovanovica (lider DSS-a, koalicija NADA koju cine DSS i deo POKS-a pod nazivom Za kraljevinu Srbiju), a tu je i ultra-desna Milica Djurdjevic Stamenkovski (Zavetnici, inace ex-radikalka) i hajde da kazemo centralna-desnica Branka Stamenkovic (ispred koalicije Dosta je bilo + Zdrava Srbija + Suverenisti).

 

Tu je jos jedna levo orijentisana opcija poput Biljane Stojkovic (koalicija Moramo = Zajedno za Srbiju + Ne davimo Beograd + Ekoloski ustanak). 

 

///

 

Ono kako meni ovo deluje jeste da neki nisu hteli vise da se blamiraju (Seselj, Canak, Ceda Jovanovic, pa i Dacic i Tadic i drugi), a zapravo nisu hteli da umanjuju % Vucicu u prvom krugu, kako bi eventualno odmah dobio novi mandat (pre svih Dacic). 

 

Ove desnicarske opcije su mahom SNS-ovi igraci (Vacic, a i Milica Djurdjevic Stamenkovski), ili su neko ko bi mogao da potrci na najmanji mig Vucica (tu mozda ne spada Bosko Obradovica, ali sasvim sigurno je tu Milos Jovanovic a moguce i Branka Stamenkovic). Ok, nisu ovo kandidati za parlamentarne izbore pa da ima kombinacija (o tome cu u posebnom postu). Mogu da umanje % Vucicu u prvom krugu ali to su tako marginalni likovi da to nije toliko znacajno (kao recimo Dacicevo odustajanje). Pravu istinu cemo saznati kada vidimo kako ce se i da li ce se uopste izjasniti kome pruzaju podrsku u drugom krugu (kojeg se nadam da ce biti).

 

Biljana Stojkovic je neko ko "cuva ledja" Ponosu koji je najozbiljniji protiv-kandidat Vucicu. I ona je tu da pokupi neke glasove koje iz prve Ponos mozda ne bi dobio (em zensko, em ima podrsku tih nekih "lokalno uspesnih opcija", tu mislim na Zelenovica iz Sapca i Ne davimo Beograd, kao i zeleno-orijentisanih aktivista). Uveren sam da ce ona podrzati Ponosa u eventualnom drugom krugu. 

 

Da li Ponos moze da pobedi Vucica? Tesko s obzirom na SNS masineriju i sav medijski mrak. Nadam se samo da ce ovoga puta biti drugog kruga. 

 

Moja procena - imamo oko 6.5mil glasaca, neka izlaznost bude 60% (optimisticno, toliko mozda generalno izadje, ali nece svi glasati na predsednickim, moze da se desi da vise bude nevazecih, ali zanemaricu to, idem sa 60%)

Vucic  ~48%

Ponos ~23%

Stojkovic ~12% 

svih ostalih 5 opcija (te koje vuku na desno) po nekih 0% do 3-4%, ukupno dakle nekih ~15% uz standardnih do ~2% nevazecih. 

 

U drugom krugu, ako se nesto drasticno ne promeni (da Ponosa podrze i opcije za koje to ne ocekujem - i Bosko, i Milica i Jovanovic i Stamenkovicka), ako TV duel ne bude na RTS-u i dovoljno dugacak, mislim da Vucic tesno osvaja novi mandat. 

 

 

O parlamentarnim izborima u nekom drugom postu... 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kakav si ti optimista, mislim veci nego sama opozicija 😄

 

Ako Vucic osvoji 48% u prvom krugu, cak i ako osvoji mandat u drugom, Beograd pada 100%, a vrlo verovatno i republicka vlada, pa cemo imati u najgorem slucaju "crnogorski scenario".

 

Mislim da nema sanse da se to desi, nadam se da si u pravu ali mrka kapa.

 

Sto se procenata tice, kad se vec igramo, ja na predsednickim vidim Vucica na nekih 60%, Ponosa na 18%, Stojkovicku na 8%, Bosko i Jovanovic na oko 4%, Zavetnica i Branka oko 2% i statisticka greska Mise Vacica i bice tih par procenata nevazecih sigurno.

  • Thanks 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...