Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

Ekonomski program imaju svi, odeš na njihov sajt i pročitaš ga ako ti je to bitno. Odakle ti ideja da je odlika desnice to što si ti pretpostavio ? To se zove populizam a ne desnica. Do sada NS nije to radio pa ne verejum ni da će od sada. Baš naprotiv, nama fali desnica koja nije populistička jer tu ima prostora za neku stranku da uzme 5-10% .

Link to comment
Share on other sites

 

Nemamo mi jasno definisanu desnicu, a ni levicu, niti ikakvu ideološku poziciju, Imamo Vlast koja se održava populističkim nastupom i merama na vlasti i opoziciju koja na sličan način pokušava da smeni vlast, naravno, opozicija nema mogućnost da deli po 100 evra ili po 10000 dinara, ali nema ni petlju da se izjasni oko najvažnijih političkih pitanja nudeći odgovore a ne samo konstatovanjem stanja. 

Pozicije Vuka Jeremića , dok je bio ministar, su najbliže DSSu, mi imamo svoje stavove a svet neka se prilagodi. 

Teško je da se ujedine na bilo kojim osnovama delovi do pre neku godinu jedne partije, a te delove vode bivši predsednik države, bivši premijer, bivši ministar, bivši ambasador, bivši gradonačelnik, uskoro će i bivši načelnik generalštaba, pritom niko ne vidi i ne priznaje da je grešio nego svi tvrde da greše oni drugi, kako kaže Tadić, opozicija je katastrofalno prošla jer nisu njega slušali, delimično je u pravu, niko nikoga nije slušao.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mnogo vode će proteći Dunavom dok se pojavi normalan političar i stranka generalno. Mi smo sigurno još 30ak godina u kandžama prostog naroda koji gleda zadrugu i slična sranja, takvim ljudima možeš uvek da poturiš nekog Vučića jer su im moralne norme na niskom nivou. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To koji ispadnu budale pa ne nauce nista iz iskustva prethodne generacije, pa dozvole da i njima ta rulja bez mozga i anticivilizacijska sramota Evrope oduzme tih narednih 30 godina i da budu zatvorenici tog gada. A isto su se ovako oni ponašali uvek. I kad su uvođene prethodne sankcije, i u vreme pre bombardovanja, i kad je pocela kovid pandemija - "ma nece to biti, ma nece mene, ma to samo pricaju, kenj kenj ken" u sustini potpuni ludaci kojima je smisao postojanja negiranje stvarnosti, i jedino ih zanima da pune bulju, kao zivotinje. Ni pas se ne raduje coveku zbog coveka, nego sto ocekuje hranu, a da se coveku nesto desi i pas ostane sa njim zatvoren na primer u stanu, bio covek jos ziv, recimo slogiran, ili mrtav, kad dođe do određenog praga gladi, pas bi ga pojeo. To je nivo te rulje tu.

 

E, onda je prethodna generacija normalnih, koja je tada imala vise od 20 i manje od 30 upala među taj gad potpuno nespremna, i pogresno je godinama i decenijama smatrala da je problem milosevic, i jos govnara oko njega, a da su ovi normalni ali da ne mogu da se razvijaju normalno kao svi u Evropi od ovih govnara. To je bila katastrofalna greska, očigledno, jer ono sto je istina je da je ta generacija samo dozvolila da joj ovi umobllnici skenjaju 30 godina, zato sto nije znala među kakvima živi, jer su takvi u SFRJ bili na margini, u rupama, i tamo smrdeli, i njihovi svetovi se nisu mešali.

 

Sad ove generacije imaju to iskustvo prethodne, plus je Vucic vec podstakao rulju da pokazu sta su, a Putin je to uradio jos bolje, pa na primer na patrijotskim sajtovima mogu da se pročitaju još neviđeni nivoi ludaštva (pored generalnog ludaštva koje je opsednutost tih zveri događajima od pre x decenija, potpuna nezainteresovanost za sadasnje vreme, za gledanje napred, za to kako zive ljudi na toj teritoriji itd, sve kao njihov idol Putin, jer cak ni Kina to ne radi, nego gleda napred, a ovaj gad, samo jedna zverska teritorijalnost, i buljenje sebi u pupak) znaci tamo idu do novih nivoa ludosti, o tome kako su u stvari svi ostali a narocito mrski "zapad" krsili zakone, razne, i međunarodne i ove iz SFRJ, zato sto su insistirali na administrativnim granicama u SFRJ, a nisu priznavali historijsko pravo the srbima na samoopredeljenje itd, a samo su the srbi postovali te zakone pa su hteli da se samoopredele sa nekim visim pravom... Bljuvotina do bljuvotine pomračenih umova bez ikakve veze sa danasnjim svetom i sa stvarnim svetom generalno. Ali to je dobro razgledavati, jer kako kaze parafraza onog slogana ferijalnog saveza, upoznaj neprijatelja da bi ga se vise gadio.

 

E, ove generacije koje sad imaju vise od 20 a manje od 30 sad imaju sva ta iskustva, a i rulja nije na margini nego je sve preplavila, pa imaju uvid i u sav the horror an filthiness of the common rulje te teritorije, sto bi rekao Kartmen, pa ako hoće da i njima taj gad ukrade narednih 30 godina, i ako hoće da i oni toj sramoti Evrope budu taoci još 30 godina, onda neka im.

 

Samo neka znaju, odatle odlaze i ljudi u pedesetim, koji vise nece da ih zajebava... to, i koji bi radije ziveli jos 4 godine negde gde su normalni ljudi koji gledaju napred, nego jos 40 na tom mestu zla gde jedino sto ih zanima je da bulje sebi u prkno, i zverska teritorijalnost. A njih ko jebe, i sta god da dobiju kao posledicu svog luđenja, ko zna kog po redu, nikad nece biti dovoljno da plate za sve što su dužni.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

 

E, jebeš takvu korist, još jedna partija koja će da brani Kosovo po svaku cenu, da ide u Evropu pod svojim uslovima. Malo nam je DSS, SRS, Dveri, Zavetnici, SNS, SPS.

Ili, možda, oni imaju dobar ekonomski program a ja ne znam za njega, jer svi kriju ekonomske programe kao zmija noge.

 

 

Opozicija 10 godina ima samo jedan program a on se zove Opredeljenje za promenu vlasti. Tacka. Mislili pa to je dovoljno za pobedu.

 

A plan i strategiju kako ce to da se uradi, to ne postoji, pa oni se nisu izjasnili ni oko cega kakav ekonomski program koji negde mozda i postoji u nekoj fascikli ili na sajtu...sta ce njima program kad ne smeju da se izjasnjavaju zbog onih debilnih glasova koje zele da potkupe svojim neizjasnjom 

 

ok osim ovih hrabrijih sto vicu slava rusiji necemo eu...ali ovi da kazemo nesto malo normalniji ni pod pretnjom nekim novim golim otokom ili sibirom, ne bi smeli da se izjasne na nacin - slava eu hocemo eu

 

Pa pazi ponosa...ljudi ga podrzali ali niko ne zna nista o tome sta bi on tacno uradio...Covek-misterija misteriozne opozicije

koja sedi i moli boga da misteriozni vucic pukne sam ili da se izjasni po nekom pitanju a oni da ulete u taj medjuprostor protiv tog izjasnjenja.

Zasto opozicija ako ni zbog cega nije izletela na ulicu protiv neuvodjenja sankcija i protiv vucicevog obrazlozenja za to?

 

Pa znamo zasto. Zbog onog `neznatnog` procenta rusofila a `ogromnog` pro-eu procenta :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Div said:

Nemamo mi jasno definisanu desnicu

Bojim se da imamo. Makar u njihovim politickim delovima programa ili delovanjima...u onome sto bi trebao biti ekonomski program je nemamo.

Nasa celokupna desnica je anti-zapadno orijentisana..cela..a to naprosto nije zdravo..dakle,ne samo da nije normalno,vec je bukvalno nezdravo..tolika kolicina trovanja protiv zapada i sipanja otrova po njemu..boles'..o tome koliko nam nanosi stetu tek da ne pricamo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2022 at 9:32 AM, Div said:

 

Nemamo mi jasno definisanu desnicu, a ni levicu, niti ikakvu ideološku poziciju, Imamo Vlast koja se održava populističkim nastupom i merama na vlasti i opoziciju koja na sličan način pokušava da smeni vlast, naravno, opozicija nema mogućnost da deli po 100 evra ili po 10000 dinara, ali nema ni petlju da se izjasni oko najvažnijih političkih pitanja nudeći odgovore a ne samo konstatovanjem stanja. 

Pozicije Vuka Jeremića , dok je bio ministar, su najbliže DSSu, mi imamo svoje stavove a svet neka se prilagodi. 

Teško je da se ujedine na bilo kojim osnovama delovi do pre neku godinu jedne partije, a te delove vode bivši predsednik države, bivši premijer, bivši ministar, bivši ambasador, bivši gradonačelnik, uskoro će i bivši načelnik generalštaba, pritom niko ne vidi i ne priznaje da je grešio nego svi tvrde da greše oni drugi, kako kaže Tadić, opozicija je katastrofalno prošla jer nisu njega slušali, delimično je u pravu, niko nikoga nije slušao.

 

 

Jebem ga u sujetu bas..Tadic ili neka se prikloni nekoj buducoj vecoj kolaiciji,a ko takvih uopste i bude, ili neka se batali vise..samo stetu pravi, jede sto se ne jede..za ovu sad apatiju, nije on glavni krivac, doduse, ali treba da se  pokrije usima i da cuti..rehabilitovso SPS, kumovao stvaranju SNS, sad isao na izbore sam, i samo oduzeo mizerne procente ovima..i dalje uspeva da  me vise nervira od Djilasa, hebote..

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2022 at 9:18 AM, Klotzen said:

Ekonomski program imaju svi, odeš na njihov sajt i pročitaš ga ako ti je to bitno. Odakle ti ideja da je odlika desnice to što si ti pretpostavio ? To se zove populizam a ne desnica. Do sada NS nije to radio pa ne verejum ni da će od sada. Baš naprotiv, nama fali desnica koja nije populistička jer tu ima prostora za neku stranku da uzme 5-10% .

 

Zanima me koja programska nacela bi (po tvom misljenju) trebalo da ima ima ta stranka nepopulisticke desnice?

 

Takodje, na koju stranku u EU bi trebalo da se ugleda, postoji li negde u Evropi takav primer nepopulisticke desnice (svakako postoje mnogo stranaka konzervativne ili liberalne desnice, ali zarad diskusije me zanima na koje tacno stranke si mislio)?

 

On 4/23/2022 at 10:26 PM, Drug Crni said:

Bojim se da imamo. Makar u njihovim politickim delovima programa ili delovanjima...u onome sto bi trebao biti ekonomski program je nemamo.

Nasa celokupna desnica je anti-zapadno orijentisana..cela..a to naprosto nije zdravo..dakle,ne samo da nije normalno,vec je bukvalno nezdravo..tolika kolicina trovanja protiv zapada i sipanja otrova po njemu..boles'..o tome koliko nam nanosi stetu tek da ne pricamo.

 

Nije to trovanje, to je populizam.

 

Ovde bi vecina glasaca i dalje bila antizapadno nastrojena cak i da nema antizapadnih stranaka. Jos ako uzmemo da se na antizapadnom sentimentu ne moze uzeti vise od 15-20% jasno je da to odbojnost prema zapadnim zemljama nije prva stvar koje opredeljuje birace.

 

To je isto kao i kada sportske novine i sportske vesti potenciraju dogadjanja iz samo dva fudbalska kluba (kao da ostali ne postoje). To nije zato sto imaju skrivenu agendu (mislim, neki i imaju, neki su placeni i slicno) nego je u pitanju cisti ogoljeni populizam pa se pise o onome sto ce zainteresovati najsire mase. Slicno je i za smrt pevacice, likove u rijaliti programima, zlom Djilasu.

 

Mi smo 2008. imali sizmu kada se SRS pocepao na antizapadnu radikalnu struju i "reformsku" populisticku (tvrdo jezgro je ostalo u SRS, oportunisti i popolisti su osnovali SNS). Uz podrsku medija SRS, kao jedina prava antizapadna i ultranacionalisticka stranka 2012. ima ispod 5%, a SNS ide na 23%. Toliko o antizapadnom stavu kao prvoj preokupaciji biraca.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

 

Zanima me koja programska nacela bi (po tvom misljenju) trebalo da ima ima ta stranka nepopulisticke desnice?

 

Takodje, na koju stranku u EU bi trebalo da se ugleda, postoji li negde u Evropi takav primer nepopulisticke desnice (svakako postoje mnogo stranaka konzervativne ili liberalne desnice, ali zarad diskusije me zanima na koje tacno stranke si mislio)?

 

 

 

Ja bih voleo da postoji Pro EU desnica, desnica koja se zalaže za demokratizaciju države. To je ono što većinu desničara u Srbiji ne zanima i zato to ne može nikako da se nazove populistička desnica. Obzirom na to, takvu nećemo dobiti, ali ono što bi mogli dobiti je neka neutralna Desnica (koja neće mnogo pričati o EU ali neće ni protiv što je Ponoš radio vrlo dobro u kampanji) i da je za demokratizaciju.

 

Ne postoje populističke i ne-populističke stranke nego je to skala od 0-100% pa recimo da od 0-25% i ne postoje, da bi ove od 25-75% bile različite nijanse relativno normalnih nivoa populizma a ove preko 75% populisti par ekselans.

 

Kad kažem populistička mislim na ove kao Dveri ili Nada koji uzmu istraživanje javnog mnjenja pa gledaju : "Aha većina je za Rusiju i mi ćemo, većina je za status kvo na Kosovu i mi ćemo biti za to, većina je za EU standard i mi ćemo biti za to" a to što su ta tri cilja neostvariva zajedno koga briga. To su stranke koje "zasijaju" na jednim izborima i onda se do sledećih uguše u svojoj neprincipijelnosti jer je i nemoguća sa takvim stavovima.

 

Teško je nas porediti sa evropskim strankama jer oni imaju sasvim druge probleme u odnosu na nas. Kod nas su desničari zaokupljeni Putinom i lokalnim temama i dok god im Vučić nameće te teme oni se nikad neće setiti da malo glasaju i za nešto što je u njihovom ličnom interesu. Indoktrinirani su lažnim vrednostima preko medija i više se brinu da li Putin ima parkinsona nego da li ćemo sledeće zime imati gasa.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa sad. Ako pod desnicom podrazumevas Marin Le Pen ili AfD. Zbog tog generalnog svetskog pomeranja udesno tradicionalna desnica izgleda kao centar. Tako da sa te strane i jesi u pravu, ali meni licno kad pomislim na desnicu nije mi prva asocijacija Faraz, Lepenka ili AfD, prva asocijacija na njih su fasizam ili bar populisticko ispiranje mozga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, freethrow said:

Teško je uopšte pričati o desnici u EU 2022 a da ta stranka nije direktno ili indirektno finansirana i podržavana proteklih godina od strane Putina. 

 

Većina konzervativaca po evropi su ono što bi ja voleo kod nas. No kao što rekoh oni nemaju ista pitanja kao mi pa je teško porediti ih.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ja bih voleo da postoji Pro EU desnica, desnica koja se zalaže za demokratizaciju države. To je ono što većinu desničara u Srbiji ne zanima i zato to ne može nikako da se nazove populistička desnica. Obzirom na to, takvu nećemo dobiti, ali ono što bi mogli dobiti je neka neutralna Desnica (koja neće mnogo pričati o EU ali neće ni protiv što je Ponoš radio vrlo dobro u kampanji) i da je za demokratizaciju.

 

Na papiru je desnica koja se zalaze za demokratizaciju drzave NADA (NAcionalna Demokratska Alternativa, znaci nacionalisti + demokrate).

 

E sad, ne znam bas sta ti znaci ta neutralna desnica, ali hajde da probam da odredim na sta mislis kroz par pitanja:

 

1. Kako bi se ta neutralna desnica postavila po pitanju oporezivanja vlasnika firmi koje zaradjuju dosta?

2. Kakav stav ta neutralna desnica ima po pitanju abortusa, LGBT prava, uloge crkve/religije u drustvu?

3. Kakav stav ta neutralna desnica ima po pitanju Kosova i RS?

 

1 hour ago, Klotzen said:

 

Kad kažem populistička mislim na ove kao Dveri ili Nada koji uzmu istraživanje javnog mnjenja pa gledaju : "Aha većina je za Rusiju i mi ćemo, većina je za status kvo na Kosovu i mi ćemo biti za to, većina je za EU standard i mi ćemo biti za to" a to što su ta tri cilja neostvariva zajedno koga briga. To su stranke koje "zasijaju" na jednim izborima i onda se do sledećih uguše u svojoj neprincipijelnosti jer je i nemoguća sa takvim stavovima.

 

Bojim se da nisi svestan da je ovo sto si opisao u boldu politika SNS, a ne Dveri (njih sam uzeo kao primer).

 

Tacno je da su Dveri populisti, ali Dveri nikada nisu stavili EU standard u svoj program jer se obracaju sloju stanovnistva koji zna da ce ostati siromasan i zna da od EU standarda nema nista. Zato je Obradovic stalno ponavljao "kakva EU, ko jos veruje u te bajke".

 

1 hour ago, Klotzen said:

Teško je nas porediti sa evropskim strankama jer oni imaju sasvim druge probleme u odnosu na nas. Kod nas su desničari zaokupljeni Putinom i lokalnim temama i dok god im Vučić nameće te teme oni se nikad neće setiti da malo glasaju i za nešto što je u njihovom ličnom interesu. Indoktrinirani su lažnim vrednostima preko medija i više se brinu da li Putin ima parkinsona nego da li ćemo sledeće zime imati gasa.

 

Ne razumem ovo za licni interes - sta bi to tacno predstavljao njihov licni interes?

 

Slazem se da su mnoge stranke uvezane sa SNS i nisu zainteresovane da ih napadaju, ali to je problem diktature koja je uspostavljena pa i nemas vise izbora osim da ne napadas vodju, napadas ga i ispadas lud ili si zaradio dosta novca pa te bas briga za promene i igras se politike jer ti je dosadno.

 

1 hour ago, freethrow said:

Teško je uopšte pričati o desnici u EU 2022 a da ta stranka nije direktno ili indirektno finansirana i podržavana proteklih godina od strane Putina. 

 

Putin i populisticka desnica samo imaju zajednickog neprijatelja, a to je globalizam.

 

Imaju i Poljska i Estonija ekstremnu desnicu i konzervativce koji su snazno antiruski nastrojeni jer njihovi biraci u Rusiji vide najgoreg neprijatelja. Francusku, Italiju ili Austriju Putin uopste ne dotice, njihovi biraci koji su antiglobalisticki nastrojeni nemaju nikakvog razloga za neka negativna osecanja kad je u pitanju Putinov rezim i rezultat je ta neka saradnja.

Link to comment
Share on other sites

Saradnja? Ceo ovaj poslednji pasus jednostavno nije tačan, izvini. Putin već više od 10 godina kreira i finansira desne antiglobalističke čitaj antiEU stranke i daje im svu moguću logistiku, pare, medije, sve. Ne možeš te stranke posmatrati kao entitete koji bi uopšte egzistirati bez Putina.

Edited by freethrow
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

Na papiru je desnica koja se zalaze za demokratizaciju drzave NADA (NAcionalna Demokratska Alternativa, znaci nacionalisti + demokrate).

 

E sad, ne znam bas sta ti znaci ta neutralna desnica, ali hajde da probam da odredim na sta mislis kroz par pitanja:

 

1. Kako bi se ta neutralna desnica postavila po pitanju oporezivanja vlasnika firmi koje zaradjuju dosta?

2. Kakav stav ta neutralna desnica ima po pitanju abortusa, LGBT prava, uloge crkve/religije u drustvu?

3. Kakav stav ta neutralna desnica ima po pitanju Kosova i RS?

 

 

Bojim se da nisi svestan da je ovo sto si opisao u boldu politika SNS, a ne Dveri (njih sam uzeo kao primer).

 

Tacno je da su Dveri populisti, ali Dveri nikada nisu stavili EU standard u svoj program jer se obracaju sloju stanovnistva koji zna da ce ostati siromasan i zna da od EU standarda nema nista. Zato je Obradovic stalno ponavljao "kakva EU, ko jos veruje u te bajke".

 

 

Ne razumem ovo za licni interes - sta bi to tacno predstavljao njihov licni interes?

 

Slazem se da su mnoge stranke uvezane sa SNS i nisu zainteresovane da ih napadaju, ali to je problem diktature koja je uspostavljena pa i nemas vise izbora osim da ne napadas vodju, napadas ga i ispadas lud ili si zaradio dosta novca pa te bas briga za promene i igras se politike jer ti je dosadno.

 

 

Putin i populisticka desnica samo imaju zajednickog neprijatelja, a to je globalizam.

 

Imaju i Poljska i Estonija ekstremnu desnicu i konzervativce koji su snazno antiruski nastrojeni jer njihovi biraci u Rusiji vide najgoreg neprijatelja. Francusku, Italiju ili Austriju Putin uopste ne dotice, njihovi biraci koji su antiglobalisticki nastrojeni nemaju nikakvog razloga za neka negativna osecanja kad je u pitanju Putinov rezim i rezultat je ta neka saradnja.

 

Neutralna po pitanju zapad-istok. Ne može ili/ili mora da bude i neutralna i za demokratizaciju. Takva desnica može da privuče nekih 5-10% , ova radikalna desnica isto toliko i to je onda pozicija za smenu vlasti. Što se tiče pitanja :

 

1. nebitno kod nas u Srbiji.

2. sekularna država, ovo ostalo nije bitno. LGBT je bitan jednom delu ljudi ali je to sve manja i manja grupa. Ja znam gomilu ljudi koji su kao protiv LGBT ali kad ih pitaš šta fali da dobiju ista prava kao mi već danas dosta njih kaže "pa ništa". 90-ih takvi odgovori nisu bili ni zamislivi tako da se to pomera u pravcu EU standarda samo će kod nas ići sporije zbog zaostalosti.

3. Nahrani svinje i ništa ne diraj što se tiče Kosova a prema RS u skladu sa Dejtonom s tim što ne treba stopirati BiH na putu u EU na kom smo i mi.

 

SNS nije desničarska stranka, oni su od starta napustili taj pravac i guraju "catch all" politiku što je sinonim populizma. Ovo sa sankcijama je prvi put da će biti u poziciji da urade nešto što im ne ide u korist no tu su mediji koji će da amortizuju štetu. Dveri nisu stavili EU standard zato što se ne obraćaju tim glasačima. Oni se obraćaju desničarima koje ta tema u većini apsolutno ne zanima i shodno njihovim željama određuju svoju politiku.

 

Miloš Jovanović je doveden od strane Vučića na čelo DSS da neutrališe tu stranku. Čovek izvršio "puč" u stranci u trenutku kada ih je bivša predsednica vratila u skupštinu. Niđe logike da se tada menja vođstvo.

 

Što se mene lično tiče ja ti mogu napisati šta bi ja smatrao za kvalitetnu desnicu ali pošto ni ja sam ne bi glasao za nju to gubi na smislu. Dakle treba nam desnica koja može da dobije glasove u Srbiji a to je ili malo modifikovan Ponoš ili populizam tipa Dveri. Naravno otežavajuća okolnost će im biti demonizacija jer Vučić može da trpi Đilasa koliko hoće ali desničare ne sme jer su desničari većina njegovog glasačkog tela.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, goldberg said:

 

Uz podrsku medija SRS, kao jedina prava antizapadna i ultranacionalisticka stranka 2012. ima ispod 5%, a SNS ide na 23%. Toliko o antizapadnom stavu kao prvoj preokupaciji biraca.

 

 

Ne verujem da je tesko primetiti da problem ne predstavljaju ovi koji se jasno i nedvosmisleno izjasnjavaju protiv eu a za rusiju,

vec bas naprotiv pravi problem predstavljaju ovi koji se uopste ne izjasnjavaju ili se izjasnjavaju tako da mozes samo da im se smejes ili da ih prezires sto pokusavaju da pokriju sve ideologije i da pritom time ruse vucica koji vec pokriva sve ideologije - za eu smo ali ne za nato, za eu ali pod nasim uslovima, za eu ali i za rus...

 

Zaista ne mislim da srbiji moze da predstavlja problem neki klovn kao sto su seselj ili boskic, ali ovi sto se zovu demokratskim strankama ili imaju predstavnike iz takvih stranka a ambivalentni su po svakom kljucnom spolj. politickom pitanju - njih je potrebno osvestiti ili zameniti

 

npr. zaludjenici kao sto je ovaj iz NADA, pa zar ovo ne bi trebalo isutirati na margine dssovske katakombe:

Miloš Jovanović je istakao da je potrebno da se u Srbiji otvori pitanje odnosa sa EU.

„Racionalno, razumno, staloženo. Da li postoje neki drugi modeli saradnje sa Evropskom unijom a da to nije članstvo“, ocenio je predsednik DSS-a.

Jovanović smatra i da postoji interes EU da Srbija bude deo tog ekonomskog prostora, a da nije nužno članica EU.

 

kreten :lol_2:

 

 

 

Edited by Mama_mia
bold
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, freethrow said:

Saradnja? Ceo ovaj poslednji pasus jednostavno nije tačan, izvini. Putin već više od 10 godina kreira i finansira desne antiglobalističke čitaj antiEU stranke i daje im svu moguću logistiku, pare, medije, sve. Ne možeš te stranke posmatrati kao entitete koji bi uopšte egzistirati bez Putina.

 

Te stranke postoje jer postoji potraznja za njima. Nije Putin rasplamsao zelju odredjenog dela populacije Svedske ili Francuske za smanjenjem imigracije. Le Pen postoji u politickom zivotu Francuske mnogo pre Putina, Farage takodje, Haider je bio na vlasti dok Putin jos nije ni postao predsednik Rusije, da sad ne nabrajam dalje.

 

Jos ces da tvrdis da Putin finansira Johnsona jer je Johnson jahao na antiEU brexit narativu?

 

7 hours ago, Klotzen said:

Što se mene lično tiče ja ti mogu napisati šta bi ja smatrao za kvalitetnu desnicu ali pošto ni ja sam ne bi glasao za nju to gubi na smislu. Dakle treba nam desnica koja može da dobije glasove u Srbiji a to je ili malo modifikovan Ponoš ili populizam tipa Dveri. Naravno otežavajuća okolnost će im biti demonizacija jer Vučić može da trpi Đilasa koliko hoće ali desničare ne sme jer su desničari većina njegovog glasačkog tela.

 

Sustina svih mojih pitanja je bila u kontekstu uporedjivanja Srbije sa EU zemljama. U tim zemljama je moguca neka liberalna ili konzervativna desnica jer postoji sloj stanovnistva koji je bogat, ekonomski je orijentisan desno, a socijalno mogu biti i levo i desno. Takvi su glasaci LR u Francuskoj ili PP u Spaniji.

 

Kod nas takodje postoji ta neka visa ili srednja klasa, ali takvi uglavnom glasaju za socijalno liberalne partije, pa ako si pod desnicu mislio na pokojni LDP, onda da, takva desnica moze da postoji, eventualno naslednik nekog DSS koji bi mogao da racuna na konzervativne glasove srednje ili vise klase (mada je pitanje da li bi to bilo dovoljno i za cenzus).

 

U sustini, u nekom normalnom sistemu mi bi imali 5-6 partija i to populisticku levicu (SPS), socijaldemokrate (DS), liberalnu desnicu (LDP/ono sto je ranije bio DJB), konzervativnu desnicu (DSS/SPO) i populisticku desnicu (Dveri). Eventualno jos neku partiju tipa URS ili neku slicnu koja bi jahala na nekom od bitnih pitanja (tipa decentralizacija).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Jbg, na kraju ce Micun senilni da ispadne najbolji izbor: ne valjaju desnicari, ne valjaju levicari, gradjanske opcije nema.....

Micune, ti si srpski Bajden!

:s_d:

PS. Ziv li je? :smiley33:

Jeste živ je preko 90 godina ako se dobro sećam.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

Te stranke postoje jer postoji potraznja za njima.

Slažem se, u potpunosti, ali postojala je i tražnja za porno filmovima na TV Palma u 3:00 -  filmovi su puštani, populacija je gledala. Ali to ne znači da je u pitanju nešto prihvatljivo sa nekih normalnih aspekata.

1 hour ago, goldberg said:

Nije Putin rasplamsao zelju odredjenog dela populacije Svedske ili Francuske za smanjenjem imigracije. Le Pen postoji u politickom zivotu Francuske mnogo pre Putina, Farage takodje, Haider je bio na vlasti dok Putin jos nije ni postao predsednik Rusije, da sad ne nabrajam dalje.

Da. Ali je Putin taj koji je nepogrešivo uprezao svoja masivna finansijska sredstva upravo u one političke opcije koje su za cilj u svojim državama imale podrivanje pre svega jedinstva EU, dodatnih integracija EU itd.

1 hour ago, goldberg said:

Sustina svih mojih pitanja je bila u kontekstu uporedjivanja Srbije sa EU zemljama. U tim zemljama je moguca neka liberalna ili konzervativna desnica jer postoji sloj stanovnistva koji je bogat, ekonomski je orijentisan desno, a socijalno mogu biti i levo i desno. Takvi su glasaci LR u Francuskoj ili PP u Spaniji.

 

Ovde sada pretimo da opasno ispadnemo iz konteksta foruma pa ću se zaustaviti, ali ne verujem da je 2022 moguće bilo šta što bi se nazivalo "desnica" u normalnim glavama žitelja EU - a tu pre svega mislim na onih nekoliko država čiju političku scenu donekle poznajem, pre svega Italija, ali i Francuska. Ako ovakva akcija Rusije nije bila dovoljna da se ukapiraju neke stvari, o pojedinačnim dogovorima sa gasnim aranžmanima, o "suverenitetima" i borbama za "tradicionalnu porodicu", onda verovatno i EU zaslužuje da dobije rakete i tenkove u nekom trenutku.

 

1 hour ago, goldberg said:

Kod nas takodje postoji ta neka visa ili srednja klasa, ali takvi uglavnom glasaju za socijalno liberalne partije, pa ako si pod desnicu mislio na pokojni LDP, onda da, takva desnica moze da postoji, eventualno naslednik nekog DSS koji bi mogao da racuna na konzervativne glasove srednje ili vise klase (mada je pitanje da li bi to bilo dovoljno i za cenzus).

 

U sustini, u nekom normalnom sistemu mi bi imali 5-6 partija i to populisticku levicu (SPS), socijaldemokrate (DS), liberalnu desnicu (LDP/ono sto je ranije bio DJB), konzervativnu desnicu (DSS/SPO) i populisticku desnicu (Dveri). Eventualno jos neku partiju tipa URS ili neku slicnu koja bi jahala na nekom od bitnih pitanja (tipa decentralizacija).

Ovo je sve okej, ali priznaćeš da je baš teško mapirati organizacije poput SPS na nekakvu levicu (tu sada pišti Vulin sa najdesničarskijom zakonom o radu donetim u nekoj evropskoj zemlji u skorije vreme, a to je Levica), LDP sa nekakvom levicom, DSS i SPO koji ne znam ni šta su ni kako su, fali ona vračara što je bila kandidat za predsednika DJB. 

 

Ali dobro - suštinska promena vlasti u Srbiji je moguća ili prevarom (birača) - u smislu da na talasu nezadovoljstva dođe ekipa koja kaže, SrbijRusija pa uvede sankcije Rusiji, koja kaže Nedamo Kosovo pa da Kosovo, kaže NeuNato pa iznenada se obremo u NATO, koja kaže neobavezne vakcine pa obavezne vakcine itd ili nametnuta polunasilno spolja. Meni su obe varijante prihvatljive. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vidim da spominjete SPO. SPO kao ozbiljna stranka praktično ne postoji. Na papiru-tj na sajtu stoje imena članova Predsedništva i biografija VD.

 

SPO je već dugo u koaliciji sa SNS-om, jer " SNS sledi evropski put za koji se i mi kao stranka zalažemo"- parafrazirala sam reči VD sa početne strane njihovog sajta.

 

SPO je zapravo u toj koaliciji zbog Dane i još malog broja ljudi koji su članovi Upravnih odbora..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glasom Majkla Korleonea:SPO is dead..so  is LDP, LSV, G17 +..

Draskovic, Canak, Ceda,  Dinkic, svi ti magarci su sada Vuciceve slugeranje..u stvari, maagrci po meni ispadose onii koji su njima verovali..a i Ujedinjeni polako kao d aprave magarce od svojih glasaca..mada ja nisam njihov glasac, ne mogu, a d ase ne osecam malo namagarceno..SPO kao stranka ne postoji maltene od kada Draskovic vise nije ministar, ai tada su se jedva drzali oko cenzusa..mada, ima jos naivnog naroda koji veruje da je  Vuk "patriota koji bi d avrati kraljevinu", ali ne daju dusmani..statisticka su greska, ali ih ima..kao i onh koji veruju da je Ceda legiitmni anslednik Djindjicevih ideja, i Don Kihot politicke scene..Micun, ma moze, ako uopste moze da  istera jedan mandat ziv..

 

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...