Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

1 hour ago, bohumilo said:

No, to po strani, jedan nesvakidašnji detalj mi je upao učio. Gledao sam Ponoša u nekom intervju i kada je dobio novinarsko pitanje o ekonomiji kazao je da on to ne zna, time se ne bavi, to će prepustiti parlamentu jer to i nije posao predsednika. Kada je novinarka nastavila da insistirao on je rekao "ok, ja imam naravno svoje mišljenje o tome" i onda je krenuo da trabunja...ali ipak ta vrsta epistemološke skromnosti (naravno, iako priča za sebe, jasno insistiranje na poštovanju institucija pravne države i podele vlasti je takođe neizmerno važno) je nešto gotovo neviđeno u domaćoj politici (otvorićemo/daćemo/zaposlićemo/preraspodelićemo), ali istovremo nužno za donošenje kvalitetnih odluka, tim više što je nivo i važnost odluka veći.

 

Izadji i glasaj za njega - eto, zasluzio je bas time, zar ne?

 

A kad si vec tamo, daj glas i na parlamentarnim i lokalnim 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Brate, neces, ne moras, ne znam sta konkretno od nas zelis..ovde je velika vecina u fazonu da glasa..Ne mogu, a da se ne osvrnem na jedan intervju dr Zujovica..proveo dosta vremean kritikujuci opoziciju..svi su lazni, samo je Tadic pravi..ne znam, nije mi sto se kaze, neprepoznatljiv, ostavljam otvoreno i da  je u pravu..opleo je i po svom mediju, Noovj..sve indirektno doduse..bio mi je u ovim godinama pandmeije,da kazemo, jedan od glasova razuma..Djilas i Vucic su prakticno isto, kaze on..ne mirisem Dragana ni ja preterano, i to sto glasam za opoziciju ne znaci da nisma kritican prema istoj, i obrnuto..narocito kada je Djilas u pitanju..ne znam smao kkao je dosao do toga da je Tadic toliko cist..covek koji je i ucestvovao u osnivanju SNS..ne znam, nespojivo mi je ovo, i tog tadica je sprdao do juce..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Brate, neces, ne moras, ne znam sta konkretno od nas zelis..ovde je velika vecina u fazonu da glasa..Ne mogu, a da se ne osvrnem na jedan intervju dr Zujovica..proveo dosta vremean kritikujuci opoziciju..svi su lazni, samo je Tadic pravi..ne znam, nije mi sto se kaze, neprepoznatljiv, ostavljam otvoreno i da  je u pravu..opleo je i po svom mediju, Noovj..sve indirektno doduse..bio mi je u ovim godinama pandmeije,da kazemo, jedan od glasova razuma..Djilas i Vucic su prakticno isto, kaze on..ne mirisem Dragana ni ja preterano, i to sto glasam za opoziciju ne znaci da nisma kritican prema istoj, i obrnuto..narocito kada je Djilas u pitanju..ne znam smao kkao je dosao do toga da je Tadic toliko cist..covek koji je i ucestvovao u osnivanju SNS..ne znam, nespojivo mi je ovo, i tog tadica je sprdao do juce..

 

Apsolutno se slazem sa tobom. 

 

Ima na sve strane ljudi u toj pravoj opoziciji koje ne bih voleo da gledam tu, Djilas je jedan od njih. Mislim da nije potreban ni Vuk Jeremic i jos koji sitni kadar, s druge strane (ako je prava opozicija) a i Tadicevo vreme je proslo. 

 

Fora je u tome sto ima dosta malo novih ljudi sa potencijalom. Ni Marinika nije bas nova, ona je tek u poslednjih par godina dosla u fokus ali je u politici duze vreme. I jeste osvezenje, ali prosla je dug put da do toga dodje. 

 

I onda nam treba svako iole iskusan, pa i Djilas, i Jeremic i Tadic itd. Trebaju nam tu ne da bi vodili vec vise bili u nekoj "Micunovic" savetodavnoj ulozi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Tvitovi-obaveštenja koja su ostavili Janko Veselinović i Marinika Tepić ukazuju na to da je u toku velika izborna krađa. 

 

I sada anegdota, ili priča iz prve ruke- dokaz da je Marinika u pravu.

 

Komšinica, 72-73 godine zove me juče da pita kako da prijavi prijateljicu koja ne može da hoda a hoće da glasa. 

 

Lepo sam joj objasnila da na sam dan izbora ta prijateljica kaže nekom od svojih komšija da je prijavi za glasanje van biračkog mesta ( pošto nema porodicu ). 

 

I danas zove moja komšinica i kaže da je ona zvala opštinu i da su tu babu, njenu prijateljicu upisali na spisak birača kod kojih treba da se ide kući.

 

Ovo su prvi izbori od početka višestranačkog života u Srbiji da se tako nešto radi. 

 

 

Kako moze biti kradja nesto sto je legalno? Ne postoji nikakav problem u tome sto je produzeno prijavljivanje za glasanje van birackog mesta. Isto tako je bilo i na referendumu tako da nije prvi put sada. To pravo moze da koristi i vlast i opozicija. Valjda je cilj omoguciti da sto vise ljudi moze da glasa. 

 

Ovo samo pokazuje da opozicija vec trazi alibi u necemu sto nije nikakva kradja vec legalna procedure, koja verovatno na neki nacin postoji u celom svetu. Zakon cak i za komisiju naglasava da bar jedan clan komisije koja sprovodi glasanje van birackog mesta mora biti iz opozicije, ali tu dolazimo do problem jer opozicija uopste nije pokrila dobar deo birackih mesta, a na velikom broju mesta je nedovoljna pokrivenost pa ako clan birackog odbora ode sa komisijom nema ko da ostane da kontrolise sta se desava na birackom mestu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AV 2 100 000 - 2 300 000

 

Ponos : 500 000 - 700 000

 

Jovanovic : 150 000 - 200 000

 

Zavetnica : 100 000 - 150 000

 

Bosko : 50 000 - 80 000

 

Stojkovic : 100 000

 

Branka : 50 000

 

Itd

 

... ukupno: 3 600 000 - 3 800 000

 

Parlament slican, jedina nepoznanica broj glasova ispod cenzusa. Sto vise koalicija ispod 3% to vise presipanja SNS-u. 

 

Tadic, SRS, Bosko ispod. Radule verovatno ispod. Milica i Nada iznad. Mada za Milicu nisam siguran.

 

Beograd takodje zavisi od presipanja i rezultata koji ostvari SPS. Sa njima SNS ima vecinu, bez njih kriticno. Pritom je i Nada njihova, kao i Zavetnici.

 

 

Edited by Profesor
Link to comment
Share on other sites

@bohumilo pa zato što si obrazovan i inteligentan i vidi se da promišljaš stvari, onda kad čitaoci ovde pročitaju da ćeš ipak da i pored skepticizma izađeš i zaolćkružiš, recimo Ponosa, onda i oni pomisle, pa čekaj ovo je pametan obrazovan i razuman čovek, mora da nešto zna... Budeš naš Jokić, ili Jelena Begović?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I da, osvrnuo se i na UN..pa Tadic je poslednjih godinu dana bio najmanje tri puta, koliko znam..ne znam da li je iko  bio toliko za tako kratko vreme, od politicara barem..jednom sa Gajicem, pa sa Boskom pre mesec dana, i sada skoro..ako nekoga Olja voli d augosti, i volela je jos vise dok je bio predsednik, to je cika Kluni..nego, nebitno sad to, mislim da su sve prognoze nezahvalne..svega sam s enaslusao, ne od narucenih istrazivanja, vec od ljudi, u rl i online..od toga da gubi nesto sigurno, do toga da pobedjuje glat..ako ista, barem ce kod mene neka doza neizvesnosti psotojati..dok sam   sve do sada svake izbore gledao kao nesto zavrseno pre nedelje, mnogo pre..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, A sad said:

 

Kako moze biti kradja nesto sto je legalno? Ne postoji nikakav problem u tome sto je produzeno prijavljivanje za glasanje van birackog mesta. Isto tako je bilo i na referendumu tako da nije prvi put sada. To pravo moze da koristi i vlast i opozicija. Valjda je cilj omoguciti da sto vise ljudi moze da glasa. 

 

Ovo samo pokazuje da opozicija vec trazi alibi u necemu sto nije nikakva kradja vec legalna procedure, koja verovatno na neki nacin postoji u celom svetu. Zakon cak i za komisiju naglasava da bar jedan clan komisije koja sprovodi glasanje van birackog mesta mora biti iz opozicije, ali tu dolazimo do problem jer opozicija uopste nije pokrila dobar deo birackih mesta, a na velikom broju mesta je nedovoljna pokrivenost pa ako clan birackog odbora ode sa komisijom nema ko da ostane da kontrolise sta se desava na birackom mestu. 

 

OK, legalno je ako je tako definisano (pa makar ta izmena pravila nastala u 5min do 12).

 

Hajde da se zapitamo ovako: zasto je potrebno produziti prijavljivanje? Koji je to pokazatelj bio ranije da je ovo potrebno? Koliko se to ocekuje glasaca koji nisu u mogucnosti da dodju na biracko mesto pa da to ne moze da se obavi u ranije predvidjenom roku? 

 

Kako se bira troclana komisija koja ide na teren, kad izbornih lista ima onoliko? 

 

Ne kazem da je stari sistem bio idealan. A isto se ne secam da je ikada bio problem stari sistem i da se neko zalio na to. Kada sam ja nekada davno bio CESIDov posmatrac na izborima, broj glasaca koje je trebalo posetiti je bio mizeran. Jedan tim za pola dana bez cimanja odradi. 

 

Inace, recimo da u Beogradu, jedna komisija na terenu moze za 10min da obavi glasanje jednog biraca koji bi da glasa. U urbanim sredinama je to verujem sasvim izvodljivo (cak i manje). To je 10 glasaca po satu. 13 sati glasanja (neka bude da se komisija zameni u nekom trenutku, i 2 puta ako treba) = > mogu 78 biraca u toku dana, hajde da umanjim na 60 zbog vremena potrebnog za smenu komisije. U Beogradu je skoro 1200 birackih mesta. Teoretski, mogli bi da obrade 72.000 glasova tog tana. U Beogradu imas prijavljenih oko 1.6mil glasaca, i ako bi izaslo oko 60% (dakle glasalo bi nesto manje od 1mil biraca, 950k), onda 72.000 cini nesto preko 7.5% glasova! Malo li je? 

OK, naravno da nece biti komisija non stop upregnuta, ali taman dovoljno za neke malverzacije da se nekoj Milici Zavetnici, Seselju ili nekom slicnom satelitu namaknu glasovi za cenzus ili jednostavno da se osigura SNS.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Kako moze biti kradja nesto sto je legalno?

 

Videla sam sada na sajtu RIK-a to posebno Uputstvo za glasanje van glasačkog mesta - to su znači doneli pre Referenduma. 

 

Ostatak tvog posta ne želim da komentarišem jer ne želim da se upuštam u dalju raspravu. 

 

Nije mi samo jasno zašto toliko ne voliš opoziciju..

 

PS. To Uputstvo nisam uspela da pronađem za ove izbore. RIK nije ni stavio na sajt Uputstvo o radu biračkog odbora.

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

Meni je skroz jasno da neko ne voli ni opoziciju..razumem sve..i otvoren sam da cujems vaki stav..ja kada bih krenuo da rekonstruisem ponasanje opozicije, smao psolednjih nekoliko godina, imaju kikseva, i to malih milion..ali, ove ne mogu stvarno vise, nikako...i nije da bih bas menjao Vucica za crnog djavola, a i moze se reci, Vucic je crni djavo, ali, opozicija, takva kakva je, i dalje izgleda kao daleko manje zlo..ako nista, zelim sitaciju u kojoj bih i to manje zlo sutra, ako mi ne valja, menjao za nesto jos bolje..makar sansu za tako nesto..dok je najvece zlo tu, sansi za to nema ni u naznakama..ali, razumem i da  ima ljudi koji drugacije misle..nisu svi koji su u fazonu: svi su isti ni glupi, niti inadzije..desavalo seda, slusajuci neke predstavnike opozcije, savrseno razumem kako se osecaju..

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

 

OK, legalno je ako je tako definisano (pa makar ta izmena pravila nastala u 5min do 12).

 

Hajde da se zapitamo ovako: zasto je potrebno produziti prijavljivanje? Koji je to pokazatelj bio ranije da je ovo potrebno? Koliko se to ocekuje glasaca koji nisu u mogucnosti da dodju na biracko mesto pa da to ne moze da se obavi u ranije predvidjenom roku? 

 

Kako se bira troclana komisija koja ide na teren, kad izbornih lista ima onoliko? 

 

Ne kazem da je stari sistem bio idealan. A isto se ne secam da je ikada bio problem stari sistem i da se neko zalio na to. Kada sam ja nekada davno bio CESIDov posmatrac na izborima, broj glasaca koje je trebalo posetiti je bio mizeran. Jedan tim za pola dana bez cimanja odradi. 

 

Inace, recimo da u Beogradu, jedna komisija na terenu moze za 10min da obavi glasanje jednog biraca koji bi da glasa. U urbanim sredinama je to verujem sasvim izvodljivo (cak i manje). To je 10 glasaca po satu. 13 sati glasanja (neka bude da se komisija zameni u nekom trenutku, i 2 puta ako treba) = > mogu 78 biraca u toku dana, hajde da umanjim na 60 zbog vremena potrebnog za smenu komisije. U Beogradu je skoro 1200 birackih mesta. Teoretski, mogli bi da obrade 72.000 glasova tog tana. U Beogradu imas prijavljenih oko 1.6mil glasaca, i ako bi izaslo oko 60% (dakle glasalo bi nesto manje od 1mil biraca, 950k), onda 72.000 cini nesto preko 7.5% glasova! Malo li je? 

OK, naravno da nece biti komisija non stop upregnuta, ali taman dovoljno za neke malverzacije da se nekoj Milici Zavetnici, Seselju ili nekom slicnom satelitu namaknu glasovi za cenzus ili jednostavno da se osigura SNS.  

 

A koliko to sat ima minuta kod tebe? :smiley33:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

 

OK, legalno je ako je tako definisano (pa makar ta izmena pravila nastala u 5min do 12).

 

Hajde da se zapitamo ovako: zasto je potrebno produziti prijavljivanje? Koji je to pokazatelj bio ranije da je ovo potrebno? Koliko se to ocekuje glasaca koji nisu u mogucnosti da dodju na biracko mesto pa da to ne moze da se obavi u ranije predvidjenom roku? 

 

Kako se bira troclana komisija koja ide na teren, kad izbornih lista ima onoliko? 

 

Ne kazem da je stari sistem bio idealan. A isto se ne secam da je ikada bio problem stari sistem i da se neko zalio na to. Kada sam ja nekada davno bio CESIDov posmatrac na izborima, broj glasaca koje je trebalo posetiti je bio mizeran. Jedan tim za pola dana bez cimanja odradi. 

 

Inace, recimo da u Beogradu, jedna komisija na terenu moze za 10min da obavi glasanje jednog biraca koji bi da glasa. U urbanim sredinama je to verujem sasvim izvodljivo (cak i manje). To je 10 glasaca po satu. 13 sati glasanja (neka bude da se komisija zameni u nekom trenutku, i 2 puta ako treba) = > mogu 78 biraca u toku dana, hajde da umanjim na 60 zbog vremena potrebnog za smenu komisije. U Beogradu je skoro 1200 birackih mesta. Teoretski, mogli bi da obrade 72.000 glasova tog tana. U Beogradu imas prijavljenih oko 1.6mil glasaca, i ako bi izaslo oko 60% (dakle glasalo bi nesto manje od 1mil biraca, 950k), onda 72.000 cini nesto preko 7.5% glasova! Malo li je? 

OK, naravno da nece biti komisija non stop upregnuta, ali taman dovoljno za neke malverzacije da se nekoj Milici Zavetnici, Seselju ili nekom slicnom satelitu namaknu glasovi za cenzus ili jednostavno da se osigura SNS.  

 

Pa nije tako. Izmena nije nastala u minut do 12. Referendum je sproveden sa takvim prijavljivanjem. Znaci da je opozicija imala sasvim dovoljno vremena da se pripremi za to, samo su oni izgleda za to pravilo saznali tek juce, sto opet govori o njihovoj neorganizovanosti. 

Komisiju koju sprovodi glasanje van birackog mesta imenuje biracki odbor. Da ima bar malo organizovanosti i pameti u svim birackim odborima bi vecinu imala opozicija. I uvek se vracamo na pocetak, opozicija nije pokrila sva biracka mesta svojim kontrolorima. U mojoj opstini od 27 birackih mesta opozicija nema vecinu u birackom odboru ni na jednom, dok u lokalnoj izbornoj komisiji ima vecinu. Moramo nema nijednog kontrolora u mojoj opstini. Postoji jedno naseljeno mesto koje ima tri biracka mesta gde nema nijednog opozicionog kontrolora, sem radikala a oni i nisu opozicija. U lokalnu izbornu komisiju su imenovali clanove i zamenike bukvalno sve stranke koje ucestvuju na izbore, osim Moramo naravno. Jbg tu je nadoknada solidna, a i ne radi se skoro nista. A u birackim odborima koji su kljuc za kontrolu nema skoro nikog. Zato u opstinskoj izbornoj komisiji opozicija ima apsolutnu vecinu, a u birackim odborima nema bukvalno ni na jednom mestu. 

 

Produzetak roka za prijavljivanje je dobra i potrebna stvar, ne zbog gradova vec zbog manjih mesta gde ima veliki broj starih lica koja nema ko da prijavi. Tako da ta lica mogu sama da se prijave ili da to ucine clanovi njihove porodice koji zive u gradovima. Ovo je mogao da bude samo plus za opoziciju da su malo bolje organizovani. Da mladja urbana populacija ubedi svoje roditelje, babe, dede na selu da glasaju protiv Vucica i prijavi ih za glasanje, ali naravno nista od toga. 

 

Ceo svet sve vise glasa postom i preko interneta, a nama problem sto je produzeno prijavljivanje za glasanje van birackog mesta zato sto je opozicija opet nespremna. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, major josip said:

P.S. Opet ponavljam, šansa i jeste toliko mizerna baš zbog ljudi koji razmišljaju kao ti, a svojim neizlaženjem samo smanjujete šansu i nama da uradimo ono što vi svojom nadmenošću ili čime već nećete - a to je da učinimo sve što je u našoj moći (makar i samo izlaskom na izbore) da se ovo zlo promeni. 

 

Samo sto glasanje nije moc sa kojom se nesto moze stvarno menjati zapravo glasanje je u savremenim demokratijama koje su nation-based umesto recimo community-based ili city-based, dovodi do toga da su gradjani pasivni i politicki nezainteresovani, koji jednom u 4 godine trebaju da odu i nesto kao odlucuju i biraju izmedju A/B opcija, a problema milion i ne mogu se svi zgurati u A, B, C, D i cesto su protivrecni.

 

Izbore treba jednostavno gledati kao mirnu smenu vlasti, bez pusaka, unutrasnjih sukoba i ratova izmedju onih koji bi da zauzmu tron. To je jedina prava prednost izbora, nikakva gradjanska moc.

 

Stvarna moc gradjana moze da se ispolji tek kada se nacionalne drzave sto vise decentralizuju i iscepkaju do te mere da se 95% svih odluka donosi na nivou grada, zajednice, okruga, kantona ili sta vec, dakle odluke koje se ticu samog tog grada i njegove okoline, infrastruktura, socijalna politika, ekoloska pitanja, resavanje kriminala, porezi, i slicno, a gde bi onda gradjani tu imali stvarnu moc jer bi efekte mogli direktno osetiti na svojoj kozi i samim tim bi bili daleko vise skloni da stvarno nesto ucine bilo da glasaju, kandiduju se, pokrecu neke inicijative ili se prosto odsele u bolji grad sto dovodi do toga da prvi pocne da se menja zbog gubitka stanovnika. To je inicijalna i originalna ideja demokratije tamo od antike osnovana bas u polisima kao Atina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

major josip je napisao "sve što je u našoj moći" (što je u ovom trenutku izlazak na izbore) a ne "građanska moć"

 

možemo da filozofiramo da sutra (kada su btw izbori), međutim, to neće promeniti činjenicu da je neizlazak na izbore jednak glasanju za sns.

  • Like 17
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bohumilo said:

To je tačno. Ali moje glasanje nema uticaj apsolutno ni na šta (tj. šanse za to su toliko male da se to slobodno može i tako formulisati), dok diskusija o tome ima makar kakve izglede za nekakvim pozitivnim efektom: recimo ima šanse za intelektualnim zadovoljstvom koje ponekad proizilazi iz diskutovanja o idejama sa drugim ljudima, ima šanse da se sopstveni rezon testira i proveri - i sama potreba da se nešto jasno i pošteno verbalizuje pred drugim ljudima ima takav efekat - itd...

 

Mhm, ok. Moram da ti se izvinim što nisam lepo protumačio ovo što si napisao u prvom postu, odnosno što sam mislio da je stvar glasanja vezana isključivo kroz prizmu utroška vremena.

 

 

8 hours ago, bohumilo said:

Ali izlazak na izbore nije "rađenje svega što je u našoj moći". Za pojedinca je to nešto najbeznačajnije što on može da uradi. Ja ovo vidim kao da me optužuješ što ne proučim neku dovu ili molitvu za pobedu nekog kandidata na izborima, jer svako mora da uradi sve što je u njegovoj moći - pa daj makar molitvu. Mislim, i to ima NEKE šanse da upali, pa zašto ne probati, a pri tom ne moram ni da izlazim iz svog stana?

 

Samo da otklonimo mogućnost zabune oko ovoga, ja ovde ne govorim iz rakursa pobede bilo kojeg kandidata, već iz ugla šanse da upravo moj glas ima bilo kakav efekat na bilo šta, jer je to prostor mogućnosti kojim ja upravljam. Da bi se to desilo na izborima potrebno je da negde neki rezultat (pobeda, ulazak u drugi krug, nečiji ulazak u parlament ili makar jedno poslaničko mesto) bude na klackalici za tačno jedan glas - a šanse za to su minimalne.

 

I još nešto, ja ne pozivam ljude da ne glasaju, gotovo obrnuto. Moj argument fukcioniše tim bolje što više ljudi glasa. Kada bi manje ljudi glasalo on bi postajao sve tanji i tanji - što manje ljudi glasa svaki pojedinačni glas postaje važniji - dok jedom ne bi prešao prag kada bih rekao da vredi pomeriti neke planove za nedelje i otići na glasanje...

 

Slažem se da izlazak na izbore nije generalno rađenje svega što je u našoj moći, zato sam i u zagradi stavio da je makar samo izlazak nešto što (trenutno) možemo uraditi. Dosta ljudi nije mnogo zainteresovano za ono što se događa oko njih ili nisu spremni da utroše mnogo vremena da bi takve stvari detaljno analizirali, tako da mislim da je barem glasanje na izborima nešto što oni kao pojedinici mogu uraditi kako bi se vlast smenila, ako imaju makar najmanju svest da ovakvo stanje sada nije dobro.

Izlazak na izbore smatram potrebnim, ali svakako ne i dovoljnim uslovom da pokušamo da napredujemo ili bar da ne nazadujemo kao društvo itd.

 

Šanse da se nešto promeni su male - nek budu 1%, ili eto 0,1%, ali ukoliko odlučimo da ne uradimo ništa, pa i da ne glasamo - šanse za to su 0% (ok, postoji i vid bojkota kao način borbe, nešto tako je pokušano, ali pošto sada većina izlazi na izbore mislim da pojedinačka odluka za bojkot ili tako nešto nema nekog generalnog smisla). 

 

Ovo što pišeš da tvoj glas nema nikakvog efekta -  tu se ne bih složio. Srpska napredna stranka će recimo imati oko 2 miliona glasova, što je ogromna brojka. Kada bi to spustio na pojedinačan nivo, jedan glas tog pojedinca ne menja mnogo u zbiru, ali kada recimo 10% tih pojedinaca ne bi glasalo tako izgubili bi čak 200k glasova.

 

Ja sam siguran da ima barem 50k u Srbiji koji kažu, ma moj glas ne znači ništa. 2016. je par hiljada glasova odredilo da li će neka stranka preći cenzus ili ne. 2012. je 70k odredilo da Nikolić pobedi, a to je trenutak kada se menja srpska istorija. 70k ljudi je možda tada razmišljalo da nema potrebe da izađu jer njihov glas ne vredi mnogo i ne menja računicu i dobili smo ovo što smo dobili, da radikali opet dođu na vlast (izašlo je 800k ljudi manje nego u prvom, daklje ljudi koji su generalno spremni da glasaju, ali tada nisu hteli, svako iz nekog razloga).

 

Ako si u Beogradu, rezultat jeste na klackalici. Ako nisi, da, za parlament i predsedničke deluje da su male šanse, ali, ponavljam, uz veliku izlaznost postoje šanse da se ode u drugi krug i da sns ne formira sama skupštinu. 
 

Moram da ti priznam da me nisi ubedio u tu priču o bezvrednosti tvog glasa, pogotovu što mislim da taj proces zaista ne zahteva neki veliki trud pa da kažeš da je to ne znam ni ja kakva muka i da je loš ondos uloženo-dobijeno. Čak mi više smisla imaju oni argumenti da neko nema za koga da glasa  (iako se ni sa tim ne slažem), nego ovo što si ti napisao.

 

@Veshtodel u teoriji je ok ovo što si napisao, čak se u načelu i slažem sa tobom. Govorim o situaciji u kojoj se trenutno nalazimo, gde stvarna most građana - ne postoji. A pazi, da bi i do toga došlo potreni su - izbori, tj. smena vlasti koja radi na tome da te moći smanji, ili još bolje, eliminiše.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Kad sve bude idealno, vlast decentralizovana, uslovi za sve učesnike na izborima podjednaki, iskorenjen lopovluk, javne službe radile svoj posao, neće nam ni trebati izbori.

Naravno, nije ispravna tvrdnja iz prve rečenice, smenjivost vlasti i provera poverenja su vrednost same po sebi, a kada imamo katasrtofalnu vlas onda je, makar pokušaj da se nešto promeni, pitanje lične odgovornosti pa i poštenja.

 

Još nešto:

Ne očekujem da SNS izgubi parlamentarnu većinu ali nimalo nije svejedno da li će imati 126, 150, 170 190 ili 210 mesta u parlamentu.

 

 

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Medo je generalno u pravu, samo hteo bih bohumilo jos da dodam:

Ti gledaš kroz apriornu verovatnoću da su šanse za pobedu male, a aposteriornu u situaciji kada treba videti koliko je tvoj glas uticao na konačan skor.

Moj pristup je: da gledamo aposteriorno ukoliko neodlučni ljudi ili ljudi koji razmišljaju slično kao ti izađu - kolika je verovatnoća da će se vlast smeniti ukoliko se to desi i bude velika izlaznost? E, sada već imamo tu klackalicu o kojoj si pisao. :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Pa nije tako. Izmena nije nastala u minut do 12. Referendum je sproveden sa takvim prijavljivanjem. Znaci da je opozicija imala sasvim dovoljno vremena da se pripremi za to, samo su oni izgleda za to pravilo saznali tek juce, sto opet govori o njihovoj neorganizovanosti. 

Komisiju koju sprovodi glasanje van birackog mesta imenuje biracki odbor. Da ima bar malo organizovanosti i pameti u svim birackim odborima bi vecinu imala opozicija. I uvek se vracamo na pocetak, opozicija nije pokrila sva biracka mesta svojim kontrolorima. U mojoj opstini od 27 birackih mesta opozicija nema vecinu u birackom odboru ni na jednom, dok u lokalnoj izbornoj komisiji ima vecinu. Moramo nema nijednog kontrolora u mojoj opstini. Postoji jedno naseljeno mesto koje ima tri biracka mesta gde nema nijednog opozicionog kontrolora, sem radikala a oni i nisu opozicija. U lokalnu izbornu komisiju su imenovali clanove i zamenike bukvalno sve stranke koje ucestvuju na izbore, osim Moramo naravno. Jbg tu je nadoknada solidna, a i ne radi se skoro nista. A u birackim odborima koji su kljuc za kontrolu nema skoro nikog. Zato u opstinskoj izbornoj komisiji opozicija ima apsolutnu vecinu, a u birackim odborima nema bukvalno ni na jednom mestu. 

 

Produzetak roka za prijavljivanje je dobra i potrebna stvar, ne zbog gradova vec zbog manjih mesta gde ima veliki broj starih lica koja nema ko da prijavi. Tako da ta lica mogu sama da se prijave ili da to ucine clanovi njihove porodice koji zive u gradovima. Ovo je mogao da bude samo plus za opoziciju da su malo bolje organizovani. Da mladja urbana populacija ubedi svoje roditelje, babe, dede na selu da glasaju protiv Vucica i prijavi ih za glasanje, ali naravno nista od toga. 

 

Ceo svet sve vise glasa postom i preko interneta, a nama problem sto je produzeno prijavljivanje za glasanje van birackog mesta zato sto je opozicija opet nespremna. 

Sve je to OK pod uslovom da nema malverzacija. Ako i tamo gde opozicija ima kontrolore bude terenska komisija SNS+SPS+satelit sve je jasno. Trebalo bi da bude SNS/SPS + Ujedinjeni/Moramo + neko treci. 

 

Dakle nemam ja problem sa promenom vec imam problem sto je sada podloznije malverzacijama. 

2 hours ago, Romantik said:

 

A koliko to sat ima minuta kod tebe? :smiley33:

 

Greska u kucanju, da si pratio jednacinu dalje video bi da sam racunao 6 🙂 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bohumilo said:

To je tačno. Ali moje glasanje nema uticaj apsolutno ni na šta (tj. šanse za to su toliko male da se to slobodno može i tako formulisati), 

 

Slazem se, tvoj pojedinacni glas nema uticaj ni na sta. Ni moj pojedinacni, ni Maretov, ni Žikin, ni Perin ni Devojkin ni Kojpernikov itd... I odjednom...KRK, sekta na vlasti još 10 godina.

 

Nije druže sve u individualizmu, ti i ja živimo lepo, ali sutra će nešto tvoje ili moje da zatreba njima, a pošto privatne vojske još nema, problem će nam rešiti niko.

Nije došlo do toga da biramo da li ćemo goloruki na tenkove, takav rizik ja ne bih preuzeo, ali protegneš noge do glasačkog mesta, pa šta se desi desi se, ulaganje je minimalno moguće.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Harmonika said:

Brate, neces, ne moras, ne znam sta konkretno od nas zelis..ovde je velika vecina u fazonu da glasa..Ne mogu, a da se ne osvrnem na jedan intervju dr Zujovica..proveo dosta vremean kritikujuci opoziciju..svi su lazni, samo je Tadic pravi..ne znam, nije mi sto se kaze, neprepoznatljiv, ostavljam otvoreno i da  je u pravu..opleo je i po svom mediju, Noovj..sve indirektno doduse..bio mi je u ovim godinama pandmeije,da kazemo, jedan od glasova razuma..Djilas i Vucic su prakticno isto, kaze on..ne mirisem Dragana ni ja preterano, i to sto glasam za opoziciju ne znaci da nisma kritican prema istoj, i obrnuto..narocito kada je Djilas u pitanju..ne znam smao kkao je dosao do toga da je Tadic toliko cist..covek koji je i ucestvovao u osnivanju SNS..ne znam, nespojivo mi je ovo, i tog tadica je sprdao do juce..

 

Pretpostavljam da je Žujović ljut jer njega niko nije zvao da ga stavi na neku listu. Iskreno čovek je isuviše impulsivan za politiku i često u svom intervjuu prenagli sa nekim stvarima. Neka varijanta Boška po tom pitanju, odradi 29 minuta savšren intervju i onda u jednoj minuti kaže glupost koju posle režim vrti na njihovim medijima kao dokaz za haos koji opozicija priželjkuje. Sreća pa ne pravi hepeninge po ulici 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali izlazak na izbore nije "rađenje svega što je u našoj moći". Za pojedinca je to nešto najbeznačajnije što on može da uradi. Ja ovo vidim kao da me optužuješ što ne proučim neku dovu ili molitvu za pobedu nekog kandidata na izborima, jer svako mora da uradi sve što je u njegovoj moći - pa daj makar molitvu. Mislim, i to ima NEKE šanse da upali, pa zašto ne probati, a pri tom ne moram ni da izlazim iz svog stana?
 
Samo da otklonimo mogućnost zabune oko ovoga, ja ovde ne govorim iz rakursa pobede bilo kojeg kandidata, već iz ugla šanse da upravo moj glas ima bilo kakav efekat na bilo šta, jer je to prostor mogućnosti kojim ja upravljam. Da bi se to desilo na izborima potrebno je da negde neki rezultat (pobeda, ulazak u drugi krug, nečiji ulazak u parlament ili makar jedno poslaničko mesto) bude na klackalici za tačno jedan glas - a šanse za to su minimalne.
 
I još nešto, ja ne pozivam ljude da ne glasaju, gotovo obrnuto. Moj argument fukcioniše tim bolje što više ljudi glasa. Kada bi manje ljudi glasalo on bi postajao sve tanji i tanji - što manje ljudi glasa svaki pojedinačni glas postaje važniji - dok jedom ne bi prešao prag kada bih rekao da vredi pomeriti neke planove za nedelje i otići na glasanje...
Argument "moj mali glas ne menja ništa" je zaista gluplji od "svi su isti".
Nisam razmišljao o tome do sada i hvala ti što si razradio tu teoriju jer si lepo gurnuo na površinu besmislenu logiku iza takve odluke. Ipak, u pitanju je svakako legitimna odluka nakon koje nema potrebe da se bilo ko pravda. Svako ima pravo da se vodi kojom god logikom, koliko god glupa bila.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Pa nije tako. Izmena nije nastala u minut do 12. Referendum je sproveden sa takvim prijavljivanjem. Znaci da je opozicija imala sasvim dovoljno vremena da se pripremi za to, samo su oni izgleda za to pravilo saznali tek juce, sto opet govori o njihovoj neorganizovanosti. 

Komisiju koju sprovodi glasanje van birackog mesta imenuje biracki odbor. Da ima bar malo organizovanosti i pameti u svim birackim odborima bi vecinu imala opozicija. I uvek se vracamo na pocetak, opozicija nije pokrila sva biracka mesta svojim kontrolorima. U mojoj opstini od 27 birackih mesta opozicija nema vecinu u birackom odboru ni na jednom, dok u lokalnoj izbornoj komisiji ima vecinu. Moramo nema nijednog kontrolora u mojoj opstini. Postoji jedno naseljeno mesto koje ima tri biracka mesta gde nema nijednog opozicionog kontrolora, sem radikala a oni i nisu opozicija. U lokalnu izbornu komisiju su imenovali clanove i zamenike bukvalno sve stranke koje ucestvuju na izbore, osim Moramo naravno. Jbg tu je nadoknada solidna, a i ne radi se skoro nista. A u birackim odborima koji su kljuc za kontrolu nema skoro nikog. Zato u opstinskoj izbornoj komisiji opozicija ima apsolutnu vecinu, a u birackim odborima nema bukvalno ni na jednom mestu. 

 

Produzetak roka za prijavljivanje je dobra i potrebna stvar, ne zbog gradova vec zbog manjih mesta gde ima veliki broj starih lica koja nema ko da prijavi. Tako da ta lica mogu sama da se prijave ili da to ucine clanovi njihove porodice koji zive u gradovima. Ovo je mogao da bude samo plus za opoziciju da su malo bolje organizovani. Da mladja urbana populacija ubedi svoje roditelje, babe, dede na selu da glasaju protiv Vucica i prijavi ih za glasanje, ali naravno nista od toga. 

 

Ceo svet sve vise glasa postom i preko interneta, a nama problem sto je produzeno prijavljivanje za glasanje van birackog mesta zato sto je opozicija opet nespremna. 

 

Logika ti je negde omanula. Nije ni legalno, ni legitimno vršiti izborne prevare, ukoliko opozicija negde nema kontrolore. Naravno da nije problem u glasanju na daljinu, problem je ako se glasanje na daljinu koristi da se promeni izborna volja građana. Dakle, ukoliko se stara osobe primora ili prevari da glasa za vlast ili ukoliko se kasnije manipuliše sa listićem. To je situacija, a ne da li će neko glasati od kuće, kafića ili na izbornom mestu. Takođe, ukoliko su radikali u toj komisiji koja ide na teren, a ubačeni ispred ljudi koji su stvarno opozicija, jasno je da nije moguće imati kontrolu. Ne znam postoji li negde pregled koliko kontrolora ima po kom biračkom mestu, ali UPS tvrde da imaju preko 20.000 kontrolora. To jeste respektabilan broj. Nije baš moguće pokriti svako BM, a nema ni potrebe ići negde gde znate da SNS ima 95 posto i to bez da mora da vara. Apsolutno nemam ni najmanju sumnju da vlast koristi i ovu (legalnu) mogućnost kako bi vršila dodatne (nelegalne) prevare. Opravdanje za prevaru ne može biti to što ne postoji dovoljna kontrola, naročito ukoliko nije ni realno da postoji. Intenzivno idenje na teren zahteva još više kontrola u odnosu na regularno glasanje. SNSu bi najviše odgovaralo da svi glasaju od kuće, pa da oni sa svojim botovima i upregnutim državnim institucijama, uključujući i policiju, mogu da idu od vrata do vrata i provere za koga se glasalo. I tad bi mogli da krivimo opoziciju što u svakom domaćinstvu nema makar jednog predstavnika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...