Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

10 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@freethrow Ko je na ovoj fotografiji?

 

@Devil In My Pants  Najdobronamerniji savet: Nemoj više da ideš na te sastanke. Ja se mnogo bolje osećam od kada sam prestala da idem na te sastanke stambene zajednice..do tada sam se nervirala ovako kao ti.

A što se izbora tiče, izađi na izbore 🙂 Nisu svi kao tvoje ( i moje ) komšije. 

Ono je Bog da sacuva. Sve penzioneri i oni prave planove i nikad nista ne urade. Pa da,rekao sam da me vise ne zanimaju. Pritisak mi je bio ko zna koliki.

 

Ma na osnovu njih vidim sta nam sledi, dzaba i promena vlasti sa takvim ljudima..tacnij to nije moguce. Njima je da sede u kuci da prde i smrde...gledaju TV...mozda se nesto promeni kad ja budem penzioner mada cu izaci, al nema nama pomoci.😁

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ma na osnovu njih vidim sta nam sledi, dzaba i promena vlasti sa takvim ljudima..tacnij to nije moguce.

 

Oni su samo mala grupa ljudi-mislim na tvoje iz zgrade. 

 

I nisu baš svi penzioneri za sps ili sns. Pre neki dan sam sat vremena čekala da potpišem izjavu podrške kandidatima za parlament i za Bg.. Videla sam u redu dosta starijih ljudi. 

Razgovarala sam sa nekima od njih. Nisu članovi nijedne političke stranke ali im je dosta ovog režima koji nas je u svakom aspektu života unakazio.

 

Mislim da ima nade da će se nešto promeniti.

 

AV već krade izbore -mnogo je ljudi došlo iz Rep Srpske da prijavi prebivalište u Beogradu. Tih masovnih prijavljivanja ljudi koji zapravo ne žive u Srbiji nije bilo ranije.

 

Očigledno im pada rejting, i moraju da "uvoze" birače. 

 

Naravno, ima i onih koji AV vatreno obožavaju ali mislim da ih nema mnogo...da ima više ljudi koji su zaposleni u državnim preduzećima koji su primorani da glasaju zbog posla.

 

Videćemo. Nije daleko taj 03.04.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Oni su samo mala grupa ljudi-mislim na tvoje iz zgrade. 

 

I nisu baš svi penzioneri za sps ili sns. Pre neki dan sam sat vremena čekala da potpišem izjavu podrške kandidatima za parlament i za Bg.. Videla sam u redu dosta starijih ljudi. 

Razgovarala sam sa nekima od njih. Nisu članovi nijedne političke stranke ali im je dosta ovog režima koji nas je u svakom aspektu života unakazio.

 

Mislim da ima nade da će se nešto promeniti.

 

AV već krade izbore -mnogo je ljudi došlo iz Rep Srpske da prijavi prebivalište u Beogradu. Tih masovnih prijavljivanja ljudi koji zapravo ne žive u Srbiji nije bilo ranije.

 

Očigledno im pada rejting, i moraju da "uvoze" birače. 

 

Naravno, ima i onih koji AV vatreno obožavaju ali mislim da ih nema mnogo...da ima više ljudi koji su zaposleni u državnim preduzećima koji su primorani da glasaju zbog posla.

 

Videćemo. Nije daleko taj 03.04.  

Ma jos gore ako ne glasaju za njega 😁

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Naravno, ima i onih koji AV vatreno obožavaju ali mislim da ih nema mnogo...da ima više ljudi koji su zaposleni u državnim preduzećima koji su primorani da glasaju zbog posla.

 

Ima i ovih prvih, nažalost u solidnom broju. Takođe, propaganda ne deluje samo na ljude u smislu da će glasati za Vučića, već i da demotiviše glasanje za opocziciju. 

 

Pa evo ja imam solidan broj prijatelja, programera, obrazovanih ljudi, koji su dakle tehnološki vrlo pismeni i nisu zatrovani samo Pinkom koji pričaju kako su svi isti, kako nema poente glasati, nemaju za koga, nisu čuli za pola opcija. 

Drugarica mi kaže da ne prati mnogo politiku, ali da je videla da vlast sadi drveće u gradu, a njoj znači da ima više drveća. Obrazovana devojka, koja je vrednija, uspešnija od mene u svakom pogledu. I to je nešto što mene dosta demotiviše i pogađa. Goran Vesić sadi drveće i u nečijim očima ispada da se bori za zeleniji Beograd. Čovek za čije vreme nikad više stabala nije posečeno u istoriji Beograda verovatno. 

 

Iako nisam, niti sam ikada bio stranački aktivan, pokušavam da objasnim ljudima zašto je ova vlast loša i da se moraju malo aktivirati jer ih politika može sačekati na svakom koraku i ne mogu biti potpuno izolovani. I onda tako se osećam kao da nekog teram da glasa ili da me neko plaća da to radim, a posle se u sebi mislim da možda samo trošim

 svoje vreme i energiju. A pokušavam da dodam barem pet, šest novih glasova opozicionim listama, gde bi svako glasao po svom nahođenju i gde bi se povećala šansa da se ovo zlo skloni u Beogradu. 

Ne gajim iluzije da može doći do promene u republici ili na mestu predsednika mislim da su za to šanse 1%. Ali mora se probati, koliko ko može. Kod većine je samo potrebno da izdvoje pet minuta i odu na birališta. Ako im je već svejedno nek im bude svejedno sa Marinikom, a ne sa Vučićem. 

Edited by major josip
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, major josip said:

 

Ima i ovih prvih, nažalost u solidnom broju. Takođe, propaganda ne deluje samo na ljude u smislu da će glasati za Vučića, već i da demotiviše glasanje za opocziciju. 

 

Pa evo ja imam solidan broj prijatelja, programera, obrazovanih ljudi, koji su dakle tehnološki vrlo pismeni i nisu zatrovani samo Pinkom koji pričaju kako su svi isti, kako nema poente glasati, nemaju za koga, nisu čuli za pola opcija. 

Drugarica mi kaže da ne prati mnogo politiku, ali da je videla da vlast sadi drveće u gradu, a njoj znači da ima više drveća. Obrazovana devojka, koja je vrednija, uspešnija od mene u svakom pogledu. I to je nešto što mene dosta demotiviše i pogađa. Goran Vesić sadi drveće i u nečijim očima ispada da se bori za zeleniji Beograd. Čovek za čije vreme nikad više stabala nije posečeno u istoriji Beograda verovatno. 

 

Iako nisam, niti sam ikada bio stranački aktivan, pokušavam da objasnim ljudima zašto je ova vlast loša i da se moraju malo aktivirati jer ih politika može sačekati na svakom koraku i ne mogu biti potpuno izolovani. I onda tako se osećam kao da nekog teram da glasa ili da me neko plaća da to radim, a posle se u sebi mislim da možda samo trošim

 svoje vreme i energiju. A pokušavam da dodam barem pet, šest novih glasova opozicionim listama, gde bi svako glasao po svom nahođenju i gde bi se povećala šansa da se ovo zlo skloni u Beogradu. 

Ne gajim iluzije da može doći do promene u republici ili na mestu predsednika mislim da su za to šanse 1%. Ali mora se probati, koliko ko može. Kod većine je samo potrebno da izdvoje pet minuta i odu na birališta. Ako im je već svejedno nek im bude svejedno sa Marinikom, a ne sa Vučićem. 

 

Osim te tvoje koleginice, koja me čudi, mislim da bez potrebe trošiš vreme tih programera. Iako SNS ima dosta manje podrške čak i prema kontrolisanim izvorima koji prate izbore, mnogi nemaju nameru da potroše ni minut svog vremena glasajući za gomilu lažova i lezileba koji bi samo hteli parče kolača ako dođu na vlast. Ne ide mi u glavu da niko od ekipe koja se naziva opozicijom nije iskoristila praktično ništa da napadne vlast, a imali su prilika na kilo. Umeju samo da kevću da vlast ne valja, što jeste tačno, ali šta umeju da ponude? Vidim da Boškić nudi da studentima vrati novac od školarine, što je nemoguće, da pričaju bajke o visokim platama i penzijama, što je malo teže sa privredom na nivou one iz 19. veka, ali niko od njih nije ni prstom mrdnuo da ostvari ono što obećava dok je bio na vlasti. Upravo zato će SNS vladati i sa 20% podrške jer onakvu opoziciju bi poželeo svako. Niti su maknuli vucibatine iz svojih redova, niti su prstom mrdnuli da spreče bilo šta od onoga za šta se zalažu. Pa ko bi im onda verovao i trunčicu? Gde su bili da pozovu na proteste i podrže lekare koji skapavaju u COVID bilnicama? Gde su da pozovu na protest protiv divlje gradnje po BG, da se smanji akciza na gorivo, da sesmeni kompletan REM (kažu da im je trn u oku), da pozivaju na hapšenje tropske biljke zbog unga-bunga žurki (već zaboravljeno) ili bilo čega drugog što se pojavi kao problem? Za sve navedeno i nenavedeno su možda izdali saopštenje, ili čak oštro osudili sve nemile događaje. Neka samo tako nastave pa će propasti sami od sebe, mada nisu daleko ni od toga.

Link to comment
Share on other sites

Kažeš mnogi nemaju minut svog vremena da potroše na lažove i lezilebe. A šta su ovi sada na vlasti? Sve to + opasni kriminalci koji imaju 100% vlast (čak i buklvano, cela skupština je pozicija) koji kontrolišu medije i sve društvene sfere i ne planiraju da stanu.  

 

Da, dobar deo opozicije čine loši ljudi. Boško je retard, slažem se. Ali ovo što si rekao ne stoji. Pa upravo je ta opozicija i dovela u medije priču o Palmi, kao i još dosta tih afera. To se potencira na mrežama, naravno, ali domet je ograničen. Gde oni to mogu da plasiraju? Ima Tviter, Fejsbuk i to je to. Na televiziji imaš samo satanizaciju svakog protiv vlasti. Šta se očekuje, da bukvalno idu od kuće do kuće i pričaju kako je Palma maltretirao devojke? Pa ova vlast podržava Palmu, ova vlast zove Palmu da gostuje svuda, hvale ga. I onda ljudi kukaju na opoziciju? Kažu svi su isti ili da ne rade dovoljno? Znači bolje je da ostane ova vlast koja promoviše njega i to šta radi nego da dođe opozicija koja je izdala saopštenje i otkrila njegova loša dela? Ja ne razumem tu logiku. 

 

 

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Još jedna stvar. Nije tačno da su svi isti, nije tačno da opoziciju čine samo ljudi bivše vlasti, nije tačno da cela opozicija ne radi ništa. 

 

1. Skoro je izašla lista kandidata koalicije Moramo i video sam da su neki ljudi komentarisali kako je strašno da niko od njih nema nekog velikog radnog iskustva, sem članstva u nekim nvo ili tako nešto. Ja ne znam šta ljudi očekuju nekad. S jedne strane se žale da opozicija ne radi dovoljno terenski, s druge traže ljude koji rade na ozbiljnim poslovima. Ja ne znam kako neko misli da neka vredna radna osoba može izdvojiti dovoljno vremena za posao, sebe, porodicu i terenski rad. Veliku konfuziju mi to pravi u glavi. Naravno, mislim da bi najbolje bilo kada bi lista bila mix i jednih i drugih. 

 

2. Sada imamo u opoziciji dosta novih lica, tj. lica koja nisu bili na vlasti. Kod ssp-a Marinika nije bila deo vlasti, kod Jeremića Aleksić (ističem samo poznatija lica, ima ih naravno dosta). Novi DS sa Lutovxem čine članovi koji nisu bili na vlasti. Ceo PSG, Ne davimo Beograd, razni manji pokreti, pa čak i ovi za koje ne BiH glasao poput Boška ili Radula nisu bili na vlasti, tj ovaj drugi je bio, no samo kao ministar i napustio. Ovo sve pišem zbog onih koji kažu da neće da glasaju za žute i bivšu vlast. Za tabce samo i napominjem da veliki deo sns-a čini bivša vlast. Vesić, Mali, su samo neki od istaknutih primera. A treba reći da je i sam Vučić bivša vlast. 

 

3. Opozicija naravno može bolje, ali treba reći da rade u zaista ograničenom prostoru. Uvek se pitam šta je to što ljudi misle da se može uraditi kada vas medijski proganjaju i nemate ogromnu količinu novca? Evo za neke već čujem kako pričaju da je Ponoš NATO general (nebitan je Ponoš kao Ponoš nego kako ljudi ponavljaju sve kao papagaji). Koje je tu rešenje? Šta ljudi misle da će se pojaviti neka opcija sa poštenim čovekom i od ah uzeti 50% sama? Na šta bi to ličilo? Koliko još dugo ovi ljudi moraju da vode moju državu dok bih ja čekao da neko toliko poraste? Šta je alternativa? Ja takve odgovore nisam čuo. 

Edited by major josip
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Takođe, znam da sam malo odužio, ali voleo bih da dodam. 

Veliki problem kod apstinenata nije samo taj što su razočarani u neke poteze opozicije nego su razočarani u to za šta se oni zalažu. 

 

Recimo kod te Marinike će biti problem to što je, kako kažu Rumunka ili što je potpisala rezoluciju o Srebrenici, a ne jer nije dovoljno aktivna ili to sve već što si ti Vaso rekao. Ove dve gore koalicije se gledaju kao antisrpske stranke. Naravno, i vlast je svojim pričalama uticala na to. Interesantno je kako nema jake desne strane kod nas i kako su skoro sve plaćene od sns-a. Znaju gde preti najveća opasnost. Pa i 2000. je Koštunica morao da bude na čelu. Ovo društvo i dalje mnogo više vuče na tu stranu i tako imamo da dosta ljudi mrzi Vučića ne zbog toga što je diktator i zbog toga što nema deomokratije, već zato što je "prodao Kosovo", uvodi nas u EU ili se sastaje sa nato generalima itd. 

Samim tim, imamo problem i generalno kao društvo, imamo problem sa tim čemu jedna, ne baš mala grupacija teži i šta raditi sa tim glasačima i ljudima. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, major josip said:

Da, dobar deo opozicije čine loši ljudi. Boško je retard, slažem se. Ali ovo što si rekao ne stoji. Pa upravo je ta opozicija i dovela u medije priču o Palmi, kao i još dosta tih afera. To se potencira na mrežama, naravno, ali domet je ograničen. Gde oni to mogu da plasiraju? Ima Tviter, Fejsbuk i to je to.

 

Pa upravo taj dobar deo je jedan od problema. OK, ne gledam domaću TV (hvala onome ko je izmislio kablovsku), ali kad već imaju te feZbuke, Tnjitere i ostala sranja, neka uče malo od antivaksera, ravnozemljaša i sličnih. Njih bi sašila i dr Govana Antivakserka da se aktivira, Baka Prase ili neki sličan šalabajzer. Ako hoće neki bolji uzor, eno im ovih ekologa, pa neka uče od njih. Ionako imaju da se uhvate i za pametnije stvari. Neka sutra izvedu na ulicu lekare, prekosutra, prosvetu, nakosutra zaposlene u Maxiju, pa da vidimo.

19 minutes ago, major josip said:

Šta se očekuje, da bukvalno idu od kuće do kuće i pričaju kako je Palma maltretirao devojke?

E, ovde zaista nisu krivi. Krivo je društvo kome to ne smeta. Društvo ne zamera nikome što voli da kraducka, ili u ovom slučaju da bude običan manijak, ne zamera Šapiću i Malom što su plagijatori, pa zato en zamera ni komšiji peri koji radi u GSP i kraducka dizel. Isto to društvo će tražiti nekome da im napiše maturski za dete-debilče, podmitiće šalterušu ili doktora, ista je to sorta kao bilo koja vlast.

 

21 minutes ago, major josip said:

Kažu svi su isti ili da ne rade dovoljno?

Postoji li dokaz da je suprotno?

 

14 minutes ago, major josip said:

Sada imamo u opoziciji dosta novih lica, tj. lica koja nisu bili na vlasti. Kod ssp-a Marinika nije bila deo vlasti, kod Jeremića Aleksić (ističem samo poznatija lica, ima ih naravno dosta). Novi DS sa Lutovxem čine članovi koji nisu bili na vlasti. Ceo PSG, Ne davimo Beograd, razni manji pokreti,

Marinika je bila u LSDV, a kako kaže Vrfeme, „obavljala je nekoliko državnih funkcija, poput direktorke Kancelarije Nacionalnog saveta za decentralizaciju. Bila je i pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Vojvodine.” Jeremić je bio na vlasti i glavni je u stranci, pa može slobodno da natakne šajkaču i cimne rakiju, kao na jednoj fotki koja se davno pojavila. PSG na čelu ima uduvanog loose cannona Sergeja Trifunovića, koji možda ume da glumi, ali je generalno budala. Patkari su klasični NGO-maoistički levičari, a nevezano za to, zalagali su se da se naplaćuje ulaz automobilom u centar grada. Imam nezgodnu naviku da pamtim i takve stvari, a ako bi ovo ponovili, mislim da bi mogli da odmah stave katanac na vrata.

 

12 minutes ago, major josip said:

Evo za neke već čujem kako pričaju da je Ponoš NATO general [...] Recimo kod te Marinike će biti problem to što je, kako kažu Rumunka ili što je potpisala rezoluciju o Srebrenici, a ne jer nije dovoljno aktivna ili to sve već što si ti Vaso rekao. Ove dve gore koalicije se gledaju kao antisrpske stranke.

Meni bi to za Srebrenicu i NATO bili veliki plusevi, ali ako anti-SNS ekipi smeta što neko kaže da je u Srebrenici bio genocid, što Ponoš (navodno) radi za NATO ili što je Marinika Rumunka, onda sa takvima nema ničeg zajedničkog. To što su oni protiv SNS je njihova stvar, ali definitivno jesu protiv civilizacije ako im smetaju njena krvna zrnca ili to što su oni sa drugačijim krvnim zrncima pobijeni u Srebrenici. A ako ćemo pravo, ni NATO ih nije dovoljno mlatio.

 

Sve ovo što si rekao u poslednjem pasusu je tačno 100% i to bih potpisao deset puta. U tome i leži caka - tzv. narodu ne smeta manjak demokratije, smeta mu što je AV „prodao Kosovo” (mada se tu ne razlikuje od prethodnika niti se njime ozbiljnije bavio, osim malo folklora za široke narodne mase). Pa ako im ne smeta, zašto ih ne bi još više i bolje j...ahao?

 

Hajde da se vratimo na opoziciju - njima je ostao relativno mali, ali i relativno civilizovan deo birača koji ih čitaju kao otvorenu knjigu. A čitaju ih i zapadne ambasade jer imaju veoma dobre obaveštajne službe i znaju da im se obraća gomila kokošara i pilićara. Mogu da probaju da se uljude, da malo imitiraju one ekologe, osvoje 10-15 mesta, pa neka teraju dalje. Do sada su tapkali u mestu, a tih 10-15 mesta im je bar nešto za početak jer je svakako bolje od nule.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, AgroLaki said:
PuSty oVe gLuPe FoRe...

 

Treba nam uvesti sankcije opet...

 

Nije mi bas namera da branim lik i delo Obradovica, ali on ovde nije ispao rasista nego ili nedovoljno pazljiv ili nedovoljno inteligentan (da se blago izrazim).

 

Da je ostavio sliku onakvu kakva jeste, bilo bi jasno da je preuzeo sa interneta prvo na sta je naisao, a verovatno nisu ni hteli mnogo da traze pa daj iseci deo zbog kojeg ce da nam se smeju i da nas prozivaju. Verovatno nije ni mislio da ce neko da primeti.

 

Uglavnom, njegov problem je sto misli da je mnogo pametan i sto mu je ego toliki da vise nema nikakvu dozu samokritike. Hoce to kada se zavede princip da se vodja pita za sve u stranci. Nas je problem je sto je on, takav kakav je, najmanje losa opcija od svih desnih opcija koje ce ucestvovati na izborima. Vec je bio u SZS pa bi moglo da se zamisli da se udruzi sa Moramo i Ujedinjenima za Srbiju, ranije se itekako kriticki odnosio prema SNS, tabloidi su sa njim brisali patos skoro svakodnevno, da ne nabrajam dalje.

 

Ukratko, nimalo prijatna njuska, ali cemu da se nadaju glasaci koji zele pobedu opozicije u BG? Ili da Moramo + Ujedinjeni imaju 56 odbornika (nije zabranjeno mastati) ili da se sklopi savez sa:

 

1. DJB/Radulovic - OK, predstavlja se kao opozicija, ali toliko je cesto menjao stavove da mu vise nista ne verujem. Uz to je i prilicno cvrsto protiv bivse vlasti, a tek sad je totalno zaglibio, pa njega otpisujem kao moguceg koalicionog partnera.

2. DSS/NADA - od ovih nisam cuo ni rec kritike rezima, Jovanovic redovno gostuje na Pinku i Hepiju, sanse da uskoce u opozicioni voz su ravne nuli

3. Zavetnici - zombi stranka koja izroni pre svakih izbora i gradi popularnost na jednoj licnosti i njenom iskakanju iz frizidera. SNS 1/1.

4. SRS - Seselj i sinovi

5. Vera, nada, ljubav - ovi nece imati ni 0,2%

 

Mislim, dzaba ja ovo pisem, ne mislim da postoje neke nade da je moguc pristojan rezultat, ali se ne bih ni bavio ovim kombinacijama da ne zavisimo od istih i da nam je vlast koliko - toliko normalna.

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

Pričam malo  sa ljudima i u rl o tome, prepoznajem i ovde neke slične modele razmišljanja, pa me zanima sledeće: ako za nekoga misliš da je, šta znam, za nijansu ili dve bolji od sadašnje vlasti, ali i dalje ne dovoljno dobar, zašto je problem glasati za takvu opciju? Šta je pogrešno u tome da glasaš za nekoga ko je makar za mrvicu bolji od ovoga što je sad na vlasti? Pa čak i ako si ubeđen da će sve ostati isto i ako neko drugi dođe na vlast, čak i to je razlog da glasaš za tog drugog, jer ako ovi ostanu neće biti isto, nego će u svakom ciklusu i svakim danom da bude sve gore. I sve manja verovatnoća da će se pojaviti iole normalna alternativna opcija.

 

Znam, promena vlasti sama po sebi ne znači mnogo, mora da se menja svest ljudi, način razmišljanja, način shvatanja uređenja društva i društvenih odnosa. Sve je to tačno i to je vrlo jak argument. Ipak, postavlja se pitanje, u kom slučaju će se brže doći do takvog stanja svesti - u sadašnjem modelu svakodnevnog kljucanja u mozak severnokorejskim tipom propagande i društvenog uređenja, koji vodi ka potpunom lobotomiranju i zombiranju, gašenju svake nade da pojedinac ili grupa građana može nešto da promeni ili da se za nešto izbori, ili nečim što bi makar zaličilo na neke osnovne demokratske tekovine?

 

Ja sam, ne samo u politici, zagovornik strategije hiljadu malih koraka. Mislim da je poslednji trenutak za neku revolucionarnu promenu bio građanski protest 96/97, koji je nekako uspeo da ostane živ do 5. oktobra. I to je to, taj istorijski trenutak je prošao. Očekivati bilo šta slično sada, mislim da nije realno. Realno (ili možda i optimistički) je očekivati da ovo društvo prvo prikoči sa propadanjem, pa polako krene nazad ka normali, korak po korak, ali opet samo u slučaju da se ovo skloni sa vlasti što pre.

 

Kada pričam sa nekim ko neće da glasa jer su svi isti, moram da priznam da nailazim na slične mehanizme i logiku kao sa vakcinama, iako bukvalno niko od tih ljudi s kojima sam pričao nije antivakser. Ali ako ovamo znaš da je dobro da primaš vakcine iako te ne štite od zaražavanja, ne štite od oboljevanja, u nekim slučajevima čak ne štite ni od teškog oblika bolesti i smrti, ipak svesno biraš da uradiš nešto što je u ovom trenutku najbolje što možeš, biraš najbolju opciju koju imaš na raspolaganju iako znaš da nije idealna i da ne dovodi trenutno do rešenja problema. Zašto onda sličan princip ne može da se primeni i na glasanje na izborima? Zašto misliš da je pogrešno da u datom trenutku izabereš najmanje loše rešenje, ako je to najbolja opcija koju imaš?

 

I još jedna paralela sa vakcinama. Vakcinisanje je zvanično lični izbor, ali je u praksi dokazano da taj lični izbor, ukoliko je izbor ne vakcinisati se, utiče negativno na čitavo društvo. Pa, slično je i sa odlukom o neizlasku na glasanje, a protiv si ove vlasti.

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Mi moramo menjati vlasti ako hoćemo da napredujemo u demokratizaciji. Nema demokratizacije ako je vlast sigurna da ne može izgubiti izbore. Zašto bi Vučić dozvolio i 1% pomak u demokratizaciji kada je to protivno njegovim interesima. Njemu je u interesu da se vratimo u 90-e i da ima apsolutnu vlast u svojim rukama. Tako su isto početkom 90-ih konformisti govorili svi su isti, ovi drugi su gori od Slobe a šatro su bili protivnici njegovi. Kad je došla 93. i kada su videli pune rezultate Slobe tada je bilo već kasno, no opet su govorili "Ne može gore" i slične mantre. E onda 99. su zaćutali i shvatili kakvi su naivci bili čitavih 10 godina.

 

Postoji isto jedna grupa koja je mislila da će SNS da izgubi izbore odma na sledećim izborima. To je tako naivno bilo da ja nisam mogao da verujem da neko misli u tom smeru. Tek sada za vreme korone kada su videli kako mediji peglaju ama baš sve propuste vlasti su shvatili da ovaj bez veće aktivnosti ljudi nikad neće izgubiti izbore. U takvoj je poziciji da za njegovo obaranje treba minimum dva uspešna ciklusa izbora a to mu opet ostavlja dosta vremena da reaguje na sve poteze opozicije.

 

Čarobna vila koja će Srbiju preko noći prebaci iz 19. u 21. vek ne postoji tako da je ne treba ni čekati. Nego kao i sve zapadne zemlje mic po mic treba menjati zemlju u smeru demokratizacije. Prva stvar je ovo što je Arsenije pisao da vratimo mogućnost promene vlasti na izborima pa tek onda možemo da se nadamo nečemu.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Arsenije i Klotzen su se nadovazali na ovo što smo pisali, manje više rekli ono što i ja mislim samo to dosta bolje sročili od mene 😄

 

@DJ_Vasa

Ok, za Mariniku sam prevideo, ali i dalje mislim da je to dosta nebitna pozicija da ni njoj moglo da se zamera da nije učinila ništa ili da je nešto zeznula. 

Za Jeremića sam već napisao da je bio na vlasti, a ni ja njega nešto mnogo ne volim. 

PSG spomineš Sergeja - ok, jeste radio gluposti, ali tu stranku ne čini samo Sergej, mislim da je glupo pričati samo o jednoj ličnosti. Onda bi bukvalno svakoj stranci mogao naći manu. 

Za Ne davimo Beograd mislim da si najnepravedniji. Imaš organizaciju koja jeste malo više levo, ok, ali oni su organizovali i učestvovali na raznim protestima, počevši od onih većih  preko onih gde se ljudi bore da ostanu parkići, pokretali razne peticije, davali rešenja kako bi se grad poboljšao, bili su aktivni tokom svih godina a ne samo pred izbore. 

I sad ti imaš vlast koja rastura Beograd, pravi besmislene projekte, vrši krađe preko raznih tendera, ne brine o ekologiji i čistoći grada itd. ne znam gde bi bio kraj nabrajanju i tebi sad smeta što Ne davimo Beograd neće kola u centru grada i praktično izjednačavaš to. Mislim da nisi fer. 

 

Što se tiče priče oko Srebrenice i ostalog. Reći ću ti iskreno - uopšte mi ne bi smetalo da pobedi opcija koja ne bi insistirala na tome da je Srebrenica genocid. I glasao bih za tu opciju kako bi smenila ovu vlast. Zašto? Zato što smatram da pitanje nečega što se desilo pre 30 godina i razlika u tome da li neko smatra da je to zločin ili genocid ne bi drastično uticalo na kvalitet mog života. Odnosno, smatram da bi ostanak ove vlasti više negativno uticao na to, nego što bi se potencijalno situacija poboljšala sa promenom tog stava. Na kraju krajeva i trenutna vlast ne priznaje da je bilo genocida, pa valjda prirodno treba da imaš neku želju da se ona smeni? Valjda je bolje imati manje korumpiranu vlast koja negira genocid nego više korumpiranu vlast koja negira genocid (pritom imaš članove mnogih opozicionih opcija koji govore da je bio genocid, počevši od Marinike i već je i po tome situacija drugačija). Mora se od nečega krenuti. I ti i ja smo napisali da u društvu generalno postoji problem i da se neće magičnim štapićem sve rešiti. Ne znam šta očekuješ da se pojavi opcija koja će reći sve ovo, plus ajmo u nato, ajmo u eu, Kosovo nezavisno i da će dobiti 50% glasova? Da neće morati da se udruži sa nekim iz ove, tebi izgleda mrske opozicije da dobije vlast? Da će moći da porastu za par godina? Nisam siguran koliko je to realno, a godine samo prolaze, situacija je sve gora, a radikali su sve duže na vlasti. 

 

Za ovo što si me pitao da li postoji dokaz da nisu svi isti. Pa, naravno da ne mogu da ti tvrdim 100% da nisu, ali tom logikom onda nikad ne treba glasati ni za jednu novu opciju. Onda bih i ja tebe mogao pitati kada bi se pojavila opcija koja ima identične stavove tvojim zašto bi glasao za njih kada mogu biti isti kao ovi i promeniti stavove ako dođu na vlast? 

 

Sve u svemu, ja sam mlad čovek, na početku sam poslovne karijere i želim da formiram svoj život u što boljoj zemlji i ne bih voleo da je napustim. Spreman sam da utičem na to da se načini makar i mali korak da ovde bude bolje i da pokušam da uradim makar nešto. Teško mi je da samo sedim, kažem kako je loše i ne probam to da promenim. Ja poštujem i tvoj stav i svačiji, samo ne mogu da ga razumem. Trudim se, ali ne uspevam.

 

Prostom logikom, čak i da je opozicija samo 1% bolja od ove vlasti, smatram da je bitno glasati i smeniti vlast i da bi promena na 4 godine pozitivno uticala da ovi što imaju funkcije malo više paze šta rade jer će znati da mogu biti smenjeni. Ovako će se svi osiliti sve više i više što duže imaju fotelju. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...