Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Quote

Savo Manojlović: Narod Srbije će od iskopavanja litijuma imati koristi koliko i građani Konga od iskopavanja dijamanata

 

https://www.danas.rs/vesti/politika/savo-manojlovic-narod-srbije-ce-od-iskopavanja-litijuma-imati-koristi-koliko-i-gradjani-konga-od-iskopavanja-dijamanata/

Evo ga ovaj "novo lice" , "mlad mozak" i "nova nada". U stvari samo još jedan prevarant koji bi da se dokopa državne kase.

 

Kaže mlad mozak "narod Srbije" ali "građani Konga". I da ne ostane nezabeleženo - "iskopavanje". Verovatno trnokopom, pored kaveza sa kanarincem.

 

Dobro, a koliko je "narod Teksasa", ili koliko su "građani Aljaske" imali koristi od naftnih bušotina ili od rudnika zlata?

 

Onaj koga ovakvi prevare da još jednom glasa za takve i treba da bude kmet.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Nasuprot tome :

 

spacer.png

 

Ali...u laži su kratke noge:

 

Quote

 

The Upper Rhine Valley in Germany's southwest is thought to be home to one of the largest lithium reserves in Europe.

slobodan prevod : Smatra se da je dolina Gornje Rajne, na jugozapadu Nemačke, nalazište jedne od najvećih rezervi litijuma u Evropi.

https://www.politico.eu/article/germanys-lithium-extraction-earthquake-mining/

 

 

 

Ovi naši mufljuzi na vlasti su resili da uniste citavu zemlju zbog svoje zarade, ako im je do sada sve prolazilo jer "nema veze, koga briga" valjda ce pitanje gole egzistencije da malo razbudi ovaj mutavi, zarobljeni narod.

 

Priča o basnoslovnom bogatvsu Loznice, koja će doživeti blagostanje samo od rudne rente, je prića za Žvaline analitičare na žeton. Uostalom, rudna renta ide 40% lokalnoj samoupravi, a 60% "beogradu" pa je stvar vrlo jasna. Sve treba usmeriti ka EXPO-u i "beogradu" da bi se uzela planirana lova, a čiji je projekat "državna tajna"....

 

NAdam se da će kad tad biti procesuirani za ovaj zločin prema sopstvenoj državi, a ne bi bilo loše, čak poželjno, i svi podržavaoci ovog projekta.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Patrik Hoksteter said:

Evo ga ovaj "novo lice" , "mlad mozak" i "nova nada". U stvari samo još jedan prevarant koji bi da se dokopa državne kase.

 

Kaže mlad mozak "narod Srbije" ali "građani Konga". I da ne ostane nezabeleženo - "iskopavanje". Verovatno trnokopom, pored kaveza sa kanarincem.

 

Dobro, a koliko je "narod Teksasa", ili koliko su "građani Aljaske" imali koristi od naftnih bušotina ili od rudnika zlata?

 

Onaj koga ovakvi prevare da još jednom glasa za takve i treba da bude kmet.

 

A šta kaže Savo, koliko tzv. narod ima koristi od Ziđina?

 

Da li se setio Savo, ili bar neko drugi od kvaziekologa, da se malo pozabavi konkretnijim stvarima?

9-Reka-Sava-Sremska-Mitrovica.jpg?w=800&

 

Ovo je slika sa mnogih reka, a ova je preuzeta sa interneta. I ne mora Savo sa kojekakvim tuta-mutama da juri po nekim zabitima da bi se ovo videlo. Šetnja pored bilo koje reke je dovoljna.

Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa

 

Prelepa slika, ja bi` tu setala i pila vodu iz ruke....ovo sto izgleda kao djubre je sareni lokvanj koji leluja na talasicima....romanticno je...necu da budem negativna.

 

Samo da mi je znati kakva stoka baca ovo sve na ovaj nacin.:mad:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Au...pa te flaše će pokupimo za 15 minuta, a s Rio Tinto će se trujemo dugo i kvalitetno.

 

Te flaše se ne skupljaju godinama i svakodnevno se bacaju. Tobožnji ekolozi se zapravo i ne bave ekologijom, već samo kmeče, vreče i dreče „Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto”. Dok oni tako kmeče, vreče i dreče, flaše će se samo gomilati, a uživaće se i u efektima Ziđina, Smedereva, Petrohemije, TENT-a, Kostolca i ko zna još čega. Dotični Rio Tinto nije stigao da zabode ni ašov, a oni kmeče, dreče i vreče kao da sve što sam naveo ne postoji. Zapravo, sve navedeno za njih ne postoji. A oni su kao neki ekolozi.

 

Malo mi je čudna logika da se bune protiv nečega što nije prisutno, ali ne mrdaju ni prstom protiv onoga što je veoma prisutno.

 

Doduše, mogu da se kladim u ishod njihovog kmečanja, drečanja i vrečanja – jedno veliko ništa, osim što će da se pojedinci uvale na državne jasle i da prodaju kvaziekološku maglu u koju ni sami ne veruju.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Te flaše se ne skupljaju godinama i svakodnevno se bacaju. Tobožnji ekolozi se zapravo i ne bave ekologijom, već samo kmeče, vreče i dreče „Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto”. Dok oni tako kmeče, vreče i dreče, flaše će se samo gomilati, a uživaće se i u efektima Ziđina, Smedereva, Petrohemije, TENT-a, Kostolca i ko zna još čega. Dotični Rio Tinto nije stigao da zabode ni ašov, a oni kmeče, dreče i vreče kao da sve što sam naveo ne postoji. Zapravo, sve navedeno za njih ne postoji. A oni su kao neki ekolozi.

 

Malo mi je čudna logika da se bune protiv nečega što nije prisutno, ali ne mrdaju ni prstom protiv onoga što je veoma prisutno.

 

Doduše, mogu da se kladim u ishod njihovog kmečanja, drečanja i vrečanja – jedno veliko ništa, osim što će da se pojedinci uvale na državne jasle i da prodaju kvaziekološku maglu u koju ni sami ne veruju.

Auh...pa sad mi zvučiš kao....neću da kažem, ali jebeš politiku "Selo gori i baba se češlja"...jurićemo flaše po rekama, koje smo sami razbacali, a ovo veće zlo nećemo, jer još nije došlo.

Nisu oni lažni ekolozi, možda i verovatno i nisu ekolozi, ali oni imaju muda da stanu ispred tog zla i kažu ne može. Verujem da je većina stanovnika Srbije protiv, a logika kad nas već truju Zidjin, TENT, Kostolac....pa neka malo i oni. Kad ide june, nek ide i uže....Ako čekamo da Rio Tinto zabode ašov onda je već vrag odneo šalu....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Te flaše se ne skupljaju godinama i svakodnevno se bacaju. Tobožnji ekolozi se zapravo i ne bave ekologijom, već samo kmeče, vreče i dreče „Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto”. Dok oni tako kmeče, vreče i dreče, flaše će se samo gomilati, a uživaće se i u efektima Ziđina, Smedereva, Petrohemije, TENT-a, Kostolca i ko zna još čega. Dotični Rio Tinto nije stigao da zabode ni ašov, a oni kmeče, dreče i vreče kao da sve što sam naveo ne postoji. Zapravo, sve navedeno za njih ne postoji. A oni su kao neki ekolozi.

 

Malo mi je čudna logika da se bune protiv nečega što nije prisutno, ali ne mrdaju ni prstom protiv onoga što je veoma prisutno.

 

Doduše, mogu da se kladim u ishod njihovog kmečanja, drečanja i vrečanja – jedno veliko ništa, osim što će da se pojedinci uvale na državne jasle i da prodaju kvaziekološku maglu u koju ni sami ne veruju.

 

Naravno da tako dolaze do poena politickih ali opet treba reci da je sasvim okej se buniti jer sve sto si naveo je daleko manji problem od rudnika litijuma.

 

U Portugalu slican rudnik ovom nasem se trebao gradi u ZABITI (u solidnom precniku od rudnika nemas ni jedan veliki grad niti imas bitne reke), pa opet su morali ozbiljno da podmazu da bi to proslo cisto da se shvati koliko to nije "opasno". Nije proslo izbila afera sa podmicivanjem a bilo i hapsenja:

https://n1info.rs/svet/portugalski-premijer-antonio-kosta-podneo-ostavku-posle-pretresa-u-vezi-sa-litijumom/

 

Ja inace sam postao potpuno protiv rudnika od posete onog nemackog naduvenka. Imaju najvece zalihe litijuma u Evropi pa ako im litijum treba nek ga kopaju u Nemackoj. Pri tome cela to kidisanje na nas litijum je zato sto je evropska autoindustrija prespavala EV revoluciju (drzali su se dizela ko pijan plota) i sad gledaju nekako da sami prave baterije jer ako kupuju kineske samo jacaju kinesku konkurenciju, pa onda vide Vucicevu Srbiju gde ce lik da im dozvoli da rade sta hoce samo za jos jednu deceniju vlasti plus se od RT uzme lepa narukvica, milina.

 

Detetu Danilu ce biti tesko kad jednog dana budu morali da odu iz zatrovane Srbije ali milioni a verovatno i solidno vise ce da ublaze taj dusevni bol...

 

Ali sve bi to jos bilo podnosljivo da nema Brnabicke da nas laze samo tako. Prvo je pricala da ce litijum biti za nas ko za norvezane nafta, uzmes papir i olovku, preracunas rudnu rentu u odnosu na planiranu proizvodnju i onda pogledas koliko je to smesno u poredjenju sa kintom koju Norveska od nafte i gasa ima.

 

Evo sad genijalka kaze da niko nema litijum kakav Srbin imade, da takav litijum Nemci imaju kopali bi i Berlin...

 

E jbg ko god im drma kavez oko litijuma ima moju podrsku, em je to opasna ideja em su bas bezobrazni sa lazima.

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Auh...pa sad mi zvučiš kao....neću da kažem, ali jebeš politiku "Selo gori i baba se češlja"...jurićemo flaše po rekama, koje smo sami razbacali, a ovo veće zlo nećemo, jer još nije došlo.

Nisu oni lažni ekolozi, možda i verovatno i nisu ekolozi, ali oni imaju muda da stanu ispred tog zla i kažu ne može. Verujem da je većina stanovnika Srbije protiv, a logika kad nas već truju Zidjin, TENT, Kostolac....pa neka malo i oni. Kad ide june, nek ide i uže....Ako čekamo da Rio Tinto zabode ašov onda je već vrag odneo šalu....

 

Meni se čini da je dotični Rio Tinto samo sredstvo za zamazivanje očiju koje koriste lažni ekolozi da bi se uvalili u fotelje. Ima malo većih ekoloških problema koje sam naveo, pri čemu ne mislim na flaše, a od njih se o tome ne može čuti gotovo ništa.

 

Logika je zapravo drugačija jer očigledno da imaju nešto protiv Rio Tinta, ali ne i protiv ostalih, pa od Rio Tinta prave babarogu, dok ostali izgleda proizvode cveće i ukrasno bilje.

 

 

5 minutes ago, MeanMachine said:

Naravno da tako dolaze do poena politickih ali opet treba reci da je sasvim okej se buniti jer sve sto si naveo je daleko manji problem od rudnika litijuma.

 

Čekaj, da li to znači da je manji problem ono što postoji u odnosu na ono što ne postoji? Ne znam kako se meri težina problema onoga što još ne postoji, ali za ovo prvo je jednostavno.

 

7 minutes ago, MeanMachine said:

...Imaju najvece zalihe litijuma u Evropi pa ako im litijum treba nek ga kopaju u Nemackoj. Pri tome cela to kidisanje na nas litijum je zato sto je evropska autoindustrija pukla sto se tice EV revolucije (drzali su se dizela ko pijan plota) i sad gledaju nekako da sami prave baterije jer ako kupuju kineske samo jacaju kinesku konkurenciju, pa onda vide Vucicevu Srbiju gde ce lik da im dozvoli da rade sta hoce samo za jos jednu deceniju vlasti plus se od RT uzme lepa narukvica, milina.

 

Pre će biti da ga ne kopaju u Nemačkoj, baš kao što tamo ne proizvode ni televizore. Nemački rudar ili radnik su malo skuplji, pa koriste istu logiku.

 

9 minutes ago, MeanMachine said:

Detetu Danilu ce biti tesko kad jednog dana budu morali da odu iz zatrovane Srbije ali milioni a verovatno i solidno vise ce da ublaze taj dusevni bol...

 

Ako do sada nije zbrisao, ne verujem da će zbrisati kasnije. Izveštaji oz agađenju su javno dostupni, a zagađenje ne bira. Ne verujem ni da će ovo biti toliki problem jer ionako je planeta dosta eksploatisana, priroda se obnavlja, pa nikom ništa.

 

Može Brnabićka da sere koliko hoće, ona je nebitna. Litijum će se kopati i sa kvaziekolozima i bez njih jer kada se međudržavni ugovor jednom potpiše, tu nema više zezanja, osim ako neće da skupljaju pare za odštetu na ulici.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MeanMachine said:

U Portugalu slican rudnik ovom nasem se trebao gradi u ZABITI (u solidnom precniku od rudnika nemas ni jedan veliki grad niti imas bitne reke), pa opet su morali ozbiljno da podmazu da bi to proslo cisto da se shvati koliko to nije "opasno". Nije proslo izbila afera sa podmicivanjem a bilo i hapsenja:

https://n1info.rs/svet/portugalski-premijer-antonio-kosta-podneo-ostavku-posle-pretresa-u-vezi-sa-litijumom/

 

Kakvi amateri...za naše :smiley26:

 

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Meni se čini da je dotični Rio Tinto samo sredstvo za zamazivanje očiju koje koriste lažni ekolozi da bi se uvalili u fotelje. Ima malo većih ekoloških problema koje sam naveo, pri čemu ne mislim na flaše, a od njih se o tome ne može čuti gotovo ništa.

 

Ma nemoj da si toliko sumnjalo :ss:

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

Može Brnabićka da sere koliko hoće, ona je nebitna. Litijum će se kopati i sa kvaziekolozima i bez njih jer kada se međudržavni ugovor jednom potpiše, tu nema više zezanja, osim ako neće da skupljaju pare za odštetu na ulici.

 

„Ovim je što se tiče Projekta Jadar i Rio Tinta sve završeno. Gotovo je“, rekla je januara 2022. godine tadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić.

 

Udruženje Marš sa Drine izlazi sa novim otkrićem i navode da je Rio Tinto predao Vladi Srbije obaveštenje o sporu zbog ukidanja Projekta i prostornog plana, pa pitaju: „Kada je obaveštenje o sporu uručeno Vladi Srbije? Kako ta pretnja utiče na odluke Vlade Srbije da poguraju projekat? Da li su nastavili sa obaveštenjem o arbitraži? Ako nisu, zašto nisu? Ako jesu, koji bi sud bio nadležni? Koji je period u kojem bi morali da počnu arbitražu? Da li su postupci pred upravnim sudom od značaja za eventualnu arbitražu?“.

https://n1info.rs/vesti/zasto-i-kako-rio-tinto-planira-otvaranje-rudnika-u-srbiji-vlada-moze-da-vrati-sve-sto-je-navodno-ukinula/

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Te flaše se ne skupljaju godinama i svakodnevno se bacaju. Tobožnji ekolozi se zapravo i ne bave ekologijom, već samo kmeče, vreče i dreče „Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto”. Dok oni tako kmeče, vreče i dreče, flaše će se samo gomilati, a uživaće se i u efektima Ziđina, Smedereva, Petrohemije, TENT-a, Kostolca i ko zna još čega. Dotični Rio Tinto nije stigao da zabode ni ašov, a oni kmeče, dreče i vreče kao da sve što sam naveo ne postoji. Zapravo, sve navedeno za njih ne postoji. A oni su kao neki ekolozi.

 

Malo mi je čudna logika da se bune protiv nečega što nije prisutno, ali ne mrdaju ni prstom protiv onoga što je veoma prisutno.

 

Doduše, mogu da se kladim u ishod njihovog kmečanja, drečanja i vrečanja – jedno veliko ništa, osim što će da se pojedinci uvale na državne jasle i da prodaju kvaziekološku maglu u koju ni sami ne veruju.

 

Logika je vrlo jasna i jednostavna, mnogo je lakse i jednostavnije spreciti zlo pre nego sto nastane (preventivne radnje), nego se resiti istog kad vec postoji. Zato je neophodno biti glasniji protiv ovakvih projekata u startu, jer ako se rudnik otvori tu posle nema pomoci, samo se mogu zbrajati stete.

 

Ovo sto si ti gore pomenuo nije nevazno i nebitno, i svakako bi trebalo neko da se i time pozabavi, ali po tom pitanju nije mnogo toga moguce sad uraditi, dok je ovo sa litijumom jos uvek moguce spreciti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Prema važećim tržišnim cenama, godišnji bruto prihod od prodaje planiranih 58.000 tona litijum-karbonata iznosio bi 754 miliona evra. Srbija bi dobila 1/4 navedene sume (188,5 miliona evra) na ime rudne rente i poreza, što odgovara proceni engleske konsultantske kuće Ergo stratedži (185 miliona), i što je neuporedivo manje od raskošnih obećanja kojima obiluju mediji. 

https://www.nin.rs/licni-stav/vesti/45880/pogled-iz-strucnog-ugla-mala-dobit-na-kratak-rok-u-zamenu-za-veliku-i-trajnu-stetu

 

 

Ako pratimo šta "zakon" kaže, onda Loznici-lokalnoj samoupravi ostaje približno ogromnih 75 milona evra, dok će "beograd" vajditi tričavih 116 miliona evra.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno su verovatno znalci sve to isto govorili za železnicu, pa je ipak izgrađena. Doduše, posle je ukradena. Eto, kad rudnik bude izgrađen, i počne sa radom, mogu znalci i njega da ukradu, da se ne prekida tradicija. Plus bi zarada ostala njima.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Patrik Hoksteter said:

Svojevremeno su verovatno znalci sve to isto govorili za železnicu, pa je ipak izgrađena. Doduše, posle je ukradena. Eto, kad rudnik bude izgrađen, i počne sa radom, mogu znalci i njega da ukradu, da se ne prekida tradicija. Plus bi zarada ostala njima.

 

Nidje veze.

 

U Nemackoj propao projekat slicnog rudnika (zbog ekoloskih problema), propao i kod Ceha i sad propao u Portugalu stim sto je tu jos i bilo fine korupcije.

 

Dakle imas tri primera gde slican rudnik je da kazemo zabranjen zbog ekologije.

 

Elem da bi ti paralela bila okej onda bi zeleznica trebala biti zabranjena u Nemackoj, Ceskoj i Portugalu a mi je onda izgradimo i pokazamo da nisu bili u pravu 😄

 

@DJ_Vasa

 

Kakav medjudrzavni ugovor kad je RT privatna kompanija u kojoj najveci udeo vlasnistva ima Chinalco? Da nismo sa Kinom mozda potpisali medjudrzavni ugovor da RT ce otvoriti rudnik?

 

Takodje sama odsteta je daleko manja ako se rudnik ne bi desio, ako se pak izgradi pa bude sr@nj@ au ima da nas to kosta na kontu kazni raznim evropskim komsijama (npr stignu li otrovi iz jalovine do Dunava ima usi da nam oderu) RT kaze ne moze nismo mi krivi vec vi:

 

 

on je lupio pecat na ono sto su radili srpski gradjevinci a vlada je insistirala da te kompanije moraju da rade i grade...

 

Zato i kazem ovo je vrlo opasna ideja, graditi takav rudnik koji zahteva izuzetno odradjenu branu za ogromno jaloviste u zemlji gde je jedno brdo bilo neresiv problem u Grdelickoj klisuri...

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Patrik Hoksteter said:

Svojevremeno su verovatno znalci sve to isto govorili za železnicu, pa je ipak izgrađena. Doduše, posle je ukradena. Eto, kad rudnik bude izgrađen, i počne sa radom, mogu znalci i njega da ukradu, da se ne prekida tradicija. Plus bi zarada ostala njima.

Pita Mujo Hasu.."Jel bolan Haso, koliko košta jedna atomska bomba" ?....."Preko milijardu dolara" kaže Haso....."E da mi jedna padne u avliju, da se obogatim"....reče Mujo. Stari vic, još kad sam ja išao u OŠ,a to je bilo u prošlom veku....analogno tvojem zaključku sa prugom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

Kakav medjudrzavni ugovor kad je RT privatna kompanija u kojoj najveci udeo vlasnistva ima Chinalco? Da nismo sa Kinom mozda potpisali medjudrzavni ugovor da RT ce otvoriti rudnik?

 

OK, nije međudržavni, ali jeste ugovor.

 

1 hour ago, MeanMachine said:

Takodje sama odsteta je daleko manja ako se rudnik ne bi desio, ako se pak izgradi pa bude sr@nj@ au ima da nas to kosta na kontu kazni raznim evropskim komsijama (npr stignu li otrovi iz jalovine do Dunava ima usi da nam oderu) RT kaze ne moze nismo mi krivi vec vi:

 

Ne znam kako može da kaže da nije kriv ukoliko proizvede štetu. Država nije kriva ako Maxi utaji porez, ako Ikea prodaje krš od nameštaja i slično, već samo ako ne sprovodi zakone. Država može da naplati šteto od Rio Tinta ili da naprosto zapleni imovinu ukoliko se to desi.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

 

Sve sto je sinoc receno u Utisku nedelje je zastrasujuce. Moj utisak je da je na delu izdaja drzave i naroda, toliko argumenata u prilog ovoj tvrdnji ima da se samo pitam - dokle, bre? Je l ima neko, negde, koji ce da kaze e, sad je dosta, pohapsi ove idiote a narodu kaze da je car go?

I nemoj vise da mi pljujete po Savi i onoj deci sto ciste reke i potoke, jedini uspeh koji je gradjanska inicijativa postigla za ovih 30 godina je njihovo delo, Uredba o zabrani eksploatacije litijuma od pre neku godinu. I naravno, ljudi iz Nedeljica koji brane kucni prag. 

Nakon sinocnog Utiska pogledala sam razdaljinu izmedju Bg i Loznice, nekih 140 km + 87 km od mog grada do Bg......mnogo je za mene u ovim godinama da 28 Juna potegnem na taj protest, mnogo, mogla bih tamo da odapnem pa bi ljudima naravila problem. Bem ti zivot koji nicemu ne sluzi. 

Bem ti ovakvu Srbiju i ovakve Srbe!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

Čekaj, da li to znači da je manji problem ono što postoji u odnosu na ono što ne postoji? Ne znam kako se meri težina problema onoga što još ne postoji, ali za ovo prvo je jednostavno.

Treba da sačenaju da se rudnik otvori, da se zaposli par hiljada ljudi, oboli par desetina hiljada ljudi, zatruje e JAdar, Drina Sava, nestane šume i pašnjaka, pčela i vrabaca, pa onda da traže da se zatvori rudnik.

Činjenica da se u Smederevu i Boru sve to dešava, ali tamo polovina ljudi živi direktno ili indirektno od železare i rudnika, od istih i umiru, ali malo njih se buni, mada ima i tih koji se bune, sve su glasniji, svesniji, kad bi se zatvorio rudnik većina bi se bunila, plate bi nestale odmah a poboljšanje zdravlja bi se možda konstatovalo u sledećoj generaciji. 

9 hours ago, DJ_Vasa said:

 

..

Pre će biti da ga ne kopaju u Nemačkoj, baš kao što tamo ne proizvode ni televizore. Nemački rudar ili radnik su malo skuplji, pa koriste istu logiku.

Mora da su Nemci pozatvarali sve rudnike, ili se i oni više plaše onog što ne postoji nego onog što postoji, prestali da prave i kupuju dizele, prešli na kineska EV jer su čistija.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Baby je lepo rekla da su Srbi poznati po tome što briljiraju kad treba bilo šta da izaberu, zato je dobro što je konačno prelomljeno, pa ih niko neće ni pitati. A što se tiče ovog Sava, onome ko drži do sebe bi trebalo da je dovoljna ova kme kme Kalimero budalaština, koja čak ni to nije, "šta će od toga dobiti srpski narod", da takvog otpiše zauvek kao klovna i prevaranta, koji samo podstiče budalaštinu "narodu", i to radi namerno. Ako ne radi namerno, tim gore. Doktor nauka bre. Dobiće šećernu lušu, eto to.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Patrik Hoksteter said:

Baby je lepo rekla da su Srbi poznati po tome što briljiraju kad treba bilo šta da izaberu, zato je dobro što je konačno prelomljeno, pa ih niko neće ni pitati. A što se tiče ovog Sava, onome ko drži do sebe bi trebalo da je dovoljna ova kme kme Kalimero budalaština, koja čak ni to nije, "šta će od toga dobiti srpski narod", da takvog otpiše zauvek kao klovna i prevaranta, koji samo podstiče budalaštinu "narodu", i to radi namerno. Ako ne radi namerno, tim gore. Doktor nauka bre. Dobiće šećernu lušu, eto to.

...a vi ste taj, pa da mi date neki konkretni argument, dokaz tog "kmecanja"ili bar.....doktorat, ako ga imate?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne znam kako može da kaže da nije kriv ukoliko proizvede štetu. Država nije kriva ako Maxi utaji porez, ako Ikea prodaje krš od nameštaja i slično, već samo ako ne sprovodi zakone. Država može da naplati šteto od Rio Tinta ili da naprosto zapleni imovinu ukoliko se to desi.

 

Naravno, sve ima svoju cenu, ali postoji nešto što ima i "vrednost"  ....  nije sve u parama.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...