Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

Na to sam odgovorio jedno šest puta i nema više svrhe da se ta priča ponavlja. Šta god ja napisao, bar 90% ljudi nikada neće promeniti svoje mišljenje a ja uopšte nisam u misiji da se bavim time. Rekao sam nekoliko puta svoj stav o svemu, većina ljudi misli drugačije i to je sasvim ok, ja neke nove argumente nemam.

 

Ali samo tebi za ljubav :classic_biggrin: evo još jednom: na osnovu informacija koje su meni bile dostupne o čitavom projektu, formirao sam stav i izneo ga ovde. I smatram da bez obzira na vlast, pritisak javnosti i ekološki pokreti mogu da nateraju domaće institucije da rade svoj posao, tj. da prvo sagledaju sve štetne aspekte ovog projekta i ako se dobiju dokazi da je projektovana tehnologija i načini zaštite životne sredine u skladu sa našim propisima, da se projekat odobri. A kad krene sa radom, opet je potrebno pratiti sve ekološke parametre, što nije rocket science i reagovati kada/ako bude potrebe. Sve ostalo, što se tiče samih proizvoda, tržišta itd., niti ćemo mi nešto da se pitamo niti je naš problem, već onoga koji je uložio stotine miliona u taj projekat i planira ulaganje još stotina miliona. Mislim da na tom nivou ipak niko nije tolika budala da ulaže u projekat koji će doneti proizvode koji ne mogu da se prodaju. To što bi mi trebali da uradimo u čitavom procesu je po meni moguće i ostvarljivo, za tebe i većinu ovde utopija i kažem, sve je OK. Verovao ili ne ja ću preživeti ako ne bude tog rudnika, Lično mi ništa ne znači ni ako bude otvoren ni ako nikada ne bude otvoren. Iskreno, nikako mi nije jasna histerija oko ovog pitanja. Čak i ovde na forumu, konstantno trpim prozivke zbog toga što pišem i ne znam ni da nabrojim kako sam sve nazivan zbog toga. I to je to za sada, kako bude novih saznanja tako ću možda i da promenim svoje mišljenje o svemu.

Bukvalno Arso nista nisi napisao sto bilo ko cak i sa foruma ne zna..xD

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

Na to sam odgovorio jedno šest puta i nema više svrhe da se ta priča ponavlja. Šta god ja napisao, bar 90% ljudi nikada neće promeniti svoje mišljenje a ja uopšte nisam u misiji da se bavim time. Rekao sam nekoliko puta svoj stav o svemu, većina ljudi misli drugačije i to je sasvim ok, ja neke nove argumente nemam.

 

Ali samo tebi za ljubav :classic_biggrin: evo još jednom: na osnovu informacija koje su meni bile dostupne o čitavom projektu, formirao sam stav i izneo ga ovde. I smatram da bez obzira na vlast, pritisak javnosti i ekološki pokreti mogu da nateraju domaće institucije da rade svoj posao, tj. da prvo sagledaju sve štetne aspekte ovog projekta i ako se dobiju dokazi da je projektovana tehnologija i načini zaštite životne sredine u skladu sa našim propisima, da se projekat odobri. A kad krene sa radom, opet je potrebno pratiti sve ekološke parametre, što nije rocket science i reagovati kada/ako bude potrebe. Sve ostalo, što se tiče samih proizvoda, tržišta itd., niti ćemo mi nešto da se pitamo niti je naš problem, već onoga koji je uložio stotine miliona u taj projekat i planira ulaganje još stotina miliona. Mislim da na tom nivou ipak niko nije tolika budala da ulaže u projekat koji će doneti proizvode koji ne mogu da se prodaju. To što bi mi trebali da uradimo u čitavom procesu je po meni moguće i ostvarljivo, za tebe i većinu ovde utopija i kažem, sve je OK. Verovao ili ne ja ću preživeti ako ne bude tog rudnika, Lično mi ništa ne znači ni ako bude otvoren ni ako nikada ne bude otvoren. Iskreno, nikako mi nije jasna histerija oko ovog pitanja. Čak i ovde na forumu, konstantno trpim prozivke zbog toga što pišem i ne znam ni da nabrojim kako sam sve nazivan zbog toga. I to je to za sada, kako bude novih saznanja tako ću možda i da promenim svoje mišljenje o svemu.

 

Ja veoma cenim tvoje pisanje, ovde se ne slazem sa tobom. 

 

Koliko vidim iz ovog sazetka ti zauzimas stav da je sve dobro po RT jer bi nesto u perspektivi moglo da se desi, a to nesto je da zeleni nateraju domace institucije da...

Znaci, svi bi trebalo da se oslone na neke pokrete koji nisu uspeli da urade nista po pitanju trenutnog zagadjenja i treba ocekivati da ce odjenom toliko ojacati da ce naterati institucije koje su pod upravom jednog coveka da rade kako treba... Mislim da je to koska oko koje se glodjemo. Vecina ne veruje da ovakva vlast moze da se natera na ista. Oni rade sta im padne na pamet i prepreke nema. Da dodam, nema ni dobre opste namere... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Dobrodošla na tamnu stranu :classic_biggrin:

 

Dole će ići priča o tehnološkim procesima za koje je Cyber pitala pa stavljam u spoiler da oni koje ne zanima mogu da preskoče.

  Reveal hidden contents

 

Prvi link koji si postavila govori o dve različite tehnološke šeme pripreme materijala za zapunjavanje podzemnih otkopa, kod nas se već odomaćio naziv "pasta zasip". Suštinska razlika između dve tehnologije je u postrojenju koje se zove zgušnjivač (thickener). Zgušnjivač je u principu bazen kružnog oblika dubine nekoliko metara a prečnik može da mu bude i više desetina metara Njegova svrha je da se u njemu izvrši taloženje materijala koji se nalazi u obliku pulpe (mešavine čvrste i tečne faze) i da se u tom procesu dve faze (do određenog procenta) odvoje. Na dnu se naravno talože čestice čvrste faze, dno zgušnjivača je u obliku levka i na njegovoj sredini se nalazi otvor kroz koji izlazi zgusnuti materijal, koji se onda sistemom cevovoda i pumpi transportuje dalje. Na vrhu ostaje voda koja se odatle ponovo vraća u proces (najčešći slučaj) ili ide na prečišćavanje ako neće više da se koristi. Po dnu zgušnjivača se ukrug kreću, da ih tako nazovemo, grabulje, koje zgusnuti materijal guraju ka otvoru u sredini. Na ovom snimku, negde od dvadesete sekunde, možeš da vidiš kako izgleda jedan prazan zgušnjivač u kojem ovi momci voze skejt. Na linku koji si postavila, razlika u tehnološkoj šemi je u stvari razlika u tipu zgušnjivača, na slici je sa leve strane klasičan zgušnjivač a sa desne zgušnjivač manjeg prečnika a veće dubine, koji daje nešto drugačije karakteristike zgusnutog materijala. Kod klasičnog zgušnjivača, materijal nakon zgušnjavanja ide u još jedan proces koji se zove filtraža, gde se dodatno smanjuje sadržaj tečne faze, tu se najčešće koriste filter platna. Kod ovog drugog zgušnjivača u nekim slučajevima je moguće preskočiti proces filtraže.

 

Uglavnom, tako zgusnut materijal, koji je poreklom najčešće flotacijska jalovina, nakon toga ide u velike miksere gde se meša sa nekim vezivnim materijalom, kako bi pasta dobila karakteristike slične betonu, jer hoćemo da podzemne otkope na taj način održimo stabilnim. Kao vezivno sredstvo se najčešće koristi cement, mada postoji mogućnost da se cement u određenom procentu zameni nekim jeftinijim a dostupnim materijalom, recimo pepelom od sagorevanja uglja iz termoelektrana. Uz vezivno sredstvo mogu da se dodaju i neki drugi aditivi, zavisno od toga kakva su nam tačno svojstva paste potrebna. Ima tu još mnogo detalja, backfilling materijali i tehnike su bukvalno postali nauka i ozbiljne svetske istraživačke kuće i proizvođači se bave time, recimo dugi niz godina je BASF bila najjača kompanija koje se time bavila, kasnije se valjda izdvojio taj deo koji se bavi backfillingom. Da završim o procesu, nakon miksera, sistemom cevovoda se pasta doprema u podzemne otkope,deo po deo otkopa se puni pastom koja vremenom očvršćava i preuzima ulogu, da to tako nazovemo, nosećih stubova i ploča.

 

Postoje dva osnovna ekološka benefita backfillinga: jedan je što se time sprečava zarušavanje stena. Postoje metode podzemnog otkopavanja pri kojima se otkopani prostor ni na koji način ne tretira. I kada u podzemnom stenskom masivu napraviš dovoljno veliki otvoreni prostor jer otkopavaš rudu, stene iznad pre ili kasnije počinju da se zarušavaju i popunjavaju taj prostor. Ako je otkopani prostor dovoljno veliki, taj proces zarušavanja se nastavlja i može da dođe sve do površine terena, u kom slučaju imamo takozvano uleganje terena (subsidence).

Ova sličica je primer za proces uleganja kod podzemnog otkopavanja ležišta uglja.

 

ldr3570-fig-0003-m.jpg

 

Ako na površini terena postoji bilo kakva infrastruktura ona će biti ugrožena ovim procesom. Zapunjavanjem otkopa sprečava se taj proces. Zapunjavanje nije jedini način da se spreči zarušavanje stena i uleganje terena. Moguće je, u zavisnosti od karakteristika stenske mase, ostavljati neotkopane stubove i ploče, koje će da drže otkopani prostor stabilnim (room and pillar mining). Metode sa zarušavanjem stena su ekonomski najisplativije, odnosno imaju najniže troškove. Backfilling je u principu čist trošak za rudnik, jer ničim ne doprinosi tehnološkom procesu, a ostavljanje stubova od stenske mase znači i da si ostavio rezerve rude u tim stubovima neotkopanim i neiskorišćenim. S druge strane, ako postoji infrastruktura na površini koja ne sme da se ugrozi, onda je isključiva mogučnost otkopavanje sa očuvanjem površine. Ako postoji mogućnost izmeštanja puteva, pruga ili naselja, onda rudnik snosi troškove. I čak i u toj situaciji je rudnicima uglavnom isplativije da idu sa zarušavanjem. Na primer, za dublje delove borskih ležišta bakra, metoda otkopavanja sa zarušavanjem, tzv. block caving, je verovatno jedino moguća zbog niskog sadržaja bakra u rudi. Iako će zbog toga morati da se izmesti pruga, lokalni putevi, delovi naselja itd jer će u jednom trenutku u narednim decenijama biti u zoni uticaja podzemnog otkopavanja, to je i dalje ekonomski najpovoljnije.

 

Drugi ekološki benefit je činjenica da za količinu jalovine koja ide u backfill smanjuješ količinu jalovine koju moraš da odlažeš na površini, što znači da će jalovište na površini da zauzme manje prostora.

 

Što se tiče tvog pitanja za "pogaču" (cake), radi se u principu samo o količini vode u jalovini, koja opredeljuje da li će jalovina nakon procesa prerade biti u tečnom ili čvrstom stanju. Pogača je dakle jalovina u čvrstom agregatnom stanju. U čemu je razlika? Ako je jalovina u čvrstom stanju, ona se odlaže jednostavno kao što bi odložili na primer neku količinu iskopane zemlje, peska i sličnog materijala. Naravno, s obzirom da takva jalovina sadrži u sebi štetne komponente, prostor odlagališta mora posebno da se pripremi - pre početka odlaganja postavlja se folija koja sprečava oticanje zagađenih voda u zemljište. Otkud opet vode? To su atmosferske vode, od kiše i snega, koje padaju direktno na jalovište i koje bi vremenom postepeno ispirale materijal sa jalovišta, eventualno reagovale s njim i ugrožavale zemljište. Uz folije i drenažni sistem, sva voda koja se stvori na samom jalovištu se skuplja i ide u postrojenje za preradu. Osim toga, jalovište mora da ima i sistem zaštite od površinskih voda koje nisu došle u kontakt sa jalovištem, upravo da bi se taj kontakt sprečio. To se najčešće radi sistemom obodnih kanala. Uprošćeno, kao kada ideš na kampovanje pa iskopaš kanal oko šatora da te u slučaju kiše voda ne poplavi ili ne odnese. To je princip. I to je jedan od sistema zaštite i u slučaju poplava.

 

Ukoliko imamo jalovinu iz procesa u tečnom stanju, potreban ti je veći prostor jer takva jalovina ima veću zapreminu u odnosu na pogaču - zbog vode u sebi. Dalje, da bi formirao jalovište za tečni materijal moraš da iskoristiš ili neku prirodnu uvalu iz koje jalovina ne može da istekne, ili, što je češći slučaj, mora da se podiže jedna ili više brana i da se na taj način obezbedi dovoljna zapremina za smeštaj jalovine. Te brane su ogromni građevinski poduhvati, iako su najčešće u pitanju zemljane brane za čiju izgradnju se nalazi pogodan materijal koji može da se nađe u blizini, ako je to moguće. Takva jalovišta možeš da vidiš u okolini Bora i Majdanpeka, ako pogledaš na google earthu, ono veliko što ima u osnovi belu boju pa onda malo plavičastog preko, to su flotacijska jalovišta. Problem sa tim jalovištima i branama je što postoji opasnost od havarije. Kako to može da izgleda u svom najgorem obliku, sećaš se možda ovoga. Zato je obaveza da se takva jalovišta i brane ne grade na mestima gde bi mogle da direktno ugroze živote ljudi, a i pored toga, još u fazi projektovanja, mora da modelira najgori mogući scenario u slučaju popuštanja brane, da se tačno odredi tok materijala u slučaju takve havarije, takozvani poplavni talas, da se zatim na terenu stubovima označi do koje visine bi materijal dopreo pri svom toku, kao i da se ukoliko postoje naselja koja bi bila u blizini ovog poplavnog talasa, uspostavi sistem oglašavanja i uzbunjivanja u slučaju opasnosti. Postoji hiljadu mera predostrožnosti da do toga ne dođe, i u fazi projektovanja i u fazi izgradnje i u fazi rada ovih jalovišta, ali se i pored toga havarije ponekad dešavaju.

 

Što se tiče flotacije. To je jedan oda načina takozvane koncentracije korisnih komponenti. Šta to konkretno znači, na primer imamo ležište bakra u kojem imamo 0,5 ili 1% bakra u rudi. Procesom koncentracije treba da se dobije proizvod koji se zove koncentrat bakra i koji u sebi sadrži 20% bakra. Ovaj koncentrat bakra onda ide na metaluršku preradu kojom se dobija čist stoprocentni bakar. Do koncentrata može da se dođe na različite načine, a jedan od njih je flotacija. Sam naziv flotacija je nastao od reči float, jer je to osnovni princip koncentracije korisnih komponenti, odnosno metala. U procesu flotacije, daću opet kao primer flotaciju bakra, ruda se prvo usitnjava i melje u nekoliko koraka da bi se dobila krupnoća zrna od 76 mikrometara ili manja, jer se pri toj krupnoći mineralna zrna u rudi "oslobađaju". Kada se tako usitnjena ruda, koja je nakon mlevenja u stanju pulpe, dopremi u flotacijske mašine, u njima se uduvava vazduh kroz pulpu, odozdo naviše, a mineralna zrna se lepe, hvataju za mehuriće vazduha i isplivavaju na površinu. Otud "float". Na površini se stvara pena koja u sebi sadrži minerale bakra i ta pena se odvaja, ide u zgušnjivač o kojem je bilo reči na početku, pa na filtražu i tako se dobije koncentrat sa 20% bakra u sebi. U zavisnosti od tipa rude i minerala, flotacija može da se radi u više faza, da ne idem sada i u te detalje. Ono što ne ode u penu je flotacijska jalovina, i ona nakon flotacije ide u zgušnjivač, pa na flotacijsko jalovište. Ta pena u flotacijskim mašinama izgleda otprilike ovako:

 

froth-floatation-process-04-picture-id12

 

 

E sad, da bi postupak flotacije bio što uspešniji, a uspešniji znači da se maksimalno iskoriste i izvuku korisne komponente, što nikad nije moguće uraditi stoprocentno, odnosno deo metala će uvek da ostane u jalovini (smatra se dobrim rezultatom ako je iskorišćenje oko 90%), u postupku flotacije se dodaju razni reagensi da bi se postupak učinio što uspešnijim. Ti reagensi imaju različite zadatke, na primer da pospešuju stvaranje pene, da hemijski podstaknu izdvajanje metala u peni a spreče da veća količina jalovine ode u penu (time se snižava sadržaj korisne komponente u koncentratu, što pravi probleme u metalurgiji). Ti reagensi su uglavnom vrlo štetne i vrlo otrovne hemikalije.

 

Postoje i drugi načini koncentracije, osim flotacije. To je na primer gravitacijska koncentracija. Tu se koristi princip da su čestice rude koje u sebi sadrže metal - teže, odnosno imaju veću masu od čestica koje ne sadrže metal. I onda se koriste različite tehnike i urađaji za gravitacijsku koncentraciju koji koriste ovaj princip da bi izdvojili korisne komponente od jalovine, tj. da bi dobili koncentrat. Nekada se i u ovom procesu koriste neki reagensi i aditivi, ali uglavnom u mnogo manjoj meri nego u flotaciji.

 

Ako si sve ovo pročitala, dobrodošla međ' rudare. I,

 

SREĆNO! :classic_biggrin:

 

 

 

Živelo znanje! Ne dešava se svaki dan da se (ovde) dobije ovako iscrpan, relevantan i edukativno-didaktički odgovor. Ne da sam pročitala sve, nego ću opet, sa olovkom. Tačno si mi vizualizovao ono sto sam našla na raznim linkovima i pojmila u grubim crtama. Zahvaljujem ti na volji i trudu i nadam se da (tvoje) Znanje neće doživeti još jednu dinarsku prozivku i bunu. 

Spoiler

Čujte i počujte, The great unwashed - Arsenije nije ništa kriv! 🤪

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Baby said:

Vecina ne veruje da ovakva vlast moze da se natera na ista. 

 

A manjina veruje da ta i takva kriticna masa tzv. gradjana nije u stanju da natera ni macku da predje ulicu a kamoli da se artikulise i organizuje  adekvatno, dosledno i dugorocno kako svaka vazna promena nalaze. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

A manjina veruje da ta i takva kriticna masa tzv. gradjana nije u stanju da natera ni macku da predje ulicu a kamoli da se organizuje adekvatno, dosledno i dugorocno. 

 

I sta bi to trebalo da znaci? Da svi zbog toga treba da prestanu da zive i pristanu na bilo sta zbog vecine? 

 

Mislim, nije da je daleko od istine, ali nemoj da budemo prepotentni i totalno ponizavamo sve i kaznjavamo zbog tudjih grehova. Realnost je da i US kakva god da je, vecina je kompletnih debila sto se posebno videlo sada sa ovim virusom. Ne verujem da je stanje mnogo bolje ni u drugim zemljama sveta. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

I sta bi to trebalo da znaci? Da svi zbog toga treba da prestanu da zive i pristanu na bilo sta zbog vecine? 

 

Mislim, nije da je daleko od istine, ali nemoj da budemo prepotentni i totalno ponizavamo sve i kaznjavamo zbog tudjih grehova. Realnost je da i US kakva god da je, vecina je kompletnih debila sto se posebno videlo sada sa ovim virusom. Ne verujem da je stanje mnogo bolje ni u drugim zemljama sveta. 

 

Nemoj mi ucitavati. To sto sam ja rekla nije prepotentnost nego ontoloska istina. Drugo, ja nisam adresirala sve nego kriticnu masu

 

Kao sto je legitimno da ti kazes da "vecina ne veruje da ovakva vlast moze da se natera na ista" (ontoloska istina) tako je legitimno i da ja kazem da neka manjina veruje nesto drugo (ontoloska istina). Izbegavajmo bespotrebne nesporazume! 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

Nemoj mi ucitavati. To sto sam ja rekla nije prepotentnost nego ontoloska istina. Drugo, ja nisam adresirala sve nego kriticnu masu

Pa "kriticna masa" ti je da od 50 000 stanovnika u jednom gradu na proteste ih izadje jedva 500!??!!? 

To oni definisu kao "pobunu naroda". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Cyber said:

 

Nemoj mi ucitavati. To sto sam ja rekla nije prepotentnost nego ontoloska istina. Drugo, ja nisam adresirala sve nego kriticnu masu

 

Sta ti ucitavam?! Dramis previse i uvek si prva na liniji da opljujes ljude i obrazovanje. Sistem drzi ljude pod kontrolom, zato je i bolje u drugim zemljama nego u korumpiranoj Srbiji gde jedan moze nesto sto drugi ne moze ni da pridje. Nije problem obrazovanje uvek, ima pametnih i obrazovanih ljudi (doduse mahom su ih proterali). To sto se gaji iluzija kako eto npr. napredna Amerika ima gomilu pametnih i obrazovanih, pa ima izmedju 330 miliona ljudi sigurno vise nego u 5-7 miliona ljudi, ali isto tako ima milione i milione neobrazovanih i jednako kvalitetnih idiota kao sto su u Srbiji. Gutali su varikinu da se isperu od virusa jer im je jedan idiot rekao da to radi, veruju isto kao i Srbi u zemlja ravna ploca i gomilu nekih nebuloza koja im se servira. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darth Bane said:

Pa "kriticna masa" ti je da od 50 000 stanovnika u jednom gradu na proteste ih izadje jedva 500!??!!? 

To oni definisu kao "pobunu naroda". 

 

U redu, znaci nema ko (aktivno stanje) da menja nesto. 

Tvoj iskaz znaci da je kriticna masa pasivna te otuda "ne moze se"  promeniti (pasivno stanje) 

 

6 minutes ago, Baby said:

Sta ti ucitavam?! Dramis previse i uvek si prva na liniji da opljujes ljude i obrazovanje.  servira. 

 

Zamolila sam te da mi ne ucitavas. Hala unapred!

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Bilo ih je malo bise od 500.:default_coffee:

Govorim u nacelu. U nekim gradovima ih je bilo vise, u Beogradu I Novom Sadu sigurno.

Ali prosecan gradic u Srbiji od 40-50 000 ne moze privuci vise od 500-ak demonstranata. 

A Beograd je metropolis od skoro 2 milliona.

Ako ti u Beogradu ne izadje bar 50 000 nisi nista napravio. 

11 minutes ago, Cyber said:

 

U redu, znaci nema ko (aktivno stanje) da menja nesto. 

Tvoj iskaz znaci da je kriticna masa pasivna te otuda "ne moze se"  promeniti (pasivno stanje) ...

Upravo tako ...

15 minutes ago, Devil In My Pants said:

Vidi, 500 xD..ae znamo da ti je vucic mesije..al ne preteruj..

I nije mi Vucic nikakav mesija. Ja sam raskrstio s njim jos odavno!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Darth Bane said:

I nije mi Vucic nikakav mesija. Ja sam raskrstio s njim jos odavno!

 

Ali nisi sa sobom raskrstio. Šta bi hteo, da na proteste izađe 50%+1, a za promenu ustava je dovoljno većina od broja izašlih makar ih bilo 5000 u celoj Srbiji.

I ako imam lopove na vlasti, neka ih podržava 99%, ja ću podržavati onih 1% koji su protiv, koji imaju znanja, hrabrosti, poštenja da zahtevaju promene, počev od vlasti i odustajanja od svih projekata koje je takva vlas započela ili, u najmanju ruku, preispitivanje, stručnu analizu.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Div said:

 

Ali nisi sa sobom raskrstio. Šta bi hteo, da na proteste izađe 50%+1, a za promenu ustava je dovoljno većina od broja izašlih makar ih bilo 5000 u celoj Srbiji.

I ako imam lopove na vlasti, neka ih podržava 99%, ja ću podržavati onih 1% koji su protiv, koji imaju znanja, hrabrosti, poštenja da zahtevaju promene, počev od vlasti i odustajanja od svih projekata koje je takva vlas započela ili, u najmanju ruku, preispitivanje, stručnu analizu.

 

 

Ne mora 50 odsto, ali neka ih od 50 k stanovnika izadju bar 3-4 hiljade. 

Drugo tu su I izbori na kojima narod moze da glasa za 50 raznih partije???

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Nissan slusao nego gledao svojim ocima. Negde se I skupilo vise - u vecim gradovima naravno. Ali ni tamo nije bila kriticna masa.

 

Ti si obilazio više gradova tokom protesta i video svojim očima?

 

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Div said:

Koje je prljave tehnologije koristio Singapur, koje rudnike ima, železare, topionice, fabrike guma, termoelektrane na lignit, mazut?

Kakvi ste vi Singapurćani... Singapur ima 50,000 čistača, u državnoj agenciji za čišćenje, plus privatne firme, plus dobrovoljci, a na onoj listi ekonomskih sloboda je prvi, i po drugim stvarima, i u stvari, Singapur je za isti period koliko su neki branili nejač i opirali se mrskoj globalizaciji, tj, mrskim stranim privatnim nadnacionalnim kompanijama, od rupe koja je bila gora nego to sad (nezaposljenost je bila gora nego tu, nisu imali dovoljno stambenog prostora, nisu imali dovoljno ciste vode, imali su religijski terorizam...)  postao najprviji od svih prvih svetova, dok su neki kojima je do tog prvog sveta falio korak, ili dva, radosno skocili nazad u blato, i to na glavu. A što priliči Jupiteru, ne prilici volu, rekli smo.

Link to comment
Share on other sites

666-1-1536x862.jpg

Quote

 

Vučić je rekao da je on jedini za rudare i za rudnike jer je svestan njihovog značaja, i da je “drugačije kad vodite državu nego kad ste neodgovorni”.

Na pitanje šta još država može da uradi da pomogne rudarima, jedan od radnika odgovorio je da “ništa ne menja i da ima još posla, da se otvori još jedan kop”.

 

 

I ovde je zrtva sistema :girl:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

 

Ja veoma cenim tvoje pisanje, ovde se ne slazem sa tobom. 

 

Koliko vidim iz ovog sazetka ti zauzimas stav da je sve dobro po RT jer bi nesto u perspektivi moglo da se desi, a to nesto je da zeleni nateraju domace institucije da...

Znaci, svi bi trebalo da se oslone na neke pokrete koji nisu uspeli da urade nista po pitanju trenutnog zagadjenja i treba ocekivati da ce odjenom toliko ojacati da ce naterati institucije koje su pod upravom jednog coveka da rade kako treba... Mislim da je to koska oko koje se glodjemo. Vecina ne veruje da ovakva vlast moze da se natera na ista. Oni rade sta im padne na pamet i prepreke nema. Da dodam, nema ni dobre opste namere... 

 

Jasno, i ja takvo mišljenje poštujem. I ne moramo da se složimo. Nije se meni pravo niotkuda pojavila fiks ideja da će ekološki pokreti odjednom da ojačaju i budu u stanju da utiču na institucije, nego sam video kako se u praksi to dešava jednom, pa drugi, pa n-ti put. I onda pomislio - pa čekaj, gde je najveća šansa da nešto profunkcioniše kako treba? U tome da postojeće institucije same od sebe odjednom počnu da rade, u tome da se promeni vlast i izgrade institucije koje će da rade, ili ovo treće? I došao do zaključka da je to trenutno najbolji izbor i da ću to maksimalno da podržavam, bar dok ne dođe Godo.

 

Ali niti to znači da sam ja u pravu niti da svi moraju da se slože. Ono što nikako ne kapiram je da nekim ljudima ovde nije dovoljno da se ne slože i da misle drugačije  nego moraju da idu i u provokacije, etiketiranje i vređanje.

 

6 hours ago, Cyber said:

 

 Zahvaljujem ti na volji i trudu

 

 

Nema na čemu, nije teško naterati ribu u vodu :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ovde im te posledice ne ginu, i sa rudnikom i bez njega.

 

Da li mogu ja nesto da pitam? Dobro, da li neko ovde stvarno misli da taj rudnik nece biti otvoren?

 

Mozda se i to desi.

Lezista litijuma nisu tolika retkost u svetu, a boljih lezista, sa vecim i bogatijim sadrzajem, ima po Australiji i Juznoj Americi.

 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...