Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Vrlo zbunjujuć tvit moram priznati. Ko kopa, šta kopa, kako... traže li put za središte Zemlje, arheološke nalaze, grade li metro? Možda je za bunar? Na ovom snimku vide se samo neki ljudi koji čavrljaju nešto van konteksta i imaju jako raznovrstan vozni park.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Smrtokapa said:

Vrlo zbunjujuć tvit moram priznati. Ko kopa, šta kopa, kako... traže li put za središte Zemlje, arheološke nalaze, grade li metro? Možda je za bunar? Na ovom snimku vide se samo neki ljudi koji čavrljaju nešto van konteksta i imaju jako raznovrstan vozni park.

Ništa za sada, ali...počeće ljudi da se okupljaju kad neko ode na reku da brčka noge u vodi. !Transparentna "vlada", spinovanje i dezinformacije na angro....

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Smrtokapa said:

Vrlo zbunjujuć tvit moram priznati. Ko kopa, šta kopa, kako... traže li put za središte Zemlje, arheološke nalaze, grade li metro? Možda je za bunar? Na ovom snimku vide se samo neki ljudi koji čavrljaju nešto van konteksta i imaju jako raznovrstan vozni park.

Ovo bi trebalo da bude..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim kako Srbija može da propadne ako ne počne da rudari litijum. Može da propadne samo ako sama bude snosila troškove sanacije štete u slučaju da projekat Jadar propadne i Rio Tinto od njega odustane zato što im se prerada litijuma ne bi isplatila. Nijedna iole ozbiljna država ne sme sebi da dozvoli da joj sudbina zavisi od jednog projekta.

 

Većina nije svesna koliko mnogo koraka postoji od rude do automobilske kompanije. U tom lancu je najmanje četiri-pet kompanija, koje proizvode anode, katode, elektrolite, separatore, ćelije i kablove. Toliko ih je potrebno da bi se proizvela baterija. Katode i anode prave se u Japanu, Kini i nešto manje u Južnoj Koreji. Samo u Aziji, i nigde više. Isto važi i za baterijske ćelije. Sve to se iz Azije šalje svim proizvođačima baterija u svetu, tako da i nemačka automobilska industrija baterije pravi od delova iz Azije. Koje će onda kompanije iz Nemačke ili neke druge evropske zemlje kupovati litijum iz Srbije, kad se one i ne bave proizvodnjom delova za baterije? Je li se neki zainteresovani kupac do sada javio Rio Tintu sa jasnom porukom da bi kupovao litijum iz Jadra? Koliko znam, nije niko.

 

Vlast uverava građane da se ovde neće samo kopati litijum, već da će biti podignute i fabrike katoda, anoda, baterija, električnih automobila… Koliko je to realno?

 

To je lepa priča i ja bih voleo da to vidim. Bilo bi fenomenalno da Srbija osvoji tehnološki napredne industrije. Problem je samo što to nije realno. Za vreme mandata predsednika Baraka Obame, Amerika je investirala milijarde dolara u kompanije za proizvodnju baterija i delova za njih, a danas nisam siguran da li ijedna od tih frmi postoji. Ni Kanada, ni mnoge druge razvijene zemlje nemaju fabriku baterija. Američka država je iz budžeta, kao da je banka, kompanijama pozajmila novac, a nekima dala i bez obaveze da ga vrate u želji da se smanji zavisnost od uvoza iz Kine, ali su na kraju sve te firme propale. Ako SAD nisu uspele u tome sa milijardama dolara podrške, kolike su šanse da Srbija to uradi?

 

https://radar.nova.rs/ekonomija/intervju-luka-erceg-litijum-srbija-rio-tinto/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam gledao vidim da se pominje da je bilo kritike, neki lik je pominjao da su poslali 71 pitanje Rio Tinto-u tj Rio Sava i nijedan odgovor dobili nisu a kad nekako i uspeju da dobiju odgovor obicno je da doticna osoba koje treba da odogovori je smenjena ili napustila firmu ili se niko nije javio na konkurs ili ni jedan od kandidata ne zadovoljava. Direktor Rio Tinta je obecao da ce sto pre biti odgovoreno na svih 71 pitanja a Vucic je u svom stilu dodao da ce on da se licno postara da to bude tako.

 

Takodje vidim na n1 da je bio neki profa rudarstva koji im je na finjaka nanu naninu sto nas prave majmunima.

 

E sad Vucic ko sto sam ranije i prognozirao da ce kad vidi da kod naroda prica ne prolazi da promeni plocu, e to je i uradio sad je u fazonu eto ovi iz RT su hteli da mnogo ustede i naprave opasan rudnik, pa cu ja da ih nateram da to odrade po svim standardima, voda i poljoprivreda da ne budu ugrozeni i slicno.

 

Dakle tako pokusava da ubedi svoje glasace da ce on da sredi da rudnik bude najcistiji na svetu...

 

Nema sta obrnuo je igricu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, MeanMachine said:

Nisam gledao vidim da se pominje da je bilo kritike, neki lik je pominjao da su poslali 71 pitanje Rio Tinto-u tj Rio Sava i nijedan odgovor dobili nisu a kad nekako i uspeju da dobiju odgovor obicno je da doticna osoba koje treba da odogovori je smenjena ili napustila firmu ili se niko nije javio na konkurs ili ni jedan od kandidata ne zadovoljava. Direktor Rio Tinta je obecao da ce sto pre biti odgovoreno na svih 71 pitanja a Vucic je u svom stilu dodao da ce on da se licno postara da to bude tako.

 

Takodje vidim na n1 da je bio neki profa rudarstva koji im je na finjaka nanu naninu sto nas prave majmunima.

 

E sad Vucic ko sto sam ranije i prognozirao da ce kad vidi da kod naroda prica ne prolazi da promeni plocu, e to je i uradio sad je u fazonu eto ovi iz RT su hteli da mnogo ustede i naprave opasan rudnik, pa cu ja da ih nateram da to odrade po svim standardima, voda i poljoprivreda da ne budu ugrozeni i slicno.

 

Dakle tako pokusava da ubedi svoje glasace da ce on da sredi da rudnik bude najcistiji na svetu...

 

Nema sta obrnuo je igricu...

 

Kako god...on nema obraza...kao i sa izborima. Zna da se krade na angro, ali ne smeta mu da likuje kako ga svi vole. Nisam optimista baš.

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MeanMachine said:

 

Takodje vidim na n1 da je bio neki profa rudarstva koji im je na finjaka nanu naninu sto nas prave majmunima.

 


Sramota me da priznam, ali ja sam odgledala skoro ceo hepening, i to na Informeru! Covek koji se pominje nije bio nikakav profa vec obican rudarski inzenjer. Pricao je ono sto bi svaki inzenjer slicne struke trebalo da zna. Ja sam se licno prisetila stvari koje sam ucila na sumarstvu. Radi se o rezimu podzemnih voda koje reaguju na svaki ozbiljniji zahvat na povrsini, i to tako sto se zbog promenjenog pritiska spusta njihov nivo. Time nestaju, povlace se u dublje slojeve, i kapilarne vode, one koje su dostupne korenju biljaka. Posledica je da ceo biljni svet postaje ovisan samo o kisnici, plus sto izvori i bunari presusuju. Lancana reakcija cini da se efekti toga osecaju na mnogo sirem podrucju nego sto je sam zahvat na povrsini, onaj koji je sve to uzrokovao.

Slican proces se desio u Slavoniji (pretpostavljam i u Vojvodini) kad se sedamdesetih godina proslog veka krenulo sa zasadima brzorastucih topola na podrucjima ekstremno vrednih poplavnih suma hrasta luznjaka. Hrastovi u siroj okolini su poceli masovno da se suse, sumnjam da jos ima neki stariji od sto godina i vise od metra u precniku. Ja sam imala privilegiju da ih vidim, ali to su bili poslednji primerci. Naime, te topole su za svoj onako bez rast vukle ogromne kolicine vode, i to je poremetilo citav ekosistem. Cula sam tada da se slicna ekoloska katastrofa, samo mnogo vecih razmera, desila u Africi u 19 veku, kad je kraljica Viktorija krenula da masovno sadi eukaliptuse. Posle su krenule konstantne suse i glad na velikim podrucjima, nesto cega prethodno nije bilo, osim tu i tamo, periodicno. U oba slucaja se radi samo o introdukciji agresivnih vrsta, znaci cak nema ni zagadjenja, samo izmenjen vodni rezim. I vec nastaje karastrofa i ozbiljno ugrozavanje svake poljoprivredne proizvodnje.
S prirodom se ne igra, bar ne s onom koja sluzi za proizvodnju hrane. A to sa zahvatanjem vecih kolicina vode (za eukaliptuse ili za rudnik) je cak i marginalno u odnosu na potencijalno zagadjenje.

  • Like 6
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

Preovlađujuči osećaj kod mene je tuga. Čak mi nije ni nejasno da pohvatam motive, ali sam uvek mislio da određene stvari nemaju cenu, kao što je priroda, voda, vazduh...

 

Ali očigledno imaju. A gledati ove skotove iz vlasti kako se iz petnih žila trude da dokažu nedokazivo kako bi valjda opravdali svoja nedela, je baš u vrhu liste najodvratnijih stvari koje mogu da zamislim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Preovlađujuči osećaj kod mene je tuga. Čak mi nije ni nejasno da pohvatam motive, ali sam uvek mislio da određene stvari nemaju cenu, kao što je priroda, voda, vazduh...

 

Ali očigledno imaju. A gledati ove skotove iz vlasti kako se iz petnih žila trude da dokažu nedokazivo kako bi valjda opravdali svoja nedela, je baš u vrhu liste najodvratnijih stvari koje mogu da zamislim.

 

Ne zanemari i pomagače. Prvo oni, kojih se to najviše tiče, dolaze na te sastanke i kukaju, kako ne mogu deca da im arče limuzine kad dolaze kod njih, jer nemaju asvalt, pa ostavljaju i po 100 metara dalje kola i dolaze pešice. Pandan onoj prestoničarki koja kaže "zar da nam deca lete iz Budimpešte"...onaj nema vodu, onaj izgubio na Sudu parnicu pa sad traži da mu PreCednik pomogne. Do onih koji ne podržavaju proteste jer ih vode "lažni ekolozi"....kao da mi ne znamo da tu i te kako ima politike. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam gledao pola sata i uglavnom ljudi zraže nešto za sebe, najviše puteve. Jedino se javio jedan iz neke organizacije i postavio pitanje ovoma iz RT koliko rudnika litijuma u evropi rade i koliko oni imaju iskustva sa rudnikom tipa koji hoće da grade kod nas. Nije dobio odgovor nego lepu priču o njihovim planovima kod nas i u Argentini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Ja sam gledao pola sata i uglavnom ljudi zraže nešto za sebe, najviše puteve. Jedino se javio jedan iz neke organizacije i postavio pitanje ovoma iz RT koliko rudnika litijuma u evropi rade i koliko oni imaju iskustva sa rudnikom tipa koji hoće da grade kod nas. Nije dobio odgovor nego lepu priču o njihovim planovima kod nas i u Argentini.

Bio je i onaj lik što kaže da je poslao 71 pitanje i uglavnom su sva bila neodgovorena i koji je tražio, da ga o svom trošku, odvedu u neki rudnik litijuma da se upozna sa načinom iskopavanja i tretmara rude. Tu je iskočio Žvalavi i rekao daće ga voditi na sastanak sa Šolcom, a valjda je preedvidjeno i obilaženje rudnika u Nemačkoj, koji još nije počeo da radi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos nisam razumela da li je `litijum` i `kopacemo` politicki ili zdravstveni problem...

 

Ako je zdravstveni, onda bi trebalo doktori da drze ove seanse a ne treneri.

 

Ovo govori logika a ne ja.

 

...U redu, znam da je logika uvek `u svadji` sa vecinom ali ih na kraju uvek s `pravom jacega`, saplete....

Link to comment
Share on other sites

– Za kraj živa istina. Došao jedan bogat čovek kod mene u Dizeldorf, i malo se oslobodio, i pita on mene što si ti protiv litijuma. Ja kažem da sam za travu, livade i krave, a on mene gleda začuđeno. Recite vi meni, pitam ga ja, zašto je dobar litijum, a on mi kaže, jel znate šta će biti Beograd, biće Dubai – ispričao je vladika Grigorije uz smeh prisutnih.

 

Ja znam o čemu pričam, ali poneko to shvata sasvim drugačije....

Link to comment
Share on other sites

 

OD UČENIKA VALJEVSKE GIMNAZIJE TRAŽENO DA PIŠU AFIRMATIVNO O KOPANJU LITIJUMA

 

Quote

"Na času obaveznog predmeta retorika i besedništvo, profesor Željko Ljubičić je učenicima zadao da napišu besedu na temu: 'Kopanje litijuma u Srbiji', isključivo zahtevajući od učenika da argumentovano obrazlože i zastupaju stav da su za otvaranje rudnika litijuma. Učenici su se pobunili rekavši da ne žele da u školi pišu o temi koja je politička, da se protive da o toj temi pišu isključivo afirmativno i da nijedan argument kojim se pravda kopanje litijuma ne smatraju validnim i da, na koncu, ne žele da pišu afirmativno o temi koja je u suprotnosti sa njihovim stavom, jer niko u odeljenju ne smatra da u Srbiji treba otvoriti rudnike litijuma.

 

Link to comment
Share on other sites

Ova Rio Tinto propaganda je toliko plitka, glupava, idiotska, čak i za balkanske standarde da praktično i one neutralne i neobaveštene tera da budu kontra svega. Bukvalno kao da slušaš besede Jelene Milić o Nato paktu i uticaju ulaska u isti na otvaranje fabrika i BDP i GDP. Pišijada. Samo neka nastave ovako, još će i vrhovnog ludaka oterati sa sobom u ambis. To bi već bilo lekovito od njih. 

Edited by Molina23
Link to comment
Share on other sites

Kad sam prvi put procitala ovu vest pomislila sam da je profesor izabrao kontroverznu temu kao izazov, jer za dobru argumentaciju treba ostati hladne glave, tako nesto. Sad kad znam vise detalja o incidentu, kako je sve to zaista islo, ko je sta rekao i sl, izgleda mi moguce da je profesor imao nekakvu svoju agendu, da je postojala mogucnost da to kasnije zloupotrbi.

 

Ali onda mi se tu namecu druga pitanja. Pobogu, oni su zavrsni razred filoloske gimnazije! Neki vec punoletni i s birackim pravom, ostali ce to uskoro biti. Navodno se raspravljaju s profesorom, a onda svi do jednog legnu na rudu i napisu sta se od njih trazi, kazu pod prinudom .Zatim odu roditeljima da placu i ovi podnose prijavu zbog zlostavljanja dece. 
 

Izvinite, ko je ovde lud? Cela situacija me podseca na ono kad u nekom preduzecu treba da se sedne u autobus i ide na Vucicev skup, i svi kao nesto gundjaju, ali na kraju ipak pristanu. Isto tako da glasaju i slikaju listic itd. Tako i ovde. Ovo nisu deca, vec mladi ljudi, cak buduca elita, a vec nauceni da vezu konja gde im gazda kaze. Bas nijedan da ne preda praznu svesku, ustane i ode - meni je to potpuno neshvatljivo.

 

A tek roditelji sto ih stite podnoseci prijavu sto ih ranije pustio s casa, aman! Umesto toga, trebalo je da sednu s njima i odrze im cas demokratije i gradjanske hrabrosti, ocito vec kasne s tim. Jos bolje licnim primerom, prilika ima svaki dan. Umesto toga, sirota (punoletna) decica i slicne budalastine, naopako!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...