Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

8 hours ago, Darth Bane said:

Drugo, I u rudarskoj industriji postoje odredjeni standardi kad je u pitanju zastita zivotne sredine.

Siguran si da će ti standardi biti primenjeni u korumpiranoj Srbiji? Zaštita životne sredine košta, jeftinije je platiti korumpirane političare da zatvore jedno ili oba oka na narušavanje standarda.

I to je glavni problem svih takvih projekata u Srbiji. Dobar deo atraktivnosti Srbije za RT i slične je upravo visok stepen korupcije koji će im dopustiti da uštede silan novac koji bi morali da utroše u nekoj normalnoj zemlji da obezbede kakvu-takvu zaštitu životne sredine.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tomas.hokenberi said:

Siguran si da će ti standardi biti primenjeni u korumpiranoj Srbiji? Zaštita životne sredine košta, jeftinije je platiti korumpirane političare da zatvore jedno ili oba oka na narušavanje standarda.

I to je glavni problem svih takvih projekata u Srbiji. Dobar deo atraktivnosti Srbije za RT i slične je upravo visok stepen korupcije koji će im dopustiti da uštede silan novac koji bi morali da utroše u nekoj normalnoj zemlji da obezbede kakvu-takvu zaštitu životne sredine.

Da, ali taj rudnik kao i Jadar nece biti otvoreni sutra ili za par meseci. Dundee ce verovatno krenuti u izgradnju rudnika tek 2023 - 24, a u proizvodnju 2026-27.  A dotle ce vec doci do promene vlasti u Srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Darth Bane said:

Da, ali taj rudnik kao i Jadar nece biti otvoreni sutra ili za par meseci. Dundee ce verovatno krenuti u izgradnju rudnika tek 2023 - 24, a u proizvodnju 2026-27.  A dotle ce vec doci do promene vlasti u Srbiji. 

Mislim da si preveliki optimista, ne samo toliko po pitanju promene vlasti do 2023 ili 2026, već zbog ubeđenja da u toj "novoj" vlasti neće biti dovoljno sklonih korupciji. Naźalost ja se plašim da će za rušenje AV biti potrebne "neprincipijelne koalicije" koje će uvući u vlast i likove koji bi komotno isto sve radili kao AV. Za istinske promene potrebne su decenije, i to ne samo promene vlasti već društvene svesti stanovništva. 

 

Generalno ja sumnjam da će Vučić izgubiti izbore 2022. Možda ostvari lošiji rezultat nego 2020 i to je sve. Može da izgubi vlast u Beogradu, možda u još nekom mestu sli manje više to je to. 

Prva istinska prilika da izgubi biće 2026, a dotle će ugovori biti potpisani, realizovani i sprovedeni. Biće vrlo teško i skupo nametnuti RT nova pravila ako u tom trenutku budu imali potpisane i overene ugovore koji ih oslobađaju od raznih ekoloških obaveza.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Zapravo, najvrednije u tom kraju jeste to što nije ni turizam razvijen jer ako bi ga razvijali kao na Zlatiboru ili Kopaoniku, uništili bi ono najvrednije, očuvanu prirodu. Ono što se vidi na zlatiboru je grad na 2000m visine, pun divlje gradnje, OK donodi nekom zaradu, štrta je za svako posečeno drvo ali bar ne širi otrove okolo, mene tamo više ništa ne privlači, najvrednije je očuvati prirodu, šumu izvor, vodoskok, prerast, a izgraditi puteve. 

Obišao sam samo nekoliko lokaliteta, tamo oko Despotovca, Petrovca NM, za mene idealno za izlete od par dana, čak i dan, nije daleko, znam da to nije turizam koji lokalnoj zajednici i stanovništvu donosi pare, ali oni već žive svoj život, ako je njihova, većine njih, odluka da odu na rad i Nemačku, Švajcarsku, Francusku, nije to nikakva tragedija, i to je globalizacija, nije više Nemačka tako daleko da kad odeš, prvi put dođeš posle tri godine, sada se dolazi mesečno, ili par puta godišnje, kako već ko želi. Da li će praviti kuću na tri nivoa sa liftom i pozlaćenim gelenderom, ogradu sa pozlaćenim lavovima i krilatim konjima, grobnice sa kapelom nameštenom kao apartman u hotelu A kategorije, njegove pare, njegov izbor.
Čuo sam nekada od moje babe: Ko voli zlato, dao mu bog veliki grumen zlata da ne može ni da ga nosi ni da ga troši nego da sedi pored njega i da prosi.

Nama je, izgleda, bog dao,ne samo zlato, već i litijum, bor, nikl, da bi došli do njih sjebaćemo vodu, šume, oranice, na kraju ćemo ostati goli ko pištolj, nećemo imati ni rude ni zdrave prirode, naša je šansa da gradimo bolnice, da lečimo invalide rada iz silnih rudnika koji raditi ti po desetak godina, otići, ostaviti jalovinu, pregrađene i zatrovane reke, gole planine bez šume, ali progres je progres i sa karcinomom pluća, bolje je unreti u civilizaciji nego živeti u zaostaloj sredini od svog rada.

 

 

 

 

 

Oko ovoga mogu da se složim, a plus mogu da kažem i da se protivim i upotrebi cijanida. Ja sam se fokusirao samo na turizam, koji su spomenuli Milenko i Amigo, a koji je rudimentaran.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Amigo said:

Rudnici jesu dosta rasprosteranjeni u slabo naseljenim podrucjima, ne znam mnogo o tome, nije bas predmet moga interesovanja, ali priroda je priroda, tako da ja ne gledam na to sve kroz politiku.

 

i ?  kolko ima od rudnika do prvog veceg grada?  dali se tok reke pored rudnika ide do nekog veceg grada?

  Dali u Kanadi ima tolke korupcije u vlasti da rudarske kompanije mogu da ispustaju otrove bez posledica?

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Doc Holiday said:

 

i ?  kolko ima od rudnika do prvog veceg grada?  dali se tok reke pored rudnika ide do nekog veceg grada?

  Dali u Kanadi ima tolke korupcije u vlasti da rudarske kompanije mogu da ispustaju otrove bez posledica?

 

https://www.google.com/maps/search/sudbury+mines/@46.5104901,-80.9708364,25216m/data=!3m1!1e3

 

Grad Sudbury od 150 hiljada ljudi zivi od rudnika. Na gornjem linku mozes da zumiras i vidis gdje se sve kopa.

Da li i koliko ispustaju otrove i sta sve rade po tom pitanju, ja ne znam, niti me zanima.

 

Meni je interesantno da ljudi koji toliko pricaju o Zapadu i kada dodje taj Zapad, onda ga odjebu :s_w:

Ocigledno je da veliki broj ljudi uopste ne razume kako taj Zapad funkcionise, kao da ce doci neko i resiti sve probleme i nece gledati svoju korist.

Zapad je novac, profit, sve se vrti oko toga i kada se standard podigne, kroz teski rad, nikako drugacije, onda dolazi sve ostalo, kultura dijaloga, demokratija, nezavisno sudstvo, progres u svakom smislu, ali bez para to nece biti nikada moguce.

Sto se kaze u sahu, zrtvovao neku figuru za bolju poziciju. Tako se i u Srbiji mora nekada nesto i zrtvovati, pa bilo to i priroda.

 

@vilhelminamozes li da objasnis ovu kartu, ja ne kontam nista?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Amigo said:

 

@vilhelminamozes li da objasnis ovu kartu, ja ne kontam nista?

 

 

Ovo je karta koja pokazuje trenutno stanje kvaliteta vazduha bilo gde u svetu; ja sam isekla samo Evropu, radi bolje preglednosti. Airvisual je app za koji znam da ga i mnogi u Srbiji koriste, jer registruje sva svetska merenja u realnom vremenu. 

 

Vise faktora se uzima u obzir, vrsta i velicina zagadjujucih cestica, vremenske prilike, vetar i sve sto uz to ide, ali generalno - sto zelenije to bolji vazduh, sto crvenije to veca opasnost po zdravlje. Trenutno se crvene samo Ostrava sa svojom teskom industrijom i Srbija, sta god da je u pitanju.

Ako dodas jos malo dima, isparenja i drugih nusprodukata razvoja i napretka, crveno (unhealthy) prelazi u ljubicasto, dakle hazardous. Obicno se vidja u Indiji, ali nije da nije bilo i u Srbiji.

 

Znaci, ne radi se samo o lepim pejzazima i seoskom turizmu vec o ozbiljnoj pretnji zdravlju ljudi, koji ovaj nacin industrijalizacije donosi zemljama kao sto je Srbija. Nema nikakvog osnova da u slucaju potencijalnih novih rudnika i fabrika ocekujemo veci stepen odgovornosti od onog koji vec sada boji Srbiju u crveno na prilozenoj mapi. 

 

Edit: Link, ako zelis da prosetas svetom.

Edited by vilhelmina
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Amigo said:

 

 

@vilhelminamozes li da objasnis ovu kartu, ja ne kontam nista?

 

Gde je ta narandzasta boja to je zagadjenje, zelena je cist vazduh.

Npr na Xiaomi telefonima i na njihovoj weather aplikaciji ima mogucnost, tj prikazuje i nivo zagadjena . Tako sam ja prosle godine uporedjivao Tavankut i Voiron u Francuskoj. Tavankut je imao oko 180tih nekih jedinica ( znaci zagadjenje veliko ) a Voiron je imao oko 16 tih nekij jedinica, sto se smatra veoma cist vazduh.

Ali pazi Tavankut na krajnjem severu drzave, pa cak nije ni subotica, kakvo je onda moglo biti oko BGD ili tih termoelektrana i rudarskih centara.

 

edit: brza bila Vili

Edited by Tomiprunet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Div said:

 

...progres je progres i sa karcinomom pluća, bolje je unreti u civilizaciji nego živeti u zaostaloj sredini od svog rada...

Tačno, a kome se ne sviđa ima ono ostrvo negde ne znam kako se zove, nije ono gde ubijaju svakog stranca koji dođe, ovi su miroljubivi, gde žive po sto godina, ama se to njihovo življenje na način kamenog doba ne razlikuje mnogo od života ovih pasa lutalica.

 

Da li će se nekad umoriti ovi koji veličaju zaostalost, pitanje je sad.

39 minutes ago, vilhelmina said:

Stvarno zalosno. Samo jos rudnici fale i jos par fabrika. E moj Darth Bane…

Aha. Sad ni fabrike ne valjaju, kao ni industrijalizacija. Isti komentar kao iznad, zašto ovi koji velicaju zaostalost ne ostave sve pa poslusaju svoj savet i daju svijetli primer.

 

Odakle vise izlaze, i to je pitanje sad.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

 

Da li će se nekad umoriti ovi koji veličaju zaostalost, pitanje je sad.

Aha. Sad ni fabrike ne valjaju, kao ni industrijalizacija. Isti komentar kao iznad, zašto ovi koji velicaju zaostalost ne ostave sve pa poslusaju svoj savet i daju svijetli primer.

 

Odakle vise izlaze, i to je pitanje sad.

 

U Evropi vrvi od fabrika, pa je ipak zelena na onoj karti. Ja o tome pisem, a sta ti citas, u to ne bih da ulazim.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Taj zapad ima samo da ponudi rudnike koje iseljava sa svojih teritorija? 

Da nudi kome? I zasto bi "zapad" bilo sta bilo kome nudio? Šta ste vi, neki kraljevi pa ce vama neko nesto nuditi? Pitanje je sta vi imate da ponudite da bi u klubu civilizovanih bili prihvaceni kao ravnopravni, a ne obrnuto. Za sada ste svojom ponudom zaradili samo tomahavke. Sad da vidimo sta jos imate.

 

Plus, cega se toliko plasite ako i umrete u civilizaciji, zbog iste, kako potpuno besmisleno implicirate, kao da ste i vi milica zavetnica i slicni.

 

3 minutes ago, vilhelmina said:

 

U Evropi vrvi od fabrika, pa je ipak zelena na onoj karti. Ja o tome pisem, a sta ti citas, u to ne bih da ulazim.

 

E pa ja nikome ne citam misli. Samo komentarisem napisano.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Taj zapad ima samo da ponudi rudnike koje iseljava sa svojih teritorija? 

 

To je uzajamno. Mi nudimo, oni nude, pa gde se nadjemo. Sad sto Srbija nema nista bolje da ponudi, osim jeftine radne snage i rudnog bogatstva je zato sto smo siromasni.

Pogledaj kod tebe Teksas, sav je izbusen i jedna je od najbogatijih drzava, ali od novca od nafte se podigla i ostala industrija. Kad se ima para, moze se sve, bez para, ne znam sta moze da se uradi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

 

E pa ja nikome ne citam misli. Samo komentarisem napisano.

 

Onda pazljivije citaj:

 

18 minutes ago, vilhelmina said:

 

Znaci, ne radi se samo o lepim pejzazima i seoskom turizmu vec o ozbiljnoj pretnji zdravlju ljudi, koji ovaj nacin industrijalizacije donosi zemljama kao sto je Srbija. Nema nikakvog osnova da u slucaju potencijalnih novih rudnika i fabrika ocekujemo veci stepen odgovornosti od onog koji vec sada boji Srbiju u crveno na prilozenoj mapi. 

 

 

Koji je to nacin, objasnila sam u vise svojih postova na ovom topicu; valjda ne moram da ponavljam svakom prilikom da govorim o toksicnoj kombinaciji nekompetentnosti i sklonosti korupciji s jedne, te vestom koriscenju ranijepomenutog u svrhu uvecanja profita, s druge strane.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vilhelmina said:

 

U Evropi vrvi od fabrika, pa je ipak zelena na onoj karti. Ja o tome pisem, a sta ti citas, u to ne bih da ulazim.

 

 

Evropa ima pare, to je odgovor. Zastita okoline nije besplatna, to kosta dosta.

Npr, reciklaza, u to treba dosta da se ulozi, ne pada to sa neba.

Taj dio Srbije ja slabo poznajem, ali znam da se nadovezuje na Bosnu, a u Bosni tih vukojebina koliko hoces. Sad ako uniste koju zbog rudnika ili potope koje selo zbog hidro elektrane, ne znaci mi nista. Skole se zatvaraju, ljudi odlaze, jer nemaju od cga da zive. Glavni prihod od cuvanja ovaca, izem ti tu ekonomiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

To je uzajamno. Mi nudimo, oni nude, pa gde se nadjemo. Sad sto Srbija nema nista bolje da ponudi, osim jeftine radne snage i rudnog bogatstva je zato sto smo siromasni.

Pogledaj kod tebe Teksas, sav je izbusen i jedna je od najbogatijih drzava, ali od novca od nafte se podigla i ostala industrija. Kad se ima para, moze se sve, bez para, ne znam sta moze da se uradi.

Izvini, ali stvarno si ovo napisao?

Bilo bi lepo kad bi rio tinto napravio rudnik i sve pare dao srbiji da bude i ona bogata, a on da se zadovolji samo tom rentom od par miliona dolara.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Izvini, ali stvarno si ovo napisao?

Bilo bi lepo kad bi rio tinto napravio rudnik i sve pare dao srbiji da bude i ona bogata, a on da se zadovolji samo tom rentom od par miliona dolara.

 

Pa ne ide to tako, ni u Teksasu kompanije nisu davale nista drzavi, osim poreza. Mozda postoji i tu ta rudna renta, nemam pojma, nije ni bitno, razvoj ne ide tako, da neko dodje ulozi svoje pare i onda sav profit da drzavi.

Za bilo koji biznis je vezan neki drugi biznis. Jedno vuce drugo, inace se desava iseljavanje, sasvim normalan proces u svakoj drzavi svijeta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Pa ne ide to tako, ni u Teksasu kompanije nisu davale nista drzavi, osim poreza. Mozda postoji i tu ta rudna renta, nemam pojma, nije ni bitno, razvoj ne ide tako, da neko dodje ulozi svoje pare i onda sav profit da drzavi.
Za bilo koji biznis je vezan neki drugi biznis. Jedno vuce drugo, inace se desava iseljavanje, sasvim normalan proces u svakoj drzavi svijeta.

Bez obzira ne mozes poredit Texas od pre sto godina i sadasnje vreme.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...