Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Ne razumem svrhu ovakvog poredjenja dobiti od poljoprivrede s onom u eksploataciji litijuma. U slucaju Jadra zarada od litijuma ide Rio Tintu u odnosu 9:1 (9 delova njima, jedan ostaje u Srbiji). Rudna renta i porezi daju oko 30 miliona evra godisnje, i donose posao za oko 1000 ljudi (uracunati i Rio Tintovi strucnjaci, dakle nisu svi lokalci). Steta koju trpi lokalno stanovnistvo u vidu izgubljene egzistencije, kao ni steta na zivotnoj sredini nije uracunata, ali Rio Tintovi troskovi izgradnje rudnika jesu. Dakle, njihovih nekoliko stotina miliona eura godisnje su cista zarada, dok su 30 miliona koji ostaju u Srbiji vrlo upitni.

 

Gde ovde iko moze da vidi racunicu ili cak nacionalni interes, koji su srpske vlasti unapred proglasile?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Posto radim u industriji hrane, nekako taj proces ide ovako. Najmanje para prave poljoprovrednici, zatimf ide prehrambena industrija i na kraju lanci supermarketa i restorana, fast food, McDonald i slicno.

Hrana kao sirovin se moze jeftino kupiti svugdje, ali za prehrambenu industriju, gdje je konkurencija takodje ogromna, treba imati fabrike kao i za sve drugo sto se proizvodi, tako da poljoprivreda, bez prehrambene industrije uglavnom nije nikakva ekonomska snaga.

Mislim da su izuzeci zito, kukuruz, soja kao izvor hrane za stocarstvo.

Poznajem neke ljude koji imaju svoju farmu pilica, sve automatizovano, jedan turnus je ovako 20.000 pilica, i tu radi ovako samo 5-6 ljudi, a imaju svoj kukuruz i soju i time ih hrane, vise soje, vise proteina, vise kukuruza vise masnoce.

Tu postoje neke kvote koliko mozes da prodas, proizvedes. Znam da moja firma koja ima nekoliko hiljada proizvoda, izmedju ostalog prodaje i te kvote.

To je jedna od rijetkih industrija gdje nema proizvoda Made in China.

 

Znam da je u doba SFRJ, postojala jaka prehrambena industrija i ne znam kako to sada stoji. Ovde mogu da se kupe vise hrvatski proizvodi, cini mi se najvise Podravka, a iz Srbije sto mogu da vidim je najpoznatiji proizvod Eurocrem, Plazma, Jaffa, Knjaz Milos, Prolom voda i neki novi proizvodjaci dzemova, ajvara i tako, ne mogu se bas sjetiti, jer ne kupujem to bas cesto, a i ovde su neki razvili neke pogone za slaninu, suseno meso, prave se cevapi, ali iz Srbije sve u svemu mrsavo.

Da prodaje se i kafa, ali loseg kvaliteta.

 

Npr ove maline, umjesto sto se izvoze, napravi dzem, sok, vino, pa onda izvozi.

 

Sto se tice litijuma, ova histerija da ce ako se otvoru rudnik, biti kraj svijeta i zagadice se nista manje nego Crno more, mi je daleko od objektivnog. :smiley33:

 

Ovde se sve slazem do poslednje recenice. Problem jeste sto npr malinari jesu ucenjeni na neki nacin i lose organizovani ali su dosta jebeni i od drzave. Koja ne zeli da ih poduci vec da im po sto jefitnijim cenama uzme iste te maline. Hladnjace nemaju da cuvaju tu malinu i prodaju za vecu cenu.Ima tih koji rade preradu ali to je sve na jako malom mikro nivou, nema tu za sljaka previse pomoci.

 

Cena hrane je uvek znatno niza od realne cene i da bi poljoprivreda bila jaka ce bi morale biti znatno vece zato se i daju subvencije jer kad je siromah sin on se nece buniti. Dok mu se realno jebe za zagadjeje vazduha.

 

Rudnik nije problem koliko se ne veruje vlastima da ce raditi u interesu radnika i ekologije jer su za sad uvek stali na stranu investitora pa si imao i reklmu vlade(pinka) kako je u Lingolongu sve super i kako ne postoje vijetnamci koji su dosli ilegalno i rade za mizeriju, na to nismo reagovali kako treba, ali to oni preko znaju sve. Tako da kao sto sam i pre pisao ljudima je muka od vlasti, smo nema ko da ih sjedini od bilo koje ideje jer ovi jako brzo sve potplate i rese...samo sto duze oni to rade, kraj ce im biti suroviji jer je jednostavno kroz istoriju to cinjenica koja ce se desiti, za godinu dana ili pet,nebitno je.

 

Inace moja zena koja je fakultetski obrazovana kao i svi iz familije njene  je radila pre dosta godina u toj fabrici gde se sklapaju zice da se tako izrzim jer je htela bilo sta da radi i kaze da je neverovatno koliko su ti ljudi tamo srecni a posao tezak na stranu sto smo i dalje poprilicno nekvalitetni radnici bar po njoj i sto se mejaju radnici  zbog losih uslova na mesecnom nivou. Sad opet radi na fakultetu gde kaze da ih ima bar za 50% vise nego sto ih treba biti i kao takvi jako tesko cemo napredovati.

 

Mi apsolutno nemamo nikakav nas domaci brend i pare samo izlaze iz zemlje, nama ostaje mali procenat. Dosli smo do nekog nivoa ali preko toga treba neka strategija jer nama danas plata od 500-1k evra deluje kao kvalitetna ali realnost jeste da je to niska plata sa tim da smo sve zivo prodali i da se polako gube karte iz rukava.

 

Prakticno privatni deo radi za drzavni a trebalo bi obratno da bude sa tim a su plate nekog proseka znatno vece u drzavnom sektoru nego u privatno. Tako ja gledam iz nekog svog laickog ugla jer ja radim sam za sebe i meni je skroz nebitno kakvo je stanje u zemlji jer ja samo fizicki radim u Srbiji...

Link to comment
Share on other sites

Ja stvarno ne mogu da verujem da vi raspravljate o ekonomskoj dobiti drzave hrana vs. rudarstvo... Bez hrane nema ljudi, bez vazduha nema ljudi, bez vode nema ljudi... bez litijuma nema telefonskih i auto baterija. 
 
To je tačno. Ekonomska dobit od poljoprivrede je mnogo manja nego od rudarstva.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Tomiprunet said:

To nije sadasnja tema. Kad prehrana bude tema, onda cemo pisati o tome i Srbskom znacaju u prehranjivanja zapadne hemisfere. Pardon ne Srpskom znacaju jer se u Srbiji nista znacajno ne proizvodi sem malina. Vec Vojvodjanskom tj severno backom prehrambenom gigantu.

 

Kad smo vec odmakli od teme, moram Slavisa da ti saopstim tuznu istinu, a to je da Centralna Srbija proizvodi jednaku vrednost poljoprivrednog outputa kao i Vojvodina, cak u nekim godinama i vise od nje. Jbg, ali tako je, nek ostane za razmisljanje vojvodjanskim paorima. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Devil In My Pants said:

Jes, sigurno tako za Cutu 🙂 ne znam sto njega  ubacujes uopste. 

Ne mislim tu samo na toga nekakavog čoveka Ćutu (mada sam saAamo ime čuo odatle), već "Ćuta i Muta" predstavljaju prigodan deskriptivni naziv za tužnu srpsku opoziciju koja se, neinteligentna ali zato nestrpljiva da se dokopa vlasti, mobiliše isključivo u korist nakaradnih i populističkih ciljeva - procenjujući, pogrešno, da će im popularnost takvih ciljeva doneti glasove* - a ne usuđujući se ni štapom da dodirnu fundamentalne probleme koje Srbija ima (tako sam ih prvi put nazvao kada su ćutali i mutali na jednu prominentu skorašnju presudu za ratne zločine, da li Ratku Mladiću ili ovim šefovima UDBE) - niti ih, pošteno govoreći, uopšte vide.


* ima jedan vic koji bi u ovom smislu mogao biti instruktivan. Šetala dva planinara šumom i sretnu medveda. Uto jedan planinar baci torbu na zemlju, skide planinarske cipele a iz torbe uze i poče na noge da priteže patike za trčanje. Drugi planinar mu se nasmeja: "Šta to radiš, nisi valjda blesav da misliš da možeš da trčiš brže od medveda?". "Nisam," odgovori prvi, "ja i ne moram da trčim brže od medveda. Dovoljno mi je da trčim brže od tebe"...

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

Ne razumem svrhu ovakvog poredjenja dobiti od poljoprivrede s onom u eksploataciji litijuma. U slucaju Jadra zarada od litijuma ide Rio Tintu u odnosu 9:1 (9 delova njima, jedan ostaje u Srbiji). Rudna renta i porezi daju oko 30 miliona evra godisnje, i donose posao za oko 1000 ljudi (uracunati i Rio Tintovi strucnjaci, dakle nisu svi lokalci). Steta koju trpi lokalno stanovnistvo u vidu izgubljene egzistencije, kao ni steta na zivotnoj sredini nije uracunata, ali Rio Tintovi troskovi izgradnje rudnika jesu. Dakle, njihovih nekoliko stotina miliona eura godisnje su cista zarada, dok su 30 miliona koji ostaju u Srbiji vrlo upitni.

 

Gde ovde iko moze da vidi racunicu ili cak nacionalni interes, koji su srpske vlasti unapred proglasile?

2.4 milijarde evra je vredna investicija - tj construction stage ili period izgradnje rudnika ( oko 4 godine)!!!! Znaci samo u prvih 4 godine upumpavaju u Srbiji 2.4 milijarde evra!!! Pa plus plate radnicima, pa prihod za dobavljaca raznih sirovina. Pa malo li je, majku mu???

Ne znam sta vi hocete - da od tog jednog rudnika zivi cela Srbija???

Link to comment
Share on other sites

Ma to su besmislice. Pominju se ovde Holandija, Britanija, alo, to su zemlje sa individualističkom kulturom, gde se akcenat stavlja na razvoj pojedinca i ličnih talenata itd, a tu je kolektivistička kultura gde se veruje u grupne odluke i grupni identitet, možda je u tome stvar. Tamo verovatno ne postavljaju pitanja tipa "sta ima Britanija od toga i toga".

 

Evo, tu će kad tad doći na red izgradnja pogona za reciklazu, na primer, i nesto ce morati i da se spaljuje, i postoje filteri, ali to nije 100% filtracija. I šta sad, pojaviće se urlatori koji će godinama ometati pokretanje tog pogona, koji će naravno biti privatni, i postavljati ova besmislena pitanja. Pa ko hoće na takvom mestu da gubi vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

Ne mislim tu samo na toga nekakavog čoveka Ćutu (mada sam saAamo ime čuo odatle), već "Ćuta i Muta" predstavljaju prigodan deskriptivni naziv za tužnu srpsku opoziciju koja se, neinteligentna ali zato nestrpljiva da se dokopa vlasti, mobiliše isključivo u korist nakaradnih i populističkih ciljeva - procenjujući, pogrešno, da će im popularnost takvih ciljeva doneti glasove* - a ne usuđujući se ni štapom da dodirnu fundamentalne probleme koje Srbija ima (tako sam ih prvi put nazvao kada su ćutali i mutali na jednu prominentu skorašnju presudu za ratne zločine, da li Ratku Mladiću ili ovim šefovima UDBE) - niti ih, pošteno govoreći, uopšte vide.


* ima jedan vic koji bi u ovom smislu mogao biti instruktivan. Šetala dva planinara šumom i sretnu medveda. Uto jedan planinar baci torbu na zemlju, skide planinarske cipele a iz torbe uze i poče na noge da priteže patike za trčanje. Drugi planinar mu se nasmeja: "Šta to radiš, nisi valjda blesav da misliš da možeš da trčiš brže od medveda?". "Nisam," odgovori prvi, "ja i ne moram da trčim brže od medveda. Dovoljno mi je da trčim brže od tebe"...

Ne slazem se ni dva posto...Izbacila je opozicija sve moguce afere, ne znam sta oni treba da rade, kad pozovu ljude bude 30-40k maksimum. Ljudima se jebe za babica, malog, vucica jr,vucica br, brnabic, kisicku, vulina, savamalu, slinu, krusik, palmu...sta bi ti vise? Na vlasti je bio Djilas BG, Jeremic, ostali  nisu imali nikakve duznosti, isto tako i za DS...

 

Koga briga za mladica i kosovo vise...

 

 

Zaovo razmisljanje Dartha i Puzigie, ocepice se i Vojvodina i Sandzak, nema vise sta..pa pravite rudnike i nek vlada vam vucic sto godina. Kako je Bor profitirao, tako ce i Loznica i tj kraj. Isto kaoi Vojvodina koja dobja kurac vec godinama, da nije bilo rata 90tih vec odavno bi se ocepili 1/1...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ma to su besmislice. Pominju se ovde Holandija, Britanija, alo, to su zemlje sa individualističkom kulturom, gde se akcenat stavlja na razvoj pojedinca i ličnih talenata itd, a tu je kolektivistička kultura gde se veruje u grupne odluke i grupni identitet, možda je u tome stvar. Tamo verovatno ne postavljaju pitanja tipa "sta ima Britanija od toga i toga".

 

Evo, tu će kad tad doći na red izgradnja pogona za reciklazu, na primer, i nesto ce morati i da se spaljuje, i postoje filteri, ali to nije 100% filtracija. I šta sad, pojaviće se urlatori koji će godinama ometati pokretanje tog pogona, koji će naravno biti privatni, i postavljati ova besmislena pitanja. Pa ko hoće na takvom mestu da gubi vreme.

Upravo to Puzigaco! Prvo se zale na siromastvo, a sa druge strane teraju investitore. Rio Tinto je renomirana I poznata firma u svetu. Ako njega oteraju - svaki sledeci investitor ce se zapitati " tamo su isterali jedan Rio Tinto- sta tek nas ceka"?!??! Cak i investitore iz drugih industrija I drugih bransi. Njima ce u glavi odzvanjati samo to da je Rio Tinto oteran odatle. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Bane said:

Upravo to Puzigaco! Prvo se zale na siromastvo, a sa druge strane teraju investitore. Rio Tinto je renomirana I poznata firma u svetu. Ako njega oteraju - svaki sledeci investitor ce se zapitati " tamo su isterali jedan Rio Tinto- sta tek nas ceka"?!??! Cak i investitore iz drugih industrija I drugih bransi. Njima ce u glavi odzvanjati samo to da je Rio Tinto oteran odatle. 

 

Renomirana? Zavisi kako posmatras renome. Kako to da Amazon nije otvorio skladista, evenutalno neku proizvodnju, pa cak napravio dostup Srbiji na trzistu da se snabdeva sa Amazona, nego rudnik zagadjivac koji za sobom ostavlja krs i lom. Sta bi sa Samsungom i fabrikom cipova? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

Renomirana? Zavisi kako posmatras renome. Kako to da Amazon nije otvorio skladista, evenutalno neku proizvodnju, pa cak napravio dostup Srbiji na trzistu da se snabdeva sa Amazona, nego rudnik zagadjivac koji za sobom ostavlja krs i lom. Sta bi sa Samsungom i fabrikom cipova? 

Pa ima I visokotehnoloskih kompanija. Npr nemacki ZF, pa neka japanska fabrika za proizodnju delova za automobile ... I jos nekoliko njih.

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Link o nemackim investicijama u Srbiji:

https://24sedam.rs/biznis/finansije/78054/sve-nemacke-investicije-gde-su-nemci-najvise-ulozili-i-koliko-radnika-zaposljavaju-u-srbiji/amp

Dakle oko 3 milijarde evra za 10 godina. A Jadar je investicija vredna 2.4 milijarde evra! I to govori o tome koliko je to gargautanski projekat. Da je on Sam gotovo jednak ukupnoj vrednosti investicija svih nemackih kompanija u zadnjih 10 godina!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

2.4 milijarde evra je vredna investicija - tj construction stage ili period izgradnje rudnika ( oko 4 godine)!!!! Znaci samo u prvih 4 godine upumpavaju u Srbiji 2.4 milijarde evra!!! Pa plus plate radnicima, pa prihod za dobavljaca raznih sirovina. Pa malo li je, majku mu???
Ne znam sta vi hocete - da od tog jednog rudnika zivi cela Srbija???
Ne upumpavaju 2.4mlrd u Srbiju nego toliko vrede radovi i oprema itd. Takođe, sve sto uvezu, imaće naduvanu cenu po kojoj će ući u zemlju.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 
Tacno i ekonomska dobit komercijalne zgrade na mestu gde ti zivis je veca od stambene. 
I trava je zelena, zar ne? Samo nije jasno da poljoprivreda ne može da bude "nosilac razvoja". Zašto?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kila krompira 50, ako ga očistite i izrežete u pomfri onda je kila 200, a ako ga i isprzite onda je 1000.

 

To vam je primer kako poljoprivreda ucestvuje u bdp i zasto je kod razvijenih svega par procenata bdp ali je ipak vazna.

 

Ista je prica i sa rudnicima, ako izvoziš tu rudu to je isto sranje kao i da si krompir izvezao. Zato sam ja pre par nedelja rekao da je izvoz sirovina najgori oblik izvoza.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Darth Bane said:

Novi Sad je procvetao od otvaraja fabrika, sve gola sirotinja radi tamo. Zive po njih 10 u jednoj kuci, ako imaju srece u dvoristu. Bukvalno od toga niko nista nema a das 9m za plate tj ti placas radnike, oslobodjen nekog poreza...mi kao drzava nista ne pravimo tj nikakav brend nemamo. Ne znam cime se ti divis, da nismo u Evropi ovaj ne bi mogao da napravi seoski put, bukvalno qrca ne znaju.  Imao je tu srecu da se desio internet bum kad je dosao na vlast inace bi svi bili gola sirotinja.

 

Pare samo izlaze iz zemlje, da nema dijaspore da hrani ove ovde...od poljoprivrede i IT se moz ziveti vise nego dobro..od motanja kablova i rudarenja mozes da budes sit..

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, shonke said:

 

Bez ulaženja u vezu ekologija-poljoprivreda ili ekologija-industrija, činjenica je da industrijski razvijene zemlje imaju izuzetno nizak procenat poljoprivredne proizvodnje u BDP-u. Nije slučajno. Proizvodnja industrijskih proizvoda ili usluga daje mnogostruko veće profite nego poljoprivredna proizvodnja. To je prosto tako. Profitabilnije je napraviti čak i set kablova za automobil nego krompir.

 

To što si ti završio to što si završio, što neki ljudi žive "od zemlje" nema nikakve veze sa ovim gore činjenicama. 

 

Niko ne kaže da je poljoprivreda grana koja ne treba nikome u Srbiji (to je potpuna besmislica) ali za ekonomski prosperitet (što po meni znači da građani mogu da zarade od svog rada pristojne plate a država da ubira pristojne sume poreza sa ne prevelikim stopama), baziranje razvoja na poljoprivredi je ćorsokak. Ona je bitna za nezavisnost društva i opstanak ali za ogromnu zaradu, nema šanse.

 

Nije dilema poljoprivreda ili industrija, i jedno i drugo je neophodno, poljoprivreda bez industrije, mašinske, hemijske danas skoro i da nema, poljoprivreda je sirovinska baza za prehrambenu industriju, za italijanska vina, francuske sireve, belgijsko pivo, švajcarsku čokoladu, a i za španski turizam, grčki, turski i svaki drugi. Turisti sa sobom nose naviku da jedu, a jedu poljoprivredne proizvode, prerađene jednom ili više puta, transportovanje, skladištene, poslužene.

Ništa ne ide sa njive na sto, prođe kroz više ruku, svako ima svoj udeo, a svako koristi i sredsta dobijena iz drugih privrednih izvora, finansijskih, rudarskih, metalurških.

Treba li ikoga podsećati da ništa na ovom svetu ne funkcioniše samo za sebe.

Takođe, da li neko misli da je opravdanje za današnje, potencijalno, katastrofalne poteze možemo naći u sličnim ili naizgled sličnim postupcima u prošlosti, ako su Holanđani oteli zemlju od mora, ne znači da treba da isušimo okeane, ali ne treba ni da potopimo holandiju, ne treba da porušimo Novi Beograd da vratimo močvaru, stanište desetina vrsta prica i stotina vrsta insekata, ko zna koliko biljnih vrsta, ali ne treba da isušimo Obedsku baru da bi napravili terene za golf ili fabriku autoguma.

To što nam je priroda dala sposobnost razmišljanja i nije dovoljno, treba tu sposobnost i da koristimo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, shonke said:

  1 hour ago, Baby said:

 
Tacno i ekonomska dobit komercijalne zgrade na mestu gde ti zivis je veca od stambene. 

 

I trava je zelena, zar ne? Samo nije jasno da poljoprivreda ne može da bude "nosilac razvoja". Zašto?

Ovo je potpuno pogrešno. Jedini razlog zašto je neka zgrada na nekom mestu napravljena i prodata kao stambena (ljudima da u njoj žive) a ne kao poslovna (nekim firmama da im tu budu kancelarije) je taj što je njena ekonomska vrednost - profit za investitora - veća ako se proda u stanovima za život nego ako se prilagodi i proda kao poslovni prostor. To nije zapisano u svetim knjigama kojoj će svrsi biti namenjen koji komad zemljišta već se određuje na tržištu, ko je spreman više da plati za njega. Da nekome tvoja kuća vredi više kao poslovni prostor nego što tebi vredi kao mesto na kojem živiš - taj bi došao i kupio bi je od tebe.

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Devil In My Pants said:

Novi Sad je procvetao od otvaraja fabrika, sve gola sirotinja radi tamo. Zive po njih 10 u jednoj kuci, ako imaju srece u dvoristu. Bukvalno od toga niko nista nema a das 9m za plate tj ti placas radnike, oslobodjen nekog poreza...mi kao drzava nista ne pravimo tj nikakav brend nemamo. Ne znam cime se ti divis, da nismo u Evropi ovaj ne bi mogao da napravi seoski put, bukvalno qrca ne znaju.  Imao je tu srecu da se desio internet bum kad je dosao na vlast inace bi svi bili gola sirotinja.

 

Pare samo izlaze iz zemlje, da nema dijaspore da hrani ove ovde...od poljoprivrede i IT se moz ziveti vise nego dobro..od motanja kablova i rudarenja mozes da budes sit..

Ovo je bio odgovor na baby-nu konstantaciju u vezi structure investicija u Srbiji ("prljava tehnologija") nasta sam odgovorio da ima investicija koje su tehnoloski iznad motanja kablova I rudnika (premda ce projekat Jadar sam po sebi biti neka vrsta visokotehnoloskih biznisa....). 

A nisi u pravu ni oko toga da se od rudarstva bedno zivi. To je jedno od najplacenijih zanimanja za radnicku klasu -" obicne smrtnike"! 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darth Bane said:

Ovo je bio odgovor na baby-nu konstantaciju u vezi structure investicija u Srbiji ("prljava tehnologija") nasta sam odgovorio da ima investicija koje su tehnoloski iznad motanja kablova I rudnika (premda ce projekat Jadar sam po sebi biti neka vrsta visokotehnoloskih biznisa....). 

A nisi u pravu ni oko toga da se od rudarstva bedno zivi. To je jedno od najplacenijih zanimanja za radnicku klasu -" obicne smrtnike"! 

Koliko su to plate po tebi da ceo dan provedes u jami na ko zna koliko dubine?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Koliko su to plate po tebi da ceo dan provedes u jami na ko zna koliko dubine?

Dovoljno velike da npr radnik sa samo osnovnom skolom moze da zaradi vise od professora srednje skole. Ili skilled rudar npr oni sto rade na busilici zaradjuju vise od doktora(lekara).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...