Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

On 10/11/2024 at 2:14 PM, Nicklord said:

Da pokrenem jednu temu koju nismo skoro 😄 Došao sam u Srbiju posle godinu i po, ako ne možda i malo više. Kakve su bre ovo cene lol bukvalno sve košta 50% više nego pre u Beogradu. Uglavnom su cene stale sa rastom u EU tamo početkom/sredinom 2023. i stoje manje više isto. Video sam razne slike i pričao sa ljudima o cenama ali je drugačije kad sam vidiš

 

On 10/11/2024 at 2:50 PM, Smrtokapa said:

To su takozvane ekonomski tigar cene.

 

Nemam statistiku, ali anegdotalno, procena posetilaca iz Beča prošle zime je bila da smo dostigli 80% bečkih cena overall. Moguće je i da smo ih skroz stigli u međuvremenu.

Cene se takođe koriguju u skladu sa većom platežnom moći populacije koja je postala većinska u širem centru (ili je bar to subjektivni osećaj - primetićeš ga). Mislim na Ruse naravno. :classic_smile:

 

On 10/11/2024 at 3:21 PM, DJ_Vasa said:

 

Ništa čudno kada imamo praktično dva trgovinska lanca plus Lindu. Lepo se dogovore da proizvod košta toliko i toliko, rebnu cenu kao da ga peške dovlače sa Grenlanda i to ti je cela priča.

 

Da se vratimo pricama o cenama uz par prigodnih clanaka:

 

https://insajder.net/teme/dogovori-trgovinskih-lanaca-na-stetu-gradana-video

 

Spoiler

Dogovori tamo gde ne bi trebalo da ih bude – među trgovinskim lancima. Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri vodeća trgovinska lanca: Delez, Merkator, DIS i Univereksport, zbog sumnje da su na nezakonit način formirali cene nekih proizvoda. I dok se čini da trgovine prave dogovore kako bi izvukle korist, građani su ti kojima takvi dogovori idu na štetu!

Mleko, jogurt, brašno, jaja, kafa i banane – samo su neki od 35 proizvoda kod četiri najveća trgovinska lanca gde su cene bile gotovo identične, bez obzira na različite uslove nabavke. Osim te analize koja se odnosi na period od pet godina - od 2018. godine, Komisija za zaštitu konkurencije je uporedila cene i u avgustu ove godine, što je dodatno ukazalo na odsustvo tržišne konkurencije.

 

Medjutim, zasto bi drzava uradila nesto normalno za gradjane, uvek se treba zapitati, a evo i odgovora:

 

https://insajder.net/teme/papovic-za-marker-za-visoke-cene-najodgovorniji-distributivni-lanci-postupak-komisije-bacanje-prasine-u-oci-video

 

Spoiler

Predsednik Nacionalnog udruženja potrošača Goran Papović rekao je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji da Komisija za zaštitu konkurencije nije slučajno sada pokrenula postupak protiv četiri vodeća trgovinska lanca (Delez, Merkator, DIS i Univereksport) zbog sumnje da su na nezakonit način formirali cene nekih proizvoda. On smatra da je postupak pokrenut jer se u Skupštini uskoro glasa o čelnom čoveku tog tela, a samu analizu cena ocenjuje kao „bacanje prašine u oči“ potrošačima i medijima.

„Ako država bude kaznila trgovinske lance na osnovu ovog izveštaja i sumnji koje su dali ja se, posle 20 godina, neću baviti potrošačima. Mi četiri ili pet godina unazad tražimo analizu tržišta, što je osnovna funkcija Komisije za zaštitu konkurencije. Da sad nije reizbor u Skupštini za novog predsednika Komisije, ni ovaj se izveštaj ne bi pojavio. Ovde nema nijednog ozbiljnog argumenta, ovo malo vređa intelekt. Kaže – lanci imaju iste ili slične cene i nisu isti načini dobave. Naravno da nisu. Mi smo tražili sektorsku analizu i predlagali smo kako trajno mogu da se suzbiju manipulacije, odnosno veće cene, jer kako se povećavaju plate tako se povećavaju i cene u prodavnicama“, naveo je Papović.

 

I meni je nije realno da moze da se dokaze namera koordinisanja jednakog nivoa (visih) cena, jer svaki trgovac moze da stavi cenu koju hoce, i nizu i visu, a pogotovo nigde nije definisano da cene  moraju da budu drugacije od konkurencije. Ovaj spor bi mogao da se dobije u korist potrosaca, samo ako postoje eksplicitni dokazi o komunikaciji u vezi izjednacavanja (visih, na stetu gradjana) cena. 

Edited by 40Wins
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tamo negde osamdesetih, u vreme "stabilizacije", po novinama su izlazile karikature besnih direktora kako viču na podređene "Moramo da podignemo cene da pokrijemo štetu! Kaznili su nas zbog neopravdanog podizanja cena!"

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2024 at 3:18 PM, Dragan said:

Jedna stranica na kojoj se mogu uporediti cene u raznim gradovima.

 

Cost of Living Comparison

 

Sa Cirihom uporedjenja nema jer je najskuplji po Evropi, a i shire.

 

Cene za namirnice su u Srbiji zaista visoke, za 10-20% vise od cena po supermarketima po EU, pijace su dijametralno suprotne,

ali ljudi kupuju u supermarketima pa tako imamo da recimo litar mleka u Nemackoj kosta 1 evro, a u Srbiji 10% vise,

Cene ne cine samo mleko, ulje za jelo i kilo piletine nego i recimo stanovanje, voda, grejanje koje je u Minhenu ( o Parizu

i da ne govorimo) 300% skuplje nego u Beogradu, pa tako stanovanje cak i u sopstvenom stanu kosta mesecno samo

infostan 600 evra ( bez struje i telefonije).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

pa tako stanovanje cak i u sopstvenom stanu kosta mesecno samo

infostan 600 evra ( bez struje i telefonije)

 

U Beogradu je Infostan ako imaš centralno grejanje nešto manje od 2€ po kvadratu stana (oko 80€ za 45kv), a ako nemaš centralno i greješ se, recimo na gas, puno je jeftinije. Recimo oko 22€ za 80kv.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Selina said:

Sa Cirihom uporedjenja nema jer je najskuplji po Evropi, a i shire.

 

Cene za namirnice su u Srbiji zaista visoke, za 10-20% vise od cena po supermarketima po EU, pijace su dijametralno suprotne,

ali ljudi kupuju u supermarketima pa tako imamo da recimo litar mleka u Nemackoj kosta 1 evro, a u Srbiji 10% vise,

Cene ne cine samo mleko, ulje za jelo i kilo piletine nego i recimo stanovanje, voda, grejanje koje je u Minhenu ( o Parizu

i da ne govorimo) 300% skuplje nego u Beogradu, pa tako stanovanje cak i u sopstvenom stanu kosta mesecno samo

infostan 600 evra ( bez struje i telefonije).

Kolike su prosecne zarade u svim tim gradovima - cisto da zaokruzimo pricu oko kupovne moci i potrosnje?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Kolike su prosecne zarade u svim tim gradovima - cisto da zaokruzimo pricu oko kupovne moci i potrosnje?

 

Prosečna plata u Minhenu je ok 3800 evra. U Parizu je verovatno i veća. Kad ubaciš u kalkulaciju sve, od plate, preko cene stana pa do namirnica, od prosecne plate u Minhenu ti ostane između 1000 i 1500 evra, ako si iole racionalan, a u Beogradu ti ostane kurac u rukama.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Kolike su prosecne zarade u svim tim gradovima - cisto da zaokruzimo pricu oko kupovne moci i potrosnje?

Najvisa moguca penzija je 2400, prosecna je 1200 evra i sad ako neki penzioner ima penziju recimo i 1800 evra

on za infostan ( njegov stan) placa ovih 600 evra plus recimo 100 evra struja i telefon, a mozda ima i auto za koji je samo

osiguranje oko 900 evra godisnje, a osiguranja ima jos i razunoraznih i to obaveznih pa i na to dodaj jos 500-600 evra godisnje.

 

Gradovi nemaju veze sa visinom zarada, zna se koliko dobija jedna kasirka u Lidlu, ali i jedan ETF inzenjer, to nema veze

sa adresom stanovanja. Lidl ( ili bilo koja osoba na kasi) zaradjuje neto 1500 evra. Decji su dodaci visoki, oko 250 evra po detetu,

ali mnogo ljudi i nema decu, a i dete svakako mnogo vise kosta od tih 250 evra, a i majke sa decom tesko da mogu uopste i da rade.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, JPM said:

 

Prosečna plata u Minhenu je ok 3800 evra. U Parizu je verovatno i veća. Kad ubaciš u kalkulaciju sve, od plate, preko cene stana pa do namirnica, od prosecne plate u Minhenu ti ostane između 1000 i 1500 evra, ako si iole racionalan, a u Beogradu ti ostane kurac u rukama.

Cena stana od recimo 80 kvadrata u Minhenu je oko 1600 evra ( tu je i ovoh 600 koji ja placam za svoj stan),

nikome ne ostaje n ista ili ostaje to sto i ti kazes za Beograd. Nego kakva je to prosecna neto plata od 3800,

ako je plata kasirke u Lidlu 1500 neto? Nema neto prosecne plate od 3800, to su bruto plate, u Srbiji se uvek

mesaju bruto i neto plate. Neto platu od 3800 imaju naravno neki spcijalci, ali normalan zaposlen to nema,

a pri tome mislim cak i na mladjeg lekara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj drugar ima početnu platu kao elektroinženjer od 3400 evra neto.

 

Sta vam znači normalan zaposleni?

 

Pazite, i ovde inženjeri imaju 1000+ evra platu, a kasirke 500+ evra platu.

Tamo inženjer 3500+ evra, kasirka eto kao što kažete 1500+ evra.

 

U Beogradu koliko je rentiranje stana? Znam da bi recimo za stan u Nišu od 80 kvadrata sada tražili 400+ evra mesečno. U BG je to sigurno 600 evra.

 

Ali da li mi pričamo o porodičnom ili o zasebnom životu, pošto pominjete 80 kvadrada? Ako pričamo o porodičnom, situacija u inostranstvu je sigurno još povoljnija nego ovde.

 

Ja ne kažem, nije lako nigde, ali recimo to što pominjete penziju, znate li vi da u Srbiji ima gomila penzionera sa oko 170 evra penzijom. 23 000 do 25 000 RSD. Bar 50% penzionera tako živi.

 

Srbija je neopravdano skupa, papreno skupa. Standard u Srbiji je jako nizak. Ja recimo imam ovde platu od 850 evra i da supruga ne zarađuje ne bi nam ostalo ništa na kraju meseca, za nas dvoje i bebu. Skup je ovde život. A kada pogledate šta je posebno skupo, to su osnovne životne namirnice, ono što svaki dan kupujemo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Plata kasirke u Lidlu u Austriji je danas oko 2500 eura bruto (minimalno, evo random oglas https://karriere.lidl.at/positionen-bei-lidl-oesterreich/verkaufsmitarbeiter-springer-m-w-d-38-5-std.-woche-kufstein-468905) sto izadje na oko 1860 eura neto mjesecno ako je sama i nema djecu. U Austriji ima 14 plata godisnje tako s tim da su 13. i 14. plata manje oporezovane i samim tim su vece. Sa svim tim kasirka u Lidlu u Austriji izadje na oko 26-27 hiljada eura godisnje sto u prosjeku dodje preko 2k eura mjesecno. Ako znamo da su u Njemackoj vece plate nego u Austriji, nema teoretske sanse da je plata kasirke u Lidlu u Minhenu 1500 eura neto. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Kakav bre to infostan od 600e ti plaćaš, @Selina, šta spada u to? 

 

 

Uimali mi i 650, sad smanjili na 600. Voda, grejanje, bastovani, podzemna garaza, 70 evra ide u fond za odrzavanje zgrade

( ono kad treba za  nov krov, lift) ogromna basta pa su tu i bastovani, hausmajstor i naravno silne pare za upravnika zgrade.

Svi tako manje vise placaju, mislim na ljude koji imaju stanove u nekim aj da kazem pristojnim, urednim zgradama.

Grejanja i topla voda ide centralno iz "podruma" i to se menja na svakih valjda 10,15 godina, idu i ti silne pare

u stilu 100-200.000 Eura.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, PorodicneVrijednosti said:

Plata kasirke u Lidlu u Austriji je danas oko 2500 eura bruto (minimalno, evo random oglas https://karriere.lidl.at/positionen-bei-lidl-oesterreich/verkaufsmitarbeiter-springer-m-w-d-38-5-std.-woche-kufstein-468905) sto izadje na oko 1860 eura neto mjesecno ako je sama i nema djecu. U Austriji ima 14 plata godisnje tako s tim da su 13. i 14. plata manje oporezovane i samim tim su vece. Sa svim tim kasirka u Lidlu u Austriji izadje na oko 26-27 hiljada eura godisnje sto u prosjeku dodje preko 2k eura mjesecno. Ako znamo da su u Njemackoj vece plate nego u Austriji, nema teoretske sanse da je plata kasirke u Lidlu u Minhenu 1500 eura neto. 

Ja ne poznajem kasirke, nego ukuckam u Gugl kolka je neto plata kasirke u Aldiju i dobijem sumu koju sam napisala, a kazem#

svuda je ista, Lidl ili Aldi, Netto, Peny u Minhenu ili nekoj popizdini placa svuda isto.

2500  bruto je sramota i katastrofa zato n iko i nece da radi.

Link to comment
Share on other sites

A voda, grejanje i to... a ok... to onda dodajte još 150 evra mesečno na onih 600 u BG-u. Voda i grejanje i struja se dodatno plaća. Kad sve uračunaš ode oko 750 za stan i račune.

Link to comment
Share on other sites

A da li je u platu uracunato socijalno osiguranje, doprinos za penziju itd itd - u Francuskoj naprimer imamo doprinosa obaveznih uglavnom koliko hoces  tako da je cak pojam bruto plata i neto plata vrlo relativan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

Ja ne poznajem kasirke, nego ukuckam u Gugl kolka je neto plata kasirke u Aldiju i dobijem sumu koju sam napisala, a kazem#

svuda je ista, Lidl ili Aldi, Netto, Peny u Minhenu ili nekoj popizdini placa svuda isto.

2500  bruto je sramota i katastrofa zato n iko i nece da radi.

 

Zapravo i nije sramota. Radi se o poslu za koji ti ne treba ama bas nikakva kvalifikacija i cifri (koja je minimalna garantovana za pocetak i ista raste odnosno sa prethodnim iskustvom mozes dobiti i vecu u startu) s kojom sebi samac u svakom gradu u Austriji sem Beca i Salzburga moze priustiti ok zivot. Za par klasa bolji od onog kakve sebi mogu priuistiti samci koji rade kod nas u Bingu, Konzumu, Merkatoru, Idei, Maxiju il koji sve jos marketi imaju u Srbiji. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

A da li je u platu uracunato socijalno osiguranje, doprinos za penziju itd itd - u Francuskoj naprimer imamo doprinosa obaveznih uglavnom koliko hoces  tako da je cak pojam bruto plata i neto plata vrlo relativan

U Nemackoj slobodno racunaj da ako ti neko kaze bruto 5000 da je neto 2500, a moze da bude i manje ( neto) ako nemas decu pa

imamo sítuaciju da neko zaradjuje 10.000 bruto, a dobija samo 4500 neto, Socijalna su davanja uzasno visoka, a bice jos visa

i visa, a i porez na platu je takav da sto vise zaradjujes to vise ti se oduzima.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

A da li je u platu uracunato socijalno osiguranje, doprinos za penziju itd itd - u Francuskoj naprimer imamo doprinosa obaveznih uglavnom koliko hoces  tako da je cak pojam bruto plata i neto plata vrlo relativan

 

U Austriji se na oglasima za posao uvijek navode minimalne ponudjene bruto plate gdje ti na osnovu iskustva ili kvalifikacija uvijek mozes dobiti vecu platu od te ponudjene. Neto plata odnosno cifra koju radnik dobije na racun je bruto cifra minus odbici za zdravstveno i porez. Penziono snosi poslodavac. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

U Nemackoj slobodno racunaj da ako ti neko kaze bruto 5000 da je neto 2500, a moze da bude i manje ( neto) ako nemas decu pa

imamo sítuaciju da neko zaradjuje 10.000 bruto, a dobija samo 4500 neto, Socijalna su davanja uzasno visoka, a bice jos visa

i visa, a i porez na platu je takav da sto vise zaradjujes to vise ti se oduzima.

Pa da a to sa decom opet zavisi da li imas vise dobijanja tj odbijanja ili troskova - skolovanje skupo, besplatno ili nesto izmedju - tako da ta sva poredjenja nemaju mnogo veze. cene mozemo da poredimo ali sve ostalo tesko

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, PorodicneVrijednosti said:

 

Zapravo i nije sramota. Radi se o poslu za koji ti ne treba ama bas nikakva kvalifikacija i cifri (koja je minimalna garantovana za pocetak i ista raste odnosno sa prethodnim iskustvom mozes dobiti i vecu u startu) s kojom sebi samac u svakom gradu u Austriji sem Beca i Salzburga moze priustiti ok zivot. Za par klasa bolji od onog kakve sebi mogu priuistiti samci koji rade kod nas u Bingu, Konzumu, Merkatoru, Idei, Maxiju il koji sve jos marketi imaju u Srbiji. 

Boldovano je problem, barem ja to tako vidim. Mladi ljudi ( nema veze kvalifikacija) zele da zive u gradu, a danas im to vise nije moguce.

Ti pominjes Bec, a u Becu zivi 1/4 Austrije, u Nemackoj valjda i 70% stanovnistva zivi po gradovima, a isto vazi i za Francusku.

I ti nekvalifikovani zele da rade to sto mogu i umeju, ali da zive neki svoj zivot.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, PorodicneVrijednosti said:

Plata kasirke u Lidlu u Austriji je danas oko 2500 eura bruto (minimalno, evo random oglas https://karriere.lidl.at/positionen-bei-lidl-oesterreich/verkaufsmitarbeiter-springer-m-w-d-38-5-std.-woche-kufstein-468905) sto izadje na oko 1860 eura neto mjesecno ako je sama i nema djecu. U Austriji ima 14 plata godisnje tako s tim da su 13. i 14. plata manje oporezovane i samim tim su vece. Sa svim tim kasirka u Lidlu u Austriji izadje na oko 26-27 hiljada eura godisnje sto u prosjeku dodje preko 2k eura mjesecno. Ako znamo da su u Njemackoj vece plate nego u Austriji, nema teoretske sanse da je plata kasirke u Lidlu u Minhenu 1500 eura neto. 

 

Okej, ali ako imam platu 1860 eura neto, koliko me košta iznajmljivanje stana + režije + hrana? I šta mi ostane za ono što bismo nazvali fiktivnim troškovima?

Ja evo u Srbiji zarađujem oko 1500 eura neto i živim ok. Pri čemu imam tu sreću da iznajmljujem stan za 180 eura (sa uračunatim režijama) pa onda mogu i da prištedim. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

Pa da a to sa decom opet zavisi da li imas vise dobijanja tj odbijanja ili troskova - skolovanje skupo, besplatno ili nesto izmedju - tako da ta sva poredjenja nemaju mnogo veze. cene mozemo da poredimo ali sve ostalo tesko

Potpuno su drugi sistemi zivljenja i placanja poreza, ali smo poceli od cene mleka koje je definitivno u Srbiji skupo,

ali i ne samo mleko nego vec godinama gledam recimo cene vina ( pijem vino) pa u Srbiji imamo duplo vece cene

za neka spanska pen usav a v ina koja ovde kostaju 6 evra, a u Srbiji su jos pre pet godina bila 1300-1400 dinara.

Isto vazi i za mnoge druge stvari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...