Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

8 minutes ago, Helena said:

Ja sam nešto isto apisala u vezi bana, ali je pobrisano.

Ali @Selina je izgleda jedina koja koja se baš razume, dakle treba da piše o golom otoku ili šta?

Što bih ja verovala Selini da je ona  više čitala i bolje zna, naročito s argumentom "čula od baba i deda".

Nije naravno samo Selina, ali je najbolji primer.

 

Postoje zapisane cinjenice, nista ti meni ne moras da verujes, ali relativizacija koju je Koca napravio pominjuci i

" bilo je kao nesto i u Americi" stvarno je mnogo gadno jer on ne da ne zna sta je i kako je bilo na Golom otoku

nego ne zna ni za eru  proganjanja komunista u USA, a tamo nije bilo nikakvih Golih Otoka.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drug Crni said:

Jbt,ja tek sad shvatio da sam pitanje postavio na Vox P topiku,a ne na PDF Politika :ajme:
Prebacite postove tamo..molim vas..ovde bih nešto drugo da pitam..

 

Nisi, postavio si gde si hteo, ovde je prebačeno jer se priča o politici.

 

Edited by fancy
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Svašta...ne priča se o politici već o banu..jer: ja bih pre recimo 25.godina rekao da je Goli otok bio greška i zločin partije.
Danas međutim,kad vidim stropošt društva i stranputicu kojom srpski narod ide,smatram da je Tito bio u pravu kad je krenuo u obračun sa nacionalističkim snagama sa jedne, i sa staljinistima sa druge strane.

Jednostavno,čovek je razumeo da bez odlučnog obračuna i sa jednima i drugima,Jugoslavija nema šansu. Jedni su bili prepreka zemlji kao zajednici mira,a drugi njenoj samostalnosti.
Ja smatram da jedino može da se diskutuje o metodima koji su primenjivani u borbi protiv ovih elemenata,ali ne i o njenoj neophodnosti i svrsishodnosti.

Da li su onda moje opservacije isto podloga da me se banuje?

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Drug Crni said:


Ja smatram da jedino može da se diskutuje o metodima koji su primenjivani u borbi protiv ovih elemenata,ali ne i o njenoj neophodnosti i svrsishodnosti.

Da li su onda moje opservacije isto podloga da me se banuje?

Ti kao da si zavrsio visu udbashku😄

Elementi, opservacije, metode.

Muciti i ubijati ljude ne sme bude nesto sto je drustveno prihvatljivo.

Tim su ljudima, ako su se uopste i vracali zivi, oduzimana gradjanska prava, znaci da su bili neki neljudi.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa,i ja bih više voleo da im se sudilo u zakonitim krivičnim postupcima. Ako je bilo osnova za to. No,vlasti nisu bile demokratske i to je kristalno jasno.
Dakle,imamo to što imamo.

Kako povući granice relativizacije u ovakvom slučaju? Šta je za ban,a šta nije?
Moja pitanja i motivi su forumaškog karaktera,ne političkog.

A ne da nisam udbaš,nisam ni komunjara.
 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Drug Crni said:

Svašta...ne priča se o politici već o banu..

 

Važi, eno ti posta tamo gde si ga stavio, diskusija se vodi ovde jer je politička. :classic_smile:

 

Edited by fancy
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Drug Crni said:

Pa,i ja bih više voleo da im se sudilo u zakonitim krivičnim postupcima. Ako je bilo osnova za to. No,vlasti nisu bile demokratske i to je kristalno jasno.
Dakle,imamo to što imamo.

Kako povući granice relativizacije u ovakvom slučaju? Šta je za ban,a šta nije?
Moja pitanja i motivi su forumaškog karaktera,ne političkog.

A ne da nisam udbaš,nisam ni komunjara.
 

Tako ( po zakonu, a i nismo bas ceteresosme imali zakone) nije moglo da im se sudi, ali nije moralo ni da ih se pet godina

muci do besvesti, pa i do smrti. Ja licno bas Kocu ne bih nikada banovala jer je on uvek dobronameran, ali sad, neki

propisi postoje, a i moderatori su samo jel ljudi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

Tako ( po zakonu, a i nismo bas ceteresosme imali zakone) nije moglo da im se sudi, ali nije moralo ni da ih se pet godina

muci do besvesti, pa i do smrti. Ja licno bas Kocu ne bih nikada banovala jer je on uvek dobronameran, ali sad, neki

propisi postoje, a i moderatori su samo jel ljudi.

Razlozi zasto su osudjenici isli na Goli Otok su razni, pocev od ideoloskih pa do komsijskih razmirica - veci je problem sto neki i danas, decenijama posle,  vide isti kao primer resenje zbog dnevnopolitickih razmimoilazenja.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Tada je mozda moglo tako, sada vec mora da se ostrakuje (by Puzigaca). Goli otok je po svim karakteristikama zlocin autoritarne vlasti, ali da je trebalo drzava da gusi staljinizam i nacionalizam - naravno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Postoje zapisane cinjenice, nista ti meni ne moras da verujes, ali relativizacija koju je Koca napravio pominjuci i

" bilo je kao nesto i u Americi" stvarno je mnogo gadno jer on ne da ne zna sta je i kako je bilo na Golom otoku

nego ne zna ni za eru  proganjanja komunista u USA, a tamo nije bilo nikakvih Golih Otoka.

Sad nije bitan ni Koča ni goli otok, nego ko može da daje procenu da li neko može da komentariše ili ne.

Ti Tvrdoš da on ne zna, ok, u redu.

Nastavak, "ne bi trebalo da komentariše"-nije u redu, ti ne znaš šta on zna ili ne zna.

Koliko sam zapazila, tvoj spektar znanja je onda zaprepašćujuće velik, ako se držiš te svoje formule.

Nije dobro, nije lepo.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam Kočin upis shvatio, ne kao odbranu Partije i Golog otoka niti kao osudu američkog "lova na komuniste", nego kao ukazivanje na besmisleni argument za diskusiju o nekim današnjim problemima, tipa nestašica lekova, neko kaže to je zbog kapitalističkog tržišta, drugi odgovara, šta, ti bi da vratiš Goli otok. Nemamo kriterijum dokle se možemo vraćato u prošlost da bi dokazali ispravnost nekog svog pogleda , odnosno imamo ali granica nije ista za sve učesnike i sve događaje. 
Koča nije pravdao događaje od '48 nadalje, reko je da to nije bitno za raspravu koja je bila u toku, kao što i nije. 

 

Edited by Div
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Div said:

Ja sam Kočin upis shvatio, ne kao odbranu Partije i Golog otoka niti kao osudu američkog "lova na komuniste", nego kao ukazivanje na besmisleni argument za diskusiju o nekim današnjim problemima, tipa nestašica lekova, neko kaže to je zbog kapitalističkog tržišta, drugi odgovara, šta, ti bi da vratiš Goli otok. Nemamo kriterijum dole se možemo vraćato u prošlost da bi dokazali ispravnost nekog svog pogleda , odnosno imamo ali granica nije ista za sve učesnike i sve događaje. 
Koča nije pravdao događaje od '48 nadalje, reko je da to nije bitno za raspravu koja je bila u toku, kao što i nije. 

 

Ali šta tebe kvalifikuje za raspravu? Sertifikat na sunce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Tada je mozda moglo tako, sada vec mora da se ostrakuje (by Puzigaca). Goli otok je po svim karakteristikama zlocin autoritarne vlasti, ali da je trebalo drzava da gusi staljinizam i nacionalizam - naravno.

Svi vodeci jugoslovenski komunisti su bili staljinisti, ponosili se sa time, Broz je nosio  titulu najboljeg djaka, bilo je jako malo izuzetaka kao sto je Krleza. Onda su ti staljinisti krenuli u obracun sa staljinistima koristeci staljinisticke metode. Da se razumemo, drzava se nije obracunavala sa bilo kime, obracunavala se partija koja  je koristila drzavu kao sredstvo za obracun sa neistomisljenicima.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nisam ni rekao da je drzava to radila iz altruizma, vec zato sto su cuvali svoje dupe i pozicije. To je samo moglo kao nuspojavu da ima benefit za narod, ali na kraju vidimo da nije imalo.

 

Naravno da sami metodi predstavljaju klasican komunisticki zlocin koji je karakteristican za staljinizam, tu nema sta da se prica.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DJORDJE said:

Svi vodeci jugoslovenski komunisti su bili staljinisti, ponosili se sa time, Broz je nosio  titulu najboljeg djaka, bilo je jako malo izuzetaka kao sto je Krleza. Onda su ti staljinisti krenuli u obracun sa staljinistima koristeci staljinisticke metode. Da se razumemo, drzava se nije obracunavala sa bilo kime, obracunavala se partija koja  je koristila drzavu kao sredstvo za obracun sa neistomisljenicima.

Moze se reci da su svi komunisti bili staljinisti. U cuvenom hotelu Lux bili su svi obozavaoci Staljina

Georgi Dimitrov, Tito, Imre Nadj, Palmiro Toljati, Klara Cetkin, La Pasionaria, Walter Ulbricht i jos silni

vrlo poznati i priznati komunisti.

Preporucujem genijalnu knjigu ( ima je na svim jezicima) Staljin, The Court of the Red Tsar ( (autor Montefiore).

 

Link to comment
Share on other sites

Najlakse je sve svaliti na Lenjina, Staljina, Tita, Fidela, Niksona..... ima li nesto i do mentaliteta ostalih smrtnika?

Stado uvek prati ovna predvodnika sa medenicom o vratu, a ovcarski psi se brinu da neka ovca ne odluta iz stada - takav je poredak od kada je homo sapiens izasao iz pecine i resio da se bavi stocarstvom i poljoprivredom.

:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

Najlakse je sve svaliti na Lenjina, Staljina, Tita, Fidela, Niksona..... ima li nesto i do mentaliteta ostalih smrtnika?

Stado uvek prati ovna predvodnika sa medenicom o vratu, a ovcarski psi se brinu da neka ovca ne odluta iz stada - takav je poredak od kada je homo sapiens izasao iz pecine i resio da se bavi stocarstvom i poljoprivredom.

:default_coffee:

 

Ovde si kontradiktoran - ako stado uvek prati ovna predvodnika, onda će i taj ovan biti najodgovorniji za to gde će stado završiti. (Najčešće obor ili klanica jelte).

 

Kad na ovna dodamo i pastira i ovčarske pse, dobijemo elitu na kojoj leži odgovornost, neuporedivo veća nego odgovornost prosečne ovčice Pere Perića.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ovde si kontradiktoran - ako stado uvek prati ovna predvodnika, onda će i taj ovan biti najodgovorniji za to gde će stado završiti. (Najčešće obor ili klanica jelte).

 

Kad na ovna dodamo i pastira i ovčarske pse, dobijemo elitu na kojoj leži odgovornost, neuporedivo veća nego odgovornost prosečne ovčice Pere Perića.

Ovan ne tera ovce da ga prate - one to rade dobrovoljno u najvecem broju slucajeva,

Crne ovce su retke u tim stadima i zato strce i smetaju.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Kronostime said:

Ovan ne tera ovce da ga prate - one to rade dobrovoljno u najvecem broju slucajeva,

Crne ovce su retke u tim stadima i zato strce i smetaju.

:default_coffee:

 

Ne baratam bas materijom kretanja ovaca, ali iz ovo malo iskustva koje sam stekao gledanjem crtanih filmova, cini mi se da su za kretanje stada  glavni faktori coban (ideolog) i pas (sredstvo prisile) koji po zeljama cobana usmjerava predvodnika, i u stado vraca one koji ispadaju - a to su ovce raznih boja...

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Ne baratam bas materijom kretanja ovaca

 

Uh, ima tu čitava nauka... praktična primena nije bogzna šta, uglavnom je u lečenju nesanice, ali postoje zanimljive pojave, npr. kad stado ne ume da se skloni sa puta u stranu dok putem nailazi vozilo, ili kako se desi da ljudi permanentno ostanu bez kičme ako okrenu leđa ovnu i naguze se.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Selina said:

Moze se reci da su svi komunisti bili staljinisti. U cuvenom hotelu Lux bili su svi obozavaoci Staljina

Georgi Dimitrov, Tito, Imre Nadj, Palmiro Toljati, Klara Cetkin, La Pasionaria, Walter Ulbricht i jos silni

vrlo poznati i priznati komunisti.

Može se reći ali to ne bi bilo tačno, barem ne dovoljno da bi se stekla ispravna slika i o svakom od tih vođa( kad kažeš svi komunisti, pretpostavljam da misliš na sve vođe komustičkih partija), niti o pokretu, ideologiji, ideji, prksi, sukobima, dostignućima i propasti. Staljinizam je pojam koji označava način vladavine, ne neku ideologiju, mada je i staljin svoje postupke , metode i ukupnu praksu pravda ideologijom, potrebom za monolitnim jedinstvom, čeličnom disciplinom. Partije koje nisu osvajale vlast, na bilo koji način, pa ni njihove vođe, jednostavno nisu mogle da budu ono što je bio Staljin.U Staljinovim čistkama nestajali su njgovi saradnici, ako se dobro sećam iz škole, nestao je ceo politbiro koji ga je izabrao, ali su nestajali i vođe drugih komunističkih partija, nijedan drugi vođa nije imao ni približno moć da svoju vladavinu proširi i na druge partije, on je jedini imao moćni državni aparat koji je upravljao do rata i partijam van granica SSSR, posle rata i državama van SSSR.

Ne mogu da prihvatim jednakost između režima Staljina i Tita, čak ni Staljinovih naslednika koji su, bar na rečima odbacili Staljinou praksu, ni jednak ni period Titove vladavine krajem četrdesetih i početompedesetih sa onim do sredine šesdesetih i periodom posle ustavne reforme sedamdesetih. Još sesdesetih je pasoš postao dostupan sjiro svakom Jugoslovenu i što je u početku bilo iznenađenje ljudi su koristili pasoš, putovali i vraćali se, vraćali se i mnogi koji su pedesetih, rizikovajući glavu bežali ilegalno preko granice na zapad, objavljena je amnestija i skoro svi su mogli da se vrate i legalno dobiju pasoše.

Za mnoge je razlika između staljinovog i Titovog režima bikla jednaka razlici između života i smrti, a to nije mala razlika.

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...