Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Jeste, ekolozi su lažni a vizionari, Vučić, Mali i Brnabić si stvarni, s njima ćemo prosperirati i ekonomski i naučno i zdravstveno. Kaže Vasa, niko nije umro od Rio Tinta, a ne sviđa mu se Ćuta , valjda je Ćuta doveo NIS, Ziđinn, ove u Smederevu, nije Vučić ništa.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Slike su upravo iz Loznice, a ako ti Lozničani glasaju za SNS i samim tim njihov program koji podrazumeva iskopavanje litijuma, ko smo mi da im to osporavamo?

 

Nešto mi se čini da jeftini politikant sa državne sise, tj. nekog instituta, neće da prvi uzme lopatu u šake i tako da primer. Lako ćemo mi za Rio Tinto, ali teško je baciti otpad u kontejner.

 

 jbg...kako god se okreneš, doope ti odpozadi....ko smo mi da kritikujemo Lozničane, ali ne smemo da "pipamo" ni prestonicu....elem, Lozničanima 4 € i jalovina, prestonici 6 € i Bio kampus, a cifre se sipaju, brzinom munje...poznato ???...2 koma tri milijarde, 4 koma dve milijarde, kedan koma šest milijarde, bio kampusi, Dorćolska marina, metro, nacionalni stadion, Expo, iks koma ipsilon milijarde.....i to delimo bratski. Prestonici milijarde, ostalima koma....kako reče Čale...kvantno odripuju :smiley58:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Div said:

Jeste, ekolozi su lažni a vizionari, Vučić, Mali i Brnabić si stvarni, s njima ćemo prosperirati i ekonomski i naučno i zdravstveno. Kaže Vasa, niko nije umro od Rio Tinta, a ne sviđa mu se Ćuta , valjda je Ćuta doveo NIS, Ziđinn, ove u Smederevu, nije Vučić ništa.

 

Mani tu jeftinu relativizaciju jer ti ne priliči. Rio Tinto je došao pre dvadesetak godina, o čemu je pisao i Radio slobodna Evropa.

 

Ako smo to apsolvirali, hajde da vidimo šta su taj Čita ili kako se već zove, Savo i ostali uradili protiv kineskih i ruZZkih zagađivača. To su samo jeftini politikanti koji se navodno bave ekologijom i jedini problem im je Rio Tinto, koji nije iskopao ni gram rude. I dalje čekam da čujem šta rade povodom problema koje si sam nabrojao. Ako je njima pored svih problema potrebna baba-roga umesto onog što postoji i funkcioniše, šta se od njih može očekivati?

 

21 minutes ago, Constantin said:

 

 jbg...kako god se okreneš, doope ti odpozadi....ko smo mi da kritikujemo Lozničane, ali ne smemo da "pipamo" ni prestonicu....elem, Lozničanima 4 € i jalovina, prestonici 6 € i Bio kampus, a cifre se sipaju, brzinom munje...poznato ???...2 koma tri milijarde, 4 koma dve milijarde, kedan koma šest milijarde, bio kampusi, Dorćolska marina, metro, nacionalni stadion, Expo, iks koma ipsilon milijarde.....i to delimo bratski. Prestonici milijarde, ostalima koma....kako reče Čale...kvantno odripuju :smiley58:

 

Opet relativizacija bez potrebe. To što se kradu pare na veliko jeste problem, ali ja govorim o lažnim ekolozima. O svim tim krađama jeste legitimno govoriti, za sve si i u pravu, ali lažno ekološko delovanje se ne može relativizovati nevezanom pojavom. Ako lažna ekologija ima veze sa ovom vrstom krađe, navedi tu vezu.

 

Uostalom, gde su ti lažni ekolozi u gradovima gde veliki ekološki problemi postoje? Imaju li nekog uspeha u Majdanpeku? A u Boru, Lazarevcu ili Smederevu? Pa oni tamo nisu ni nos promolili, a o nekim ozbiljnim akcijama i da ne govorimo.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DJ_Vasa said:

Opet relativizacija bez potrebe. To što se kradu pare na veliko jeste problem, ali ja govorim o lažnim ekolozima. O svim tim krađama jeste legitimno govoriti, za sve si i u pravu, ali lažno ekološko delovanje se ne može relativizovati nevezanom pojavom. Ako lažna ekologija ima veze sa ovom vrstom krađe, navedi tu vezu.

 

Uostalom, gde su ti lažni ekolozi u gradovima gde veliki ekološki problemi postoje? Imaju li nekog uspeha u Majdanpeku? A u Boru, Lazarevcu ili Smederevu? Pa oni tamo nisu ni nos promolili, a o nekim ozbiljnim akcijama i da ne govorimo.

 

Forumske cake i prestonički gard. Svako neslaganje je relativizacija, kroz primer, analogija je podmetanje, nego da ne širim, nema veze. Ne radi se ovde uopšte o lopovluku Vaso, ovde je sve to u okviru zakona, ta razbojnička kradja novca gradjana Srbije.

 

"Lažni ekolozi" ??? Nemoj Vaso...ja sam popio ban za navodno propagiranje i korišćenje argumentacije politike SM....ovaj termin lažni ekolozi sam čuo od najviše puta od Marića na Hepiju, Djuke Bizona i Žvalavog.....pazi se :smiley2:  Kad imamo lažne doktore, ekonomske stručnjake, pravne eksperte, što ne bi imali i lažne ekologe. Znači, ako želim da demonstriram u nekoj ekološkoj akciji ili zaštite ptica, moram da završim Biologiju - orintologiju ?  Bor ? Niš je zagadjeniji od Bora i Pekinga zajedno..... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2024 at 3:16 PM, uini said:

 

 

Nemoj mi te lažne opozicionare i kvazidemokrate koji guraju zapadne agende. Ako misle da su mnogo pametni neka izađu na izbore i odmere snagu. Dosta pametno = pametno dosta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

 

Forumske cake i prestonički gard. Svako neslaganje je relativizacija, kroz primer, analogija je podmetanje, nego da ne širim, nema veze. Ne radi se ovde uopšte o lopovluku Vaso, ovde je sve to u okviru zakona, ta razbojnička kradja novca gradjana Srbije.

 

"Lažni ekolozi" ??? Nemoj Vaso...ja sam popio ban za navodno propagiranje i korišćenje argumentacije politike SM....ovaj termin lažni ekolozi sam čuo od najviše puta od Marića na Hepiju, Djuke Bizona i Žvalavog.....pazi se :smiley2:  Kad imamo lažne doktore, ekonomske stručnjake, pravne eksperte, što ne bi imali i lažne ekologe. Znači, ako želim da demonstriram u nekoj ekološkoj akciji ili zaštite ptica, moram da završim Biologiju - orintologiju ?  Bor ? Niš je zagadjeniji od Bora i Pekinga zajedno..... 

 

Koje cake i gard? Relativizacija je kada pojavu X pravdaš pojavom Y koja sa njom nema veze.

 

Možda oni jesu koristili tu sintagmu, ali ne vidim šta je netačno. Koristio sam i kvaziekolozi, mogu da ih nazovem i vajnim, svejdno, tu nema nikakve greške jer ih zaista time smatram. Pri tome ne mislim na formalne kvalifiakcije jer se protiv zagađenja mogu angažovati apotekar, automehaničar, matematičar, moler, muzičar, prodavac, pravnik, slikar, tapetar i ko god hoće.

 

Upravo si spomenuo i Niš, a ja tu ne vidim problem. Ti tamo živiš i treba da se pitaš, što niko ne spori. A ja se pitam da li je zagađenost u Nišu ekološki problem, pa ako jeste, gde su ti famozni ekolozi? Pojela im maca jezik. Niti pisnu, niti zubi škrinu, niti pisaše po Tnjiteru starostavnom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, freethrow said:

 

Nemoj mi te lažne opozicionare i kvazidemokrate koji guraju zapadne agende. Ako misle da su mnogo pametni neka izađu na izbore i odmere snagu. Dosta pametno = pametno dosta.

 

evo bas gledam utisak nedelje sa takvima, nemas sbb, pa da ti javim kao laza ristovski u kustinom andergraundu

  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Razumem da je Vasa kivan ali jbg ne treba biti ko Puzigaca, soba mi je u neredu pa cu da zapalim kucu.

 

Elem Savo je mozda ruski-kineski, mozda je politikant ali se ipak prihvatio akcije protiv projekta jadar. Ovo je dobra akcija i treba podrzati. 

 

Inace ima stranka i pokreta koji su i protiv drugih zagadjivaca barem nacelno pa nek zapnu ko sto je zapeo Sava.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Constantin said:

 

Forumske cake i prestonički gard. Svako neslaganje je relativizacija, kroz primer, analogija je podmetanje, nego da ne širim, nema veze. Ne radi se ovde uopšte o lopovluku Vaso, ovde je sve to u okviru zakona, ta razbojnička kradja novca gradjana Srbije.

 

"Lažni ekolozi" ??? Nemoj Vaso...ja sam popio ban za navodno propagiranje i korišćenje argumentacije politike SM....ovaj termin lažni ekolozi sam čuo od najviše puta od Marića na Hepiju, Djuke Bizona i Žvalavog.....pazi se :smiley2:  Kad imamo lažne doktore, ekonomske stručnjake, pravne eksperte, što ne bi imali i lažne ekologe. Znači, ako želim da demonstriram u nekoj ekološkoj akciji ili zaštite ptica, moram da završim Biologiju - orintologiju ?  Bor ? Niš je zagadjeniji od Bora i Pekinga zajedno..... 

Podrzavam ovo sto Vasa pise! Evo jos par detalja: Cuta i njegovi su se pojavili i u Zagubici, demonstrirajuci protiv otvaranj rudnika zlata , nalaziste kompanije Dundee ( Kanadjani, dakle opet Zapadna kompanija). I to jos aprila prosle godine, projekat jos nije ni krenuo da se radi, jer se jos rade geoloska istrazivanja. U najbojem slucaju, prvi radovi se ocekuju tek za oko 2 godine. Dok u Boru i Majdanpeku Zijin radi pa cepa, hebe kevu, sto rece Vasa nos nisu promolili!

Druga stvar, vec se uveliko prica da je sva galama oko Jadra da se otera Rio Tinto i nalaziste ponudi Kinezima!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MeanMachine said:

Razumem da je Vasa kivan ali jbg ne treba biti ko Puzigaca, soba mi je u neredu pa cu da zapalim kucu.

 

Elem Savo je mozda ruski-kineski, mozda je politikant ali se ipak prihvatio akcije protiv projekta jadar. Ovo je dobra akcija i treba podrzati. 

 

Inace ima stranka i pokreta koji su i protiv drugih zagadjivaca barem nacelno pa nek zapnu ko sto je zapeo Sava.

 

 

Ne, nisam u tom fazonu, već da prevarante treba saseći u korenu. Koliko se može verovati nekome ko 99% energije koristi za nešto što mož' da bidne al' ne mora umesto da se bavi aktuelnim problemima? Hajde da budem još konkretniji – famozni Rio Tinto je samo kupio nekoliko imanja gde može da samo gaji krompir ukoliko se priča sa električnim automobilima izjalovi. Kinesko đubre u Smederevu sada truje. Kinesko đubre u Boru sada truje. Domaće đubre u Lazarevcu sada truje. Da li da nastavim niz? Mislim da nema potrebe. Da li postoji bilo kakva ozbiljna akcija tih tuta-muta-Čita-Ćita, Savoa, onog hipstera za šajkačom i ostale ekipe po tom pitanju?

 

Poslednje pitanje nije za tebe lično, već za sve učesnike diskusije. Da ponovim – šta je ozbiljno urađeno po pomenutim pitanjima? Naglasak je na ozbiljno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Koje cake i gard? Relativizacija je kada pojavu X pravdaš pojavom Y koja sa njom nema veze.

 

Možda oni jesu koristili tu sintagmu, ali ne vidim šta je netačno. Koristio sam i kvaziekolozi, mogu da ih nazovem i vajnim, svejdno, tu nema nikakve greške jer ih zaista time smatram. Pri tome ne mislim na formalne kvalifiakcije jer se protiv zagađenja mogu angažovati apotekar, automehaničar, matematičar, moler, muzičar, prodavac, pravnik, slikar, tapetar i ko god hoće.

 

Upravo si spomenuo i Niš, a ja tu ne vidim problem. Ti tamo živiš i treba da se pitaš, što niko ne spori. A ja se pitam da li je zagađenost u Nišu ekološki problem, pa ako jeste, gde su ti famozni ekolozi? Pojela im maca jezik. Niti pisnu, niti zubi škrinu, niti pisaše po Tnjiteru starostavnom.

 

Jbg VAso...pa šta je ovde pravo, a šta lažno..od Lažnog Cara Šćepana Malog do Siniše Doktora Malog, jedino je Dr.Nestorović pulmolog (tako beše ?)......još da ih nazoveš "Talibanima" i prešao si igricu :s_w:

 

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ako smo to apsolvirali, hajde da vidimo šta su taj Čita ili kako se već zove, Savo i ostali uradili protiv kineskih i ruZZkih zagađivača. To su samo jeftini politikanti koji se navodno bave ekologijom i jedini problem im je Rio Tinto, koji nije iskopao ni gram rude. I dalje čekam da čujem šta rade povodom problema koje si sam nabrojao. Ako je njima pored svih problema potrebna baba-roga umesto onog što postoji i funkcioniše, šta se od njih može očekivati?

 

 

9 minutes ago, Darth Bane said:

Podrzavam ovo sto Vasa pise! Evo jos par detalja: Cuta i njegovi su se pojavili i u Zagubici, demonstrirajuci protiv otvaranj rudnika zlata , nalaziste kompanije Dundee ( Kanadjani, dakle opet Zapadna kompanija). I to jos aprila prosle godine, projekat jos nije ni krenuo da se radi, jer se jos rade geoloska istrazivanja. U najbojem slucaju, prvi radovi se ocekuju tek za oko 2 godine. Dok u Boru i Majdanpeku Zijin radi pa cepa, hebe kevu, sto rece Vasa nos nisu promolili!

Druga stvar, vec se uveliko prica da je sva galama oko Jadra da se otera Rio Tinto i nalaziste ponudi Kinezima!

 

Možeš da podržavaš Vasu za šta 'oćeš, ali Zijin je na dobrom putu smanjivanja zagadjivanja vazduha i ulaže velike pare u Boru. U odnosu na  ostale gradove u Srbiji pretvoriće Bor u Banju...trenutno imaju bolji vazduh nego Sokobanja....

 

Elem...Rio Tinto....???  Gde je to Loznica.....? PA daleko od prestonice....

spacer.png

 

 

Može Ćuta da bude Čita, može i taj Savo Manojlović da bude lažan ekolog i ko zna ko još...al nemoj se zajebavamo da je Rudnik Litijuma "lekovit".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne, nisam u tom fazonu, već da prevarante treba saseći u korenu. Koliko se može verovati nekome ko 99% energije koristi za nešto što mož' da bidne al' ne mora umesto da se bavi aktuelnim problemima? Hajde da budem još konkretniji – famozni Rio Tinto je samo kupio nekoliko imanja gde može da samo gaji krompir ukoliko se priča sa električnim automobilima izjalovi. Kinesko đubre u Smederevu sada truje. Kinesko đubre u Boru sada truje. Domaće đubre u Lazarevcu sada truje. Da li da nastavim niz? Mislim da nema potrebe. Da li postoji bilo kakva ozbiljna akcija tih tuta-muta-Čita-Ćita, Savoa, onog hipstera za šajkačom i ostale ekipe po tom pitanju?

 

Poslednje pitanje nije za tebe lično, već za sve učesnike diskusije. Da ponovim – šta je ozbiljno urađeno po pomenutim pitanjima? Naglasak je na ozbiljno.

 

 

Navedeni problemi su lokalni, ako lokalci se ne bune jbg. Cuta a verovatno i Savo su isli gde se lokalci bune, Cuta i dobio batine cini mi se. Npr ja sam siguran da je mi ostali mnogo vise pizdimo zbog moguce kineske mega fabrike guma nego Zrenjanci jer dobar deo Zrenjaninaca pogotovo nesto starijih su omadjiani Vucicem. Ali i ta fabrika ce biti lokalni problem. Rudnik litijuma nece. 

 

Rudnik litijuma kakvog nigde u svetu nemas (pogledati gde se grade rudnici ovog tipa) je ekoloska bomba ne samo za Loznicu vec bogme i za dobar deo Srbije.

 

 

Na kraju krajeva oterase ih iz Portugala slican rudnik trebali da grade ali u daleko manje bitnom delu zemlju (ne bi bio ekoloska bomba) pa se provaililo da su podmicivali samo tako da bi dobili posao. Dakle u nekoj vukojebini Protugala gde bas i nema nekih bitnih recnih slivova Rio Tinto dozvole nije mogao da dobije regularno.

 

I da koga su to Kinezi podmitili da bi npr kupili RTB pa i Smederevo? Bas nikog. Koliko se secam jedini su bili zainteresovani za Smederevo a za RTB dali najbolju ponudu. Jbg nisam ti ja kriv sto zapad nije hteo da kupi ni zelezaru ni rtb nego eto kupili ga Kinezi pa je to sad smece.

 

Inace Kinezi rade na smanjenju zagadjenja u Smederevu to ide dosta sporije od Bora doduse. U Boru su postigli znatno smanjenje zagadjenja sto i ne cudi ako znamo da domace rukovodstvo bi pare koje dobije za modernizaciju trosilo na potrebe grada a ne na sredjivanje rudnika.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Navedeni problemi su lokalni, ako lokalci se ne bune jbg.

 

Rudnik litijuma kakvog nigde u svetu nemas (pogledati gde se grade rudnici ovog tipa) je ekoloska bomba ne samo za Loznicu vec bogme i za dobar deo Srbije.

 

Doduse ja mislim da je voz prosao sad jedino ostaje opasnost da Rio Tinto iskoristi bunt pa nas tuzi ali posto nije protosio mnogo nece to biti skupo. Na kraju krajeva oterase ih iz Portugala slican rudnik trebali da grade ali u daleko manje bitnom delu zemlju (ne bi bio ekoloska bomba) pa se provaililo da su podmicivali samo tako da bi dobili posao.

 

I da koga su to Kinezi podmitili da bi npr kupili RTB pa i Smederevo? Bas nikog. Koliko se secam jedini su bili zainteresovani za Smederevo a za RTB dali najbolju ponudu.

 

Inace Kinezi rade na smanjenju zagadjenja u Smederevu to ide dosta sporije od Bora doduse. U Boru su postigli znatno smanjenje zagadjenja sto i ne cudi ako znamo da domace rukovodstvo bi pare koje dobije za modernizaciju trosilo na potrebe grada a ne na sredjivanje rudnika.

 

 

Pa onda da damo Jadar Kinezima i resen problem? I vuci siti i ovce na broju?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Možeš da podržavaš Vasu za šta 'oćeš, ali Zijin je na dobrom putu smanjivanja zagadjivanja vazduha i ulaže velike pare u Boru. U odnosu na  ostale gradove u Srbiji pretvoriće Bor u Banju...trenutno imaju bolji vazduh nego Sokobanja....

 

5 minutes ago, MeanMachine said:

I da koga su to Kinezi podmitili da bi npr kupili RTB pa i Smederevo? Bas nikog. Koliko se secam jedini su bili zainteresovani za Smederevo a za RTB dali najbolju ponudu.

 

Inace Kinezi rade na smanjenju zagadjenja u Smederevu to ide dosta sporije od Bora doduse. U Boru su postigli znatno smanjenje zagadjenja sto i ne cudi ako znamo da domace rukovodstvo bi pare koje dobije za modernizaciju trosilo na potrebe grada a ne na sredjivanje rudnika.

 

Ma lepo je to što rade na smanjivanju zagađenja, ali zagađenje je zagađenje, a nije baš da im iz sulundara izlaze mirisi poljskog cveća. Uzgred, ne bih zaboravio ni one Kineze u Smederevu, one što prave gume i tako to.

 

13 minutes ago, Constantin said:

Elem...Rio Tinto....???  Gde je to Loznica.....? PA daleko od prestonice....

 

Smederevo je malo bliže. A i Lazarevac.

 

14 minutes ago, Constantin said:

Može Ćuta da bude Čita, može i taj Savo Manojlović da bude lažan ekolog i ko zna ko još...al nemoj se zajebavamo da je Rudnik Litijuma "lekovit".

 

Rudnik litijuma ne postoji. Ovo ostalo postoji.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DJ_Vasa said:

Rudnik litijuma ne postoji. Ovo ostalo postoji.

Upravo. Zar nije logićnije ukoliko biraš samo jednu borbu (iz bilo kog razloga) da je usmeriš na nesreću koja se još nije desila i koja (možda) još može da se spreči, umesto na nesreću koja se dešava godinama i koja bi, ukoliko pobeđena, realno ostavila nekoliko hiljada ljudi bez plata? Čisto logički pitam.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, freethrow said:

Upravo. Zar nije logićnije ukoliko biraš samo jednu borbu (iz bilo kog razloga) da je usmeriš na nesreću koja se još nije desila i koja (možda) još može da se spreči, umesto na nesreću koja se dešava godinama i koja bi, ukoliko pobeđena, realno ostavila nekoliko hiljada ljudi bez plata? Čisto logički pitam.

 

Nije problem buniti se protiv onoga što može da se desi, ali to treba da bude sporedno. Ja sam imao prilike da se nadišem čudnog vazduha blizu Smedereva, a čujem da ni kod Lazarevca nije bolja situacija. Takođe logički gledano, zar ne treba ići na velike izvore zagađenja koji ipak postoje?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantin said:

Mi smo poznati po tome, što se uvek bavimo posledicamama, a ne uzrocima problema.

 

 

I da podmećemo nogu svakom ko pokuša da ukaže na budući problem, odmah je špijun, ruski, američki, kineski, nemački.

I nisu problem oni koji pljačkaju nego oni koji ukazuju na pljačku, njihovi motivi su sumnjivi, motivi pljačkaša su jasni, čisti.

 

U Smederevu je godinama želazara bila u vlasništvu američke kompanije, i tada je bilo otrova i dobrih plata, kad je železara zatvorena grad je stao, pola grada nije imalo prihoda, većina direktno ili indirektno živi od železare, isto tako i umire, sami smederevci su tražili da se kako-tako pokrene proizvodnja, bune se protiv zagađenja, kuće su im prekrivene slojem crvene prašine, i bašte, i voćnjaci, kroz grad se transportuje ruda u otvorenim vagonia, i iz vagona leti prašina, imaju ekološko udruženje "Tvrđava", traže da se smanji količina otrova, bolje uslove rada, ukazuju na broj obolelih od karcinoma ali ne traže zatvaranje fabrike, 90% sugrađana ihne bi podržalo, i dedovi i pradedovi nekih sada zaposlenih su radili u železari, ne znaju za čist vazduh. Verovatno je slično i u Boru, čitam ovih dana da stanovnici Velikih Crljena tuže državu ili EPS, zbog decenija trovanja i lažnih obećanja da će se ugraditi filteri, i oni su lažni ekolozi, treba da idu prvo u Bor i Smederevo?

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Nije problem buniti se protiv onoga što može da se desi, ali to treba da bude sporedno. Ja sam imao prilike da se nadišem čudnog vazduha blizu Smedereva, a čujem da ni kod Lazarevca nije bolja situacija. Takođe logički gledano, zar ne treba ići na velike izvore zagađenja koji ipak postoje?

 

Lazarevac, Obrenovac i sl su uz svaku vlast koja im nece dirati radio ne radio da mi svira radio poslove. Kolubara, Tent i sl. su leglo nerada, korupcije, nepotizma i sl......radna mesta se prenose s kolena na koleno. Ako treba kasikama ce gutaju ugalj, samo da ne ostanu bez posla koji ni ne poznaju i koji su dobili preko tate, mame, strica, ortaka....

Link to comment
Share on other sites

Sram vas bilo, raspravljate o rudniku litijuma dok Hilandar visoka peć gori!

 

U Srbiji ima solidan broj raznih ekoloških udruženja i grupa, uglavnom lokalnih, neki su i malo širi... Lokalci se bave onim što im je na lokalu - Smederevci železarom, Borani Ziđinom, ljudi iz lozničkog kraja Rio Tintom. Ovi koji su prešli u političke vode, logično, više se fokusiraju na ono što će im doneti više političkih poena. U ovom slučaju to je litijum i dobro je što makar nešto može da mobiliše izvestan broj ljudi.

 

Od litijuma još niko nije umro - i ne treba čekati da neko umre jer će tada u dobroj meri biti kasno. Protiv već postojećih zagađivača borba je teža, što je više para uloženo u neki projekat teže će se izboriti za ustupke, što je više ljudi zaposleno u rudniku ili fabrici to će više onih kojima će dobrobit novčanika biti preči od dobrobiti pluća. Bukvalno - bolje sprečiti nego lečiti.

 

Što se mene tiče, argument tipa "zašto se ovaj borac protiv litijuma ne bori podjednako jako protiv bakra/guma/Rusa/Kineza/Amera/osvajača sa Marsa" ima baš malu vrednost, sličan je kao onaj kada nekom ko je zabrinut za ekologiju spočitamo što je pre dve godine bacio opušak ili ubacio tetrapak u kantu za MET ambalažu.

 

Ovde je problem i dublji od rudnika, u pitanju je projekat koji ima potencijalne dalekosežne posledice i veoma je neprijatno znati da o tome odlučuju veliki stručnjaci poput Glavnog i umnih ljudi kojima se okružuje. Ja bih voleo kada bi se o koristima i rizicima od rudnika raspravljalo hladne glave, pa da vidimo da li je moguće napraviti nešto dobro uz minimum rizika, ali mi se čini da je od toga mrka kapa uz trenutne institucije i stanje u državi i društvu. Igrom slučaja znam na koji način se sastavljaju studije o zaštiti životne sredine u jednoj drugoj oblasti, gde se u pojedinačne projekte uloži neuporedivo manje para nego ovde, i to mi je dodatni razlog za skepsu.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

U Srbiji ima solidan broj raznih ekoloških udruženja i grupa, uglavnom lokalnih, neki su i malo širi... Lokalci se bave onim što im je na lokalu - Smederevci železarom, Borani Ziđinom, ljudi iz lozničkog kraja Rio Tintom. Ovi koji su prešli u političke vode, logično, više se fokusiraju na ono što će im doneti više političkih poena. U ovom slučaju to je litijum i dobro je što makar nešto može da mobiliše izvestan broj ljudi.

 

Ovi prvi se zaista i bave onim što je od konkretnog značaja za njihov kraj, što je njihovo pravo. Mogu i da se politički aktiviraju na lokalnom nivou ako žele, pa da rešavaju i druge probleme, što je takođe njihovo pravo. Ima više grupa građana koje su nešto dobile na izborima, a pretpostavljam da je zgodnije kada ti u nekom kraju kroji kapu onaj ko je odatle, nego partijska centrala. Ovi drugi su obični licemeri i jajare. Već sam linkovao vest da je Rio Tinto došao pre dvadesetak godina, kada je na vlasti bio... ko? Frakcije DOS-a sa kojima su ti isti politikanti zajedno izašli na izbore. Ako se već bore za ekologiju, malo mi je smešno da je to selektivno. A da, tu su politički poeni.

 

3 hours ago, Smrtokapa said:

Od litijuma još niko nije umro - i ne treba čekati da neko umre jer će tada u dobroj meri biti kasno. Protiv već postojećih zagađivača borba je teža, što je više para uloženo u neki projekat teže će se izboriti za ustupke, što je više ljudi zaposleno u rudniku ili fabrici to će više onih kojima će dobrobit novčanika biti preči od dobrobiti pluća. Bukvalno - bolje sprečiti nego lečiti.

 

A od pomenutih postrojenja mnogi jesu umrli i umiru i sada, dok je taj litijum na malo dužem štapu. Da, uložen je novac u mnoge projekte, ali i u ovaj je uložen, a kada se potpiše ugovor, onda se plaćaju penali. I to košta, a čini se da će debelo koštati. Slažem se oko ove konstatacije za novčanik. Oni u Nedeljicama su prodali imanja, Lozničani su glasali kako su glasali i to je to. Ne vidim neku razliku između njih i Borana ili Smederevaca. Ako već vole da udišu obojeni vazduh, to je njihova stvar. Mogu da i oni glasaju za pomenute iz prvog pasusa, a kako će i za šta glasati je njihova stvar.

 

3 hours ago, Smrtokapa said:

Što se mene tiče, argument tipa "zašto se ovaj borac protiv litijuma ne bori podjednako jako protiv bakra/guma/Rusa/Kineza/Amera/osvajača sa Marsa" ima baš malu vrednost, sličan je kao onaj kada nekom ko je zabrinut za ekologiju spočitamo što je pre dve godine bacio opušak ili ubacio tetrapak u kantu za MET ambalažu.

 

Poređenje ti baš i nije dobro jer to što je neko bacio opušak ili tetrapak je sitno, a ono čudo u Smederevu je malo veći problem. Celokupno delovanje ekologa-politikanata se svodi na kmečanje, drečanje i vrečanje izvan sredine koja je potencijalno pogođena, gde skupljaju glasove od naivnih, ali tamo gde već postoji problem nisu ni prstom mrdnuli. Poslednja akcija koju pamtim je bila blokada auto-puta od strane njih dvadesetak tokom najgorih vrućina. Rezultat: napravljena saobraćajna gužva, a iz auspuha baš i ne izlazi poljsko cveće.

 

Da se vratim i na borbu protiv ostalih – ako su zaista zainteresovani za ekološke probleme u celoj zemlji, zašto ništa ne (u)rade po tom pitanju? Ako im smeta to što mnoge Smederevce zabole uvo, onda ništa.

 

10 hours ago, Div said:

U Smederevu je godinama želazara bila u vlasništvu američke kompanije, i tada je bilo otrova i dobrih plata, kad je železara zatvorena grad je stao, pola grada nije imalo prihoda, većina direktno ili indirektno živi od železare, isto tako i umire, sami smederevci su tražili da se kako-tako pokrene proizvodnja, bune se protiv zagađenja, kuće su im prekrivene slojem crvene prašine, i bašte, i voćnjaci, kroz grad se transportuje ruda u otvorenim vagonia, i iz vagona leti prašina

 

A da nisu crveno i plavo u koliziji? Ako hoće železaru, ona ide u paketu sa zagađenjem. Ako hoće da im bude kao u onoj Zmajevoj pesmici, pa da imaju 'onde potok, ovde cvet', postoje samo dva načina – a) katanac na fabriku, i b) seoba na vrh Zlatara. Trećeg nema.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...