Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

2 minutes ago, Perkos2 said:

Pre tri godine u KC Bežanijska kosa odradio bez anestezije i kolonoskopiju i gastroskopiju. 


Može, niko ti ne brani, može i ovde, pogotovo gastroskopija. Ali, standard je danas da pacijent ništa ne oseti i ne seća se pregleda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Viola fon Kramon izjavila je da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću treba dati do znanja da je većina uz Ukrajinu.......

 

 

...obzirom da Vucic toliko o tome zna i sam, trebalo je da predlozi neki surov nacin da mu se ova cinjenica malo jace da do znanja koje vec ima

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

Viola fon Kramon izjavila je da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću treba dati do znanja da je većina uz Ukrajinu.......

 

 

...obzirom da Vucic toliko o tome zna i sam, trebalo je da predlozi neki surov nacin da mu se ova cinjenica malo jace da do znanja koje vec ima

Na primer da mu ne daju onih 160 miliona od juče :classic_biggrin: Mada objektivno, nije on sam u tome, nego ima iza sebe svih 80+ %. Možda njima treba malo surovije objasniti da ako si ono do jaja uveren kako su svi protiv tebe, mozda si ti problem, a ne oni. Na primer, malo da im se isključi struja ili nešto :wicked:

3 minutes ago, Mama_mia said:

Sigurno zato sto znaju da to ne boli, a ako boli a oni ne predlazu anesteziju znaci da su mucitelji jer ne verujem da nemaju anestezije

Mozda nisu sigurni u svoje znanje, pa racunaju za svaki slučaj, bolje da 'rane svinje i ne diraju nista, ako baš ne mora. Npr, bio je prošle godine slucaj kad neko otisao da mu uklone oveći lipom ili kako se to zove, pros' narod to kaže "masno tkivo", i nije se probudio iz anestezije, isto imao 30+ godina kao ovaj.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pre tri godine u KC Bežanijska kosa odradio bez anestezije i kolonoskopiju i gastroskopiju. 
Gastroskopija mu dođe po narodski gutanje sonde i snimanje želuca? Ako je to, to ne bi ni trebalo da boli i da se radi sa nekom anestezijom jedino što treba progutati "sondu" koja je zapravo kao baštensko crevo. Ja radio pre 7-8 godina.
Za kolonoskopiju sam čuo od par njih koji su radili da su "prosli super, bez bolova itd" bez anestezije a neki i obrnuto, da su se mučili prilično bez anestezije. Imam drugaricu koja radi na 5 godina kolonoskopiju (otac, stric i deda umrli od raka na debelom crevu) i koja je prvu radila bez (i kaže nikad više) i posle još dve ali isključivo sa tom nekom anestezijom gde je bila "u polunesvesti".

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 Kažu li negde nešto, kad tu imaju nameru, i da li uopšte imaju nameru, da prestanu u svim "medijima" o ljudima od 30, 40 godina, i sve dok ne počnu da koriste štap i zgrbe se, da pišu "mladić"? 

 


Puzigaca gledaj to sa vedrije strane. Zenama u tim godinama i pre pa dok se ne upokoje obicno sledi da su babe.

 

Na stranu sve. Kojegod da su godine ovo sto se dogodilo je katastrofa. Jadan covek i njegova porodica. Ostali ce brzo da zaborave. I tako do sledeceg puta.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Plavi Golub said:


Puzigaca gledaj to sa vedrije strane. Zenama u tim godinama i pre pa dok se ne upokoje obicno sledi da su babe.

 

 

 

Jeste ziva istina... procitala sam neku vest da je staricu udario auto, a starica 45 godina....mladic od 45 i starica od 45 :lol_2:

 

ps. nego sta vas je spopala ta skopija? Da ne odudaram, pa ajd da kazem da su meni jednom radili cistoskopiju, imala sam upalu besike koju i inace dobijem od bazena (vise ne idem ni na bazen ni na skopije). Zamalo tamo da padnem u nesvest, mozda sam i bila bez svesti jer sam videla samo neku dugacku iglu na cijem vrhu je gorela vatra,  kao baklja....to su mi gurnuli isto bez anestezije ali oni racunaju da ces se onesvestiti zato i ne daju nista.

 

Posle mi pricajte o svojim mukama kad dozivite onu baklju.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Ovo me podsjeti kako se kod nas nekada nije u potrebljavala anestesija prilikom popravljanja zuba, pa cak i u slucaju vadjenja zivca, sto je bilo jako, jako bolno.

Jedino se anestezija davala prilikom vadjenja zuba, tako da nije ni cudo sto je postojao taj masovni strah od zubara, a ljudi su bili masovno krezavi, mladi su hodali sa crnim rupama medju zubima, koje su postojale sve vece i vece i tako jos bolnije za popravku, pa se dosta ljudi odlucivalo za vadjenje, pravi jedan horor je postojao po ustima Jugoznaslovena.

Sto je najgore od svega zubar je bio besplatan, mi smo cak imali i ambulantu u skoli sa zubarom, samo je falio taj jedan mali uslov injekcija prilikom popravka. Prema zubarima je postojao jedan masovan strah. Uradicu sve samo da ne idem kod zubara :classic_sad:

Nego, jos off, ti volis Seinfeld-a, pa pazi se tamo kod zubara sa tom anestezijom  Znas onu epizodu kad Seinfeld kod zubara dobije anesteziju, pa posle u Penthausu naiđe na priču o sebi :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Da, tacno, to mi majka pre par godina pricala da je cula takvu vest.  Kao, pa cekaj ako je ova starica, sta sam onda ja sa 80, fosil :roflmao:

 

pa to sigurno neki reporter klinac, sta on zna....hmm ali bi znao da muskarac u tim godinama nije starac vec skoro maloletnik :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma jeste ode covek tako na nesto sto bi trebalo da je neprijatan, ali rutniski pregled i ne izadje ziv,  business as usual/s
 

Katastrofa u sredini gde poreske pare sluze da se placa pretorijanska garda presipa u privatne dzepove i placaju tone spinera i konacno dovelo do dna gotovo svaku javnu sluzbu.

 

Smesno u cetvrti stepen komparacije./s

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne znam koji je postotak verovatnoće da ti posle perforacije creva posle još i "probuše" pluća... kasnije se  pominju i povrede vrata.

U prvotnim tekstovima je bio zdrav i prav, sad  se piše o krvarenju i nadutosti stomaka...

Pominje se i povređen jednjak.

Čovjeka više nema i tragedija jeste, ali ovi novinari, iako porodica ima pravo da bude ljuta i zbunjena, nemaju pravo da pišu tako senzacionalistički.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kakav je to srecnik. AV. Imati boskica i slicne da te kritikuju to je dar od boga...

 

 Dveri su ocenile da se u Srbiji, od svih evropskih država u radu provede najviše časova u toku nedelje

....dok se u EU radi nesto malo, ma skoro da i ne rade nista u Srb ne dizu glavu od posla...

 

„Jedino predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručuje gradjanima da ‘dok je živ neće da prihvati da nedelja bude neradna i da ko hoće da ne radi nedeljom, neka ide u druge zemlje'“, napomenule su Dveri.

 

Ko hoce da spava i lencari neka ide na zapad pa tamo neka spava.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Helena said:

Ne znam koji je postotak verovatnoće da ti posle perforacije creva posle još i "probuše" pluća... kasnije se  pominju i povrede vrata.

U prvotnim tekstovima je bio zdrav i prav, sad  se piše o krvarenju i nadutosti stomaka...

Pominje se i povređen jednjak.

Čovjeka više nema i tragedija jeste, ali ovi novinari, iako porodica ima pravo da bude ljuta i zbunjena, nemaju pravo da pišu tako senzacionalistički.

U stvari i jeste "business as usual" samo se kao i obično ovde kasni jedno 20 godina minimum:

 

The Twilight Zone - How Much Do You Love Your Kid (2003)

 

 

Odjava:

 

Postoji stvarnost, a postoji i zabava. Postoji stvarni život, i fantazije kojima ste odvedeni, od strane male, ali moćne grupe ljudi poznate kao televizijski producenti, koji su nedavno otkrili zabavnu vrednost stvarnog života. I ako mislite da ima rizika koji oni neće preduzeti, i linije koju oni neće preći, onda imamo predlog za vas. Provedite neko vreme u Zoni Sumraka.

 

Black Mirror sa onih par epizoda o toj pojavi isto kasni skoro deset godina iza ovoga  :classic_biggrin:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

Jeste ziva istina... procitala sam neku vest da je staricu udario auto, a starica 45 godina....mladic od 45 i starica od 45 :lol_2:

 

Razlika između dve devojke, matore Vlajne i mlade Beograđanke:

matora Vlajna ima 25 godina,

mlada Beograđanka ima 35 godina.

 

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

 

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

I o istoj temi, zašto uopste tu kolonoskopiju rade u totalnoj anesteziji? Je li to jos jedna "pravoslavna vrednost" velikih humanista i široke slovenske duše, da ljude bez razloga tretiraju kao stvari, i kao potencijalno opasne divlje životinje, zato što je ovim humanistima i duševnicima tako lakše? 

 

 

Nije. Gutanje sonde i kolonoskopija je totalna tzv plitka anestezija u Americi. 

Plitka anestezija se koristi za intervencije koje traju pola sata sat, duboka anestezija je kada ti otvaraju stomak, grudi, itd.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Helena said:

Ne znam koji je postotak verovatnoće da ti posle perforacije creva posle još i "probuše" pluća... kasnije se  pominju i povrede vrata.

U prvotnim tekstovima je bio zdrav i prav, sad  se piše o krvarenju i nadutosti stomaka...

Pominje se i povređen jednjak.

Čovjeka više nema i tragedija jeste, ali ovi novinari, iako porodica ima pravo da bude ljuta i zbunjena, nemaju pravo da pišu tako senzacionalistički.

 

Problem sa mnogim vestima jeste u tome što su novinari polupismeni i poluobrazovani, a primarni izvori informacija su im ono što neko napiše na društvenim mrežama. Znam da je porodici teško, da celu situaciju primaju emotivno, ali ipak nisu stručni za medicinu. Porodicu ne mogu da krivim jer im je veoma teško, ali novinar, kome je posao da izveštava, treba da pažljivo sagleda činjenice. Naravno da se jedna osoba ne može odlično razumeti u medicinu, prava, ekonomiju, muziku, sport, bankarstvo, slikarstvo, hemiju, statistiku ili saobraćaj, ali osnovno je proceniti koliko je izvor kredibilan ili pitati nekoga ko se razume.

 

Sećam se jedne domaće reportaže tokom turističke sezone pre više godina kada su na nekom portalu preneli vest o 'paklenom' čarteru koji je 'jedva' sleteo u Beograd, a glavni izvor informacija bila je objava neke budale sa FB koja je očigledno s taljiga ušla u avion. Pošto ne mogu da nađem izvor, navešću po sećanju: Tokom 'paklenog' leta se avion često tresao i propadao, a pilota je bilo baš briga, bla bla, na čarteru su poslužili samo kafu i sok, bla bla, a najgore sletanje je bilo na BG aerodrom bla bla jer ih je pilot vozio kao krompire u raspoalom avionu bla bla. Tokom sletanja su se krila umalo raspala, bla bla, što je i potkrepljeno fotografijom.

 

Sticajem okolnosti znam ponešto o avijaciji, a ove gluposti mogu da lako opovrgnem. Teško da je pilota bilo 'baš briga' da li se avion tresao jer iako je nebo veliko, mora da leti na visini i kursu koje mu odobre, goriva ima u ograničenim količinama i zna se koji su vremenski uslovi dozvoljeni. Ukratko - nije kriv. To što su na čarteru poslužili samo kafu i sok zavisi samo od toga šta agencija koja ugovara čarter želi da plati. Može i šampanjac i kavijar, ali za mnogo veće pare. OK, možda je enterijer bio loš, ali i za sletanje se zna koji su uslovi dozvoljeni, a pošto pilot ne može da utiče na vetar ili turbulenciju, a pista ima nezgodnu naviku da se nalazi na jednom te istom mestu i pošto joj se može prići samo određenim koridorima, takođe se ne može reći da ih je vozio kao krompire. Ni krilo se ne raspada pri sletanju, premda ne izgleda ništa bolje ili gore od automobila odozdo:

flappa-2.png

To što se vide kojekakvi kablovi je normalno pošto je u pitanju metalna ptica komplikovane konstrukcije i kablovima je tu mesto, a to što se neko gvožđe podiže i spušta je takođe normalno pošto se time povećava otpor vazduha i pomažu pri zaustavljanju i još nekim manevrima.

 

Naravno, onaj ko to pročita u mediju kome koliko-toliko veruje ne zna sve ovo i nije dužan da zna, ali valjda treba mediji da malo pripaze šta pišu.

 

Slično se desilo i nedavno, kada se pokvario avion koji je leteo iz Tivta. Na nova.rs su se nalupetali za medalju, tj. preneli nešto što nema veze sa mozgom:

 

„Bilo je nešto nalik udaru groma. Avion je gubio i menjao snagu, a jedna putnica je videla da ispod njenih nogu varniči i da se vrši otpuštanje goriva iz rezervoara u more. Kružili smo iznad bokokotorskog zaliva oko pola sata, a ljudi na kopnu su uočili da iz aviona kulja velika količina dima. Među putnicima je bilo i ljudi sa malo decom koja su počela da plaču. Prvih desetak minuta posada nije dala nikakvo objašnjenje, što je još više unelo paniku. Potom su nas obavestili da se dogodio kvar na motoru i da moramo da izvršimo pripreme za sletanje na tivatski aerodrom. Usledila je standardna procedura u takvoj situaciji i to je putnike dodatno uplašilo, a naročito strance. Trenutno mehaničari vrše pregled aviona, a putnici čekaju nove informacije o letu, dok se neki putnici zbig straha odustali od leta, pa je i aerodromska služba morala da im pruži pomoć“, naveo je naš sagovornik.

 

Da je nešto ispod varničilo, morao je prvo da se ukloni patos, a to se nije desilo. Pomenuti avion nema mogućnost da ispusti gorivo, tako da nije imalo ni šta da se vidi. Iz trećeg bolda sledi da se stranci plaše malo više od domaćih državljana, ali ne znam ko je uspeo da ih intervjuiše i izmeri količinu straha. Ipak, o tome je pisao i neko ko zna situaciju, a to je portal Tango Six: https://tangosix.rs/2022/18/08/kako-er-srbiji-nije-eksplodirao-motor-na-avionu-prilikom-poletanja-iz-tivta-i-zbog-cega-nije-lepo-a-ni-korisno-kao-putnik-pretiti-izlaskom-u-medije/

 

Možda ovaj portal nije mnogo poznat, ali je očitao lekciju iz novinarstva ovim budalama iz Nove.

 

 

39 minutes ago, Mama_mia said:

Kakav je to srecnik. AV. Imati boskica i slicne da te kritikuju to je dar od boga...

 

 Dveri su ocenile da se u Srbiji, od svih evropskih država u radu provede najviše časova u toku nedelje

....dok se u EU radi nesto malo, ma skoro da i ne rade nista u Srb ne dizu glavu od posla...

 

„Jedino predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručuje gradjanima da ‘dok je živ neće da prihvati da nedelja bude neradna i da ko hoće da ne radi nedeljom, neka ide u druge zemlje'“, napomenule su Dveri.

 

Ko hoce da spava i lencari neka ide na zapad pa tamo neka spava.

 

 

Ovakav jeftin populizam nije ništa čudno jer to ovde najbolje uspeva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Informer i Bizon napali N1 zato što su sami nepismeni.

 

0pPWshP.png

 

XdKHge9.jpg

 

R1kygwi.png

https://www.facebook.com/ninonline/posts/2692945714109092/

 

 

Spoiler

"Podići letvicu" na raznim jezicima u istom prenesenom značenju kao i kod nas:

 

EN - raise the bar
DE - die Latte höher legen
FR - relever la barre
IT - alzare l'asticella/la barra
ES - subir/elevar el listón
RU - повысить/поднять планку

 

EN - bar = šipka, štap
https://www.dict.com/englesko-srpski/bar

 

DE - Latte = lajsna, letva
https://www.dict.com/nemacko-srpski/latte

 

FR - barre = šipka
https://www.dict.com/francusko-srpski/barre

 

IT - asticella/barra = (vodoravna) šipka
https://www.dict.com/italijansko-srpski/barra

 

ES - listón = lajsna, letva
https://www.dict.com/spansko-srpski/listón

 

RU - планка = lajsna, letva
https://www.dict.com/rusko-srpski/планка

 

Edited by erwin
  • Like 4
  • Ha-ha 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Perkos2 said:

Pre tri godine u KC Bežanijska kosa odradio bez anestezije i kolonoskopiju i gastroskopiju. 

Negde u leto 83ce stanem na staklo na Adi Ciganliji, a pored posekotine ostane i komad stakla u stopalu. Ja i drugari zavijemo to nekim krpama i pravo u dom zdravlja, kada tamo nema hirurga,  subota pa nas lekar posalje u dezurnu bolnicu. Tog dana bila Dragisa Misovic, znaci izvozali smo se po celom gradu da bi dosli do tamo. Lekar izvadio staklo i sve to lepo zasio bez anestezije , jos se izdrao na mene, "ako pomeras nogu ima jos vise da te boli, jer ja ne mogu da vidim da li ima jos koji komad unutra". Sve to za  dzabe, bas kao i kod Mengelea.

  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Negde u leto 83ce stanem na staklo na Adi Ciganliji, a pored posekotine ostane i komad stakla u stopalu. Ja i drugari zavijemo to nekim krpama i pravo u dom zdravlja, kada tamo nema hirurga,  subota pa nas lekar posalje u dezurnu bolnicu. Tog dana bila Dragisa Misovic, znaci izvozali smo se po celom gradu da bi dosli do tamo. Lekar izvadio staklo i sve to lepo zasio bez anestezije , jos se izdrao na mene, "ako pomeras nogu ima jos vise da te boli, jer ja ne mogu da vidim da li ima jos koji komad unutra". Sve to za  dzabe, bas kao i kod Mengelea.

 

Možda je to bilo vreme nestašica, možda nisu ni imali dovoljno anestetika, što ne opravdava ponašanje hirurga ali ni ne čudi.

Nekako u to vreme mi se pojavila neka gnojna kesica iza uha, upalila se, boli, odem u DZ kod hirurga, on pogleda, kaže valjalo bi da se recne i odstrani ali to će da boli a anestetika nema, pita me da li pristajem uz obećanje da će biti pažljiv. Jeste bolelo, nije neizdrživo, ne mogu ništa zameriti čoveku, sve me je upozorio, pazio, sve je bilo OK.

Gastroskopiju sam radio dva puta, nisu ni pominjali mogućnost anestezije, tek sam kasnije saznao da se praktikuje lokalna jer često zagrebe grlo pa boli i tera na kašalj što može da izazove dalje povrede. 

Najteže mi je bilo kada su mi uvlačili crevo za izvlačenje želudačne kiseline kroz nos, prvi put sam se branio rukama i nogama i odbranio se, doktor, tehničar i dve sestre nisu mogli da me savladaju, drugi put, kad su najavili šta će raditi rekao sam ne može, ja to ne mogu da podnesem, već su to pokušavali, nisu mogli, kažu mi, samo mirno, nije pokušavala sestra Dragana, nećeš ni osetiti i stvarno, osim blagog golicanja u nosu sve kao podmazano, začudio sam se kad je rekla da je gotovo. Laka ruka, najbolja anestezja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Skoro 5000 ljudi je na listama čekanja za ugradnju veštačkog kuka na Banjici, ima ih trocifren broj koji čekaju od 2018. Poslednjem na prvoj listi procenjeni termin je u 2029, dakle 7 godina od podnošenja zahteva.

https://www.rfzo.rs/lista.php?ustanovaID=294&intervencijaID=14&pomagaloID=2

https://www.rfzo.rs/lista.php?ustanovaID=294&intervencijaID=14&pomagaloID=3

https://www.rfzo.rs/lista.php?ustanovaID=294&intervencijaID=14&pomagaloID=8

 

Na listi čekanja za protezu kolena na istom mestu je skoro 10.000 ljudi, ima ih koji čekaju od 2015, od 2016. čeka preko 700 njih, od 2017. preko 1300, od 2018. preko 1500, a poslednji na listi ima termin u 2031.

https://www.rfzo.rs/lista.php?ustanovaID=294&intervencijaID=15&pomagaloID=6

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...